Landbouwers uit het Aalstersche SCHRIJFT IN Landbouwweekblad Oordeelkundige Bemes ting der Graangewassen» Hopberichten Opgelet P Vlaamsche Jaarbeurs te Antwerpen» j Ons Veredeld Zaaigraan iONDAü 1STAUGUSTUS 1928 P*rl)i 23 eenltcn. 10de jaakoainKJ Mr 503 Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank jaar*. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT. 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor ta door de Landboawan Om eene oordeelkundige bemestings- formuul vast te stellen, hoeft men reke ning te houden met verscheidene fakto- ren, namelijk de natuur van den grond, zijn staat van vruchtbaarheid, zijn zuur- heidsgraad.alsraede de voedingsbehoef ten der geteelde plant en den toegepas- ten wisselbouw. Wij vestigen er andermaal de aan dacht op dat de kennis van den "bodem zuurgraad,, en de optimum of gunstig- sten zuurgraad vereischt door de geteel de veldvruchten van het allergrootste belang zijn, om de scheikundige mest stoffen op een doelmatige wijze te kun nen toepassen en alzoo de maximum opbrengst bij de verschillende teelten te bekomen. Inderdaad, zooals wij vroeger reeds herhaaldelijk schreven, zijn te zure en te alcalische (kalkachtige) gronden voor de veldgewassen even schadelijk. De voordeeligste bodemreaktie of op- tumumzuurgraad volgens den aard der geteelde planten, is neutraal, ofwel licht-zuur, ofwel licht-alcalisch. De keus der stikstof- en fosfoorzuur- mesten zal dus grootendeels afhangen van den bodemzuurgraad eenzijds en den optimum-zuurgraad der geteelde gewassen anderzijds. Onder dit opzicht verdeelt men de meststoffen in drie reeksen Met zure reaktie Ammoniaksul- faat, ammoniakkhloruur, plaatster en superfosfaat. 2° Met alcalisch of kalkachtige re- aktie Soda- en kalknitraat, kalksalpe- ter, kalkcyanamide, Thomasslakken, supra, calciammon, Bernardfosfaat, as- sche en kalk, 3° Met neutrale reaktie urea en de meeste potasch mesten. Voor hetgeen den zuurgraad van den bodem betreft, een grond kan zuur wor den door verzuring van den humus, bij gebrek aan lucht in den bodem, tengevolge van overtollig water. Grond kan ook nog zuur worden door verzuurde stalmest, door jarenlan ge bemesting met groote hoeveelheid ammoniaksulfaat en superfosfaat een zijds en verwaarloozen van regelmatige bekalking anderzijds. Hoe wordt de grond nu alcalisch Door jarenlange en eenzijdige be mesting met kalk, Thomas- of metaal slakken, supra, Bernardfosfaat, of soda- nitraat. Door te groote "a1caliniteit„ ontstaan bij de gewassen zekere ziekten namelijk de "Veen-koloniale haverziekte of kalk- ziekte. Hoe moet de grond in 't algemeen zijn voor de planten Niet sterk zuur. noch sterk alcalisch, maar zwak alcalisch, of neutraal volgens de geteelde gewassen. Waar de grond dus te zuur is gebruike men bijgevolg alcalische meststoffen en omgekeerd. Ten einde zich verder rekenschap te kunnen geven van de vereischte hoe- nelheid voedende bestanddeelen, noo- dig om een flinken graanoogst te berei ken, dient hij ook te weten, welke hoe veelheden voedingsstoffen door den grond worden onttrokken. Opgeslorpte voedende bestanddeelen 96kg, 39 kg 60 kg. 20 kg. 67 kg. 38 kg. 67 kg. 20 kg. 77kg. 25 kg. 56 kg. 15 kg. 78kg 31 kg. 88 kg. 22kg. 55kg 24 kg. 54kg. 20kg. Deze overzichtstafel heeft voor eenig 'loei, aan den landbouwer een basis te leveren, om de bemestingshoeveelheden zijner graanvelden te regelen. Door ze te raadplegen, zal hij zich rekenschap van hun respectieve voedingsvereischten geven en volgens dat de oogsten in zijn streek gelijk, voortreffelijker en geringer fan de opgegeven gemiddelde oogsten zullen zijn, zal hij de aangegeven hoe veelheden stikstof, fosfoorzuur en pot asch wijzigen naar gelang de plaatselijke omstandigheden zulks vereischen. Met het oog op de bovenstaande voorschriften achten we het nuttig en kele bemestingsformulen op te geven, welke bij doorgedreven en vergelijkende bemestingsproeven voor graangewassen de beste uitslagen opleverden, en die we dan ook ten warmste aanbevelen, in zooverre ze met den bodemzuurgraad van den belanghebbenden landbouwer overeenstemm en A. Wintergranen tarwe, rogge, gerst. I' Voorschrifr. 1° Vóór den Winter 400 tot 600 kg. superfosfaat of basisch fosfaat (Thomasslakken, Supra, of Bernardfosfaat). 100 kg. Chloorpotasch of 400 kg. Kaï niet, bijzonder voor de gerst. 2° Na den Winter (in Maart) 100 tot 250 kg. nitraat of kalksalpeter als dekmest toedienen als de granen dun en flauw staan na het struiken, als ze straf en goed bezet zijn. II' Voorschrift 1° Vóór den Winter 400 tot 600 kg. superfosfaat of metaal slakken. 100 kg. chloorpotasch of 400 kg. kaïniet. 100 tot 200 kg. ammoniaksulfaat (op gronden welke volstrekt niet zuur zijn). 2° Na den Winter Indien men het noodig acht 100 kg. so- danitraat als dekmest. A. Zomergranen t haver, zomergerst, zomertarwe. I' Voorschrift. 1° Vóór het zaaien met den uitroeier inwerken of duchtig ineggen 400 tot 600 kg. superfosfaat of basisch fosfaat. 100 kg. chloorpotasch of 400 kg. kainiet en 100 tot 150 kg. nitraat of ammoniak sulfaat of 125 kg. kalksalpeter of chloorammon. Nitraat en kalksalpeter kunnen ook als dekmest na het opkomen der haver gebruikt worden. II' Voorschrift. Zoo in het graangewas klavers wor den gezaaid, dan is 't onnoodig voor deze laatsten de stikstofhoeveelheid te verhoogen, aangezien de klavers zoo als al de vlinderbloemige planten de vrije stikstof der lucht benuttigen. Doch deze planten eischen een grond wel voorzien van fosfoorzuur en potasch. Men gebruike in dit geval dus per hect- aar 600 tot 1000 kg. basisch fosfaat en 400 tot 600 kg. sylviniet. Nürnberg. Het zomerweer blijft steeds voortduren. De hopoogst belooft goed te zijn. Verleden Donderdag wer den 10 balen middenkwaliteit verkocht aan 55-65 mark. Brussel. Onder invloed der gun stige berichten uit Duitschland enTjeko- Slowakije is de markt uiterst kalm. Ver leden Woensdag werd gezegelde Aal- stersche hop 1928 (Oktober-Novem- ber) verkocht aan 640-650 fr. De regen heeft de groei van de Cagneau in het Aalstersche en de Bu- vrinnes in het Poperingsche begunstigd, zoodat de vooruitzichten eenigszins beter zijn dan voor enkele weken. 'njuiste schatting is nog moeilijk, toch denken we dat de opbrengst in de streek van Aalst ongeveer 2/3 zal be dragen van dezen van verleden jaar. In de streek van Poperinghe zal het 1 4 minder zijn dan verleden jaar. Saaz. Sedert het begin dezer maand is hier veel vraag naar Saazer hop, de meeste dagen werden er tus- schen 50 100 centers verkocht. De laatste dagen was de handel wat minder druk, doch de prijzen blijven aanhou den. Hop van 1927 wordt verkocht aan 2150 tot 2250 tjeeksche kronen per 50 kgr. Op Zaterdag 25 Augustus, evenals op Zaterdag 1 September zal onze agro noom Ing' K. Hambrouck geen zitdag houden te Aalst. Deze 1'jaarbeurs, ingericht door het Vlaamsch Ekonomisch Verbond j was een proefstuk, maar meteen een meesterstuk. Alle mogelijke takken van j de landbouw- en nijverheidsbedrijven waren er vertegenwoordigd. Bij de ope- j ning hield de gekende voorzitter van V. E. V. den heer Lieven Gevaert, volgende redevoering Geachte Vergadering, Alhoewel ik overtuigd ben dat U er niet aan houdt door eene breedvoerige uiteenzetting nog lang weerhouden te worden van een bezoek aan de tentoon- toonstelling om U aldus de visu te kunnen vergewissen van hetgeen ver wezenlijkt, werd, acht ik het toch nood zakelijk U in korte woorden de betee- kenis dezer onderneming voor oogen te brengen. Deze eerste Jaarbeurs van het V.E.V. moet aanzien worden als eene proefne ming die, wanneer zij gelukt, de toe komst opent voor een grootere bedrij vigheid van ons Verbond op het gebied van het tentoonstellingswezen. De mo gelijkheden op dit gebied zijn om zoo te zeggen onbeperkt. Reeds voor dit eerste experiment hebben onze leden een groo te belangstelling aan den dag gelegd en ik mag gerust zeggen dat, zoo we over de noodige ruimte hadden kunnen be schikken, we gemakkelijk de toetreding van driemaal zooveel tentoonstellers hadden mogen boeken. Het is nu aan het Vlaamsche publiek te toonen dat het onze werking begrijpt en waardeert, en laat ons verhopen dat door een grooten toeloop van koopers en het afsluiten van belangrijke kontrak ten onze tentoonstellers mogen schade loos gesteld worden voor de opoffering die zij zich getroost hebben. Vergeten wij niet dat het de kooper is die in het ruilverkeer ten slotte de wet stelt. De fabrikant zoowel als de hande laar moeten zich naar zijne eischen rich ten, en vooral voor wat het taalgebruik in het handelsverkeer betreft, heeft de kooper het laatste woord. Indien onze Vlaamsche menschen on der dit opzicht een beetje meer kracht dadigheid aan den dag legden, zouden we het voor ons zoo beschamend feit niet moeten vaststellen, dat in sommige magazijnen onzer groote Vlaamsche steden de Vlaming in zijn eigen taal niet meer kan bediend worden. Het is aan deze wantoestanden dat het V.E.V. wil trachten door samenwerking van alle bewuste Vlamingen een einde te stellen, en zoodoende in ons Vlaamsch land ge zonde toestanden te scheppen. Het V.E.V. immers is een kind van de Vlaamsche Beweging. Wij trachten op industrieel-, finantieel- en handelsgebied onze taal tot haar recht te laten komen en de dubbele leuze te verwezenlijken, namelijk In Vlaanderen Vlaamsch en Vlaan deren ekonomisch sterk. Ik hoop, Mijne Heeren, dat wij tot de vervulling van dit prachtig doel op Uw aller medewerking mogen steunen. Ons verbond is open voor alle goedgezinde Vlamingen. Zooals onze statuten het zeer duidelijk verklaren, staan we buiten en boven alle politiek en we bevinden ons dus op een terrein waar de zoo ge- wenschte samenwerking van allen mo gelijk is. Het zal overigens niet overbodig zijn van alle krachten tot dit doel samen te brengen, want de bestaande ongezonde toestanden zijn reeds door jarenlange inwerking zoozeer tot gewoonte gewor den dat het heel wat inspanning zal ver eischen om daarin de noodige verande ring te brengen. Ik eindig dus met een oproep tot me dewerking van allen om deze eerste proefneming van het V.E.V. tot een groot sukses te maken, opdat het de in leiding weze tot een nieuw tijdperk van Vlaamsche bedrijvigheid op ekonomisch gebied, welke ons de toekomst hoopvol zou laten tegemoet zien. We hopen ten stelligste dat deze eerste prestatie voor de tentoonstellers werkelijk een Jaarbeurs zal geweest zijn, d. w. z. dat er zaken zullen gedaan zijn. Dit ten bate der tentoonstellers en ten bate van Vlaanderen 's ekonomische rijkdom. Reeds menige keeren was er in dit blad sprake van de Groote Landbouw Tentoonstelling welke op 1, 2 en 3 September plaats grijpt te Aalst, Die tentoonstelling moet een betooging worden welke het over- heerschend belang van den landbouw in 's lands ekonomie zal be wijzen. We hebben er alle belang bij dat deze tentoonstelling uitstekend zou lukken en daarom ook hoeft elk van ons zijn plicht te doen. Die plicht is drievoudig, 1Wie kan moet tentoonstellen. Zoo men het nooit gedaan heeft is het thans de gelegenheid die slechte gewoonte af te werpen en te durven. Heel dikwijls laten landbouwers en landbouwsters door ge brek aan durf mooie kansen voorbij vliegen. Men hoeft dan nog niet bekroond te worden het feit alleen dat men tentoongesteld heef zegt reeds oneindig veel Al wie wenscht tentoon te stellen wende zich tot een der volgen de heeren voor alle mogelijke inlichtingen Voor Pluimvee en Konijnen tot den heer L. Haems, onderwijzer, Oude Dendermondschesteenweg te Aalst voor Hopteelt tot den heer K. Vincx, leeraar, Dirk Martens- straat, 7, te Aalst voor Fruit, Bloemen en Groententot den heer Frans D'Haese Tuinbouwkundige, Brusselsche steenweg te Aalst, voor Graangewassen tot den heer Alois Suys, onderwijzer te Meire. voor alles wat Tabakteelt betreft tot den heer Haelterman te Appelterre voor het Landbouwonderwijs tot den heer Lion, schoolhoofd te Moorsel voor de Landbouwwerktuigen tot den heer Ernest Baeyens te Erembodem, Telefoon Denderleeuw 39, en Frans Schelfout, be stuurder Elektrotechniek, Geeraardsbergschestraat, 47, Aalst voor Bijenteelt tot den heer Louis Van Tittelboom, St. Jobstraat te Aalst. 2. De tentoonstelling moet door iedereen bezocht worden. Het zal een eenige kans zijn om heel gemakkelijk veel kennissen op te doen waar we oneindig veel nut zullen uit trekken. Alles wat onze streek op eender welk gebied van het landbouw bedrijf levert zal er tentoongesteld zijn. Niemand mag dan nalaten deze grootsche uiting van den land- bouwwereld te bezoeken- 3. We moeten naar de voordrachten gaan luisteren. Programma's dier voordrachten zijn overal te verkrijgen. De volgorde verscheen reeds in De Koornbloem en zal aanstaande week nog eens verschijnen. Elk van ons zal het onderwerp kiezen dat hem het meest aanbelangt en dan ook dien dag de tentoonstel ling bezoeken. De voordrachtgevers zijn allen mannen welke door jarenlange ondervinding zich opwerkten tot de allerbesten in hun vak. Gij vooral, Redtuzelvers, die de meest vooruitstrevende landbou wers hoeft te zijn moet getuigenis geven van uw vaste wil als land bouwer vooruit te komen. Daarom neemt deel aan de tentoonstelling, bezoekt ze, woont de voordrachten bij. ana aaaaaa «aniu smaaaa a aaaaa aai Het wordt de leden dringend herinnerd dat het hoog tijd is om in te schrijven voor Krugers, Roode Star, Industrie, Alpha. Olden- walder Blauwe. De voorraden der beste velden worden altijd eerst opgekocht we hebben dus alle belang om nu reeds onze totale aan- koopen te doen. Vobr Eerstelingen, Marjolainen, Geldersche Muizen en Idealen, kunnen we geen zekerheid meer geven alles te kunnen leveren daar het beste goed ver verkocht is. Hier zullen de achterblijvers weer eens eene les hebben als ver leden jaar Stel dus niet langer uit uwe inschrijvingen te doen. Hetzelfde geldt voor alle ZAAIGRANEN, Tijdens de door ons gebrachte be zoeken aan onze leden, welke verleden jaar zaaigraan gebruikten door Redt U Zeiven geleverd, en bij grondig nazicht van den stand dier vruchten en de uitslag er mee bekomen, mochten we de bevinding opdoen dat die beiden stand en uitslag opperbest waren en dat onze leden-afnemers heel tevreden wa ren over het door ons geleverd zaai goed. Onder de roggevelden, die we gingen nazien stond de geleverde Petkus, Buh- lendorf en Vlaandersche Rogge aan de spits. De opbrengst was heel goed.even- eens het geheele voorkomen van de partijen. Ook de nieuwe soort rogge Herman Strubbe waarvan we ver leden jaar enkele honderden kgr. afle verden, voldeed bovenmate, zoodat we onze leden ten zeerste aanraden hunne keuze te doen onder een der vier ge noemde soorten. Het resultaat bekomen door de tar- wesoorten was ook opperbest. We be- Dc medewerker* zQn verantwoordelijk voor hu bgdragea Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Gemiddelde oogsten per hektaai TARWE graan stroo ROGGE graan stroo GERST graan stroo haver graan stroo boekweit laad •troo 3.000 7.000 2.500 6.000 3.000 4.500 3.000 4.500 2.000 2.000 stikstof Fosfoor zuur Potasch Kalk

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1