Phonographea IJSROOM Aan de Landbouwers Hoenderkweekers NÏ.HANDELSBANK HANDELSBANK N V. Onze Antwoorden J. CAMMAERT Zaadhandel Rozenkweekerij Wilt Gij zekerheid Hoofdzetel: 1, Kalanderberg, 1, GENT n=JL=jc=ioi=]on Rechtskundige Dienst 9, Molenstraat, 9, Aalst De Brouwerij V an Roy uit Wieze In Redt U Zeiven KONINGSBIER SORBETS enGLACEN LANDBOUWERS, leest en verspreidt Di Koornbloem Algemeen Agentschap LOUIS CU VELLER D«0>G DG Kasbons op naam of aan drager Rente op voorhand betaalbaar. Spaarkas zicht 5 °L bruto. landbouw bet koopen niet waard voor de hooge oomes uit het Ministerie van Landsverdediging Landbouwers, wanneer zult ge sterk ge noeg zijn om zoo'n wantoestanden te breken Weekeind-biljetten voor de proces sie van het H. Bloed te Brugge. Ter gelegenheid van de processie van het H. Bloed te Brugge, op maandag 7 Mei aanstaande, geven de statiëa der Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen dien dag weekeind-biljetten af voor Brugge, dit wil zeggen biljetten met eene prijsvermindering van 25 t. h. op het normaal tarief. Die biljetten zijn maar geldig voor één dag. De terrugreis moet dus uiter lijk 's Maandags te middernacht plaats hebben. Het pensioen van de onderwijzers. Volgens zekere inlichtingen is het wetsvoorstel tot perekwatie der onder wijzers-pensioenen klaar en zal het wel dra op de bureelen der Kamer worden neergelegd. Het vast pensioen zal vermeerderd worden met 140 per honderd In andere woorden zal het vermenigvuldigd wor den met het coëfficiënt 2. 40. De wet zou toepasselijk zijn vanaf 1 Juli 1928. Vanaf dezen datum zou dan het schommelend gedeelte en de 25 p. h verhooging afgeschaft worden. De weduwen en wezen zullen er ten zelfden titel als de titularissen van ge nieten. De Vlamingen in het Belgisch le ger. De lichting 1925 van het in de St. Joriskazerne te Antwerpen liggend 5' linieregiment werd op Maandag 2 April terug onder de wapenen geroepen voor het houden van de gebruikelijke schietofeningen. Bij de naamafroeping antwoordden twee Vlamingen t "Hier!„ in plaats van het reglementaire Fransche "présent De adjudant die de naamaf roeping deed, deed opmerken, dat de commandotaal in bet leger het Fransch is en dat zij dus ook in hetFransch moes ten antwoorden. Niettemin antwoordde één van de beide Vlamingen ook de tweede maal nog met een krachtig "Hier Het gevolg was, dat den eer sten door den kolonel Hamer tot vier dagen en de tweede tot acht dagen ca chot veroordeeld werden. De lezer die de "eer,, gehad heeft ook in het Belgisch leger te dienen weet dat cachot de strengste militaire tuchtstraf is, die bovendien nog het "na de klas blij ven,, gedurende tweemaal zooveel da gen als de straf, na zich sleept. ENGELAND De toestand van den buitenland- schen handel. Volgens een redevoe ring van den voorzitter van de Engel- sche handelskamer, zou de Engelsche handelsbalans van 1927 sluiten met een boni van 96 millioen pond sterling, ter wijl in 1926 een deficit werd vastgesteld van 7 millioen pond sterling. Weliswaar wijst de handelsbalans voor 1927 uit dat de zichtbare invoer van produkten den uitvoer met 392 mil lioen pond sterling overtreft, doch an derzijds ontvangt Engeland voor ver voer door zijne schepen een inkomen van 140 millioen pond sterling en bren gen zijne kapitaalbeleggingen in het bui tenland 270 millioen pond sterling op, waarbij dan nog dient gevoegd 78 mil lioen pond sterling als inkomen van ver schillenden aard. Indien we van deze gezamenlijke inkomsten ten bedrage van 488 millioen p. sterling 392 millioen p. st. aftrekken van de meerderinvoer komen we dus tot een kredietsaldo van 96 millioen p sterl. GRIEKENLAND Geweldige aardbeving. Na Bul- garië waar volgens officiëele mededee- lingen de jongste aardbeving 103 perso nen heeft gedood en 700 gekwetst en aangerichte stoffelijke schade 2,5 milliard lewa bedraagt, werd Griekenland ook op schrikwekkende wfjze door aard schokken geteisterd. De stad Corinthe en omliggende dorpen werden bijna to taal vernietigd, Hier ook hebben talrijke personen het leven verloren. Meer dan 10 C00 huizen werden verwoest en de stoffelijke schade bedraagt tot heden meer dan 600 millioen frank. 200,000 personen zijn dakloos en er heerscht ge brek aan levensmiddelen. SPANJE Tegen Diarrhee bij Kuikens Berichten uit Spanje brengen ons het nieuws, dat het beter is de kuikens ge durende de eerste zeven dagen geen drinken te geven. Daarentegen wel be vochtigd droogvoer en korrelvoer, zoo als in onze landen. Ook groenvoer moe ten ze missen. Daar den achtsten dag de dorst groot is, krijgen ze, na hun mor geneten. lauwwarme melk. Er wordt voor gezorgd, dat er genoeg drinkbak ken voor allen ineens zijn, zoodat deze na twee minuten weer kunnen worden weggenomen. Zoo wordt gedaan na eiken maaltijd, eerst den derden drinkdag wordt het drinken naar believen den heelen dag door gegeven. De schrijver was eerst ongeloovig te genover die methode, maar heeft ze dan later ook met het beste succes toegepast. Diarrhee enz is niet meer te zien, en zelfs kuikens, die zwak zijn, of slecht uit het ei zijn geraakt, en bij de vroegere methode vast zouden zijn omgekomen, komen op deze nieuwe manier gemakke lijk door den kritieken tijd heen Het is te beproeven. VER STATEN van AMERIKA Kalkoenen in de Ver. St. De vrees voor de zoogenaamde zwartkop ziekte, bad het fokken der kalkoenen sterk doen afnemen, en in veel staten waren er nauwelijks meer te vinden. In de laatste jaren is hierin weer een sterke verandering gekomen, en dit is te dan ken aan de nieuwe onderzoeking en ont dekkingen aangaande de zwartkopziekte. Verder heeft men ingezien, dat kalkoe nen niet een vrijen, onbegrensden ren moeten hebben, en dat het zelfs beter is ze op een beperkte plaats te houden De verwekker yan de zwartkopziekte schijnt een heel klein diertje te zijn, dat in den blinden darm leeft, en dat het van hoenderkuikens op kalkoenen kan wor den overgebracht. Kunstmatig uitbroeden en opfokken is van groote waarde. In geen geval mo gen hennen worden gebruikt om op de de kuikens te passen. Elke aanraking met hoenders of hoenderkuikecs moet gedurende de eerste zes weken worden vermeden de grond moet versch zijn, de opfokhuisjes moeten kunnen ver plaatst worden. Veel groenvoer, over het algemeen hetzelfde opfokvoer als voor de hoenderkuikens, Een grove fout van vele kalkoenfokkers was, met het oog op een momenteele groote winst, steeds de grootste, zwaarste, dus ook le venskrachtigste dieren te verkoopen, om daarna van zwakkere voort te kweeken ROEMENIE. De Roemeensche Boerenpartij te gen de Regeering De Weensche correspondent van de Frankfurter Ztg. ontleent aan de Adeverul een interview met Maniu, het hoofd van de Roemeen sche nationale boerenpartij, die, gelijk men weet, een geduchte oppositie vormt tegen het huidige liberale bewind Man;u moet aan het blad verklaard hebben, dat het verbod der regeering voor het hou den van een openbaar kongres zijner partij op 6 Mei te Alba Julia (Karlsbrug) een teeken van zwakte is van dien kant en de partij niet zal beletten haar kon gres toch door te zetten. De bewering van regeeringszfide, dat het mogelijk is, da» er te Alba Julia besluiten zouden worden genomen tegen de eenheid van het nieuwe Groot Roemenië, is mallig heid. Het kongres te Alba Julia zal geen bijeenkomst 2ijn van enkel Zevenbergers en bewoners van het Banaat, doch van partijgenooten uit het heele land. De correspondent besluit uit dit inter view, dat de 6e Mei voor de ontwikke ling van de politieke gebeurtenissen in Roemenië van het grootste belang kan worden. Onzerzijds zouden wij hieraan willen toevoegen, dat Maniu al meer groote woorden gebruikt heeft, zonder deze in daden om te zetten. JAPAN Censuur. Uit Tokio komen ons interessante bijzonderheden toe over de manier, waarop politie en censuur er tij dens de jongste verkiezingscampagne zijn te werk gegaan. Wat de politie betreft, die heeft on geveer alle plakbrieven van de oppositie zonder meer van de muren gesleurd. De inhoud van de aldus vernietigde plak brieven mecht bovendien niet in de bladen worden bekend gemaakt. Eenige dagen later werd, bovendien, verboden caricaturen te produceeren, voorstel lende dei Mikado, de Keizerin of eenig lid van het vorstenhuis volstrekt over bodig verbod wel is waar, maar dat bewijst, dat de overheden zich aan het ergste verwachtten. Ook was het niet toegelaten een woord te spreken ter ver dediging vanTomuraTeiki, die beschul digd is van majesteitschennis. In het Sovjetgezantschap grepen ontploffingen plaats De daders zijn onbekend. De pers moest zwjjyen. Tusschen het ministerie van binnenlandse! e zaken en de provin ciale gouverneurs werden compromittee- rende telegrammen gewisseld in ver band met de verkiezingen De oppositie was er in geslaagd daar de hand op te leggen. De pers moest zwijgen. Kortom muilbanden over heel de lijn. Het komt ons voor, dat de zon van de vrijheid nog niet is opgerezen ia het land van de Rijzende Zon N1EUW-ZEELAND. Export van Nieuwzcelandsch vlas. De Nederlandsche consul-generaal te Sydney bericht, dat de verbouwers van dit vlas (Phormium tenax) zich vereenig- den in een federatie, welke, naar ver wacht wordt, veel toe zal bijdragen om deze teelt een meer stevige basis te ge ven. Er is een bestendige toeneming geweest van den uitvoer sinds 1921toen 11.177 ton ter waarde van 319 604 pond sterling werden verscheept, terwijl in 1926 reeds 20.798 ton ter waarde van 589 603 pond sterling werden geëxpor teerd. De belangrijkste afnemers zijn Groot Britanmë, de V. Staten, Australië en Canada. Het in Australië vervaardig de bindtouw heeft voor 95 het Nieuwzeelandsch vlas als grondstof. De mindere soorten worden gebruikt voor koord en touwwerk en voor het maken van zeer sterk bruin papier. LaTaxe de Transmission (De Over drachtstaks) door Pierre Bibot, advokaat te Namen UitgeverA. Wesmael-Char- lier, Namen. Prijs 10 fr. Zelden ontstond er meer geharrewar dan rond de veelbesproken overdrachts taks. Daarom is zeker het werkje van den heer Bibot hoogst welkom Heel het boek is praktisch opgevat en uitge werkt. Een volledige en tevens klare uitleg over de verschillende gevallen welke zich in de toepassing kunnen voordoen. Een heel interressant kapittel is voor zeker dit hetwelk handelt over het "Te- rugkeeren der Taks.„ Om te eindigen een aanhangsel het welk al de besluitwetten omvat welke betrekking hebben op de behandelde stof. Lobbe en Sefa door A. Longerstaey, Antwerpen "De Sikkel„ Prijs 20 fr. De geschiedenis om een iets of wat deugnietachtig Signoorken, dat, steeds vergezeld van zijn onafscheidbaar zusje Sefa, allerlei plezante avonturen beleeft. Vrij aardige toestanden, geschetst door een aangenaam verteller die begaafd is met een boeiende stijl, vol verrassende wendiogen. Nochtans zijn er tekortkomingen in dit werk; niet de minste is dezede handeling wordt meestal door de twee hoofdhelden enkel beleefd, of zelfs maar bijgewoond, niet veroorzaakt We kun nen den naam "psychologisth kinderro man,, aan dit boek niet geven het komt zoodoende reeds verre beneden vele an dere werken te staan, om slechts te noe men deze van Francis Finn en van An- dré Lichtenberger. Daarenboven zijn zelfs zekere onont beerlijke gegevens voor de handeling erg in 't onduidelijke gelaten we kunnen niet te weten komen wie Lobbe juist is en van welk volk hij voortkomt. Hij slaapt op een mansardekamer, wat laat veronderstellen dat hij een volksjongen is. Maar laier ontvangt men te zijnent volk in de salons, en komt bij die gele genheid niet een klavier, ja zelfs een kleine symphonie voor de pinnen. Topographisch speelt de handeling te Antwerpen, maar we ontberen heel wat typisch Antwerpsche toestanden, en ken schetsende Antwerpsche "Truut.„ Het bezoek aan het Siberiadok is voor den lezer al even mislukt als voor Lobbe zelf, daar het zat maken van kinderen alles behalve "komisch,, is. Voor 't overige leest het boek heel vlot, steekt het in een mooi kleedje, waartoe bijzonder de keurig illustratiën bijdragen Het zal heel welkom zijn in onze volksbibliotheken en tevens graag gelezen worden. D' C. De Bruyker. Elementaire lessen over Erfelijkheidsleer. Uit gave De Sikkel Antwerpen, Prijs 45 fr. We moeten kort zijn. De naam alleen van den helaas te vroeg gestorven vlaamsche geleerde Dr De Bruyker is voor ons een waarborg van wetenschap pelijke degelijkheid, gepaard met een praktischen zin. Aan de hoogeschool- gestudeerden is het werk voldoende be kend. Bij landbouwleeraars willen we er op aandringeo zich toch op de hoogte te houden der zoo belangrijke erfelijk heidswetenschap, voor hen is het niet meer of minder dan plicht dit boek te koopen. De laatste kapittels "Verede- lingsmethoden io den Landbouw en in den Tuinbouw,, zullen menig practicus van het hoogste nut zijn. Ten slotte wil len we denzelfden wensch uiten als de bewerker R. Naveau Mogen deze enkele bladzijden niet alleen meer ken nis brengen, maar ook de herinnering doen herleven aan iemand die zijn rust en leven, voor wetenschap en volk ten beste gaf„. SANl BERGEN Welke grassoor ten zou ik moeten gebruiken om een blij vende weide aan te leggen en tevens de I hoogste opbrengsten te bekomen Kan ik deze grassoorten in R U Z. bekomen Antwoord. Ziehier het best gepast mengsel. Per hektaar Engelsch raaigras 15 kg, Beemdlangbloem 12 kg. Timothee 4 kg. Kamgras 5 kg. Veldbeemdgras 6 kg. Ruwbeemdgras 3 kg. Witte klaver 7,5 kg. R. U. Z. verkoopt deze grassoorten niet, doch in den handel kunt U ze ge makkelijk verkrijgen. ■MBB Mtt Ainnitt IIIHI Een rechtskundige is ten dienste onzer leden alle Zondagen van 9 tot 11 uur, in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst. Waar vindt men de beste phonographen en schoonste platen, alsook alle instru menten en muziek In de Muziekhandel levert fijne bieren aan zeer voordeelige prijzen. schenkt men (ROYAL ALE). Proeft de fijne van het welbekende huis MATH. VAN BALEN. 2, Hoek der Houtmarkt en St Janstraat, AALST Men gelast zich met het bestellen ten huize van voor Huwelijken, Feestmalen enz. Telefoon 786. Het huis Wed. ALFONS DE BAG KER DE WEVER, Dorp, Moorse is alom gekend voor zijne Gras-, Bett Hof-, Bloem- en Klaverzaden. Specialiteit van mengeling voor bli vende weide. Geen zaad wordt vtr kocht zonder beproefde kiemkracht. De tijd nadert dat gij uwe landbouwmachienen zult aanschaffen. Alvo rens uwe aankoopen te doen, raadpieept mijn talrijk kliëateel over de merken der macbienen welke ik sedert jaren in gansch de omgeving gele verd heb en gij zult de beste uitslagen vernemen van de Zweedsche maai- machines Viking wereldberoemd om hunne goede werking en sterkte, met gesmede stalen wielen, best geschikt om in een degelyk pikmachien te veranderen. Nieuw model Zaaimachlentjes voor alle zaden. Braak- en Kuilmachienen met de hand en gespan. Dorschmachienen met motor of manegie. Wanmolens, schoepers, hooiraken laatste model. Zaaibakken, Beerpompen in alle lengten. Aardappeluitroeiers voor een paard merk Satna ook groote modellen. Al de werktuigen van het gekende huis Mélotte Waschmachienen merk Unie met de hand en motor. Alle herstelliagen worden met zorg afgewerkt aan voordeelige prijzen en al de ver wisselstukken zjjn in magazijn of kunnen onmiddellijk besteld worden. Breedestraat, 27, (nabij de stokerij Le Lion d'Or AALST. Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken bij de Chantiers d'Agglomères de Gand Gent Telefoon 49. Scheepswerfstraat. De groote hoenderhoeven Van l Vraagt het omstandig en volledig Simaey, Auwegem, zijn volkomen j plan D van het hoenderhok. opgebouwd met onze materialen. Prijs 50 franken. DE Plaats dan uwe beschikbare gelden bij de 6 maanden 6 bruto of 5.01 netto. 3 maanden 5,50 bruto of 4,59 1/4 netto. Alle Beurs- en Bankoperaties aan de voordeeligste voorwaarden. Agentschappen en Bijkantoren door gansch het Vlaamsche Land. Wendt U in volle vertrouwen tot onze Agenschappen te Aalst Albert Liénartstraat, 10 i Herzele Peper straat Denderhautem Cyr. Van Damme; Erem- bodegem t J. Van den Bossche Kerkxken J. Temmerman Liedekerke Modest Van Droogen- broeckPamel Judo Willems Teralph ene Th. Guldemont, Daelstraat ErpeMev. J. Van den Berghe-Dernoncour; Moorse/ Ces. Muylaert, NieuwstraatBaevegem J. Van Impe. HG DE - DL-W'e °P hoC>8te w" bl'iven ln "ke Beurstendenz, abonneert zich op de BLURSBODE Het beste weekblad voor financieele en ekonomische belangen. Een abonnement tot einde 1928 kost slechts 15 fr. Proefnummer, op „anvraag.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4