Ruwe of Opgeloste PERU-GUANO MOREELS, Merk «DE PLOEG») Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Pallieter s Groet aan de Kongressisten Yoor al nwe en VERSTANDIGE LANDBOUWERS BEMESTEN IJUNNE VELDEN MET die hun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. Zondag 17 Juni 1928. Ik woon zoo geren op het Land Ik woon zoo geren op het land Daar staan de huisjes niet zoo dicht, Daar heeft men wijd en ver gezicht Ik woon zoo geren op het land Daar heeft natuur zijn wisselingen En zon en zang komt u omringen 1 Ik woon zoo geren op het land t Daar is het leven meer verblijd, Daar klinkt een lied bij d'arrebeid Ik woon zoo geren op het land t Daar gaat men vredig door z(Jn dagen, En werk en lot wordt zacht gedragen Ik woon zoo geren op het land Daar zijn de menschen meer oprecht, Hun lach, hun traan is meerder echt Ik woon zoo geren op het land t Zjjn dAAr ook menschen met gebreken. Zij zijn mij nimmer slecht gebleken I Ik woon zoo geren op het land Daar doet men min aan pronk en praal. Daar spreekt het volk zijn moedertaal Ik woon zoo geren op het land Daar woon ik midden vlaamsche men- [schen... Wat kan een Vlaming meerder wen- [schen I Fons Van de Maele. Velen zullen schokschouderen als ze bovenstaande regels lezen. Is Pallieter nu in een keer ernstig geworden, houdt hij zichook bezig met kongressen M'n allerbeste vrienden, ge vergist U deerlijk... ge kent me misschien maar half. Ik ook kan een serieus gezicht optrekken. Levensblij door de wereld trek ken wil volstrekt niet zeggen dat men steeds zottebolt. Ik heb in den laatsten tijd af en toe de ge legenheid gehad, u wat te zeggen, u heel simpelkens mijn gedachten neergepend. n 1' Kongres I Ik las het eerste petieterige berichtje over enkele weken en ik moet oprecht beken nen dat ik 'n beetje vreesde; zal t lukken Langs den anderen kant kwam mijn gewoon natuur gauw boven en 'k bewonderde uw durf, uw doordrijvendheid. Maar nu... nu ik zoo pas, gedu rende de eeuwig zich herhalende regendagen uw Koornbloem las... nu twijfel ik aan niets meer I Pakt allen zelf uw blad vast en met mij zult ge bekennen, dat uw 1' poging uitgroeit tot een prachtdaad. Uw programma alleen is een verplaatsing overwaard en weest overtuigd dat ik ook een afvaardi ging uit mijn streek zal zenden. Maar... dan hebt ge de afvaar digingen der verschillende vrije landbouwvereenigingen Stoere mannen van Aalst, dat is voor U n bewijs dat onbevooroordeelde lieden uw werk hoogschatten Als ik de lijst van toetredingen inkijk, dan vind ik er al de namen van dezen welke reeds jaren ten dienste staan der landbouwers, georganiseerd buiten alle politiek omSterk door hunne eigene macht Die vriendschap van de meest vooraanstaande lieden uit de landbouwerswereld moet ge U waardig doen Ge kunt het door talrijk op te komen, door aandachtig alle voor drachten bij te wonen 1 En na het kongres door on verdroten, onverpoosd te werken voor Redt U Zeiven, voor uwe afdeelingen Uwe plaatselijke besturen moe ten de immer werkzame kern zijn welke de afdeeling voert naar den Qrootsten bloei Zoo wensch ik het U van harte! Uw eerste kongres weze een ZegedagMaar tevens een uit gangspunt van nieuw, frisch leven voor uwe dappere vereeniging 1 Vlaamsch Economisch Verbond. Jaarbeurs. De tentoonstelling der vlaamsche nijverheid, die door het V. E. V. in de maand Augustus in de stedelijke feestzaal van Antwerpen onder het eerevoorzitterschap van den heer Van Cauwelaert, burgemeester, en onder het hoog-beschermheerschap van de Heeren Minister Baels, Carnoy, Heyman en Lippens alsook van den Heer Minister van State Poullet zal ge houden worden, belooft eea schitterend succes te worden. Toetredingen van de aanzienlijkste ondernemingen als de firma Gevaert, De Beukelaer. Sabbe en Steen- brugge, Scheerders Vandekerckhove, het Algemeen Beleggingskantoor, de Handelsbank van Gent, de Bank van Handel en Nijverheid van Kortrijk, met al de ondernemingen door hen bewerkt, het textielbedrijf uit Kortrijk en Roese- lare; de kunstmeubelnijverheid uit West- Vlaandereu en uit andere plaatsen, be nevens de afzonderlijke bedrijven uit allerlei plaatsen van het binnenland, zijn reeds toegezegd. De afdeelingen Aalst, Kortrijk, Roeselare en Hasselt belegden reeds afzonderlijke vergaderingen tot het ordenen van hun deelneming en de afdeeling Brussel beroept de belang stellenden uit de provincie Brabant voor een eerstdaags met het oog op de Jaar beurs te houden vergadering. Te Gent kwam een commissie van propaganda saam die de zaak flink in handen naai Kortom, uit alle richtingen komen bij het Bestuur de meestvetheugecde bljjken belangstellende medewerking toe. BELG1E Naar Diksmude op 19 Oogst a. s. 1 Programma der bedevaart. Te 10,45 uur Plechtige Openluchtmis op de Groote Markt. Waarna optocht naar het Ijzerslag veld. Daar zal plechtig onthuld worden Het voetstuk van het 40 meter hooge monument. In de vlakte zullen, tusschen de aanspraken in. volgende liederen door de bedevaarders worden gezon gen 1 Vlaanderen, dag en nacht denk ik aan U 1 (Van Duyssel. 2. O Kruise, den Vlaming. 3. Vlaanderen (Veremans). 4. Daar is maar één land. (Jef Van Hoof). In den namiddag zal ook Het Lied der Vlaamsche Meisjes (Emiel Hulle- broeck) worden gezongen onmiddell(jk voor de Zantiekin-bulde. Het is wen- schelijk dat van nu af de bedevaarders deze liederen zouden aanleeren. De zang muziek met de woorden dezer liederen kunt U van heden af bestellen op het SekretaHaat der Bedevaart aan den prijs van 30 frs de 100 exemplaren, (minstens met 10 ex. te nemen) na uwe vooraf gaande storting op onze posrcheckreke- niag Nr 113.465 Cl. De Landtsheer, Groote Kaai, Tcmsche, met vermelding achteraan Voor Bedevaartliederen,,. In den namiddag heeft eene grootsche Zannekic-Herdenking plaats, zulks bij gelegenheid van de 600e verjaring van den slag van Kassei De marmergroepen die de gekende turnmaatschappij "Gan- da (onder leiding van Prof. Dr Ver- donck) hiertoe voorbereidt, zullen een bijzonder grootsch en geschiedkundig karakter dragen. Het weze enkel gezegd dat men reeds maanden bezig is met de samenstelling der groepen, die door pas sende muziek (door toondichter Jef Tinei geschikt), zullen onderlijnd worden. Plakbrieven. In tegenstelling met verleden jaar, zullen ditmaal twee plak brieven worden uitgegeven. Een eerste plakbrief is in druk. H(j stelt voor aan den eenen kant het monument, aan den anderen kant Zannekin opstijgend uit de roode bloedvlakte van Vlaacderens verleden, gedrukt in twee kleuren op zwaar papier. Gezien de hooge kosten, zullen deze plakbrieven enkel gezonden worden aan de bonden die eene aan vraag doen, vermeldend het gewenschtc aantal. De plakbrieven mogen zonder zegel uitgehangen worden. Men hange ze bij voorkeur in lokalen of overdekte p'aatsen. De Film der Ijzerbedevaarten geniet overal eene levendige belangstelling. Nu vooral dat de kinderen onder de 16 jaar de waarheid niet mogen zien, moeten de Bonden deze doen schitteren op het witte doek. In den loop der maand Mei alleen z(jn meer dan lOafrollingen inge schreven. Men vrage alle inlichtingen op het Sekretariaat De film is 1400 me ter lang en draait 1 1/4 uur. Sekreta riaat Cl. De Landtsheer, Groote Kaai, Temsche. Postcheck 113.465. van om- Personen die nadere inlichtingen trentde Jaarbeurs verlangen kunnen zich steeds wenden tot het secretariaat dat alle dagen zetelt in de bureelen van het V. E. V., Appelmansstraat, 25, Ant- werpen. De loonkwestie in het mijnbedrijf. De gemengde mijecommissie heeft Woensdag vergaderd en besloten de oude loon conventie opnieuw in voege te laten treden. Het is geweten dat de werkgevers die conventie hadden opge zegd en dat sindsdien de loonen herhaal delijk werden vastgezet. Doch de regeering die ruime hulp aan het mijnbedrijf verleent eischte dat de beide partijen over eea nieuwe conven- tie zouden akkoord gaan of de oude con ventie zouden herinvoeren. Dit laatste is geschied. De looncon- ventie voorziet dat de loonen worden berekend op grond van een gecombi neerd indexcijfer, waarbij het indexle- vensduurte voor 75 t.h. en het index van den prijs der kolen voor 25 t.h. mede- gerekend worden. De conventie mag niet worden opge zegd voor 1 December 1928. Hiermede is alle gevaar van staking geweken. Een schoone gift. Wijl het aantal beschermende leden der Belgische maat schappij voor Kankerbestrijding van dag tot dag aangroeit, haar alzoo in de mogelijkheid stellende ononderbroken haar propagandatocht te voeren tegen i de vreeselijkc kankerplaag, blijft ook de. "General Motors Continental niet ach terwege. Hij komt de "Belgische Maatschappij 1 voor Kankerbestrijding te berichten dat zij een auto "als gift,, aanbiedt, haar alzoo in de gelegenheid stellende des te gemakkelijker al de gemeenten van het j land te bereiken om de bevolking op de hoogte te brengen der kankerplaag. Wij kunnen niet anders dan lof bren gen aan oet bestuur der "General Mo tors Continental voor deze edele daad van menschlievendheid. De personen het hunne willende bij dragen in den harden strijd die de B. M. K. B. ondernomen heeft, kunnen hunne giften storten op de postchecrekening n* 1704 12. der Belgische Maatschappij voor Kankerbestrijding, Maatschappe lijke zetel Schuttershofstraat, 16, Ant werpen. Nationale tentoonstelling van reuk erwten. Zooals vroeger reeds werd aangekondigd zal deze schoone bloemen- betooging plaats hebben op 30 Juni. 1 en 2 Juli e. k. in den Kruidtuin van den Staat te Brussel. Zij belooft prachtvol te zjjn. Het Comiteit ontving reeds van ver schillenden toetredingen waarvan enkele zouden kunnen volstaan om het succes der tentoonstelling te verzekeren. Deze uitslag zal niemand verwonde ren, wanneer men nagaat dat de teelt van deze schoone bloem meer en meer meer uitbreiding noemt in ons land. Toestand van den landbouw in Mei 1928. (Volgens de verslagen der Staatslandbouwkundigen). Weerge steldheid. Het meiwer was den landbouw niet gunstig de koude regen, de Noord- en Noord Oosterwinden, hebben den plantengroei zeer belem merd, op vele plaatsen, hebben de nachtvorsten de vroege aardappelen en zelfs de rogge beschadigd. Het is slechts vanaf 26 dat het weder warmer werd en de plantengroei krachtig toe nam. Stand der gewassen. In 't algemeen staan de wintergraangewassen goed de vroeg gezaaide haver staat weelderig, deze die laattijdig werd gezaaid is min der goed en vele velden staan vol on kruid, hetwelk door de goede landbou wers krachtig wordt bestreden, Het bo venkomen der aardappelen en beeten was traag en onregelmatig. Op de zware gronden staat het vlas goed, doch op de lichtere laat het dikwijls te wenschen over er is veel meer vlas gezaaid dan verleden jaar. Men bestrijdt de hof- zwamziekte met besproeiingen van ko perzouten. De paardeboouen en de erw ten staan weelderig Het gras is weinig gegroeid onder den tand van het vee en in de hooimeerschen is er weinig onder gras tenzjj uitnemend gunstig weder in 't begin van Juni, zal het maaien dienen vertraagd en zal de hooiopbrengst on voldoende zijn. De havervelden komen er goed voor Veekweek.In zijn geheel genomen, is de gezondheidstoestand van het vee got d ochtais, op vele bedrijven heeft het besmettelijk verwerpen groote ver liezen berokkend. Het koud en nat we der was het aanvetten van het weidevee nadeelig De uitbating van het melkvee is minder loonend dan verleden jaar, het gevolge van de prjjsdaling der boter. De prijzen van vette varkens en vet rundvee zijn ietwat vermeerderd en goede vette dieren werden zeer ge vraagd. Er waren weinig verhandelin gen ia j-ng en mager vee wegens den slechten groei van het gras. De paarden handel is zeer stil en de prijzen merke lijk verminderd. Niettegenstaande de hooge prjjzen van 't kippenvoeder, blijft de hoenderkweek groote uitbreiding nemen. Staat van de markt. De haver uit genomen, zijn er bijna geen granen meer beschikbaar en de prijzen zijn van min der belang, voor den boer. In de tweede helft der maand is de prijs der oude aardappelen plotseling geklommen, we gens de nachtvorsten en het aanhoudend koud weder einde der maand is de prjjs opnieuw verminderd. Melkkoeien blij ven duur en zeer gevraagd maar de prijs van drachtig vee is verminderd. Ziehier eenige prijsopgaven per 100 kg. haver 180-220 andere granen 180-195; aardappelen 60 70 chicoreiboonen 155; chicoreiwortelen(1928) 32 stroo 35 60; Hooi 60 90 boter 22-24 't kilo (afslag einde der maand)eieren 0,68-0,75 fr. 't stuk slachtvee per kg levend ge wicht beste vaarzen en ossen 8-9 en meer gewoon slachtvee 6 7 vette kab veren 7-11 vette varkens 8,50-11 biggen 140-200 't stuk. Leening van 192 2 Trekking van 9 Juni 4 reeksen, 't zij 80 obli- gatiës, uit te betalen tegen 300 frank, van af 1 Juni 1929. Nummers der uitgekomen reeksent Reeksen r 7623, 39738, 56842, 60653. Nummers per lot uitgekomen Reeks 56842 nr 14, uitbetaalbaar tegen 1,000,000 frank Reeksen i 39738 nr 17, 56842 n' 10, 56842 n' 15 uitbetaalbaar elk tegen 100.0C0 frank. De regeling van den huisarbeid De Arbeidsraad heeft Woensdag de behandeling voortgezet over het ontwerp tot regeling van den huisarbeid. Op de vergadering werd lezing gege ven van een brief van den minister van Nijverheid en Arbeid luidens denwelke de minister vraagt dat het vraagstuk aan een nieuw onderzoek zou onderworpen worden, daar de coodige dokumentatie ontbreekt. De E Pater Rutten was eveneens van oordeel d<»t het heel vraagstuk opnieuw grondig onderzocht moet worden. De vertegenwoordiger van de werk gevers verklaarde dat dezen over geen zaak kunnen meespreken, waarvan ze de draagwijdte niet kennen. De heer Mertens namens de socialis ten drong integendeel erop aan, dat de bespreking zou worden voortgezet. Na een gedachtenwisseling waaraan deelnamen de B Pater Rutten de hee ren Van Goethem, Ansiaux, Pauwels, Mertens, Hanquet, werd besloten met 27 stemmen en 7 Onthoudingen de be spreking over het ontwerp voort te zetten. De Beiaard te Leuven. - De bei aard, bestemd om in den toren der bibliotheek van de Leuvensche Univer siteit te worden gehangen is, in de klok kengieterij te C oydoa, b(j Londen, door den Mechelschee beiaardier, Jef Denija, beproefd geworden. De ambassadeurs der Vereenigde Staten en van België als mede de burgemeester van Leuven wa ren bij deze proef bespeling aanwezig. Jef Denijn verklaarde heel tevreden te zijn over de muzikale waarde van het carillon dat 4 Juli, bij de inwijding der Leuvensche bibliotheek, door hem zal worden bespeeld. Vlaamsche muziek. Het zesde nummer van "Vlaamsche Muziek» is ge wijd aan Emiel Hullebroeck's operette "Seppe,, die, zoowel boven als beneden den Moerdjjk uitbundig succes kende en als eerste Vlaamsche operette een ge heel nieuw, braakliggend gebied ver overde voor onze nationale muziek. We kunnende uitgaven van "Vlaam sche Muziek» eigenlijk moeilijk nog nieuwen lof toezwaaien. Van meet af hebben ze al de uitstekende eigenschap pen vertoond die we hier weer uitvoe rig zouden kunnen prijzen. Onberispe lijke typografische verzorging, keurige illustraties, een zeer interessant gedeelte toelichtende tekst, bevattelijke en toch kiesche klavierbewerking van Hendrik Diels, enz. het is alles reeds viermaal ge zegd. en mag ook de vijfde maal volop gelden Hullebroeck's frissche, levendige par tituur, waarin meer dan een pereltje van 't zuiverste water te schitteren ligt, is uitstekend gekoncentreerd tot enkele brokken Het voorspel en het Maaiers- koor, de tweezang van Seppe en Lori, I het Ballet, het Maaierskoor, het af scheidslied van Lori, het Turnkoor, het duo tusschen Lori en den dokter, het trio Seppêl-Lori-Bart en het slotballet. Kortom, ieder Vlaamsch klavierlief- hebber schaffe zich dit nummer aan. Hjj dient er echter eerst en vooral zijn eigen liefhebberij mee, en steunt daarbij een Vlaamsche onderneming, op welker be- teekenis we dezer dagen nog wel eens nader terugkomen. Het Juninummer zal, naar wordt aan gekondigd, aan marschen van onze Vlaamsche toondichters zijn gewijd, ter een bewerking van Benoit's Lucifer in voorbereiding is. Nog een Belgisch rekord. In de laatste trekking Verwoeste Gewesten 1922 van 9 Juni 1928 zijn er nogmaals drie groote loten, een van een miljoen en twee van 100.00C fr., aan een zelfde serie ten deel gevallen. Niet een enkel land in heel de wereld heeft zulk dom stelsel kunnen aaneen flansen. We be zitten dus een rekord te meer en hopen dat de uitvinder van dergelijk fameus stelsel met de eerste gelegenheid ridder in de Leopoldsorde zal benoemd wor den. Hjj heeft het ruim verdiend. FRANKRIJK De parlementaire Toestand. De pogingen om één Poincaristische groep in de Kamer te vormen, schijnen defini tief mislukt. Het beste wat kan worden bereikt, is een algemeene overeenkomst tusschen de groepen elkaar te raadple gen Er zullen drie gemachtigde groepen zijn: links radicalen, links republikeinen en links-democratische republiekeinen, naam die zal worden "Groep voor demo cratische en sociale actie». De pogingen van nieuwe afgevaardig den. een sociaal economische groep te vormen, zijn op een compromis uitge- loopen. Met meerderheid van tien stem men hebben de afgevaardigden het denkbeeld, een afzonderlijke partij te vor men, verworpen, waar ieder zich bjj een der bestaande combinaties aan zou kun nen sluiten. Zij hebben besloten op sociale en eco nomische maatregelen aan te dringen en een commissie gevormd voor een ge meenschappelijk program. De links-democratische republikeinen stelden een program op dat tot niet veel definitiefs vei bindt. Een vergadering van de links-unionisten onder Franklin Bouillon is uitgesteld. Het ziet er naar uit dat de toestand veel overeenkomst vertoont met die in de oude Kamer, hoewel ditmaal meer samenwerking onder de aanhangers van Poincarè zal zijn. De regeering kan, ver zekerd zijn van een groote meerderheid. De voornaamste Poincaristische groe pen tellen 150 leden. De unionistische radicalen (rechtsj en de Poincaristen van links brengen ditcjjfer op 330, op 612, en met de radicalen en republikeinsch- socialisten op 40C. De oppositie zal bestaan uit 200 so cialisten, communisten, radicaal-sociali sten en radicalen. De verwarring onder de rad.-soc maakt deze meerderheid on zeker, doch zelfs met 30 tot 40 af vallin gen kan de regeering nog op een meer derheid rekenen. ENGELAND Het goud der Doode zee. Eene Engelsche aktie om het te exploiteeren. Volgens berichten uit Londen, is daar een maatschappij opgericht, die nog al over geld kan beschikken, om de enorme chemische schatten, die in de Doode Zee begraven moeten zijn en op millioenen worden geschat, aan land te brengen. De leiding dier maatschappij hebben den Ingenieur majoor Fulluck en de chemicus Nowenjenskyde aoodige concessies voor de uitbreiding z(jn van Engelsche regeering te ontvangen. Volgens het onderzoek dat, gedaan is, schijnen de schatten, broomzouten en potasch, chloor, magnesiumvan de laatste schat men den aanwezigen voor raad zelfs op 1300 miljoen ton met een waarde van 14 miljoen pond. Aan broomzouten verwacht men niet minder dan 853 miljoen ton, die dan weer 53 miljoen pond waard zouden zijn. Aan de winning dezer schatten, die duizend jaar onaangeroerd in de sombe re golven der Doode Zee hebben gerust zal nu met man en macht begonnen wendt U tot de M HBMIHHH Ml

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3