Ruwe of Opgeloste PERU-GUANO MOREELS, Merk DE PLOEG» Weervoorspelling Heel de Wereld rond RED STAR LINE 151 Heilige Liefde ANTWERPEN NLW-YORK«CANADA I VERSTANDIGE LANDBOUWERS BEMESTEN HUNNE VELDEN MET die hun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. RED STAR LINE a Zondag 1 2 Februari 1928 Aan een lezerswaardig artikel verschenen in De Schelde van de hand van den heer Jos. Van Limbergen ontleenen we het vol gende De buitenlieden hebben het in zake weervoorspelling veel verder gebracht, dan de stedelingen, zij kijken gewoonlijk naar de teekens aan den hemel, naar de wolken. Natuurlijk vergissen zij zich ook wel eens en bezitten zij weervoor- spellingsregelen, die op^niets dan bijgeloof berusten. Met deze laat- sten zullen wij ons natuurlijk niet bezig houdenwij willen alleen die regels opsommen, die door de wetenschap eenigszins kunnen ver klaard worden of die door de on dervinding als juist werden bewe zen. Natuurlijk mag er niet uit het oog verloren worden, dat elke re gel zijn uitzonderingen heeft. Men mag binnen korten tijd regen verwachten 1. als aan den vooraf klaren hemel pluimwolken opduiken. (Pluimwolken zijn smalle wolken- reepen, die hoog in de lucht zwe ven en den blauwen hemel door schijnen laten) 2. als golfwolken zich vertoonen (Golfwolken zijn wolken, die op de baren der zee gelijken) 3. als grauwe of zwarte wolken met slecht afgeteekende randen zichtbaar zijn; 4. als verschillende wolkenmas sa's zich opeen stapelen 5. als de dageraad donker of vaalrood gekleurd is; 6. als de zon achter grauwe wol ken ondergaat; 7. als zich ringen rond de zon of maan vertoonen. Als teekens van schoon weer dienen gemeld: 1. de pluimwolken aan ©pkla- renden hemel of na regen 2. een gele avondhemel in den zomer groote hitte, in den winter groote koude 3. een stuk helder verlichte ho rizon bij bewolkten hemel; 4. het afeen scheuren van groote wolkenmassa's in kleinere wolken met scherp afgeteekende randen. Een onweer is te verwachten 1als de lucht zwaar is en de ademhaling belemmert; 2. als zwarte wolkenmassa's, die gelijken op dicht bijeenstaande boomkruinen, snel voorbij vlie gen; 3. als kleine, witte wolken, die gelijken op wapperende vaandels, in groote vaart voorbij vliegen. Wanneer men deze teekens aan den horizon waargenomen heeft moet men niet altijd denken, dat het onweer zal overkomen. Men heeft waargenomen, dat de meeste onweders van het Westen naar het Oosten gaan. Een in het Wes ten hangend onweer zal ons dus gewoonlijk bereiken, terwijl de onweerswolken, die in het Oosten, Noorden of Zuiden zichtbaar zijn, slechts bij uitzondering naar ons zullen overkomen. O Lievling, ik heb met zoo'n heerlijk vertrouwen Mijn wonder geluk op uw schouders gebouwd- Mijn wonder geluk is ons levende liefde, Die groeiend, zich rijker en voller ontvouwt. O Weelde, elkander steeds meer te beminnen, Als inniger, beter met iederen dag. De zielen versmelten in schooner begrijpen, Met zaliger woorden en zonniger lach O Lievling, mijn hart is een springende bronne Van jeugdige, vreugdige liefde voor U, O put uit die bronne, ze weze uw wonne, Uw zoete verrukking, zoo morgen als nu 5. Verzele-Madeleyn. Wij geven deze weerregels on der voorbehoud, omdat wij er zelf nooit bijzonder op gelet hebben. In een verhandeling over het weer die ons onlangs in de handen viel vonden wij er een heele reeks, waaruit wij die regels uitzochten, die volgens de schrijver van die verhandeling het meest te betrou wen waren. In een verhandeling over weervoorspelling-praten, wil len wij nog een en ander zeggen over de weerprofeten uit de die renwereld. De groene kikvorsch o.a. geniet bij het volk de faam van weerpro- feet en het arme diertje moet dit met levenslangen dwangarbeid be- koopen. Men plaatst hem in een glazen bokaal, half met water ge vuld en het beklagenswaardige dier, dat gewoon is slechts in den paartijd het water op te zoeken, moet op een laddertje op en neder dalen om, zooals de kwikzilver kolom van een barometer, de ver anderingen van het weer aan te duiden. Zijn kunst kan echter moeilijk verklaard worden èn som mige geleerden zijn van meening, dat zijn geroep slechts een teeken is voor den paartijd. De echel (bloedzuiger) is als weervoorspeller minder gekend en toch is hij daarin meer te vertrou wen zijn voorspellingen zijn vol gens gedane proeven, op 100 ge vallen 75 maal juist. Dit weinig aantrekkelijk dier moet voor dit doel in een gewonen geleipot ge houden worden, ongeveer voorde 3/4 met water gevuld. De opening van den pot moet met een lapje lijnwaad toegebonden worden. Wat de voeding betreft, die baart geen zorgen hij kan die gerust een jaar ontberen. Als het dier 's morgens stil op den boven van het glas ineengerold ligt, dan mag men op schoon weer rekenen. Regen of sneeuw zijn te verwachten wan neer de echel zich aan hetlijnwaad vastgehecht heeft. Als de echel erg onrustig is, dan volgen spoe dig storm en onweer. De spinnen bezaten reeds bij de oude Romeinen den roem van weervoorspellers en niet ten on rechte, want deze vieze dieren zijn inderdaad zeer gevoelig voor weer- verandering. En hier hebben we weer een bewijs voor de wonder volle organisatie van de natuur. De spinnen bezitten de gave het i weer te voorspellen, niet om de menschen dienstig te zijn, maar wel omdat zij zelf hun doen en laten naar de weeromstandighe den moeten richten. Inderdaad de spinstof, waarmede het leven van de spin eng verbonden is, wordt door het lichaam afgescheiden en is maar voorhanden bij voldoende voeding. De spin moet dus met die stof uiterst spaarzaam omgaan en geen net weven als slecht weer te verwachten is, waardoor het kunstig weefsel spoedig zou ver nietigd worden. Als de spin niet op het weer moest letten en maar steeds achteloos webben weven, dan zou haar spinstof uitgeput zijn vóór zij voldoende voedsel heeft kunnen bemachtigen en het dier zelf zou dan ter dood veroordeeld zijn. Aandachtige onderzoekers hebben waargenomen, dat de spin in het midden van haar net met ingetrokken beenen vertoeft, als het schoon weer blijft voortduren. Is er onweer te verwachten, dan strekt zij de beenen uit en vóór storm of langaurigen regen verlaat zij haar net om zich in haar schuil hoek te verbergen. De kreeft, de adder, de mol, de hond, het schaap en het zwijn worden in sommige streken ook voor weerprofeten gehouden,doch het is niet voldoende bewezen of zij dien naam verdienen. En nu nog een kijkje in de vo- gelweield. In de eerste plaats moeten de zwaluwen genoemd worden. Algemeen wordt geloofd dat het weer schoon blijft, als zij hoog in de lucht vliegen zelfs wanneer dreigende wolken aan j den hemel staan. Wanneer zij ech ter langs de huismuren of laag j langs den grond vliegen dan komt er regen. Dit is echter goed te ver klaren en daarom ook kan de faam die de zwaluw geniet, moeilijk be twist worden. Vóór eiken regen worden de bovenste luchtlagen af gekoeld en de kleine insecten, waarmede de zwaluwen zich voe den, worden dan naar de onderste luchtlagen gedreven en de zwaluw volgt natuurlijk haar prooi. De hennen zoeken vóór regen hun nest op en nemen dan graag een zandbad. Als de haan 's nachts kraait en met de vleugels slaat dan voorspelt dit storm of regen. Er bestaat een heele reeks vo gels, die als weerkundigen be roemd zijn, maar wij hebben ons voorgenomen maar alleen van hen te spreken, waarvan de gave van weervoorspelling eenigszins kan verklaard worden of bevestigd werd door voortdurende waar neming. Wanneer men eenige vaardig heid bezit in het waarnemen der wolken en der hier opgesomde dieren, dan zal men het in de kunst van weervoorspellingen wel ver kunnen brengen, maar toch zal men ondervinden, dat er niets wis selvalliger en onzekerder is dan, het weer. hebben hem voorgesteld, naar aanleiding van de oprichting van een fonds van 600 milllioen tot herstel der groote bewege- nis, de mogelijkheid te onderzoeken aan voordeelige voorwaarden, de buiten dienst zijnde kasseisteenen aan de ge meenten af te leveren om hunne buurt wegen in beteren staat te brengen. De heer Baels heeft herkend dat er op die wijze wel iets nuttigs kon gedaan wor den. De landbouwgroep heeft vervol gens den heer Minister over de elektri- fikatie der gemeenten gesproken. BELGIE Het indexcijfer. Op 15 Januari 11. bedroeg he* indexcijfer voor gansch het land 813 tegen 812 op 15 December 1927. Ziehier hoe het werd vastgesteld voor de verschillende provintiën. Antwerpen 830 Brabant 823 Oost- Vlaanderen 807 West-Vlaanderen 801; Limburg 801 Heregouw 838 Luik 806 Luxemburg 812 Namen 801. Zooals wij het vroeger in ons blad hebben voorzien, is de stijging van het index thans veel trager. Vermoedelijk zal het zelfs gedurende enkele maanden ongeveer op hetzelfde peil blijven, en zal het index eerst rond de maand Augustus 820 bereiken. Over de oorza ken van den huidigen stand van het in dex geven wij enkele inlichtingen in een volgend nummer. Onze lezers we ten dat het indexcijfer de aanwijzing is der kleinhandelsprijzen ten opzichte van het jaar 1914; dit laatste vertegenwoor digd zijnde door het basiscfifer 100. Zie hier bij wijze van vergelijking, het index cijfer van de maand Januari voor de twee vorige jaren Januari 1926 i 527 Januari 1927 755: Januari 1928: 813. Tot verbetering der buurtwegenis. Enkele leden van den katholieken landbouwgroep hebben voetstappen ge daan bij den heer Baels. minister van Openbare Werken en Landbouw ten einde verbeteringen te doen uit voeren aan de buurtwegenis. Zij heb ben den minister doen inzien, dat het onderhoud der buurtwegen te zware uitgaven vergt van de gemeenten en Ons Belgisch Trekpaard in Ame rika. Te Chicago vierde de Ameri- kaansche vereeniging van invoerders en fokkers van Belg. trekpaarden onlangs haar 40' verjaring. Naar de bladen mel den had onze koning er aan gehouden een bijzondere schaal toe te kennen die overhandigd werd door onzen gezant, Prince de Ligne, in eigen persoon. Deze handelwijze strekt onze offlcieele kringen ter eer. Dat ze nu maar dezelfde houding aannemen tegenover andere uitvoerpro- dukten van den landbouw, waarin de paardenhandel, hoe interessant ook, toch maar een geringe plaats inneemt. Dat zij onder meer het voorbeeld volgen van Holland dat in elk land dat voor zijnen uitvoer belang oplevert, een bijzonder landbouwconsulent bezit. Onze land bouw is dank zij zijn specialisatie van dag tot dag meer op den uitvoergericht en is geroepen om den steeds afnemen- den uitvoer van nijverheidsprodukten aan te vullen. Zal onze regeering in deze haar plicht beseffen Anders zal onze ekonomische en geldelijke toestand in de toekomst te lijden hebben onder het deficiet onzer handelsbalans. DUITSCHLAND Aan de landbouw worden belang rijke kredieten toegezegd. De be- grootingskommissie van den Reichstag heeft verscheidene maatregelen getrof fen tot finantieele steun aan de landbou wers Aldus zullen nieuwe hypotheken wor den toegestaan tot consolidatie der hui dige schulden.Te dien einde zullen aan de banken voorschotten ten beloope van 100 millioen ter beschikking gesteld worden. Bovendien zullen de kleine landbouwers kredieten op lange termij nen bekomen. Eene verzachting der fis- kale lasten wordt verder voorzien. De minister van landbouw heeft in bedoel de kommissie verklaart dat de Rijksre- geering bosloten had een bedrag van 30 millioen mark te zijner beschikking te stellen om het slachten en den afzet van het slachtvee te bevorderen. FRANKRIJK. Een voorstel van meststoffen mo- nopolium. Op het bureel der Fran- sche Kamer werd een wetsvoorstel neer gelegd strekkende tot inrichting van een staatsmonopolium voor al wat betreft het uitdelven, de fabrikatie, den handel van meststoffen. In de memorie van toe lichting wordt er op gewezen dat de groote maatschappijen van fosfaten en van andere scheikundige produkten die feitelijk een monopolium hebben tot stand gebracht.ongeveer 1 milliard winst per jaar opstrijken. De dienst der mest stoffen dient volgens de ontwerpen van het voorstel beschouwd als een echte openbare dienst omdat hij zoo noodig is voor de produktie. Er wordt dus ge vraagd een zelfstandig organisme te stichten, dat rechtspersoonlijkheid zou bezitten en genoemd wordenOffice national des Engrais Van dat office zouden deel maken de vertegenwoordigers der openbare bestu ren, der voortbrengers, der landbouw- kamers en der landbouwvereenigingen. De winsten zouden verdeeld worden, onder vorm van teruggave, onder de voortbrengers, verbruikers, de land bouworganisaties en het office zelf. RUSLAND. Wanordelijke landbouwtoestan- den io. Wit-Rusland. Volgens een bericht uit Moscou heeft de onderzoeks- kominissie, naar Wit-Rusland afgevaar digd om er den staat van het landbouw- materiaal te onderzoeken, 60,000 ploe gen ontdekt voor eene waarde van 20 millioen frank, welke verlaten waren en volkomen verroest De plaatselijke landbouwafdeeling heeft nieuwe kredie ten aangevraagd voor den aankoop van nieuwe ploegen. NOORWEGEN De arbeidersregeering en de land bouw. In zijne verklaring heeft de socialistische regeering zijn voornemen uitgedrukt de huidige wetgeving op de granen te vervangen door een staats monopolium van den handel in granen. Verder worden maatregelen aangekon digd om de schuldenlast, waaronder de kleine landbouwers gebukt gaan, te ver lichten. Eene nieuwe wet op den grond eigendom ligt ter studie en ten gunste der kleine lastenbetalers zal de schaal der belastingen gewijzigd worden. Om de staatsuitgaven te verminderen stelt de regeering voor de militaire opleiding dit jaar af te schaffen en verklaart zich voor algeheele ontwapening. CANADA Een overvloedige graanoogst. Volgens offlcieele statistieken wordt in Canada de laatste oogst geschat op een totale waarde van 1.134.192.000 dollar, hetzij een'» verhooging van 29.000 000 dollar op het jaar 1926 en van 36.000.000 op het jaar 1925. De totale oogst wordt geschat op 440.024 000 bushels voortgebracht door eene oppervlakte van 22.460.000 acres, tegen 407.137 bushels voortgebracht door een oppervlakte van 22.895.000 acres in 1926. De oogst van dit jaar zou aldus op een na de aanzienlijkste zijn tot heden in Canada gekend. AUSTRALIË De Schapenkweek. Over het enorme uitgestrekte binnenland van Australië grazen ruim honderd millioen schapen, wier jaarlljksche wolopbrengst met inbegrip van de lammeren gemiddeld zeven pond gewicht bedraagt. Waar de groote Engelsche rassen, w. o. de Lin- colns, Leicester en Rhomney Marsh voor hun vleescbproduktie het meest i gezocht zijn, is het de Merino, die ver- reweg de beste kwaliteit wol levert. Veelal ziet men deze Zuid-Europeaan dan ook gekruist met zijn Engelsche soortgenooten, waardoor een produkt ontstond met ietwat fijnere wol en meerdere lichaamszwaarte, tevens als alle kruisingen meer gehard en bestand tegen ziekten, die natuurlijk, waar zulke hoeveelheden van hetzelfde individu te zamen zijn, niet geheel kunnen uitblij ven. Een groot deel der volwassec lam meren wordt in het land zelf geconsu meerd, terwijl belangrijke hoeveelheden geregeld als zgn. fat lambs voornamelijk naar Engeland worden geëxporteerd. Van de ernorme hoeveelheid wol wordt 8 in Australië zelf verwerkt en ver tegenwoordigen deze in manufakturen omgezet reeds een waarde van bijna 60 millioen gulden 1 Het enorme restant wordt bij opbod verkocht. Als men een dergelijke "venditie,, meemaakt en men hoort de enorme bedragen, waarom het gaat, begrijpt men de verantwoordelijk heid, die rust op de schouders der uit Engeland gezonden wolexperts en be grijpt men het enorme salaris, hetwelk de gezonden vertrouwensmannen ge nieten. Gij hoeft geen schrik te hebben voor brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand. Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen nazien van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaameming van titels. De volstrekt geheimhouding te ver zekerd. Rekeningen op zicht 2,50 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,10 Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 5 50 De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. REGELMATIGE AFVAARTEN MET Snelle Prachtstoomscheprn Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3' klas passagiers Alle passagiers worden in gerieflijke kajuiten ondergebracht. Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worden kosteloos verstrekt op aanvraag door Kammenstraat, 22, Antwerpen en door de agenten i HaeltertR. Heyman Denderleeuw P. Van Stalle, aan de Statie Wette ren i F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. UUQIBIMMH NAAR

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3