GELD 8 kandboaoimaehienen handboaiamaehienen ïnsektenvernietiger R. V. 8 Het wordt hoog tijd uw Zaaimachien "Simplex" te bestellen. 8 BROEIKASSEN Zaadhandel Rozenkweekerij LANDBOUWERS STANISLAS COPPENS Fabrikant van kolenkunstmoeders, ERPE Edouard de Saint-Hubert Landbouwers, Melkeri j beheerders Tuimelkerns, Kneedkuipen, Waschmachieneöt Men vraagt te koopen Gebroeders Vyverman Bauwens Gebroed. St Martens-Lierde E.TAVERMElt LANDBOUWERS, leest en verspreidt De Koornbloem Landbouwers ontsmet uwe landen E. G* Eeman 6 R. Verdonck Aalst nr □OG 8 DG 3<G3I>G DG geeft een kunstavond een voordracht een tooneelfeest, waarvan u de netto- opbrengst aan Heldenhulde stort. Brengt steenen aan van waar ge ze ook krijgen kunt wacht niet twij fel niet want niet met woorden sta pelt men de steenen tot een toren Onze dooden wachten V^* Nationale Tentoonstelling en Internationale Afdeeling van Reuk erwten. De Nationale Maatschappij De Latbyrusvrienden, richt eene natio nale tentoonstelling in beslaande uit vier afdeelingen en eene Internationale af deeling- Afdeeling I - Verzameling bloemen van reukerwten in bloei. Afdeeling II - Reukerwtenplanten. Afdeeling III. - Bloemenkunst. Afdeeling IV. - Buiten prijskamp en Niet Voorziene Afdeeling V. - Internationale afdeeling. Al de belgische tuinbouwers liefheb bers en bloemisten, mogen aan deze ten toonstelling deelnamen. Tentoonstellers uit het buitenland zullen in delnternatio nale afdeeling mededingen. De inschrijvingen moeten gericht wor den naar het Secretariaat Volksregee- ringsstraat. 61. Anderlecht, vóór den 15 Juni 1928. Na dezen datum worden geen inschrijvingen meer aangenomen. Elke tentoonsteller welke, ingeschreven zijnde, □iet kan mededingen, is verplicht de se cretaris daarvan kennis te geven, ten minste drie volle dagen vóór de tentoon stelling. De tentoonstellers moeten een inschrij vingsformulier invullen voor eiken prijs kamp en de gewenschte oppervlakte aanduiden. Inschrijvingsformulieren zijn te beko men op het sekretariaat. De zendingen bestemd voor de ten toonstelling moeten in het lokaal toeko men op 29 Juni Het lokaal zal open zijn van af 7 uur 's morgens na 8 uur 's avonds worden geen verzendingen meer aangenomen. Nochtans worden afgesne den bloem?n en bloemversieringen nog des anderdaags toegelaten, tot 9 uur 's morgens ten laatste. Alle zendingen dienen uitgestald vóór 10 uur. De werkzaamheden der Jury zullen te 10 u. 1/2 beginnen. Geen enkel tentoonsteller mag deel uit maken van de Jury. Gedurende de werkzaamheden van den Jury mag geen tentooc ste lier zich in de zaal bevinden en de deuren zullen ge sloten zjjn. De uitvoer van landbouwproduk- ten. De regeering heeft besloten tot aanzienlijke verlagingen der taksen op den uitvoer van landbouwprodukten. De bijtaks van 3 pet. op de tarwe wordt opgeheven; die van 4 pet. op de boter wordt teruggebracht op 2 pet. voor den uitvoer door den voortbrengerdie van 2 pet. op aardappelen en eieren daalt op 1 pet. Voor het volgend jaar worden nieuwe taksverlichtingen in het vooruitzicht ge steld, n.l. op de beeten, graansoorten, oud metaal, enz. DUITSCHLAND. Duitachlands schuld aan België. Op de vragen; 1. Welk het bedrag was van de schuld van Duitscbland tegen over België wegens vergoedingen, op grond van het Verdrag van Versailles 2. Hoeveel België van Duitschland tot 1 Januari 1928 (overdrachten, vereffe ning der sequestraties. betalingen in na- tura, enz.) getrokken heeft? 3. Hoeveel Belgfë in het vervolg op grond van het Dawesplan trekken zal. 't is te zeggen het totaal der annuïteiten op de huidige waarde ervan berekend en 4 Hoeveel België van Duitscbland sedert den wa penstilstand uit hoofde van de militaire bezetting van het Rijnland getrokken heeft?, heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken de volgende inlichtingen verschaft: 1. Op 27 April 1921 heeft de commis sie der vergoedingen, ter uitvoering van de bepalingen van artikel 233 van het Verdrag van Versailles het bedrag der oorlogsschade waarvoor vergoeding door Duitschland verschuldigd is, op grond van artikel 232, 2' lid, en van de bjjlage I tot VIII* deel van bedoeld ver drag, op 132 milliard goud marken vast gesteld. De commissie der vergoedingen heeft het aandeel van elk der mogendheden in dat globaal cijfer niet bepaald. Anderzijds, hadden de hierbij betrok ken geallieerde regeeriogen, te Spa, op 16 Juli 1920, onder elkaar de verdeeling der betalingen in zake vergoedingen ge regeld. Krachtens de overeenkomst van Spa heeft België recht op 8 t. b. van die betalingen. 2. Daar de vereffening der sequestra- ties nog niet ten einde is. is het niet mogelijk de totale som van de betalin gen van Duitschland aan België te be palen Nochtans, mits de ontvangsten uit dien hoofde ter zijde te laten, blijkt er uit de rekeningen door de commissie der vergoedingen opgemaakt dat de globale ontvangsten van België op 31 December 1927 nagenoeg twee milliard en half goud-mark bedroegen. 3. Het is onmogelijk aan te duiden wat België in de toekomst op grond van het Dawesplan trekken zal, daar het ge tal annuiteiten door Duitschland te be talen niet bepaald werd. 4. Op 31 December 1927, bedroegen de kosten van het Belgische bezettings leger sedert den wapenstilstand onge veer 360 millioen goud mark, waarvan nagenoeg de 4/5 voor het tijdperk dat het van kracht worden van het Dawes plan voorafging. De hooger aangeduide cijfers zijn be rekend in goud marken: 1 do.lar 4 197.865 goud-mark. FRANKRIJK. De Belgische landbouwers in Frankrijk. Volgens de statistiek over het jaar 1927 verschenen te Parits, ver blijven er in Frankrijk 22 500 Belgen op 45 000 buitenlandsche arbeiders (50 t h.) Ziehier nog andere bijzonderheden Bij de laatste volkstelling constateerde men de aanwezigheid van 866 landelijke grondeigenaars, en van 4 182 pachters: het vierdubbele van het aantal der Ita lianen en Spanjaards. De meeste Belgische pachters vindt men in de departementen Nord, Arden nes. Aisne, Oise en Marne. Voorts trekken ook vele Belgische landbouwers naar het Zuidwesten van Frankrijk. Trouwens, in die streek, in het Centrum en in het Zuiden zijn er de meeste exploitatiën beschikbaar, en het Fransch gouvernement begunstigt de vestiging van onze landgenooten in die gewesten. ENGELAND. Het stemrecht der vrouwen. Het wetsontwerp waardoor aan de En- gekche vrouwen stemrecht wordt ver leend op 21 jarigen leeftijd werd in eerste lezing door het Lagerhuis aange nomen 1 Daardoor is aan de Engelsche vrouwen volledige gelijkheid van rechten met de mannen verzekerd. Belangrijkheid van den eierhandel. Volgende cijfers wijzen uit welk aan zienlijk afzetgebied Engeland is voor onzen hoenderkweek gedurende het jaar 1926 werd er in het vereenigde koningdom voor 22,5 millioen pond sterling eieren en gevogelte ingevoerd, waarvan enkel 3 680.000 pond sterling uit Ierland, en 700.000 pond sterling uit de andere gedeelten van het Rijk. Slechts 53 der eieren in Engeland verbruikt, worden voortgebracht in het land zelf of zijne koloniëa, zoodat Enge land voor de andere landen een ruim af zetgebied vertegenwoordigt. Wat het gevogelte betreft, worden ruim 3/4 in Engeland zelf voortgebracht, 8 °/o wor den betrokken uit Ierland en enkel 16 worden geleverd door het buitenland. CANADA. De samen verkoop van graan. Tijdens het jaar 1923 werd in de provin cie Alberta een vereeniging opgericht voor den rechtstreekschen verkoop door de landbouwers van tarwe Elk lid der vereeniging ging de verbintenis aan ge durende 5 jaar zijn oogst in te brengen in de vereeniging "Pools,, genaamd In weinigen tijd beschikte de Aiberta cooperative Wheat Producers over 46 °/o van de bezaaide oppervlakte. De provinciën Saskatchewan en Manitoba volgden weldra alhoewel op geringere schaal dit voorbeeld na In 1924 hebben de vereenigingen van sa- menverkoop in de 3 voormelde provin cies ongeveer 81 millioen bushels graan verkocht, hetwelk ongeveer 1/3 van de totale opbrengst uitmaakt. Deze inrichting van den verkoop le vert aan den voortbrenger een veel hoogere winst op dan hij vroeger had, daar'zij hem toelaat het gunstig oogen- blik voor den verkoop af te wachten. De "Pools,, nemen gestadig uitbreiding en men voorziet dat binnen een tiental jaren al de tarwe der 3 provincies zal verkocht worden door bemiddeling van een machtige samenwerkende organi satie. AMERIKA. Nieuwe motor trekt kracht uit de lucht Colonel Chas. A Lindbergh bevond zich Vrijdag en Zaterdag te Mt. Clemens, in 't Selfridge Field. Niemand wist op voorhand van zijne komst, uit genomen dezen die het fijne der zaak wisten... Er w8s daar trouwens een nieuwe motor beproefd die een ganschen om mekeer zou kunnen teweeg brengen in de autowereld. De nieuwe motor zou namelijk stroo ming uit de lucht trekken. Men kan er zich haast niet aan verstaan. Wie de motor ziet werken zou baast denken dat die gaat zonder brandstof en tonder de gewone kracht algemeen bij de motoren. De uitvinder is Lester J. Hendershot, een ingenieur van Pittsburgh, Hij zegt dat zijn motor werkt door elektriesche kracht of energie rechtstreeks uit de lucht of uit den grond getrokken. Geassocieerd met Hendershot is D. Barr Peat, een gewezen U. S. avia- teur die nu het hoofd is van het vliegveld van Bettis Field, nabij Pittsburgh. En daar, te Selfridge, was er overge gaan geweest in tegenwoordigheid van Lindbergh, tot het beproeven van de nieuwe motor. VAN HOVE zijn de eenvoudigste, de zekerste en de bestkoopste. Voor prijsvoorwaarden wende men zich recht streeks tot den fabrikant CYRIEL VAN HOVE Houthulst, (West-VI.). Tel. Staden 38. Het huis Wed. ALFONS DE BAC KER DE WEVER. Dorp, Moorsel. is alom gekend voor zijne Gras-, Beet-, Hof-, Bloem- en Klaverzaden. Specialiteit van mengeling voor blij vende weide Geen zaad wordt ver kocht zonder beproefde kiemkracht. Opbrengende of genoeglijke eigen dommen, als nijverheden in allen aard. Hoeven, kasteden, brouwerijen, enz. Kapitalen voor commande, dedgenoot. Plaatsing van titels Schrijven Banque d'Etudes. 23, Avenue de juin, Brussel. voordeelig te bekomen om te bouwen, huis. land of grond te koopen. Alle Geldleeningen op Hypotheek. Gemak van afbetaling. Gratis inlich tingen. Landbouwers en werklieden zeer gunstige voorwaarden. Dr G. van Bergen-Verachfert wendt U voor draineerbuizec, betonstijlen voor weide en hoven, betonbuizen en muren, cement, kalken, pannen, faïen- en andere bouwmaterialen tot AANNEMERS - ONDERNEMERS DENDERLEEUW (Lichieohoek) Telefoon nr 80. D Fabriek van Specialiteit van enkele en dubbele ploegen, schoepers, landrollen, braakmachienen, enz. Vraagt in ieder gemeente goede agenten. De beste merken, de voordeelige prij zen. Alle werktuigen van het beroemd buis Melotte. Dubbele ploegen in depot van 90 kg. tot 170 kg. goedgesteld en gescherpt, enkele ploegen van 25 kg. en meer. Schoepers van 7 en 9 tanden, hand- schoepers. Zaaibakken, braak en kui.L machienen voor 1 paard. Beirpompen zonder slot op alle lengten, sleepket- tingen. De vermaarde Zweedsche maaima- chienen "Herkules„ met piktoestel, bij zonder lichte trekking, snelle werking met tragen gang. Hooikeerders en hooiraken, aardap peluitroeiers voor een en twee paarden worden op proef gegeven met twee jaar waarborg. De beste dorscbmachienen met motor of manege goede werking gewaarborgd. Alle soorten raapmolens en wortel snijders enz. Men gelast zich ook met alle herstel lingen die met de meeste zorg uitge voerd worden. Prijzen en katalogen op aanvraag. De talrfjke landbouwmachlenen door ons geleverd en geplaatst hebben onze kliënten ten uiterste voldaan. Indien U een landbouwmachien noo- dig hebt, wend U in volle vertrouwen tot Smid en werktuigkundige, BINNENSTRAAT, 34, (nabij het slachtbuis) AALST. R. V. doodt de Protozoariën vijan den der nitrificeerende bakteriën. R. V, vernielt de larven en eieren der schadelijke insekten. R. V. bekampt de ziekten veroorzaakt door microscopiesche kamper- noeliën. R. V. Zuiver insektenvernietiger. R. V. 3-5-3 Insekten vernietigend meststof. R. V. Ontastbaar poeier. Ook te verkrijgen in REDT U ZELVEN, Aalst □OG O JL nr=iAr 30 In den Zomer Kiekenstoof. In den Winter Kamerstoof. Stoven voor 400 tot 600 kiekens. On misbaar voor al wie kiekens koopt. Zware stoof om uwe kamers te ver warmen. Alle vervangstukken buizen, ellebogen, chapeaux. enz. Beste fabrikatie. Laagste prijs. Wie wordt de groote Kiekenkweeker der Denderstreek Een verstandig en oppassend man met het beste Broeimachien I Broeimachienen Detroit voor 220 - 400 - 600 - 1200 - 4000 enz. tot 50 000 eieren. Zoo gemakkelijk dat geen vakman noodig is om in gang te steken en te besturen. Kostelocze uitleg. Alleman welkom. Etablissement» Naamlooze Maatschappij TM ORP-LE-QRANO II 3E te verkrijgen bij W, MULLER, Gentschesteenweg* 24, Erpe TUIMELKERNS van alle toepassingen en allen inhoud, samenge steld in groep, voor rechtstreeksche werking, per elektrische motor, met tus<cheCbeweging De kerns zijn gewaarborgd en gemaakt in eerste keus grondstoffen. Inhoud vanaf 40 tot 300 liters. Voor kerns van grooteren inhoud prijzen op aanvraag. BOTERKNEDERS voor drijfkracht of met de hand. Zeer sterk ge- «„kt. - WASCHMACHIENEN, 6 .„.ckilK. Bijzondere prijzen voor voortverkoopers. :V, Graanmarkt. 12 Belegstraat, 19 AALST ANTWERPEN Uiisi- i I i i'

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4