1 Landbouwers uit het Payottenland •t! Landbouwweekblad Vo°'-^ CE Verkeerswegen in Zuid-Payottenland Hopkultuur ia het Payottenland* ►♦4 4 M4 ssen >ra ier Plantenteelt» ZONDAG 6 MEI 1928 PriJ» 26 orattca. 10de jftAKUAMÜ Hi 488 e- :r, 4 4 4 ie y s t v Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank 's jaar». Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. de Landbouwer* Niet tot onze trouwe leden, tot onze pioniers van het eerste uur richt zich deze oproep, maar wel tot dezen welke Redt U Zeiven niet of bijna niet kennen. Wat is Redt U Zeiven Redt U Zeiven is een onafhankelijke landbouwersvereeniging, welke buiten en boven alle politiek gekonkel staat. Het is dus een beroepsvereeniging welke als eerste taak heeft alle beroepsbelangen onzer landbouwers tegenover iedereen en allen te verdedigen Juist om deze verdediging op de meest doortastende wijze te kunnen voeren, willen we vrij staan van allen politieken dwang De strijd om het brood onzer landbouwers is een te harde strijd en ligt ons veel te nauw aan het harte, opdat we hem zouden ten offer brengen aan de ikzuchtige belangen van enkele personen of van een kaste Redt U Zeiven, in tegenstelling met andere landbouwersveree- nigingen, wordt geleid door boeren. En waarom niet Of is 'n boer soms te dom om zijn eigen zaken te regelen en te behartigen Wij willen zelf onze pot koken De onderscheiden sekties van Redt U Zeiven zijn talrijk en breiden zich om den dag meer en meer uit 1* Aan- en Verkoopafdeeling. Wij waarborgen aan onze leden de hoedanigheid, den inhoud aan nuttige bestanddeelen van al onze waren. Geen zoeken om den prijs. Regelmatig elke week verschijnen de prijzen in ons blad en voor ge u naar 't magazijn begeeft, weet hoeveel ge moet betalen. Nog een groot voordeel! In elk belangrijk centrum hebben we ons plaatselijk magazijn. Ge hebt dus de waren om zoo te zeggen thuis. 2* Spaar- en Leenbank. Een volstrekte noodzakelijke in stelling, heelemaal ingericht ten bate onzer leden. 3* Een Verzekeringsafdeeling, welke beslist als een der beste van het land mag doorgaan. 4* Een Rechtskundige Dienst, volstrekt kosteloos ten dienste onzer leden, waar ze alle rechtskundige inlichtingen kunnen bekomen. 5* Een Landbouwkundige Dienst, welke insgelijks alle inlich tingen kosteloos aan onze leden verschaft. Op de verschillende zit dagen en ook schriftelijk kan men al de noodige inlichtingen beko men. Deze dienst gelast zich insgelijks met ontleding van melk en grond. Ook het oprichten van landbouwscholen, tuinbouwscholen, gewestelijke landbouwscholen, studiekringen is het werk van dezen dienst. Daarbij hoeft hij nog te zorgen voor het inrichten van wetenschappelijke voordrachten, ten einde onze landbouwers steeds beter hun beroep te doen kennen. 6* Technische Dienst gelast met het opmaken van plans voor draineeren en alle andere werken. Ook alle inlichtingen betreffende de zuivelnijverheid, het gebruiken van machienen in den landbouw, is van de bevoegdheid van dezen dienst. 7° De Propagandadienst verricht het pionierswerk propa- gandavoordrachten, oprichten van magazijnen, inrichten der plaat selijke afdeelingen enz... 8* Weekblad 44 De Koornbloem zonder twijfel het meest volledige iandbouwblad. Geeft praktische artikelen over alle takken der landbouwnijverheid, licht alle belangrijke wetten toe, laat geen enkel maatschappelijk vraagstuk onbesproken, meldt U steeds het belangrijkste van wat in binnen- en buitenland gebeurde, geeft elke week een sappige novelle plus een mooi gedicht, bevordert de alge- :hoot aa meene en de beroepsontwikkeling van heel het landbouwersgezin. Het bijzonderste ons blad geeft iedere week de prijzen van al de waren welke we verkoopen. om :esch ruit ewin lijker ren tafel ken os n 35. eling i n 295 fi ïodegei Poortea «t, Steves meer kt een kort ei Pelagl trig hal rden t thee mjjohet een sch' it alsofi had gt >let schei en kwa de ove :r Triei it om Hoe wordt ge nu lid van Redt U Zeiven Met een abonnement te nemen op De Koornbloem het- welk U 9 fr. 's jaars kost. Voor die 9 fr. nu 1) ontvangt ge elke week ons degelijk weekblad 2) moogt ge gratis kleine aankondigingen, betreffende ver' tkenneijJroop van alaam, dieren enz... in ons blad plaatsen 3) hebt ge recht op de kostelooze raadplegingen van onze landbouwkundige en rechtskundige diensten. Ge haalt dus ruimschoots de 9 frank in. Ze wordt U dubbel terugbetaald. Denkt na... wikt en weegt... Vraagt ons gerust nadere in lichtingen. We staan steeds ten uwen dienst. Vraagt kostelooze proefnummers van ons blad en we zijn er van overtuigd dat U Jült aansluiten, dat U het steeds machtiger wordend leger van Redtuselvers suit komen vervoegen l aise mi en, vise opmakt was vi hen der extl ed opgt het an t dient spek vuist, volgt). Zuid-Payottenland is de lieve streek, nagenoeg besloten tusschen de spoorlij nen Brussel-Aalst, Aalst-Geertsbergen Geertsbergen-Edingen Edingen-Ruys- broeck. Alhoewel aan de poorten van Brussel gelegen, is er haast geen streek die meer van verkeerswegen is verstoken. Een aamborstig trammetje dat meer dan twee uur zet om den nauwelijks meer dan 25 km. langen weg Brussel-Edin- gen af te bollen met zijn gebrekkig broertje, dat Ninove met Halle ver bindt en Halle met Brussel, is alles wat we, benevens de onlangs geëlektrifi ceerde baan Brussel-Ninove op gebied van spoorverkeer bezitten. De provinciebaan Ternath-Edingen, die regelmatig onderhouden wordt, de staatsbanen Brussel-Ninove en Brus- Sel-Halle in redelijk goeden staat, als ook de staatsbanen Halle-Ninove en Edingen-Ninove in zeer slechten staat van onderhoud, zijn de eenige steenwe gen van groot belang die de streek be dienen. Zuid-Payottenland werd altijd door Brussel verwaarloosd. Tot in 1919 werd het immer in de Kamers door Brusse laars of vreemden aan de streek verte genwoordigd. Sommigen onder die ver tegenwoordigers hadden hier wel hun kasteelen en speelden wel nu en dan burgemeester, doch daartoe bepaalde zich ook al hunne bekommernis om de streek. Regelmatig bij het naderen der verkiezingen werden dan door hun kiesdravers groote volksvergaderingen bijeengeroepen, waarop de heeren ver tegenwoordigers juist den tijd om hun fotos te laten nemen verschenen, er in gebroken Vlaamsch 'n paar frazen over God en Vaderland uitbraakten en weêr even spoedig verdwenen om den zelfden dag nog op twee of drie andere plaatsen dezelfde komedie te gaan ver nieuwen. Hoe zoudt ge nu willen dat die men- schen, die zelden of nooit in aanraking kwamen met de bevolking, de nooden van dat volk op verkeersgebied zouden hebben kunnen of willen lenigen. Het is een overbekend feit in de streek dat een dertigtal jaren geleden er spraak is geweest een spoorweg aan te leggen dwars door de streek van Brus sel op Lessen, langs Lennick, Oetingen, Vollezeele enz. De plans ervan berusten nog in het ministerie van Spoorwegen, zelfs waren de metingen geschied in het meerendeel der dorpen, waar de men- schen u nu nog de af bakingspalen aan- toonen der ontworpen lijn doch alles bleef zoo 1 Waarom De buurtlijn Brussel-Edingen was toen nog in handen van aandeelhouders. De uitbating wierp zware dividenden af. De spoorlijn zou die dividenden ver minderen. En de kasteelheeren uit de streek, die eerst en vooral hun coffre- forts op het oog hadden, trokken naar Brussel, gingen er den toenmaligen mi nister van Spoorwegen afdreigen en het bundel werd begraven I In het bewuste bundel berust op dit oogenblik nog eene nota onderteekend door twee voormalige burgemeesters en een provinciaal raadslid van het Payot tenland alle drie zware aandeelhou ders in den buurtspoorweg waarin beweerd werd dat het leggen van eenen spoorweg door de streek niet het min ste nut kon opleveren en de uitbating ervan zware verliezen zou meêslepen. Verscheidene malen echter heeft een volksvertegenwoordiger in de Kamer aangedrongen op het leggen eener spoorlijn door de streek. Onlangs nog, tijdens het ontwerp van het ontlasten der lijn Brussel-Halle, vroeg genoemde volksvertegenwoordiger de lijn te leiden door het Payottenland heen. Het ant woord klonk Geen geld Het is nochtans een feit dat de voor deden eener spoorbaan voor de gansche bevolking van Zuid-Payottenland on schatbaar zouden zijn. Voor de arbeiders 1. vlugger ver keer uit Herffelingen, b.v. op 30 minu ten te Brussel, nu omtrent twee uur. Wie nu acht uren werkt te Brussel b.v. van 8 tot 5 moet vertrekken te 5 u. 30 's morgens in Leerbeek statie en kan er te 6 u. 33 's avonds terug zijn, Leerbeek is 17 Km. van Brussel verwijderd en wilt ge 8 uren in de hoofdstad werken, dan hoeft ge er van 13 tot 14 uur per dag aan te besteden. 2. Profijt voor de arbeiders Week abonnementen beterkoop. Besparing van tijd. die zij te huis in veld en hof nuttig zouden kunnen besteden. Dezelfde voordeelen van tijdbespa- sparing en vermindering van uitgaven gelden voor scholieren, bedienden en andere reizigers. Maar de landbouwers dan De waren die ze noodig hebben als meststoffen, kolen, draf enz... moeten gelost worden ofwel te Halle, ofwel te Ternath of te Ninove wat voor sommigen verplaat singen vraagt van 5 tot 12 kilometers. Willen ze dichterbij kunnen lossen dan moeten de waren overgeladen worden, hetzij te Brussel, te Edingen ofte Nino ve zoodat die zelfde waren in Zuid-Pay ottenland altijd enkele franken de 100 kg. duurder kosten dan in de streken be diend door het treinverkeer. Dezelfde nadeelen ondergaan onze landbouwers en handelaars wanneer het geldt het wegsturen van verkochte wa ren of dieren, marktgoed of ledig goed, zoodat onze landbouwers, die als de werkzaamste bekend staan van al de landbouwstreken, zwaar gehandica- peerd zijn wat aangaat den aankoop, den verkoop en concurrentie. Voeg daarbij dat onze buurtwegen en land- bouwwegen overal in de gemeenten, in erbarmelijken staat verkeeren. Gebrek aan belangstelling vanwege de verantwoordelijke personen, onbe kwaamheid of slechten wil van vele ge meentebestuurders, zelfzucht van andere, de gekende tegenwerking van Brussel wanneer het Vlaamsche landstreken geldt, zijn zooveel oorzaken van die jammerlijke toestanden. Dit is een al te korte schets over de verkeerswegen van Zuid-Payottenland. Gansch uitgewerkt zou het eene al te lange studie zijn om in een blad te ver schijnen. We willen nochtans, vooraleer te eindigen, er op te wijzen dat, in zake verkeerswegen, er eene aangewezen taak voor de lanbbouwersvereenigingen is weggelegd. Namelijk deze van die kwestie, in overleg met hunne leden, die gewoonlijk de eerste belanghebbenden zijn, in testudëeren, de verbeteringsplan nen op te maken en op de volksverte genwoordiging en openbare besturen te drukken opdat de benadeelde gewes ten, zooals Zuid-Payottenland er een is, zouden bedacht en geholpen worden. De bij uitstek Vlaamsche landbou wersvereeniging "Redt U Zeiven,, zal, we zijn er van overtuigd, hieraan niet te kort blijven. 5. V. K. landbouwer uit het Payottenland. Het Payottenland is eene uitsluite- lijke landbouwstreek gebleven, waar fabrieken en nieuwere aanleggingen tot dusverre nog geen inbraak deden. Heuvelen en golvende kouters ken merken de streek, in tegenstelling met het grootste gedeelte van Brabant, met malsche weiden en vruchtbare akkers, is zij rijkelijk bedeeld en bijzonder schil derachtig maken haar de talrijke boom gaarden die men er aantreft. Het Payottenland zegt Fr. Van Cauwelaert in zijn welkom-inleiding van "Steden en Landschappen,,, deel IV, gewijd aan "West-Brabant„ met zijn vette weiden, met zijn geurige hopvelden, met zijn weelderige groen- ten en vruchten, met zijn statig paar- denras, is een van de vruchtbaarste streken van ons land en wanneer men op de hoogten van Assche, Hekelgem, Ledeberg-Pamel of Kester zijn oogen laat weiden over het golvend land- schap, met zijn ranke boomen, zijn gevleugele molens, en zijn verzorgde akkers, krijgt men een van de schoonste natuurbeelden te zien welke ergens bestaan. Het Payottenland is over 't algemeen eene streek van kleine landbouw. Wel treft men hier en daar enkele groote en zelfs zeer belangrijke hoeven aan van 50 tot 80 Ha., doch is hun getal zeer gering tegenover dat der vele kleine bedrijven. Door het feit der grondverbrokkeling eenzijds en zijne uitstekende ligging na bij de poorten der hoofdstad, heeft de kleine landbouw zich geheel weten aan te passen bij de noodwendigheden der markten van Brussel, door uitbating der intensieve kuituur, Bij de kleinere boe ren worden dan ook onderscheidene ge specialiseerde teelten aangetroffen. Onder deze neemt de "hopkultuur,, er stellig een voorname plaats in. Alhoe wel ze als gespecialiseerde teelt dient beschouwd, is ze echter geen nieuwig heid, wel integendeelhet Brabantsch hopkwartier dat aansluit bij het Aalster- sche en te samen met dit laatste de hop- streek van het "Land van Aalst,, uit maakt is een der twee Vlaamsche ge westen waar, sedert eeuwen hop ge kweekt wordt. In tegenstelling echter met den Pope- ringschen hopteler, die doorgaans tot de klas der groote boeren behoort, is de Brabantsche hopboer even als de Aal- stersche een "kossaat,, of een karreboer- boerken. Dit om te zeggen dat de hopteelt er niet als groote kuituur bestaat. Even als in het Aalstersche hopkwartier is in het Brabantsche jammerlijk eene ge leidelijke en sterk toenemende vermin dering ingetreden in de hopkultuur. Zoo zien we b.v. Assche, dat in 1895 nog 179 Ha. hopland telde, in 1919 nog enkel 92 Ha. verbouwen in andere ge meenten van het hopkwartier nam deze verhouding nog in veel ruimer mate toe in sommige zagen wij de hop jammerlijk heel en al verdwijnen. De onbestendigheid der hopprijzen. welke de hopmarkt van 't eene jaar naar 't andere doormaakt, en die den hop boer soms heel wat onaangename ver rassingen en teleurstellingen doen op- loopen, hebben hier stellig grootendeels schuld aan. Daarbij verliezen heel wat onbezon nen hopplanters uit het oog, dat de hop handel althans meer dan ooit hooge en strenge eischen stelt, voor wat de hoe danigheid der voortgebrachte hoppen betreft. Aan veredeling, kruising, zoeken naar nieuwe, betere, meer winstgevende en meer gezochte handelsvariëteiten wordt door de meesten onder hen weinig of niet gedaan. De droogast van over honderd jaren heeft bij de meesten onder hen, niet de minste verbetering ondergaan. Pluk- en droogmethoden beheoren nog immer tot de noodlottig verouderde doenwijze. De aloude variëteit "Coigneau„ blijft bij de meeste hopplanters uit het Payot tenland nog onveranderlijk als 'n on schendbare relikwie en als bij overgroot- vaderlijke traditie behouden, alhoewel ze onder oogpunt van innerlijke hoedanig heid, van lupiline-gehalte en vooral van handelswaarde op verrena niet meer be antwoordt aan de eischen der hopmarkt. Zulks belet deze weinig vooruitziende planters niet maar immer door diezelfde verouderde en minderwaardige variëteit te blijven verbouwen. Bij anderen echter, meer vooruitziend, meer vatbaar voor moderne aanpassing is eene gelukkige kentering in de kuituur- teelt en verzorgingsmethoden ingetre den. Onder de zeldzame moderne hop- lochtingen welke men er aantreft, die- ne vooral deze vermeld van den Heer L. Van Droogenbroeck te Sint Ulrich- Capelle. Deze uitstekende en vooruitstrevende hoppplanter is een der weinigen, die er ernstig naar streeft, door opzoekingen, navorschingen, kruising van uitheem- sche variëteiten, nieuwe verscheidenhe den te teelen, welke onder opzicht van hoedanigheid, opbrengst en handels waarde zich voor de streek bet best aan passen. DE RNBL I De mtdevneifccrs zfl« verantwoordelijk voor hoa hQdngea Qngetedcende stukken wcwden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven PAY OTTENLANDNUMMER t met poe- heid. art die loos en en aan rt. 'gen. danken der een iche.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1