Landbouwweekblad Spaar- en Leenbank Dc Floraliën tc Gent Zitdagen der maand Mei De toebereiding van het voeder bij de varkens, Goedkoopc Woningen Heel Belangrijk Veevoeding Landbouwkundige Dienst Bloementeelt ZONDAG'L292APR1L 1928 r*i|» 28 eenucm. lüttt jjsakuaNÜ Ni 487 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 9,00 frtmk jams. Men schrijft In op ons Bureel ets op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor es door de ONZE Geiuimen tijd reeds is het gele den, dat er in ons blad breedvoe rig werd gehandeld over onze Spaar- en Leenbank. Sindsdien groeide het getal onzer leden en lezers met duizenden, steeg het aantal onzer afdeelingen met meer dan 100 per honderd en 't zal dan zeker niet ten onpas komen dat we dpel. werking en voordeelen van dezen tak onzer groote inrich ting aan al die nieuwelingen nader bekend maken. We weten het wel, haast op elke voordracht wordt er gezegd dat we eene Spaar- en Leenbank hebben, maar daar is dan altijd zóóveel te zeggen, en dikwijls over zóóveel te handelen, dat er maar terloops kan gewezen worden op het be staan onzer Spaar- en Leenbank. Nochtans, meer en beter diende die inrichting gekend en gebruikt te worden en, schoon ze uitste kend werkt en menig landbouwer groote diensten bewijst, zou ze toch veel meer dienen gebruikt te worden. Laten we hier eens de hoofd- vereischten cener Spaar- en Leen bank overwegen en er uit de pas sende gevolgtrekkingen maken. A) Voor Spaarders t 1' Vereischte. Zooveel mo gelijk verhoeden, dat het geld blijft braak liggen, of van den boe renstand naar andere nijverheden of bedrijven wegvloeit. 2Vereischte. Zijn geld plaatsen waar men zekerheid heeft dat het niet verloren gaat. B) Voor Ontleeners t 1' Vereischte. De minste on kosten van akten,enregistratie enz. 2e Vereischte. Gemak van bet ontleende geld met gedeelten of, naar vermogen, geheel af te leggen. 3e Vereischte. Als ontleener niet slafelijk gebonden liggen. Voor Spaarders en Ontlee ners Alle bewerkingen geheim houden en ook met zoo weinig mogelijk formaliteiten. Als eerste punt hebben we het braak of ongebruikt laten liggen van geld tegengaan en het niet laten gebruiken door tegenover staande nijverheden of andere. Het in-huis-houden van geld, bet zoogezegd potten geraakte de laatste jaren gelukkig entwat uit de mode. Flesschen, tobbens, holten in den vloer, oude kousen enz. worden niet meer zooveel ge bruikt als spaarpot, maar toch zijn onze boeren doorgaans nog te veel gehecht aan liggend geld,,. Die menschen verspelen niet al leen jaarlijks 'n schoone som aan intrest, maar beseffen weinig of niet het gevaar dat hun schat gedurig dreigtdieven kunnen ko men die hem rooven, brand kan in enkele oogenblikken de vrucht van jaren arbeid vernietigen,daar enboven hebben ze toch n gedu rige vrees dat er hun ponk,, iets zal overkomen. Anderen koopen met hun geld aandeelen van de eene of andere iarichting, waarvan ze slechts den naam kennen, en er dikwijls niet zeker van zijn dat de inrichting werkelijk bestaat. Of wat nog er ger is, steken het in ondernemin gen, die onzen inlandschen land bouw benadeeligen. dus ons, boe ren, bekampen met de macht van hun eigen centen. We hebben hier te lande finan- tieele instellingen bij de vleet, op elke gemeente zijn er bijhuizen of agenten en vele boeren dragen daar hun geld om het te plaatsen op korten of langen termijn tegen zooveel intrest. Konden die men schen eens achter de schermen zien wat er daar somtijds met hun geld wordt gedaan, hoe ze dik werf worden tegengewerkt en be- nadeeligd met hun eigen kapitaal, dan zouden ze niet zóó lichtzinnig handelen Om dat alles zooveel mogelijk te keer te gaan, stichtte Redt U Zeiven zijne Spaarbank. De daar geplaatste gelden worden uitslui tend gebruikt om den landbouwer te dienen. Dank die gelden kan er in de vele behoeften van eigen standgenoten worden voorzien, op de voor hen voordeeligste wijze. Het is dank aan de haar toever trouwde gelden dat onze vereeni- ging die groote uitbreiding kon nemen, die reeds zooveel aan de leden heeft bijgebracht. De tweede vereischte is volle dige zekerheid. Hoe dikwijls zagen we instel lingen met klinkende namen in den niet verzinken, omdat ze niet ge bouwd waren op vaste grondves ten of beheerd werden door on voorzichtige of oneerlijke perso nen. Nog bestaan er gevaarlijke in stellingen en rijzen er nieuwe uit den grond. Het is dan ook voor den geld- plaatser van het hoogste belang goed toe te zien en ten uiterste voorzichtig te zijn. Onze agronoom Ing' K. Hambrouck zal gedurende de maand Mei op vol gende dagen te spreken zijn Te HERZELE op Woensdag 2 Mei, van 8 tot 9 uur, in het café In den Engel Markt. TeNINOVEop Dinsdag 8 Mei, van 9 tot 11 uur, in De Groenpoort bij de wed. Haelterman, Groenselmarkt. Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11,30 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Te EPPEGEM op Maandag 21 Mei. van 9 tot 10.30 uur, in ons Hoofdmagazijn. Onze leden hebben dus alle gemak kelijkheid gauw en degelijk ingelicht te worden... aan hen ruimschoots gebruik te maken van onze inlichtingsdiensten Op Zondag 29 April zal onze rechts kundige geen zitdag houden te Aalst. Voordrachten Nog altijd zijn er afdeelingen welke ons het schrijven van den heer Gouver neur der provintie niet lieten geworden. We verzoeken hen vriendelijk doch dringend dit onmiddellijk naar onzen hoofdzetel te Aalst te zenden. Volgende afdeelingen blijven nog steeds in gebre ke Aspelaere, Baardegem, Berlaere, Burst, Denderhautem, Herzele, Kem- seke, Lede, St Lievens-Hautem, St Lie- vens-Essche, Steenhuize, Voorde, Wou- brechtegem. Voor geen dier wordt meer gemalen, gesneden, gekookt en gestampt dan voor het varken. Graan wordt gemalen en gebroken, wortelgewassen worden gesneden, gekookt en gestampt. Veelal wordt de waarde van deze wijzen van voederbereiding overschat, doch voor enkelen wordt zij ook wel eens onder schat. Bij gulzige vreters, zooals varkens, vooral wanneer zij met meerdere in één hok gehuisvest zijn, kan een bepaalde toebereiding nuttig zijn. Het verwerken van gebroken of gemalen graan vereischt heel wat minder kauw- en verteringsar- beid dan dat van graankorrels in hun geheel, al is 't niet te onkennen, dat door meer langdurig kauwen het voed sel inniger met meer speeksel vermengd wordt. Proeven hebben geleerd, dat men werkelijk best doet aan varkens het graan onder meelvorm te geven. Leh- rnann stelde vast. dat van 100 kgr. graan in korrelvorm gegeven, onver teerd in de uitwerpselen het lichaam verliet van rogge 49.8, van gerst 54.8, doch van erwten slechts 4 kg. Ook ge weekte graankorrels worden best niet gegeven. Lothar Mayer constateerde, dat varkens van 1 kg. grof gemalen mats gemiddeld 0,170 en van evenveel maïskorrels slechts 0,100 kg. in gewicht toenamen. Alleen jonge dieren kan men iet graan in zijn geheel verstrekken, doch meer om hun bezigheid te ver schaffen, dan om andere redenen, men vermengt wat graan met aarde, zoodat de dieren als 't ware korreltje voor kor reltje moeten opzoeken. W. A. Henry nam 7 jaren achtereen volgens vergelijkende proeven met het vervoederen van graanmeel en graan- correls aan varkens, verdeeld over 24 afdeelingen. De dieren in de helft hier van ontvingen naast slobber en tarwe zemelen, slechts maïskorrels, die der aatste zemelen en maïsmeel met water gebroed. In 9 afdeelingen werd door het vervoederen van gemalen maïs een ge middelde winst van 6,9 percent verkre gen. terwijl in 3 afdeelingen een nadeel van gemiddeld 4 percent werd waarge nomen. Deze getallen betreffen de ge wichtsvermeerdering der dieren, maar vermeld moet worden, dat de kosten van iet malen bij de berekening dier getallen niet in rekening gebracht zijn. Toch is iet voordeel aan den kant der gemalen maïs, omdat voor 100 kg. gewichtsver meerdering gemiddeld 498 kg. aan maïs- correls en slechts 458 kg. maïsmeel noo- dig was. Dit uitgespaard verschil zal wel ruim voldoende geweest zijn om de kosten te dekken. Proeven hebben an derzijds geleerd, dat het koken van graanmeel geen voordeel oplevert. Hier bij bleek eveneens dat fijngemalen, ver geleken bij grofgemalen maïsmeel een voederbesparing gaf van 3,7 14 9 °/o Voor wat de aardappelen betreft, de zen moeten wel bepaald gekookt of ge stoomd worden, ook omdat zij er meer waarde als voeder door krijgen. Het is echter volstrekt af te keuren het meel mede te koken, zelfs maar met het ko kende water te overgieten, aangezien de verteerbaarheid van het ruweiwit er merkelijk door afneemt. Dit geldt ook voor zemelen. Bij het stoomen, vooral als dit geschiedt door verhitten stoom, is het nog erger, want daardoor lijdt ook de verteerbaarheid van het ruwvet en der andere stikstofvrije verbindingen. Men gebruike daarom op het meel koud of lauwwarm, maar geen kokend water. Men giete het vuile water, waarin de aardappels gekookt zijn, weg, stampe ze fijn, overgiete ze met zuiver koud water en voege er dan het meel bij, waarna alles door roeren vermengd wordt. Het water wordt dan warm genoeg om het meel te doen dijen. Alt men aan mestvarkens voederbie ten, koolrapen, wortelen of knollen wil voederen, is het gewenscht deze te ko ken of te stoomen. Derwijze benuttigen z'er meer van, dan in rauwen toestand Loopvarkens kan men stukgesneden rauwe wortelgewassen en zelfs rauwe aardappelen toedienen, doch niet in te groote hoeveelheid. Men wachte zich bij de bereiding van slobberte overvloedig water te ge bruiken. Veel geraadzamer is het deze niet te "dun„ te maken en zoo noodig af zonderlijk water als drank te geven. Voedert men geen aardappels of wor telgewassen, dan kan het meel ook in ondermelk of in water gegeven worden. Bij strenge koude verdient het echter aanbeveling de laatste eenigzins te ver warmen. Bij mestvarkens schijnt men over 't algemeen beter uitslagen te be komen met niet bepaalde heete slobber dan met rauw meel. Wil men mestvarkens jong groenvoe- der geven, onverschillig van welken aard, dan snijde men dit in kleine stukjes en vermenge men het met ander voeder. Maatschappelijke Vraagstukken. Met genoegen zal vernomen worden, nu, dat vele families door woningnood gedwongen, verplicht zijn een onderko men te zoeken in armzalige krotten, of ellendige appartementen, de regeering ertoe besloot de premie voor het bou terug in te voeren. Het aanschaffen van een eigen huis moet voor elk jong huisgezin een eerste zorg zijn doch bouwen kost heden duur, en velen schrikken af voor den zwaren last, die het bouwen van een eigen haard zou meebrengen. Als nu van hoogerhand geldelijke tusschenkomst beloofd wordt, zal het voor velen min der afschrikkend zijn, en hun doen be sluiten den stap te wagen. Volgens het plan door den heer Mi nister van Nijverheid en Arbeid in den Senaat ontwikkeld zal het toekennen der bouwpremies geschieden met terug werkende kracht op 15 Maart 1926, wat wil zeggen, dat, personen die na dien datum eene aanvraag ingediend hebben, in zooverre zij er recht toe heb ben. voldoening zullen krijgen, alsmede degene, ten getalle van 2224 nog, welke hun verzoek tot premieverleening heb ben ingediend vóór dien datum. Vele personen, alhoewel gebouwd, hebben de premie niet aangevraagd, omdat zij in de meening verkeerden dat deze niet meer bestond zij moeten een verzoekschrift inzenden vóór 20 Juni 1928. Voor woningen die gemeenschappe lijk eigendom zijn, kan ook premie be komen worden, maar elk appartement moet bestaan uit minstens drie woon vertrekken. Voor kroostrijke gezinnen wordt een belangrijke premieverhooging voorzien. Het bedrag der premie zal verschillen volgens de gemeente, en wel zoo Voor gemeenten meer dan 60,000 in woners 3000 tot 6000 fr. Voor gemeenten van 15,000 tot 60,000 inwoners 2500 tot 5000 fr. Voor gemeenten minder dan 15,000 inwoners 2000 tot 4000 fr. Voor elk kind beneden de 16 jaar zal een bijpremie gegeven worden, voor het eerste kind 10 t. h.; voor het tweede kind 20 t. h.vanaf het derde kind zal gegeven worden 600 fr. per kind voor de l1 reeks. 500 fr, 2* 400 fr3 De woning zal mogen kosten 40,000 fr. voor de 1' reeks. 50,000 fr. 2' 60,000 fr. 3' Het maximum inkomen zal ook mer kelijk hooger mogen zijn, dan bij het vroeger stelsel. Het verschilt volgens de belangrijkheid der gemeente. De aanvragen tot het bekomen der premie, moeten gezonden worden, onder aanbevolen brief aan het adres van den Heer Minister van Nijverheid en Ar beid. Maatschappelijk Verzekerings- en Voorzorgswezen. Afdeeling Goedkoope Woningen te Brussel. Dagelijks kunnen in onze bnreelen Brabantstraat, 53, te Aalst, inlichtin gen over het toekennen der premie bekomen worden. Men zal zich aldaar ook gelasten met het vervul len der verdere formaliteiten. Men kan insgelijks de inlichtingen schrif telijk bekomen, mits toevoeging van een postzegel van 0,60 fr. Dat ze zoo een bloemenweelde maar om de vijf jaar eens ten toon spreiden is misschien wel spijtig, doch verstaan baar. Wat al voorbereiding, wat al moeite en werk de bloemenkweekers, zoowel in- als uitheemsche, zich hebben moeten getroosten om iets dergelijks bijeen te brengen, laat zich bij den eer sten oogslag allicht begrijpen, 't Is waarlijk een lust voor het oog dit te mogen aanschouwen, 't heeft iets aan grijpends in zich dat u als bij tooverslag de woorden hoe schoon hoe prachtig! hoe mooiuit den gorgel trekt. Het feestpaleis van Gent is dan ook wonderwel geschikt voor zulke groot- sche ondernemingen er is ruimte ge noeg en 't is gelegen te midden van al wat u maar eenigszins aan planten en bloemen denken doet. Wat de bloemenkweekers uit het Vlaamsche land hier hebben samenge bracht, dwingt de bewondering af van de o ver tal rijke bezoekers der tentoon stelling. De Nederlandsche afdeeling onderscheidde zich voorzeker niet min. De Fransche afdeeling neemt ook een eereplaats in zoowel als de Engelsche. Alhoewel er hier wel een zekeren wed ijver bestond onder al die afdeelingen, voor wat sommige bloemen betreft, moeten we er toch aanstonds bijvoegen dat ieder land zoo wat uitblonk door een of andere specialiteit. Zoo zagen we de Nederlandsche afdeeling uitko men met zijn tulpen, zijn lila's, zijn aza lea's en rhododendrons, zijn narcissen, zijn reseda's en cyclamen. Dat er van de tien Engelsche prijzen drie naar de Nederlandsche afdeeling zijn gegaan, moet ons in 't geheel niet verwonderen. Ze verdienden het. In de Fransche afdeeling werden we verplaatst naar het zuiden en kregen we hier voornamelijk oranjeboomen, cac tussen en fenixen te bewonderen. We vroegen ons dan ook af om welke reden men in de winkels zoo weinig dikke ap pelsienen kan koopen als hier te prijken hingen. En wat zijn onze gewone vet- planten in vergelijking met zulke kolos sen, waarvan een enkel blad voorzeker moeilijk overgrepen wordt. Dit alles was zoo wouderwei aan het publiek aan geboden, en afgewisseld met zichten uit die streek dat men zich waarlijk op de azurenkust ging wanen. De Engelsche afdeeling gaf ons de orchidee, haar specialiteit te aanschou wen, ook alle slag van versche groenten, waarlijk een wel voorzien buffet. En zeggen dat wij tot in Juli moeten wach ten om er van te genieten. Hebben de vreemde afdeelingen hier welverdiende lauweren geoogst, we mo gen toch zeggen, en zijn er fier op, dat onze kweekers er niet moeten voor on derdoen, ja, ze zelfs overtreffen. Daar om ook acht ik de Gentsche floraliën als de machtigste reklaam die er wel voor onze kweekers kan gedaan worden. De bloemen door onze kweekers meest ten toongesteld waren de azalea's, de cle- via's, de begonia's, de mimosa's, de cy clamen, de camelia's, de hortansia's, de dracana's, de laurieren, de palmen, de kentia's, de fenixen, de citrussen, de croton's en de orchideeën. Hier al de Vlaamsche kweekers vermelden die zich lebben onderscheiden ware mis schien wel zeer prijzenswaardig, doch ook wel wat gewaagd en onvoorzichtig al evenzeer omdat het me onmogelijk was, gezien de talrijke bezoekers, van alles zorgvuldig aan te teekenen. Dit voorbehoud gemaakt zijnde vraag ik aan de kweekers die 'k mocht verge ten hebben, mij te willen verontschuldi gen en verzeker hun ook tevens dat De Koornbloem,, er later altijd terecht wijzingen zal aan toebrengen moesten de bekroonde en vergeten kweekers aan houden. M' Pieus uit Melle heeft aan de vraag om, vijftig azalea-planten van dezelfde soort, die ongeveer te gelijk opengaan, voort te brengen, op prach tige wijze beantwoord. De prijs der ko ningin voor de inzending der meest af gewisselde azalea's is aan Flandria uit Brugge toegekend. Haerens en zoon, Hartmann, Hendrickx uit St. Amands- berg. Van Hecke uit Saffelaere behaal den insgelijks onderscheidingen met aza lea's. Men treft er ook de clivia's aan De medewerken zQa verentwoordeHtk voer boa bQdragea Qngeteekende stukkea worden niet opgenomen. Niet opgenomen hnndjchrifrea worden niet teruggegeven

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1