Landbouwweekblad De Handelsovereenkomst met Frankrijk Kweekzorgen Over de keus van een landbouwmachien. *CT mm II Staathuishoudkunde Naklank der Feesten van de Aalstersche T uinbouwmaatschappij» Kleinveeteelt Landbouwgenie 10NDA0 25 MAART 1928 PtiJ» 3B ctntiM. lOdt jaakuanU ISi 482 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 9,00 frank '4 jaar*. Men schrijft in op ons Bureel en op alle bostksntoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller 1 ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ea toer de Laedbeewen Nu het wetsontwerp tot goed keuring van het onlangs tusschen België en Frankrijk afgesloten handelsakkoord, ter Kamer van Volksvertegenwoordigers is inge diend, is het mogelijk eenige be paalde inlichtingen te verstrekken betreffende de beteekenis van het verdrag voor den Belgischen uit voer in het algemeen en inzonder- lijk voor den landbouw. Enthousiasme zal het verdrag over 't algemeen in het land niet verwekken. Een handelsverdrag is immers in hoofdzaak een krijgen en geven, waarbij de partijen zoe ken te bereiken wat mogelijk is en niet altijd bekomen wat zij wen- schen. Bij de onderhandelingen met Frankrijk dient zulks vooral niet uit het oog verloren, daar we tegenover een land stonden dat steeds een beschermende politiek heeft gevoerd en deze laatste tij den zijn tolrechten aanzienlijkheeft verhoogd, om dit verhoogd tol tarief als basis zijner onderhande lingen met andere landen, waar- tusschen voornamelijk Duitsch- land, te kunnen aanwenden. Praktisch staan we dan ook voor een der twee volgende op lossingen ofwel het handelsak koord, met de onvolmaaktheden welke het vertoont, aanvaarden ofwel het verdrag verwerpen en voortleven onder het regiem van veranderlijke douanerechten die alle zekerheid voor de handelsbe trekkingen tusschen beide landen wegnemen en misschen tot een tarievenoorlog leiden. Aan onze vertegenwoordigers in Kamer en Senaat is de taak weggelegd daar over in laatsten aanleg te beslissen. Wij weten wel dat Frankrijk door scherpe douanerechten ge voelig zou kunnen getroffen wor den in den uitvoer van zijne weel deartikelen waarvoor ons land hem een gunstig afzetgebied opent. Doch anderzijds is Frankrijk door zijn uitgestrekten en vruchtbaren bodem in staat grootelijks aan de behoeften zijner bevolking te vol doen en zou de sluiting zijner gren zen voor een groot aantal onzer produkten en inzonderlijk voor onze landbouwvoortbrengselen een gevoelig verlies beteekenen. Trouwens de geschiedenis is daar om het te bewijzen een tarieven- oorlog is de oorzaak van ontzag lijke schade voor de landen welke er zich toe begeven. Alles inge zien is een akkoord, hoe onvol maakt ook, te verkiezen, te meer dat de bepalingen ervan steeds na nieuwe onderhandelingen voor verbetering vatbaar zijn.De grond slag van het akkoord is het re giem der meest begunstiade natie, dit wil zeggen dat België en Frankrijk zich verbinden aan elk ander de vermindering van tol rechten toe te staan die ze later aan een ander land zouden toe kennen, Wat ook van overwe gend belang is voor de stabiliteit der handelsbetrekkingen tusschen beide landen, is dat de partijen elkander mededeeling hebben ge daan van de hervormingen welke ze eerstdaags aan hunne onder- scheidelij ke toltarieven zullen bren gen en de rechten in het verdrag hebben vastgesteld op grondslag van die ontworpen rechten. Krachtens een algemeene schik king van het verdrag geven de partijen zich onderling waarborgen tegen elke verhooging van rech ten boven deze opgegeven in de ontwerpen aan elkander meege deeld.Dit moet natuurlijk eengun- stigen invloed uitoefenen tot be vordering der stabiliteit in de handelsbetrekkingen tusschen de twee landen. Op Zondag 12" Februari jongstleden was het feest in de maatschappij "Voor uit door Studie en Samenwerking... De hoveniers van Aalst en omstreken vier den hun voorzitter Mr D'Haese Frans om zijn benoeming als lid der Kroon orde. Bij deze gelegenheid werd de volgen de feestrede uitgesproken door den heer j L. Haems, die we met genoegen aan de lezers en lezeressen van De Koorn- bloem mededeelen Mijnheerert, Mij werd de eervolle taak opgedragen in deze vergadering een openbare en dankbare hulde te brengen aan onzen ievervollen voorzitter den heer D'Haese Frans, benoemd tot ridder der Kroon orde, een der hoogste onderscheidingen welke men hier in België bekomen kan. Mr D'Haese Frans oogstte zijn lauweren op het nederige eereveld van den arbeid, voor mij het eenige waardige en ver- dienstvolle. Bij deze gelegenheid wilden we dan ook aan den goeden vader die zijn leerlingen met zooveel genegenheid en wijze raadgevingen bedeelde, eene aangename verrassing bezorgen. We kenden de gewone nederigheid van dezen noesten werker die ons allen op de beroepsbaan als een voorlichtende sterre geleidde, en daarom ook wilden we ze niet op de proef stellen en zijn er in gelukt den sluier op te lichten van deze zoo verdienstelijke en heerlijke loopbaan zonder bij hem zelf op inlich tingen uit te gaan. Van zijn prilste jeugd af toonde Mr D'Haese Frans een voorliefde tot den tuinbouw, volgde de lessen over dit vak, woonde de voordrachten bij overal waar t hem maar eenigszins mogelijk was en stelde de opgedane theoretische kennis zoo goed en zoo ras mogelijk in praktijk. Ten jare 1883 bemachtigde hij dan ook reeds zijn diploma van 2e klasse. Niet tevreden met dezen eersten beko men uitslag, is deze hem slechts een spoorslag geweest om het verder te brengen in de tuinbouwkunde. Voor dezen die weten wat al kennis er noodig was, wat al moeilijkheden men te over winnen had om het diploma van 1"' klasse te bemachtigen, die zullen met mij bekennen dat onzen ieverigen voorzitter geen gewoon tuinbouwer was, maar wel bij dezen mag gerekend worden die hier in ons land op dit gebied het meest uit blonken. Zijn doel was dit diploma te veroveren en in een korte tijdspanne van 6 jaren in 1889, viel het hem reeds ten deel. De maatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking gesticht in het jaar 1888 onder het voorzitter schap van onzen te vroeg verloren en diepbetreurden Mr Beeckman, vond in hem een secretaris waardig van den voorzitter. Onder hun wijs beleid groei de en bloeide de maatschappij die dit jaar reeds haar veertigjarig bestaan mag danken aan die twee ijverige baanbre kers Mr Beeckman zaliger en Mr D'Haese. Ten jare 1924 kwam ons de droeve mare ter vore dat Mr Beeckman over leden was Dit was een zware slag voor de maatschappij en menigeen van ons had alsdan de vrees dat de maatschappij er het leven ging bij inschieten. In deze netelige omstandigheden vielen ons aller oogen op Mr D'Haese en we mogen het thans wel zeggende maatschappij heeft niet te vergeefs een beroep gedaan op zijn goeden wil en hij werd dan ook met algemeene stemmen als voorzitter van de Hofbouwmaatschappij Vooruit door Studie en Samenwerking uitge roepen. Zijn taaien wil, zijn wijs beleid deed de meest neerslachtigen terug tot bezinning komen, hun iever werd aan gewakkerd en de maatschappij had wel dra een harer pijnlijkste stonden door worsteld en thans flakkert er in ons midden nieuw leven en nieuwen geest drift. In den loop van het jaar 1901 werden de eerste diploma's over groen- tenteelt afgeleverd. Dit was voor Mr D'Haese een gelegenheid te meer om officieel te doen bevestigen dat ook hij de theorie en de praktijk sinds lang bezat en uitoefende. De teelt der kampernoe- liën viel hem op het examen ten deele en hij deed hem op een zoo meesterlijke wijze uiteen dat hij ook dit diploma met de hoogste onderscheiding verwierf. Deze glansrijke loopbaan als student kon dan ook niet anders dan heilzaam werken op den vooruitgang van den tuinbouw niet alleen in de streek, doch ook in gansch Vlaanderen, ja, in gansch het land. Mr D'Haese behield zijn op gedane kennis, zijn eigen ondervinding niet voor hem alleen, maar deelde ze mede aan al dezen die zich op gebied van tuinbouw wilden opwerken. Laat me toe hem aan li allen te doen kennen als voordrachtgever, tuinbouwleeraar, en schrijver.Als voordrachtgever spreekt Mr D'Haese een duidelijke taal. zonder overhaasting, zoodat iedereen hem met gemak volgen kanhij bezit zijn stof, kneedt en herkneedt ze tot ze zelfs in de moeilijkste hersenen is doorgedrongen. Het is dan ook voor niemand geen geheim meer dat de aardbeziekweekers en witloofkweekers uit de omstreken van Brussel aan deze zoo klare als vooruit ziende voordrachten, hun huidigen wel stand grootendeels te danken hebben. Als tuinbouwleeraar blijft hij de even heldere en onuitputbare bron waar iedereen die zich op 't gebied van tuin bouw wil volmaken, zich komt laven. Niet alleen zijn eigen streek, maar ook de streken Assche, Geeraerdsbergen, St. Nikolaas. en andere mochten en mo gen nog voortdurend zich deze bron van wetenschap ten nutte maken. Zijn diepe, grondige kennis op ge bied van groenten teelt en fruitteelt waar- deerende, wordt Mr D'Haese dan ook dikwijls gevraagd als lid van den jury bij tentoonstellingen van fruiten, groenten en bloemen. Mr D'Haese is niet alleen een goed verstaanbaar tuinbouwleeraar en voordracht gever, maar ook een vruchtbaren schrijver, wiens boeken en bijdragen in tijdschriften voortdurend onderrichten. Geen wonder dan ook dat het landbestuur in 1923 zijn hooge ver diensten erkende en hem de landbouw- decoratie van 1' klasse schonk. Voorzit ter van den Tuinbouwleeraarsbond ge kozen, werd hij inde gelegenheid gesteld aan den algemeenen tuinbouw van het land aanzienlijke voordeelen en nieuwen vooruitgang te verschaffen door wijze raadgevingen en zijn helder oordeel op gebied van wetgeving. De decoratie "Ridder der Kroonorde,, liet zich dan ook niet lang verbeiden, Verleden jaar viel ze onzen voorzitter ten deel en nog nooit heeft dergelijke onderscheiding op waardiger borst geblonken. Het is dan ook om hulde te brengen aan hun kun- digen leeraar. aan hun talentvollen voorzitter en tevens ook om hun dank baarheid en bewondering uit te drukken dat de leden der hofbouwmaatschappij "Vooruit door Studie en Samenwerking, voor 't meerendeel oudleerlingen van hun gevierden voorzitter, hier vandaag in feeststemming zijn vergaderd. Zij wenschen II, Mr D'Haese nog lange ja ren in volle gezondheid niet alleen als den baanbreker van den vooruitgang te mogen begroeten maar U ook tevens aan het hoofd van de maatschappij te mogen bewaren. Daarom ook hebben we gedacht dat een weinig rust na de afgedane en wel gevulde dagtaak U uiterst welkom en weldoende zou wezen. En waar immers kan men beter uit rusten dan in een gemakkelijken club zetel, een smakelijke pijp tabak aftap pende. We hebben dan ook de eer en het genoegen U een dergelijken zetel aan te bieden. Aanvaard, hoogachtbare Heer Voor zitter, dit nederig geschenk als een blijk van toegenegenheid, van hulde en dank baarheid namens het Bestuur en al de leden van de hofbouwmaatschappij "Vooruit door Studie en Samenwerking,, Leve, leve lang onzen Voorzitter! Binnen enkele dagen zijn we volop in 't kweekseizoen en 't zal dan zeker niet ten onpas komen daarover enkele rege len te schrijven, ten behoeve van onze kweekers. Immers, beginnelingen heb ben nog schier alles te leeren, en kwee kers hebben reeds de bevinding opge daan dat er veel te leeren is Wie jonge kuikentjes moét opkwee- ken, zorge zooveel mogelijk voor een nieuw lokaal en dito beloop. Als nieuw lokaal aanzien we 'n plaats waar tot nog toe geen groote kiekens zijn in geweest, dat is 't beste doch dat gaat moeilijk en is soms onmogelijk. Maar zorg er ten minste voor dat er minstens de laatste maand geen groote hennen werden in geherbergd en dat alles 'n paar malen degelijk werd ontsmet, ge wit en geverfd. Wat desaangaande telt voor 't lokaal, geldt ook voor 't beloop, en dit kan met 'n beetje goeden wil goed gedaan worden. In elk geval, wie reeds kuikens kweekte, heeft het ondervonden. Veel wordt er ook misdaan inzake vroegtijdige voeding der nieuwelingen. Velen meenen als de diertjes uit de kas komen of van onder de klokhen, dat als ze tjilpen zulks gebeurd van honger* Dat is verkeerd, als het kuiken uit het ei komt, kan het best 48 uren alle eten missen, en 't zal beter varen zonder dan met eten gedurende de twee eerste dagen. Het tjilpen is meestal een bewijs dat de diertjes rust en warmte of één van beide ontbreken. De nieuwge boren kuikentjes kunnen hoe slap ze ook zijn, geweldig veel warmte verdra gen. Bij een temperatuur van 35° Cel sius voelen ze zich de eerste drie dagen opperbest. Men zorge er evenwel voor dat de bovenste luchtlaag ververscht wordt, maar men vermijde met de groot ste oplettendheid, elke luchttocht die op de diertjes zou kunnen vallen. Wie over een thermometer besshikt, gebruike dien, maar die er geen heeft, kan aan de ligging der kleinen goed zien hoe ze 't hebben liggen ze dicht bijeen dan is warmte te kort, loopen ze naar de uiteinden en ademen ze met open bek dan hebben zij het te warm. Bij gepaste warmte liggen ze bij- maar niet opeen en zoo stil en roerloos alsof ze dood waren. De tweede dag is 't geraadzaam een weinig zuiver water ter hunne beschik king te stellen. Hun eerste voedsel weze liefst wat gekruimeld oud brood, dat alle uren in kleine hoeveelheden droog over hen wordt gestrooid. Geef aan de jonge diertjes nooit te vochtig beslag, altijd weze het maar zóó bevochtigd dat het kruimelig blijft. Wie over een goed meelvoeder beschikt, geve zulks gerust droog, die manier van voederen is veruit de gemakkelijkste en zeker de slechtste niet. Wie bevochtigd voeder geeft iets dat de diertjes graag lusten geve zulks nooit en zeker niet in groote mate als laatste rantsoen. Eten de diertjes voor 't slapen gaan 'n heel vol kropje van dat vochtig voeder, dan begint dat voeder in dat kropje 's nachts te gisten en zulks heeft meestal een slechten afloop. De eerste week mag men ook gerust en 't is ook best 't voederen van granen en zaden achterwege laten. Indien reinheid een vereischte is om eene hoenderkweekerij te doen lukken, dan is zulks een hoofdvereischte, zelf haast een gebod, voor den kweek der jonge kuikentjes. Kuischt, schuurt, ontsmet, verlicht en verlucht zooveel mogelijk, maar ook zoo degelijk mogelijk, en de goede invloeden en gevolgen daarvan zullen zich ruim schoots laten voelen. Het Vlaamsch Pluimveeblad. (Schroeflaan 8, te Stockel-Woluwe). Nr 9 van dit uiterst interessant en veelbelovend vaktijdschriftis verschenen. Inhoud "Leghorn„ras. Dan Vrije Tribune - Oorzaken van verlamming door K C. Zorg en Voor zorg door J. De Weerdt Wegwijzer Berichten uit het Buitenland. Met genoegen bestatigen we dat dit flinke blad steeds degelijker wordt en we kunnen dan ook niet nalaten onze leden-hoenderkweekers "Het Vlaamsch Pluimveeblad. aan te bevelen. Na het bezoek dat velen onzer leden brachten aan de Tentoonstelling van Landbouwmachienen past het wel even tjes enkele raadgevingen ten beste te geven voor wat betreft den aankoop van machienen. Het is altijd en overal hetzelfde liedje Niets overlaten aan het toeval, alle goed instudeeren... en dan koopen. Ziehier nu enkele punten welke men steeds zal in 't oog houden alvorens te koopen 1) De sterkte van het machien. Sterkte bekomt men door een gepast kiezen der grondstoffen, door de passen de afmetingen van elk onderdeel. Wanneer men ijzer, staal, hout of welke grondstof ook van allerbeste hoe danigheid bezigt dan mag men gerust het gewicht der verschillende deelen verminderen en bekomt men aldus een lichter werktuig. Wanneer het nu gaat over machienen welke moeten getrokken worden zal de trekkracht kleiner zijn als het gewicht vermindert. Voor vaststaande tuigen heeft het ge wicht minder belang, toch blijft het al tijd waar dat gebruik van prima-grond stoffen een meer verzorgde fabrikatie beduidt. 2) Hoedanigheid en hoeveelheid van het geleverde werk. De kostprijs wordt grootelijks beïnvloed door de hoeveelheid arbeid geleverd gedurende de tijdseenheid.Men hoede men zich voor de cijfers welke men in katalogen en prospectussen vindt waar gewoonlijk en uitsluitelijk met de meestgunstige omstan digheden rekening wordt gehouden. Praktisch dus zal men de aangeduide getallen steeds verminderen. De beste manier om den arbeid van een machien te schatten is ze gedurende enkele dagen te gebruiken. Vele kon- strukteurs laten een proef van 4 8 da gen toe. Dit is een uitstekend gedacht en tevens de beste reklaam. 3) Reiniging. Wanneer men staat voor twee machienen met nagenoeg de zelfde hoedanigheden, dezelfde prijzen enz... is het klaar dat men zijn voorkeur hoeft te geven aan deze welke zich op de gemakkelijkste manier laat reinigen. 4) Eenvoud. Alle onnoodige bijza ken veroorzaken slechts even onnoodi ge last. Daarom ook hoeft de voorkeur steeds te gaan naar de meest rationeele machienen welke het eenvoudigst zijn samengesteld. 5) Reguleeren. De meesten onzer landbouwers zijn volstrekt geen specia listen in zake mekaniek en daarom ook zal men wel verplicht zijn een gemak kelijke reguleersysteem te verkiezen boven een millimetriek-juist. 6) Noodige energie. Voor motors heeft dit faktor een allergrootste belang, daar hij de hoeveelheid verbruikte elek triciteit of kolen erg beïnvloedt. Zelfs wanneer het gaat over tuigen door menschenarmen getrokken (of wat ook) heeft deze faktor zijn belang. Het is zonneklaar dat ieder verstandig mensch steeds zal trachten naar de minste inspanning met de grootste uit slag 7) Herstelstukken. —Dezen moet men gauw en gemakkelijk kunnen bekomen. Dit punt wordt al te dikwijls ver waarloosd. In normale omstandigheden loopt alles vlot van stapel maar zoo er iets hapert Heeft men allicht een groot verlies van geld en tijd als men de noo dige stukken niet bij de hand heeft. Men lette dus ook hier op bij den aankoop. i Wanneer men nu rekening houdt met voorgaande beschouwingen is men reeds een heel eind op den goeden weg. Er blijft nog een stronkeisteen Niet toe geven aan de heel menschelijke nei ging om steeds het bestkoopste aan te schaffen. Denkt er aan dat de aan koopprijs slechts eenmaal betaald wordt en dat ge in vele (niet alle) gevallen be ter zijt enkele franken meer uit te ge en. dan gedurende jaren te sukkelen en nog oneindig meer te betalen '.L^aaviiin* De medewerkers iQn vereatwoordelQk voor ha» büdrage» Oageteekende stukke» worde» alet opgenomt*. Niet opgeaome» haadschriftea wordca alet tervggefevea.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1