Onze Maatschappij voor Eierexport. Aan alle Landbouwvereenigingen I 1 Landbouwweekblad a a Wat er nu zoo al in den Bloementuin te doen valt Brief van Nonkel Wisius 1' Jaarlijksch Kongres van de Landbouwersveree- niging Redt U Zeiven te Aalst Aan de Besturen der Plaatselijke Bonden Aan de leden van Redt U Zeiven 9 Bloementeelt Rechtskundige Dienst Zondag 24 Juni 1928 Aan al de landbouwvereenigingen van het landt zoo van Wallonië als van Vlaanderen, wordt de oproep gestuurd deel te nemen aan de namiddagzitting van ons Kongres, het welk gehouden wordt te Aalst, op Zondag 24 Juni, te 2 uur» Onze verlangens, onze nooden, onze eischen zijn dezelfde» Het is een eenige gelegenheid om te verbroederen» tOck jAAKUAMÜ Ni 494 7t! ccntfótt. ZONDAG 17 JUNI Arbeid Abonnementsprijs 9,00 frank jaar*. Men schrift In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor m éow de Laadbonwen Deze door de zorgen van Redt U Zeiven in wording zijede maatschappij mag zich in eene groote belangstelling verheugen. Talrijk en zoo wat van over al komen toetredingen en aanmoedigin gen, zoodat het zeker is dat ook deze evenals hare moederinstellig "Redt II Zeiven,, een schoone toekomst tegemoet gaat. Deze talrijke bijtredingen en aanmoe digingen bewijzen te eens te m"r dat het voor onze hennenhouders in de naaste toekomst, een dringenden plicht wordt, ja haast eene levenskwestie, de produktie hunner dieren zoo hoog cuo gelijk op te voeren, en deze produk ten zoo goed mogelijk aan den man te brengen. Nemen we goed in aandacht (overi gens daarvan zijn we allen overtuigd) a) dat de Belgische hoenderkweekers, op uitvoer, en zulks op groote schaal aangewezen zijn ~b) dat de buitenlandsche kooper van Tallenkante keus heeft van koopwaar c) dat die ook zijn "koopersgrillen,. heeft, die wij moeten involgen d) dat concurreerende landen haast het onmogelijke doen om met hun produk ten zoo door uitzicht, hoedanigheid, in pakking en andere, om de wereldmark ten te winnen en er d eerste plaatsen te veroveren. Welnu, het veroveren van de beste plaatsen op de buitenlandsche markten kan door den enkeling onmogelijk wor den verwezenlijkt. Daarvoor hoeft er samenwerking, door dewelke n vol doend en io slaand getal eieren kan op de markt gebracht worden, en ook en vooral door dewelke de vereischte zorg aan inpak, sorteering enz. kan gegeven worden. Door samenwerking ook wordt I het onkost cijfer sterk verminderd tn worden nuttelooze tusschenpersonen grootendeels uitgeschakeld. In ons nummer van 3' Juni gaven we n klein overzicht van het tiende dienst jaar der Roermondsche Eiermijn Verge lijken we de daar bekomen prijzen per 100 eieren voor 1925-26 en 27 en t zal ons gauw opvallen dat de prijs met n gulden per 100 eieren gedaald is. Noch tans, in die luttele tijdspanne ging de kostprijs der verschilledde hennenvoe- ders haast met 100 per 100 omhoog, iets waardoor het batig saldo sterk zal zijn verminderd. Door de groote uitbreiding zal t er zéker langs om meer op aankomen, alles wat in zake hoenderkweek en eierafzet van pas komt, zoo degelijk mogelijk uit te baten en ligt de eenig goede oplossing (misschien wel de redding) in samenwer king. Binnen enkele dagen wordt ons klein veesyndikaat gesticht, en we zijn er van verzekert dat er later velen zullen in 't haar krabben, omdat ze weer eens te laat komen. S Maar na al de vergaderingen die we hielden, de uiteenzetting in ons blad, de persoonlijke inlichtingen die we gaven zullen klachten die gedaan worden over het te laat komen of k heb het niet ge weten,, mogen aanzien worden als "vij genua Paschen.,, f- Doch vooraleer de eerste inschrijving te sluiten doen we hier nog eens, een laatste beroep op ons leden en op de hennenhouders Wie wil meewerken tot het stichten van een heerlijke instel ling en tevens n goede geldplaatsing wil doen, sture onmiddellijk zijne in schrijving naar ons bureel te Aalst Nog eens talm niet voor het te laat zij. Binnen enkele dagen wordt de maat schappij bepaald gesticht en met d eerste werking zal weinig daarna begonnen worden. Op Zondag 24 Juni, Kongres- dag, zal onze rechtskundige geen litdag houden. Het is altijd aangenaam op dit tijdstip van het jaar eens een wandelingetje te doen in den bloementuin. Hij staat vol weelderig groen waartusschen allerhan de bloemen hun veelkleurige mooiheid ten toon spreiden en blijheid en vreugde wekken in 's menschen hart. En te mid den van al die liefelijke bloemen is er toch eene die""onze voorkeur verdient, waartoe we ons meer aangetrokken voelen't is de roos, de koningin der bloemen, die op dit tijdstip haar plech tige intrede in onze tuinen doet. Zoodra zij haar tengere kroonblaadjes ontrolt en haar zoeten glimlach de wijde wereld inzendt, is de wandelaar in ver rukking er voor, hij wil er aanstonds den balsemgeur uit opnemen en voelt een tevredenheid in zich, een aangenaam genot, alsof nu slechts de natuur haar wonderbare kracht ten volle had open- gespreid. Hoe dikwijls toch heeft ze niet moe ten optreden als bemiddelaarster van jeugdige harten, die zich tot elkander getrokken voelden en het toch niet zeg gen dorsten anders dan door het aan bieden van een nog te ontluiken rozen knopje. Voor de rozenkweekers is het tijdstip aangebroken om met het schild- griffelen een aanvang te nemen. Deze griffeling wordt gedaan met schietend oog, na eenige weken zijn ze aange groeid. Deze wijze van vermenigvuldi gen is het meest in gebruik, vooral de griffeling op stam of op den voet van den wilden hondsrozelaar. Men griffelt ook met slapend o°g in de maand Au gustus. De griffels schieten dan slechts door in de Lente, 't Is deze laatste griffe ling die 't meest gedaan wordt, ze biedt meer kans van slagen en men hoeft niet te vreezen dat de jonge scheuten zullen vervriezen, zooals dit soms het geval is met de griffeling met schietend oog. De tweejarige planten als Churan- thus en Campanula worden nu gezaaid. De Churanthus, ook violier, muurbloem geheeten, wordt veel gebruikt voor Lentebloemperken, ook voor banden, zelfs als snijbloem. Ze verspreidt een aangenamen geur in den tuin. Om er goed mede te lukken, worden de jonge planten verspeent op 10 cm. afstand van elkander. Men kan ze dan in den Herfst of in het voorjaar ter plaatse zetten. Wanneer men de planten in potten zet om ze alzoo onder ramen te overwinte ren dan kan men reeds van af de maand Maart van hun welriekende bloemen genieten. De dubbele variëteiten met bonte bladeren worden vermenigvul digd door stekken en in potten geteeld. De Campanula is ook een tweejarige plant die men in Juni zaait, om later te verspenen en dan in den Herfst of in het voorjaar ter plaatse te zetten. Deze plant is rijk in bloei en levert groote blauwe, witte en purpere bloe men, in vorm van klok, waar we in Juni-Juli naar hartelust van genieten Buiten plant men in de maand JuniCo- lens en Alternanthera. De variëteiten van Colen door kruisingen gewonnen, het meest of liever bij uitsluitend ge kweekt. De variëteit Verschaffelti heeft floers purperroode bladeren met groene randen de Aurea heeft een groenachtig geel gebladerte en is weinig bestand te gen zon en koude de Hero is blauw achtig zwart van bladeren. Van welk groot nut het rijk gekleurd blad van Colens in mozaiekbloemperken is, laat zich gemakkelijk begrijpen. Door stek ken kan men ze om zoo te zeggen het gansch jaar door vermenigvuldigen doch dit wordt meest gedaan in Februa ri in kweekkas of in Maart op warme laag. Zoodra geworteld worden ze inge- pot en nog eenige dagen in warme kas sen of bakken gehouden, daarna in kou den bak om dan eindelijk buiten op een beschutte plaats gezet te worden. Door hun rijke kleuren, hun dichte korte struikjes zijn de Alternanthera's om zoo te zeggen onmisbaar voor mo- zaieken alhoewel ze toch ook als bor duur dienst kunnen doen. Men verme. nigvuldigt deze planten door scheuring en ook door stekken.Stekken plaatst men in Maart op warme laag' Nadat ze ge worteld zijn geeft men ze veel licht en lucht in tegenstelling met het tijdstip van stekken waarop men de ramen moet ge sloten houden. Begin Juni worden ze uitgeplant en om goed te kleuren in vol le zon gezet. Men weet dat het verpotten der Chrysanthemen bij het begin der maand Juli moet ophouden daarom zal men in Juni de laatste verpotting doen. Het is goed op den bodem der potten wat schouwroet te leggen en dit is om aard wormen te vermijden. Het oogennblik is ook gekomen om de bollen der uitgebloeide Hyacinthen en Tulpen uit den grond te halen om ze op een droge en luchtige plaats te leg gen waar ze tot hun volle rijpheid zullen komen, De grasperken worden insgelijks af gemaaid en bemest. Moest er U dan nog wat tijd overblijven denk dan eens aan het congres van "Redt U Zeiven,, en tracht uw steentje bij te brengen tot het wellukken van dit eerste congres. HBBBBBBBBBBBBBBBBBeBfflBBBBBBB M'n beste Vrienden, 'k Word oud en 't schrijven zit er niet meer in. Doch als ik m'n trouwe Koornbloem lees, onderga ik gauw 'n verjongingskuur. Steeds vind ik er wat nieuws in, eerst den vooruitgang in Brabant, dan Eierexport en thans uw Kongres. Een nieuwigheid welke volstrekt noo- dig is. Volstrekt noodig want ik hoor van niets anders meer spreken... al de boeren van mijn dorp trekken er op af. 'k Vrees erg te laat te komen en daar om heb ik in allerijl de pen vastgegre pen. Beste Vrienden van Redt U Zel- .ven, 'k weet dat ge uwen Nonkel Wi sius niet hebt vergeten en daarom durf ik verhopen dat ge nog wel ergens 'n plaatsken voor mij zult vinden. Ik weet dat ge overstelpt zijt met aanvragen, maar aan een goeden Non kel moogt ge niets weigeren. Een woordje nog tot de lezers van De Koornbloem Mannen, we heb ben mekaar zoo dikwijls geholpen, we hebben samen gewroet en gewerkt, nu moeten we ook samen kongresseeren I Het moet een dag worden van studie, van innerlijke verbroedering en tevens een dag waarop we bewuster dan ooit onze macht zullen voelen. Zoo wenscht het van harte Nonkel Wisius. Mededeelisgen van onzen Landbouw kundigen Dienst MELKONTLEDINGEN Deze zullen voortaan slechts 'sMaan- dags plaats grijpen. Onze leden worden vriendelijk verzocht zich hier naar te schikken, dit in hun eigen belang. GRONDONTLEDINGEN Onnoodig groote hoeveelheden op te sturen, 'n Gemiddeld staal van 100 gr. volstaat. Men neme den grond op ver schillende plaatsen van 't veld, onge veer 15 20 cm diep. Men menge alles goed onder mekaar en sture een deel van het alzoo bekomene mengsel op. BEMESTINGSFORMULEN Om deze volledig te geven is het wen- schelijk dat onze leden 1) Een it aal van den grond opzenden. 2) Ons laten weten welke planten er stonden en hoe deze bemest werden. 3) Daarbij voegen wat men zinnens is te planten. PLANTENZIEKTEN Hiervoor is het noodig 1) de aangetaste plant op te zenden; 2) een staal van den grond 3) er bijvoegend welke meststof men toegediend heeft. PROEFVELDEN Leden welke voor volgend jaar gaar ne een proefveld aanleggen, worden verzocht ons hun naam en adres te ge ven. Men merke wel op dat voor het aanleggen van proefvelden gewoonlijk een meststof kosteloos geleverd wordt. AJ Om 9 1/2 uur voormiddag zeer stipt, in ons lokaal te Aalst, Groote Markt (gele kaart vereischt) 1) Aanspraak en welkom door den heer B. Schockaert, voorzitter van Redt U Zeiven 2) Besprekingen te leiden door de heeren Caudron, bestuurder R. U. ZHambrouck, ingenieur, Akkermans, landbouw- leeraar, en Vernieuwen, leeraar, over De taak der bestuursleden. Standregels der afdeelingen. Goedkeuring. Feest van ons tienjarig bestaan. B) Om 12 1/2 uur gezamenlijk noenmaal, in ons lokaal. C) Om 1 1/2 uur namiddag Vergadering in de Stedelijke Feest zaal (Stadhuis) (witte, gele of roode kaart vereischt) 1) De belastingen en den landbouw door heer O. Bodens, Licenciaat in sociale en politieke wetenschappen. 2) Het hoogtepeil der niet-bevaarbare waterwegen met betrekking op de vruchtbaarheid der gronden, voor- en nadeel der watermolens, door heer K. Hambrouck, ingenieur agronoom, landbouwkundige van de landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven.,, 3) Koopvernietigende gebreken bij de huisdieren door heer M. De Ridder, advokaat aan de balie van Mechelen. 4) Hoe ver staan we in zake pachtwetgeving door heer C. Akkermanslandbouwleeraar. 5) Onze strijd tegen de vervalsching der meststoffen en veevoeders door heer Vermeiren, ingenieur-agronoom, landbouw kundige van den "Eigenaars- en Landbouwersbond,, te Brugge. 6) Toespraken door de heeren Z. E. H. Kanunnik Cordier, stichter en leider der Waalsche vrije boerenvereeniging La Ligue Agricole te Namen Vranken, algemeen bestuurder der Ligue Agricole enLandbou- wersbond, Brugge Philips, burgemeester te Hakendover, voorzitter van het Hagelandsch beetenplanterssyndikaat te Thienen Caudron, stichter en bestuurder der landbouwvereeniging "Redt U Zei ven,, te Aalst Schockaert, voorzitter van "Redt II Zei ven» zal het dank woord toesturen. Volgende landbouwersvereenigingen stuurden reeds hunne toetreding en duidden hunne afgevaardigden aan Landbouwcomice, AALST. Ligue Agricole, NAMEN. Eigenaars- en Lanbouwersbond, BRUGGE. Hagelandsche beetplanterssyndikaat, THIENEN. De toetreding van verscheidene andere vereenigingen wordt verwacht. Er zijn nog eenige achterblijvende afdeelingen die hunne afgevaardigden voor het Kongres nog niet inzonden. De afge vaardigden moeten bijtijds hunne inschrijving overmaken. Zij ge lieven er ook voor te zorgen zooveel leden mogelijk naar de namid dagvergadering te doen komen. Opgepast dus 1 De bestuursleden welke tijdig inschreven moeten zich niet om hunne ingangskaarten bekommeren. De kaarten voor al de inge schreven bestuursleden zullen aan de voorzitters gezonden worden. Alle verstandige en trouwe Redt U Zeivers kunnen aan de namiddagzitting van ons Congres deelnemen. Maar ze moeten hunne toegangskaart dees week afhalen op onze bureelen, in de hoofdmagazijnen en in de plaatselijke magazijnen. Zonder kaart wordt niemand toegelaten. De medeweke»* zijn vemntwoordtHJk voor km sjonge» Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden Met Itmgwrws. B—B—i1^—B^^^BMfc—iwmM —IIIIIII lil IIII i rrarriifcfiWUMri u i ,=\v.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1