SINKSEN Aan E. H. C0RDIER! EIER EX_P O R T Landbouwweekblad Hoe men een sabelkonijn bekomen kan* Veevoeding Kleinveeteelt ZONDAG 27 MEI 1928 Prijs 28 esfitttn. lOöe jaakjüANU Mf 491 Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9,00 frank 'g jaar». Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouw*»* Het feest van den H. Geest In het misboek uitgegeven door de monnikken der abdij van Affligem treft men volgende tekst met betrekking op dit feest De nederdaling van den H. Geest was dus een heuglijke gebeurte nis voor het geheele menschdpm. In die korte zin ligt heel de beteekenis van dit grootsche feest 1 We hadden al een paar keeren de gelegenheid in dit blad te wijzen op de innige verwant schap welke er bestaat tusschen de feesten der H. Kerk en ons eigen, alle- daagsche leven. Ook thans willen wij de gelegenheid niet laten voorbij gaan. Vandaag, op Sinksendag, zullen we meer dan ooit voelen wat ons den naam van mensch waardig maaktonze rede en onze ziel Verstand en rede We bezitten het allen, maar maken er zoo luttel gebruik van. Wij ook, we weten dat we leven in een wereld waar een kleine maar ru moerige kliek steeds het stoffelijke al leen herkent, leeft alsof alle heil, alle ge luk te vinden is in louter stoffelijke voor uitgang 1 We willen niet het belang ontkennen van den strijd om het dagelijksch brood. Heeft heel onze vereeniging niet voor doel door heel hare organisatie het lot onzer hard-zwoegende landbouwers te verzachten, hen ruimer bestaansmidde len te verschaffen Niemand zal ons verwijten dat we het stoffelijk bestaan onzer leden verwaarloozen. Juist omdat we op dit gebied onze beste krachten inspannen en ons volle dig van onzen plicht kwijten mogen we nu, harder dan wie ook de nadruk leg gen op het belang van ons geestelijk leven Spreuken en spreekwoorden, waar onze taal zoo rijk aan is, kunnen we hier ruimschoots gebruiken, toch zien we er liever van af om te blijven eenvoudig en zakelijk. Ik ken een mensch die door zijn werk heel, heel treffelijk door de wereld kan komen 1 Die mensch beweert het geluk te vinden in het vitten op den prijs der hoeden zijner vrouw, in het gedurig be snoeien van strikt noodzakelijke uitga ven. Zoodoende heeft hij op 't einde van 't jaar enkele duizenden bijeen gezameld. Is hij gelukkig Ik ken hem en weet hoe de gedurige vitterij, het aanhoudend beknibbelen van hem een onmogelijke mensch maken voor zichzelf en ook voor zijn gezelschap. Spreek me niet van die goede ziel van een vrouwtje welke zich dagelijks vernederd en vertrapt gevoeld. Een kennis uit de Kempen. De jon gen herleidt alles tot zijn eigen persoon tje, Voor hem het beste... en de ande ren Het deert hem niet Als hij maar verzorgd en vertroeteld wordt, wat zou hij zich om het lot van anderen bekom meren. Een egoïst in den meest walge lijken zin. Het gebeurt nu minder dan vroeger maar toch nog kunnen we allen getui gen zijn van volgend tooneeltje, klassiek tooneeltje zouden we bijna zeggen. In 't vroeg van den avond.wanneer het stilaan donkert in de stad. Een werkman heeft pas zijn loon getrokken en is in de kroegen verzeild. Het duurt reeds een paar uren en den drank wordt hem steeds machtiger, verlaagt hem immer meer en meer. Het kleinste meisje amper 10 jaar oud heeft, op aandringen van de angstig wachtende moeder, vader op gezocht. De man is anders een brave kerel en wanneer hij zijn jong kindje ziet volgt hij gewillig maar in welken toestand Lezers... allen hebt ge dit reeds bijgewoond een waggelende va der door zijn kindje voort getrokken. Dit zijn 'n drietal korte, al te korte schetsen. We zouden de voorbeelden kunnen vermenigvuldigen waar telkens ongelukkig leven ontstaat door het ne- geeren van die groote waarheid Wil en verstand moeten heeschers blijven. Als we allen, in alle omstandigheden die rangorde behouden dan staat ons een gelukkig leven te wachten. We mogen niet de slaven zijn van het geld maar het geld moet onze willoozc slaaf worden. Zoo vergaart men én ge luk, én geld. We mogen ons nog veel minder laten verdrukken door onze eigenzinnige drif ten. We moeten ons hart breed open hou den vopr alle menschen. Is er mooier le ven denkbaar dan te gaan door de we reld al goed doende Bestaat er mooier gebaar dan het kwade met het goede te vergelden. Ook geen slaven van drank of andere produkten welke onze rede benevelen, onze eigenwaarde verminderen, ons verlagen Hoog de harten en de geest Menschen van te lande, dat ook over U de goeddoende, de heilverwekkende H. Geest nederdale. Vergeet de kleine veeten, koestert niet langer haat maar wordt edele schen. Waar de rede de bovenhand heeft geluk. Let wel rede bestaat er niet in het uitpluizen van gevoelens, in het koude berekenen maar wel in het volstrekte meesterschap over al het lagere in ons. Willen we menschen worden in den vollen zin van het woord dan moeten we aan onzen geest geven wat hem toe komt Het meester, zijn 1 Dit kunnen we bereiken door een ge durige zelftucht, door een ontwikkeling zoowel op algemeen als op beroepsge- bied. Zoo zullen we bijdragen tot eigen persoonlijk geluk en tot de grootmaking van ons volk. men- ïs Tapiocameel of maniocmeel De directeur van het Rijkslandbouw proefstation voor veeonderzoek te Wa- geningen vestigt er de aandacht op, dat het tapiocameel. ook maniocmeel ge noemd, den laatsten tijd veel in den voederhandel wordt aangetroffen. Dit product wordt verkregen bij de verwer king van de knolvormige wortels der cassaveplant. De samenstelling van het product, dat hier in den handel voor komt, is als gemiddelde van eenige wei nig uiteenloopende analyses de volgen de: eiwitachtige stoffen 1.6, vetachtige stoffen 0 5, zetmeelachtige stoffen 80.7, ruwe celstof 2.7, minerale bestanddeelen 2.4 en vocht 12.1 °/o. De zetmeelachtige stoffen bestaan voor het grootste deel uit zetmeelhet zetmeelgehalte van ver schillende monsters bedroeg namelijk ongeveer 70 °/o. Dit zetmeel is het be standdeel, waaraan het tapiocameel zijn voedingswaarde te danken heeft: de hoeveelheden eiwit en vet, zooals men ziet, zijn niet van beteekenis. Er zijn schrijft dr. De Bruyn geen proeven bekend, waarbij de verteer baarheid van het zetmeel in tapiocameel is vastgesteld, maar er is geen reden om te vermoeden, dat dit zetmeel niet goed verteerbaar zou zijn. De zeer eenzijdige samenstelling van het tapiocameel maakt, dat men het niet kan gebruiken voor de vervanging van andere meelsoorten. De meeste meelsoorten toch, die uit gemalen graan bestaan, bevatten ongeveer 10 °/o eiwit. Wil men dus in plaats hiervan tapiocameel gebruiken, dan is het nood zakelijk een geschikt voeder, dat een hoog eiwitgehalte heeft, aan het tapioca meel toe te voegen. Tapiocameel wordt nog al eens mis bruikt om er andere voedermiddelen mede te vermengen. Dat het deze daar bij dikwijls witter van kleur doet zijn, maakt, dat velen de mengsels, die zoo verkregen worden, om hun blankheid ver. boven hun waarde zullen schatten. Zoo vermengt men er nog wel eens rijst- voedermeel medeeen mengsel van ge> malen kafferkoren met gerstdoppen en tapiocameel werd als gerstemeel in den handel gebracht. Een veel voorkomende vervalsching is ook de nabootsing van tarwegries door vermenging van tarwegrint met tapioca meel, welk mengsel, daar tapiocameel meestal goedkooper is dan tarwegrint, in prijs veel lager kan zijn dan tarwegries. Voor den verbruiker is het echter geen verbetering, als hij in plaats van de eiwit rijke tarwebloem, die in de tarwegries voorkomt, het eiwitarme tapiocameel ontvangt. Eere-kanunnik der kathedraal van Namen Eerwaarde..., Velen der onzen hebben U nooit ge zien, maar toch kennen ze li, toch waardeeren ze U, toch kijken ze bewon derend naar U op. Onze Vlaamsche landbouwers besef fen meer dan wie ook al het goede, welke uit eene aktie als de uwe voort vloeit. Zooals U zijn ze allen vroomgeloo- vige Kristenen, hun godsdienst hebben ze door de eeuwen heen hardnekkig v^-dedigd. Zoovelen. hier te lande, be treuren echter dat de godsdienstige aktie verzeilt in politiek vaarwater. De land bouwersorganisatie, meer dan welke andere ook, ondervindt bij ons al de nadeelen van het samensmelten der be- roepsvereeniging met de politiek. De meeste onzer Vlaamsche landbou wers hebben nog niet het geluk te be- hooren tot een zelfstandige vereeniging als Redt U Zeiven en daarom kijken ze eenigszins afgunstig op de snelle groei uwer Ligue Agricole Beige Die afgunst behelst geen kwade in zichten, het is voor ons een louter aan sporen tot onverdroten, taaie arbeid. We herinneren ons uw vinnige strijd tegen de onzijdige U. P. A. welke thans zegevierend is beslecht. We weten allen hoe hard het li viel, eigen geloofsgenooten (bijzonder in Luxemburg) te moeten aanvallen. Zij droomden van oud-versleten politieke kapelletjes met een laagje vereenigings- geest er boven op... Daar tegenover stond uw moderne opvatting van ratio- neel-uitgebouwde beroepsorganisatie. In dien treurigen strijd hebt ge steeds uiterst hoffelijk geweest tegen de onder- mijners, zonder evenwel iets af te doen van uw ideaal We weten dat ge er aan houdt dat de Ligue Agricole Beige bij uitstek waalsch blijve. Als Vlamingen verheu gen we ons om die gedachte, om dit besluitzoo zal uwe organisatie best lukken, omdat ze wortelt in wat den mensch van natuur dierbaar is Eigen Taal, Eigen Zeden. Hoe we ook de jaargangen van uw orgaan La Renaissance Agricole doorpluizen, nooit vonden we er een meldenswaardige aanval tegen ons, Vlamingen. We zeggen het U kordaatMoest dit gebeurd zijn, ons antwoord zou zich niet lang laten wachten... Thans echter weten we uwe daden naar waarde te beoordeelen. Eerwaarde Heer Kanunnik. U hebt gedurende uw ijverig-aktief leven vele aanvallen, de eene loenscher dan de andere, moeten doorstaan. We hopen dat deze korte maar wel gemeende hulde der Vlaamsche Land bouwers U gedeeltelijk het doorstane leed zal vergelden. Wanneer onze voordrachtgevers uw voorbeeld af en toe aanhalen, dan komt er bij onze menschen steeds een groeien de belangstelling voor hunne vereeni ging. We hebben Ued. gedurende jaren aan 't werk gezien. Wat de L. A. B.„ thans is moet ze danken aan uw werk, aan uw initiatief... Mochtet ge nog lange jaren uwe beste krachten wijden aan de Ligue Agricole Beige Zoo wenscht het van harte de land- bouwersvereeniging Redt Li Zeiven De vergadering der aandeelhouders voor het Kleinveesyndikaat Flandriagehouden op Zondag 13 Mei, mag opperbest gelukt genoemd worden de zaal was bomvol. Na het openingswoord van den heer B. Schoc- kaert werd eene zakelijke uiteenzetting gedaan door den heer O. Caudron. De nieuwe maatschappij zal zich bezig houden met alles wat betrek heeft op kleinvee kiekens, konijnen enz. en dezes produkten eiers, vellen enz. De maatschappij Redt U Zeiven neemt deel aan de kapitaalsvorming voor 100.000 fr. door verscheidene kweekers werd ruim 100.000 fr. ingeschreven men houdt nog omtrent hetzelfde getal voor deze die binnen een beperkten tijd aandeelhouders willen worden, zoodat het kapitaal voor een begin op 300.000 fr. zal komen. Er worden ook aan de stichtende maatschappij "Redt U Zei ven,, voor hare bemoeiingen een deel stichtersaandeelen zonder aanduiding van waarde toegekend. Aan al de tegenwoordige inschrijvers wordt een stichter per kapi taalsaandeel toegekend voor zoolang het kapitaal niet gevormd is. Na dien tijd zullen er geene stichtersaandeelen meer kunnen bekomen worden. Vele kweekers van de streek van Herzele en Aalst lieten zich reeds inschrijven, de achterblijvers gelieven dit zonder uitstel te doen. Na lezing en goedkeuring der standregelen werd den beheerraad gekozen. Deze werd alsvolgt aangesteld Afgevaardigde-beheerder M. O. Caudron, Aalst. Beheerders MM. Cl. Ruyssinck, Meire R. Boelaert, Herzele. Als Kommissaris werd aangesteld M. Frans Wynant, Oultre. De raden van beheer en toezicht zullen bij de eerstkomende algemeene vergadering volledigd worden. Aan al de Kiekenhouders I Het schuitje voor eierexport en meer ging aan 't varen Wie vaart er mee Evenals de thans zoo machtige landbouwersvereeniging Redt U Zei ven begonnen we nederig en stil, maar ook als deze vereeniging moeten we vooruit op den weg 1 Alle vooruitziende landbouwers zullen deze eenige gelegenheid niet laten voorbijgaan, tezelvertijd een hand toe te steken tot het wellukken der onderne ming en eene flinke geldplaatsing doen. Nu kan men nog stichtersaandeelen bekomen die later zeker een groote waarde krijgen. De winstverdeeling geeft vooruit 7 °/o aan het kapitaal en van de rest een deel aan de eierverzenders, een deel aan het kapitaal en een deel aan de stichters. Om eiers te mogen verzenden moet men aandeelhouder zijn. Maar een aandeelhouder is niet verplicht kiekenhouder of eierverzender te zijn. Men kan zich als aandeelhouder laten inschrijven bij de heeren leden van beheer en toezicht of in onze hoofdmagazijnen. Verderen uitleg van deze hoogst belangrijke onderneming wordt volgaarne verschaft schriftelings of mondelings op onze bureelen te Aalst, Brabantstraat, 53. I' jaarlijksch Kongres van "Redt U Zeiven Hierover kunnen we nog 't volgende melden Voor de huishoudelijke vergadering is het aantal plaatsen strikt beperkt. De heeren voorzitters onzer afdeelingen hebben hiertoe de noodige onderrichtin gen ontvangen in den loop der week. Ka rten voor de namiddagvergade ring zullen te verkrijgen zijn van af 8 Juni in onze bureelen te Aalst en in de hoofd magazijnen Herzele, Ternath, Eppegem. Er zal gelegenheid zijn een uiterst ver zorgd eetmaal te bekomen aan 7 fr. 50. Wat we door ons Kongres beoogen zeggen we in volgend nummer. In het tijdschrift "Vie la Campagne,, van le Februari 1928 verscheen er on der deze hoofding van de hand van den Heer J.-J. Dybowsky, de voortbrenger van het Chinchillaras, een heel belang rijk artikel, dat wij hier ter beschikking onzer leden vertalen. Van af zijn ontstaan trok het sabel konijn de aandacht onzer beste konijnen fokkers. En met reden I Immers het draagt een mooi gekleurde pels, die door onze pelshandelaars fel gezocht wordt. Waarlijk, geen andere pels kan be ter deze der sabeldieren vervangen. Wanneer we de hooge prijzen beschou wen. aan dewelke de pelsen dezer sabel konijn verkocht worden, dan voelen we ons aangetrokken om met deze dieren een uitgebreiden kweek aan te vangen, evenals we deden met den kweek der zilvervossen. Voorzeker zou een kweek in die richting veel bijdragen opdat de pelsen der sabelkonijnen nog aanzien lijker prijzen bereiken. "Ten einde iedereen in de gelegen heid te stellen om ook in de richting mede te werken, laten we hier enkele uitslagen van kruisingen volgen, die ge daan werden in verschillende richtingen, om het sabelkonijn te bekomen. Voor zeker zijn er enkelen, die bij een eerste beschouwing heel wonder voorkomen, en niettemin heel goede uitslagen geven. In 't algemeen mogen we zeggen, dat geene sabelkonijnen te bekomen zijn dan door kruising van een chinchilla met een ander te bepalen ras. Uit zulke kruisin gen ontstaan ofwel rechtstreeks de sa belkonijnen. ofwel afstammelingen die bij verdere koppeling sabelkonijnen zul len voortbrengen. Chinchilla X Witte Angora Vol gens Mr Fraineau, de voortbrenger van het sabelkonijn, bekwam hij door krui sing van een Chinchillaram met een witte Angoramoer (zonder gekende her komst) uit de eerste kruising witte ko nijnen. Chinchillas, zarte en een of twee sabelkonijnen. Daar hij er steeds op uit was nieuwe rassen voort te brengen, begon hij met een heele serie in dien aard die hem volgende uitslagen gaven 1. Witte Angoramoer a' 1 X Chin- immnHiiuiimiiiRiHaa chillaram gaf 5 jongen waarvan 2 Chin chillas en 3 zwarte. 2. Witte Angora n' 2 X Chinchilla 6 jongen 1 Chinchilla, 1 grijs, 1 zwarte Angora, 2 zwarte en 1 donker sabelko- □ijn. 3. Witte Angora nr 3 X Chinchilla 5 jongen 1 zwarte Angora. 1 sabel- kleurige Angora, 3 grauwe. 4. Witte Angora nr 4 X Chinchilla 5 Chinchillas, Een volgende kruising dezer vier moeren met denzelfden ram en een der de kruisng met andere Chinchillarammea gaven gelijke uitslagen. Kortom, uit eene kruising van witte Angora's met Chin chilla worden dus geboren normale Chinchillas, grijze (terugkeer tot de voorouders der Chinchillas), grauwe, zwarte, zwarte Angora's, een sabelkleu- rige Angora en een donker sabelkonijn. Dus geen enkel witte Angora, noch schoon gekleurd sabelkonijn. De donker gekleurde sabelkonijnen- ram werd gekoppeld met zijne moeder witte Angora n' 2 en gaf 6 jongen 2 zwarte, 2 donkergekleurde sabelkonij nen met witte vlekken. 2 Chinchillas. Chinchilla X witte van verschillend ras Een kruising eener Russische moer met Chinchillaram gaf als uitslag 2 Chinchillas. 1 zwart, 2 sabelkonijnen, waaronder een witgevlekt op neus en pooten en een heel en al sabelkleurig. Daar deze twee sabelkonijnen een koppel vormden, werden zij met elkander gekoppeld en brachten zij voort 4 wit- gevlekte sabelkonijnen, 1 grauw en 2 zwarte. Bijgevolg kunnen er uit eene kruising van het Russisch konijn met een Chin chilla ook sabelkonijnen ontstaan. De kruising eener Poolsche moer met de Chinchillaram der voorgaande kop peling gaf voor uitslag Poolsche moer n'l X Chinchillaram 3 Chinchillas, 1 zwart met witte vlekken. Poolsche moer n' 2 X Chinchillaram 3 witte. Poolsche moer n' 3 X Chinchillaram 1 Chinchilla, en twee zeer helder ge kleurde sabelkonijnen. Het is dus mogelijk door kruising vaa de Chinchilla met een Poolsch konijn ook sabelkonijnen te bekomen. Kruisin gen van Chinchillas met de Witte van Vendée en de Witte van Bauscat gaven slechts belanglooze uitslagen. Ceen en kel sabelkonijn werd er voortgebracht. Eene kruising eener Russische Ango ramoer ontstaan door koppeling De medewerken z(fn verantwoordelijk voor hua bQdragen Ougetedcende stukken wonden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1