Ruwe of Opgeloste PERU-GUANO MOREELS, Merk «DE PLOEG» I Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE ZOMERVELD Woorden zijn winden, Schriften verbinden Hopplanters, Voor al ave bankbeierkingei ea geldplaatsingen VERSTANDIGE LANDBOUWERS BEMESTEN HUNNE VELDEN MET I die hun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. Zitdaaen der maand juli uaase».met10397 leerlln9en Zondag 1 juli 1928. 3 Hel heet is de hemel, een laaiend geweld vol vonkengewemel valt over het veld. De zon, ai, mijne oogen Ze schiet, ongelogen, me schicht af op schicht in 't verzengde gezicht. Hier koren, en ginder nog korenwaar 'k ga èl koren, ik vind er geen pad door bijna. Het kittelt mijn wrijven, mijn vuisten we drijven me dunktik drijf mee op die deinende zee. En bloemen in de aren 1 Zoo 'n waaien er wis in maagdekensharen als 't ommegang is. Maar zie me de musschen daarop en daartusschen toch dieven die bucht, brrvliegt vloekend op vlucht. 'k Hoor 't koren, in 't hersten van 't heetende licht, verwegen en bersten, dat ik mijn gezicht vertrek, en zou meenen het mikpunt van... neen 'n korenpater snapt maar wie de aren vertrapt. Mag ik u, beste leden, vragen den titel van dees artikel goed en traag te lezen om dan te over wegen. Onze vlaamsche landbouwers zijn nog steeds geneigd te bou wen op een andermans woord. Hij heeft het gezegd of H Hij heeft het beloofd en daar mee leven velen in peis en vrede, totdat op een zekere dag, bij een of ander verschil, de ontnuchte- j ring komt. We weten het dat de meesten van ons geneigd zijn te betrouwen op het woord van anderen, dit is trouwens een natuurlijke neiging van de menschelijke ziel. De eigenaar van mijn land is mijn beste vriend, dus geen ge schreven huurkontrakt denkt jan. Daarbij waarom al dat ge schrijf en gewrijf, als men het min nelijk kan schikken, 't is alzoo veel beter... en ik ben geruster Ligt de eerste reden van den afkeer onzer landlieden voor ge schreven verbintenissen in een te groot betrouwen op andermans goede inzichten, dan ligt de twee de reden zeker in de eigen gemak zucht. Wanneer men de overeenkomst sluit, schijnen schriftelijke kontrak- ten in algemeenen regel overbo dig. Beide partijen zijn t'akkoord, waarom nog verdere formaliteiten? Doch de weken, maanden, ja ren gaan voorbij... en ondertus- schen kan er reeds veel gebeurd zijn een der kontrakteerende partijen leeft de verbintenis niet na, er is ruzie ontstaan tusschen beide par tijen, een van beiden wenscht een nieuwe afpaling van mekaars rech ten en plichten enz... Nu staat men er voor! Langs de twee zijden heeft men als eenig bewijs zijn eigen, persoonlijke be weringen... meer niet 1 De waarde van zulke bewijzen is gelijk aan nul. Uit gemakzucht heeft men het schriftelijk kontrakt ontdoken... De hoeve, gedolven tot tegen het dak in de edele golven dier gelende plak, Ze waakt... tot de schoften van 't paard, die beloften ontvoeren van 't veld vóór het wintergeweld. De molen, verloren, de wind is van huis maakt stijf over 't koren zijn eendelijk kruis. En zwaluwen scheren met hangende veêren, en zwijmelen moe op zijn bovenste roe. En licht is 't en koren waar 'k de oogen nu keer, twee glansende choren, die heerlijk den Heer de dagen door prijzen op vurige wijzen, het koren en 't licht in één gouden gedicht. O land van mijn droomea o land mijner jeugd, hoe rijzen en komen en doen me weer deugd, de dagen voor dezen, dat 'k blijde kon wezen en iijk, met een stuk van dit zomersch geluk I Jot. De Voght. maar thans rijzen de moeilijkheden als paddestoelen uit den grond. Komt het zoo ver dat het ge recht er zich hoeft mee te moeien, dan mag men zich aan de meest onthutsende uitspraken verwach ten. Ge hebt dan goed te beweren Neen dit en dat was zóó over eengekomen Het is al boter aan den galg, want wanneer men u naar bewijzen zal vragen, staat gij daar met ledige handen. Onze inlichtingsdiensten zouden hier talrijke voorbeelden kunnen aanhalen van lieden welke in de ergste moeilijkheden geraakten door gebrek aan een degelijk en geschreven kontrakt Willen we ons vele moeilijkhe den sparen, dan hoeven we vol strekt van onze gewoonte af te zien en steeds geschreven kon trakten eischen, want Woorden zijn winden Vergeet echter niet goed na te denken, het kontrakt thuis en heel kalmpjes te overlezen, want Schriften verbinden l BELGIE De Kath. VI. Landsbond en de Militaire Wetsontwerpen. De hoofdraad van den Katholieken Vlaam- schen Landsbond heeft Zondag te Brus sel de militaire regeeringsontwerpen be handeld en eenparig werd een verkla ring aangenomen, waarvan de kern luidt t De Katholieke Vlaamsche Lands- bond onderschat zeker de verbeterin- gen niet die aangebracht werden, doch de voorgestelde regeling is op zich on- bevredigend, vooral wanneer gelet wordt op de gewichtige uitzonderin- gen, nalatingen en onduidelijkheden die deze regeling nog ontzenuwen. 1. De kommandotaal blijft fransch en meteen al wat ermee in verband staat: technische taal, dienstregeling, onderrichtingen, verslagen. 2. De administratieve betrekkingen tusschen legeroverheden blijven fransch. 3 Het onderwijs blijft fransch. 4. Het reservekader in Wallonië blijft fransch en dus kunnen fransch- eentalige officieren nog steeds Vlaam- sche soldaten aanvoeren in tijd van oorlog. 5. De betrekkingen der officieren onder elkaar blijven fransch. 6. De toepassing der taalwet van 1921 ontsnapt aan alle toezicht en waarborg. 7. De opgelegde examens zullen het Vlaamsch hatelijk maken bij de offi cieren. die heel hun onderwijs in het fransch krijgen en tijdens hun studies uitsluitend in het fransch omgaan. Het is onmogelijk dergelijke rege- ling te aanvaarden als de oplossing van het talenvraagstuk in het leger. Het gaat niet op te wijzen op de voorgestelde verbeteringen, om de Vlamingen ertoe over te halen te zwij gen en al het overige van hun eischen weg te laten. Dat is, hoe minimalistisch ook, duide lijke taal. "Onmogelijk te aanvaarden., zegt de K. V. L. Aan het slot verklaart hjj nog eens uitdrukkelijk "dat het regeeringsontwerp volstrekt geen voldoening geeft en onaannemelijk is Verzoekt ernstig en met nadruk de Kath. VI. Kamerleden, opdat zij werk- dadige, praktische voorstellen zouden doen die het princiep van den Kath. VI. Landsbond verwezenlijken, name lijk "Vlaamsche legerafdeelingen met de onontbeerlijke bijkomende hervor- mingen der gewestelijke werving en indeeling volgens de taalgrens en der splitsing van heel het militair onder wijs. Het staartje van de Legercommia- sie. De Minister van Landsverdedi ging heeft o.a. een amendement inge diend om 44,000 frank op de begrooting van Landsverdediging uit te trekken om de drukkosten te dekken van de versla gen van de Legercommissie. 1.128 720in Oost-Vlaanderen, 1,263.033 in Henegouwen, 958.674 in Luik, 351.049 in Limburg, 222.926 in Luxem- burg en 353 365 in Namen. De meest bevolkte provintie is dus Brabantde minst bevolkte, Luxemburg. Het aantal mannen was 3 923.120, het aantal vrouwen 4.008.957 dus 85.837 vrouwen meer. De bevolking der hoofdplaatsen was Antwerpen 300 001, Brussel 211913, Brugge 51 686, Gent 163,207, Bergen 28 095, Luik 168.823. Hasselt 21.626, Aarlen 11.605. Namen 30.360. De meest- bevolkte hoofdplaats was dus Antwer pen, de minstbevolkte Aarlen. Is het noodig er aan toe te voegen dat Zoetenaaie de kleinste gemeente bljjft met 39 Inwoners In de rjj der gemeenten belecdt Ant werpen de eerste plaats, Brussel de tweede (zonder de voorsteden). Luik de derde. Gent de vierde. Schaarbeek de vijfde. Voor een totale oppervlakte van 3 miljoen 44 401 hektaren bedroeg de be volking op 31 December 1926, de inge lijfde kantons Eupen-Malmedy-St.Vith en het vroeger onzijdige Moresnet in begrepen 7 874.601 inwoners, of 259 per vierkante kilometer. Er waren toen 3.981898 vrouwenen 3.892.703 mannen. Waar we naar toe gaan. We knippen uit het "Anti Oorlogsnummer» van V.O S. We zijn verminkt of gesneuveld, in den strijd voor het zelfbeschikkingrecht der kleine volkeren, in den laatsten der oorlogen, in den oorlog tegen het mili tarisme. En nog nooit werden de volke ren meer gekneveld en verdrukt. Zie maar Italië en Zuid-Tyrol Tsjecho Slowakije en Hongarije Frankrijk en den Elzas Engeland en Egypte België en Vlaanderen 1 Met bekwamen spoed wordt er be wapend in plaats van ontwapend. De hergroepeering der alliantie en der "entente» wordt door de geheime diplomatie, geheimer dan ooit, weer te gen elkaar gesteld. Tot de uitbarsting zal komen Een nieuwen, frisch vrooljjken krijg.,, Leening van 1923 Trekking van 20 Juni 5 reeksen, 't zij 25 obli- gatiës, uit te betalen tegen 550 frank, van af 15 Juni 1929. Nummers der uitgekomen reeksen: 130425 152869 280252 326430 368458 Nummers per lot uitgekomen Reeks 326430 nr 4 uitkeerbaar met 1 millioen frank. Reeks 152869 nr 4 uitkeerbaar met 100.000 frank. Reeksen 280252 nr 1. 130424 nr 2. 368458 nr 3 uitkeerbaar met 50,000 fr NEDERLAND. Het aehoolregiens te Brussel. Uit een aanvullend antwoord op een parlementaire vraag van volksvertegen woordiger Van Opdenbosch blijkt, dat volgens de door het gemeentebestuur van Brussel verstrekte inlichtingen, er in deze stad gedurende het schooljaar t i T 1. I 1913-1914 (31 Dec. 1913) 395 lagere 3 I waren. Het Fransch was de voertaal in al die klassen. Nu, dat wisten we en dat er sedertdien niet veel veranderd is, ook. Onze agronoom Ing* K. Hambrouck zal gedurende de maand Juli op vol gende dagen te spreken zijn Te HERZELE op Woensdag 4 Juli. van 8 tot 9 uur, in het café In den Engel Markt. Te NINOVE op Dinsdag 10 Juli. van 9 tot 11 uur, in De Groenpoort bij de wed. Haelterman, Groensel markt. Te AALST, alle zaterdagen der maand van 9 tot 11 uur, in het lo kaal "De Koornbloem Groote Markt. Te EPPEGEM op Maandag 30 Juli. van 9 tot 10,30 uur, in ons Hoofdmagazijn. Een rechtskundige is ten dienste onzer leden alle Zondagen van 9 tot 11 uur, in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst. PROEFVELDEN Leden welke voor volgend jaar gaar ne een proefveld aanleggen, worden verzocht ons hun naam en adres te ge ven Men merke wel op dat voor het aanleggen van proefvelden gewoonlijk een meststof kosteloos geleverd wordt. Bevordering van Walen. Op een parlementaire vraag geeft de Minister van Financiën voor antwoord, dat op datum van 1 Mei, 27 onder-brigadiers bevorderd werden tot den graad van brigadier in Wallonië en 2 in de Vlaam sche landstreek. De weddeverhooging bij die bevorde ring bedroeg 600 frank voor 20 bedien den, 500 frank voor 2 bedienden en 100 frank voor de 7 andere. 3 onder-brigadiers uit Vlaanderen (gewestelijk bestuur Gent) werden be noemd in de bevrijde gewesten. Waarom niet in Congo 7 Invoer van herkauwers. De In voer van herkauwers is, langs de grens- kantoren De Klinge (statie), De Klingc (dorp» en Paal (Kemseke) toegelaten. 's Lands bevolking. Op 31 De cember 1927 bedroeg de bevolking van ons land 7,932 077 inwoners, van wie 1.138 104 in Antwerpen, 1 643.110 in Brabant, 873,087 in West-Vlaanderen, Verzwaarde atikstofbemesting op weiland. Rijkslandbouwconsulent ir. H. J. Witteveen te Drachten beschrijft in het Landbouwkundig Tijdschrift ver schillende proeven met verzwaarde stik stofbemesting op weiland en komt daar bij tot de volgende conclusies 1. Een zware stikstofbemesting op grasland, dat beweid wordt, kan zode- verbeterend werken door vermindering van het aantal zich door middel van zaden voortplantende krulden. 2. Hoewel dit tot gevolg kan hebben dat ook de in de weide voortkomende witte klaver iets teruggedrongen wordt, behoeft voor verdwijnen toch geen vrees te bestaan bjj voldoende krachtige be weiding. 3. Het ruw-eiwitgehalte van het gras wordt door een zware stikstofbemesting verhoogd. Voor weidedoeleinden heeft dit geen bezwaar, omdat de verteer baarheid van het ruw-eiwit weinig of niet wordt beinvloed. Voor hooiwinning brengt een zéér zware stikstofbemesting groote kansen op verlies met zich. Ge vaar voor hooibroei wordt vermoedelijk grooter, vooral als met binnenbrengen haast wordt gemaakt. 4. By intensief gebruik van het land, dus zóó, dat al het gegroeide eiwitrijke gras mat zoo weinig mogelijk verlies in hoogwaardige producten wordt omge zet, maakt ook een zeer zware stikstof bemesting zich ruimschoots betaald. (Hierbjj wordt gedacht aan een uitbe taling der melk naar hoeveelheid en naar kwaliteit.) 5. Het verdient voor practici aanbe- veling aanteekenlng te houden van het aantal weidedagen, dat ieder perceel grasland oplevert Daardoor verschaft men zich 'n goed inzicht omtrent de pro ductiviteit van 't land. 6. Het verdient aanbeveling voor practici verzwaarde stikstofbemesting op grasland, ook en vooral op weiland, toe te passen. Al doende moet de prac- tijk voor ieder geval de toe te dienen hoeveelheden leeren bepalen. ENGELAND. De Strijd der Suffragetien Me vrouw Emmeline Pankhurst, de bekende suffragette, moeder van de strijdlustige suffragettes Christabel en Estelle Pank hurst is over enkele weken te Londen overleden. De bekendste figuur uit den woeligeo suffragette-tijd, dien Engeland tusschen de jaren 1906 en 1912 doormaakte, is met Emmeline Pankhurst heengegaan. Een historische herinnering overigens, in onze dagen, waarin een conservatieve regeering, aelfs aaa de bakvisscheo stem recht toekent 1 Mrs. Pankhurst, als Emmeline Goul- den in 1859 te Manchester geboren, was dit moet voorop staan een vurige republlkeinsche en als zoodanig een geboren vijandin van het hechte Britsche koningschap. In 1879 gehuwd met den feministischen advocaat Pank hurst, wijdde zij zich weldra aan alle ondernemingen tot uitbreiding van de vrouwenrechten; ijveriger nog en hefti ger, toen haar man na korten tijd was gestorven. Nadat zij in 1903 de Women's Social and Political Union had opgericht, opende zjj in 1908 haar politieken veldtocht, door van de "Ladies' Gallery» in het Lagerhuis een vlag neer te laten met het opschrift "Vrouwenkiesrecht! Toen zij later met geweld in het Lagerhuis wilde binnen dringen, werd zij gevangen gezet. Zij begon een hongerstaking, herhaalde deze bij latere gelegenheden nog meerdere malen in totaal heeft zij haar "mili tante» tactiek vijftien maal achter slot en grendel geboet. Ook overigens had zjj het hard te verduren. Noch de politie noch het publiek op vergaderingen ging zacht met haar om. De op winning en gewelddadigheid der militante suffra gettes onder mrs. Pankhurst steeg nog, toen zij zich ook in haar hoop op de liberale staatslieden Lleyd George- Asquith bedrogen zag. Asquith werd persoonlijk zelfs gemolesteerdde meest opgewonden dames opereerden met den brandfakkel en met vernielingen hier en overal. Sinds 1912 echter taande de beweging, tot het uitbreken van den oorlog, toen mrs Pankhurst ijverig de recruteering der vrouwen voor den oorlogshulpdienst ter hand nam 1 Tegen het einde van den oorlog bereikte zjj eindelijk het doel van haar strevenhet vrouwenkiesrecht werd op 6 Februari 1918 tot wet onder den indruk juist vaa de waardevolle diensten, die de vrouwen hadden bewezen. Na den oorlog vertoefde mrs. Pank hurst met haar dochter Christabel meest in het buitenland, vaak om herstel voor haar geschokte gezondheid te zoeken. In 1914 heeft zjj mémories ("My Own Story») gepubliceerd. VERRE-OOSTEN Drie Machten. Japan en Rusland zitten te loeren op het naburige Mand- choerie dat feitelijk aan China behoort, eene groote provintie waar de land bouw miljoenen kan afwerpen voor den Rus af Japanees als hjj dit gebied kan veroveren. Het vervoer in Mandchocrie is be vredigend, beter dan men verwachten kan in een Oostersch land waar zelden een middenbestuur groote werken aan legt die het rjjk moeten samenhouden. Er liggen nu reeds drie groote stamlijnen, waartoe zich kleinere, lokale spoorljjn- tjes aan toevoegen en nagenoeg geheel Mandchoerie bedienen. Japan bezit een spoorljjn ten zuiden naar Harbin. De Chi- neezen hebben ook eene ljjn die van Pe king naar Mukden loopt. Hier en daar loopt ze in dezelfde richting als eerstge noemde ljjn. Rusland heeft 'n groot aandeel in de oosterlijke lijn. En al die troebel ligt rond die spoor lijnen. China en Japan bezitten dus elk eene ljjn in het zuiden. De Japaneezen namen de hunne over uit handen van Chineezen in 1905. Dan gaf China zelf de verzekering dat geen spoorljjn zou Tabakribben voor bestrjjding van hopziekten, te bekomen in de tabak- fabriek Van de Puttc-Jonckheere, Vaart, 6-7, Aalst. wendt U tot de ittsti

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3