Landbouwweekblad Van Elders le Jaarlijksch Kongres van de Landbouwersveree- niging M Redt U Zeiven te Aalst Aan de leden van Redt U Zeiven BELANGRIJK l LANDBOUWERS, 9 I Wetenschap Rechtskundige Rubriek Raadgevingen Vervalsching van Veevoeders Zondag 24 Juni 1928 Zondag is het uw plicht ons Kongres bij te wonen l ZONDAG 24 JUNI 1928 f*rï|i 26 MiiDta. 10de JAAKUANÜ Ni 496 An- Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9.00 frank 'g jeetr*. Me» schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. we Pro van De lezers rullen hieronder geen dor re professorale uiteenzetting vinden, ze mogen dus gerust beginnen te lezen. We geven het artikel alleenlijk om te toonen van welk belang de wetenschap pelijke opzoekingen voor de dagelijksche praktijk zijn. Het artikel ontleenen aan "De Landbode„ orgaan der vinciale Landbouwmaatschappij Antwerpen Onlangs schreven wij. van welk over groot belang het geldelijk steunen der wetenschappelijke krachten is voor het ontwikkelen van den landbouw, en hoe de daaraan bestede sommen werkelijk een kapitaal uitmaken, dat honderdvou- digen intrest opbrengt. Bewijs daarvan werd ons geleverd door hetgeen er op dit gebied gebeurt in Tcheco Slowakië waar zooals blijkt uit het verslag van M. Journée, bestuur der der Statie van opzoekingen voor het veredelen der planten, te Gembloers, een verbazend bedrag aan de instituten van opsporingen en proefnemingen inzake landbouw verleend wordt, en waar dan ook een verbazende uitslag inzake oogst wordt verkregen. Hoe belangrijk de suikerbeetenteelt in dit land is, valt dadelijk op bij het verne men dat er reeds in 1912 niet minder dan 320.000 hectaren met beeten be plant warenen dat deze 14 1/2 millioen quintalen suiker opleverde. En ook de merkwaardige vooruitgang, sinds die telling gedaan op gebied van suikerbee tenteelt, komt daarnaast helder in het licht, als men hoort, dat er in het land bouwjaar 1925-1926, op een opper vlakte van 307,504 hectaren, 15.049.000 kwintalen suiker werden gewonnen. Te gen 1912, dus nog eene vermindering van ongeveer 13.000 hectaren, aan be plante oppervlakte en nochtans, tegen hetzelfde jaar, toch een vermeerdering ruim een halfmiljoen kwintalen van (50.000.000 kg.) aan suikeropbrengst. Een doorslaander bewijs van de gelei delijke verbetering der teelt kan wel niet gevergd worden. De geleidelijke verbe tering is te danken aan de verschillende oorzaken, waartusschen de heer Journée onder meer aanstipthet vroegtijdig en diep omploegen, 't zorgvuldig bemesten met rijk en goed ontbonden stalmest, aangevuld met scheikundige meststoffen en kalkschuim, en vooral, het benuttigen, altijd en door iedereen, van veredeld zaaizaad. Bijzonder op dit laatste punt wordt door den ervaren verslaggever verdien den nadruk gelegd. Hij wijst er terloops op, hoe ten onzent het groote, het over wegend belang daarvan nog verre van genoegzaam beseft wordt, en hoe de keuze der te verbouwen variëteiten soms minder gesteund is op degelijke weten schappelijke gegevens, dan op weinig betrouwbare maar veel tamtammakende reklames. De Belgische landbouwer luis tert nog te moeilijk naar de belangrijke raadgevingen van bevoegde middens, en te gemakkelijk naar de belanghebbende aanprijzingen van welbespraakte tus- schenpersonen, die gouden bergen belo ven aan hen, die hun prdukten afnemen, maar luttel waarborgen kunnen aanwe zen tot staving van die gouden bergen. In Tcheco-Slowakië gaat de landbou wer voor het doen zijner keuze van bee- tenzaden, uitsluitend voort op de inlich tingen. hem verstrekt door de opzoe- kings- en proefnemingsstaties. Metho disch onderzoeken en veredelen deze de variëteiten, welke na jarenlange achter eenvolgende proeven onbetwistbaar als de geschiktste voor eiken grond en voor elke streek erkend werden. En hierbij kan onmogelijk bedrog of sluiksche be voordeeling van zekere merken of soor ten ten koste van anderen gebeuren. De te keuren zaden worden door de ambte naren genomen bij de handelaars zelf, of bij dezer klanten, en krijgen een nummer, onder hetwelk ze ingeschreven worden op een algemeene lijst. Deze wordt in verzegelden omslag gesloten en gelegd in de brandkast $an het suikerinstituut, te Praag. De zaden worden onder hun nummer gezonden aan de proefuitvoer- ders. Al de proeven worden op denzelfden dag en op dezelfde wijze aangevangen en voortgezet onder toezicht en leiding van landbouwingenieurs, die geen enke le afwijking van het reglement dulden, en geleidelijk verslag geven over de vorderingen van den groei. De verschil lende soorten worden, in hetzelfde proef veld, elk op ten minste drie perceelen gezaaid, en de onderscheiden onder houdswerken worden tegelijkertijd op al de perceelen uitgevoerd, zoodat er geen spraak kan zijn van verschil van op brengst wegens verschil van behande ling. Bij het oogsten, worden er van elke variëteit en van ieder der drie percee len, waarop zij geteeld werd,twee stalen genomen, die ieder afzonderlijk worden ontleed. Waar men zich dan kan steu nen op zes van elkaar onafhankelijke uitslagen, heeft men toch wel de grootst mogelijke zekerheid desaangaande. Eerst wanneer al die uitslagen vol gens de nummers nauwkeurig gekend zijn, gaat men in de suikerinstituut over tot het openen van den verzegelden om slag, en tot het vervangen van de cijfers door de namen van de verkoopers der verschillende zadensoorten. Dat er bij het bekend maken van die namenlijst een levendige belangstelling wordt betoond, zoowel vanwege de beetenbouwers als vanwege de zadenhandelaars, hoeft geen betoog. Want van den daarop vermel den uitslag hangt voor allen de keuze af van de te verbouwen variëteiten. We zijn er nog een heel eindje van af, bij ons een zelfde streng-methodische lijn te volgen, zooals het in Tcheco-Slowa- kië geschiedt bij het veredelen der sui- kerbeetenzaden en bij dezer verbouwen. Een der oorzaken van dit tekortschieten, is voorzeker de karigheid, waarmede van regeeringswege met, niet al te ver standige zuinigheid, de wetenschappe lijke middens worden bedeeld, waar die streng methodische lijn kan getrokken worden. De begrippen, die niet alleen de gewone man, maar vaak zeer ontwik kelde personen er desaangaande op na houden, zijn soms gewoonweg verbluf fend. Want verklaarde o. m. een Bel gisch minister van Finantiën niet, dat men het aankoopen van letterkundige werken gerust uit de begrooting van het Ministerie van Kunsten en Wetenschap pen mocht schrappen omdat... omdat men zulks het vorig jaar ook gedaan had en dat desniettemin de letterkunde in Prent u goed in 't hoofd dat alwie de afsluiting van een akker zal wegnemen om zich op dien akker een doorgang te verschaffen, zal gestraft worden met een geldboete van 5 tot 15 fr., en bovendien kan gehouden worden tot het herstellen der aangerichte schade. Nochtans wanneer de openbare weg onbruikbaar is ten gevolge van zekere omstandigheden, dan mag men zonder zich aan eene straf bloot te stellen, de afsluiting van een akker vernietigen om zich een doorgang te verschaffen. In dit geval zal de gemeente de vergoeding betalen. Laat ons nu een oogenblik spitsvondig zijnwanneer de persoon die de afsluiting van een akker wegneemt, zelf eigenaar is van dat land, wordt hij dan ook ge straft wegens vernieling van afslui ting Neen: het is niet de veroorzaakte schade die de wet straft, maar wel de stoornis welke aan het genot van het goed gebracht wordt (Verbrekingshof, 9 Juli 1887). Het gebeurt dat sommige menschen, b.v. kasteelheeren, eene dreef aanleggen en op een der boomen een bordje be vestigen: "Verboden doorgang, privaat weg,,. Welnu, al degenen die, zonder noodzakelijkheid en ondanks het verbod van den eigenaar over dezes wegen gaan, kunnen een geldboete oploopen van 1 tot 10 fr. I België toch nog niet was kapot gegaan Wanneer een intellectueel, een die de waarde van de geestelijke goederen kent of zou moeten kennen 1 zich openbaar zoo durft uitlaten, mag het nog minder verbazen, dat weinig ontwikkel den in dit opzicht verkeerd oordeelen en, verkeerd handelen. De slotsom is eenvoudig, dringt zich op. We moeten, door zorgvuldig geleide proefnemingen, zoowel als door aan houdend veredelen, komen tot het win nen van de zaden der variëteiten van grond en klimaat. En dan... Ja dan hoeft de landbouwer ook het zijne bij te bren gen, om met de grootst mogelijke kans van welslagen uit die veredelde zaden den grootst mogelijken oogst te ver krijgen. En ook uit dit oogpunt geeft de Tcheco-Slowakische suikerbeet en ver bouwer onze boeren menig nuttig lesje. Heer Volksvertegenwoordiger Van Opdenbosch stelde op 31 Mei volgende vraag aan den Minister van Landbouw: Het is een publiek geheim dat rijstpellen en maniok uitsluitend ge bruikt worden voor vervalsching der veevoeders. Zou de heer Minister mij kunnen zeg gen hoeveel ton dezer stoffen in 't land binnengevoerd werden gedurende het jaar 1927 en gedurende den eersten termijn van dees jaar 7 ANTWOORD Rijstpellen en ma niok worden niet afzonderlijk in onze handelsstatistieken opgenomen. Het is me dus onmogelijk op deze vraag te antwoorden. Erg spijtig I maar dat is een werke lijke leemte... of mogen de landbouwers het weer eens niet weten. Op het gebied van vervalsching blijft nog heel wat schoon te maken. We durven verhopen dat er volks vertegenwoordigers zullen gevonden worden om op te treden ten voordeele onzer landbouwers. Degenen die de verordeningen we gens het vernielen van rupsen en andere schadelijke insekten of het uitroeien van distels en andere schadelijke gewassen niet naleven, stellen zich bloot aan eene geldboete van 5 tot 15 fr, Wanneer men op welkdanige wijze ook, banen en openbare wegen zal ge schonden hebben of beschadigd, of van hunne breedte iets afgenomen, kan men gestraft worden met eene boete van 5 tot 15 fr. En behalve de straf, zal de rechter, indien er reden toe bestaat, de herstelling der overtreding uitspreken overeenkomstig de wetten over de we genis. Dus, oppassen weze de bood schap I eens Met steenen werpen is soms al plezantmaar past op waar ze vliegen Wie steenen of andere harde voorwer pen die kunnen bevuilen of beschadigen, werpt in de tuinen, beluiken, meerschen, kunstmatige weiden en in de boomen, kan een geldboete oploopen van 5 tot 15 fr. Zooveel is een steenworp niet waard, is 't niet Voor de Wanneer ge b.v. een doode kat of hond hebt, luister dan wat ge niet moet doen wordt gestraft met een boet van 10 tot 20 fr. en met een gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen of met één dier straf fen. hij die doode dieren op de openbare wegen of op de aanpalende eigendom men, in een waterloop, in een vijver of in een vaart zal werpen. Welnu, het is bijna dagelijsche kost dat de begraaf plaats van doode poes of doode fox de beek is of de vaart. Wees op uw hoede Worden eveneens gestraft met eene geldboete van 10 tot 20 fr. en met eene gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen of met één dier straffen, degenen die in de velden vuur aansteken op min dan 100 meters afstand van huizen, bosschen, heiden, boomgaarden, hagen, koren, stroo, mijten, en van de plaatsen waar het vlas te drogen is gelegd. Ik meen dat er nogal veel pachters zijn die tegen dat verbod als eens zon digen I Denkt hieraan, wanneer ge op uw veld aardappelloof gaat verbranden. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat men op andermans grond wat graszoden, wat aarde, enz. gaat nemen. Welnu, prent u maar goed in 't hoofd dat een geldboete van 15 tot 25 fr. en eene gevangenisstraf van 1 tot 7 dagen of één dier straffen al degenen bedreigt die zonder toelating van den eigenaar, op dezes grond, stee nen, graszoden, aarde, zavel, kalk, mer gel, mest, meststof zullen weggenomen hebben. Landbouwers, oppassen 1 A) Om 9 1/2 uur voormiddag zeer stipt, in de Stadsschouw burg, te Aalst, (gele kaart vereischt) 1) Aanspraak en welkom door den heer B. Schockaert, voorzitter van Redt U Zeiven 2) Besprekingen te leiden door de heeren Caudron, bestuurder R. U. Z„ Hambrouck, ingenieur, Akkermans, landbouw- leeraar, en Vernieuwen, leeraar, over De taak der bestuursleden. Standregels der afdeelingen. Goedkeuring. Feest van ons tienjarig bestaan. B) Om 12 1/2 uur gezamenlijk noenmaal, in ons lokaal. C) Om 1 1/2 uur namiddag Vergadering in de Stadsschouw burg (witte, gele of roode kaart vereischt) 1De belastingen en den landbouw door heer O. Bodens, Licenciaat in sociale en politieke wetenschappen. 2) Het hoogtepeil der niet-bevaarbare waterwegen met betrekking op de vruchtbaarheid der gronden, voor- en nadeel der watermolens, door heer K. Hambrouck, ingenieur agronoom, landbouwkundige van de landbouwersvereeniging "Redt U Zeiven.,, 3) Koopvernietigende gebreken bij de huisdieren door heer M. De Ridder, advokaat aan de balie van Mecheien. 4) Hoe ver staan we in zake pacht wetgeving 7 door heer C. Akkermans, landbouwleeraar. 5) Onze strijd tegen de vervalsching der meststoffen en veevoeders door heer Vermeiren, ingenieur-agronoom, landbouw kundige van den "Eigenaars- en Landbouwersbond,, te Brugge. 6) Toespraken door de heeren Z. E. H. Kanunnik Cordier, stichter en leider der Waalsche vrije boerenvereeniging La Ligue Agricole te Namen Viranken, algemeen bestuurder der Ligue Agricole eaLandbou- wersbond, Brugge Philips, burgemeester te Hakendover, voorzitter van het Hagelandsch beetenplanterssyndikaat te Thienen Caudron, stichter en bestuurder der landbouwvereeniging "Redt U Zei ven,, te Aalst Schockaert, voorzitter van "Redt U Zei ven» zal het dank woord toesturen. Volgende landbouwersvereenigingen stuurden reeds hunne toetreding en duidden hunne afgevaardigden aan Landbouwcomice, AALST. Ligue Agricole, NAMEN. Eigenaars- en Lanbouwersbond, BRUGGE. Hagelandsche beetplanterssyndikaat, THIENEN. Landbouwkamer der provincie Antwerpen, te ANTWERPEN. Boerenbond Door Ons en Voor Ons MEERBEKE-bij- NINOVE. Vereenigde Boeren, OOLEN. Hopverbond van 't Land van Aalst, AALST. Tuinbouwmaatschappij, AALST. Limburgsch Landbouwsyndikaat, METTECOVEN enz. eni. Alle verstandige en trouwe Redt U Zeivers kunnen aan de namiddagzitting van ons Congres deelnemen. Zonder kaart echter wordt niemand toegelaten. In ons lokaal zal een Inlichtingsdienst bestaan. Afgevaardig den welke een of ander persoon wenschen te spreken, gelieven zich aldaar te bevragen. Al wie aan het middagmaal wil deelnemen, moet zijn kaart Goed voor een Eetmaal in het lokaal laten stempelen en alsdan betalen. Dit stempelen zal insgelijks geschieden door den inlich tingsdienst. Op den dag van het kongres mogen geen velos in het lokaal binnen. Vóór- en namiddag vergadering hebben plaats in de Stads schouwburg, dus niet in de Stedelijke Feestzaal. Het noenmaal echter heeft plaats in ons lokaal. sroaaBBflMMKwmnKJ: MKSVMBnfflNKiM&aBR ayp* «HUB». mmmtmtmmn De medewerkers zfln verantwoordelijk voor hu Ongeteekendc stukkr.s worden niet opgcnoiae» Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1