Aan alle Landbouwvereenigingen Landbouwweekblad Het gebruik der Vlaamsche taal in de Rechtspleging voor Burgerlijke en Handelszaken Massaveredeling le Jaarlijksch Kongres van de Landbouwersveree- niging Redt U Zeiven te Aalst Aan de Besturen der Plaatselijke Bonden Aan de leden van Redt U Zeiven I I I I Eierexport Plantenteelt Zondag 24 Juni 1928 Aan al dc landbouwvereenigingen van het land, zoo van Wallonië als van Vlaanderen, wordt de oproep gestuurd deel te nemen aan de namiddagzitting van ons Kongres, het welk gehouden wordt te Aalst, op Zondag 24 Juni, te 2 uur. Onze verlangens, onze nooden, onze eischen zijn dezelfde. Het is een eenige gelegenheid om te verbroederen. ZONDAG 10 JUNI 1928 rrif» 20 euwn. 10de jAAKUAMU Ni 493 S Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9.00 frank 't jaar». Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Een gewichtig vraagstuk voor onze Vlaamsche Landbouwbevolking Elke burger hoe vredesgezind ook, kan toch eens voor de rechtbank wor den gedaagd, om zijne rechtmatige be langen te verdedigen tegen een ander's kwaden wil of overdreven eischen. Het is dan van overwegend belang, dat men het rechtsgeding van begin tot het einde kunne volgen, om zijn standpunt behoor lijk te kunnen verdedigen of te doen verdedigen en dat dus al de pleegvor men en handelingen die zich vóór, tij dens en na het rechtsgeding voordoen, gesteld worden in de taal die men het best kent n.l. de moedertaal. Dit recht voor den verweerder om gevonnist te worden ln zijn moedertaal is een echt natuurrecht en het strekt niet tot eer van ons land, dat de Vlamin gen zoolang moeten strijden om het door de wet te doen bekrachtigen. Zelfs in strafzaken waar het gaat om het leven en eer van den beschuldigde, moest men wachten tot Augustus 1873 om een eerste onvoldoende regeling te bekomen betreffende het gebruik der Vlaamsche taal in de strafrechtspleging. Het was eerst noodig dat twee Franschonkundige Vlamingen Coucke enGoethals te Charleroi in 1860 gehals- recht werden, na debatten die uitsluitend in 't Fransch waren gevoerd en waar van zij dus geen woord verstonden 1 Bekentenissen later door andere ver dachten afgelegd wettigen trouwens de onderstelling dat Coucke en Goethals onschuldig waren en slachtoffers zijn van een regiem strijdig met alle begin selen van het natuurrecht. De regeling van Augustus 1873 werd later volledigd en verbeterd door de wetten van 3 Mei 1889, 4 September 1891 en 22 Februari 1908. Thans heb ben wij in strafzaken eene regeling welke er door kan, zonder volmaakt te zijn. In Burgerlijke zaken staan wij nog steeds voor schreeuwende' wantoestan den Hier herinner ik mij heel goed de ge schiedenis van een Limburgsch land bouwer, die de vergoeding voor oor- logschade, hem toegewezen door de Rechtbank van Hasselt, door het Hof van oorlogschade te Luik met 80.000 fr. zag verminderen na debatten uitsluite- lijk in 't Fransch waarvan hij geen woord had begrepen. Hadden de rechten van verdediging van dezen Vlaamschen landbouwer ge ëerbiedigd geweest, dan ware het von nis van het Hof voor oorlogschade voorzeker uitgevallen in meer gunstigen zin voor onzen landbouwer. Door de wet van 10 April 1890, het beeft dus meer dan een halve eeuw ge duurd alvorens de Belgische wetgeving bet nut van dezen maatregel inzag, heeft de Regeering de kennis der Vlaamsche taal vereischt van alle rechters in het Vlaamsche land, doch zulks is niet vol doende om de rechten onzer Vlaamsche menschen te waarborgen Zooals hoo- fler uitgewezen, worden er dagelijks nog schreeuwende misbruiken vastgesteld en bet is meer dan tijd, dat het gebruik der talen in burgerlijke rechtspleging voor onze Vlaamsche menschen en inzonder- bjk voor onze landbouwers, op bevredi- fiende wijze wordt geregeld. Het wetsvoorstel ingediend ter Ka- ®ervan volksvertegenwoordigers door den heer Van Isackar, Poullet en con- soorten beoogt daarin te voorzien. Wij deelen het hier mede ten gerieve onzer lezers Het valt dadelijk op dat bet voorstel zeer gematigd is. Wetsvoorstel betreffende het gebruik der Vlaamsche taal in Burgerlijke Zaken Art. I. In de provinciën West- Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Ant werpen en Limburg, evenals in de arron dissementen Brussel en Leuven, zullen al de akten van rechtspleging en de ak ten betreffende de tenuitvoerlegging van die vonnissen, zoowel in eersten aanleg als in aanleg van beroep, op gevaar van nietigheid, gesteld worden in de Vlaam- sohe taaldit, wanneer de verwerende Partij woonachtig is in een der gemeen- Ion, als Vlaamsche gemeenten aange duid, bij de Koninklijke besluiten geno- ter uitvoering van het eerste artikel der wet van 3 Mei 1880 betreffende het gebruik van de Vlaamsche taal in straf zaken, gewijzigd bij de wetten van 4 September 1891 en 22 Februari 1908 en samengeordend bij Koninklijk besluit van 16 September 1908. Art. 2. De exceptie van nietigheid moet op gevaar van vervallenverklaring, vóór alle andere exceptie zelfs van be voegdheid en vóór de behandeling van den grond der zaak, worden aange bracht. Art. 3. De getuigen zullen in het Vlaamsch worden onderhoord en hun getuigenis in die taal afgenomen en opge- teekend, tenzij zij vragen dat van een andere taal worde gebruik gemaakt. Voor den gerechtelijken, geding-be- slissenden of aanvullenden eed wordt gebruik gemaakt van de taal aangeduid door de partij aan wie de eed is opge dragen. Art. 4. Wanneer een rechtspleging in de Vlaamsche taal werd aangevangen en de verweerder of een der verweer den eisch opstelt dat dezelve in de Fransche taal worde voortgezet, zal het gebruik van de Vlaamsche of de Fran sche taal door de rechtbank worden be volen, volgens de noodwendigheden van iedere zaak. Uitspraak wordt ge daan bij een met redenen omkleede be slissing, of besluitselen van partijen en zonder beroep. Art. 5. Voor de gerechtsmacht van beroep, zal gebruik worden gemaakt van de taal aangenomen voor de rechtspleging, vóór den eersten rechter. De bepalingen van deze wet zijn toe passelijk wanneer de hoven van beroep van Brussel en van Luik in aanleg van beroep rechtspreken over zaken waar van het te hunner kennis gebracht von nis in het Vlaamsch werd gegeven. Wanneer dit wetsontwerp tot wet zou worden verheven, bestaat er voor ons geen enkel rede tot jubelen, het is niets anders dan het toekennen van een lang onthouden recht. Intusschen is afwachten de bood schap 1 We weten bij ondervinding dat zeer weinig volksvertegenwoordigers den moed en den wil hebben om ons Vlaamsch Volksrecht GEHEEL te doen zegevieren. We ontvingen volgend bemoedigend schrijven uit het Hageland X..., 28 Mei 1928. Mijn Waarde Heer en Vriend O. Caudron, Met veel belangstelling heb ik van voren af in De Koornbloem uwe werking gevolgd voor het wellukken tot stichting der maatschappij voor eieruit- voer. Nu'de stichting in beste voor waarden en op stevigen grondslag vol trokken is, acht ik het mij een aangena- men plicht er U mijn beste wenschen voor de verdere ontwikkeling en schit terende toekomst over uit te drukken. Ja Eere aan U en uwe wakkere vrien den Telkenmale er in onze kleine land- bouwwereld van onze geliefde Koorn bloem eene nieuwigheid ingericht wordt op gebied van vooruitgang, dan voel ik toch zoo een onuitstaanbare en onuitdrukkelijke smart, niet alleenlijk omdat Aalst toch zoo ver van mijne hoeve moest verwijderd liggen, maar omdat ik ook niet naar mijn verlangen kan meewerken vóór en bij dat volk, dat onze naastenliefde en onze zucht naar hooger op en vooruitgang begrijpt en hetgeen bij ons, helaas nog niet te vinden is. Indien het mij door uwen beheerraad toegestaan wordt, zou het mij aange naam zijn een steentje voor uw nieuw gebouw te mogen bijbrengen en insge lijks voor duizend franken aandeelen te onderschrijven. In de hoop, Waarde Heer en Vriend, dat mij dit gegund weze en U mij daar over een woordje zult laten geworden, bied ik U allen de verzekering mijner ware genegenheid. J. C. De plantenveredeling zoowel als de dierenselektie is een wezenlijke faktor van vooruitgang. Door veredelen ver staat men een keus doen, met het voor nemen de gevonden verbetering te doen toenemen en te vermenigvuldigen. Doch hier tenminste zijn de bedrevenheid en het geduld aan zulke krachtinspanning niet onderworpen als bij dierenselektie. Terwijl men heden slechts zes jaren noo dig heeft om een verbeterde graansoort op de markt te brengen, was er eertijds een halve eeuw vereischt om ons groot vee op het hedendaagsche peil te bren gen. De wijsgeerige boeken van het oude China alsmede die van den Romeinschen dichter Virgilius trokken reeds de aan dacht op het verbeteren der planten. Nochtans is het slechts op het einde der XIX eeuw dat men de plantenverdeling daadwerkelijk heeft aangevat. Vilmorin deed proefneming in Frank rijk, Rimpau in Duitschland, Hallet in Engeland, Hjalmar in Zweden. Deze voorloopers is het te danken, dat er weldra welstand heerschte in menig landbouwersgezin gevestigd in de om géving der groote steden. In alle landen der wereld is er ten huidigen dage een staatsveredelings- dienst ingevoerd. De verbetering der geteelde planten is sedert enkele jaren meer dan ooit op den voorgrond ieder ontwikkelde land bouwer moet ten minste de bijzonderste veredelingsmethoden, in groote trekken kennen. Het doel van dit schrijven zal enkel hierin bestaan, den lezer zoo kort moge lijk voorhouden wat men verstaat door massale selektie, door stamboom- of in- dividuëele selektie en door veredeling na kruising of bastaardeering. De eerste dezer methoden is van niet wetenschap- pelijken aard de tweede zondert zuivere afstammelingen af, de derde brengt nieuwe verbeterde soorten tot stand. De massale selektie. Deze was de eerste in gebruik op het oogenblik dat de plantenselektie den methodischen weg opmarcheerde. Ziehier waarin zij hoofdzakelijk be staat. Nemem wij als voorbeeld een perceel tarwe. Bij den oogst, kiest men midden in het stuk tarwe, niet aan den zoom van het land, een zeker getal, goe de, gezonde, wel gevormde planten uit, met goed gevulde arendie planten, moederplanten genoemd moeten met de wortels uitgetrokken, en in schoven gebonden worden. Na gedroogd te zijn worden zij naar de schuur gebracht en ondergaan een nieuw onderzoek volgens dit laatste worden nogmaals de beste planten uit gelezen en al de andere voorgoed ver wijderd. De overblijvende goedgevormde planten worden nu gedorscht, gezui verd, getriëerd en op een goed bemest stukje grond gezaaid. De geheele op brengst van dit perceel wordt wederom gedorscht en op een grooter perceel ge zaaid, vermenigvuldigingspersceel ge naamd. De bewerking wordt, zoo noo dig twee, drie jaar voortgezet, tot men genoegzaam graan heeft opgedaan voor zijn gebruik. De massale selektie is dus doodeen voudig maar zeer onvolmaakt. Het is uiterst zelden dat men op der gelijke wijze tot eene wezenlijke en be stendige verbetering geraakt. Immers, de onwetendhsid waarin men verkeert nopens erfelijke ziekten en hoedanigheden van ieder dezer planten belet ons degelijk werk te verrichten. Om eenige kans tot slagen te hebben, zou men jaarlijks nieuwe moederplanten moeten uitkiezen. Deze keus zou ook slechts mogen ge schieden op het vermenigvuldigingsper ceel en weinig voor den oogst. De geko zene planten moeten van allereerste hoedanigheid zijn. Ten slotte kan ik niet genoegzaam ieder ervaren landbouwer aanzetten, persoonlijk zijn tarwe te veredelen. In een volgend artikel zullen wij onze vrienden landbouwers uiteenzetten, op welke wijze men zeer snel, maar met eenigszins meer moeite, eene gewich tige en bestendige verbetering bekomt. Voor de A) Om 9 1/2 uur voormiddag zeer stipt, in ons lokaal te Aalit, Groote Markt (gele kaart vereischt) 1) Aanspraak en welkom door den heer B. Schockaert, voorzitter van Redt U Zeiven 2) Besprekingen te leiden door de heeren Caudron, bestuurder R. U. Z„ Akkermans, landbouwleeraar, en Hambrouck, in genieur, over De taak der bestuursleden. Standregels der afdeelingen. Goedkeuring. Feest van ons tienjarig bestaan. B) Om 12 1/2 uur gezamenlijk noenmaal, in ons lokaal, C) Om 11/2 uur namiddag Vergadering in de Stedelijke Feest zaal (Stadhuis) (witte, gele of roode kaart vereischt) 1) De belastingen en den landbouw door heer -O. Bodens, Licenciaat in sociale en politieke wetenschappen. 2) Het hoogtepeil der niet-bevaarbare waterwegen met betrekking op de vruchtbaarheid der gronden, voor- en nadeel der watermolens, door heer K. Hambrouck, ingenieur agronoom, landbouwkundige van de landbouwersvereeniging "Redt U Zei ven.,, 3) Koopvernietigende gebreken bij de huisdieren door heer M. De Ridder, advokaat aan de balie van Mechelen. 4) Hoe ver staan we in zake pachtwetgeving door heer C. Akkermans, landbouwleeraar. 5) Onze strijd tegen de vervalsching der meststoffen en veevoeders door heer Vermeiren, ingenieur-agronoom, landbouw kundige van den "Eigenaars- en Landbouwersbond,, te Brugge. 6) Toespraken door de heeren Z. E. H. Kanunnik Cordier, stichter en leider der Waalsche vrije boerenvereeniging La Ligue Agricole te Namen Vranken, algemeen bestuurder der Ligue Agricole enLandbou- wersbond, Brugge Philips, burgemeester te Hakendover, voorzitter van het Hagelandsch beetenplanterssyndikaat te Thienen Caudron, stichter en bestuurder der landbouwvereeniging "Redt U Zeiven,, te Aalst Schockaert, voorzitter van "Redt U Zeiven» zal het dank woord toesturen. Volgende landbouwersvereenigingen stuurden reeds hunne toetreding en duidden hunne afgevaardigden aan Landbouwcomice, AALST. Ligue Agricole, NAMEN. Eigenaars- en Lanbouwersbond, BRUGGE. Hagelandsche beetplanterssyndikaat, THIENEN. De toetreding van verscheidene andere vereenigingen wordt verwacht. i Er zijn nog eenige achterblijvende afdeelingen die hunne afgevaardigden voor het Kongres nog niet inzonden. Na deze week worden er geene meer aanvaard. Opgepast dus De bestuursleden welke tijdig inschreven moeten zich niet om hunne ingangskaarten bekommeren. De kaarten voor al de inge schreven bestuursleden zullen aan de voorzitters gezonden worden. Alle verstandige en trouwe Redt U Zeivers kunnen aan de namiddagzitting van ons Congres deelnemen. Maar ze moeten hunne toegangskaart dees week aanvragen op onze bureelen of in de hoofdmagazijnen. Zonder kaart wordt niemand toegelaten. De aedewerkeiw z$a wiwl woordelök voor OngeteeScrode «tofcfcrn worden oiet Niet opgenomen handschriften worden niet

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1