Kleine Aankondigingen Mutsaard tc koop - Magnesiakalk - minste nadeel 2500 tot 3000 kilos VERGEET NIET Insektenvernietiger 500 tot 600 kilos overvloedige oogst en tevens goede oogst. "SIMPLEX" Edouard de Saint-Hubert Hoe de groenten aan den man gebracht De duur van Snijbloemen Bestel heden nog uw zaaimachien Dit kan alleen Swin ss chikfood waarborgen» Groententeelt Bloementeelt Te koop KIEKENS Uit ter hand te koop mag op alle tijdstippen van het jaar gebruikt worden en met des te meer reden daar magne siakalk niet het aan de planten toebrengt. Magnesiakalk mag gestrooid of in den grond omgewerkt worden, samen met de an dere meststoffen en wel per hektaar het eerste jaar, om de volgende jaren 'n duizend kilo te gebruiken. dat Magnesiakalk een bijzonder geschikte is. Probeer het eens en U zult er van overtuigd zijn Heel vroeg in den morgen zal men magnesiakalk strooien, om een kwartier later éénzelfde hoeveelheid bij te voegen. Door het gebruik van magnesiakalk ver zekert ge U een Magnesiakalk geett planten rijk aan BLAD GROEN. Zulke planten genieten altijd de voorkeur, worden duurder verkocht. A B. V. der Producten SWIN'SS Molenstraat, 21, Aalst. 5 Onlangs nog vernam ik uit den mond van een hovenier dat de vr-es voor overproductie van groenten langs om grooter werd en dat het bijgevolg beter zou geweest zijn, onze landbouwers in 't geheel niet meer aan te zetten om de groote kuituren te verlaten om van België den fruit-, groenten- en bloemen hof van Europa te maken. Deze beves tiging gaf aanleiding tot een ernstig g-sprek tusschen ons beiden, waaruit ik weldra kon afleiden, dat ikzucht en eng- geestigheid niet vreemd waren aan zijn beweringen die ik in enkele woorden kon samenvatten: "Ik verdien goed mijn brood, 'kwin veel geld, 'tgaat nog goed, maar komen er te veel dan: min winst, meer werk en min gemakkelijk leven Ik deed hem dan ook begrijpen dat zijn stelling hoegenaamd op geen vaste gronden berustte en het me niet veel tijd en moeite zou vragen om ze in duigen te doen vallen. Wat ik hem dan allemaal ter over weging heb gegeven zou ik moeilijk in een artikel kunnen samenvatten. Het weze me dus toegelaten in dit nummer slechts den verkoop van groenten te be spreken op de markten onzer groote steden. De wjjze waarop de verkoop geschiedt kan verschillen volgens de omstandig heden zoo kan de kweeker zijn produk- ten persoonlijk ter markt brengen om ze daaraan voortverkoopers of verbruikers aan den man te br*ngen. Men verkoopt ook aan handeldiijvers, zooals het nog bestaat in de omstreken van Mechelen, vooral voor den verkoop van vroege aardappelen in den vreemde. De ver koop per kontrakt of overeenkomst waardoor de prijs, soms lang voor het leveren der produkten. is vastgesteld en de verkoop in consignatie of in de roep- hallen zijn nog twee andere manieren om zich van zijn oogsten te ontlasten. Om het even welke wflze van ver koop we ook mochten aanwenden, iets toch staat vasthoe eerlijker wij te werk gaan, hoe schoocer de waren zijn welke we te verkoopen aanbieden, hoe beter het inpakken is verzorgd, hoe grooter de vraag en hoe minder vrees van overproduktie. De groentenkwee- ker heeft er alle belang bij groenten van eerste klas voort te brengen en deze produkten op de beste wijze mogelijk op de markt te brengen. Na het oogsten zal hij dan ook de groenten volgens hun waarde verdeelen in drie groepen 1" deze van allereerste kwaliteit, groot van stuk, sterk ontwikkeld, zuiver en gezond, vrij van gebreken en kwetsuren, in een woord, puike waar, die den kooper aan lokt en hem onweerstaanbaar koopen doet 2® deze van tweede kwaliteit, min ontwikkeld doch ook nog zonder ge breken en kwetsuren 3° het overschot nadat men er de 1* en 2' klas groenten heeft uitgezocht. De beschadigde of ge kwetste groenten of deze waar reeds een begin van bederf op te bespeuren is, worden dan nog. voor zooveel hun waarde het verkoopen toelaat, in een 4* of laatste kategorie gerangschikt. Het inpakken der groenten speelt dan ook een grooten rol in den verkoop, zooniet den hoofdrol Produkten van allereerste kwaliteit vergen dan nog een gansch bij zondere inpakking, wil men er de hoog ste prijzen van bekomen. De kooper moet zich bij den eersten aanblik reken schap kunnen geven van de hoedanig heden der te koop gestelde waar. Indien de kweeker nu zijn groenten zelf ter markt brengt dan zal hij voor het vervoer zooveel mogelijk wisschenman- den gebruiken. Deze manden wanneer ze dan bovendien nog langs den binnen kant met papier zijn afgezet, beletten het beschadigen der produkten door het schokken. Ze verschillen van grootte volgens de soort van groenten waar mede men te doen heeft. Het mandje dat men gebruikt voor het inpakken van witloof, en dat van onder smaller is dan van boven, kan ook groote diensten bewijzen voor het inpakken van een groot aantal andere groenten. Deze mandjes bieden dan nog het groote voordeel dat ze, eens ledig, in elkander kunnen gestoken worden rn dan ook weinig plaats innemen. Ze zijn voorzien van een deksel en hebben geen groote afmetingen, dusdanig mogen ze, zonder gevaar op te leveren van de groenten te kwetsen, op elkander gestapeld worden. Voor aardbeziën, tomaten en andere groenten onder vorm van vruchten is het gebruik van houten kistjes zeer aan te bevelen. Deze worden met de produkten mede verkocht, om zoodoende alle nuttelooze verhandelingen te vermijden. Kistjes gemaakt uit houten latjes, ook kratten genoemd, worden veel gebruikt voor het verzenden van lentekroplatouwen, bloemkoolen, aspergie, witloof enz Zak ken gemaakt uit een licht weefsel, zijn nog veel in gebruik voor het inpakkea van ajuin, wortelen en aardappelen. Het inpakmateriaal draagt den verkorten naam van den verkooper op de bui tenzijde of wel een of ander bijzonder merk dat de afkomst der produkten door den kooper bij den eersten aanblik doet vaststellen. Dit boezemt vertrouwen in, want iemand die niet vreest gekend te zijn, laat al reeds door dit feit genoeg zaam veronderstellen, dat zijn waar mag gezien worden en geen mededinging vreest. Het merk laat dan ook den koo per toe het inpakmateriaal terug te zen den naar de plaats van herkomst, het geen groote onkosten vermijdt. Het afzetten der manden, kisten of kratten met oude dagbladen is af te keu ren men gebruikt liever wit papier, waarvan de boorden over de ingepakte groenten geplooid worden. Het opsmuk ken der groenten, 't is te zeggen het wegstoppen van minderwaardige groen ten onder een schoon hoofddeksel, is af te keuren 't is oneerlijk en doet het vertrouwen verliezen. Een kleine kwee ker kan persoonlek zijn groenten op de markten onzer groote steden te koop aanbieden, zoodoende bekomt hij voor zeker de hoogste prijzen en moet minder rekening houden van het tijdverlies, waaraan een grooten kweeker blootge steld zou zjjn. Deze laatste verkoopt zijn produkten in 't groot aan voortverkoo pers op de groote markten, die ze op hun beurt dau in 't klein verkoopt op markten van tweeden rang. Deze mark ten hebben gewoonlijk in Brussel en Mechelen plaats, zeer vroeg in den mor gen. Men bekomt wel de hoogste prij zen niet, doch men verliest ook geen tjjd. In een volgend artikel besprak ik graag eens de andere manieren van verkoop. Het is bekend dat afgesneden bloemen spoediger verwelken dan niet-afgesne den. Met enkele kleine hulpmiddelen nochtans kan den duur van den bloei worden verlengd. Men heeft opgemerkt dat die duur afhankelijk is van de hoe veelheid vocht die door den bloemsteel kan opgenomen worden. Hoe langer en overvloediger de vochtopname geschiedt, hoe langer de bloei duurt. Dit is dan ook de reden, waarom reeds verwelkende, maar nog niet tot volle ontplooiïng gekomen bloe men, opnieuw bloeien, als men ze zon der steel in een drijfbakje legt. De hierboven vermelde hulpmiddel tjes zijn er dus op berekend, de water toevoer te vergemakkelijken. Daarom is het aan te bevelen bij seringa's rn lila's de buitenste bastlaag van de schors af te snijden, zoover het in het water reikt. Te meer omdat die bastlaag een vergiftigen invloed op het water uitoefend. Van rozen mogen de steeluiteinden worden geplet van andere bloemen nog, wil men er langer van genieten, mag men ofwel het uiteinde van den steel in lauw water steken, het water dagelijks ververschen en telkens de uit einden der stengels een weinig afkorten. Zooals men ziet, eischt elke bloem naar baar aard een andere behandeling. Bij de tulp b.v. moet de volle ont plooiing zooveel mogeljjk worden tegen- gewerkt.omdat deze bloem hare schoon heid verliest, zoo gauw de bladeren zich openen om dit te voorkomen wordt er een weinig zout aan het water toege voegd. Met deze enkele voorbeelden kan men dus als algemeene regel aannemen, dat hetgeen we hierboven zegden over het bevorderen van den watertoevoer, alleen geldt voor bloemen met houtach tige stengels (rozen, lilas); doch bij bloe men met saprijke stengels (tulpen, hya cinthen) in tegendeel, moet de water toevoer zooveel mogelijk worden be perkt. Het is verder bekend dat de ka mertemperatuur en de vochtigheid der lucht bij het verwelken van snijbloemen ook een belangrijke rol speelt. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Vaars, rekening 6 Mei. bij K. Ver eist. Heldergemschestraat, Lede. Drie volle vaarzen, einde dracht, bij De Ryck kinderen, Hoeksken, Zon- negem Beste vaars, wit-rood. einde dracht 8 Juni bij Bellarminus De Pauw, Kau wenbergstraat, Meire. Beste melkkoe, 10 jaar oud, ge vende 18 kilos melk daags, 3 maand ge kalfd, bij De Man Th. Nieuwerkerken, Laar. Schoone vaars, vos bont, rekening 24 Mei, bij René Van der Maelen, Haeltert, Hoogstraat. Beste vaars, einde dracht, bij Alois Van Gyseghem, Hanaerden, Wieze Beste koe, einde dracht 17 Mei, 4de kalf, bfl Remi De Geyter, Erembo- degem Brug. Twee rood-bonte vaarzen, laatste maand dracht, en gekalfde vaarzen, bij Philemon Uyttersprot, Nieuwerkerken, Maal. Koe, 8 maand dracht, 3e kalf, wit- vos, bfl Karei Redant, Dorp, Ottergem. 4 Goede werkkoe, laatste maand dracht, bi) Petrus Doolaege, Nieuwer kerken, Brempt. Beste vaais. wit-rood, einde dracht 10 Juni, bij Reré Lievens, Magerstraat, Meire. Goed rund. rood wit, 11 maand oud bij Edward Sienaert, Meire, Beek. Schoon rund, 13 maand oud, ge reed om bij den stier te gaan, bjj Joseph Van Mol, Haelteit, Boekent. Schoone vaars, rood-bont, einde dracht 27 Mei, bjj Ch. Louis Scheerlinck, Haeltert, Eiland. Rund, wit-grijs, bij Aug D'Hondt, Haeltert, 's Graevekerselaere, Top molen. Ezel. 4 jaar oud met harnai, bij Victor Heyvaert, Moorsel, Waver. Beste merrie. 3 jaar oud, bra- bantsch ras, ingeschreven in het stud- book. heeft bij den hengst geweest, bjj Arthème De Coster, Glabbeek Su?r- bempte, bij Thienen. Goed werkpaard, dienstig voor alle werk, bij Camiel Cami, Kruisabeel, Wieze. 3 zeugen, onderscheidelijk 14, 11 en 10 weken dracht, bij J B. De Pauw, Letterhautem. 2 zeugen, einde dracht, bij Petrus De Graeve, Denderhautem, Vondelen. Zeug, 13 weken dracht, bij Daniël De Vos, Hillegem, Dries. Zeug, 14 weken dracht, keus van twee, bij Temmerman Remi.Woubrech- tegem. Van heden af alle soorten kiekens, bij Camphin Jozef, Haeltert, Boekent. Kiekens, tegen 29 April, beste ras, leghorns, bij Achiel De Wolf-Verhoe ven, Erpe, Dorp. Broedeieren van 200 puike witte Leghorns, met de noodige hoeveelheid goede hanen, in 't hoofdmagazijn Redt U Zeiven, Herzele. Vanaf 1 Maart kiekjes, leghorns, coucous enz., bij Benoit Verbeken, 278. Bouchoutstraat, Hekelgem.Kiekjes eenl- ge dagen op voorhand bespreken a. u b. - Van heden af Leghorns, van lMei speciale Leghorns, bij Kamiel Van Nuf fel, te Haeltert. Jonge kiekjes, tegen 20 Mei, beste witte Leghorns, bij Frans Everaert, Groote Kapel, Herdersem. Op voor hand bespreken a. u. b. Schoone tomateplanten, in pot ge kweekt, bij Camiel De Troyer, boom- kweeker, Erpe. Tabak- en tomaatplanten, ook alle soorten groenselplanten, bij Benoit Eve raert, Moorsel Waver. Alle soorten van planten, spruiten, savooien enz., ook schoone tebakplan- ten, in de p'anterij Jean De Petter-Po- devyn, Brusselsteenweg, nabij ^et Muis ken, Aalst. Ressortkar. speelkar op ressort met toebehoorten, 3 gareelen en volledig paardengetrek, het alles in goeden staat, bij Eugeen Zeghers, nabij de kerk, Sint Martens- Bodegem. Een koppel vierduimer wielen, in goeden staat, bjj Louis De Richt. Otter gem Een onlangs nieuw kernmachien met hand, bjj Eduard Baele, Baelegem, Berg. 1000 kg. goed hooi, bjj Victor De Winne, Hofstade, Eeckhout, 32. Vanaf heden alle soorten zaden en planten, bij Alfons Arts, Bergestraat, 3, Aalst (opvolger van de gebroeders Podevyn). Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitladders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prjjzen buiten konkurrentie. Prachtige voituur op caoutchou- wielen, bij Meert Albert. Veldstraat, Denderleeuw. Poort, 3 m. op 2,5 m., bij Ray mond Roelandt, Laar, Nieuwerkerken. Twee rijtuigen, keus van drij, met 4 plaatsen. 2 op caoutchou zonder kap en een op ijzerband met kap, allen in goeden staat, bfl Victor De Valkeneer, bierhandelaar, Pepinghen. Tegen 28 April 500 kiekjes, zuiver witte Leghorns te bekomen bjj Achiel Clauwaert, Kasteel, Meldert. Een welgelegen handelshuis, dienstig voor alle bedrijf, 3 minuten van de sta tie, met inrijpoort, groot 6 aren 52 cent Vrij met 1 Juli. Zichtbaar alle dagen vanaf 2 uur namiddag Zich te bevra gen bij Staelens-Troch, Langestraat, 71, Denderleeuw. Groote woning, met stallen, dien stig voor paarden- en veehandel,kieken- en konijnenkweekerij Hol van 5 aren en 3 hektaren land kunnen bijgevoegd worden. Gebouwen in goeden staat. Groot gemak van betaling. Adres bureel van het blad. 2 wagons drooge mutsaard, ge leverd op wagon. Schrijven aan Frangois Droissart, houthandel, te BRAFFE, bij Peruwelz. Spaart 25 granen. Geeft een meeropbrengst van 15 20 Onmiddellijke levering. Thans kunt ge reeds ons zaaimachien bekomen en slechts in September betalen of later nog. Etablissement* Naamlooze Maatschappij Y® ORP-LK-OBARD Het SWIN'SS chikfood (kuike tjesmeel) is het ideaal voeder om vlugge en gezonde kuikentjes op te kweeken en dit met een minimum sterfte van hoogstens 5 per cent. Het Swin'ss chikfood heeft als .tC basis levertraan en gedroogde gist het is licht verteerbaar en is tevens 1 levenskrachtig door zjjn rijkheid aan POULTRY-MEflL vitamienen, vandaar de verbazende uitslagen die men er mede bekomt Het is niet geëvenaard 1 het is onontbeerlijk 1 Reeds honderden kweekers zullen U zeggen de uitslagen die ze bekomen hebben, met het Swin'ss droog kuikentjesmeel. SWIN'SS levert U puike en gezonde waar aan de minste prjjzen. Eischt steeds geloode zakken. - BIJZONDERE PRIJZEN VOOR VOORTVERKOOPERS - Telefoon 665. Postcheck 1875.20. ■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Ml

De Koornbloem | 1928 | | pagina 5