i s le jaarlijksch Kongres van Redt U Zeiven Landbouwweekblad Samenwerking Steeds beter Wat laat de Fruitoogst voorzien Aan onze Lezers De Meeldauw van den Aardappel* Kleinvcetcelt Bemestingsleer Fruitteelt* Zondag 24 Juni 1928 Plantenziekten ZONDAG löek JAANUAMÜ Ni 492 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 9.00 frank *ir jaare. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor a de Lsadboowtc» Voor ons ligt het verslag van de Kooperatieve Roermondsche Eiermijn van het dienstjaar 1926, met daarbij de getallen van de aangevoerde eieren en het daaraan betaalde bedrag over de jaren 1904 tot en met 1927. Leerzaam ware het konden we dat geheel verslag en al de verrichtingen over die verschillende jaren, hier aan onze lezers-leden mededeelen, om hun een beeld te geven van wat de samen- verkoop kan verwezenlijken, «haar we zouden 'n paar nummers van ons blad er geheel moeten aanwijden, weshalve we er de meest treffende cijfers en ge gevens zullen uit mededeelen. Al onze kippenboeren, kleine en groo- te, en voornamelijk onze jonge leden van 't pasgestichte syndikaat Flan- dria geven we die cijfers ter overwe ging 1905 835.075 32,234,05 3,86 1908 6,807,417 277,676.18 4,08 1911 15.522,989 700,174.89 4,51 1914 25,673,604 1,198,029.63 4,66 1917 55.746,746 5.210,985.50 9,35 1920 24.122,904 2,760,567.2011,44 1923 53,194,947 3,111,848.58 5,85 1925 94.558,072 6,790,527.72 7,15 1926 131,301,380 8,045,080.34 6,14 1927 151,445,092 9.156.134.84 6,05 Een kleine berekening zegt ons dat er daar gemiddeld eiken dag 504,817 eieren werden bijeengebracht in 1927. Nog 1 nemen we dat er per hen 120 eieren worden voortgebracht(wat zeker geen minimumcijfer genoemd mag wor den) dan werden daar de voortbrengse lenvan 1,262,042 hennen bijeengebracht. Roermond ligt in Hollandsch Lim burg, dus absoluut niet in 't hartje van 't land, en als er daar, in een afgelegen hoek zoo 'n resultaat kan bekomen worden, dan moeten wij hier in zoo n center zeker tot 'n prachtig resultaat komen met onze jonge organisatie. Dat dus dezen die wantrouwig zijn in de mogelijkheid van het tot stand bren gen en doen bloeien van een dergelijke onderneming volkomen gerust zijn. Wat men elders kan, kunnen we ook, en kunnen we 't niet in zoo n geweldig tempo als de Roermondsche eiermijn, dan zullen we het toch zóó kunnen, dat dit door R. U. Z. gestichte organisme voor zijn broers en zusters niet be schaamd hoeft te staan. Maar niet alleen in zake eierenafzet werkt de Kooperatieve Roermondsche Eiermijn, ook heeft zij een fokstation te Horst, waarvan hier enkele, zeer inte ressante gegevens volgen De hoogste produktie van de beste witte Leghorn-hen, die 't fokstation bezit, was op 5 jaar 960 eieren, dus gaf die hen gedurende 5 jaar gemiddeld 192 eiersper jaar. Een kweekhen gaf in 1925 13 poelen, die respektievelijk gaven hun eerste legjaar: 185, 240, 216. 223,247,210, 273, 188, 247, 243, 232, 225 en 244 eieren gemiddeld legvermogen 228,5. Die moeder zelf legde haar lc jaar 253 eieren 2' j. 167 3' j. 174 4' j. 125 5' jaar 143 eieren. Een andere hen gaf 12 nakomelingen in 1925, die opvolgend legden 255. 242, 180, 263, 199, 242. 186, 237, 162, 207. 204, 217 eieren, gemiddeld 216. In 1925 werden den helft der poelen geënt tegen diphterie op den ouderdom van 4 maand. In 1926 was 't station erg door diphterie aangetast. Alleen dezen die in 1925, op den ouderdom van vier maand werden geënt waren geheel vrij van de ziekte. Welnu Het kleinvee-syndikaat Flandria zal ook den weg der Roer mondsche instelling opgaan en zoo zal het zijn leden behulpzaam zijn, niet alleen om hun waren zoo goed mogelijk af te zetten, maar om hen dieren van eerste hoedanigheid aan te schaffen en hen te helpen op alle gebied. Dat dezen die nog talmen met hunne inschrijving dan onmiddellijk de daad stellen, wijl het nog tijd is. Degenen die twijfelachtig zijn, lezen en bestudeeren eens de aangehaalde cijfers van deRoer- mondsche mijn, en zoo zullen ze ook tot het besef komen dat we hier aan de wieg staan van een jonge vereeniging die 'n graota toekomst te wachten staat. Reeds menige keer hebben we in de kolommen van dit blad er op gewezen dat het landbouwbedrijf evenals de nij- rverheid steeds van uit zijn geheel moet overschouwd worden, dat geen enkele verbetering... hoe klein ook... mag ver waarloosd worden. In zake bemesting meenen velen dat het laatste woord gezegd is wanneer ze min of meer volledig hun grond beme sten. Ze blijven dan nog heel dikwijls bij algemeene formules. Dan wanneer men juist in zake bemesting immer moet rekening houden met den aard der ge teelde plant, samenstelling en eigen schappen van den grond, klimaat enz... Al deze faktoren zijn te uiteenloopend, te verschillend on een algemeene for- muul te dulden. Om die reden ook heeft onze Landbouwkundige Dienst beslist voortaan geen bemestingsformules meer op te geven zonder den grond te ontle den, zonder te weten welke gewassen er groeiden en welke men er gaat planten. Er bestaat echter nog een tweede fout.Let wel op Wanneer men de noodzakelijk heid der bemesting wil doen uitschijnen zal men kolommen cijfers geven om aan te duiden welk vruchtbaarmakënde stof fen door de planten aan de grond ont trokken worden. Heel wijselijk spreekt men dan niet van zooveel sodanitraat of zwavelzuur ammoniak of cyanamide of chloorammon, even min als van su perfosfaat, ijzerslakken of supra, of van sylviniet enz. Een voorbeeld slechts Erwten ontnemen door den band per hektaar 90.1 kg. stikstof (N) 26.5 kg. fosfoor (P2 05) 52.2 kg. potasch (K2 O) 66,9 kg. kalk (Ca O) 16,1 kg. magnesia (Mg 6) Tot hiertoe is alles in orde. Maar wanneer men nu als besluit dezer be wijsvoering de bemestingsformules op geeft spreekt men niet meer van stikstof wel van 250 - 300 kg. zwavelzuur am moniak of sodanitraat, niet van fosfoor maar wel van superfosfaat, supra enz. Dit moge op het eerste zicht schijn baar praktisch en eenvoudig zijn in feite ligt hier de oorzaak van vele mis singen en flaters. Veel beter en tevens veel klaarder voor den landbouwer zal volgend sys teem zijn Uw grond heeft voor die plant X kg. stikstof noodig welke u best kunt vinden in Y kg. cyanamied of andere stikstof meststof. Voordeelen 1) De landbouwers zullen de formules niet blindelings aanvaarden maar weten waarom ze zóó en niet anders handelen. 2) Ze zullen meer belang hechten aan den inhoud aan vruchtbaarmakende elementen en alzoo gemakkelijker de waarde der meststoffen schatten. Nog algemeen is de oppervlakkige prijs gepaard met de al of niet gerechtvaar digde faam der meststof, de eenig be slissende faktor voor aankoop en ge bruik. Hier is een ekonomische faktor in 't spel waar de landbouwers onmid dellijk geldelijk voordeel kunnen uit trekken. 3) Bovenstaande doenwijze zou bij onze landlieden ook het gebruik van meststoffen met hoog gehalte aan nut tige bestanddeelen bevorderen. Dit is in de meeste gevallen wenschelijk. Zoo wordea niet te misprijzen besparingen gedaan in zake vervoer en uitstrooien. Denkt even naWe veronderstellen dat voor een bepaalde kuituur we 90 kg. fosfoorzuur aan den grond moeten teruggeven. We kunnen dit doel berei ken met 750 kgr. aan 12 of 500 kgr. aan 18 °/o fosfoorzuur. Dat is dus 250 kgr. minder te vervoe ren plus een tijdbesparing bij het uit strooien van 500 kgr. in plaats van 750 kgr. Al onze lezers zullen heel gauw het belang dezer nieuwe richting vatten. We willen het echter niet bij woorden laten. Gezien de voordeelen welke deze methode biedt, zal onze Landbouwkun dige Dienst vanaf 1 Juni e.k. zijne be mestingsformules geven zooals boven uiteengezet. Reeds menigmaal werd door sommige leden van Redt U Zeiven, door vak mannen en liefhebbers de vraag ge opperd Wat laat de Fruitoogst voor zien?,, Indien we slechts een maand of twee in het verleden terugblikken, dan zagen we een prachtigen bloeitijd voor onze pereboomen, ze geleken aan echte bloemtuilen van witte bloemen met groene bladeren doorweven. We moch ten dus de hoop koesteren veel peren op onze boomen te zien hangen. Slechts een week koud en vochtig weder, met als afwisseling koude regen, hagel en sneeuwbuien, deed deze hoop verzwin den. We mogen dus gerust zeggen dat koude en langdurige regenvlagen veel meer nog te vreezen zijn dan nachtelijke laattijdige vorsten. Alles toch is niet verloren en er zijn variëteiten alsWin- terkeizerin. Seigneur Esperen, Clapp's favorite. Bon chretien William ?n an dere, tamelijk goed geladen. Voor wat de appelen betreft is het al niet veel beter. De langdurige koude regens der maand Mei hebben ook veel kwaad gedaan en de appelen zullen even mislukt zijn als de peren. Wat blijft er dan nog over? Pruimen en kersen. Deze laatste toch hebben een tamelijk goeden bloeitijd gehad en beloven dan ook wat meer op te brengen. Kortom, een fruit oogst half en half maar toch beter nog een half ei dan een leege dop. Is er nu nog wat te verrichten aan onze Fruitboomen Aan onze druivelaars in koude kassen gekweekt moet de scheutdunning, de in- nijping, de aanbinding, de trosdunning en het uitkorrelen toegepast worden. Een woordje uitleg over deze verschil lende bewerkingen zal misschien niet ten onpas komen. We snoeiden in den winter op twee goede oogen om een vruchtdrager en een vervanger te bekomen. Het gebeurt niet zelden dat zich nog verborgen of min zichtbare oogen tot scheuten ont wikkelden en dan moeten we die weg nemen. De innijping van vruchtranken gebeurt op een blad of vier boven den tros en de vleugeltjes in de oksels der bladeren op een blad. Bij vervangers ongeveer op dezelfde lengte zelfs nog wat langer. De hechtrankjes worden op beide takken weggenomen. De trosdunning wordt toegepast om schoone, dikke trossen te bekomen. Te veel willen heb ben is het beste middel om weinig te bekomen dat goed is. De uitkorreling gebeure op verstandige maniermen laat den tros zoo lang en zoo breed mo gelijk en men verwijdert al de binnen- bessen die maar eenigszins te missen zijn. Na het spenen der vruchten zal men den druivelaar nog eens flink begieten met aangelengden beer. Dit jaar heeft er in September een groote tentoonstelling van fruit en groen ten plaats. Deze tentoonstelling is slechts een afdeeling van de algemeene land bouwtentoonstelling die zal gehouden worden in de lokalen van de Legerpupil- lenschool. Indien we schoon, zuiver groot fruit willen aanbieden dan hoeven we het in zakjes te hangen. Het spreekt van zelf dat men dit slechts zal doen voor de schoonste vruchten en dit van af ze de dikte van een duivenei bereikt hebben. De innijping, scheut- en vrucht- dunning wordt ook toegepast op onze fruitboomen en wel voornamelijk met het oog op de tentoonstelling, want en kel schoon en groot fruit zal bekroond worden. De grond tusschen de boomen zal men zuiver en los houden en begie ten met vloeimest. Waarom dit kongres Omdat het eene volstrekte noodzakelijkheid is voor onze im mer machtiger-wordende vereeniging. Onze leden moeten voelen dat ze een macht vormen, dat alle afdeelingen nauw aan elkaar sluiten, slechts één blok vormen. Jaarlijks zullen we voortaan samen met onze leden de maat schappelijke werking onzer vereeniging bespreken en grootscher maken. Dit kongres moet zijn als de voorbode van steeds doelmatiger, praktischer werking ten voordeele onzer leden. Geen enkel belangrijk punt mag onaangeroerd blijven, we moeten samen op de bres staan. Dit eerste kongres kan nog niet het volmaakte zijn, maar het zal de eerste mijlpaal zijn van steeds belangrijker jaarlijksche samen komsten Landbouwers uit het Aalstersche, stoere Payotten, en gij ook trouwe leden uit het Zenneland, we verwachten er U allen Ons kongres wil leiding geven, moet zijn als een lichtbaken waar de meest aktueele landbouwkwesties zullen besproken worden. Een plicht rust van nu af op de schouders van al de kongres- sisten De medeleden hunner afdeeling inlichten over wat er op het kongres gebeurde en tevens de besluiten en wenken die daar zullen gegeven worden praktisch uitwerken. We rekenen op allen om die taak te vervullen. Langs dezen weg verzoeken we ook de voorzitters onzer plaatselijke afdeelingen onmiddellijk de namen op te geven van de bestuursleden welke op de huishoudelijke vergadering ('s voormid dags) zullen aanwezig zijn. Ze gelieven er ook bij te voegen of ze ja dan neen wenschen te middagmalen. (Prijs X,50 fr.) Zooals reeds gemeld in vorig nummer, zullen de kaarten voor de namiddagvergadering te verkrijgen zijn vanaf 8 Juni in onzebu- reelen te Aalst en in de hoofdmagazijnen Herzele, Ternath.Eppegem. We trekken de aandacht onzer leden op het feit dat op de namiddag-vergadering zoowel als op deze van s voormiddags niemand zal toegelaten worden zonder ingangskaart. iHiiiniMi «BSSHB8 gaaaaoiaaiMaia aaaaaaaaaa aaaaaa Lezers welke van adres veran deren doen best zich telkens tot het postkantoor te wenden. Dat om "De Koornbloem,, regelmatig te blijven ontvangen. De "Meeldauw,, en de opvolgende bacteriën verrotting Wanneer er, na den bloei der aardap- plen, een warm en vochtig tijdperk volgt, gebeurt het dikwijls dat de blade ren overdekt worden met bruine, zich uitbreidende plekken, onder dewelke men een licht wit dons kan onderschei den. De uitbreiding der ziekte gaat doorgaans zoo snel, dat in enkele dagen de groene gedeelten liggen te rotten op den grond. Die schade wordt aangericht door een parasietzwam (Phytophtora infes- tans). die zich niet enkel bepaalt bij het aantasten der stengels en der bladeren, maar die ook de knollen kan overvallen. Inderdaad, de verspreidingsorganen van de woekerplant (sporen), overvloe dig voortgebracht op de zieke bladeren, kunnen door den regen gemakkelijk in aanraking gebracht worden met de knollen, bijzonder wanneer dezen zich dicht tegen de oppervlakte bevinden slechts met een dunne laag aarde bedekt zijn, De zwam kan nochtans door eigen werking de knollen niet ernstig benadee- len maar meerendeels wordt haar in- dringen in het vleesch van den aardap pel gevolgd van een besmetting door de mikroben der aarde, die een min of meer snel verrotten van het vruchtvleesch veroorzaken. Men vindt alsdan, bij den oogst, in veranderlijke hoeveelheden ge heel bedorven knollen, anderen die ge deeltelijk geschonden zijn, en nog ande re, die enkel aan de oppervlakte nauw zichtbare plekken dragen, doch in den loop der eerste weken na den oogst aangroeien en de aardappel onbruik baar maken. Het is die "bacteriënverrot- ting,, onrechtstreeksch gevolg van het aantasten door Phytophtora, welke de ziekte zoo geducht maakt en welke op geregelde tijdstippen aan de teelten soms uiterst gevoelige verliezen toebrengt. De oorzaak dezer plaag hangt hoofd zakelijk af van bepaalde weersgesteld heden, derwijze dat bij sommige droge jaren, zooali 1921, de ziekte zich elgen- lijk niet veropenbaart. Haar verschij ning verschilt van streek tot streek, en, in een zelfde streek, van variëteit tot va riëteit, alhoewel ze echter vroege varië teiten eerder aantast dan wel late. Wat er ook van zij, de bedreiging van het verschijnen en verbreiden dezer plaag rijst ieder jaar voor den landbou wer, die dan ook op zijn hoede dient te wezen en vooral dient te weten hoe hij er zal tegen optreden. Voorbehoed- en bestrijdingsmidde len. In de eerste plaats, door een om zichtige en oordeelkundige keuze der variëteiten. Het is immers een algemeen gekend en bestatigd feit, dat de aardap pelsoorten op zeer ongelijke wijze vat baar zijn voor ziekte. Zoo weet men b. v. bij ondervinding, dat vele vroege va riëteiten gemakkkelijk de ziekte krijgen, terwijl zekere halflate variëteiten, zooals "Industrie,, en meer nog de late soorten, veel beter er tegen bestand zijn. Hoofdzaak is dus goed gezond knol len van weerstandbiedende variëteiten te planten, om in voldoende mate de verwoestingen der ziekte te beperken. Plant men echter licht aantastbare variëteiten zooals de vroege soor ten dan moeten de teelten beveiligd worden door de gepaste behandeling met Bordeleesche pap. Die behandeling bestaat in het be sproeien der bladeren, op het oogenblik dat de zwam zich gaat voortzetten, met een stof die hare kiemen doodt en die aldus de besmetting van het gebladerte, en derhalve ook van de knollen, voor komt. Het aangewende bestrijdingsmid del is doorgaans de "Bordeleesch pap,, die bekomen wordt door vermenging van kalk met een oplossing van koper vitriool (gekrictaliseerd kopersulfaat). Men merke enhter wel op dat zulks volstrekt geen geneesmiddel maar wel een voorkomend of behoedmiddel uit maakt. Toebereiding De "Bordeleesch pap., wordt volgender wijze toebereid In een houten kuip van één hektoliter inhoud laat men langzaam 2 kg. koper sulfaat (in schoone blauwe kristallen) smelten in 80 liter regenwater. In een ander om 't even welke kuip laat men 1,5 kg. vette kalk van goede hoedanigheid oplossen en voegt daarna water bij tot mea 20 liter bereikt heeft. .'.vXXv.- x ,v. ,,v. H De medevoitt r(Ja veraalMJorcfeHJk voor b«a badra»» Qogeteekeade stokken wowten alet opgenomca Hier opgeasmen handschriften worden met temggeyeve* i laar Aantal eieren Uitbetaald bedrag Prijs Guldens per 100

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1