Almanak voor 1929 Het Handelsregister FRUfTLA DDERS Landbouwmachines 3 Bloementuin in Augustus Rechtskundige Rubriek I Jfleitie flaHkOtldi^iDQet) Kleinveeteelt-nummer* Zaadhandel Rozenkweekerij Bloementeelt HollandseheKallkoeien Te koop TH. D'HOKER A. DUMONCEAU Dat een meisje van bloemen houdt, hoeft ons in 't geheel niet te verwonderen. Al wat lief en aangenaam is lokt haar aan en wat is er nu toch bekoorlijker dan die lieflijke bloemenkleuren en die welriekende balsemgeuren uit een bloementuin. Wij ouderen, mogen die natuurlijke neiging van het jonge meisje hoegenaamd niet tegenwerken, maar in tegendeel ervoor zorgen dat ze haar bloe mentuintje heeft waarin ze haar kan verstrooien en haar liefde tot het schoone kan aankweeken. La ter in het huwelijksleven zal ze uit ingeborene en opgeleide neiging tot het schoone dit groote voor deel putten, dat ze. door het ver sieren van haar bloemenhofje en van haar woonstede, haar man beter zal thuis houden,twant ook hij, zal niet ongevoelig blijven aan al de schoonheden welke met zoon mildheid en zoo'n kunst smaak voor hem tentoongespreid zijn. "Redt U Zei ven had nooit "De Koornbloem,, als titel van haar weekblad gekozen, hadde ze op voorhand niet geweten wat een geheimvolle kracht er in de bloe men besloten ligt. Indien "Redt U Zei ven van dwerg tot reus is opgewassen dan is het eerst en vooral te danken aan "De Koorn bloem». Maar met dit alles zou'k weer in mijn oude gewoonte kun nen hervallen, 't is te zeggen, dat ik zou durven afwijken van het onderwerp dat ik als titel van dit artikel gekozen heb. In Augustus valt er te zaaien en te stekken, te bemesten en in te nijpen. Myosotis of Vergeet-me- nietjes zaait men in Juli-Augustus, best op mestaarde. Wanneer de plantjes bekwaam zijn, en we een overtrokken of regenachtigen dag getreffen. zullen we ze verspenen op 10 cm. afstand gedurende de maand September. Met den Herfst zullen we ze uitplanten om er len tebloemperken mede aan te leg gen, te borduren of er poteeën mede te maken. Men kan ook ter plaatse planten in de Lente, doch we verkiezen het in den Herst te doen. Dit plantje dat oorspronke lijk is uit de Europeesche en Azia tische Alpen, vergt een frissche plaats in den hof. Het zijn de Al pen Vergeet-me-nietjes die t meest in de kuituur voorkomen, ze hebben blauwe, rooskleurige of witte bloemen die men gewoonlijk bekomt van af de maand April tot juni. Welk bloemenmeisje zou de Vergeet-me-nietjes in bloemenhof- je willen missen Is 't niet allerbest geschikt om op de borst te spel den van hem, van wien zij vurig wenscht niet vergeten te worden In Juli-Augustus zaait men ook Silenen, eenjarige planten met rooskleurige bloemen, die als twee jarige gekweekt worden. De Silene is oorspronkelijk uit Italië. Dit land is nu eenmaal veel warmer dan het onze daarom ook hoeven we bij strenge winters mit dit plan tje op te passen, volkomen winter hard is het niet. Men zaat het evenals de Myosotis in mestaar de, men verspeent ze op een zon nige plaats in Oktober-November ofwel in Februari-Maart. Zooals we hooger zegden is dit plantje niet volkomen winterhard, daarom zullen we de Silenen liefst in bakken overwinteren en ze dan na den Winter uitplanten. In Mei- Juni zullen we op die wijze van haar bloemen genieten. In de Sile nen treft men hooge en lage varië teiten aan met enkele of dubbele bloemen. Het viooltje of pensee wat men weliswaar ten allen tijde van het jaar mag zaaien, kan ook in Juli- Augustus gezaaid worden met het doel er in het voorjaar bloemen van te hebben. Men legt den grond waarop men zaait goed fljn men dekt het zaad weinig in. In September zal men de jonge plan tjes op 10 cm. in alle richtingen verspenen en dan in Oktober of in Februari ter plaatse zetten. Men gebruikt dit plantje om er lente bloemperken en borduren mede aan te leggen. Dit is een plantje hetwelk gewend is aan ons klimaat, niet keurig is op zijn grond alhoewel het best in lichten voed- zamen grond gedijt. Wat al ver scheidenheid van kleuren witte, blauwe, purpere, bruine, gele, ge streepte en gevlekte, enz. Ze heb ben ook het groote voordeel Len te en Zomer te bloeien. We moeten ook in deze maand bijzonder onze Chrysanthemen in 't oog houden. Vergeet niet dat de meststoffen hier een groote rol spelen omdat deze plant zeer gulzig is. In Augustus-September legt men boven op de potten een wei nig nieuwen grond waarbij men wat guano voegt. Wanneer, na de laatste verpotting. den grond begint arm te worden, zal men be gieten met duiven of kiekenmest in water opgelost ook met beer of pmmoniaksulfaat. De scheutjes en zijbotten der Chrysanthemen zal men afnemen, 't Is een marktplaat die bijzonder veel gevraagd wordt om de graven der kerkhoven mede te versieren. Begin Augustus vermenigvul digt men ook de Pelargomums door stekken. Om rijpe scheuten te bekomen plaatst men de moeder plant in volle zon. De stekken worden op een of twee oogen ge nomen, in tuilen of potten gesto ken, of wel onder koud raam ge zet, belommerd tegen sterke zon. 't Is de bloem van rijk en arm en voldoet aan iedereen. Wat dunkt U, is er werk Deze almanak zal er heel wat fraaier en beter voorkomen dan de eerste, ook aan den inhoud zul len vele veranderingen gebracht worden. Van nu af kunnen we reeds mededeelen dat twee heel belang rijke onderwerpen welke op ons congres behandeld werden ook in den Almanak zullen opgenomen worden. We bedoelen namelijk een uiteenzetting over Het Belgisch belastingsstel sel en den landbouw door heer O. Bodens, licenciaat in sociale en politieke wetenschappen, als mede Koopvernietigende gebre ken bij de huisdieren door heer M. De Ridder, advokaat aan de balie te Mechelen. Deze twee onderwerpen zijn van het allergrootste belang en zul len ongetwijfeld de waarde van onzen almanak doen stijgen. Ook stellen we aldus de land bouwers in de gelegenheid deze kostelijke dokumentatie gemakke lijker te bewaren. Ten gerieve onzer lezers geven we hieronder de meest belangwekkende punten omtrent het handelsregister. We ontleenen den tekst aan een boek over Belgisch Handelsrecht geschreven door Prof. L. Predericq, advokaat aan het Beroepshof te Gent en docent aan de Universiteit. Bovenvermeld werk is uitgegeven door de Firma Van Ryssel- berghe en Rombaut, te Gent. De instelling van het handelsregister heeft een onmisbaar nut het heeft voor doel de namen van alle handelaars op te nemen, de veranderingen aan te geven, die het leven van de handelsonderne mingen treffen, of de bekwaamheid van hen die ze uitbaten. Men begrjjpt dade lijk hoezeer het noodig is zoowel in het belang van het krediet als om de eerlijkheid in de handelsbetrekkingen te waarborgen dat al de feiten, die de juridische bekwaamheid van den hande laar veranderen, of den toestand van zijn hebben of houden beïnvloeden, ter kennis worden gebracht van dezen, die met hem in betrekking kunnen komen. Het Belgisch handelsregister is een repertorium van handelsinlichtingen zonder rechtstreeksche, juridische uit werking. een dub- De wet legt den koopman bele verplichting op i 1° hij moet zich in het handelsregister laten inschrijven 2° na de inschrijving zal de koopman op alle stukken, die hij in zijn handel gebruikt, aan de opname in het handels register moeten herinneren. Op al de akten, fakturen, aankondigingen, be kendmakingen en andere stukken, uit gaande van kooplieden en van handels vennootschappen, dienen voluit de woorden Handelsregister of Re- gistre du Commerce te worden ver meld, met aanwijzing van den zetel der rechtbank, waar de hoofdinschrijving gebeurde en van het nummer der in schrijving. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Dit nummer belooft iets buitengewoon te worden. Vooraanstaande specialisten hebben reeds hunne medewerking toe gezegd. Daarenboven zal er een geïllustreerd bijvoegsel gegeven worden dat van dit nummer een luxe-nummer zal maken. Tevens zal het een uitstekend propa gandamiddel zijn. Al wie het begeert kan enkele proef nummers ontvangen maar dan moet hij dezen aanvragen vóór 30 Juli. Het huis Wed. ALFONS DE BAC- KER-DE WEVER, Dorp, Moorsel, is alom gekend voor zijne Gras-, Beet-, Hof-, Bloem- en Klaverzaden. Specialiteit van mengeling voor blij vende weide. Geen zaad wordt ver kocht zonder beproefde kiemkracht. Hollandsche kalfkoeien en kalfvaar- zen zijn te verkrjjgen in volle vertrou wen bij Alois Abbeloos, Holle weg, Er em bode gem. Wie moet ingeschreven staan leder koopman, die in België een han delszaak, een filiaal of welkdanig bij kantoor heeft. Geen onderscheid is te maken tusschen Belgischen en vreem den koopman, tusschen den handelaar als enkeling en de vennootschap van koophandel, tusschen klein- en groot handelaar. Het handelsregister wordt gehouden ter griffie van elke rechtbank van koop handel of van elke burgerlijke rechtbank met rechtsmacht in handelszaken. Het wordt volgens art. 2 van het ko ninklijk besluit van 10 Mei 1927 ge vormd i 1° door het bundelen in de vol- orde, waarin zij naar den t(jd worden ingediend, van de opgaven en adviezen, die bij de wet zijn voorzien, alsmede van de bijlagen bij de opgaven aanvullende bladen, bewijzen van inschrijving of volmachten 2" door een alphabetisch repertorium van overeenstemmende fiches. Het handelsregister werd ingesteld met het doel van openbaarmaking om aan derden toe te laten ingelicht te zijn. Het handelsregister is dan ook open baar. Iedereen mag rechtstreeks en per soonlijk kennis nemen van de vermel dingen in het handelsregister betreffen de een bepaald handelaar. Dit spruit voort uit art. 3 van 't koninklijk besluit van 10 Mei 1927 Er mag slechts ter griffie inzage van het handelsregister genomen worden na voorafgaande op gave van de eenzelvigheid der personen of der vennootschappen aangaande wel ke inlichtingen verlangd worden Een griffierecht, ten bedrage van 20 frank met uitsluiting van elk registratie recht, is gesteld voor de inschrijvingen in het handelsregister. Dat griffierecht wordt op 10 frank teruggebracht voor de inschrijvingen tot wijziging van ge dane opgaven. De wet biedt, uit een praktisch oog punt, een zwakke zjjde zij heeft geen wezenlijke sanctie voorgeschreven in geval van niet naleving harer bepa lingen. geven de De algemeene beginselen volgende oplossingen op Als de onjuiste vermeldingen het ge volg zijn van een onvrijwillige fout, dan zal de handelaar, bij toepassing van art 1382 en 1383 van het B. W. veroor deeld kunnen worden de veroorzaakte schade te herstellen. Daarentegen kunnen de onjuiste ver meldingen, vrijwillig en met kwade in zichten gedaan, aanleiding geven tot strafrechterlijke vervolgingen, wanneer b.v het opgeven van valsche inlichtia gen het aanwenden van listige knepen uitmaakt, voorzien door art. 496 van het Strafwetboek. in Zweedsch larix met ingekaste sporten. Te verkrijgen bij Jozef Van der Haegen, wagenmaker, te Meire, Oostdorp. Bij vermindering van bedrijf, beste kalf koe, bij Frans De Vulder, Boter - melkstraat, 50, Aalst-Mjjlbeek. Schoone en groote kalfvaars, kun nende werken, bij De Meyst, Molen- dries, 23, Aalst. Geprimeerde koe, rekening 28 Ju li, bij Felix De Rouck, Molenstraat, Haeltert. Roode schoone vaars.einde dracht, bij Mertens, Aygem, Dorp. Vaarzekalf, 4 maand oud, afstam meling van goed ras, bij Ph. Slagmul der, Kerkxken, Boekent. Wegens uitscheiding van bedrijf, geprimeerde melkkoe, pas gekalfd, bij Adolf De Bisschop, Bellestraat, Hekel- gem. Beste koe, wit-vos, 2de kalf, einde dracht 10 Oogst, bij Frans Baeten, Mo lenstraat, Denderhautem. Schoon vaarzekalf, vier weken oud, bij René Tavernier, steenweg, Let- terhautem. Geprimeerde vaars, wit-vos, einde dracht, bij Casimir Van der Schueren, Ressegem. Schoone vaars, wit-vos, laatste maand dracht, bij Prosper Van deVelde, Nieuwerkerken, Maal. Allerbeste koe, derde kalf, bij Ce- sar Bruylandt, Erembodegem, Gestjes. Allerbeste koe einde dracht tjj De Nayer, Zonnestraat, Aalst. Drie zeugen, 12 en 14 weken dracht, bij kinderen Michiels, Mael, Nieuwerkerken. Twee volle zeugen, 12 weken dracht, bij E. Baeten, Kam, Heldergem. Nest schoone viggens, bjj de kin deren Standaert, te Ottergem. Schoone zeug, eersteling, met 8 viggens, Vlaandersch ras, bij Petrus De Graeve, Denderhautem, Vondelen. Twee volle zeugen, 13 en 14 we ren dracht, bfi Jules De Smet, Kapellen- loek, Baelegem. Twee zeugen, einde dracht, bfi 'etrus De Graeve, Vondelen, Dender- lautem. Schoone 3jarige hond, bij Frans Arts, Botermelkstraat, 12, Aalst. Een melkschaap en een vet schaap bij Florent De Meerleer, Nederhasselt, Slettem. Jong schaap (lam) b(j Jean Dubois, looi- en stroohandelaar. Binnenstraat, 64, Aalst. Goed werkpaard, b(j Remi De Geyter, Erembodegem, Gestjes. Alle soorten kiekens, bijzonder Mechelsche Coucous, en uitbroeden van eieren, aan zeer voordeelige prijzen, bij 3etrus Plas, St Ulrich-Capelle. 150 kiekens en poelen, Leghorns, 0 weken oud, bij Frederik De Moor, Vlierzele. 200 poelen, 3 maand oud, witte ^.eghorns, bij Jozef Hespels-Van de Sype, Hoonegem, Erpe. Jonge eenden, bij Van Hoefs-Cor- nelis, Erembodegem, Ter Resschebeek. Vanaf 1 Maart kiekjes, leghorns, coucous enz., b(j Benoit Verbeken, 278, Bouchoutstraat, Hekelgem.Kiekjes eeni- ge dagen op voorhand bespreken a ub. Van heden af Leghorns, van lMei speciale Leghorns, bij Kamiel Van Nuf fel, te Haeltert. Van heden af alle soorten kiekens, b(j Camphin Jozef, Haeltert, Boekent. Beste klaverzaad, roode top, gras zaad en loofzaad en groentenplanten bij Frans Pien, Hovenier, Dries, 2, Lede. Een partijtje goede haver (20 roe den) bij wed. Gustaaf Hoevelinck, Den derleeuw. Een dagwand tarwe, te Erpe, Mo- lenkauter, aan den Audenaardschen steenweg, bfi Charles Van der Gucht, boomkweeker, Erpe, Dorpstraat. Pindorschmachien en 10 nieuwe eiken tonnen, bij wed. Jozef De Smet, Leerbeek. Op Woensdag 1 Oogst, om 1 uur, eenige meubelen en landbouwalem, bij A. Ronsyn, hof Van der Schueren, Ne derhasselt, Dorp. Twee nieuwe driewielkarren bjj Jos. De Pelsmaeker, Haeltert, Statie. Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitladders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Prijzen buiten konkurrentie. MEN AANVAARDT nog runders om op de weide te zetten. Zich wenden bij B#n Louis de Bethune, kasteel Over- hamme, Brusselschen steenweg, Aalst LANDBOUWERS, vraagt voor het dorschen uwer granen het gekende dorschmachien van Fr. Vleurinck, Meire, en ge zult tevreden zijn. Aan de landbouwers van Dender hautem en omliggende laat Frans Pro- vost, Denderhautem, Stichelen, weten dat hij dees jaar een moderne dorsch machien met driedubbele reiniging ter beschikking heeft. DEFTIGE HUISMEID gevraagd bjj Familie Dubois-Saeys, Brusselsche steenweg. 112. (nabij de kerk) St Gillis (Dendermonde) Goed loon. GEVRAAGD Gast voor boerderij, voor alle licht werk. Zich te bevragen ten bureele dezer. Hoofdagentschap van de Oogstma» chienen merk Deering Werktuigkundige IIIIBB, »orp, bij Zakking-W ater- Aderbreuk Verplaatsing der lichaamsdeelen Zekere radikale genezing gewaarborgd door de gebreveteerde toestellen van den gediplomeerden Specialist Belgische firma opgericht in 1685. Deze nieuwsoortige toe stellen volkomen zonder veeren en de Sreakcorae- letten met vierdubbele regeling, laatste weten schappelijke ontdekking. Brevet 235113; door koninklijk besluit van li Maart 1920 den Specia list Dumonceati toegeko men, weerhouden dag ea nacht zooder gevaar of ongemak de zwaarste Breuken; door een nieuw - soortige schrandere ver binding versterken de spieren en buikvlies en volbrengen bjj de nog mogelijke gevallen de volledige genezing. Speciale buikhanden. Vrouw Ver moes en, 66, Ransfort- straat, Brussel, na twee operaties, aan getast van darmuitstorting, is op een jaar volledig genezen door onze corse let Achiel Brael, Lootenhulle, gene- Oostermans, Beekstraat, Thisselt, genezen. Vrouw Geenes, 89, Longting- straat, St Pieters'Jette, na lang ltyden, is door ons toestel volledig genezen van maagzakking. G. De Smet, Itterbeek- schesteenweg, 561, z(jn dochterke gene zen van 2 breuken. Heer Welvaert. langs de vaart Middelburg (Vlaanderen) genezen van dubbel breuk. Dagelijks ontvangen w(j nieuwe be wijzen. Specialist Albert Dumoncea* geeft raad en uitleg in 't Vlaamseb van 9 tot 2 uur te Gent, 3e Zondag en 2' Vrijdag der maand, Hotel de Termonde (Zuidstatie). Geeraardsbergen, 1* Maandag. Hotel de l'Europe (statie). Dendermonde 3' Maandag, Hotel de la Paix (statie). Lokeren, 2" Woensdag, Hotel ^des Brasseurs, Statie. Aalst, 3' Zaterdag, Hotel du Comte de Flandre (statie). Vraag kosteloos uitlegboekjet Rtu da la Mauwt, 65-67. Brutaal, mm Pikbindmachienen Deering». Aflegger» "Dew- ring Maaimachienen met piktoestel 1,05 m., 1,20 m., 1,35 m. Deze machlenen bezitten een groote snelheid in ae werking, ze zijn voorzien van een gebreveteerd automatisch toestel om het mes uit te nemen. Hooikeerders Deering mat kleine wielen de rieken zijn geplaatst op theflzer. wat de beste uitslagen oplevert. Hooiraken "Dee- ring voor één paard. Hooiraken met de hand voor klein bedrijf. Dubbele ploegen, te beginnen van 85 kgr. asm lage prijzen, met of zonder rege laar. Ze worden op proef gegeven. Enkele voet- ploegen vanaf 25 kgr. Schoepen op wielen met stijve en slappe tanden. Ressorteggen In 1911 heb ik mijne eerste eggen gemaakt. Sedert dien datum hebben ze een ongemeen en bijval gehad i de kaders zijn immers van dik staal, de buizen uit één stuk de gegoten stukken zijn vervangen door bewerkbaar gegoten staal. De eggen worden ver vaardigd in seriën van 7, 9 of 12 tandes. Gezien het eigen fabrikaat kunnen ze geleverd worden aan de laagste prijzen. Vraag prijzen. Braakma- chtenen voor één paard met één of meer rijen. Braakmachienen met de hand. Landrollen in sta len plaat, 1,20 m., f,40 m., f,60 m. enz. met ai zonder zitting. Eigen fabrikaat. Kleine saaima- chienen voor alle zaden, bijzonder geschikt voor t planten van bee ten. Groote zaaunachtenen, 7 9, 12 en meer rijen. De nieuwe beweegbare pin- egge kan gebruikt worden om te eggen, en om te slijpen. Slijpketens, buitengewoon lage prijzen, f,50, m., f,75 m., f,95 m. enz. Vetstrooiers L« Disc en andere merken. Bijzondere bakken on vet te strooien met de hemd. Aardappelplanter» voor één paard. Aardappelultroeler» National met voortrein of dissel. Aardappelsorteerder» ia manden of in zakken. Dorschmachienen met of zonder kuischer, en werkende met manége, elek trische motor of naphtemotor. Wanmolens op zakkers en gewone modellen. Beerpompen op alle lengten. Aardappelpletters. Douchen In alle groot ten Verlostoestellen. Bascufs. 100, 200. 300 en 500 kgr. Goedkoop en goed 1 Koetbasculs. Raap tnol ens - eigen fabrikatie. Ze worden vervaardigd in groote reeksen. Reeds meer dan 20 jaar onder vinding. Gezien de groote verbetering er aan toe gebracht worden ze hoog geprezen. 10 verschil lende modellen met rechte en schutnsche messen. Groote waarborg 1 Waschmacblenen La Vaif- lante gansch in koper. Ze wasschen 't linnea zonder eenige beschadiging. Bijzonder goed ge schikt om te werken met electrische motor. Wasch macblenen Voldamp buitengewoon praktisch. Komt eerst zien, vooraleer U een machien aan te schaffen. Ontroomers en karnen van alle grootten. Specialiteit voor 't afsluiten van weiden. Beste oliën en vetten. leder landbouwer heeft er groot belang bi) zijne werktuigen te nemen in een huls dat hem steeds zal ter zijde staan in geval van breuk of bescha diging. Een nieuw machien koopen 1» niets, maar dit herstellen en onderhouden, dat is van groot belang. Op aanvraag wordt een kostelooze prijs lijst gestuurd. Wendt U daarom steeds in volle vertrouwen tot HÉM

De Koornbloem | 1928 | | pagina 5