UITVOERHANDEL EIEREXPORT HET WITLOOF De Melkkontrool door R. U. Z* mmat.% oor Algemeenheden nopens de Konijnenvoeding i Landbouwweekblad ZONDAG 13 MEI 3 EDE 3 EDE Groententeelt De Melkkoe Kleinveeteelt rrfj» 20 MnllCM. Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9,00 frank laars». Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Laodboowen Heel onlangs nog steunde Mi nister Baels er op dat ons land bouwbedrijf zich commercieel hoeft te organiseeren. Voor zekere takken van het land bouwbedrijf hebben we reeds ge deeltelijk vaarwel gezegd aan den ouden slenter, opgeruimd met oude gewoonten om vrank en vrij nieuwe wegen te bewandelen. Het gebruik van scheikundige meststoffen is bijna een gewoonte geworden. Er worden wel is waar op dit gebied nog vele flaters be gaan, er wordt nog vaak gezon digd, maar de wil is er. En als men niet heelemaal de goede richting neemt, dan is dit louter te wijten aan gemis aan ontwikkeling, aan beroepsopleiding onzer landbou wers. De jongeren hebben thans, in de meeste gevallen, ruime gele genheid om zich volledig te ont wikkelen voor wat betreft hun beroep en als ze hieraan te kort komen dan is het hun eigen schuld. Wie bemint, kastijdt en juist omdat we met hart en ziel aan ons landbouwonderwijs gehecht zijn, durven we het aan het insgelijks te kritikeeren. Eerst en vooral gaat ons landelijk onderwijs mank aan een volledig en wel uitge bouwd programma, waar ook plaats zou moeten zijn voor maat schappelijke en handelsopleiding onzer jonge boeren. Bij dit punt willen we even stil staan. Uitvoer-en exporthandel schijnt een van die modewoorden welke we eiken dag in ons gazet te lezen krijgen. Neen... geen modewoord, maar wel een levensnoodzakelijkheid. Wij, landbouwers, moeten dur ven ruim en breed kijken. Zien wat men rondom ons verricht en er de noodige lessen uittrekken. Iedere nijveraar heeft onbe twistbaar als hoofdbekommernis het zoeken naar een gepast afzet gebied voor zijne produkten. Kijkt naar Ford. In alle landen van Europa (om te zwijgen over de andere werelddeelen) heeft hij zich ingenesteld. In elke eenigs- zins belangrijke stad vindt men zijne agentschappen. Zóó verze kert zich deze heer een afzetgebied. De meesten onzer nijverheden spannen al hunne betrachtingen naar den uitvoer omdat deze het meest winstgevend is. We hoeven maar te denken aan de talrijke 3G nnr=nnr 3EJG nn Alle hoenderkweekers, alle belangstellenden worden dringend uitgenoodigd op de algemeene vergadering welke plaats grijpt op te 2 uur namiddag (zomeruur) in ons lokaal te Aalst. DAGORDE 1Aanvaarding van Aandeelhouders 2) Bespreking en goedkeuring der standregels 3) Zeer belangrijke en nieuwe toelichtingen omtrent werkwijze enz... De dagorde is van het hoogste belang. Niemand mag ontbreken 0G •JL ILJL zuivelfabrieken waar de melk een heele reeks veranderingen onder gaat met het eenig doel ze te kun nen uitvoeren. Ook in het landbouwbedrijf zijn reeds enkele produkten welke bij zonder geteeld worden met het doel ze uit te voeren. De groenten uit het Mechelsche en bijzonder het witloof behooren tot deze ka- tegorie. Uitvoeren is ongetwijfeld voor den voortbrenger veel winstge vender dan den verkoop in eigen land. Het moet ons dan ook niet verwonderen dat vooruitstreven de landbouwers en leiders er aan denken nog meerdere produkten uit te voeren. Hier komt de kat op de koord. Uitvoerhandel vergt heel wat Eerst en vooral moet men er niet aan denken met kleine hoe veelheden uit te voeren. Dit is te klaar om er stil bij te blijven. Ieder een begrijpt dat. Tweedens moet de leider op de hoogte zijn der buitenlandsche markten, moet hij de speciale noodwendigheden kennen van elk centrum, weten waar en wanneer de prijzen het hoogst zijn. Kortom een taak welke veel kennis en te vens initiatief vergt. Een derde voorwaarde Wil men winstgevend uitvoeren, dan moet men het beste uitvoeren. Slechte waar loont niet eens de moeite van 't vervoer. Daarbij is het slechts dank zij de prima hoe danigheid dat men zich op de vreemde markten kan vestigen en er blijven. Wanneer men goed nadenkt zal men wel tot het besluit komen, dat slechts een degelijke, góed-in gerichte vereeniging aan uitvoe ren kan doen. Redt U Zeiven heeft reeds blij ken in overvloed gegeven van degelijke handelsorganisatie. Als deze vereeniging zich aan uitvoer waagt, mogen we zeker zijn dat de zaak schitterend zal lukken. Een eerste stap in deze richting wordt vandaag gezet door de oprichting van het klein- veesyndikaat Fiandria Als onze leden eiervoortbrengers allen werkelijk willen en alleenlijk hunne belangen in 't oog houden, dan zal deze nieuwe tak een der schoon ste en bloeiendste worden op den R. U. Z.-boom 1 De kweek van deze groente is over meer dan een halve eeuw ontstaan in de gemeente Schaarbeek. De verschijning van de eerste krop pen op de markt van Brussel dagtee- kent van 1846. In dien tijd waren de kroppen zoo weinig gesloten, dat het overbrengen naar de markt geschiedde in korven, op den kop gedragen, uit vrees van de kroppen uiteen te schud den met ze op karren te vervoeren. De teelt was alsdan in haar eerste stadium van ontwikkelingsedert dan zijn de kweekwijzen merkelijk verbeterd geworden, de verpakking werd vol maakter, de voortbrengst aanzienlijk vermeerderd, daar talrijke landbouwers er zich op toelegden, In het arrondissement Brussel alleen worden verschillige honderden hectaren aangewend voor den kweek van witloof. Onder de voornaamste centrums noe men we: Evere, Haeren, Neder-Over- Heembeek, Dieghem, Saventhem, Ma- chelen. Melsbroeck, Vilvoorde, Cam- penhout en meer anderen. In de laatste jaren echter heeft deze teelt vooral eene reusachtige uitbreiding genomen. Aldus treft men ze thans aan in de landbouwgemeenten rond Leuven, Me- chelen, Gent. Antwerpen, Bergen, Doornik, Namen en Hoei. Gezien deze toenemende uitbreiding kwamen in ver scheidene witloofcentrums verkoopsyn- dikaten tot stand met het oog op den gezamenlijken exporthandel. Ingaande op het verzoek van ver scheidene witloofkweekers uit het Zen- neland, stichtte Redt U Zeiven er verleden jaar een Witloofbond en verzond voor rekening der aangesloten leden ruim half millioen kgr. witloof naar het buitenland. Teelt en Bemesting. Het witloof spruit uit de Maagde- burgsche suikerij, variëteit met breede bladeren die men veel teelt voor de koffie. Alhoewel men steeds heeft betracht nieuwe variëteiten te bekomen, gaat de voorkeur toch nog immer naar de ge wone. De teelt van het witloof indien hij geene strenge eischen stelt voorwat de grondkeuze betreft heeft nochtans een zekeren voorkeur voor zandachtigen leemgrond. In alle geval vraagt ze een diep bewerkten bodem, en rijkelijk voorzien van voedende bestanddeelen en wel voornamelijk fosfoor- en pot- aschmesten. Indien de grond het jaar te voren een flinke dosis stalmest heeft ontvangen, is eene nieuwe niet meer noodig. Zooniet geve men 400-500 kg. half verteerden stalmest vóór den winter, en als aanvulling na den winter van 4-6 kg. superfosfaat, 2 kg. potasch en 3 kg. zwavelzuur ammoniak indien de grond niet zuur is per are, welke men enkele dagen vóór het zaaien met de egge duchtig inwerkt. Ten einde ons echter te vergewissen of bovenstaande bemestingsformuul eveneens aanbevolen in het standaard werk van den heer Stalpaerts, leeraar aan de Tuinbouwschool te Vilvoorde wel de meest oordeelkundige en doel treffende is, hebben we bij enkelen onzer leden eenige bemestingsproeven in dien aard aangelegd en waarvan we de uit slagen nauwkeurig wenschen na te gaan. om ze achteraf aan onze leden langs "De Koornbloem,, mede te deelen. Zaaiing en Onderhoudszorgen. Einde Mei, begin Juni is het beste tijdstip van zaaien. Liefst gebeurt zulks in rijen op 20 cm afstand en 1 cm. diep. Bij het opkomen der jonge planten, zorge men zoo spoedig mogelijk uit te dunnen op 15-20 cm. van elkander. Dit geschiedt gewoonlijk in twee maal. Onkruid wordt zorgvuldig bestreden en zoo de plant er behoefte aan heeft, wordt eene lichte stikstofbemesting met soda-nitraat toegediend. R. li. Z. stelt een rechtskundige ten uwen dienst alle zondagen van 9 tot 11.30 uur in ons lokaal te Aalst. Luister wat wij daardoor verstaan 1 De eigenaar neemt een staal melk van elke koe afzondelijk. Hij beschikt over een botermeter en vult dezen met vitri ool, amylalcohol en melk. Het Gerber- toestel zal het botervet van de bruine oplossing scheiden en laat toe het vet gehalte vast te stellen. Zulks kan per soonlijk gebeuren of door een kontro- leur gedaan worden om de drie weken of maandelijks. De uitslag wordt aan- geteekend zoodat men in de mogelijk heid wordt gesteld te berekenen wat een koe gegeven en opgebracht heeft gedurende hare melkperiode die gemid deld tien maanden duurt. De boekhouding is zeer eenvoudig. Evengoed kan zulks aangeteekend wor den op een steekkaart, vermeldende Naam der koe, ouderdom, datum der vernieuwing, aantal kgr., melkvetgehal te per 100 kg. melk. De landbouwer die het vetgehalte zijner koeien nagaat is onmiddelijk inge licht over de opbrengst zijner koeien. Hij weet dus hoeveel elke koe hem aan melk en boter heeft gegeven. Zulks is niet te versmaden, wel aanmoedigend, als de uitslag loonend is, maar soms zeer verrassend voor die koeien die men meent meerder waardig te zijn, dat zij zoo laag staan in opbrengst. Hoeft men er geen belang aan te hechten te weten wat zijn koeien op brengen Zijn de tijd, het geld, de werkuren van den landbouwer dan ook geen winstgevende faktoren die zoowel een procent verdienen als een kapitaal geplaatst op de bank. Zoekt iedereen niet naar de hoogste opbrengst, naar de voordeeligste plaat sing Landbouwers weet gij wat u op 't einde van 't jaar wordt afbetaald. Velen werken op goed valle het uit. Ze hebben geen gegevens en weten niet hoe aan te vangen 1 Verre van de op brengst te kennen, kennen zij zelfs hun eigen koeien niet. De goede afstammelingen komen zeer zelden te koop, zijn moeilijk om aan schaffen, waaruit volgt dat de melkkon trool ons nogmaals zegt welke kalveren te houden of af te zetten zijn. Kortom, de melkkontrool leert u het vee te schatten naar waarde, stelt u be kwaam over te gaan tot een rationeele schifting, leidt den landbouwer naar grootere opbrengst. Wat staat ons ter hand om deze meer voordeelen te kun nen genieten Laat ons nagaan wat R. U. Z. in dien zin deed 1 Zijn weeklad "De Koorn bloem,, geeft aan de leden menig artikel te lezen, dat handelt over de melkkoe, hare voeding, onderhoud, ziekten, melk boter enz. Alle wijzen den weg naar de grootste opbrengst. Het blad dat duizenden lezers telt brengt dus op de eerst plaats het zijne bij tot inlichting en overtuiging van de belangrijke rol der melkkoe. Voortijds en vooral dezen laatsten Winter heeft het bestuur van R. U. Z. zijn voordrachtgevers uitgezonden met het bijzonder doel de leden te spreken over de melkkoeien hare veredelings- wijzen en over de voordeelen der melk kontrool. Thans ligt ter studie een plan van uit werking om te zien in hoeverre R. U.Z. zijn leden helpen kan om door melkkon trool bij te dragen tot de veredeling van 't vee; door eenerzijds zijn kweekvee uit te kiezen en anderzijs het minderwaar dige voor den afzet te kennen. Op vaste tijdstippen zou het een afge vaardigde zenden naar een gunstig ge legen lokaal waar de leden hun melk zouden brengen, op gestelde uur en dag, alwaar zij in hun bijzijn zou ontleed wor den. De kosten zullen per staal vastge steld worden. Ieder koe krijgt haar kaart en een dubbel wordt bewaard door den afge vaardigden kontroleur. Het geldt hier het belang van eiken landbouwer afzonderlijk, zoodat wij mits eenige toelichtingen over staalneming mogen steunen op echte gegevens. Kon er zoo een organisatie tot stand komen waar wij, op een minimum genomen 250 leden zouden kunnen vereenigen. zoo hadden wij meer dan 750 koeien onder toezicht. Wat prachtig werk ware zulks voor onze leden Nog t zelfde jaar stonden wij voor het twee de punt!; Het vraagstuk^ kvan goede stieren! **>89 <j%j Ik hoor U reeds tegenwerpen Na korten tijd hebben we goed melkvee maar de vorm, 't model, het weerstands vermogen die ook min belang hebben verliezen er alles bij Gij kunt gelijk hebben als wij zoo eenzijdig zijn. als de inrichters der eerste veekeuringen het waren. Wij streven alleen hooger op maar voelen ons thuis in 't midden "in medio virtus,, we vragen geen 5,5 °/o vetgehalte doch vergen meer dan 3 °/o kg. Derwijze staan wij op 't princiep van veekweek met tweledig doel, zon der daarom te willen ontkennen dat de melkproduktie op eersten rang hoeft te staan. Het staalnemen kan zeer verschillend en tevens onjuiste gegevens bezorgen 1 Laat ons hier op antwoorden dat hier eerder een natuurlijke, dan een kunstma tige belangstelling bestaat. De boer wil zijne koeien kennen en dan is hij voldaan, hier is geen spraak van den bovenste te zijn er is geen geld of eer ean den uitslag vast. Hier kan dus geen gevaar bestaan dat onze ontledingen zouden ontaarden in een soort sport "om ter meest botervet„. Alsdan zou er natuurlijk anders moeten te werk ge gaan worden. De uitwerking van de melkkontrool is dus niet zoo ingewikkeld. Ieder afdeefing maakt een lijst op van dezen die wenschen deel te nemen met het aantal koeien, deze wordt ingezon den aan het hoofdbureel dat de uitvoe ring zal schikken. Van elk bezoek wor den de leden verwittigd in "De Koorn- blodm,,. Zij zullen zich wenden naar 't vastgesteld lokaal. De uitslagen wor den medegedeeld en een boekhouding zal geschieden door den opziener zelf. Wees ervan verzekerd dat deze inrich ting u meer en beter uw eigen koeien zal leeren kennen, dat wij tevens prachtige gegevens verkrijgen die ons leiden naar de voedingsrantsoenen, naar de invloed rijke verschijnselen die het melkgeven wijzigen kunnen. Zal er dan ook geen princiep van toe passing geweest zijn. waarop de zedelijke grond steunt van de landbouwvererni- ging R. U. Z. Wordt derwijze de soli daristisch gedachte niet ontwikkeld en tot uiting gebracht? Werken wij hier niet samen"Allen voor één cn één voor allen Dit is het prachtisch besluit onzer reeks bijdragen over "De Melkkoe.,, In een onzer voorgaande verhande lingen, deden wij, bijmiddel eener korte berekening, inzien, hoe goedkoop onze konijntjes te voeden zijn. Oorzaak hier van is wellicht, het verlangen dezer knaagdiertjes naar een plantaardig voed sel. Vooral hebben zij het gemunt op welriekende kruiden, wilde suikerij. salade, maïsbladeren, luzerne, klavers, vitsen, enz. Ook vergenoegen zij zich met overblijfsels van brood, groeten- afval, koolstekken, selder, meloenschil- len en meer andere. Knaagdiertjes als ze zijn, lusten ze be- bladerde twijgen tot het knagen. Vooral deze der olmen, der populieren en der hazelaars zijn zeker niet te misprijzen. Ter wille hunner gezondheid voede men heel voordeelig om de acht dagea een kleine hoeveelheid zout, ongeveer 2 gram per kop, bij hun gewoon rant soen. 't zij in het deegvoeder, of bij hun groenvoeder. Laten we ons niet misleiden door de gedachte die sommige konijnenhouders beheerscht dat al wat overschot of min waardig is, kan dienst doen als konijnen voeder. Neen, te malsch, te waterachtig, bedorven, verdord, bevuild of bevrozen voeder is weinig verteerbaar en verwekt hevige stoornissen in de spijsverterings organen. 59 De medewerkers zQm verantwoordelijk voer kaa sljdrmgea Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven «Hl

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1