Kleine Aankondigingen FRlUITLADDERS Landbouwmachines De Putten van Hofstade* ETABLÏSSEMENTS H. VIERENDEELS Om Fransch te leeren. Te koop TH. D'HOKER A. DUMONCEAU 5 Volgend artikel nemen we over uit het dagblad De Standaard daar de kwestie waarvan sprake zeker een groot deel onzer leden uit het Zenneland belang zal inboezemen, 'n Opmerking teneinde alle verwarring te vermijden: het gaat hier over Hofstade-bij-Meche- len. Hun ontstaan. De opgerezen moeilijkheden. Waar de oplossing dient gezocht. Allerlei omstandigheden hebben weer eens alle aandacht op de "Putten van Hofstade gevestigd, inzonderheid de kampagne in de Fransch-Brusselsche Pers, tegen het Mechelsch stadsbestuur, dat er wordt van beschuldigd zich ten onrechte van deze putten te heb ben meester gemaakt, verder de warmte der laatste dagen die dui zenden stedelingen naar Hofstade lokte en last not least het droe vig ongeval het hoeveelste? dat er zich verleden Zondag voor deed. In den grooten strijd die op dit oogenblik rond de reeds zoo dik werf en druk besproken kwestie dezer "Putten,, gevoerd wordt, staan drie net afgeteekende groe pen tegenover mekaarhet Me chelsch stadsbestuur, de bevolking en inzonderheid de landbouwers van Hofstade, samen met de meer derheid van hun gemeenteraad, en ten slotte een jeugdig Mechelaar rentenier en doctor in de Rech ten die zoogezegd optreedt in naam van de natuurliefhebbers en de... baders 1 Deze drie groepen betwisten elkaar het recht over het water en de Putten van Hofstade te be schikken en wij hebben het dan ook nuttig geoordeeld, onze le zers een zoo objektief overzicht mogelijk voor te leggen over deze kwestie, die, gezien de ruchtbaar heid welke er reeds werd aan ge geven en de menigvuldige ver- zeekschriften en bestuurlijke ver slagen, welke er meê in verband staan, plots van nationaal be lang schijnt te zijn geworden. Lang vóór den oorlog kocht de Belgische Staat te Hofstade een terrein van ongeveer 150 hekta- ren aan, buiten de kom van het dorp, tusschen de Leuvensche vaart en den steenweg van Me- chelen naar Tervueren gelegen. Jarenlang werden uit deze vlak te de noodige gronden afgehaald voor het verhoogen van de spoor banen en tal van belangwekkende en oudheidskundige ontdekkingen werden er gedaan. Zoo werden er in 1909, op 15 meter diepte, de geraamten van Mammouth's- olifanten en dies meer gevonden en werd Hofstade een tot dusver onbekend dorp in alle wetenschappelijke mid dens, plots wereldvermaard en door archeologen en natuurkun digen druk bezocht. De aanhoudende uitgravingen en de aldus ontstane putten brachten eene afwatering der om liggende terreinen mede. Stilaan viel heel de streek dan ook droog en vloeide het onder- grondsche water samen in de"put- ten die, ingezien de verdere uit gravingen, onafgebroken dienden leeggepompt. In Augustus 1914 vielen de werken echter stil, het water bleef onaangeroerd en vormde stilaan de thans ongeveer 80 hektaren groote putten, die samen het zoo gezegd meer van Hofstade uitmaken. De heete Zomer van 1921 ves tigde meteen aller aandacht op de sinds jaren verlaten putten en duizenden baders inzonderheid Brusselaars kwamen te Hofsta de koelte en verfrissching zoeken. Het Staatsbestuur bekommerde zich niet in het minst om deze put ten en liet maar begaan, terwijl bet gemeentebestuur van Hofsta de al den last van dezen onver- Wachten toevloed van baders had te dragen, zonder er een enkel voordeel als vergelding voor te bekomen Niettegenstaande het onafge broken toezicht van den veld wachter en van de plaatselijke rijkswacht, benevens de persoon lijke tusschenkomst van den heer burgemeester, hoofd der politie, kon niet worden belet dat tal van personen verdronken en dat onder opzicht van zedelijkheid, bittere en gewettigde klachten dienden geuit. Zoo verliepen jaren tot meteens de stad Mechelen vanwege het Staatsbestuur de waters van Hof stade in huur ontving en de put ten bij middel van een er rondom gegraven kanaal voor het publiek afsloot. Reeds meer dan een halve eeuw werd tevergeefs door het bestuur der Dijlestad naar eene oplossing van het drinkwatervraagstuk voor hare bevolking gezocht. De verschillende gemeentera den die sinds 1870 te Mechelen ten stadhuize zetelden, waren het allen eens om te erkennen dat de openbare gezondheid een water leiding vergde. Alle mogelijke oplossingen wer den onderzocht, doch geene werd bevredigend bevonden, tot ten slotte de aandacht op de te Hof stade opgehoopte watermassa werd gevestigd. Het Beheer van Spoorwegen was namelijk voornemens het wa ter van Hofstade te benuttigen voor de watervoorziening zijner lokomotieven te Mechelen, Ant werpen en Brussel watervoor ziening die voor wat Mechelen betreft, op dit oogenblik geschiedt door bemiddeling van het water van den put gelegen in de beem den van Neckerspoel langsheen de Dijle. Voorbereidende studiën werden in dien zin door de spoorwegin genieurs gedaan en ten einde raad gezien het onmogelijk bleek de drinkbaarwatervoorziening van uit Moll of Saventhem door te drij ven, ofwel water uit de Dijle, de Nethe, de Baarbeek of deLeuven- sche vaart te zuiveren en te be nuttigen werd door het Me chelsch stadsbestuur aangevraagd over het meer van Hofstade voor de watervoorziening zijner bevol king te mogen beschikken. Het Staatsbestuur stemde toe en onverwijld werd de hand aan het werk geslagen, zoodat vorig jaar reeds de waterleiding die thans echter maar eerst voor goed in werking is door H. M. de Koningin kon worden ingehuldigd. Van dat oogenblik rijst het ver zet op. Wel werd tijdens de onderhan delingen tusschen het Staatsbe stuur en de stad Mechelen door de landbouwersbevolking vanHof- stade op het gevaar eener moge lijke drooglegging hunner lande rijen gewezen. Het eigenlijk kabaal en het grootscheepsere protest is echter maar dezer dagen ontstaan,zoodat onvermijdelijk de vraag dient ge steld wat daartoe wel aanleiding mag hebben gegeven. Er werd natuurlijk ook door ons onmiddellijk aan grondspe- kulaties gedacht. Uit betrouwbare inlichtingen, die wij inwonnen, blijkt echter dat dit de eigenlijke beweegredenen van den panvoer- der der huidige protestbeweging niet wezen moet, hetzij hij wat wij natuurlijk niet konden achter halen ten bate van anderen op treden zou. De verschillende beweegrede nen die hij uiteenzet in zijn lang betoog, dit onder vorm van ver zoekschrift aan de Regeering, als mede aan de Commissie van Na tuurschoon en tal van andere be stuurlijke lichamen werd overge maakt, kunnen echter niet opwe gen tegen het voordeel aan 60000 Mechelsche inwoners benevens aan al deze uit de omliggende ge meenten, die zich bij het net nog zullen aansluiten gezond en drinkbaar water te bezorgen. Zij houden verder, op den keper beschouwd, geen steek, want het doel dat de jeugdige doktor in de Rechten vooropstelt is aan de be volking eene goedkoope badin richting te bezorgen, en het in richten van het 44 meer in dien zin zou ontzaglijke uitgaven ver gen en dus ook zware lasten mee brengen, door de bezoekers na tuurlijk te betalen. Niettegenstaande al de er rond gemaakte herrie, dient aan het hooger bedoeld betoog dat al leen een advokaten-krachttoer te genover het Mechelsch stadsbe stuur schijnt te zijn dan ook geen al te groote waarde gehecht. Wat daartegenover wel aller aan dacht verdient, is de klacht der bevolking van Hofstade die hoe paradoxaal zulks ook moge klinken op dit oogenblik totaal van water verstoken is. Alle born putten staan te Hofstade ledig en de landerijen hebben, ingezien de uitzonderlijke droogte, erg veel te lijden. De drinkbaarwatervoorziening te Mechelen heeft hieraan echter geen schuld, want zonder de wa terafvoer, die slechts vanaf vorig jaar in zwang is, zouden de vo rige droge Zomers zijn daar om het te bewijzen dezelfde verschijn selen zich voordoen. De Hofstadenaars vragen ech ter dat, vermits de putten enkel doorhetondergrondsch water hun ner gemeente kunnen gevoed wor den, zij en dit volgens hunne berekeningen reeds binnen het tijdverloop van ten hoogste 4-5 jaren eens totaal leeg zullen ge raken, wat hun gronden voorgoed zou verarmen en onbruikbaar ma ken. Het gevaar moet zoowel de Mechelaars als de inwoners van Hofstade bekommeren. Het Me chelsch stadsbestuur is er zich overigens wel van bewust ge weest en wist dan ook de noodige toelating te bekomen om, in geval het peil der putten tijdens de win termaanden niet voldoende moest verhoogen om den afvoer der verloopen zomermaanden weêr goed te maken, over het water der Leuvensche vaart te beschik ken om de putten te vullen. De bevolking van Hofstade lijdt ontegensprekelijk onder den be- staanden toestand, echter niet door de schuld van Mechelen. 't Zijn de putten die haar landerijen droog leggen en 't is niet 't Me chelsch stadsbestuur die ze er heeft doen graven. Vermits de Mechelaars er even groot belang bij hebben en er dus wel voor zorgen zullen dat de put ten gevuld blijven, kan de be staande toestand hun niet worden aangewreven en zou er alleen maar naar middelen dienen uitgezien om ook de inwoners van Hofstade zoowel als deze van Mechelen van drinkbaar water te voorzien. Wij meenen dat eene verstand houding in dit opzicht tusschen beide gemeentebesturen gemak kelijk zal te bereiken zijn en tal van opgerezen moeilijkheden aldus zullen kunnen uit den weg ge ruimd. De Mechelaars kunnen zich namelijk niet anders dan inschik kelijk betoonen tegenover de in woners van Hofstade. 't Is in dien zin dat, ons inziens, dan ook de oplossing van het vraagstuk der Putten van Hof stade dient gezocht. Al het ove rige is maar kletspraat en zou ook als dusdanig dienen te worden aan zien en behandeld. •••••••••••••••••••••••••a** 36 en 37 Artoisstraat, Brussel, vraagt werksters voor confektie en werk manshemden. Zich aanbieden met modellen Kostschool van de Staatsmiddelbare Jongensschool te Rceulx. Bestuurder F. Philippot. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Bij vermindering van bedrijf, beste kalfkoe, bij Frans De Vulder, Boter- melkstraat, 50, Aalst-Mylbeek. Schoone en groote kalfvaars. kun nende werken, bij De Meyst, Molen dries, 23, Aalst. Vaarzekalf, 4 maand oud, afstam meling van goed ras, bij Ph. Slagmul der, Kerkxken, Boekent. Wegens uitscheiding van bedrijf, geprimeerde melkkoe, pas gekalfd, by Adolf De Bisschop, Bellestraat, Hekel- gem. Schoone vaars, wit-vos, laatste maand dracht, by Prosper Van deVelde, Nieuwerkerken, Maal. Beste melkkoe, keus van twee, bij Emiel Van der Haeghen, Wildebeek, Welle. Bekalfd rund, bij Frans De Co- ninck, Landdries, Aygem Schoone vaars, einde dracht 16 Augustus, bij wed. Peirlinck. Moorsel- baan, 266, Aalst-Mijlbeek. 10 schoone viggens, by Karei De Middeleer, Boekent, Haeltert. Twee volle zeugen, 12 weken dracht, bij E. Baeten, Kam, Heldergem. Schoone zeug, eersteling, met 8 viggens, Vlaandersch ras, bij Petrus De Graeve, Denderhautem, Vondelen. Twee volle zeugen. 13 en 14 we ken dracht, by Jules De Smet, Kapellen- hoek, Baelegem. Nest schoone viggens, bij Camiel Cosyn, Oordegemschestraat, Vlierzele. Twee zeugen, einde dracht, by Petrus De Graeve, Vondelen, Dender hautem. Schoone 3jarige hond, bij Frans Arts, Botermelkstraat, 12, Aalst. Beste karhond, 4 jaar oud, bij Van Leuven Sylvain, Hulst, Wichelen. Een melkschaap en een vet schaap bij Fiorent De Meerleer, Nederhasselt, Siettem. Alle soorten kiekens, by zonder Mechelsche Coucous, en uitbroeden van eieren, aan zeer voordeelige prijzen, by Petrus Plas, St Ulrich-Capelle. Vanaf 1 Maart kiekjes, leghorns, coucous enz., bij Benoit Verbeken, 278, Bouchoutstraat, Hekelgem.Kiekjes eeni- ge dagen op voorhand bespreken a. u b. Van heden af Leghorns, van lMei speciale Leghorns, bij Kamiel Van Nuf fel, te Haeltert. Van heden af alle soorten kiekens, bij Camphin Jozef, Haeltert, Boekent. Schoone poelen, witte leghorns, beste ras. by J. Coppens, Driesstraat.il, Aalst-Mylbeek. Beste klaverzaad, roode top, gras zaad en loofzaad en groentenplanten bij Frans Pien, Hovenier, Dries, 2, Lede. Een partijtje goede haver (20 roe den) bij wed. Gustaaf Hoevelinck, Den derleeuw. Een dagwand tarwe, te Brpe, Mo- lenkauter, aan den Audenaardschen steenweg, by Charles Van der Gucht, boomkweeker, Erpe, Dorpstraat. Lichte driewielkar in goeden staat, by Gerard De Ryck, 's Gravenkerselaer Haeltert. Party beste paardenmest, bijTheo- door Van Kerckhove, voerman, Zee- bergbrug (nevens de losstatle). Aalst. 1 heet. 14 aren land bezaait met 60 aren suikerij (witloof), met of zonder vruchten, 1 heet. bouwgrond met 65 m. breedte aan den Tervuersche steenweg. Zich wenden by Eduard Michiels, Ter vuersche steenweg, 75, Elewyt. Kepers, hop- en boonstaken, po- teaux in alle lengten, eerste kwaliteit staken voor alle soorten fruitladders, enz. bij Jan Bosmans, Statie, Moorsel. Pryzen buiten konkurrentie. Alle soorten van draad en traliën- werken voor afsluitingen, kiekenkoten, ziften enz., eigen fabrikaat, bij Jos. Van Droogenbroeck, Dorp, Erpe. Schoone hofstede met verdiep en alle aanhoorigheden, groote poort, schoonen boomgaard in volle opbrengst. Dienstig voor allen handel, met of zon der land. Gemak van betaling. Elewyt, Dorp. achter de kerk, Molenveldlaan, 6. MEN AANVAARDT nog runders om op de weide te zetten. Zich wenden by B°" Louis de Bethune, kasteel Over- hamme. Brusselschen steenweg, Aalst. LANDBOUWERS, voor het dor- schen uwer granen met moderne dorsch- machien met motor, wendt u bij wed. Van den Bossche, Oude Dendermond- schesteenweg, 219, Aalst. LANDBOUWERS, vraagt voor het dorschen uwer granen het gekende dorschmachien van Fr. Vleurinck, Meire, en ge zult tevreden zijn. Aan de landbouwers van Dender hautem en omliggende laat Frans Pro- vost. Denderhautem, Stichelen, weten dat hij dees jaar een moderne dorsch machien met driedubbele reiniging ter beschikking heeft. GEVRAAGD Gast voor boerderij, voor alle licht werk. Zich te bevragen ten bureele dezer. DE PERSOON die over enkele weken het jong schaap heeft aange kocht bij Constant Coppens, te Erpe, Vijf Huizen, is vriendelijk verzocht den halsband en ketting terug te brengea. in Zweedsch larix met ingekaste sporten. Te verkrijgen bij Jozef Van der Haegen, wagenmaker, te Meire, Oostdorp. Hoofdagentschap van de Oogstma- chienen merk Deering Werktuigkundige M.BIRE, Eforp, foy Zakking-W ater-Aderbreak Verplaatsing der lichaamsdeelen Zekere radikale genezing gewaarborgd door de gebreveteerde toestellen van den gediplomeerden Specialist Belgische firma opgericht in 1885. Deze nieuwsoortige toe stellen volkomen zonder veeren en de Breukcorse letten met vierdubbele regeling, laatste weten- scbappelyke ontdekking. Brevet 235113; door koninklijk besluit van 15 Maart 1920 den Specia list Dumonceau toegeko men, weerhouden dag en nacht zonder gevaar of ongemak de zwaarste Breuken; door een nieuw soortige schrandere ver binding versterken de spieren en buikvlies en volbrengen by de nog mogelyke gevallen de volledige genezing. Speciale buikbanden. Vrouw Vermoesen, 66, Ransfort- straat, Brussel, na twee operaties, aan getast van darmuitstorting, is op een jaar volledig genezen door onze corse let Achiel Brael, Lootenhulle, gene zen Oostermans, Beekstraat, Thisselt, genezen. Vrouw Geenes, 89, Longting- straat, St Pieters-Jette, na lang lyden, is door ons toestel volledig genezen van maagzakking. G. De Smet. Itterbeek- schesteenweg, 561, zyn dochterke gene zen van 2 breuken. Heer Welvaert, langs de vaart Middelburg (Vlaanderen) genezen van dubbel breuk. Dagelijks ontvangen wy nieuwe be- wyzen. Specialist Albert Dumonceau geeft raad en uitleg in 't Vlaamsch van 9 tot 2 uur te Gent. 3* Zondag en 2« Vrydag der maand. Hotel de Termonde (Zuidstatie). Geeraardsbergen, 1* Maandag, Hotel de 1'Europe (statie). Dendermonde 3* Maandag, Hotel de la Paix (statie). Lokeren, 2' Woensdag, Hotel ~des Brasseurs, Statie. Aalst, 3* Zaterdag, Hotel du Comte de Flandre (statie). Vraag kosteloos uitlegboekje: Hue dg la AJeuse, 65-67, Brussel, Pikbindmachienen Deering,,. Afleggers "Dee ring Maaimachlenen met piktoestel 1,05 m., 1.20 m., 1,35 m. Deze machienen bezitten een groote snelheid in de werking, ze zijn voorzien van een gebreveteerd automatisch toestel om het mes uit te nemen. Hooikeerders Deering met kleine wielen de rieken zijn geplaatst op theijzer, wat de beste uitslagen oplevert. Hcoiraken "Dee ring voor één paard. Hooiraken met de hand voor klein bedrijf. Dubbele ploegen, te beginnen van 85 kgr. aan lage prijzen, met of zonder rege laar. Ze worden op proef gegeven. Enkele voet- ploegen vanaf 25 kgr Schoepen op wielen met stijve en slappe tanden. Ressorteggen. In 7918 heb ik mijne eerste eggen gemaakt. Sedert dien datum hebben ze een ongemeenen bijval gehad de kaders zijn immers van dik staal, de buizen uit één stuk de gegoten s*ukken zijn ver vangen door bewerkbaar gegoten staal. De eggen worden ver vaardigd in seriën van 7, 9 of 12 tanden. Gezien het eigen fabrikaat kunnen ze geleverd worden aan de laagste prijzen. Vraag prijzen. Braakma- chienen voor één paard met één of meer rijen. Braakmachienen met de hand. Landrollen in sta len plaat, 120 m„ /,40 m., 7,60 m. enz. met of zonder zitting. Eigen fabrikaat. Kleine zaaima- chienen voor alle zaden, bijzonder geschikt voor 't planten van beeten. Groote zaaimachienea, 7, 9, 72 en meer rijen. De nieuwe beweegbare pin- egge kan gebruikt worden om te eggen, en om te slijpen. Slijpketens. buitengewoon lage prijzen, 7,50, m„ 7,75 m„ 7,95 m. enz. Vet strooiers Le Disc en andere merken. Bijzondere bakken om vet te strooien met de hand. Aardappelplanters voor één paard. Aardappeluitroeiers National met voortrein of dissel. Aardappelsorteerders in manden of in zakken. Dorschmachien en met of zonder kuischer, en werkende met manége, elec- trische motor of naphtemotor. Wanmolens t op- zakkers en gewone modellen. Beerpompen op alle lengten. Aardappelpletters. Douchen in alle groot ten Verlostoestellen. Basculs, 100, 200, 300 en 500 kgr. Goedkoop en goed 1 Koeibasculs. Raap- molens - eigen fabrikatie. Ze worden vervaardigd in groote reeksen. Reeds meer dan 20 jaar onder vinding. Gezien de groote verbetering er aan toe gebracht worden ze hoog geprezen. 10 verschil lende modellen met rechte en schuinsche messen. Groote waarborg 1 Wasch machienen La Vail- lante gansch in koper. Ze wasschen 't linnea zonder eenige beschadiging. Bijzonder goed ge schikt om te werken met electrlsche motor. Wasch- machienen Voldamp buitengewoon praktisch. Komt eerst zien, vooraleer U een machien aan te schaffen. Ontroomers en karnen van alle grootten. Specialiteit voor 't afsluiten van weiden. Beste oliën en vetten. Ieder landbouwer heeft er groot belang bij zijne werktuigen te nemen in een huis dat hem steeds zal ter zijde staan in geval van breuk of bescha diging. Een nieuw machien koopen is niets, maar dit herstellen en onderhouden, dat is van groot belang. Op aanvraag wordt een kostelooze prijs lijst gestuurd. Wendt U daarom steeds in volle vertrouwen tot

De Koornbloem | 1928 | | pagina 5