Ruwe of Opgeloste PERU-GU ANO MOREELS, Merk DE PLOEG Pallieter in 't Payottenland Voor onze Aardbeziekweekers Heel de Wereld rond AAN HUN LAND LANDBOUWERS uit het Payottenland 1 LANDBOUWERS uit gansch Vlaanderen ZITDAG RED STAR LINE ANt WERPEN NtWYORK&CANADA VERSTANDIGE LANDBOUWERS BEMESTEN HUNNE VELDEN MET die hun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. Fruitteelt Ge hebt nu ons orgaan gelezen* Maakt nader kennis en vraagt ons kostelooze proefnummers 1 RED STAR LINE Ik trok reeds vroeg de meerschen door en hoor de Zenne stroomen. Traag rijst als een vool, de blanke smoor En slingert rond alle de boomen. Schoon prijkt gij, wilgen in 't fonkelend kleed des dauws De vogelen schallen hoog in uw kruinen, ter vlucht gereed, en hooren de droppels vallen... 't Zijn perels, duizenden geel en rood... De zonne flonkeren zij tegen. En statig schudt gij, o wilgen het hoofd en zaait die op stegen en wegen. En een van die perelen, wonder nat, viel tintelend van uw blaren en ik heb haar op mijn lippen gevat, om haar hier, in mijn hert, te bewaren. Een enkel arm gensterken zonnegloed was juist in dat dropje gedrongen. Dat smeult nu en kerst diep in mijn gemoed, sinds ik 't dropje heb binnengedronken. En speelt daar nu ergens een stralekijn door een droppelken dauw op de bloemen, dein is 't m'een dwingen, o zonne, uwen schijn, o wilgen, uw tintlende perels te roemen (Uit Lentesotternijen Pol De Mont. Ziet, broeders, uit het land der Payotten, moest ik niet gewonnen en geteeld zijn in het Nethedal, ik zou het in uw streek willen zijn. Lier, het stille stadje, is omringd door vlakke meerschen welke mij steeds doen denken aan het zoo mooie lied van mijn vriend Vere mans Mijn land is het land van de stilte. De vreedzame breede natuur. En gij, Payotten, stoere onver zettelijke grenswachters, woont in het heuvelige Brabant. Wat een genot van op je hoogste punten heel de streek te o verblikken. Men moge zijn van waar men wil, men voelt best om te leven met u 'k Herinner me nog, 't is nu 5 jaar geleden, hoe heerlijk ik het vond midden een fietsende regen op de hoogte van Pamel te pallie- teren. De dorpsfanfare had ons van den toenmaligen amechtigen stoomtram Brussel-Ninove komen afhalen, 't Plaste en toch ging het er leutig toe, wachtte ons daar boven niet een reusachtige eier koek Telkenjare kom ik naar Kester afgezakt. Ah daar zie ik jullie op je best Gedaan met de oude boe- renschaapschtigheid Daar is durf in uw oogen en in uw daad Ik weet dat ik bij de meesten gekend ben als een plezierige gast, welke goed eet, houdt van 'n flik ker te slaan en van al wat er schoons is onder Gods zonne. Maar ik hou teenemaal niet van papzakken, ik behoef mannen uit tén stuk. Dat zijt gij aan 't wor den, mannen van Brabant, ook op beroepsgebied Lang genoeg hebt ge het juk gedragen. Ge wilt thans als zelf standige landbouwers uw eigen weg opgaan. Dit verheugt mijn eeuwig-jong hart In de rangen van het steeds machtiger wordende Redtuzelven- leger zult ge op de eerste lijn mar- cheeren. In vele uwer dorpen staat de spil reeds, namelijk het plaatselijk magazijn.Mag ik een beroep doen op onze vriendschap? Doe mij ook 'ns een plezier Daar waar nog geen magazijnen bestaan, richt er op, duidt aan uwe leiders de ge schikte persoon aan. Schouder aan schouder werken, mannen, en ge komt het verst. 'k Weet ai welke flinke mannen zich tusschen u bevinden. Echte offervaardige werkspillen Landbouwers uit het Payotten land, in uw belang, ter verdedi ging van uw stand en van uwe broodwinning, sluit aan bij Redt U Zeiven I Wanneer toekomend jaar of wat later het hoofdmagazijn voor het Payottenland zal ingehuldigd worden, dan moet het landbou wers regenen. Met muziek aan 't hoofd zult ge dan toonen wat de bewuste Payotten kunnen. Maar ondertusschen taaie, noeste arbeid Dit eerste speciaal nummer werd aan het Payotten land gewijd. Het weze de inzet van een hernieuwd offensief. Leert Redt U Zeiven kennen 1 Wordt lid Vraagt overal plaat selijke magazijnen. Pallieter kent U en weet dat zijne verwachtingen niet zullen I teleurgesteld worden. Landbouwers uit West-Brabant handelt als vrije, durvende man nen. 'k Wensch het jullie van harte 1 'n Pol van Pallieter. Dat de Brusselaars lekkerbek ken zijn dat weet iedereen; al wat fijn en goed is, vindt den gang naar hun maag; ze staan bekend als kiekenvretters, 't Brusselsch witloof en de Brusselsche spruitjes zijn reeds wereldberoemd, doch de frissche, gearomatiseerde aard beziën, die ze vooraf eens in den suikerpot doppen worden door de Brusselaars gretig opgesmuld. Niet alleen in Brussel, maar ook in Gent, Namen, Charleroi en andere voorname nijverheidsstreken van ons land hebben ze reeds aan deze lekkere vruchten hun voorkeur geschonken. Geen wonder dan ook dat sedert eenige jaren de teelt der aardbeziën een aanzien lijke uitbreiding heeft genomen. Men teelt ze zoo wat overal in open lucht in ons land, maar zeke re lokaliteiten hebben een faam er voor verworven, gerechtvaardigd door de hoedanigheid van hun voortbrengselen. Noemen wij in de eerste plaats de gemeenten ge legen ten Westen en ten Zuid westen van de hoofdstad. De buurtspoorwegen van Brussel naar Ninove en van Brussel naar Edin- gen loopen door talrijke plaatsen, waar de aardbezie het voorwerp uitmaakt van een ontzaglijken han del. S' Quintens-Lennick, Pamel, Onze Lieve Vrouw Lombeek, Dil- beek, Itterbeek, Schepdael, Eyse- ringen zijn bekend om hun talrijke en uitgestrekte aardbezievelden. In andere dorpen van het land, rond nijverheidssteden gelegen, is de aardbezie ook reeds het voor werp van talrijke en welingepakte verzendingen; zoo zien we reeds te Beirvelde en Laerne uitgebreide akkers met aardbeziën beplant, de heuvelhellingen van Wépion en La Plante rond Namen zijn insge lijks met aardbeziën bezet. De markt van Brussel is wel de voornaamste van gansch ons land, doch sedert het tot stand komen van plaatselijke markten als deze van Schepdael en Vlesenbeke, be zocht door de groote handelaars van Luik, Verviers, Charleroi, Bergen en Oostende, alsook deze van de hoofdstad, heeft deze markt ietwat van haar belang verloren. In talrijke dorpen hebben de voortbrengers zich in syndicaten vereenigd die aangesloten zijn bij 't verbond der aardbezieplanters. De meest gekweekte variëteiten zijnLaxton's noble, Madame Moutot, Triomphe de Gand, Vil- morin, Princesse Clementine, Pre sident Roosevelt, Royal Souve- reign, La Reine, Jucunda, Louis Gauthier en andere. Ik heb er aan gehouden de be langrijkheid van deze teelt te be spreken alvorens tot de eigenlijke kweekwijze over te gaan. 't Zou me geenszins verwonderen zagen we nog andere voorname centrums tot stand komen, want de teelt is niet alleen veelopbrengend, maar ook loonend bijzonderlijk in tame lijk zware gronden van leemachti- gen aard waar ze den besten uit slag geven. Het seizoen der aard beziën dat slechts een maand duurt vanaf Juni tot Juli, wordt met vreugde door de planters tegemoet gezien, omdat het welstand brengt in vele huisgezinnen. Zure en on doordringbare gronden worden* door de aardbezie hoegenaamd niet gegeerd en zullen dan ook eerst door draaineering of bekal- king gezond gemaakt worden. Deze plant stelt groote eischen voor stikstof en potasch, de eerste om weelderigen wasdom te ver zekeren en de laatste om ze aan- genaam van smaak en aromatisch te maken, alsook om talrijke vruchten te bekomen. Al de soor ten nochtans stellen niet even- grooteeischen en putten den grond niet in dezelfde verhouding uit de aardbeziën der vier jaargetijden zijn de moeilijkste in kuituur. Tus schen de hybriden ontmoet men er die veel gemakkelijker groeien dan andere niet zoo moeilijk zijn op hun grond, noch op de vochtig heid. De grond waarop men de aard beziën planten wil zal goed be werkt worden, omgespit tot op een diepte van 50 tot 60 centime ter, goed verkruimeld, want lucht en warmte moeten tot aan den voet der planten doordringen kun nen. Vermits de aardbeziestruiken verscheidene jaren achtereenvol gens op hetzelfde stuk grond ver toeven, zal men voor de planting een zeer rijke bemesting toedienen, bemesting die niet alleen rijk maar ook volledig zal wezen. Op deze overvloedige bemesting volgt dan nog een jaarlijksche voor gansch de groeiperiode van de struiken. Het is niet altijd geraadzaam vaste bemestingsformulen op te geven om reden dat niet alle gron den dezelfde eischen stellen en ook niet alle soorten. Niet zelden ge beurt het dan dat de uitslagen niet altijd aan de verwachtingen beant woorden en men dikwijls aan de kweekers onkosten veroorzaakt die soms overdreven zijn. Ik ga er nochtans fier op dat ik hoege naamd niet betaald ben om eene of andere meststof op te dringen en daarom ook moogt ge de be mesting welke ik ga opgeven be schouwen als volledig en goed koop. De meststoffen mogen niet te diep liggen, want een plant, met kruipende wortels aan de opper vlakte, zooals de aardbezie, kan moeilijk diep ondergespitte mest stoffen benuttigen. Men geeft per are een 600 kgr. stalmest, 10 tot 12 kgr. metaalschuim en 10 kgr. kaïniet, zoo geeft men niet alleen een goede dosis stikstof, maar ook tosfoor, potasch en kalk met me taalschuim verbonden. Bij de jaarlijksche bemestingen hierop volgende, geeft men dan nog 150 tot 200 kgr. stalmest die goed geteerd is, 3 kgr. zwavelzure potasch en 4 kgr. superfosfaat. Deze meststoffen graaft men onder gedurende den Winter of zeer vroeg in de Lente. Tijdens den groei geeft men bovendien nog 3 kgr. zwavelzuren ammoniak of 4 kgr. sodanitraat. Deze meststoffen zal men bij voor keur voor den bloei toedienen en dan onderhakken. Over 't alge meen zal men met een dergelijke bemesting toe te passen, goede uitslagen bekomen, alhoewel een verstandigen kweeker er zich niet altijd strikt zal aan houden, maar er volgens de omstandigheden: prijs der meststoffen, soort, grond, enz. er zal weten van at te wijken, altijd voor oogen houdende het groot princiep dat men zich met de minste onkosten de hoogste op brengsten moet trachten te ver zekeren. Onze agronoom Ing' K. Haabrouck zal te spreken zijn Te NINOVE op Dinsdag 8 Mei. van 9 tot 11 uur, in De Groenpoort bij de wed. Haelterman, Groeoselmarkt. BELGIS Hoe de Belgische Regeering de na tionale rijkdommen bevordert. Iets buitengewoon belangrijk 1 We herinne ren ons allen dat over een viertal jaren, toen de financiers hunne klauwen op het land sloegen alle muren bedekt waren met schreeuwerige plak katen waarop ze konden lezen "Beigen 1 gebruikt slechts Belgische produkten Het ging er om onze handelsbalans te verbeteren door den invoer van vreemde waren zooveel mogelijk te beperken. Vele naïeve zielen hebben getracht dien raad te volgen. Wij zelf waren van meening dat de regeeringslui toch het voorbeeld zouden geven. Dit blijkt ech ter zoo niet te zijn. Luistert liever Op 14 Februari laatstleden werd er in de bureelen van den Intendantie-Bestuur- der te Antwerpen overgegaan tot de aanbesteding van 30 000 kg. vet voor de militaire bakkerij bestemd. Een firma van het land bood inlandsch vet aan 9,75 fr. de kilo. Een ander huis Amerikaansch vet aan 9,795 fr. en Hol landsch vet aan 9,72 fr. Welnu de hoog ste aanbieding werd aanvaard namelijk vet aan 9,795 fr. Den 27 Maart had een nieuwe aanbeste ding plaats voor 6 parijen van 5000 kg. Ziehier nu de lijst der offerten. De ver schillende firma's zullen we enkel met een letter aanduiden A. Amerikaansche vet aan 10,65 fr. de kilogr. B. Amerikaansch vet aan 9,995 fr. C. Hollandsch vet aan 9,54 fr. D. 9,875 fr. E. Vet 10.145 fr. F. Vet 10,39 fr. G. Amerikaansch vet aan 10,082 fr. H. Vet P.V.S. 9.944 fr. I. Inlandsch vet aan 9,84 fr. Ditmaal is het Hollandsch vet boven. Niet het bestkoopste maar wel dit van 9,875 fr. dan wanneer het inlandsche slechts 9,84 fr. per kg. kostte. Nu kunnen onze talrijke kleine men- schen welke door de schuld der stabili satie hun bezit zagen slinken, even deze tekst overwegen Voorbijganger I sta stil l België uw vaderland, spreekt tot UI Zoo ge uw land wilt redden en niet ten ondergaan I Werk, spaar, verspil niets, bevordert de nationale produkten Dit klinkt als een bittere ironie. Of z(jn de produkten van Vlaanderen's (Zie vervolg 4' bladzijde). Gij hoeft geen schrik te hebben voer brand of diefstal. In de BANQUE DE LA DENDRE vindt gij coffre-forts te uwer beschikking, voor eenige centiemen per maand. Gansch kosteloos kunt gij er de trek kingen doen Hazien van uw loten van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. en gij kunt er ook al uw koepons uitwisselen zonder kosten, ook in bewaarnemiag van titels. L De volstrekt geheimhouding 1* var- zekerd Rekeningen op zicht 2,00 Halfmaandelijksche rekeningen, tegen woordig 4,10°/» Storting op 5 jaar met gemak van te rugtrekking 5.50 °/o. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE heeft 35 bijhuizen in onze streek, waar U kosteloos en bereidwillig alle inlichtingen zullen gegeven worden. REGELMATIGE AFVAARTEN MBT Snelle Pkachtstoomschepbn. Ruime en schoone inrichtingen voor kabien en 3' klas passagiers Alle passagiers worden In gerieflijke kajuiten ondergebracht. Doorbiljetten voor alle bestemmingen in de Vereenigde Staten en Canada Drukwerken en alle inlichtingen worde» kosteloos verstrekt op aanvraag dooi Kammenstraat. 22, Antwerpen en door de agenten HaeltertR. Heyman Denderleeuw t P, Van Stalle, aan de Statie Wetteren i F. De Veirman, Korte Kouterstraat, 17, en in al de steden van België. HHtaMMHMHM HAAtt

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3