Haar tweede Moeder 1 Betonfabriek A. DE KEGEL-MERTENS DAT belangt U aan... DE NISOLLE Huiskolen, Nijverheidskolen s 8 Wij geven uiterst voordeelige voorwaarden a SINGELYN AALST i Edouard de Saint-Hubert 4500 eieren per dag in vollen winter Beton afsluitingen Ciment dalles 30 X 30 Boordsteenen Gij moet zijn voordeelen en verbeteringen kennen. Wacht niet langer, vraagt alle inlichtingen aan de Etablissements Francq - Nisolle aan landbouwers en agenten die NU zaaimachines bestellen 'voor de aanstaande Lente. VRAAG gulden zaak zijn n. Wilt ge rijk worden Wordt Kiekenkweeker Stanislas COPPENS Vuurmeel O. Debra is de gezondheid der koeien. HUIS Molendries7 en 9 AALST Heer Sadones Frantz, te Deux-Acren. —^NOVELLE - I. Lizeke Waelden zat by het venster der groote voorkamer en schreidde zacht, terwijl haar slank lichaam soms opschok te bij een diepen, pijnlijken snik. Lizeke was thans veertien jaren oud. Zij was 'n mooi kind met groote don kere schitteroogen, die u vaak lang en onderzoekend konden aanstaren, alsof ze reeds heel diep in vreemde harten wil den kjjken om te raden wat deze voor haar nog verborgen. Het kind was de oudste dochter van Leo Waelden, den welgekecden eige naar van 't Olmenhof. Ruim vier jaar geleden was dezes vrouw na 'n slepende ziekte wegge kwijnd en liet haren echtgenoot met zijn diep inbijtend leed nog 'n tienjarig doch- terke en 'n zoontje van zes jaar na. Leo Waelden, na de vreeselijke smart der ineenstorting van zija echtelijk geluk met 'n bovenmenschelijk inspanning van mannenwil en -moed doorworsteld te hebben, voelde plots de zware taak van kinder-opvoeder op zijne schouders drukken, te samen met den last der uit gebreide hoeve. Toen had de vader zijn oudste kind, het jonge Lizeke naar 'n goede kost school gezonden, terwijl Paultje, het jongste, door hem en een oude verkleef de dienstbode verzorgd wierd. Leo Waelden mistte zjjn Lizeke on- zeggeljjk in den beginne want bet kind was 't sprekend evenbeeld zijner gestor ven vrouw, doch de vader besefte het dat voor 's kinds welzijn h(j dit offer moest brengen. Wat hij niet vermoedde was dat het kind, reeds vroegtijdig ontwikkeld, mis schien evenveel als hjj onder die schei ding leed. Want Lizeke voelde in haar kinderziele dat haar vader iemand bij zich moest hebben die hem kon spreken over het geliefde wezen dat op den doodenakker rustte. En iedere maal dat Lizeke in vakantie was hadden zij en den sterken boer uren lang te praten over moeder. Dan voelden ze beiden de geest der lieve doode rondom hen, en met denzelfden weemoed en het hetzelfde leed keken ze op naar den wand waar het vergroot potret der afwezige de eereplaats innam. Dan was het of uit die goede oogen n wondere liefde straalde, 'n zachte goedheid, die het wrange leed der schei ding met teere vingers balsemde. Zoo gleden de maanden voorbij en wierden jaren doch in Lizeke's hart troonde het beeld van moeder onge schonden op de eereplaats, en geen vreemd gevoel brak maar even een stuk je van het altaar harer vereering weg. jg. Lizeke was moeders kind gebleven. En thans was er 'n gruwel gebeurd, volgens Lizeke's oordeel, 'n gruwel die zoo groot was dat het kind haast voelde dat ze haar vader zou verachten. Want Leo Waelden had stilaan het beeld zijner gestorven vrouw voelen vervagen in zjjne ziel om er in op te ne men dat van een levende, sterke jonge vrouw. Over maanden reeds had Lizeke het gevoel dat haar vader moeder begon te vergeten. Telkens dat het kind in de groote kamer sloop om even naar het portret te kijken, had haar vader haar met 'n kort woord teruggeroepen. En als het kind nog wou spreken van de geliefde dan wendde hij zich af of ging naar buiten. O, 't griefde Lizeke zoozeer, doch toen vermoedde zij niet dat haar vader zijne eerste vrouw vergat om zijn hart te geven aan 'n andere. Vreesde Leo Waelden om het feit persoonlijk aan zijn kind kenbaar te ma ken Althans, hij meldde aan Lizeke in een kort briefje dat ze een paar maanden later ging een tweede moeder krijgen. Het kind had, bij 't onvangen van dit schrjjven, op de kostschool een heelen nacht liggen schreien van groot verdriet. En twee maannen nadien ontving zij een volgend schrijven waarin zij ver zocht werd naar huis te komen, daar haar vader ging trouwen. Lizeke had den moed gehad toch te ko men. doch in haar hartje was 'n groote verbittering tegenover haar vader en haat tegenover de vreemde indringster die de zoete gedachtenis van haar eigen lief moedertje kwam verdringen... Ongeveer 'n uur of drie geleden was haar vader vertrokken voor de trouw plechtigheid. Lizeke, straks breng ik u uwe tweede moeder had hjj met een ge lukkigen lach verklaard. Ze had zich ferm gehouden en zwij gend geknikt ofschoon ze liever zou ge huild hebben. En nu zat ze in de voorkamer alleen, met haar beste kleed aan. wrokkend op alles en allen. Vlak voor haar hing moeders portret en, daar zooeven wanneer Lizeke er toe vallig naar keek was ze terug aan 't schreien gegaan. - Moederje I snikte ze nu wil len ze u hier weg. Nu zal ik u niet meer mogen liefhebben, want vader brengt hier een andere in uwe plaats, 'n andere die Paul en mij niet zal kunnen liefheb ben zooals gjj. De deur was zacht opengegaan en op den drempel stond Lizeke's broertje, Hei, Lize, waarom huilt ge vroeg 't knaapje medelijdend naderko mend. Het meisje keek met betraande oogen naar haar broertje. Paul, kom eens bij mij. 't Kind kwam vertrouwelijk tegen haar aanleunen, Ziet ge daar dat groot portret wees ze naar den wand. -Ja. En weet gij ook wie dat is Dat is moeder, nietwaar. Lize Juist, Paultje. En nu hebben booze menschen vader opgestookt om hier een andere vrouw binnen te brengen, eene vrouw die moedertjes plaats zal innemen en die ons zal slaan wanneer wij tegen haar geen "moeder,, zeggen Paultje, zij zal ons verbieden ons lief eigen moeder tje nog gaarne te zien. t Ventje zijn oogen schoten vol tra nen -m O, maar dan wil ik ze niet zien. Dan loop ik weg van haar als zij straks met vader naar hier komt. Doe dat, Paultje, want zij is een heel stoute vrouw, die niet za! willen dat vader nog van ons houdt. Lizeke praatte nog lang tegen haar broertje in dien zin. J Leo Waelden wierp met een breeden zwaai de deur der huiskamer open. ffKom binnen, lieve zei hjj met een stralend gelaat voortaan zult gij hier den scepter zwaaien, Eene nog betrekkelijk jonge vrouw, met mooi gevormde gelaatstrekken, waarin twee warm-sehitterende oogen thaos naar Leo keken, kwam in de ka mer. Kyk, Leo, zei ze zacht 't is hier net als bij ons thuis, ik hoop maar dat ik het hier wennen zal. - -'i Hij lachte overmoedig en gelukkig. Stellig 1 Wij zijn wel geen verliefde tortelduifjes meer van twintig jaar, doch we hebben daarom mekaar niet minder lief, is 't niet Ze lachte hem gelukkig tegen. Dat njeen ik I... En waar zjjn nu uwe twee kinderen Ik zou er graag da delijk kennis mee maken. Er kwam even 'n wolk over zjjn ge- gelaat en juist meende hij te antwoor den toen zijn zoontje in de kamer kwam. Het knaapje wou zich, op het zicht der vreemde vrouw terugtrekken doch Leo riep dadelijk op hem. Hei, Paulke, kom eens hier. Zegt ge niets tegen uwe moeder 't Kind keek even op, toen ontviel het aarzelend aan zijne lippen Dat is moeder niet Moeder is dood. De beide groote menschen schrikten. Paul, wat vertelt gij daar vroeg Leo, ietwat ruw Wie heeft u dat wijsgemaakt Ik weet het zeker, En daarbij, Lize zegt het ook en zij voegt er bjj dat vader hier een vrouw zou meebrengen die ons zou verbieden moeder, die dood is, nog gaarne te zien. Heeft Lize dat gezegd stoof Leo op Waar is ze thans In de groote kamer zei 't kind huilerig en zijn vader schuw aankijkend. Wacht eens even. En Leo Waelden meende dadelijk weg te snellen, doch zijne jonge bruid hield hem terug. Leo, als ik u verzoeken mag, laat mij dat doen. Gjj zoudt veel te ruw zijn en zoodoende zoudt ge uw kind ook van u vervreemden. Laat mij b(j Lizeke gaan. Maar zij zal u niet willen kennen wierp de jonge man besluitloos op. Wees maar gerust. Het ljjkt eene vrouw immer beter dan een man. Waar is de groote kamer. Leo opende de gangdeur. Daar, de tweede deur rechts. Dank u, blijf nu maar gerust hier, ik ben, hoop ik, gauw terug. De jonge vrouw ging vastberaden den gang in en opende zacht de deur der groote kamer. Lizeke zat bij de tafel, zijdelings naar haar gekeerd en de groote kinderoogen keken weemoedig naar het groote por tret aan den wand. De jonge vrouw volgde de richting dier blikken en toen kwam er 'n zachte glimlach over haar gelaat. Ze kuchte even. Het kind keek verrast op, staarde met vertrokken gelaat naar de vreemde vrouw. Dag, Lizeke. groette deze, vrien delijk, een paar passen naderkomend. Het kind kwam met een ruk overeind en deinsde onwillekeurig terug. Zijt gij... de vrouw die met... vader gehuwd zjjt vroeg ze klankloos. De jonge vrouw knikte met een glim lach en keek toen als verrast naar het potret. Lizeke, is dat uwe moeder vroeg ze zacht. Ja. dat is "mijne„ moeder ant woordde het kind hard. En haar heb ik alleen lief, al is zij lang gestorven. Maar, en de jonge vrouw be keek verwonderd het portret als men men iemand liefheeft die zoo schoon als uwe moeder, dan moet men dat be wjjzen ook. Lizeke keek haar verbaasd en niet be grijpend aan. Welja ging de ionge vrouw zacht voort Ziet ge, ook mijne moeder is heel vroeg gestorven toen was ik nog 'n meisje van ongevet r uwen ouderdom. Is "uwe,, moeder ook dood vroeg 't kind ietwat zachter. Reeds volle twintig jaar... Bij oos thuis hing ook zoo n portret van haar aan den wand, en weet ge wat ik deed om moeder te bewijzen dat ik haar im mer bleef beminnen Neen zei Lizeke aarzelend. Welnu, iederen morgend snelde ik den tuin in en zocht de mooiste bloemen uit. Daarvan mi^k ik een tuiltje en kwa n het moeder aanbieden. Ik meen dat ze mij er steeds zal dankbaar om geweest zijn Ziet ge, dat hebt gij vergeten. Ik heb genen dat in uwen tuin mooie rozen staan. Willen we saam er een tuiltje gaan plukken voor uwe moeder Lizeken had zwijgend geluisterd ter wijl op'haar gelaat langzamerhand een vreemd-verwonderde uitdrukking ver scheen.' toen vulden hare oogen zich plots terug met tranen. «Sj*~,'"'~r Zoudt gij datdat doen voor moeder vroeg ze haperend Graag Kom. willen we allebei van haar houden Dan zal ze van Daarboven met een glimlach van geluk ons beiden zegenen. Het kind kwam ineens nader en vatte de hand der jonge vrouw. Laat ons rozen plukken voor moe der zei het schor En... als gij van moeder 'n beetje wilt houden dan... dan wil ik u wel liefhebben en later... u ook "moeder„ noemen Mijn beste Lizeke In een spontaan gebaar sloeg de jon ge vrouw bare armen om het kind en zoende het diep ontroerd. En Lizeke weerde haar niet af, Enkele oogenblikken nadien keek Leo Waelden blij verwonderd op toen zjjne bruid hand aan hand met Lizeke naar den tuin ging bloemen plukken voor zjjne eerste vrouw. Februari 1928, Em Van den Broeck. Broeimachines voor beginnelingen 225-420 eieren de meest gebruikte. KUNSTMOEDERS voor vroege kiekens met stoofken (duvel) Eigen fabrikaat ECHTE SOTTEGEMSCHE STO VEN, Jachten en Salonvuren Over- groote keus. Vrjje ingang en koste- looze uitleg. Sottegemsche Stoofivinkel Kosteloos kataloog 1928 der Hoenderhoeve C. Van Simaey, Auwegem Abonneert U op ons week blad De Hoendernijver heid over voeding, huis vesting en verzorging der hoenders. Prijs 20 fr. Verkrijgbaar bij Leon Van der Poorten- Luycx, Van Langenhovestraat, 17, Aalst. Telef. 545. Edouard Stevens, Lavendelstraat, ll.Ninove. aan Tramstatie en Varkensmarkt Denderstraat, nr 58 Telefoon 239 2 Tegels, Pannen, Buizen, Faïencen, enz. VERBETERDE MESTSTOFVERSPREIDER MET BEWEGENDE BODEM maw" te Gosselies (België) Telef. 44. Voor uwe kolen, komende der welgekende Belgische kolenmijnen van het bekken van Bergen of Center, hetzij GROOTE STUKKOLEN, STERKE SAMENSTELLIN GEN 70 of 80 °/o, groote gewasschen kolen 30/60 of 20/30, alsook alle Nijverheidskolen. Wend u in volle vertrouwen tot den vertegenwoordiger der koolmijnen Bijzondere prijzen voor samenwerkende landbouwvereenigin- gen. Alleenlijk verzendingen per wagons van 10000 kg. of meer. Melkerijkannen Waschmachines voor hand en motor. V erscheidenheid van gesmeedde kunstpanneelen voor deuren. Draagbare bakovens Pieters voor brood- en pasteibakkers. Machines voor ijskreem (crème k ia glace) met hand en motor. Allerhande Visschersgerief. 5 Blokmakersalam, Scheermessen, Scharen, Brood Tafel - en Zak- J messen. Beenhouwersmessen, J gewaarborgd zuiver staal. ijzerwarenhandel. m ons deze voorwaarden 't zal een Etablissements Naamlooze Maatschappij TM OKP-LE-GrttAJMD ttm SGMS/ TwmrrroKjssfSOLjLEJ £f*evert*? o 8 i

De Koornbloem | 1928 | | pagina 6