De Handelsovereenkomst met Frankrijk Landbouwweekblad 1 irt! Verrijzenis Algemeene Vergadering Pri|i 29 centiem. ;sen ra is Ier Rechtskundige Dienst. Staathuishoudkunde ZONDAG 8 APRIL 1928 10de jAAKUAftÜ Nr 484 it- 1 >er, de dc e«. i Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank jaare. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON. Aalst. om ïesch zult ewln lijker een tafel en i 35. ding i 295 ft odegu 'oorte* it. 17 >tevew geld aai om dl ging dli en keel lededio ie mat koop et nkaartjt en vet we auto ur optt en weg ng, viel neer et die zija 'ien dag de zljt iartvet' n. kwa los, et a a dec leer dt menscb ea koll ïebbeo >eg dt et aan- :r telles »lflt). Op vast bepaalde dagen welke als zoovele havens in de woelige levenszee zijn smaken we het groote genot in ons zelf te keeren, ons zelf te doorschouwen. Doch zal telkens deze overwe ging van anderen aard zijn omdat bedoelde feestdagen ook telkens andere gebeurtenissen met zich brengen. Ons volk te lande maakt nog trouw en vroom heel de Kristus- tragedie mee. Bijzonder deze laat ste week zal het lijden van O.H J C weer terug besproken geweest zijn in meestal onze huisgezinnen. Naarmate het leven ons min of meer hard sloeg zullen we in dit verheven lijden troost en heil vin den. Want wat Karei Van den Over schreef blijft eeuwige waar heid Ach Jezus, zoo mijn hoofd maar was [gedwee naar ieder slag van uwe besten, hoe zou ik rusten in mijn zelf tevreê mocht ik mijn gelaat hebben koel en blij, al buiten iedere zucht en klagen" 'k zou geen verslagen bekennen in mij want als eea zoeten drang van gouden [gloor zult Ge over 't lijdzaam hert gaan weien en mij verblijen in 't luisterlijk oor. Maar na het lijden, na den har- de-stoere strijd komt niet alleen- troost, niet alleen de overwinning, wel oneindig meer de verrij zenis 1 Dan is het uitbundige blijheid, hooge vreugd De droevige gees- tesgesteltenis welke tot dan in de kerk heeschte maakt plaats voor het jubelend zegelied. De kerk neemt terug heur ge wonen tooi, de orgels welke zoo lang zwegen, klinken terug in het gewelf en hemelschblij zingt men het Alleluia Alleluia I want den Heer heeft overwonnen Verrijzenis Zoo ook ons eigen leven 1 Zoo wel ons persoonlijk-individueel le ven als ons maatschappelijk 1 Wie denkt te rusten of liever te genieten van het werk zijner voorzaten, houdt het nimmer lang uit. Voor elkeen stelt zich het le ven als een strijd, een dagelijksche strijd. Daar komen dan momenten van ontmoediging, van zwartgal ligheid, van neerslachtigheid. Alle moeilijkheden hoopen zich op, het wordt een onmogelijk labyrinth, een valstrik waar men fataal moet in ten onder gaan 1 Dan juist, op die oogenblikken komt er op aan paraat te staan, moedig den kop boven water te houden 1 Dan juist moet men prak tisch toonen dat men werkelijk den naam van mensch waard is. Wie zoo handelt overwint en ook voor hem klinkt vroeger dan hij vermoedt het blijde "Alleluia Gaan we nu over tot onzen landbouwersstand Even als ons heele volk zelf hebben we reeds ettelijke, veel te talrijke... beloften ontvangen. Om de vier jaar. ter gelegenheid der kieiing, duiken overal en zelfs daar waar men ze het minst ver moedde van die landbouwers vrienden op, welke ieder op zijn manier een too ver form uul be zittel om onze klasse te redden 1 Voor de We zijn nu eenmaal goede men- schen... we gelooven ze... Doch amper is een jaar verstreken of de ontnuchtering treedt in. Van al die mooie hemelsch-mooie beloften komt niets, niets Als een besmetting zet de ont nuchtering zich voort, we geloo ven niet meer in de sterkte van onzen stand Dan is de krisis ten volle, dan is het faljiet nabij 1 Wie nadenkt en studeert beseft de geweldige macht der Vlaam- sche landbouwers, weet al te best wat een sterke, onafhankelijke landbouwersvereeniging hier te lande vermag Maar die macht moet vrij staan nog niet in eene richting gestuwd worden, strijdig met de levensbe langen der leden zelf, mag niet ge bruikt worden als wipplank voor een politieke partij. Leeren we dan als landbouwers in crisismomenten, ten tijde van nood het hoofd en den wil rich ten naar de eenig-mogelijke red ding een sterk-onafhankelijke landbouwersvereeniging. We klagen en we hebben reden te over om te klagen, doch klagen baat niet! We moeten ons te weer stellen, onzen plicht kennen en uitvoeren Wij, landbouwers, leven nog immer in den vastentijd. Er ligt schuld in ons zelf we zijn te mak, te weinig standsbe- wust en te weinig standsfier Eerst dus ons zelf worden! Dan in één sterke bond één machtig leger vormen Dan en dan alleen zal onze ge- slotene tijd eindigen, dan zal t'al- lenkante het Alleluia klinken 1 Dan is het ONZE heerlijke Ver rijzenis ••••••••••••«•••••••••••••••a Samenwerkende Maatschappij "Redt U Zeiven. VAN 25 MAART 1928 Verslag van den Beheerraad aangaande de Werkzaamheden binst 1927. Aan de Damen en Heeren Aandeel houders van Redt Zeiven Geachte Medeleden, Weerom is een jaar vervlogen, een jaar van wel en wee, van voor en tegen spoed. Voor Redt II Zeiven is het jaar 1927 nog meer dan de vorige jaren een jaar van buitengewonen vooruitgang geweest. Als men nu de cijfers van aan- en verkoop vergelijkt met die van over enkele jaren, dan zou men waarlijk gaan twijfelen aan de echtheid, zoo verba zend groot zijn de verhandelingen, zoo wel van Aan- en Verkoop als van Spaar- en Leenbank, evenals van al de bijhoorige bewerkingen. Het is dan ook goed om vertaan, dat onze tegenstre vers, die gansch oningewijd zijn met onze zaken, en van af het ontstaan onzer geliefde vereeniging onze vernietiging hebben voorzegd, de eerste en de eenig- ste zijn om alles, zelfs het verslag van den Beheerraad in twijfel te trekken, en de opstellers ervan verdacht te maken. In naam van het Bestuur van R. U. Z. die van af het begin recht door zee is gegaan mag ik U zeggen. Mevrouwen, Mijnheeren, dat we voornemens zijn den weg van vooruitgang niet te verlaten, spijts alles. Hierin gesteund door al de aandeelhouders en leden van R. U. Z. wier aantal telken jaar op evenredige wijze toeneemt. Over de kwatongen die zoo war. op alle gemeenten zijn ver spreid kunnen we enkel schokschou derend eggen Heer vergeef het hun want ze weten niet wat ze doen. In den loop van 1927 zijn er zoowat een tiental nieuwe magazijnen bijgeko men in onze streek, het hoofdmagazijn van Ternath bedient van daar uit negen plaatselijke magazijnen, die de een meer dan de ander in bloeiende toestand zijn. Binst 1927 heeft onze Vereeniging een hoofdmagazijn gebouwd in Eppeghem, streek tusschen Brussel en Mechelen, vanwaar uit eveneens 12 plaatselijke magazijnen worden bediend, die reeds in volle werking zijn. Het Hoofdmagazijn van Herzele staat nogmaals aan het peil van vooruitgang, eenige cijfers zullen dit duidelijk aantoonen. En wat gezegd van ons magazijn in Aalst. Onnoodig daar de loftrompet voor te blazen ver mits de meeste van ons daar reeds meer dan eens hebben moeten rootje schuiven, dat zegt genoeg. Voor de eerste maal heeeft R. U. Z. voor het verloopen sei zoen de verzending van witloof aange vangen voor onze leden van uit de om geving van Mechelen. De verhandelde waren voor de twee eerste maanden beloopen tot ongeveer 250.000 frs. Wat onze magazijniers betreft wen- schen we vooral naarstige, eerlijke men- schen, die het vertrouwen der leden ver dienen, daar de ondervinding leert dat dit een kwestie is van groot belang. We tellen er goede en min goede enkelen zijn niet alleen knappe magazijniers maar tevens flinke propagandisten, wel ke hierdoor niet alleen het onze maar ook hun eigen belang behartigen. Tusschen de beste noemen we Haeltert 835 000, Schoonaarde 570 000, St Lievens-Essche 649.000, Wichelen 581.000, Baelegem 580.000, verkoop in 1927. Deze mogen tot voor beeld dienen aan de achterblijvers. Onze maalderij heeft ook flink werk verrichtwerden in 1927 van koeken tot meel verwerkt 1,429,971 k. lijnmeel, 199.312 arachidemeel, zonder melding te maken van de duizenden en duizenden kgr. maïs, rogge, gerst, haver, die ge malen of geplet werden. De verkoop der bijzonderste waren bedroeg: Maïs en Cinquantino 2,992,362 tegen 1,440.000 fr.in 1926,dus meer dan het dubbelaardappelplantsoen, alle soorten te zamen Eerstelingen, Marjo- lainen, Ideals, Krugers, Roode Star, In dustrie, meer dan 1,900,000 kgr. wer den reeds afgeleverd en ruim 200,000kg. bleven er af te leveren van de ingeschre ven hoeveelheden stikstof mesten, te zamen 2,775.000kg. tegen 1,810,000 in 1926. De warenomzet bedraagt voor Aalst ruim 17 1/2 miljoen tegen 12,400,000 in 1926, voor Herzele 3,400,000, met het gevolg dat ons zakencijfer gestegen is van 98 miljoen in 1926 tot 145 miljoen in 1927. Mevrouwen, Mijnheeren, dat zoo 'n groot huisgezin als R. II, Z., wiens za ken met den dag toenemen over een goeden, wijzen vader moet beschikken, dat spreekt van zelf. Ewel zoo 'n vader bezitten wij en dan nog wel in den per soon van Mijnheer Caudron, onzen ge liefden Bestuurder al zijne kinderen, zoo groote als kleine, al waren die dan nog zoo oud als hij zelf, zijn hem onder danig en dankbaar, feit waaruit blijkt dat het grootelijks aan dezes wijs beleid en stouten durf te danken is dat onze vereeniging tot zulken hoogen trap van welstand is geraakt. Het Bestuur van Redt U Zeiven re kent het zich dan ook een aangenamen plicht aan Mijnheer Caudron een open bare hulde te brengen, zeker zijnde hierdoor de goedkeuring van gansch de vereeniging te verwerven. Vooraleer te eindigen. Mevrouwen, Mijnheeren, wil ik een dankwoord stu ren aan de leden van den Toezichtsraad die zich altijd in geweten van hunne toevertrouwde taak hebben gekweten, evenals aan al de bedienden, van hoog tot laag, de werklieden niet uitgesloten allen stuwen met volle kracht aan den wagen die men R. U. Z. noemt. Nie mand weet waarheen die nog bollen zal, maar wat men wel weet, 't is dat R. U. Z. altijd en overal het goede zaad zaaien zal tot eer en voordeel zijner leden en van gansch den boerenstand. Op Paaschdag zal onze Rechtskundige geen zitdag hou den. (2e bijdrage). In ons vorig artikel hebben wij de al gemeene beteekenis van het handelsver drag tusschen Frankrijk en België toe gelicht. Thans willen wij nader onderzoeken, welken toestand het schept voor den uitvoer onzer land- en tuinbouwpro- dukten. Zooals wij reeds aantoonden, mogen wij niet uit het oog verliezen, dat de tolrechten, bepaald door het verdrag, gevestigd werden op grondslag van de tarieven welke beide landen eerstdaags invoeren en welke zij elkander hebben meegedeeld, en niet op basis van de douanerechten welke in voege waren op het tijdstip der afsluiting van het handelsverdrag. Wij weten dat Frank rijk, in het vooruitzicht van het handels akkoord met Duitschland, zijne tolrech ten reeds aanzienlijk had verhoogd en nog merkelijke verhoogingen aan zijn tarief zou toebrengen, met het oog op de toepassing van bedoeld akkoord. België van zijnen kant was besloten eerstdaags tot de herziening en de ver hooging over te gaan van zijn toltarief, ten einde de invoerrechten aan te pas sen aan de waardevermindering onzer gestabiliseerde munt en aan de ekono- mische toestanden geschapen door de stabilisatie van den frank. De ontwor pen tolrechten als vertrekpunt nemend, hebben beide landen zich het minimum tarief toegezegd, met het regiem der meestbegunstigde natie Voor sommige produkten hebben zij elkander zelf ver minderingen op het minimumtarief toe gekend. Een woordje uitleg thans over de bewoordingen minimumtarief en regiem der meestbegunstigde natie België en Frankrijk, evenals de meeste andere landen, hebben voor elk produkt twee soorten tolrechten zeer hooge geboekt als algemeen tarief en veel lagere geboekt als minimumtarief 1 Ten einde hunne handelsbetrekkin gen te bevorderen, sluiten de meeste landen een overeenkomst waardoor zij zich verbinden op elkanders produkten of op een groot deel ervan het minimum tarief toe te passen. Dit was onder meer het geval voor België en Frankrijk, wel ke sedert 1892 op elkanders produkten het minimumtarief toepassen 1 Doch Frankrijk heeft sinds enkele jaren dit minimumtarief zoodanig opgevoerd, dat zijne markt steeds moeilijker en moeilij ker te bereiken was voor de Belgische produkten. Vandaar trouwens de on derhandelingen welke leidden tot het tegenwoordig akkoord. Zijn nu twee bepaalde landen op elkander voor hunnen handel bijzonder aangewezen, zooals België en Frankrijk, dan zeggen ze elkander, benevens het minimumtarief, het regiem toe der meest begunstigde natie dit beduidt dat zij zich verbinden aan elkander de vermin dering van douanerechten toe te staan die ze later aan een ander land zouden toekennen. Na deze voorafgaandelijke ophelde ringen, zullen onderstaande tabellen vol staan om onze lezers een duidelijk over zicht te geven van den toestand gescha pen door het handelsverdrag voor onze land- en tuinbouwprodukten Invoerrechten op de Belgische tuin- en laudbouwprodukfen in Frankrijk Aanduiding der produkten 1) Levende planten uit warme en koude broeikassen 2) Planten voor bloemperken, genaamd weeke planten dienende tot de versiering van tuinen en hebbende *s winters beschutting noodig 3) Levende planten uit boomkweekerijen, fruit-, bosch- en sieraadboomen en -struiken, rozelaars inbegrepen, als mede het jong plantsoen dierzelfde gewassen en doorlevende planten voor open grond a) met bloote wortels b) met aardklompen 4) Chicoreiboonen of snijdsels 35 fr. 35 fr. 25 fr. 25 fr. 30 fr. ■et de handelsover eenkomst 25 fr. 35 fr. 25 fr. 15 fr. 17 fr. 13,60 fr. 13,60 fr. geenc geena 9 fr. Het witloof zal krachtens het handelsverdrag onderworpen zijn aan een inkomrecht van 7,80 fransche franks per 100 kg„ hetwelk ongeveer overeen komt met de vroegere rechten. Onze uitvoer van paarden blijft aan het vorig toltarief onderworpen alleen wordt het kontingent, dat we jaarlijks naar Frankrijk mogen uitvoeren, verhoogd van 4800 tot 5200. Invoerrechten op de Fransche tuin- en landbonwprodnkten in België Behoudens de ontworpen aanpassingen van de toltarieven, welke aan de Fransche afgevaardigden werden meegedeeld, heeft België toegegeven aan Frankrijk geen enkel tolrecht te verhoogen op de Fransche tuin- en landbouw- produkten. Onderstaande tabel laat toe een beknopt denkbeeld te vormen van de Belgische douanerechten op de Fransche land- en tuinbouwprodukten voor zien door de handelsovereenkomst. AARD DER PRODUKTEN Rechten per 100 kg. 30 fr. 1 Gedood pluimvee Artisjokken, eierplanten, kampernoeliën en Japansche andooras a) kampernoeliën 50 fr. b) andere 50 fr. Versche krieken en morellen a) ingevoerd van 1 Nov. tot 5 Juni (op het ruw gewicht) 120 fr. b) ingevoerd op andere tijdstippen van 't jaar 30 fr. Aardbeziën 120 fr. Versche pruimen van allen aard a) ingevoerd van 1 November tot 30 Juni (ruw gewicht 100 fr. b) ingevoerd van 1 Juli tot 31 Juli (ruw gewicht) 100 fr. c) ingevoerd op andere tijdstippen 25 fr. Versche bloemen, knoppen, loofwerk, bladeren, kruiden en twijgen voor bloemtuilen of voor versieringen 200 fr. Hop a) Bellen 20 fr. b) Lupuline 40 fr< Ingelegde groenten en moesvruchten, ingevoerd in doozen, flesschen oi andere verpakkingen, wegende 3 kg. of minder 20 fr. Ingelegde kampernoeliën 40 fr. Wij meenen dat bovenstaande tabellen den algemeenen indruk bevestigen welke wij hebben uiteengezet in ons vorig artikel Geestdrift kan het handelsverdrag bij ons niet verwekken. Frankrijk toont zich tegenover België heel wat vrijgeviger in woorden dan in dadan I Hat IS i met poe- heid. >3. in die oos en dikke gen. anken er een e. ••••li i. ig met >ls diet ellioget om dit De medewerken zija veraatwoordelQk voor boa bgdragea Onqetcekeade «tukke» woidcu olet opgeoonea. Niet opgenomen handschriften worden Biet ternggegevea. Krcbten per 100 kg. In fran sche franks die (ouden toegepast worden zonder de handelsover eenkomst Rechten die in voege waren vóór 6 September 1927

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1