EEN ZEGEDAG VOOR "REDT U ZELVEN De Verbroedering der Vrije Boerenkringen DE GROOTE DAG Landbouwweekblad Pri|s 28 eantu». Beschouwingen De Vergadering Ons eerste Jubelfeest Het Banket ZONDAG 1 JULI 1928 10de JAAKUANU Mi 496 Arbeid adelt Abonnementsprijs i 9,00 frank jaaxa. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eo door de Laadbonwers Van in den vroegen morgend wapperden aan den gevel van ons lokaal op de Groote Markt, te Aalst, de Waalsche Haan en de Leeuwenvlag hetgeen de verbroedering van Walen en Vlamingen beteekende verbonden met een driekleurig lint. De zaal was keurig opgesmukt met kransen van koornbloemen, gevlochten in tarwe-en roggearen, door weven met koüebloemen en kleurig groen talrijke op schriften waren aan den muur gespeld de rijen tafels, gedekt voor 215 dischgenooten, wachtten reeds op de keurige spijzen vóór het middagmaal. Voor de Stadsschouwburg was een Welkom geplaatst door de zorgen van het stadsbestuuraan den ingang, palen en laurierboomen. Dat alles, in en rond lokaal en schouwburg, ge koosd door gouden zonnestralen, schonk een feestelijk uitzicht en stemming. Dit feestelijk uitzicht werd niet beschaamd gesteld de verwachtingen werden over troffen, want van af 9 uur stroomde het koffiehuis van ons boerenlokaal vol. De diensten waren best ingericht, iedereen was op post om de kongressisten stoetsgewijze naar de schouw burg te leiden, waar de huishoudelijke vergadering voor de bestuursleden werd gehouden. Wanneer de landman, na gezorgd en gezaaid te hebben, in de dagen van den oogsttijd staat, dan ligt op zijn gelaat, niettegenstaande droppelen zweet, n glans van tevredenheid om dien oogstde vrucht van zijn arbeid. En naar gelang dat die oogst prachtig is, dat zijn vruchten zwaar en mooi zijn, en van degelijk gehalte, stijgt zijn tevredenheid, en niet zonder reden is hij fier om zijn werk. Zoo ook En zoo tevreden als de besten onzer boe- renoogsters, mag onze landbouwersvereeniging Redt U Zei ven om Zondag 24 Juni hare tevredenheid laten uitstralen. Daar ook werd gezorgd en gearbeid in koort sige bedrijvigheid, om dat eerste kongres te doen lukken en vruchtbaar te maken. Prachtig geslaagd 1 Heerlijk moet het genoemd worden. Het is daarom dan ook dat wij, bij de vele lof be tuigingen, onze Vereeniging en hare leiders reeds op dat kongres Zondag 1.1. toebedeeld om haar prachtig werk, in naam van onze duizenden lezers insgelijks Redt U Zeiven hartelijk gelukwenschen om zijn eerste en prachtig kongres. En het is niet alleen om de groote belangstelling en t overtalrijk getal kongressisten, die van heinde en ver waren opgekomen, maar voornamelijk om de degelijke stof welke op 't kongres werd verhandeld, om zijn inner lijke hoedanigheid zijn degelijk gehalte dat Redt U Zeiven fier mag zijn en die gelukwenschen verdient. Wie er niet bij was, leze de verslagen over de behandelde punten, de wenschen en motie s er neerge legd en aangenomen, hij leze aandachtig de namen van de officiëele personen die er tegenwoordig waren, van de talrijke landbouwvereenigingen welke er eene afvaardi ging hadden heengestuurd, en hij zal met ons bekennen, dat ons kongres, schoon ons eerste, n pracht-kongres mag genoemd worden. De inrichters ervan, vooral de Heer Caudron, bestuurder onzer vereeniging, de leider en de ziel van dit kongres, verdienen ten volle een uit ons diepst ge moed opwellende hulde. Laat ons hopen dat de vruchten van dit kongres zullen overvloedig en deugdelijk zijn. Dat het er veel zal hebben toe bijgedragen om de broederbanden tus- schen de landbouwers en de vrije boerenkringen dichter toe te halen, om de belangen van den geheelen land bouwersstand, én op zedelijk én op stoffelijk terrein hooger op te helpen. De voormiddagvergadering, welke was voorbehouden aan de afvaardigingen van onze plaatselijke afdeelingen. werd door 155 onzer ieverigste mannen bijgewoond. Het doel van deze ver gadering was nauwere samenwerking tusschen Hoofdbestuur en plaatselijke besturen, nadere kennismaking tusschen onze beste werkers, betere werking onzer afdeelingen, bespreking der stand- regelen en van ons eerste jubelfeest. Op het verhoog hadden plaats genomen de volledige bestuur- en toezichtsraden van Redt U Zeiven met hun bestuurder en onderbestuurder, meer de HH. sprekers welke beurtelings zouden optreden. Rond 10 uur opent de Heer Schockaert, voorzitter, de vergadering, dankt de aanwezigen om hunne zoo talrijke opkomst, naar dit eerste kongres en om hunne meewerking tot het welluk- ken er van. Hij wijst er op hoe deze vergadering 'n wegwijzer wil zijn voor onze afdeelingen en besturen, hen nader wil tot mekaar brengen, hoe allen én bestuurleden én hoofdbestuur moeten hand in hand gaan, om den boerenstand steeds hooger op te tillen, om onze vereeniging te helpen, te steunen en steeds grooter te maken. Onder handgeklap sluit den Heer voorzitter zijn welkomsgroet en geeft 't woord aan Heer Akkermans die ons handelt over De Taak der Bestuursleden. Spreker wijst er op dat het bestuur moet zijn de ketting schakel tusschen hoofdbestuur en plaatselijke afdeeling, en dat om 'n stevige ketting te houden die schakel sterk dient te zijn. Hoe de besturen moeten samenwerken met het hoofdbestuur 't welk last noch moeite spaart, om in en door zijn afdeelingen flink werk te leveren. Hoe de leden onzer afdeelingen, om het vertrouwen dat ze in hen hadden, hun dien bestuurspost hadden toevertrouwd en hoe zij dan ook dit vertrouwen niet mochten beschamen. Dat de bestuursleden als plicht hebben gezamenlijk met hun leden te ver gaderen, hoe ze allen moeten samenkomen om in onderlinge ge- dachtenwisselingen de belangen van hunne afdeeling te bevor deren. Hoe ze moeten zorgen voor voordeeligste warenafzet voor hunne leden door inschrijvingen en rechtstreeksche leveringen; voor voordrachten en leergangen op hunne gemeente in te rich ten bij voordrachten zorgen voor goed onderwerp, geschikte dag, lokaal en uur dat die besturen of leden ervan die hun plicht niet doen, moeten afgezet worden en door ieverige werkers vervangen. Om te eindigen wijst spreker er op hoe allen moeten gedurige en ijverige propagandisten zijn en voor de goede zaak van Redt U Zeiven, steeds moeten durven vooruitkomen. Dat alles, met zijn gekend sprekerstalent gezegd, wordt in de zaal met donderend handgeklap onderlijnd. Mr Caudron dankt Heer Akkermans om zijn overtuigende rede, vraagt of er iemand nadere uitleg verlangt of iets wenscht te zeggen. Daar niemand 't woord vraagt, geeft hij het woord aan Mr Hambrouck, die handelt over De Standregelen der Afdeelingen. Feitelijk, zegt M' Hambrouck, is mijne aanspraak 'n vollediging van de rede van den Heer Akkermans, en waar deze er op wees dat, als 'n bestuur niet werkt, of zelfs als een enkel lid van dat be stuur remmend werkt, daardoor een heele afdeeling kan lam ge legd worden, is het haast noodzakelijk dat het bestuur 'n bepaald statuut krijgt, om daarin hoofdzakelijke gegevens vast te leggen. Maar daar gewoonlijk statuten op enkele maanden oude kinderen zijn, zullen wij er voor zorgen dat dit hier niet het geval is door streng toezicht en tucht zal er gezorgd worden, dat ons statuut zal worden nageleefd. Daarna leest spreker de verschillige punten van de standre gelen voor, legt uit en bespreekt ze. De voornaamste worden breedvoerig behandeld o.m. dat het bestuur hoeft te bestaan uit voorzitter, ondervoorzitter, schrijver en raadsleden dat de maga zijnier nooit voorzittter zijn mag dat het bestuur elk jaar dient herkozen te worden dat er elk jaar, buiten de St. Elooivergade- ring.vier bestuursvergaderingen en twee algemeene vergaderingen moeten gehouden worden dat het St. Elooifeest op den dag zelve moet gevierd worden, Al deze en de andere punten werden aangenomen en de hoop uitdrukkend dat uit dat statuut, voor vele afdeelingen een ieverige werking zal ontstaan sluit Heer Ham brouck zijn rede welk met applaus begroet wordt. Na 'n dankwoord aan Mr Hambrouck van M' Caudron, vraagt deze of er iemand iets begeert toe te voegen aan sprekers rede. Wijl er niemand 't woord vraagt, zegt Mr Caudron zelf op werpingen te hebben. Er zijn leden, zegt hij, die bij ons komen klachten doen over 't lamlendig werk van sommige plaatselijke besturen, anderen die om 'n persoonlijke kleinzielige reden hun afdeeling laten lam vallen, en daarom hun plicht verwaarloozen. Aan dat kleingeestig gedoe moet van nu af een eind komen, als onze besturen hun plicht doen, aan 't hoofdbestuur hun wenschen en klachten over maken zullen vele onzer afdeelingen, veel prach tiger en praktischer werk verrichten. Die korte beschouwingen van Mr Caudron werden op handgeklap onthaald. Na enkele opmerkingen van 'n paar kongressisten werd het woord verleend aan M' Vernieuwen, die handelde over Mijnheer Vernieuwen wees er op dat iedereen, na 'n spanne van werk en zorg, behoefte heeft aan opluchting, aan feestelijke stemming en zoo ook na de twee eerste sprekers gehandeld heb ben over elks plichten, is 't hem aangenaam hier te spreken over ons eerste jubelfeest: het tienjarig bestaan van "Redt U Zeiven,, dat in September aanstaande gevierd wordt. Spreker voelt zich fier te kunnen spreken over dit eerste feest wijl 't hier gaat om onze vereeniging, die op deze enkele jaren door eigen kracht ge groeid is, tot het machtig geheel dat "Redt U Zeiven,,thans is.Als we terug denken aan het kleine, eerste ontstaan van onze vereeni ging in de laatste oorlogsjaren, dan mogen en moeten we fier zijn kinderen te zijn van "Redt U Zeiven.,, De groote lijnen van dit 10 jarig-bestaan-feest worden door spreker aangegeven. Eerst moeten we een vaandel hebben I Een vaandel Het zinnebeeld van een gansche kring, de verpersoonlij king van een gansch streven, het wapperend ideaal dat als sym bool bij elke feestgelegenheid zijn kleuren wapperen laat over een gansche ledenschaar. Die vlag moet worden aangeschaft door de bijdragen van zooveel leden mogelijk, elke afdeeling moet daar aan hare volle meewerking geven, 't moet als een wedijver wor den tusschen onze afdeelingen. Op den dag van het feest zouden we die vlag laten wijden, 't Feest zou verder worden opge luisterd door een optocht door de stad, met vlag en mu ziek voorop en 't zou besloten worden met 'n feestrede, banket en feestelijkheden. In gepaste woorden wijst spreker er op, hoe allen er van nu af moeten voor zorgen, dat dit eerste jubelfeest van onze Vereeniging prachtig zou lukken. Het krachtig handgeklap, dat de spreker ten deel viel, bewees dat zijn woorden weerklank zullen hebben. Mr Vernieuwen dankend om zijn prachtige rede, wijst M' Caudron op de beteekenis welke dit feest hebben moetop de nederigheid van 't eerste begin en op de moeite en inspanning welke het heeft gekost om op 10 jaar zoo 'n resultaat te bekomen. Dat ook die eerste vlag door elk lid moet worden geschonken, omdat het moet zijn de verzinnebeelding van ons aller overtuiging. Mr Jadoul drukt zijne gelukwenschen uit om dit initiatief van Redt U Zeiven belooft voor zijn deel 'n flinke inschrij ving en zegt zijn volle medewerking toe om 't feest te doen luk ken. (Bravo, geroep). Leden en Magazijniers. Nu komt Mr Saeys, onze knappe onderbestuurder, aan 't woord die enkele rake en goede aanmerkingen geeft, die magazijniers en leden ten zeerste aanbelangen. Van uit het bureel, zegt hij, zijn we soms verplicht nu en dan opmer kingen te doen, en 't gebeurt nog al licht dat die raak zijn, maar ze zijn soms broodnoodig om de zaken In de goede orde te houden. Wees verder op de voornaamste plichten van magazij niers en ook op deze van de leden. Hij spoort alle landbouwers aan, zooveel mogelijk de leer gangen en voordrachten te volgen, en zoo meer en meer kennis sen op te doen. Onder applaus sluit Heer Saeys zijne uiteenzetting, om de welke hij bedankt wordt door Mr Caudron, die op zijne beurt de landbouwers aanzet zich meer en meer te bekwamen door de wetenschap, de geweldige landzucht aanhaalt van tegenwoordig, de soms schandalige opjaging der pachtprijzen tusschen boeren aan de kaak stelt, dewijl deze aldus niet alleen hun eigen onder gang bewerken, maar ook onze rechtmatige eischen, vooral in zake pachtprijzen, haast onmogelijk maken. Besluitend wijst hij er op, hoe we er moeten toe komen met veel kleiner oppervlakten grond, veel hooger produktie te bekomen, zulks door het te nutte maken van de wetenschap en 't meer beoefenen van groenten- en bloementeelt of andere speciale intensieve kuituren. In de beste stemming werd de vergadering geheven om 11,40 uur, en kunnen de kongressisten nog een kleine wandeling doen in de stad, om op etensuur in 't lokaal te zijn voor het geza menlijk noenmaal. Om 12 3/4 waren de meeste genoodigden in ons lokaal aanwezig, toen onze achtbare Voorzitter de dischgenooten tot de tafel noodigde. Aan de eeretafel namen plaats de H.H. Schockaert, Voorzitter "Redt U Zeiven.,. Moyersoen, Senator en Burgemeester der stad Aalst. de Bethune, Volksvertegenwoordiger Vrancken, Algemeen Bestuurder der "Ligue Agricole Beige» te Namen en van den Eigenaars- en Land- bouwersbond» te Brugge Philips, Voorzitter van het Beetenplanterssyndikaat van Thienen, Burgemeester van Haekendover. Timmermans, Burgemeester van Mettecoven. Peeters. Bestuurder van "De Landbode» te Antwerpen. Buyl, Burgemeester van Cherscamp. Ruyssinck, Afgevaardigde-Beheerder "Redt U Zei ven,,, Caudron, Bestuurder "Redt U Zeiven». RNRL De medewerkers z$n verast woordelijk voor kaa bijdrages Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet ONS KONGRES OP 24 JUNI

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1