Landbouwweekblad Onze Strijd tegen de Vervalsching van Meststoffen en Veevoeders Zitdag te Eppegem Dc Pachttermijn van Kleinvee sy ndikaat 44 Flandria negen jaar» Vrijstelling van Grond' belasting voor Nieuwe Woningen «■«■■■■■■■MM» MHH flMMH Rechtskundige Dienst» Opletten 1 ZONDAU 15 JULI 1928 Prill 21 een rit*. Arbeid adelt Abonnementsprijs 9.00 frank jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De ne«tew*rker» >Q> viHunwoofdeiök voor in» Onqetcekende stukke» worden niet o^eeotae». Niet opeeaomea handeekrfften worden «let terowmeve». Voor en de Landbtmwen Voordracht gehouden op het 1' Jaarlijksch Kongres van Redt U Zeiven, door heer M. Vermeire, ingenieur-agronoom Maatschappelijke Vraagstukken Het is algemeen bekend, dat op onze landbouwbevolking hoofdzakelijk de taak en de verantwoordelijkheid rusten der bevoorrading, en dat zij anderzijds de beste kliënteel is voor de inlandsche nijverheid en tevens de grondstoffen le vert voor talrijke nijverheden. Vermel den we even suikerbeeten, suikerij, vlas tabak enz. Wanneer evenwel de landbouwer geene goede meststoffen, geene goede veevoeders heeft, worden zijne opbreng sten daardoor geringer, wat niet alleen in de eerste plaats ten schade is voor den landbouwer zelf, maar tegelijk voor het geheele land. Het is dus niet uitslui tend de landbouwbevolking die belang heeft bij goede meststoffen en veevoeder artikelen, maar ook de andere klassen der samenleving. De herinnering aan het bedrog en de uitbuiterij nagaande, waarvan onze landbouwers, als afzonderlijken, gedurig de slachtoffers van waren vóór het tot stand komen der landbouworganisaties, mag worden bevestigd, dat thans, hoe wel op mindere schaal, nog genoeg be drog wordt gepleegd. Dat hedendaags nog al te veelvuldig de eerste wetten der rechtvaardigheid onder de voeten wor den getreden door het afleveren van minderwaardige of zelfs schadelijke wa ren, is, naast andere oorzaken waarover verder, ook te wijten aan het feit, dat er nog te veel landbouwers zijn, die geen genoegzame kennis van meststoften en veevoeders hebben, en tengevolge daar van gemakkelijker kunnen bedrogen worden. Deze kennis is voor den land bouwer niet alleen noodzakelijk onder technisch, maar evenzeer onder commer cieel oogpunt, want hij dient ook goed te weten welke waren hij aankoopt. Eene Dat door het bedrog in den mest stoffen- en voederhandel het verwezen lijken van grootere, doch onrechtmatige winsten uitsluitend wordt betracht, vraagt geen verdere opheldering. Wel integendeel, hoe het bedrog gepleegd wordt en op welke meststof- en voeder- artikelen hoofdzakelijk, alsmede met welke meststoffen zooal, zoodat deze drie punten allerbelangrijkst zijn om even nader te onderzoeken. Betrekkelijk het eerste punt Hoe het bedrog gepleegd wordt is uit de na sporingen, welke o.m. door het Labora torium van den Eigenaars en Landbou- wersbond van Brugge, sedert 1886 zijn aangevangen, omtrent den aard der ver- valschingen van meststoften en veevoe ders, af te leiden dat het bedrog ten doel heeft ofwel 1) het verlagen van het voedend be standdeel (voor enkelvoudige meststof fen) of van de voedende bestanddeelen (voor samengestelde meststoffen en vee voeders) door het inmengen van een zeker procent vreemde stoffen van wei nig of geene waarde, die zelf schade lijk kunnen zijn. j Alzoo zijn door het labaratorium van den Eigenaars- en Landbouwersbond, betrekkelijk het Chilisalpeter (om bij deze meststof te blijven) menigvuldige stalen bevonnen, die vervalscht waren met a) zand, (waardeloos) schommelend van 9 °/o tot 69 °/o en meer stikstof- inhoud 14,3 "Io tot 4,6 °/o. b) Keukenzout, (schadelijk) schomme lend van 9 tot 51 en meer; stikstof- inhoud 14,3 °/o tot 7,25 "Io. c) Zeezout, (schadelijk) schommelend van 8,59 tot 60,87 en meer stik- stofinhoud 13,95 °/o tot 6,02 °/o. Wat de veevoeders, aangaat, vernoe men we enkelijk het lijnzaadmeel, ver valscht met a) aarde tot 12 °/o b) hippekaf tot 15 °/o c) ricinuspellen tot 13 °/o 2) Het verhandelen van een gelijkaar dige meststof, doch met lager inhoud. Alzoo is door het laboratorium van den Eigenaars- en Landbouwersbond o m. vaak aangetoond dat a) gewone sylviniet (met 15 4 16 watervrije potasch) was geleverd gewor den voor rijke (met 20 4 22 °/0 water- vrije potasch) b) chloorpotasch met inhoud van 40 °/o watervrije potasch (K.10) was verkocht geworden voor chloorpotasch met een gehalte van 50 60 of van 60 A 62 "Io watervrije potasch. 3) Het afleveren van een totaal ander minderwaardig of waardeloos produkt. Alzoo is 't voor den oorlog voorgeko men, dat zuiver keukenzout verhandelt werd voor zwavelzuur ammoniak. Over eenige jaren werd door een handelaar eene meststof verkocht onder den naam van "Beste meststof voor weiden.,, Bij onderzoek bleek echter, dat deze "beste meststof,, noch stikstof, noch fosfoor- zuur, noch potasch, noch kalk, maar veel ijzer inhield. Heel vaak ook worden fijn gemalen minerale fosfaten geleverd voor metaalslakken. Betrekkelijk het tweede en derde punt S "Op welke meststof- en voederartikelen hoofdzakelijk het bedrog gepleegd wordt en met welke stoffen zooal onderricht f ons daarover voortdurend de ervaring. Aan de hand o.m. van ontledingsuitsla- I gen over een reeks van jaren, geput uit de verslagen van het laboratorium van Landbouw- en Nijverheidsscheikunde l van Kortrijk en van 't Provintiaal Land- bouwlaboratorium te Roesselaere mag j worden bevestigd, dat onder de mest stoffen het meest vervalscht worden 1) Chilisalpeter, vooral met zand, keukenzout, zeezout, natrium sulfaat of Engelsch zout, kaïniet, zand en keuken zout, zand en zeezout, zand en kaïniet. 2) Zwavelzure ammoniak, vooral met keukenzout, zeezout, zand, natrium sul faat of Engelsch zout, kaïniet, zand en keukenzout. 3) Metaalslakken, vooral met fosfoor- arme hoogovensslakken, minerale fos faten. 4) Chloorammonium, vooral met zand. Dit wordt speciaal gedaan, om het stik stofgehalte. dat 24 A 26 °/o is, te bren gen op 20 a 20,5 °/o, zooals dit van zwa velzuren ammoniak. Worden minder vaak vervalscht 5) Potaschsulfaat, vooral met zeezout, natrium sulfaat en slecht geraffineerde chloorpotasch. 6) Guano, vooral met zand, bruine aarde. 7) Superfosfaat, vooral met minerale fosfaten. Van de veevoeders integendeel wor den inzonderheid vervalscht 1) Lijnzaadkoeken en lijnzaadmeel, vooral met hippekaf, water, afval van meel (bijzonderlijk rijstpellen), ricinuspel len, beuknootpellen, ongepelde aard- nootkoeken, vreemde zaden, als wilde zwarte mostaard, koolzaad, raapzaad, enz..., zand. Veel minder 2) Aardnootkoeken en -meel, vooral met krijt, ricicinuszaad. 3) Cocoskoeken, vooral met ricinus zaad. 4) Rijstvoedermeel, vooral met mani- okmeel en krijt. 5) Kortmeel (een meelafval staande tusschen zemelen en kriel), vooral met maniokmeel, om kriel (grofgemalen meel) na te bootsen. Uit den aard dus zelf der meststoffen en veevoeders, waarop vervalsching wordt gepleegd, in verband met de na tuurlijke geschiktheden van de stoffen, waarmede vervalscht wordt, is het wel duidelijk dat het meerendeel der bedrie gerijen zeer gemakkelijk kunnen gedaan worden zonder het uiterlijk opzicht der waren te veranderen, ('t Vervolgt). Heer Ingr K. Hambrouck zal zijn zit dag te EPPEGEM houden op Maan dag 23 Juli. van 9 uur tot 10 uur 30 dus niet op 30 Juli, zooals in een onzer vorige nummers vermeld. belangrijke Wet tot bevordering van den Woningbouw Wij hebben in een vorig nummer reeds melding gemaakt van het wets voorstel, vrijstelling van grondbelasting verleenend, voor het bouwen van nieu we woningen. Dit voorstel is thans wet geworden en verscheen in het Staatsblad van 20 Juni 1928. Hieronder geven wij de uit eenzetting der voornaamste bepalingen van bedoelde wet. 1° Duur en beteekenis der vrijstelling. De vrijstelling van grondbelasting wordt verleend gedurende een termijn van 10 jaren voor de nieuwe woningen, waarvan de eigenaars bewijzen dat de bouw begonnen werd na 31 December 1927. op voorwaarde dat de woningen betrokken werden vóór 1 Januari 1931. Voor de toepassing van bedoelde vrijstelling, wordt gedurende het tienja rig tijdperk geen rekening gehouden met eenige verhooging van het inkomen der nieuwe woning, behoudens wanneer die verhouding 1/4 van het aanvankelijk ka dastraal inkomen overschrijdt. De vrijstelling slaat 1° op de hoofd som der grondbelastingen (11 o) 2° op de buitengewone grondbelastingen 1926 1930 ten voordeele van den Staat (5°/0) 3° op de provintiale en gemeentelijke opcentiemen (7,5 °/o). Nochtans behouden de gemeenten het recht een taks te heffen op de nieuwe gebouwen die van de kwijtschelding der grondbelasting genieten deze komt ook niet in aanmerking voor de toeken ning aan andere voordeelen gegrond op de belasting of op het inkomen, bijv. voor het toekennen van het kosteloos ouderdomspensioen, de vrijstelling van van legerdienst, enz. De kwijtschelding van grondbelasting is toepasselijk on verschillig of de eigenaar bouwt voor eigen gebruik of voor verhuring. 2° Welke huizen kunnen van de vrij stelling der grondbelasting genieten. Om de vrijstelling te bekomen moe ten de nieuwe woningen aan de volgen de vereischten beantwoorden a) door de beschermkomiteiten voor goedkoope woningen erkend of goedge keurd worden, als vereenigende de mini ma-voorwaarde van bewoonbaarheid en gezondheid te bepalen bij koninklijk besluit b) geen kadastraal inkomen hebben meer bedragende dan 1500 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners, 2000 fr. in de gemeenten van 5000 tot tot en met 14999 inwoners, 2500 fr. in de gemeenten van 15.000 tot en met 59 999 inwoners, 3000 fr, in de gemeenten met 60.000 inwomers en meer. De rangschikking der gemeenten ge schiedt zooals voor de toepassing der supertaks. Hier past eene aanmerking Zooals het verslag, uitgebracht door de kom missie der Kamer van Volksvertegen woordigers het aantoont, is het verschil tusschen het maximum inkomen voor de kleine en groote gemeenten te hoog. 1 Het gering kadastraal inkomen van 1500 fr. voor gemeenten met minder dan 5000 inwoners is van aard om het toepassingsveld van de wet in de lande lijke gemeenten grootelijks te verminde ren. De geweldige stijging der bouw prijzen en van het kadastraal inkomen dat er zal uit volgen, zal weldra leiden tot den uitslag, dat de wet schier geen uitwerksel zal hebben voor de belang wekkende kategorie van half-landbouw- woningen en bedienden-huizen gebouwd in de buitengemeenten. Waar het klaarblijkelijk de bedoeling van den wetgever is geweest, het aan moedigen tot bouwen op den buiten en het ontlasten der groote centra, dringen wij van nu reeds met klem aan tot ver hooging van het maximum van het ka dastraal inkomen voor nieuwe wonin gen te bouwen in de buitengemeenten. De maxima van het kadastraal inko men, hierboven voorzien, worden ver hoogd met 500 fr., wanneer de woning tot beroepsgebruik bestemde bijgebou wen omvat (bijv. werkhuis, stal, schuur I enz.) waarvan het kadastraal inkomen ten minste 500 fr. bedraagt. Worden als afzonderlijke woningen beschouwd en kunnen kwijtschelding van grondbelasting genieten de afge scheiden gedeelten van gebouwen met talrijke woongelegenheden. indien het tadastraal inkomen van elk dezer ge deelten het hierboven aangeduid ka dastraal inkomen niet overtreft. De kwijtschelding wordt insgelijks verleend in de voorwaarden hooger aangeduid voor de ongezonde huizen, die na 31 December 1927 grondige ver anderingen hebben ondergaan, eerst daags te bepalen bij koninklijk besluit. 3° Nieuwe woningen uitgesloten van het voordeel der kwijtschelding. De kwijtschelding van grondbelasting wordt niet toegekend a) Voor de woningen toebehoorende aan de bouwmaatschappijen erkend door de nationale maatschappij voor goedkoope woningen of door de alge- meene Spaar- en Lijfrentkas. b) Voor de woningen door deze maat schappijen aan de partikulieren ver kocht met toekenning der staatspremie. c) De woningen waarvan de bouwers de staatspremie hebben getrokken. d) De gebouwen opgetrokken met vergoedingen voor oorlogschade of voor brand, alsook de lust- en plezier - woningen, de zomerverblijven en de drankslijterijen. Op Zondag 8 Juli waren de inschrij vers voor de Eierexportmaatschappij bijeengeroepen om tot goedkeuring der standregelen, tot teekening derzelve en tot vollediging van het bestuur over te gaan. Om kwart na 10 uur opende heer Caudron de vergadering en wees op de aan de dagorde staande punten. Heer Cl. Saeys las de standregelen voor, wel ke zonder eenige opmerking werden aangenomen. Bij stemming werd het bestuur als- volgt volledigd Voor den beheerraad HH. Benoit Schockaert, schepene.Eron- degem. Th. Baeten, onderwijzer, Aygem. L. Bruggeman. hoofdonderwijzer, Appelterre. Leo De Clippel, landbouwer,Wou- brechtegem. Voor den toezichtsraad HH. Em. Baeten, Heldergem. Frans De Windt, Nieuwerkerken. Ph. De Smedt, Aalst. Naderhand werden door de aanwe zigen de standregelen geteekend en liep de vergadering onder de beste stemming ten einde. Daarmee is het initiatief door R.U.Z. over 'n paar maand genomen werkelijk heid geworden. Da eerste en voornaam ste stap naar de verwezenlijking is gezet, en eerlang zal de werking kunnen wor den aangevat met den eersten bedrijfstak dezer nieuwe organisatie n.l. de eierle- vering. Enkele inschrijvers zijn nog achter met hunne geldstorting. We vragen hun dringend dit ten spoedigste te doen,zulks op onze bureelen of op onze postcheck- rekening nr 142593. Degenen welke tot nog toe met hunne inschrijving getalmd hebben, raden we ten zeerste aan, gauw 'n besluit te nemen en door te storten voor het Kleinvee- syndikaat Flandria zijn ze zeker eene rendeerende geldplaatsing te doen en zulks op stevige fundamenten. Wie daaraan mochte twijfelen raden we aan I eventjes het ontstaan.de groei, ontwikke ling en bloei van de moeder instelling "Redt U Zeiven,, na te gaan. Onze rechtskundige zal op Zondag 22 Juli evenals op Zondag 29 Juli i GEEN zitdag houden. De nota van de meerderheid der Middenafdeeling van de Kamer han delend over de onbetwistbare voordee len van den pachttermijn vaa negen jaar luidt verder als volgt "Wordt het nut van de pacht op lan gen termijn in beginsel weinig of niet betwist, dan rijst nochtans de oneenig- heid op, wanneer er sprake is van de verplichte landpacht van negen jaar. „Er wordt gezegd laat de vrijheid werken in zake huurovereenkomst en de pachten van 9 jaar zullen, zooals vroeger, van zelf worden gesloten,,. Fei telijk antwoordt daarop de ervaring dat de landpachten van 9 jaar hoe langer hoe zeldzamer worden en thans de uit zondering zijn. In deze verplichting zag men een af breuk van het eigendomsrecht. Maar die afbreuk bestaat toch even goed, wanneer de huurtermijn van 3 jpar ver plichtend is. Het beginsel eenmaal aan genomen, blijft er nog slechts de verhou ding te bepalen. Nu, op dit gebied moet men nagaan wat het voordeeligst is voor den voortbrenger en voor 's lands algemeene opbrengst. Sommigen schrik ten terug voor eene inbreuk op de vrij heid in de overeenkomsten die de be trekkingen tusschen eigenaar en huur der regelen. Maar bestaat die vrijheid wel in feite voor den huurder die den grond noodig heeft om te leven en voor den eigenaar die door aanvragers wordt bestormd Tenslotte hebben zij die eertijds voor stander waren van de verplichte land pacht, hunne verandering van zienswijze verantwoord door de vrees dat de huur der voor een te langen termijn kon ge bonden zijn, te lang ten aanzien van de onstandvastigheid der muntwaarde, en het hooge bedrag van den huurprijs. Wij zullen doen opmerken dat onze munt thans gestabiliseerd is en er van dien kant dus niets meer te vreezen valt. Wat den hoogen huurprijs betreft, dat misbruik dient langs een anderen weg verholpen te worden, (dien weg toonden wij aan in onze wenschen in zake paehtprijsregeling op ons Kongres). Daarenboven nu, een amendement door de middenafdeeling werd aange nomen, zou dit misschien doeltreffend het bezwaar kunnen uit den weg ruimen. Immers dit amendement laat de land bouwers toe, hun land op te zeggen na 3 of 6 jaar. Dat ware ongetwijfeld eene veiligheidsklep voor den huurder, maar het ware vooral een antwoord op het hooger vermeld argument. Feitelijk zou deze bepaling schier niet worden toegepast. Niet één landbouwer-huurder op hon derd zal zijne pacht na 3 of 6 jaar op zeggen, zelfs indien de huurvoorwaarden weinig gunstig zijn. Hij zal bij zich zelf zeggen, dat hij zware lasten gemakkelij ker over een langen dan over een korten termijn kan dragen. Slechts dan, wanneer hem draconische voorwaarden worden opgelegd, zal hij van zijne pacht afzien, en in dit geval zijn deze voorwaarden zedelij ker wij ze niet te verantwoorden. Laten wij nooit vergeten, dat de land bouwer den grond volstrekt noodig heeft om met zijn gezin te leven. In ons land vindt men schier geene hofsteden ledig of gronden, onbebouwd. Voor een te huren lapje grond of pachthoeve staan er onmiddellijk tien liefhebbers gereed en doen elkaar niet zelden een nadeelige mededinging aan, die den eigenaar al léén ten goede komt. Op het kongres der Beroepsvereeni- gingen voor den Landbouw (Unions Professionnelles Agricoles) te Brussel in Maart 1.1., evenals op het jongstleden kongres der Vrije Landbouwersveree- niging Redt U Zeiven te Aalst ge houden, hebben ook de afgevaardigden van het platteland met dezelfde kracht dadige eensgezindheid zich ten voor deele van de 9 jaar uitgesproken. In alle geval de duizenden huurboe- ren zullen in deze hervorming meer vei ligheid vinden en tevens de mogelijkheid om de voortbrenging van den grond te verhoogen. Deze beslissing door de meerderheid der middenafdeeling getroffen, zal voor onzen landbouw ongetwijfeld het uit gangspunt wezen van een nieuw tijd vak van voorspoed. R m OEM naummmRmmtammeaK* ■■hmmmmbb mmum ««•■■■■■■b

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1