Ruwe of Opgeloste PERU-GUANO MOREELS, Merk «DE PLOEG» Eenige Geboden voor de Leden Eenige Geboden voor de Magazijniers Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Onze Strijd tegen de Vervalsching van Meststoffen en Veevoeders i Hopplanters! Voor al uwe en geldplaatsingen VERSTANDIGE LANDBOU ERS BEMESTEN HUNNE VELDEN MET die liun de Grootste Opbrengst met de Beste Hoedanigheid verzekert. Zondag 29 Juli 1928. Zon- en Samsdag houdt in eer, Leest De Koor'bloem iedren keer Hebt voor voeders zakken klaar, Zonder geld en haalt geen waar Redt U Zelf, zoo redt U d'Heer. Ziet Uw zak' en waren na, Merk en inhoud ziet U dra, Reinigt wel Uw magazijnen, Helpt de grooten, steunt de kleinen Doet vooral geen telling mis. Anders geeft U ergernis. Mijdt 't bestellen zonder prijzen Recht betalen doen de wijzen, Past op waren lang bewaard En op 't zenden Uwer kaart. GN. Darm. Voordracht gehouden op het 1* Jaarlijksch Kongres van Redt U Zeiven,, door heer M. Vermeire, ingenieur-agronoom (Vervolg) Over het algemeen heeft de openbare macht in ons land, zonder daarom het ideaal bereikt te hebben, reeds veel ge- J daan om de vervalschingen van mest- stoffen en veevoeders tegen te werken. Eene bespreking van al de maatregelen die in den eenen of anderen zin genomen werden, zou zeker hoogstbelangrijk zijn, doch tevens te omslachtig.Daarom zullen wij enkelijk vernoemen: I. De wet van den 21" December 1896, betrekkelijk de vervalsching van meststoffen en veevoeders. Deze wet handelt speciaal over het afleveren van eene faktuur, waarop moet komen Voor de Meststoffen 1)Naam of natuur van de geleverde waar. 2) Samenstelling per en scheikundigen toestand der vruchtbaar makende be- standdeelen. 3) Aard, hoeveelheid en specifieke eigen schappen van andere nuttige bestand- deelen Voorde Veevoeders 1) Aard van 't zaad of van zaden. 2) De minimum hoeveelheden per van ieder voedend bestanddeel. 3) Aard, hoeveelheid en specifieke eigen schappen van andere nuttige bestand- deelen. II. Een koniklijk besluit van 30 April 1897, betrekkelijk den handel van vee voeders. Het handelt meer in 't bijzon der over de stoffen die als veevoeders kunnen dienen alsmede over de produk- ten die schadelijk zijn, om in de veevoe ders voor te komen. Eveneens behelst dit koninklijk besluit, dat de verhouding natuurlijke onzuiverheden die onschade lijk zjjn, niet hooger mag beloopen dan 12 terwijl de veevoeders,om "zuiver,, te zjjn niet meer dan 2 ervan mogen inhouden. Hier veroorlooven wjj oas de opmer king, dat deze verhouding van 12 natuurlijke, niet schadelijk onzuiverhe den te breed is en dat de wet op dit punt strenger zou moeten zijn. Voor den landbouwer ware het voordeeliger, in dien hij op de faktuur, die eiken aan koop vergezeld, de benaming "zuiver,, zou eischendan mogen de onzuiver heden niet hooger zijn dan 2 III. Het koninklijk besluit van 8 Maart 1897, dat de wet van 21 Dec. 1896 na der uitlegde, is nu vervangen door IV. Het koninklijk besluit van 18 Augustus 1921. Het artikel 7, dat een faktuur voorschreef b(j een levering van 50 kg. veevoeder, is nu vervangen door V. Het koninklijk besluit van 10 Maart 1923, dat een faktuur voorschrijft van 25 kg. VI. Verders maakte het Ministerie van landbouw een model van een over eenkomst op tusschen het Ministerie en de handelaars, dat genoemd wordt Reglement van kosteloos toezicht,, waarbij de handelshuizen, die deze over eenkomst aangaan met het Ministerie, zich verplichten, bij aflevering van be paalde hoeveelheden, aan den kooper een bon voor kostelooze ontleding te geven. Zie daarover artikel 4 van dit reglement vastgehecht aan het proces verbaal van staalneming, alsmede de an dere bijzondere bepalingen. VII. Een ministerieele omzendbrief bepalend, dat vanaf 1 Januari 1928, het onderzoek der Thomasslakken in de Rijks- en aangenomen laboratoria altijd de doseering van het fosfoorzuur, op- osbaar in citroenzuur 2 °/0 (methode Wagner) zal omvatten, zelfs indien die doseering niet gevraagd wordt, t Doel van dien maatregel is paal en perk te stellen aan het verkoopen van enkel ge malen minerale fosfaten. Die maatregel zal ook toelaten de vervalsching der Thomasslakken door toevoeging van natuurlijke fosfaten te ontdekken. Hoewei die maatregel aan een aller grootste noodzakelijkheid heeft voldaan, is hjj toch nog onvolledig. Immers, in de metaalslakken is slechts het fosfoorzuur, oplosbaar in een 2 %-ige citroenzuur oplossing, van eenige werkelijke waar de voor den landbouwer, omdat alleen dit fosfoorzuur rechtstreeks vlug op neembaar is voor de planten. Het ware bijgevolg uitermate wenschelijk, zonder dat het eenige schade kan berokkenen aan den voortbrenger of aan den ver- kooper, dat de wet hierin verder afdoen de ingreep, door b(jv. de verplichting op te leggen.de metaalslakken uitsluitend te verkoopen volgens hun gehalte fos foorzuur, oplosbaar in citroenzuur, (Wagner). Daarmede zouden tegelijk de moeilijkheden wegvallen welke thans gedurig voorkomen, doordat de handel nog steeds voor de metaalslakken aan rekent het fosfoorzuur, oplosbaar in minerale zuren, en alle eenvormigheid zou verkregen worden. Tot daaar onze wetgeving op de ver- vervalsching van meststoffen en veevoe ders. Wanneer w(j nu even nagaan, wat in Holland hierover bestaat, dan zien we, dat daar is opgemaakt een 1. Codex meststoffen (bij verkorting worden de eischen voor kwaliteit van hulpmeststoffen alzoo genaamd). 2. Codex voedermiddelen (bij verkor ting worden de eischen voor kwaliteit en voedermidddelen alzoo genaamd) A. De Codex meststoffen geeft als gewone eischen op 1. De in deze eischen opgenomen cij fers voor de samenstelling gelden voor alle gevallen, waarin een be paalde, nauwkeurig omschreven, in cij fers uitgedrukte garantie voor de gehal ten niet is gevraagd, noch is verleend. Bij verkoop met andere garantiecjjfers dan in deze eischen zijn aangegeven, zal de waar moeten overeenkomen met de alsdan gegeven garantie. Voor een levering zonder garantie voor het gehal te geldt derhalve steeds, als stilzwijgen de garantie, dat het gehalte der waar zal voldoen aan de in deze eischen voor de betreffende meststoffen nader genoemde samenstelling. 2. Alle meststoffen moeten in bruikba- ren toestand geleverd worden zij moe ten uitstrooibaar zijn met de machine, behalve die, waarvan omtrent den toe stand een andere omschrijving gegeven is. 3. Plantenschadelijke bestanddeelen mogen in het algemeen niet aanwezig zijn. Van de meststoffen, ieder afzonderlijk, geeft de codex als bijzondere eischen op a.m. voor 1Chilisalpeter. Het maximum toe laatbaar gehalte aan perchloraat. bere kend als kaliumperchloraat, bedraagt 0,4 Deze maatregel vinden we heel goed, omdat het nogal eens gebeurt, dat Chili salpeter perchloraten bevat. Wanneer deze stof in een hoeveelheid van 1 pro- j cent in het sodanitraat aanwezig is, kan ze vergiftigingen verwekken. Het ware daarom wellicht gewenscht, dat voortaan het sodanitraat niet alleen op stikstof, maar ook op perchloraat- gehalte zou worden onderzocht. 2. Kalkstikstof of calciumcyanamide. Het gehalte aan stikstof moet 15 be dragen van de in totaal aanwezige hoe veelheid stikstof moet 80 gebonden zijn als calciumcyanamide met een spe ling van 5 Bij niet voldoen aan dezen laatsten eisch, zal gekort worden van 74,9 tot en met 70 .5 van den koopprijs van 69.9 tot en met 65 15% van den koopprijs van 64.9 tot en met 60 25 van den koopprijs beneden de 60 kan de partij wor den geweigerd, of, zoo dit niet meer mogelijk is, een korting toegepast wor den van minstens 30 van den koop prijs. 3. Thomasphosphaatmeel. Het moet bevatten 15 in mineraalzuur op baar fosfoorzuur, waarvan de oplosbaar heid in een 2-procentage waterige op lossing van citroenzuur, bepaald volgens de methode Wagner, 80 moet bedra gen, tenzij het gehalte aan in mineraal- zuur oplosbaar fosfoorzuur meer dan 16.5 bedraagt. In dit laatste geval zal de oplosbaarheid van het fosfoorzuur 75 moeten bedragen, in beide geval len met een speling van 5 Bij het voldoen aan dezen eisch zal gekort worden bij een gevonden gehalte van minder dan 16,51 fosfoorzuur en een oplos baarheid van 75 tot en met 70 5 van den koopprjjs, terwjjl b(j de op losbaarheid beneden 70 de partij kan worden geweigerd, of, zoo dit niet meer mogelijk is, een korting worden geheven van minstens 25 "Ivan den koopprijs bij een gevonden gehalte van meer dan 16 5 fosfoorzuur en een oplos baarheid van 69 tot en met 65 5 van den koopprijs, terwjjl, bjj een oplosbaarheid beneden 65 de partij kan worden geweigerd, of, zoo dit niet mogelijk is, een korting worden geheven van minstens 25 van den koopprijs. Deze cijfers gelden voor Thomasphos phaatmeel, zonder garantie verkocht. Bij verkoop met een garantie, welke af wijkt van deze cijfers, zal toch 80 respectievelijk 75 van het gehalte aan in mineraalzuur oplosbaar fosfoorzuur moeten oplossen in een 2-procentige waterige oplossing van citroenzuur als boven aangegeven. Bjj niet voldoen aan dezen eisch der oplosbaarheid zullen dezelfde kortingen worden toegepast. Thomasphosphaatmeel moet zoo fijn vermalen zjjn, dat het gehalte aan fijn meel. bepaald volgens de aan het Rijks landbouwproefstations gevolgde me thode 75 bedraagt, met een speling van 5 Het produkt moet vrij zijn van grove staaldeelen. Is aan den eisch omtrent het fljameelgehalte niet voldaan, dan zal ge kort worden bij een gevonden gehalte van 69 6 van den koopprijs, 68 8 van den koopprjjs, 67 .10 van den koopprijs, 66 °/o 12% van den koopprijs, 65 14 van den koopprijs, terwjjl beneden 65 de partjj kan wor den geweigerd, of. zoo dit niet meer mo- geljjk is, een korting kan worden gehe ven van minstens 25 van den koop prijs. In Thomasphosphaatmeel mag geen vreemd phosphaat aanwezig zjjn. Bij niet voldoen aan deze eisch kan de par tij worden geweigerd, of, zoo dit niet meer mogeljjk is, een korting worden geheven van minstens 25 van den koopprjjs, mits het Rijkslandbouwproef station daartoe adviseert. 4. Zwavelzurekali Het gehalte aan kali oplosbaar in water moet 48 be dragen, terwijl het gehalte aan chloor niet hooger dan 3,5 mag zijn. Bjj niet voldoen aan den omtrent het chloorgehalte gestelden eisch, zal de korting bedragen, bij een gevonden ge halte van meer dan 3,5 tot hoogstens 4,0 10 van den koopprjjs, terwjjl boven de 4 de partjj kan wor- den geweigerd, of, zoo dit niet meer mogeljjk is, een korting worden geheven van minstens 25 van den koopprijs. B. De Codex voedermiddelen geeft als algemeene eischen op Alle voedermiddelen moeten aan de volgende eischen voldoen tenzij anders is overeengekomen 1zjj moeten geleverd worden in den vorm en den toestand, welke voor de waar gebreukeljjk zijn 2. zjj moeten vrij zijn van vergiftige of schadelijke deelen 3. zij moeten frisch en gezond zijn 4. zij moeten vrij zjjn van bestanddee len, vreend aan de normale samenstel ling. 5. zij mogen geen behandeling van welken aard ook hebben ondergaan, waardoor zij, ten aanzien van het ge halte niet meer beantwoorden aan de samenstelling van het normale produkt. In de bijzondere eischen wordt voor ieder veevoederartikel de omschrijving en de grenscijfers aangegeven. Bijv. voor 1lijnkoek en daarmede gelijkge stelde produkten. Omschrijving. Lijnkoek en daarmede gelijkgestelde produkten (lijnmeel, ljjn- koekschilfers, enzmoeten bereid zijn uit lijnzaad, en in een zoodanigen vorm zijn gebracht, als door den naam wordt aangeduid Grenscijfers a) voor het gehalte van de grondstof aan lijnzaad (Linum usitatissium) 93 procent zonder geoorloofde speling. Een garantie voor een hooger zuiver- heidscjjfer dan 93 procent zal niet wor den erkend, evenmin een garantie daar beneden de garantie zal slechts luiden, dat de zuiverheid voldoende Is b) voor het gehalte aan vocht; 14.5 procent c) voor het gehalte aan asch bestand deelen 8 procent in de droge stof. ('t Vervolgt). BELGIE De hoenderteelt in België. Uit een voordracht van hoogleeraar Fra- teur op de laatste vergadering van de Centrale Landbouwmaatschappij van België lichten wij de volgende gege vens In 1913 overtrof de invoer van eieren den uitvoer met 78 millioen stuks en met 4 millioen frank. In 1923 bedroeg de meer invoer nog 23 millioen stuks, ter wijl in 1926 de uitvoer reeds de invoer overtrof met 107 millioen eieren en in 1927 met 490 millioen stuks. Wanneer men den prijs der eieren gemiddeld op 0,75 fr. per stuk schat, geeft dit laatste jaar ons een cijfer van 367 500.000 fr Dit bedrag is een gewichtige faktor in de handelbalans van ons land. Op soci aal gebied kan de hoenderteelt be schouwd worden als een middel tegen de landvlucht, daar de hoenderkweek aan de landbouwerszonen en de landar beiders gelegenheid geeft een winstge vend bedrijf uit te oefenen op een kleine oppervlakte. De nijverheids werklieden vinden in den hoenderteelt een geschikte bezig heid, om den vrijen tijd door te brengen welk hun door de wetgeving op den arbeidsduur wordt gelaten. De Engel- sche werklieden hebben dit opperbest begrepen en grootelijks bijgedragen tot vermindering van den eierinvoer in En geland. Thans is België de ernstige konkur- rent van Holland en Denemarken op de wereldmarkt, zoowel door de hoedanig heid van zijne eieren als door zijn voor- deelige prijzen. Wij voeren ook eieren uit naar Zwitserland en onze eerste zen dingen zjjn op weg naar Spanje. Toch moeten we waakzaam zijn. be sluit professor Frateur Engeland heeft zijne inlandsche voortbrengst verhoogd Duitschlaod dat in 1926 40 millioen eieren uitvoerde heeft dit cijfer in 1927 toi 80 millioen gebracht Polen en de nieuwe staten beginnen ook met den hoenderkweekHolland en Denemar ken zijn flink ingericht voor den eieruit- voer. België moet diensvolgens zjjne produktie uitbreiden, bijzonder de hoe danigheid zijner eieren verzorgende, daar dit de hoofdvereischte is voor het behoud onzer positie op de wereldmarkt. Wij zullen tot deze uitslagen slechts ge raken, door keuze van rassen met flink legvermogen en door een stelselmatige kruising met de inlandsche soorten. De paardenmarkt. Tijdens de maand April 11. heeft België uitgevoerd t 1.252 veulens voor de som van 4 178.000 frank, 1.552 merriën voor een bedrag van 9 701 000 fr., 3.553 ruinen voor een waarde 25.476.000 fr. en 15 hengsten voor de som van 1.270.000 fr„ hetzij to taal 6 507 paarden met een waarde van 40.625 000 fr. Duitschland was onze beste afnemer met 2228 paarden met eene waarde van 20.488 000 fr. Daarna volgen Frankrjjk met 3.825 paarden en 17.597.000 fr. en Holland met 335 paarden vertegenwoor digende een waarde van 1.591.000 fr. Gedurende hetzelfde tijdperk bedroeg onze paarden invoer uit Duitschland, Frankrijk en Nederland 5.234 stuks met een waarde van 9.327.000 fr. Ter nagedachtenis van een groot Vlaamsch Bisschop. Een komiteit kwam tot stand om ter nagedachtenis van wijlen Z. H. Mgr. Rutten bisschop van Luik een blijvend gedenkteeken op te richten. Dit zal bestaan in een kapel en daartoe noodige zijbeuk, aan de kerk van zijn geboorteplaats Geystingen bjj Maaseyck gehecht, met een marmeren beeld en zinnebeeld. Het katholieke Vlaanderen juicht dit plan van harte toe, daar het aldus in de gelegenheid wordt gesteld zijne gene genheid te betoonen aan den VLaamsch- gezinden kerkvoogd. Veel heeft wjjlen Z. H. Mgr Rutten gedaan voor zijn volk. Zoo stichtte hij in 1875, te St. Roch een afdeeling van het Davidsfonds. Op het Kongres der Maat schappelijke werken te Luik in 1886, 1887 en 1890, kwam hij ook op voor de maatschappelijke noodzakelijkheid van de kennis der Vlaamsch taal bij de hoo* gere standen in het Vlaamsch gedeelte van het land. In zijne synodale toespraak in 1920 toonde hij de wettigheid en noodzakelijk- ïeid aan der Vlaamsche beweging. In 1919 richtte hij tot zijne geesteljjk- ïeid een oproep om het minimumpro gramma, Vlaamsch in onderwijs, be stuur, gerecht en leger met overtuiging te verdedigen en op het katholiek partij programma te schrijven. De meest ingrijpende hervorming was die van 't vrjj onderwijs in zijn bisdom. In de provintie Limburg werden in Oktober 1918, de twee laagste klassen der humamora totaal vervlaamscht. In de verdere klassen werd de vervlaam- sching ingevoerd voor de helft der vak ten. De intelektuëele toenadering tus schen België en Nederland. De eerste Nederlandsche Kamer heeft het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het Hollandsch- Belgisch verdrag betreffende de intellektueele samenwerking tusschen Slederland en België wordt bekrachtigd. Jaarbeurs van het Vlaamsch Eko- nomisch Verbond. De plechtige opening der Jaarbeurs in de stedelijke feestzaal te Antwerpen is bepaald op Zaterdag 11 Augustus om vier uur 's na middags. Een groot aantal firma's uit de provinciën Oost- en West-Vlaanderen, Brabant, Limburg en Antwerpen zullen er aan deel nemen, benevens firma's uit Nederland, namelijk de "Nederlandsche Steengaasfabriek» uit Hengelo-Overjj- sel, de steenfabrieken "De Zwaluw» uit Maastricht en de "Vaderlandsche As surantie Maatschappij» uit Rotterdam. Vier onzer groote Vlaamsche Banken, da Algemeene Bankvereeniging, de Handelsbank, de Bank voor Handel en Nijverheid en het Algemeen Beleggings kantoor zullen er tentoonstellen in de omgeving der haar aanvertrouwde fir ma's. Wij meenen dan ook te mogen voorspellen dat, door de belangrijkheid en de verscheidenheid der stands, alsook door den smaak hunner inkleeding, de tentoonstelling grooten indruk zal ma ken. In de fie antiewereld. Het Vlaamsch Finantieel Verbond, afdeeling van het Vlaamsch Ekonomisch Ver bond, komt op groote schaal onder alle belanghebbenden, die door hun ambt of hun funktie in verband staan met de fi- nantieele wereld, een schrijven te richten om zich aan te sluiten bij gemeld orga- Zeer droge tabakribben voor bestrij ding van hopziekten, te bekomen in de tabakfabriekVan de Putte-Jonckhaere, Vaart, 6-7, Aalst. wendt U tot de V ,f.. SMSSSSSSMSSMSSSSSMSSSSSS

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3