flaaimachienefl Landbouwmachines DI- HANDELSBANK 1HANDELSBANK N V Hoenderkweekers Voor en Tegen Handelsbank Fondsenbank Noordstar ZESTIG MILLIOEN Hoofdzetel: 1, Kalanderberg, 1, GENT nr Hoog Suikergehalte - Hooge Op brengst - Zeer weinig schieters* mmÊÊÊÊÊwmmmmmmmmmmm*nmj '/vo Onze Taal GUST A AT V1DTS, TH. O'H OKER HollandscheKallkoeieD D<0>G DG A. DUMOACEAU KASBONS 6 maanden op naam of aan drager 6*/® bruto of 5.01 netto. SPAARKAS 5 bruto. L A Suikerbeetzaad van de N* V, Hollandsch-Zweedsche Zaadmaatschappij DG DO Breuklijders I Aarzelt niet meer I! IK BEN GENEZEN I Iedereen die mijn betoog gevolgd heeft zal nu wel overtuigd zijn dat wij Vlamingen ons te richten hebben naar Noord Nederland. Natuurlijk zullen er heel wat menschen daartegen protesteeren (gewoonlijk spre ken ze zelf erbarmelijk) Plotseling voe len ze zoo'n liefde veu heule Vloms En dan zeggen ze "We moete v Vloms spreikes. We zen wAle gien Hollan ders 1 Die opwerping is gemakkelijk genoeg te weerleggen 1. We zien hoe in den loop der eeuwen zich een dialekt opwerkt tot al- gemeene taal Die oorzaken hebben we opgespoord. Ook het Nederlandsch evolueerde op heel normale wijze. Menschen die met zoo'n opwerping voor den dag komen, bewijzen alleen dat ze niet weten wat een algemeen beschaafde omgangstaal is, en hoe ze ontstaat. 2. Krenkt het onze eigenliefde vreem den te moeten navolgen Och komhier stuiten we weer op de verwarring der begrippenVolk, Taal, Staat. Taal en Volk zijn één, zijn samen vergroeid. De volksziel is veel ouder dan de staatsziel: de volken bestonden eeuwen voor dat van een staatsverband sprake was: zij ontstonden te gelijk met de volkstaal, wat het innig onverscheur- baar verband tusschen Taal en Volk verklaart (Felix Ortt). Een volk zonder taal verdwijnt: het zal geen zelfstaadig geheel meer vormen, maar opgeslorpt worden door eeu groo ter volk dat zijn taal heeft opgedrongen. 3. Die opwerping wordt uitgebuit om ons Vlamingen te vervreemden van onze Noorderburen, om ons gemakkelijk ten onder te krijgen: want Nederland is een kultuurland van eerste gehalte, waar wij Vlamingen nog alles van te leeren hebben. Tegenover 't indringende Fransch moeten wij een sterke beweging van eenmaking zettenwe moeten ons aan leunen bij Nederland. We moeten onze taal zoo zuiver mo gelijk gebruiken willen we ons volk Vlaamsch houden. Want de taal is gansch het volk 1 Onze taal is met ons vergroeidzij is niet het omhulsel van onze persoonlijkheid, maar een levens verrichting van ons verstand, van onzen wil, van ons gemoed Dat gaat zelfs zoo ver, dat men mag zeggen dat een eentalige,verstandelijk en zedelijk krach tiger is dan een meertalige (Prof Ver- coullie). 4. Zonderling dat die heeren hetzelfde argument niet tegen de Walen laten gelden die als beschaafde omgangstaal het Fransch spreken, en zoo mogelijk met de vrai accent parisien Walen en Vlamingen staan in het zelfde geval. Een andere opwerping is deze 5. De Hollanders gebruiken te veel vreemde woorden Dat kan wel waar zijn. Maar wat eigenl(jk de basis van een taal mag genoemd wordende construc tie, de bouw, die behouden zij zuiver. Wij zjjn voor 't uiterlijke, en we weten niet hoe het er binnen uitziet. Wij schrijven met Vlaamsche woorden een soort van bastaard Fransch. Natuurljjk wil ik dit overtollig ge bruik van vreemde woorden niet goed praten: waar we een degelijk Neder landsch woord kunnen gebruiken, mo gen we het niet nalaten. Een laatste opwerpitig 6. Zoo een beschaafde omgangstaal is st(jf, houterig In haar oorsprong is de algemeene taal een kunstmatig aange leerde taal, die onderwezen wordt naast het tintelend, het levend dialekt. Als we knusjes thuis zitten en praten met vrienden, dan maken we het ons gemakkelijk we trekken ons vest uit, knoopen ons boordje los, en... praten dialekt. Komen we echter in het openbaar leven, spreken we met vreemden of met onze oversten, dan zetten we een ernstig gelaat op, trekken een nieuwe jas aan, en... spreken beschaafd In 't openbaar leven eischt de wellevendheid een zekere teruggehoudeoheid, een ernst. Wie dit weinig of niet doet, voelt dit dan aan als houterigheid, gevoelloosheid, maar isonbeleefd. Beschaafd is de taal op haar Paasch- best I Maar door het gedurig aanwenden verliest ze dit karakter van kunstma tige taal en wordt zelf levend en ver anderend, juist lijk de dialekten. Dat stijve verdwijnt dus, zoohaast men zijn taal behoorlijk en vloeiend spreekt, los en gemakkelijk. Dan zal men ze kunnen aanpassen aan alle gelegen heden. Dat beschaafd heeft zijn nuancen, niet alleen plaatselijk, maar ook naar de omstandigheden meer familiaar of meer vormelijk (v. Ginneken) Willen we nu eens vlug antwoorden op de vraag Waarom moeten we beschaafd spreken 1. Het vergemakkelijkt onze betrek kingen met menschen van een andere dialektgroep. 2. Het beschaafd spreken wordt een kenteeken van de beschaving. Zooals een beschaafd mensch zijn uiterlijk ver zorgd. zoo zal hij ook zijn taal verzor gen. Men hoeft slechts iemand te hoo- ren om op voldoende wijze ingelicht te zijn omtrent zijne opvoeding en bescha ving. De Heer Huysmans schreef met recht in een ministenëele omzendbriefal is beschaafd spreken vooral een bewijs van uiterlijke voornaamheid, het leidt tevens tot innerlijke voornaamheid eD mao ook als zoodanig niet onderschat worden Wie schoon spreekt wordt gebracht tot schoon denken en schoon voelen. Het is dus onze groote tnoreele plicht, zelf goed te spreken en te leeren spreken. 3. Ieder mensch voelt de voornaam heid van het beschaafd Hoeveel Vla mingen zijn er riet die, eens dat ze tot eet: publiek moeten spreken of in deftig gezelschap verkeeren, met hun "Vloms,, niet durven uitpakken. Ze kennen enkel maa- het "plat„van algemeen beschaafd hebben ze geen benul. Dan maar liever Fransch radbraken, waar ze ook al niet veel van afweten. Zoo groeit in hen de overtuiging dat onze mooie moedertaal maar amper goed is voor de meiden en het gemeen volk Maar neen Neen De Vlaamsche tale is wonderzoet Voor wie heurge'n geweld en doet!,, Wie zijn moedertaal eerbiedigt, ze koestert met dezelfde warme vereering waarmee men moeders gedachtenissen omringt, die zal ze met voorliefde en keurig gebruiken. Hij zal zijn uitspraak verzorgen om overal de indruk te vesti gen 'k Wist niet dat het Vlaamsch zóó mooi was Onze taal is niet minderwaardig Het zou laag en laf van ons zijn ze door een vreemde te vervangen Ons Vlamingen, ontbreekt nog te veel rasfierheid. Hoe willen we recht eischen voor het Vlaamsch, ons Vlaamsch, als we zelf voor haar geen eerbied toonec Hier hebben veel intellektueele Vla mingen schuldpriesters, ingenieurs, advokaten, dokters, leeraars. Een jongen die van zijn meisje houdt, zal ze graag mooi en frisch gekleed zien omdat ze zoo meer en meer het beeld gelijkt dat hij van haar in zijn ziel heeft opgebouwd Zoo mag onze taal nooit voor vreem den komen als een asschepoetster, maar altijd als een flinke dame 1 Waarom spreken er nog zoo weinig een algemeen beschaafde taal Daar zijn heel wat oorzaken op te sommen, waarvan ik er een paar ver meld De meesten beseffen den invloed van het beschaafd niet. Ze vinden het stijt, pedant, omdat ze het niet dagelijks ge bruiken Wie vlot spreken wil, moet zich regelmatig oefenen en het aanstel lerige zal vlug verdwijnen Velen weten ook niet wat algemeen beschaafd is en zijn ze van goeden wil dan doen ze bun best om te spreken op de letter In de groote lamzakkigheid der Vla- mingen ligt de ergste schuld. We spre ken veel van 't recht dat ons onthouden blijft, maar doen we wel onzen plicht lijk het moet Is het soms te veel gevraagd, zijn taal zuiver te spreken Ik weet dat hetin het begin een groote inspanning en aandacht vergt Het eischt uithoudingsvermogen en wils kracht. Maar het is een nederige daad en juist dat nederige dat roemlooze is voor velen een reden, om zich niet te veel in te spannen. De Heer Huysmans gaf de leeraars dan ook den raadeen beroep te doen op de gehechtheid van den jongen aan zijn moedertaal, op zijn ontluikende fierheid en groeiend plichtbesef, op de voldoening die het oefenen van een vrijen, handelenden wil schenkt. Onthouden we het woord van W. de Vreeze Het moet onze hoogste eerzucht zijn, onze taal zuiver te kunnen spreken en schrijven Vooraleer U een naaimachien tekoo- pen is het in uw belang U goed in te lichten en uw profijt na te zien Daarom wendt U naar het groot magazijn. Men bekomt alles op aanvraag Vesta, Nau- mann, Durkkopp, Phoenix, Victoria, Mundlos, Anker, Kayser, Bury, vanaf 900,1050,1100 en 1150 fr. Zware kleermakersmachienen 1300 fr. 10 jaar waarborg op faktuur. Ver koop met gemak van betaling. Reparatie en wisselstukken van alle bestaande machienen. Men verwisselt voor oude machienen. Goede okkasies in magazijn. Naalden aller systemen 4fr. 't dozijn Olie 1' kwaliteit 5 fr. de liter. I Let wel op het nummer. In het duitsch magazijn Kattestraat, 22, AALST Hoofdagentschap van de Oogstma- chienen merk Deering Werktuigkundige MEIRE, Dorp, Hollandsche kalfkoeien en kalfvaar- zen zijn te verkrjjyen in volle vertrou wen bij Alois Abbeloos, Holleweg, Erembodegem. □i JC Dc Zakking-Water-Aderbreuk Verplaatsing der lichaamsdeelen Zekere radikale genezing gewaarborgd door de gebreveteerde toestellen van den gediplomeerden Specialist Belgische firma opgericht in 1885. Deze nieuwsoortige toe stellen volkomen zonder veeren en de Breukcorse letten met vierdubbele regeling, laatste weten schappelijke ontdekking. Brevet 235113; door koninklijk besluit van 15 Maart 1920 den Specia list Dumonceau toegeko men, weerhouden dag en nacht zonder gevaar of ongemak de zwaarste Breuken; door een nieuw soortige schrandere ver binding versterken de spieren en buikvlies en volbrengen bij de nog mogelijke gevallen de volledige genezing. Speciale buikbanden. Vrouw Vermoesen, 66, Ransfort- straat, Brussel, na twee operaties, aan getast van darmuitstorting, is op een jaar volledig genezen door onze corse let Achiel Brael, Lootenhulle, gene zen Oostermans. Beekstraat, Thisselt, genezen. Vrouw Geenes 89. Longting- straat, St Pieters-Jette, na lang lijden, is door ons toestel volledig genezen van maagzakking G. De Smet, Itterbeek- schesteenweg, 561, zijn dochterke gene zen van 2 breuken. Heer Welvaert, langs de vaart Middelburg (Vlaanderen) genezen van dubbel breuk. Dagelijks ontvangen wij nieuwe be wjjzen. - Specialist Albert Dumonceau geeft raad en uitleg in 't Vlaamsch van 9 tot 2 uur te Gent. 3* Zondag en 2' Vrijdag der maand. Hotel de Termonde (Zuidstatie). Geeraardsbergen, 1' Maandag, Hotel de l'Europe (statie) Dendermonde 3' Maandag, Hotel de la Paix (statie). Aalst, 3' Zaterdag. Hotel du Comte de Flandre (statie) Vraag kosteloos uitlegboekje: Rue de la Meuse, 65-67, Brussel. biedt 11 Voldoende rente, ongeschonden kapitaal en de waarborg van den sterken Vlaamschen Bankgroep met een gezamenlijk kapitaal en reserven van ruim KASBONS 3 maanden op naam of aan drager T 5,50 bruto of 4,59 1/4 netto. Alle Beurs- en Bankoperaties aan de 2 voordeeligste ^voorwaarden. Agentschappen en Bijkantoren door gansch het Vlaamsche Land. Korrespondenten in al de bijzonderste plaatsen van Binnen- en Buitenland. EzDG DOF=lQG nr=ir OG •liip 30 Studie C Del tusscht te Erei op W. namidi b(j M. 34 a gem, I1 bied v. pen. Ii Serapl Algemeen AgentFRITZ VERMEIRE, KNOCKE al Zee Verkrijgbaar bij DE HANDELSVEREENIGING, Brugge. OG nr GEE3E Verrekkingen, Zinkingen van de Maag o Baarmoeder, radikaal verdwenen door de methode Nikolas. Ziehier onder de talrijke blijken twee brieven van mijn GENEZEN kliënten. TE AALST, Hotel St Jean. Statie, alle Zaterdagen vanaf 9 uur Ls morgens tot 4 uur uatrlddag Te DENDERMONDE. Regent Ho tel, statie, alle Maandagen vanaf 9 uur 's morgens tot 4 nur namiddag. A Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken bij de Chantiers d'Agglomères de Gand Gent Telefoon 49. Scheepswerfstraat. De groote hoenderhoeven Van Vraagt het omstandig en volledig bimaey. Auwegem. zijn volkomen l plan D van het hoenderhok. opgebouwd met onze materialen. 1 Prys 50 franken PiWbindmachienen Deering,,. Afleggers "Dee ring Maaimachienen met piktoes-el 1,05 m„ 1,20 m, f,35 m. Deze machienen bezitten een groote snelheid in de werking, ze zijn voorzien van een gebreveterrd automatisch toestel om het mes uit te nemen. Hooikeerdets Deering met kleine wielen de rieken zijn geplaatst op theiizer, wat de beste uitslagen oplevert. Hooiraken "Dee ring voor één paard. Hooiraken met de hand voor klein bedrijf Dubbele ploegen, te beginnen van 85 kqr aan lage prijzen, met of zonder rege laar Ze worden op proef gvgeven. Enkele voet- ploegen vanaf 25 kgr. Scboepers op wielen met stijve en slappe taaien. Ressorteggen. In 7918 heb ik mijne eerste eggen gemaakt. Sedertdien datum hebben ze een ongemeenen biival gehad de kaders zijn immers van dik staal, de buizen uit ééa stuk de gegoten s'ukken zijn vervangen door bewerkbaar gegoten staal. De eggen worden ver vaardigd in seriën van 7, 9 of 12 tanden. Gezien het eigen fabrikaat kunnen ze geleverd worden aan de laagste prljren Vraag prijzen. Braakma- chienen voor één paard met één of meer rijen. Braakmachienen met de hand Landrollen in sta len plaat, 7.20 m., 7,40 m., 7,60 m. enz. met of zonder zitting. Eigen fabrikaat. Kleine zaaima- chienen voor alle zaden, bijzonder geschikt voor 't plaoten van beeten. Groote zaatmachienen, 7, 9. 12 en meer rijen. De nieuwe beweegbare pln- eqge kan gebruikt worden om te eggen, en om te slijpen. Slijpketens. buitengewoon lage prijzen, 7.50, m„ 7,75 m., 7.95 m. enz. Vetstrooiers Le Disc en andere merken. Bijzondere bakken om vet te strooien met de hand. Aardappelplanten voor één paard. Aardappeluitroeiers "National,, met voortrein of dissel. Aardappelsorteerders in manden of in zakken. Dorschmachienen met of zonder kuischer, en werkende met manége, elec- trische motor of naphtemotor. Wanmolens op zakkers en gewone mo-lellen. Beerpompen op alle lergrpn Aardappelpletters. Douchen in alleqroot- ten Verlostoestellen. Basculs, 100. 200, 300 en 500 kqr Goedkoop en goed I Koeibasculs. Raap- molens - eigen fabricatie. Ze worden vervaardigd in groote reeksen Reeds meer dan 20 jaar onder vinding Gezien de groote verbetering er aan toe gebracht worden ze hoog geprezen. 10 verschil lende modellen met rechte en schulnsche messen. Groote waarborg 1 Waschmachienen La Vail- lante gansch in koper. Ze wasschen 't linnen zonder eenige beschadiging. Bijzonder goed ge schikt om te werken met electrische motor. Wasch machienen Voldamp bui'engewoon praktisch. Komt eerst zien, vooraleer U een machien aan te schaff n Ontroomers en karnen van allcgrootten. Specialiteit voor 't afsluiten van weiden. Beste oliën en vetten. Ieder landbouwer heeft er groot belang bij zijne werktuigen te nemen In een huls dat hem steeds zal ter zijde staan ln geval van breuk of bescha diging Een nieuw machien koopen is niets, maar dit herstellen en onderhouden, dat is van groot belang. Op aanvraag wordt een kostelooze prijs lijst gestuurd. Wendt U daarom steeds in volle vertrouwen tot Wie op de hoogte wil blijven in zake Beurstendenz, abonneert zich op de BEURSBODE Het beste weekblad voor financieele en ekonomiiche belangen. Een abonnement tot einde 1928 kost slechts 15 fr. Proefnummers op aanvraag. «HILLESHOG,, r BREUK n li» Zonder heelkundige bewerking, zonder uw werk te - verlaten. Zonder banden met mg veeren en onderdij- toestellen. Mijnheer NIKOLAS, Specialist, Brussel. Ik ondergeteekende, Gustaaf Buysst, wonende te Doel. be statig dat ik door uwe ge neeskundige bewerking mij op den tijd van vier maand GENEZEN heb van zware breuk, terwijl ik dagelijks mijn arbeid heb voortgezet. Daarom dank ik U hartelijk en wensch dat de noodlijdenden dezer kwaal U gene gen mogen zijn. (get.) Gustaaf Buyssc. Geachte Heer, Doel. 27-9-1926 Ik houd er aan Ued. mijn besten dank te betuigen omdat ge mi) op zeven maand, ZONDER OPERATIE, van mijn breuk genezen hebt. Heden gevoel ik niet het minste ongemak en ik mag U verklaren dat ik GANSCH GENEZEN ben. Aanvaard, geachte Heer, met mijn oprechten dank, mijn gevoelens van hoog achting. (get.) Constant Van Lysebetten. Hamme uD, 5 September 1926. Gij kunt gelijk bovenvermelde personen, dezelfde uitslagen bekomen Mijn zieken zeggen nietIk gevoel mij beter. Zij zeggen i Neem de methode aan van den beroemden specialist NIKOLAS, gewezen bestuurder o??w.x,J?St'tut voor breuk" Part,s' 36, rue du Cotentin, die zoo BEKEND en BEMIND wordt in de provincie. Hij zal kosteloos raadplegen van 9 tot 14 uur t 'h.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 6