j: In onze Sfdeelinaen. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■MM MUMHi Kleine Aankondigingen Leert HERT S Wendploeg kennen Nog over ons Kongres Hallen van Brussel Meemarkt van Gent LANDBOUWERS, pio m m Alf. HERTECANT Zonen De Pachttermijn van Negen jaar t Belangrijk Bericht 1) Melkhot-Boerderij 2) Melkhof-Boerderij Huis met alhangen HOENDERHOEVE der Kapelstraat, Zulle. Hollaiidsche kalf koeien Te koop Electrotechniek Fe Ge Schelfout Me Ae Mertens Nogmaals heeft de meerderheid van de middenafdeeling der Kamer zich uit gesproken ten voordstele van de ver plichte landpacht van 9 jaar, met dien verstande dat aan art. 6. handelend over den Duur der pacht belangrijke wij zigingen werden gebracht, welke om zoo te zeggen volledig overeenstemmen met de wenschen desaangaande op ons j.l. kongres neergelegd. Immers de tekst door de middenafdee ling voorgesteld, luidt als volgt s De duur VW de pacht van een landeigendom wordt door partjjen be paald. Evenwel mag deze duur niet I korter zijn dan NEGEN jaar, niette- genstaande elic tegenstrijdig beding en gebruik. Echter heeft de pachter het recht de pacht te doen ophouden bij het verstrijken van het derde of van het zesde jaar, mits de opzegging te doen twee jaar vóór het einde van den drie- jarigen termijn. Want een pacht vastgesteld voor 9 jaar, kan den ondergang van den pachter veroorzaken, indien de pacht- prijs te hoog is, en zelfs indien, zonder „eenige overdrijving van den prijs, de ekonomische voorwaarden van de exploitatie zich aanzienlijk wijzigen in den loop van de negen jaar gebruik. Men moet opmerken dat de bepaling .enkel zou toepasselijk zijn "wanneer partijen den duur van de pacht niet hebben vastgesteld Verder worden al de uitzonderings gevallen voorzien, waarbij aan de par tijen mogelijkheid wordt gegund bij vastgesteld akkoord een einde te stellen aan den pacht vóór afloop van den pachttermijn. Bij dit nieuw verslag, door M. Van Dievoet in naam van de Middenafdee ling ingediend, beviadt zich eene Nota van de Meerderheid, waarin de beweeg redenen worden uiteengezet, welke plei ten voor den verplichten geldigheids duur van negen jaar. Wij ontleenen hieraan o. a. het vol gende Wanneer men met aandacht de lange besprekingen leest, waartoe het wetsontwerp op de landpacht ia de beide vergaderingen (Kamer en Senaat) aanleiding gaf, dan bevindt men dat er schier eensgezindheid tusscben de ver schillende strekkingen beerscht om aan te nemen dat de pachten op langen ter mijn nuttig zijn voor den landbouw. In zake opbrengst kan dit nut niet worden betwist. Hetzelfde kan gelden voor de vrijheid en de zekerheid of vei ligheid van den landbouwer-huurling. In een zijner werken schrijft de heer Delos.leeraar aan het landbouwinstituut van Gembioers als volgt "De voordeelen der landpachten op langen termijn zijn talrjjk, zoowel in na tionaal als in partikulier opzichtzij brengen het best de belangen van eige naar en huurder overeen. Alleen de pachten op langen ter mijn laten pachter toe, verbeteringen van eenig belang in de kuituur te bren gen, vermits hij dan de hoop heeft er het voordeel uit te haler. Een landbouwer die bedreigd is zijne pachthoeve na enkele jaren te ver laten, kan slechts aan kuituur zonder varderingen doen, zoo niet komt hij niet aan het geld dat hij er in steekt Verder handelt schrijver over de ver mindering van opbrengst die voort spruit uit de onzekerheid van den uit- tredenden huurder en over den termijn binnen denwelken de opvolger den grond weer vruchtbaar maken moet. Die vermindering schat hij op 5 t h., wat een vermindering daarstelt van ruim 250 miljoen per jaar I In z(jn eerste verslag over de land pacht verantwoordt, zijnerzijds de acht bare heer Van Dievoet, de pacht op langen termijn als volgt In ekonomisch opzicht biedt de pacht op langen termijn onbetwistbare voordetlen. De landbouwer die zeker is gedurende een aanzienlijk tijdsverloop een eigendom in pacht te hebben, kan verbeteringen aanbrengen, zonder te moeten vreezen dat de opbrengst van lijn arbeid en van zijn kapitaal hem ten gtvolgen eener opzegging eens ontno men worde. Het gebruik van verbeterde machi nes de teelt van uitgelezen vee, het be- hggen van een aanzienlijk bedrijfskapi taalzijn wezentlijk alleen veilig met een langdurige pacht. Wij moeten er echter aan toevoegen, dat de heer Van Dievoet ook het vol gende zegt Anderzijds geeft de pacht op langen 'negen termijn soms aanleiding tot na- deelen. Onderhandelen van een groot nnntal jaren is steeds gewaagdde pacht prijs is hoofdzakelijk aan schommelingen onderhevig het kan uiterst nadeelig zijn voor beide partijen zich te verbinden voor een al te langen pachttermijn. Deze argumenten houden naar onze oetBitig geen steek, daar van schomme lingen der muntwaarde sinds de stabili sed geen sprake meer kan zijn. Voor wat verder de schommeling der Pachtprijzen betreft, zulks kan gansch gemakkelijk verhinderd in den zin van deu wensch desaangaannde op ons kon- S'es uiteengezet. AALST Maandag 18 Juni had in ons lokaal een vergadering plaats der verschillende wijkafdeelingen, onder voorzitterschap van den heer Mario us Meert. Heer Hambrouck nam daarna de leiding op zich, legde het doel der bijeenkomst uit en maande aan tot een reorganisatie der wijkafdeelingen. Praktische maatregelen werden onmiddelijk genomen. Aan de aanwezigen nu de aanvaarde taak uit te voeren, opdat we b(j het komend na seizoen flinke vergaderingen kunnen be leggen, welke er zullen toe bijdragen de afdeelingen nieuw leven te schenken. LEEBEKE Zondag 1 Juli, ra de Hoogmis van 9 uur (oude uur), algemeene vergadering bij M. Cyriel Ghyssens (rechtover de kerk). Aan de dagorde1Heel belang rijke voordracht door M. A. Roelandt, landbouwleeraar 2) Gebeurlijke be- stuursherkiezing. TERALFENE Op le en 2' Zondag van Juli, onmid dellijk na de Hoogmis, inschrijving van vetten voor den oogst en kolen, bij Em. Van den Bossche, Dorp. Jeugdafdeeling R. U. Z. Aalst Uitstap naar Vilvoorde en om streken. Op Zondag 29 Juli zal onze Jeugdafdeeling een reis ondernemen naar Vilvoorde en omstreken. In den voormiddag zullen we een bezoek bren gen aan ons hoofdmagazjjn te Eppegem, om vandaar te voet door de mooie Zen- nestreek naar Vilvoorde te trekken en in den namiddag onder deskundige lei ding een volledig bezoek te brengen aan de gekende Staatstuinbouwschool van Vilvoorde. Deze reis is van uitzonder lijk hoog belang voor onze jonge land bouwers welke hun bedr(jf wenschen te moderniseeren, ook alle andere belang hebbenden zullen hier veel bjj leeren. De prijs der reis is vastgesteld op 9 fr. en dient gestort vóór 18 Juli, De ingeschreven leden der Jeugdaf deeling zullen persoonljjke uitnoodigin- gen ontvangen, welke ze hoeven in te vullen en samen met het bedrag te stor ten op onze postchekrekening n. 142.593. Uurrooster Te 8,20 uur, uitdeeling der reiskaartjes aan het station te Aalst. Te 8.32 uur vertrek naar Brussel. Te 9,30 uur, Samenkomst op het Ro- gierplein (voor het Noordstation) om vandaar in groep per elektrische tram naar Vilvoorde te vertrekken. Te 11 uur, vertrek per autobus uit Vilvoorde naar Eppegem. Bezoek aan ons magazijn Wandeling. Te 12,30 uur, middagmaal te Vil voorde. Te 1,30 uur, samenkomst aan het Sta tion te Vilvoorde, om vandaar in groep naar de Staatstuinbouwschool te gaan. Te 4,30 uur, vertrek uit Vilvoorde. Te 6,24 uur, vertrek uit Brussel (Noordstatie) naar Aalst. Zij die geen lid zijn onzer Jeugdafdee ling, hebben er alle belang bij zich te laten inschrijven, daar niet-ledeo voor taan meer zullen betalen als de leden. Ook de dames z(jn vriendelijk uitge- noodigd. Hieronder laten we een tekst volgen verschenen in "Het Vlaamsch Pluimvee blad.» REDT U ZELVEN Met warme sympathie zij hier gewe zen op het groote kongres dat de land- bouwvereeniging "Redt U Zeiven,, be legt te Aalst, den 24 Jurt om 9 1/2 uur in haar lokaal Groote Markt. Des na middags om 1 1/2 uur. vergadering in de Stedelijke Feestzaal (Stadhuis) waar on derwerpen zullen worden besproken die voor den landbouwer van het grootste belang zijn. Het is een zeer verheugend feit vast te stellen hoe zeer de behoefte aan ont wikkeling doordringt in onze landbouw bevolking, en het is nog verheugender dat eene vereeniging als "Redt U Zei ven met zulk een energie en beleid te werk gaat om ons volk te helpen om zich door ontwikkeling en aanéénslui ting op te werken tot meer ekonomi- •chen voorspoed. Wij willen hier gerust aan toevoegen dat ook "Het Vlaamsch Pluimveeblad» op heel korten t(jd zijn steentje heeft bij gebracht tot verstandelijke en ekono- miachen heropbloei onzer landelijke be volking. Door zijn uiterst belangrijke artikels en zijn nauwe verzorging is dit blad een onzer beste vakbladen gewor den. Hoenderkweekers vinden er koste lijke raadgevingen welke meer dan honderdvoud den abonnementsprijs ver goeden. Op Zaterdag 28 Juli zal ei in de Banque Centrale de la Dendre een cxaam plaats grijpen voor juffrouwen, tot het begeven van plaatsen voor boek houden, snel- en machienschrift. De kandidaten kunnen zich van nu af laten inschrijven en ook het pro gramma bekomen. Prijsopgave door den bijzonderen correspondent van De Koornbloemm. 27 Juni 1928 GROENTEN Nieuwe aardappelen 120,00 tot 140,00 Ajuin de 100 kilos 100.00 tot 150.00 Echalotten de kilo 3.00 tot 3,40 Spinagie de kilo 2 00 tot 3 00 Porei de bundel 15 stuks 4.00 tot 6.00 Selderie de bundel 15stuks 3,00 tot 6,00 Kleine cresson 2.60 tot 3,40 Kropsalaad 't stuk 0,60 tot 1.20 Rubarber de bundel 0,80 tot 1,20 Aspergen 6,00 tot 11,00 Meikoolen 't stuk 0,70 tot 0.90 Bloemkoolen 2 00 tot 3,60 Jonge wortelen de bundel 2,00 tot 3,00 Tomaten 7.00 tot 10,00 Boontjes 6,00 tot 9 60 Erwten 3,20 tot 3,80 FRUIT Druiven de kilo 15.00 tot 25.00 Appelen Kanada 7,00 tot 13,00 Stekelbeziën 120 tot 240 Perziken per kistje van 2 of 3 stuks 3,00 tot 5,00 Kerzen per kilo 5,00 tot 11,00 Aardbeziën kilo kassen 3,60 tot 9,00 Allerhande Wilde konjjnen 6 stuks 60 tot 70 Tamme konjjnen levend 't stuk 25,00 tot 35,00 geslacht dekiio 7,00tot 12,00 KiekensBrusselscheext. 65,00 tot 80,00 Jonge braadkiekens de 2 30,00tot 60,00 Graankiekens de 4 stuks 20.00 tot 35.00 Soepkiekens de 2 24.00 tot 40,00 Kalkoenen, gepluimd 55.00 tot 80,00 Ganzen levend 35 00 tot 40 00 geslacht 40, tot 55, Eenden 2 stuks 35,oo tot 60,00 Jonge duiven geslacht en geplukt de 6 stuks 20.00 tot 45,00 Eieren 't stuk 0,70 tot o,74 fr. Boter de kilo 23,00 tot 26,00 fr. 27 Juni 1928. Prijsopgave door den bij zonderen correspondent van De Koornbloem Werden te koop gesteld Groote Hoornbeesten totaal 921 als volgt verdeeld Ossen (zware) 25 Ossen (jonge) 182 Koeien 175 Vaarzen 198 Stieren 135 Kalvers 678 Magere beesten 206 Er waren in 't geheel 931 zwijnen Loopers 76 Lammeren 54 Schapen 26 Geiten 14 De prijzen s Ossen van 6 7oo kilo 7,50 tot 8.30 de kilo. Goede vette kweeken van 5 A 6oo kil. (os3en en vaarzen) werden verkocht 1* kwaliteit 8.50 tot 9,00 de kilo, 2' 7,50 tot 8 00 3' 6,50 tot 7,00 Stieren le kwal. 7.00 tot 8,00 de kilo, 2' 6 3« 5,00 tot 6,50 Koeien 1* 7,00 tot 8,00 2* en 3* 4,00 tot 6,50 Prjjzen der Kalvers 1' kwaliteit 9,00 tot 11,00 de kilo. 2' 7,00 tot 8,00 3' 5,00 tot 6,00 Zwjjnen van 8,00 tot 9,75 fr. de Irilo volgens kwaliteit. Over te nemen in Frankrijk 80,000 fr comptant. 16 hektaren land en meersch, bij stad. Groote winsten verzekerd. van 80 hektaren, helft meersch, een blok en aan 't land. mits 250,000 fr. comp tant. Stad, suikerfabriek, statie, school en kerk op 5 minuten; eerste klas grond Alles op 't hof verkocht. Er kan dit jaar nog en ieder jaar 200,000 fr. gemaakt worden. Prachtige zaak, zeer winstge vend, Schrijven Quatacker, te Lett er - hautem. Te koop te Uitbergen 5000 fr. comptant, Schrijven Quatac ker, te Letterhautem, of Charles Bos- schaert, te Uitbergen. Wilt ge beste winterlegsters, vraag onze jonge witte leghorns, geboren op 1 Maart '28, bij kundig onderhoud 60 eiers verzekerende vóór Nieuwjaar. Verkoopprijs 25 fr. op 1 Mei, meer 25 ctm. ner volgenden dag voor groot getal bij overeenkomst. Zoekt ge uw ras te verbeteren, wij bieden U onze jonge fokhanen, witte Leghorns, 4 maand oud. de beste en schoonste der streek, rechtstreek sche afstammelingen der Record-hoeve Led- bridge, te Deux Sèvres, Frankrijk, aan 35 fr. het stuk. Schrijven aan Gust. Gevaert, Kapel straat, Zulte. 600 kilo roggestroo, b(j Alfons Coppens, Broeckstraat, Herdersem. Hooi en stroo,beste hoedanigheid. Prjjzen buiten alle konkurrentie. Op aanvraag levert men ten huize. Emiel Meert. Denderhautem, Dael, 28. Hooi, nieuw en oud, alsook stroo, b(j J. Dubois, Binnenstraat, 64, Aalst. Lichte driewielkar, zoo goed als nieuw, bij Philemon Schollaert, Kapel- Ie nhoek, Welle. Dorschmachien met manége, zoo goed als nieuw, bjj Petrus Merchiers, Brugstraat, Sottegem. Lichte driewielkar, voor koe of ezel, in goeden staat, bij Gerard De Ryck, 's Graevenkcrselaere, Haeltert. Partij tarwe- en masteluinenstroo b(j Jozef Verbeeck, Moorselbaan, 287, Aalst 2000 kg. haverstroo, een ressort- kar (draagvermogen 1000 kg 1 schoe- per "Cultivateur», alles zoo goed als nieuw, b(j Ai mé Lievens, Heide, Wiche len. Goede ressortkar vracht 1300 kg.) in goeden staat, bij Coetsiers Frans, Dorp, Erpe. Buitengewoon occasie van maaima- chien met piktoestel. Wordt op proef gegeven bij D'Hoker, Meire. 2000 kilo tarwe- en roggestroo, bij Joseph De Schryver, Nieuwerkerken, Grooten Dries. Groote hoeveelheid raapkoolplan- ten bjj August De Smet, Babbelaer. Hofstade. 3000 kgr. hooi bjj Jos. Keymolen. likeurist, Kerkxken. 3 driewielkarren, 1 voor twee paar den en 2 voor één paard, in goeden staat, bij Ach. Haesaert. Mottenhoek, Helder- gem. 2 dubbele poorten (roode deel) van 3 meter hoog op 3 m. breed, bij Ben. Verbeken, Bouckhoutstraat 278, Hekel- gem. Een lichte kamion met kap, res sortkar met kap, alles in goeden staat, bjj Eu geen Houtman, slachter. Halt, Welle. OKKAZIE een maai- en pikmachine te koop, in heel goeden staat, aan zeer lagen prijs, bij Louis Cuvelier, Smid, Breedestraat, 27, Aalst. Vanaf heden alle soorten zaden en planten, bij Alfons Arts, Bergestraat, 3, Aalst (opvolger van de gebroeders Podevyn). Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitladders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prjjzen buiten konkurrentie, GRAZING. Plaats voor twee veu lens op een goede drooge weide. Zich wenden bij Aimé Lievens, Wichelen, Heide. Alle donderdagen aankomst van Hol- landsche koeien en vaarzen, gekalfd en bekalfd, in het oud huis van vertrouwen waar men eerlijk en treffeljjk gediend wordt, bij Alfons Abbeloos, Erembode- gem. Dorp. Men verwisselt voor alle vee. Prjjzen buiten alle concurrentie. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Beste koe, halve dracht, eerste prijs in de kantonale prjjskamp van Ni- nove, bij Joseph De Smet, Meerbeke, Hollebaan. Goede werkkoe, einde dracht, bjj Camiel Cosyn, Oordegemschestraat, Vlierzele. Bij vermindering, beste koe, goed kunnende werken, eindedracht, 5de kalf bij Alfred De Winne, magazijnier, Let- terhautem. Schoone koe. einde dracht 3 Juli, 2de kalf, bij wed. Van den Heuvel, Lin destraat, 21Peuthy. Beste vaarzekalf en stierekalf, 5 dagen oud, bij Hanssens Nestor, Ko ningsdries, 5, Erondegem. Nest schoone viggens, bjj Aman- dus Temmerman, Stichelen, Dender hautem. Schoone jonge zeug, 12 weken dracht, bij Octaaf Nachtegaal. Hulst, Wichelen. Zeug, beste ras, 14 weken dracht, bij Wc Eug. Van de Sijpe, Uylebroeck, Vlierzele. Twee zeugen, einde dracht, bjj Petrus De Graeve, Vondelen, Dender hautem. Twee goede werkpaarden, twee boomezels, onlangs nieuw, twee beste driewielkarren, bij Victor Kozynski, te Oultre, Steenweg. Ezel met nieuw gespan en eene kar in goeden staat, bij Frans Rimbaut, Moorselbaan, (Kleistraat, 7), Aalst. Twee schoone jonge schapen, een ram en een lam, bjj Breckx Eugeen, Moorselbaan. Aalst-Mijlbeek. Partij jonge poeljen, witte leghorn, zuiver ras, bij J Coppens, Driesstraat, nr 11Aalst Mijlbeek. Van 3 Juni, kiekskens, echte Leg horns, bij C De Corte, Dorp, Lede. 85 jonge poelen, witte Leghorns, 3 maand oud, bij Fr. Van Boxelaer, te Schellebelle. Broedsieren van 200 puike witte Leghorns, met de noodige hoeveelheid goede hanen, in 't hoofdmagazijn Redt U Zeiven, Herzele. Vanaf 1 Maart kiekjes, leghorns, coucous enz., bij Benoit Verbeken, 278, Bouchoutstraat, Hekelgem.Kiekjes eeni ge dagen op voorhand bespreken a. ub. Van heden af Leghorns, van 1 Mei speciale Leghorns, bij Kamlel Van Nuf fel, te Haeltert. Van heden af alle soorten kiekens, bij Camphin Jozef, Haeltert, Boekent. Beste occasie. Maaimachien een of twee paarden, bij E. Baeyens, statie Haeltert. Gewaarborgd. Betaling na voldoening. Drie dagwand beste tarwe op struik, bij Coppens Frans, smid. Hoog straat, Iddergem. 60 aren rogge en een zware po- ney, 7 jaar oud, beste landwerker, bjj Edward Michiel, Tervuerensche steen weg, 75, Elewyt. eeeeee Onze Hoevemotoren werden bekroond met EEREMETAAL op de Landbouwtentoonstelling te Sint Kwintens-Lennick, op Zondag 24 Juni laatstleden. Vraagt ons prijzen. Werkhuis HaeltertDorp. Telefoon 601. Magazijn Geer aar dsbergschestw.. 47, Aalst. Telef. 713. De verbeteringen die zij aanbrengt, zullen li verheugen. Gefabrikeerd in 8 typen van af 80 tot 225 kg. Allen met Overhellingsregelaar. Vraagt om beschrijvend prospektus Ploegenbouw. Berlaere bij Dendermonde. MSMS t

De Koornbloem | 1928 | | pagina 5