Landbouwweekblad Dc nakende Landbouwkrisis Losse Nota's over Stikstofmeststoffen Denkt aan uw Bloementuin* Prifs 20 cenatm. Bemestingsleer Tuinbouw Enkele opwerpingen tegen den zesmaanden- dienst en de gewestelijke indeeling* £ONL>AÜ 4 MAART 1926 10de JAAKUANÜ Ni 479 Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank jaar». Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie t BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Maatschappelijke Vraagstukken Hoe men het ook keere of draaie, toch is het voor al dezen, welke den gang der zaken iet of wat van nabij ken nen en opvolgen, een niet te ontkennen verschijnsel, dat onze landbouw opliet huidig oogenblik met heel wat moeilijk heden en abnormale toestanden heeft af te rekenen. Sommige dezer verschijnselen zijn zelfs van zulken einstigen aard, dat ze den landbouw met n nabije krisis be dreigen. Onder de jammerlijke wantoestanden welke tot zulke dreigende krisis meehel pen, noemen we A) De Pachtprijzen Zooals we het in De Koornbloem nog meedeelden, had een groep grond eigenaars onlangs een onderhoud met den eersten minister en met den heer Baels, minister van Landbouw. Zijdron gen nogmaals aan dat de Regeering in de Kamer de landpacht van 9 jaren NIET zou verdedigen en poogden andermaal te bewijzen dat de bóeren- huurders bij zulke lange pachten vol strekt geen belang hadden en deze daarom ook ntet wenschen Zulke onzinnige redeneering kan en kel en alleen steunen op 'n reeks schijn- argumenten, welke voortvloeien uit de huidige verkeerde wantoestanden en waaruit die grondeigenaars op heel be hendige wijze valsche munt weten te slaan. Immers indien sommige grondeige naars beweren dat hun pachter op dit oogenblik weinig of niets voelt voor n langen pachttermijn, dan is zulks het louter gevolg van ongehoorde wantoe standen die ze opzettelijk teweegbrach ten, om hun gekortwiekten pachter in de volstrekte onmogelijkheid te stellen, zich door lange pachten te laten ver binden. Allerhande middelen werden aange wend, om het invoege komen der lange pachttermijnen stelselmatig te verhinde ren. Zoo werden voor tal van huurboe- ren de landpachtprijzen verdubbeld, ja zelfs verdriedubbeld j! Verder doen de meeste eigenaars onder ijdel voorwendsel zich tegen alle gebeurlijke verrassingen te behoeden, niet meer betalen volgens "vasten geld prijs,,. doch volgens het verkeerd en be drieglijk stelsel van den "graanprijs,,, of juister gezegd "tarweprijs,,. Door dit noodlottig gebruik wordt de pachtprijs gaandeweg uitgedrukt in zak ken tarwe en de pacht schommelt der wijze tusschen 4 en 8 zakken per hectaar. De pachter betaalt dus de prijs die over eenstemt met die waar d.i. tusschen 700 en 1400 frs. of ten minste 10 maal zoo veel als vöör den oorlog En als men nu eens eventjes bedenkt dat slechts ongeveer 30 t.h. van den landbouwgrond door de1, eigenaars zelf bewerkt wordt, dan zal men algauw in zien hoe loodzwaar die overdreven en bedrieglijke pachtprijzen op de schouders van menigen huurboer wegen. B) Loodzware Belastingen De huidige belastingen drukken an derzijds loodzwaar op den landbouw, i De grondbelasting met de opcentiemen j kan stijgen tot 35 °/o van den pachtprijs, i De "landeigendom,, wordt minder gun stig behandeld dan het "gebouwdeigen- dom„. Men denke maar aan de bijko mende grondbelasting (wet van 7 Juni 1926). Voor gebouwde eigendommen bedragen die opcentiemen 50 t.h. van de hoofdsom der grondbelasting en wordt de huishuurwet toegepast, dan is die bij komende grondbelasting niet verschul digd, noch door den eigenaar, noch door den huurder. En daar het meerendeel der huizen onder de toepassing der huis huurwet vallen, moet de bijkomende grondbelasting dus niet betaald worden. Dergelijke vrijstelling bestaat echter niet voor de ongebouwde eigendommen akkergrond, tuinen en weiland, daar de pachtprijs door geen wet geregeld is. In de wet van 7 Juni 1926 wordt daar bij het bedrag der bijkomende grondbe lasting bepaald op 75 t.h. van de hoofd som der grondbelasting voor de onge bouwde eigendommen met uitzondering van de bosschen- Bedraagt de pachtprijs minder dan 3 maal de pacht van 1914, dan mag de eigenaar die opcentiemen door den pachter doen betalen, indien zulks in het kontrakt voorzien is. Werd zulks niet bedongen, dan moet de eigenaar zelf dien last dragen, en ook in geval, wan neer de pachtprijs meer bedraagt dan 3 maal den pachtprijs van 1914. In dit geval weten vele eigenaars ech ter de belasting wel terug te vinden, door het verhoogen van den pachtprijs, zoodat bij slot van rekening de verhoo ging der belasting ook loodzwaar op de schouders van den pachter weegt. C) Prijsstijging der noodige grondstoffen Het is eveneens een onbetwistbaar feit, dat uit hoofde der noodzakelijke modernisatie van zijn bedrijf, de boer tegenwoordig veel meer dan ooit af hangt van de nijverheid. Immers de nijverheid is zijn voornaamste leveran cier voor het aanschaffen van het groot ste deel zijner grondstoffen krachtvoe ders, scheikundige meststoffen, land bouwmachines enz. Welnu al deze grondstoffen moet de landbouwer zich aanschaffen aan prijzen wel 15 maal duurder dan vóór den oorlog. Voeg daarbij de steeds toenemende desertie van den handenarbeid naar de nijverheid en men vormt zich algauw een klaar denkbeeld van dezen nieuwen wantoestand, die op zijne beurt het bestaan van den landbouwer erg moeilijk maakt. D) Prijsdaling der landbouw- produkten Opvallend is het te moeten vaststel len, dat tegenover die gevoelige ver zwaring van pachtprijzen, lasten en uitgaven voor grondstoffen, eene ver mindering van inkomsten is waar te nemen. Om zich daarvan rekenschap te ge ven is het voldoende een blik te werpen op de huidige marktprij ten en die te vergelijken met de prijzen van verleden jaar op hetzelfde tijdstip. De tarwe, de rogge en de haver gol den in Januari 1927 meer dan 200 fr. per 100 kgr. Thans gelden de tarwe en de rogge ongeveer 165 fr. en de haver 175 fr. De prijzen van aardappelen en fruit zijn eveneens gedaald. De vee kweek is in 1927 eene erge teleurstelling geweest. Enkel de vetweiders die hun beesten vóór Juni 1927 verhandelden, bekwamen iet of wat voordeelige prij zen. Doch dezen die later verkochten, ondergingen zware verliezen. Wanneer men nu ten slotte in aan merking neemt dat de graanoogst van 1927 voor de meeste boeren een echte ramp is geweest, dan valt het licht om begrijpen, dat door dien samenloop van noodlottige omstandigheden en wan toestanden, de zaken voor menigen pachter verre van rooskleurig staan. Van overal komen ons bittere klach ten toe bijzooverre dat voor vele huur- boeren de toestand haast onuithoudbaar is geworden. Waar de nood zoo groot is, dringen redmiddelen zich opDe Regeering helpt thans de steenkoolmijnen, wat zal ze voor den landbouw doen 11 We stel len de vraag. (1E Bijdrage). Tusschen de bijzonderste uitgaven van elke landbouwuitbating vindt men immer deze der handelsmeststoffen. Van ekonomisch standpunt uit is het klaar dat van de keus der meststoffen een groot deel van den goeden gang eener hoeve afhangt, daar er betrekkelijk veel geld besteed wordt aan hunnen aankoop. Als men nu de uitgaven aan mest stoffen in alle bijzonderheden wil onder zoeken, dan is het klaar dat van alle vruchtbaarmakende elementen de stik stof het duurst is. Het is dan ook voor den landbouwer van het grootste belang zich een klaar gedacht te kunnen vor men over de waarde der verschillende vetten. Tenzij men tamelijk goed ver trouwd is met scheikundige formules, is het voor de meesten van ons onmo gelijk geworden een klaar en juist ge dacht te vormen over de verschillende vetten, welke de industrieele overwin ning der stikstof heeft doen ontstaan. Dat is de vooruitgang We hoeven volstrekt niet de armen wanhopig in de lucht te slaan. Plicht is het ons op de hoogte te houden, de scheikundige sa menstelling en de vruchtbaarmakende waarde der nieuwe meststoffen te leeren kennen. Kalknitraat Vlaamsch Ekonomisch Verbond AALST. Het centrum van een bloeiende streek mag niet alleen blijven staan in den ekonomischen strijd. De zakenlui van Aalst moeten met elkan der in voeling komen om sterker te staan op nijverheids- en handelsgebied en aansluiten bij het Vlaamsch Ekono - misch Verbond, jong maar machtig or ganisme dat reeds meer dan duizend vooraanstaande nijveraars en hande laars over Vlaanderen groepeerd en tal van inrichtingen ten bate zijner leden tot stand heeft gebracht. Zakenmen- schen van het Aalstersche wordt lid van het Vlaamsch Ekonomisch Verbond en komt allen naar de de stichtingsvergade ring van de afdeeling Aalst op Zondag, 4 Maart in het Paviljoen Groote Markt, om 10 uur. Namens het Voorloopig Bestuur Voorzitter, Sekretaris, Em. Danckaert Fr. Pauwels Leden, Alb. Bauwens. O. Caudron. Fr. De Beul. Deze meststof verschilt van het soda- nitraat alleenlijk door het feit dat kalk de plaats heeft ingenomen van soda (of natrium). Juist omdat deze stof kalk bevat, verlicht ze de gronden, bijzonder leemgronden. Sodanitraat daarentegen zou de grond nog harder maken. Proefondervindelijk heeft men vast gesteld dat als men water -f- nitraat filtreert doorheen een bepaalde laag aarde dat de snelheid verdriedubbelde wanneer men sodanitraat verving door kalknitraat. Gedane proefnemingen hebben be wezen dat voor wat betreft de bemesting der beeten bijvoorbeeld de landbouwers volstrekt niet moeten vreezen dat de stikstof van nitraten door de lentere gens weggespoeld wordt. Wanneer men het meest uit bedoelde meststof wil trek ken en tevens het werk flink vereenvou digen, zal men nitraat in éénmaal uit strooien 14 dagen vóór het zaaien op leemgronden, 8 dagen op zandgrond. Alzoo gebruikt wordt nitraat niet alleenlijk veel doelmatiger door de plant benuttigd, maar tevens bevordert hij een flinke, een vroege groei. Wat nu de vruchtbaarmakende waar de betreft. Vele proefvelden leverden het bewijs dat sodanitraat en kalknitraat, met dezelfde hoeveelheden genomen, dezelfde uitslagen gaven. In kalkarme gronden zelfs is kalknitraat beter. Voor gebruikswijze passe men dezelfde regels toe als bij sodanitraat. Volgende bemerkingen nopens ge bruik van sodanitraat dienen toch in 't oog gehouden 1. Men zal de vaten slechts openen naarmate men de meststof noodig heeft. Kalknitraat slorpt geweldig snel water op en vormt gemakkelijk een brei als men de vaten open laat. 2. Men strooie slechts bij droog weer. Op natte planten veroorzaakt nitraat verbrandingen. Men kan gerust met de hand strooien, toch is een verspreider te verkiezen. In het laatste geval zal men er wel op letten dat de meststof het paard niet rake. Rekening houdende met deze aanwij zingen kan men in alle gevallen soda nitraat vervangen door kalknitraat en in sommige gevallen zelfs op voordee lige wijze. Men beelde zich nu natuurlijk niet in dat kalknitraat bezigen alle overig kalk- gebruik onnoodig maakt in gronden welke te weinig kalk bevatten. Kalkni traat bevat slechts 26 ten honderd kalk en zelfs zoo men de betrekkelijk hooge dosis van 500 kilo per hektaar (zijnde reeds 65 kilo stikstof) toepast, heeft men slechts 5 X 26 130 kilo kalk, zijnde het zesde deel der hoeveelheid kalk wel ke een hektaar jaarlijks verliest. 't Is nog wel wat te vroeg om de blij de intrede der lieve Lente feestelijk te begroeten en toch worden we gewaar dat er tusschen haar en den guren winter een hevigen strijd om heerschappij is losgebroken. Hebben wij niet reeds den donder gehoord? Donderen op de bloote boomen, voorspelt dat niet een natten zomer? Zouden we dan weer, evenals verleden jaar, twee opeenvolgende win ters krijgen, een guren en een zachten. 't Ziet er hem lief uitVoor mij noch tans was 't donderen slechts een gewel digen uitval van de Lente die absoluut bazin wou spelen of de broek dragen. Doch de Winter heeft haar ook een ge weldig antwoord gegeven en haar zoo veel hagelsteenen en sneeuwvlokken naar het hoofd gesmeten dat ze geen lust meer voelde om verder voorwaarts op te rukken. Haar komst is er dan ook wel wat door vertraagd, doch wijken moet hij. 't Is maar best ook dat hij opkraamt, er zit geen leven in hem, hoven, velden, bosschen en weiden staan allen naakt en doodsch. Nu gaat de Lente nieuw leven brengen. Aan de bloemenliefhebsters die houden van een prachtigen tuin wil ik dan ook wat werk verschaften niet alleen om dit artikel te lezen, maar ook om hem in de praktijk te stellen en een bloementuin aan te leggen die door iedereen mag gezien worden. Er dient bemest, gespit, gerijfd. ge zaaid, geplant en gesnoeid. Een bemes ting met vloeimest is in dit jaargetijde zeer voordeelig zwavelzuur ammoniak of sodanitraat worden Ook met zeer goed gevolg aangewend. De grond tus schen de doorlevende bloemen dient eens opgebroken met den riek, ten einde lucht en licht in den grond te laten drin gen. Men zal wel zorg dragen de wor tels der planten niet te veel te bescha digen. De opgestoken grond zal eens goed gerijfd worden. Om in vollen grond te zaaien zullen we best het einde der maand Maart af wachten. In kleine tuinen wordt de Reseda odorata zeer gezocht om zijn fijnen geur. 't Is een kruidachtig plantje, met groenachtige gele bloemen, welrie kend en in vorm van trossen. Men zaait einde Maart begin April in een lichten grond, eerder droog dan vochtig. Men kweekt de Reseda ook in pot en als men de bloemstengels na den bloei weg snijdt en des Winters in een koude kas plaatst, dan kan dit plantje zelfs ver scheidene jaren in leven blijven. Een eenjarige plant met enkele en dubbele bloemen van verschillende tin ten wit, rooskleurig en rood, de pa pavers of Kollebloemen mogen ook in den tuin niet ontbreken. Wilt ge ze binst den Zomer zien bloeien, zaait ze dan insgelijks in de maand Maart bakjes of teilen en men houdt de plantjes dicht tegen het glas tot einde Mei. De Asters, beter gekend onder den franschen naam van Reine Margue rite's zijn eenjarige planten met pur- pere, violet, rooskleurige of witte bloe men. Ze dienen in bloemperken, ban den, borduren, snijbloemen, zelfs in pot ten gekweekt, leveren ze goede markt- planten op. Men zaait ze in Maart- April in een kouden of gematigden bak, men verspeent in kouden bak. en men plant uit in Mei. Verder worden de Zinnia's ook in Maart-April in bakken gezaaid. De Zin nia's laten zich niet gemakkelijk verspe nen, doch de verspeende planten zijn sterker. Begin Juni plant men ze ter plaatse, ze bloeien reeds einde dezer maand en gaan daarmede voort tot in September. U ziet er is reeds werk in den bloe mentuin. Maart brengt ons reeds eenige nederige bloempjes en eenige opbeuren de, frissche groene blaadjes, kleur der hoop en blijde verwachting, voorboden van het aangename jaargetijde dat in aantocht is. De Gypsophila elegans met die zeer fijne, lichte, witte bloemen, mag ook op 't einde van Maart gezaaid worden. Men gebruikt ze in bloemperken, op banden-en ook als snijbloem. Eenige lieve bloemen waarvoor het verspenen zoo niet noodzakelijk dan toch ten minste zeer aanbevelenswaar dig is, moeten nu ook gezaaid worden, doch niet in vollen grond, maar wel onder een koud of half-warm raam. On der deze noem ik de Phlox Drummon- dü. deze zaait men in Maart in bakken, men verspeent hem onder raam en men plant hem half-Mei ter plaatse de Ta- getes. een eenjarig plantje met gele bloemen, vooral gebruikt als borduren. I Zaaien, verspenen en uitplanten als voor de Phlox Drummondü. De Verbena's worden ook in Maart gezaaid doch vereischen een halfwarmen bak men verspeent ze in potten en houdt ze onder raam tot einde Mei. De grond waarin men ze op 25 tot 30 cm. afstand van elkander plaatst, weze licht en voedzaam. Een lief plantje met blauwe bloem pjes, waarvan het midden wit of geel achtig is namelijk de Lobelia's, wordt ook in Maart gezaaid in bakjes of teilen, in kas of wel op een warme laag. Het zaad dezer plant is uiterst fijn, bijna zoo fijn als snuifkorreltjes en mag dus weinig ingedekt worden. Men verspeent in De Boerenjeugd en de Legerkwestie (3' bijdrage). De voorgeoefendheid. Eerste opwerping. Met den zes- maandendienst is de opleiding onmoge lijk zonder een behoorlijke voorgeoefend- ïeid welke onze mannelijke jeugd de noodige lenigheid en weerstandsvermo gen moet verschaffen voor de oproeping onder de wapens. Hoe wordt die voorgeoefendheid op gevat Volgens het socialistisch voorstel wordt de lichamelijke opvoeding ver plichtend gesteld in al de onderwijsge stichten door den Staat bestuurd of gel delijk ondersteund. De jongelingen die niet meer schoolplichtig zijn, zijn gehou den zich aan te sluiten bij maatschappij en voor lichamelijke opvoeding. Op 18 jarigen leeftijd moeten de jongelingen zich aanbieden om-de examen te onder gaan van lichaaamsgeschiktheid. zij die in de proef niet slagen mogen zich later opnieuw voor het examen aanmelden. Tegen de onwilligen zullen maatregelen getroffen worden, De lichamelijke opvoeding staat bij de- socialisten uitsluitend onder de leiding van het onderwijzend korps en heeft dus een burgerlijk karakten. Sommige gene raals wenschen aan die voorgeoefend heid een militair karakter te geven wel ke onze jeugd onder militair toezicht zou plaatsen van af de kinderjaren en volle dig militariseeren. Wij zijn tegenstan ders van het een en andere voorstel en wel voor de volgende redenen 1°) Willen de lichamelijke oefeningen uitslagen opleveren tot bevordering der physieke ontwikkeling der jeugd, dan moeten ze vrijwillig worden beoefend en eerder als een vermaak beschouwd. Wanneer ze met het oog op de inlij ving in het leger haar worden opgelegd, zij mogen dan nog onder het toezicht der schooloverheid geschieden, zullen zij onvermijdelijk bijdragen tot versteviging van het militarisme dat onvermijdelijk voert tot nieuwe oorlogen. De gruwelen van den laatsten oorlog zijn ons nog te 'risch in het geheugen opdat wij ons niet met kracht zouden verzetten tegen de misvorming door het militarisme van den geest onzer jeugd. 2°) Wanneer we door voorgeoefend heid de lichamelijke en verstandelijke geschiktheid verstaan welke de dienst plichtigen in staat moet stellen bij hunne intrede in de kazerne zonder vooraf- gaandelijke ontbolstering de oefeningen en theorielessen der militaire opleiding te kunnen aanleeren, meenen we dat de voorgeoefendheid niet noodig is. De in voering van het verplichtend algemeen onderwijs zal onze jonge mannen tot een voldoend verstandelijk peil hebben gebracht om het militair onderricht be hoorlijk aan te leeren, wanneer dit laat ste wordt verstrekt volgens een dege- De medewerkers zt)n versmtwoordelflk voor boa bjjdroflrn Ongeteskende stukkeo worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1