;rt! I Landbouwweekblad Grondverbetering Oordeelkundige Bemesting Zitdagen Teelt van de Radijs» Landbouwgenie Nog over de geweste- er iiei uicc^L uivjyv-iijiw lijke indeeling en de in hunne moedertaal* 1 Bemestingsleer Groententeelt ZONDAG 12 FEBRUARI 1928 20 centiem. 10de JAAKUAMÜ Hf 476 eis ke Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9,00 frank 'a jaar». Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAA T53, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea door de Landbouwers met ipoe- beid. om tesch zult ewin lijker een tafel en a 35. Op alle mogelijke wijzen zingt men hetzelfde liedje De land bouw winstgevend maken. Schrijft iemand over bemesting, over veevoeding, dan luidt het hoofdprinciep Alles ordenen naar meeropbrengst. Maakt men propaganda voor een tentoonstelling van landbouw- machienen, dan klinkt het: Goud op de Hoeve En bemesting, én veevoeding, én machienen hebben al hun be lang in de ekonomie van het land bouwbedrijf, maar wil men de zaak grondig beschouwen, dan hoeft men een geheel vast te stellen en niet blijven peuteren aan een of ander afzonderlijk punt. Ergens anders in dit blad wordt gewezen op bemesting, op veevoeding... wij willen in een reeks bijdragen de vraagstukken welke betrekking hebben op grondwerken en ma chienen nader instudeeren. Grondverbetering kan op ver schillende wijzen geschieden.Door grondverbetering verstaat men het geheel der werken welke als doel hebben den grond beter te maken voor den landbouw, hem zoodanig te veranderen, dat er het meest mogelijke uittrekt. We willen heel eventjes, in t voorbijgaan.de ekonomische voor- deelen van het draineeren doen uitschijnen. Gerst brengt op gedraineerde gronden 87 meer voort, haver 83 aardappelen 81 weiden 193 Wanneer men weet dat een goed uitgevoerde drainage om zoo te zeggen eeuwig is, wanneer men den prijs berekend en dan vergelijkt met de jaarlijksche meeropbrengst, zal men licht be seffen welk groot profijt onze landbouwers bij het draineeren hebben. Bij dit artikel enkele woorden. Over weken reeds verscheen in De Koornbloem een bijdrage meldende oprichting van een Technische Dienst in den schoot van R. LI. Z. Voor alle grondverbeteringen, zooals drainee ren, opmaken van plans, oprichting en verbetering van landbouwnijver- heden is dezen dienst speciaal be voegd. Al wie meerdere inlichtingen begeert, schrijve s TECHNISCHE DIENST R. U. Z. Brabantstraat. 53, Aalst. De Boerenjeugd en de Legcrkwestie men :ennen i ver-1 k eeul waar- t ont- kleine k goe- eving. iat, 28 ruit, oa aged, et :ijn weg eriag. MEN. aardrijk Zwactt gen we< besteeg uw vai bovet stem berouw is; waul [en God itaan, ea e plaats Iets out denen i ondei lister ei ust ont' taan dei k zond' ien spot iwe be- onzen mij all ee hem, handen ezet). Bemesting is in zekeren zin ook j lM{ der soldaten grondverbetering, omdat door toe- i doen der verschillende meststof- fen de scheikundige samenstelling (en zelfs de physische) der boven ste grondlaag verbeterd wordt, al is het dan ook tijdelijk. Doch de eigenlijke grondverbe- teringen, dezen welke wij later uitvoerig zullen behandelen, heb ben voor doel de physieke eigen schappen van den grond op een duurzame, blijvende wijze te ver- i anderen, d. w. z. het noodige wa ter aanvoeren, het doen wegvloei en daar waar er te veel is, moer assige gronden droogleggen, scheppen van weiden, aanvoeren van vruchtbare aarde, aanleggen van wegen, kanalen enz... Het weze eerst en vooral opge merkt, dat grondverbeteringen moeten plaats grijpen op een ta melijk groote oppervlakte. In Vlaanderen, klassiek land van kleine landbouw waar de grond uiterst verdeeld is, moeten de landbouwers zich onderling ver staan, samenwerken om tot de noodige werken over te gaan. De landeigenaars, welke groote uitgestrektheden bezitten, hebben er zelf belang bij die verbeterin gen uit te werken, daar het nood (3e bijdrage) In ons laatste nummer hebben wij de opwerpingen weerlegd die gemaakt worden tegen de gewestelijke indeeling met de opleiding en het kommando in de moedertaal der soldaten. Thans wenschen wij beknopt toe te lichten hoe naar ons oordeel de gewes telijke indeeling logisch dient opgevat en doorgevoerd. De socialisten hebben voorstellen in gediend tot vermindering van den diensttijd. Deze behelzen ook de gewes telijke indeelingwij kunnen ons niet akkoord verklaren met de socialistische voorstellen omdat ze de gewestelijke indeeling terugleiden tot eene eenvou dige kilometerkwestie tusschen de woon plaats der soldaten en de garnizoenen, en geen waarborgen geven inzake de opleiding en de aanvoering der rekruten in hunne moedertaal. Nochtans zijn het deze twee laatste faktoren welke naar onze meening tot grondslag moeten dienen van de gewes telijke indeeling. Hieruit volgt noodza- j kelijk dat de opleiding per gewest ge- schiedt en dat het kommando eentalig is. Opdat nu het kommando aan diever- eischten kunnen voldoen,moet het in het gevecht zelfstandig kunnen optreden. De Vlaamschekompagnies laten de ver vulling dezer laatste voorwaarde niet toe men zou weliswaar de ééntalige op leiding der rekruten kunnen bereiken, doch niet de onmisbare eentaligheid in oen Uit te werken, daar het nood- docti niet oeonmisoare eentaiigneia 1U 1 i -t, i u- »£>n waar- het bestuur. De regimentstaf zou er zich zakelijk gevolg hiervan een waar- ineerdaad bij bepyalen de Vlaamsche devermeerdering van den grona is. In alle landen heeft de grond verbeteringen ondergaan. In de oudste tijden was het land onbe bouwd... al wat in 't wild groeide mocht groeien, maar daarmee ge daan. Het tweede tijdperk is ge kenmerkt door de aanwezigheid van bosschen. Van dan af datee ren de groote bosschen, waarvan we nu nog flauwe overblijfsels vin den in het bosch van Vloersbeke, het Zoniënwoud. Achteraf maken de bosschen plaats voor bouwland. Aan dit sta dium gekomen echter treden de werkelijk doortastende grondver beteringen in, zooals draineeren, bevloeien enz. kompagnies bij middel van vertaalde dagorders aan te voeren. Tot welke mis bruiken het stelsel der vertalingen leidt, j heeft de toepassing der wet op het ge bruik der Vlaamsche taal in bestuursza- i ken genoegzaam bewezen. Het bataljon dat nochtans de eenheid is van het gevecht blijkt evenmin ge schikt om in den schoot van het regi- 1 ment als eentalige eenheid te worden opgericht zijn strijdvermogen is maar beperkt en het moet snel steun van het geschut of aanleuning bij andere batal jons zoeken. De voetvolkafdeeling (3 regimenten voetvolk, ruiterij, genie, 1 regiment ge schut) onder het bevel van een generaal, is alleen de aangewezen eentalige een heid, omdat zij door hare samenstelling uit verschillende wapens volledig is toe gerust om met eigen krachten op te tre den in het gevecht. De gewestelijke lijving moet derwijze worden opgevat dat zij volledig kan worden toegepast. Daarom verklaren wij ons tegenstander van het overbrengen der overtollige re kruten van het eene gewest naar het an dere. De samenstelling der troepenkorp sen moet buigzaam genoeg zijn om het jaarlijksch contingent, wiens getalsterkte van jaar tot jaar verandert, op te nemen bij de legerafdeeling overeenstemmende met het wervingsgewest. Geen enkel be ginsel van krijgskunde spreekt zich ten andere uit tegen de veranderlijke getal sterkte der legereenheden. Zoo bijvoor beeld kan een kompagnie voetvolk in vredestijd in plaats van 90 ook wel 140 man sterk zijn, en mag het aantal regi menten zonder eenig bezwaar worden verhoogd om het aan te passen aan het aantal opgeroepen militianen. Wat de legertroepen betreft, wij we ten dat ze ter beschikking staan van het leger en als dusdanig hunnen steun zul len moeten verleenen aan Vlaamsche en Waalsche eenheden. Daarin ligt echter geen principiëel bezwaar, omdat de legertroepen bijv. het legergeschut heel zelden in hun ge heel, maar steeds met afzonderlijke een heden aan de krijgsverrichtingen moeten deelnemen; zoodat de gewestelijke in deeling met de moedertaal als grondslag der opleiding hier ook zonder moeilijk heden kan worden ingevoerd. De oor logsgebeurtenissen hebben trouwens ge noegzaam bewezen dat troepen in ver schillende talen aangevoerd elkander nochtans wisten te steunen. Ziehier op welke wijzede gewestelijke indeeling gebaseerd op het onderricht en het aanvoeren der rekruten in hunne moedertaal praktisch kan worden in gevoerd 1) de opleiding en bestuurstaal der legerkorpsen zou ééntalig Fransch zijn inde Waalsche gewesten, Nederlandsch in de Vlaamsche, en Duitsch in de Duitschsprekende gewesten I 2) voor de werving der militianen zou het land verdeeld zijn in de 4 volgende gewesten die elk met een legerkorps van 2 of meer legerafdeelingen overeen stemmen a) de beide Vlaanderen met de Vlaamsche gemeenten uit de arrondisse menten Ath en Zennik. b) de provinciën Antwerpen en Lim burg, de arrondissementen Leuven en Brussel met de Vlaamsche gemeenten der arrondissementen Borgworm, Luik en Verviers c) de provinciën Luik, Luxemburg en Namen met de Waalsche gemeenten der arrondissementen Hasselt en Ton geren d) de provincie Henegouwen, het arrondissement Nijvel met de Waalsche gemeenten der arrondissementen Brus sel, Leuven, Yper, Kortrijk en Auden- aarde 3) de dienstplichtigen der gemengde gemeenten Brussel, Vorst, enz. en deze wier moedertaal die der minderheid is der gemeenten van de taalgrens worden naar gelang hunne moedertaal voor een Waalsch of Vlaamsch troepenkorps aangewezen en worden in het dichtst bij hun woonplaats gelegen garnizoen van het aanpalend wervingsgewest opge nomen. 4) De bestuurstaal van den algemee- nen legerstaf en van het ministerie van landsverdediging zal Nederlandsch zijn of Fransch naar gelang ze met Vlaam sche of Fransche wervingsgewesten in betrekking komen. (Zie 1' bijdrage in nummer van 22 Januari 1.1. en 2' bijdrage in nummer van 29 Januari 1.1.) Wat verstaat men door een oordeel kundige of doelmatige bemesting Daardoor verstaat men zulke bemes ting, die onder oogpunt van hoeveelheid en samenstelling aan al de voedings- eischen van grond en plant volledig be antwoordt. Ten einde alle vergissing te ver mijden, weze het herinnert dat Ingr K. Hambrouck zijn zitdag te NINOVE zal houden zooals ge woonte den tweeden Dinsdag der maand, zijnde 14 Februari, van 9 tot 11 uur, in de Groen- poort bij de We Haelterman. Te EPPEGEM op Maandag 27 Februari in ons Hoofdmagazijn van 9 u. 1 tot 10.45 u, R. U. Z. stelt een rechtskundige ten uwen dienst alle zondagen van 9 tot 11,30 uur in ons lokaal te Aalst. Alhoewel dit antwoord, theoretisch gesproken, gansch duidelijk en eenvou dig blijkt, toch leert de ondervinding van eiken dag ons, dat ditzelfde eenvoudig antwoord in de praktijk op verre- na niet wordt nageleefd, noch toege past. En nochtans, moest ik voor onze boeren 'n gebodentafel opstellen, dan zou ik mijns dunkens, geen oogenblik aarzelen, bij de rangschikking ervan de eereplaats te verleenen aan dit belang rijkste en voornaamste landbouwgebod Bemest uw gronden op oordeelkundige wijze. En dit, omdat we maar al te best weten, hoeveel landbouwers, tegen dit hoofdbelangrijk landbouwgebod nog immer zwaar zondigen. Wanneer we verleden week in het artikelSamenstelling en Berekening van Rantsoenen er nadruk op legden, dat, gezien de huidige hooge handels- prijzen der krachtvoeders, de land bouwer er alle belang bij heeft, zijn vee op de meest spaarzaamste en tevens winstgevende wijze te voeden, dan blijft zulks even waar, voorwat de voeding zijner planten betreft. Immers de "scheikundige meststoffen,, even als de "krachtvoeders,,, worden aan hooge prijzen verhandeld; diens volgens komt het er hier eveneens op aan, zijn aankoopen op de meest ekono mische wijze te doen, d.w.z. zoodanig dat men alles te werk dient te stellen, om op de spaarzaamste manier de hoogste opbrengst mogelijk te bereiken. Heeft zulks nu te beduiden, dat het geraadzaam is minder scheikundige meststoffen aan te koopen? Volstrekt niet, doch we willen u enkel en alleen op uwe hoede stellen voor alle nutteloo- ze geldverspilling in zake onberedeneer de bemesting. En om dit te vermijden is het volstrekt noodig, dat elke verstandige landbouwer volledig op de hoogte weze van het zóó gewichtig bemestingsvraagstuk. Ons eerste artikel van verleden week waarin het ging over "Lentebemesting,, gaf U desaangaande reeds enkele alge- meene voorbereidende wenken. Van daag treden we dan ook graag in meer bepaalde bijzonderheden, gezien de aan koopen voor de aanstaande lentebemes ting reeds volop hun gang gaan. Daarom, wou ik U graag deze drie dubbele vraag stellen? a) Welke scheikundige meststoffen zult ge aankoopen? b) Welke hoeveelheid zult ge aan wenden c) Welk is het best gepaste tijdstip van aanwending? Ziedaar drie vragen van overwegend belang waarop ge enkel juist en volledig kunt antwoorden, wanneer gij op de hoogte zult zijn van de voedingsnood wendigheden én van uwen grond én van uwe teelt. Daarom dient ge dan ook eerst en vooral te weten, dat elke plant om het even dewelke -vier onmisbare voedende bestanddeelen in den grond ter harer beschikking moet vinden, na melijk stikstof, fosfoorzuur, potasch en kalk. Hier rijst nu natuurlijk de vraag Welke soort van stikstof-, fosfoor- of potaschmest zal ik bezigen? Om den aard of vorm van elk dezer meststoffen te bepalen, zult ge rekening dienen te houden met den aard en de samenstelling van uwen grond, met zijn voorgaande bemesting, even als met den aard der geteelde vrucht. Van overal komen klachten over het niet bestellen van De Koornbloem Onze leden hoe ven EERST en vooral klacht in te dienen bij het postbureel dat hen bediend. 't Is over de sappige, sprokkige en krakende radijs dat ik u in dit artikel spreken wil. Zij, waarvan men den rauwen wortel als toespijs gebruikt en de spinazie veraangenaamt, zou immers op geen enkel tijdstip van het jaar in den tuin mogen ontbreken. Indien we den sluier van haren oorsprong, eens even tjes op'ichten, dan schijnt de radijs af komstig te zijn uit Zuid-Azië, alhoewel we hier in Nederland ook drie soorten in 't wild aan treffen de gewone, de ramenas en de herik, 't Is een eenjarige plant waarvan het malsch en sappig knolletje na eenige weken, soms na 18 tot 25 dagen gevormd is. Zij behoort tot de familie der kruisbloemigen waar van de zaadstengels witte en violetach tige bloemen dragen, waarvan de hauw- tjes eenhokkig zijn en roodachtige, ron de en onregelmatige zaden bevatten. Van deze zaden telt men er ongeveer 120 in een gram, ze bewaren hun kiem- vermogen gedurende vijf jaren en uit het Chineesche radijszaad ook Spaansch dodder geheeten kan een goede olie ge slagen worden. De bladeren van deze plant zijn lang werpig, ingesneden aan de boorden en ruw bij het aanraken. Volgens de dikte van hun wortel en den duur van hun ontwikkeling verdeelt men de radijzen in drie groepen de vroege of kleine radijzen van alle maanden, de zomerra- dijzen en de winterradijzen of ramenas- sen. Later zullen we wellicht de gele genheid hebben eens uit te weiden over den kweek van zomer- en winterradij zen, in dit artikel kan er enkel spraak zijn over den eerstgenoemden groep of dh vroege radijzen. Terloops weze ge zegd dat de radijzen over t algemeen een zachten, frisschen grond, rijk aan teeltaarde vergen, en dat men ze hoege naamd geen gebrek aan water mag la ten lijden, ze moeten kunnen doorgroei en om sprokkig en sappig te wezen. In De Koornbloem van 29 Janu ari laatst leden werd er aan de Lezers en Lezeressen van dit blad den kostelijken raad gegeven geen enkel nummer ervan te laten verloren gaan om zoo, op 't einde van 't jaar, een voorraad weten schap te bezitten waarin men, volgens de omstandigheden, met groot voordeel putten kan. Zoo heb ik in hetzelfde nummer ge sproken over den vervroegden en ver traagden kweek van groenten onder koud glas en er zelfs, mijn voorliefde aan geschonken. De vroege radijs leent zich uiterst goed tot dezen kweek, men doet een zaaiing in Februari-Maart voor den vervroegden en een andere in Septem- ber-Oktober voor den vertraagden kweek. In het eerste geval oogst men in November in het laatste einde Maart, begin April. Zelden kweekt men de radijs alleen en 'k zal het dan ook niet aanraden. Wanneer we ze zaaien tus schen salaad. vroege wortels, of bloem- koolen, dan gaat er hoegenaamd geen plaats verloren en laten de weggeoogste radijzen ruimte genoeg over, noodig tot de ontwikkeling der planten, die er op volgen. U al de verscheidenheden van vroege radijzen geschikt voor den ver vroegden en vertraagden kweek op sommen, met hun goede of slechte kwa liteiten, is hoegenaamd met mijn be doeling. Ik zal er dan ook de beste, de meest aanbevelenswaardige uitkiezen als zijn de ronde roze met wit uiteinde, die snel volgroeid is en rap hol wordt de vroe ge ronde scharlakenroode waarvan het knolletje na omtrent twintig dagen ge vormd is en een heldere kleur bezit de halflange roze bezit een eivormige kar- mijnroode wortel en wordt veel ge kweekt de halflange scharlakenroode is een taaie variëteit die niet snel hol wordt, aan te bevelen voor den vollen grond, de wortel ervan is min of meer puntig de vroege halflange scharlaken roode heeft een olijfvormigen wortel is aan te bevelen niet alleen voor broei, maar ook voor de volle grond, kuituur waarover ik ook gewagen zal in dit ar tikel. Na het zaaien, drukt men den grond goed vast en men bedekt de zaden met n laagje teeltaarde van 1 1/2 cm. dikte welke men dan ook vast aandrukt. Aan lucht heelt de radijs groote behoefte, we zullen er dan ook voor zorgen dat we DE RNBL De medewerker» zftn verantwoordelijk voor ku bijdrage» Ongeteekeade stukke» worden niet opgenomen Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven. MraiMa* IS 38 au die oos en i dikke gen. 1 an ken Ier een e. i Provtn- rholen. in-

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1