Landbouwweekblad ONZIJDIGHEID Groote Landbouwtentoonstelling te Aalst De Stand der Aardappelen trt! Uit de Landbouwwereld koeie OP 1, 2 en 3 SEPTEMBER Z.ONÜAU 2 SEPTEMBER 1928 Prtjs 29 MMH». 10de JAAKUANÜ N 505 oos of 2 zeer i zijn ege- oor- oed- bii Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank fan*». Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktle BRABANTSTRAA153, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwer» en met enpoe- tdheid. :n, om deesch io zult gewin celijker q, een p tafel teken it van Ht gekalfd ■ectroim k g< Etemboi voor il rrentie. linet t, 17 D) - ziekten ziekten uur. 12 uur. ilaqzwen Toen I, herken bloedeijt en boven i der ster t op I Dn en iedt iode zaï*- lacht token >ed in kil lies Wa« e strijdt and lacht w n gekloi :n strijd was «li g werd® graf J(| tocht aai* troost® ;hter Gil* dat b" /elnu ad hebben a wai et zwaf' trvolj')' Ten gerieve onzer talrijke nieuwe leden drukken we hier een zeer belang rijk artikel uit onzen almanak van 1928 over. Het is geschreven door een der leidende figuren uit onze vereeniging en geeft klaar, doel en strekking van"Redt U Zeiven,, weer. Het gebeurt nogal dat sommige tegen strevers van de Landbouwvereeniging Redt U Zeiven een wapen zoeken tegen ons door te gewagen van onze onzijdigheid. Deze lieden weten veelal niet wat onzijdigheid is. of willen de beteekenis van dit woord zóó voorstellen dat het als een verwijt tegen ons kan gelden. Wat verstaat men eigenlijk door on zijdig zijn? Onzijdig zijn beteekent onverschillig zijn geen partij kiezen tusschen per sonen, gedachten of princiepen, tusschen twee of meer strekkingen of partijen. Men is b.v. onzijdig wanneer men zich onthoudt in beslissingen of kiezingen, wanneer men zich niet uitspreekt vóór of tegen een of ander gedacht. Zijn Redt U Zeiven en zijn orgaan "De Koornbloem,,, dat de gedachten van deze Vereeniging vertolkt, wel onzijdig? Wij antwoorden beslistNeen Zij zijn het niet op kristelijk stand punt, want ze steunen op de princiepen der kristelijke leer. In al hun streven en betrachtingen, in al de gedachten die De Koornbloem verdedigt, liggen deze princiepen tot grondslag en worden ze hoog gehouden, omdat we overtuigd zijn dat we hoogst prijzenswaardig werk verrichten met deze grondbeginsels bij ons volk meer en beter in prakt ijk te doen stellen. en buiten, staan we dus onzijdigdat is op zuiver politiek terrein. De politiekers hebben ons volk zoo vaak bedrogen en steeds zoo'n ellendige komedie gespeeld, en zijn ook daarom zoo diep gevallen, dat we ons niet willen uitspreken op dat gebied, omdat we ons stellen vér boven het meestal gemeen geknoei der partijen. En wie zou ons oordeel afkeurenwelk verstandig mensch ge looft nog in de eerlijkheid van de poli tiek en is niet overtuigd dat dezelve ons land en ons volk zooveel leed en zoo- Telken jare worden er in de maand Augustus door de afgevaardigden van Redt U Zeiven veldbezoeken ge daan, om in de volle praktijk na te gaan hoe de verschillende soorten aardappe len het stellen en welk verschil er waar te nemen is in deze soorten. Als eerste besluit van dergelijke be- zoeken mag voor dit jaar gerust gezegd hier kunnen worden de aardappeloogst staat over 't algemeen prachtig in onze streek en belooft veel. Hetzelfde mag niet veral gemeend worden over geheel t Vlaam- sche land. We doorkruisten enkele da land en ons volk zooveel leed en zoo- scne ïana. we Qoornmibien veel schade en schande heeft gebracht, gen geleden haast geheel West-Vlaan- Zij zijn het niet op taalgebied, want steeds waren ze vooraanstaand radikaa! Vlaamschgezind, omdat ze overtuigd zijn dat ons volk noodzakelijk Vlaamsch moet zijn en blijven, wil het leven en welvarend zijn; omdat ze de goede ouc.e Vlaamsche zeden, die Goddank nog steeds bij onze landbouwers in eere zijn, willen beschermen tegen de overrom peling van vreemden invloedomdat ze gelooven in de leefkracht van het stoere Vlaamsche ras dat eens aan de spits stond van Europeeschen rijkdom en be schaving, van kunst en roem omdat ze willen meehelpen om dat zelfde volk te doen heropbloeien uit den staat van knechtschap en geestelijke en stoffelijke armoede waarin het zoolang verkeerde. Zij zijn nog minder onzijdig op gebied van stands verdediging en standsfierheid, want steeds waren ze op de bres om de belangen der landbouwersklas te ver dedigen; steeds waakten en streden ze opdat deze klas over zichzelf zou re- geeren en wars van vreemden druk, haar belangen zou behartigen. Onze Vereeniging is dus ver van on zijdig. Ze heeft klaar en zonder omwegen haar taak opgenomen en verkondigd op Zedelijk, Kristelijk, Vlaamsch en Stoffelijk gebied. Is ze in de drie eerste gevallen niet te vergelijken aan den Farizeër die met de armen omhoog uit riep O HeereO Heereen is ze eerder als de Publikaan die met over tuiging en nederigheid op de borst klopte, dan kan dit niet gezegd worden voor wat de standsverdediging betreft. Als er één landbouwvereeniging in ons land bestaat die altijd, zonder vaar noch vrees, de belangen der boeren met hand en tand heeft verdedigd, dan is het wel Redt U Zeiven en zijn blad De Koornbloem Redt U Zeiven en De Koorn bloem zijn evenmin onzijdig onder zedelijk en sociaal oogpunt, want steeds ging hun streven naar meer deftigheid, eerlijkheid, naar hooger leven, in een woord naar alle maatschappelijke deug den onder hun leden. En hun grootste krachtinspanning was steeds gericht om hun leden beter en hooger op te voeren door ontwikkeling, gepaard met meer welstand dit alles in den geest van de kristelijke leerlingtot deftige en plicht bewuste burgers. "Redt U Zeiven» is dus niet onzijdig. En toch op één punt hebben we geen partij gekozen, op één punt laten we onze leden hun persoonlijk gedacht vol gen, en staan wel als Vereeniging boven zoodanig dat ze veroordeeld en veracht wordt door alle weldenkende personen? Was ze niet altijd de schuld van ver kwisting en vernietiging van veel goede zaken? Strijden de partijen niet altijd voor hun partijbelang en worden deze van het volk en' van het land niet steeds geslachtofferd? Kent men ellendiger komedie dan de kiezing-beloften, die telkens met de voe ten worden getreden Wat meer is, de politiek is een plaag die de personen tot in de ziel aantast, een ongeneesbare ziekte die hen dikwijls alle persoonlijke en burgerplichten doet vergeten, wan neer het er op aankomt hun politieke driften, hun fanatisme te voldoen. Zoo kunnen we onmogelijk een stand groe- peeren waarvan de leden verscheidene meeningen hebben, zonder de politiek dood te zwijgen in de Vereeniging zelve. De zedelijke, sociale en zelfs de stof felijke belangen der leden staan zóó ver verheven boven den droes der politieke kwakzalverij, dat we niet als kleurmen- schen, maar wel als leden van denzelf den stand, d.i. met dezelfde nooden en belangen, dienen saamgebracht om al léén over standsbelangen te handelen. Zeker is het dat de natuurlijke neigin gen, en de kristelijke grondslagen waar op het leven van bijna al onze landbou wers is, hen steeds drijven naar partijen die deze gedachten huldigen en eerbie digen. Daarom ook kan niemand ons zelfs van kristelijk standpunt uit een verwijt maken wanneer we niet aan po litiek doen. Redt U Zeiven is dus niet onzij dig waar het de ernstige belangen zijner leden geldt en het hoopt op dien weg voort te gaan. Wij zijn ten andere niet de eenigen die op deze leest geschoeid zijn. Zie maar naar de vereenigingen van de z.g. hoogere standen genees- heeren, advokaten, finantiemannen, nij- veraars en meer andere zien we naar de Waalsche Landbouwvereenigingen La Ligue Agricole van Namen met stichter den Eerw. Heer Cordier en eerevoorzitter Monseigneur Heylen, Bisschop van Namen, evenals naar de Unions Professionnelles Agricoles die 60,000 leden tellen. Kijken we op naar de groote wetenschappelijke, menschlievende of vaderlandsche krin gen, waar we godsdiensthaters zien zetelen naast kerkprelaten, waar alle politieke vijanden aan dezelfde tafel zitten 1 Al die vereenigingen zijn op po litiek- en veelal op godsdienstig terrein onzijdig, maar des te aktiever waar het hun belangen of liever deze hunner leden geldt. Niemand ter wereld kan tegelijk én de politiek én het belang der standen dienen, omdat dezelve stelselmatig en voortdurend tegen elkaar in opstand Wij herhalen het en met klem: "Redt U Zeiven noch zijn orgaan De Koornbloem zijn onzijdig P. V. T. Onderscheidingen De H.H. Van der Vaercn, hoogleeraar te Leuven, directeur-generaal aan het Ministerie van Landbouw en Van Orshoven, Bestuurder van den Tuin- bouwdienst bjj hetzelfde Ministerie, werden onlangs tot officier van bet Eerelegioen benoemd. deren en moesten bestatigen dat de vel den er ginds nergens zoo goed uitzagen. Het zal wel door niemand betwist worden, dat we de vooruitgang in de opbrengst onzer aardappelen en de thans wassenden veel belovenden oogst hier in de streek uitsluitelijk te danken hebben aan 't veelvuldig, haast alge meen gebruik van nieuw plantgoed van goede herkomst. En nochtans Schoon het reeds alge meen door onze boeren wordt aangeno men, dat ze niet allaen nieuw, maar ook goed pootgoed moeten hebben, zijn er toch nog velen die het niet doen of plantgoed koopen zonder eenige waar borg of zekerheid over herkomst of zui verheid. Plantgoed moet, om goed te zijn 1° Van goede herkomst zijn: dat is komen uit streken waar er alles wordt te werk gesteld om ontaarding te weren, waar alle velden of toch elke struik die eenigzins afwijkt van de "Standaard-type onverbiddelijk wordt opgeofferd, waar de grond en de kli maatgesteldheid ontaarding tegengaan, waar de verbouwers, oordeelkundig ge leid door ondervinding en in 't oog ge houden door strenge keuring-kommis- sie's, er zich op toeleggen ras-echt en eerste-klas planters voort te brengen. 2° Plantgoed moet ook voortkomen van ziekte-vrije velden, opdat de plan ters op hunne beurt ziekte-vrije struiken kunnen voortbrengen. 3° Planters moeten ook benevens de goede innerlijke hoedanigheden van afstamming en gezondheid, voldoende voedstoffen bevatten, om in de eerste ontwikkeling van de jonge plant te kun nen voorzien. Dus moet de knol groot genoeg zijn, omdat hij 't voedsel moet leveren om de eerste wortelen, stengels en bladeren te vormen en zulks tot dat de bladgroenverrichting kan plaats grijpen. Bij onze veldbezoeken zagen we vele partijen die én gedeeltelijk heel goed, én gedeeltelijk min goed staan. Wanneer we aan den verbouwer vroegen waaruit dit verschil kwam, dan kregen we steeds onmiddellijk als antwoord. Het eerste is nieuw plantgoed, het tweede van eersten nabouw. Overal waar er nieuw en plantgoed van eersten nabouw werd gebruikt was dit verschil waar te nemen en geen enkele partij hebben we ont moet waar de stand niet minder was voor eersten nabouw. We ontmoetten ook partijen waar er perceelen voorkwamen die heel goed, n andere min en 'n derde echt erbarme lijk stonden. Hier was gewerkt met nieuw plantgoed, 1'nabouw en 2e na bouw. Van één zulker partijen zei ons de eigenaar betreffende den tweeden nabouw Verleden jaar waren ze nog tamelijk goed en nu zijn ze niets meer waard. We konstateerden ook het verschil van opbrengst tusschen nieuw plant goed en 1' en 2' nabouw bij Eigenhei mers en bekwamen 't volgende Nieuw plantgoed gaf per are 365 kg. 1' nabouw 307 kg. 2' nabouw 250 kg. Zoodat le nabouw 52 kg. per are en 2' 115 kg. min opbrengt. Dergelijke opbrengst-verschillen, die zeker meestal nog grooter zijn, leveren 't doorslaand bewijs dat het noodzake lijk is telkenjare al zijn plantgoed te vernieuwen en dat het heel schadelijk is planters van eigen gewin te gebruiken. Iedere landbouwer ten andere wijst onmiddellijk de velden aan voortkomend van nieuw degelijk plantgoed en heel Alle landbouwers, bijzonder Redtuzelvers, moeten deze ten toonstelling bijwonen. Zij belooft prachtig te zijn. Het is een eenige kans, om gemakkelijk veel kennissen op te doen. Alles wat onze streek op landbouwgebied levert, zal er ten toongesteld zijn. Bijzonder laat niet na te gaan luisteren naar de voordrachten. Deze worden gegeven door de beste onzer vakmannen, in de loka len der tentoonstelling. Hieronder geven we nogmaals het program ma dezer voordrachten Zaterdag 1 September, om 4 1/2 uur, door M. Louis Van Droogenbroeck, over Vroege Hopsoorten. Om 15 1/2 uur, door M. Jans, Veeteeltconsulent, over: Het Pelskonijn. Zondag 2 September, om 10 1/2 uur, door M. Suys, onder wijzer, te Meire, over Graangewassen. Om 111/2 uur, door M. Fr. D'Haese, over Witloof. Om 14 1/2 uur. door M. Bricout.staatslandbouwkundige, over; De uitbating van het pelskonijn (met lichtbeelden). Om 15 1/2 uur, door M Bohez, kapitein der Legerpupillen- school, Aalst, over De landbouw in Belgisch Congo en zijne toe komstige mogelijkheden (met cinema en lichtbeelden). Maandag 3 September, om 10 1/2 uur, door over Veredeling van het Zwijnenras. Om 15 uur, door M. Haelterman, over Wet en de Tabakteelt. Om 16 uur, door M. Geerinckx, over: Groententeelt onder Glas. ■■■»M*H»R«IH*HHHH*ulllliniinll>lllaaillll,alinlntaai velen maken tijdens den groei en bij de inoogsting het vaste voornemen, geen M. Rokegem, op den Tabak plantgoed van eigen gewin meer te ge bruiken en nochtans wanneer het oogen- blik van inschrijven of bestellen geko men is, stellen ze zich gewoonlijk tevre den met enkel 'n deel van hunne be- noodigheid in planters te vragen, omdat dezen.... ruim 't dubbel kosten, wijl ze er nochtans in hun binnenste van over tuigd zijn dat die enkele franken meer uitgaaf hun later 5 en 10 maal verdub beid worden teruggegeven. Staande in de velden, wijzend op het groot verschil tusschen de perceelen be plant met oud en nieuw plantsoen, heb ben we er velen zich zelf voor dwaas en kortzichtig hooren schelden, wijl ze moesten bekennen dat die schadelijkeen onpraktische doenwijze hun reeds vorige jaren parten had gespeeld. Ook de ziekte-vrijheid der planters dient bijzonder in acht genomen. Wanneer het getal zieke struiken eenigszins beduidend is, beïnvloed zulks in hooge mate de opbrengst. Zieke struiken geven steeds een mindere op brengst dan gezonde, dit verschil mag gemiddeld 250 gram per zieke struik ge rekend worden. Hebben we 10 zieke struiken per 100, dan geeft dit reeds op die 100 struiken een verlies van 25 kg. en op 'n dagwand beloopt zulks gauw 2500 kg. Daarenboven leveren zieke struiken steeds kleinere knollen, ge woonlijk schoone plantersmaat. Uit vel den die dus zieke struiken bevatten, le veren die zieke struiken dus ook veel zieke planters welke op hunne beurt t volgend seizoen het getal zieke struiken merkelijk gaan verhoogen, weeral ten nadeele der opbrengst. Het uitzicht der planters bij aankoop zegt desaangaande niets, alleen tijdens den groei kan de gezondheid en ziekte-vrijheid der plan ters waargenomen worden en hier ook dient de kooper zich te steunen op de ondervinding, eerlijkheid en stiptheid ven Eerstelingenplanters afgeleverd die klein waren en zeer in den smaak vielen der afnemers, omdat ze zooveel uitplantten Laat ons hierbij zeggen dat zulks gedaan werd op algemeene aanvraag, en dat we in den vorigen na zomer veel bedankingen kregen omdat die planters zoo schoon waren. Maar in de Lente, vanaf den eersten groei, was de ontwikkeling niet vol doende en bij het oogsten der Eerstelin gen was de opbrengst niet zooals ande re jaren, op enkele uitzonderingen na. Welnu, we schrijven die mindere op brengst heelemaal toe aan het te klein zijn der eerstelingen-planters. Eerstelin gen worden vroeg geplant, staan bloot gesteld aan vele koude en killige dagen, de grond is alsdan weinig verwarmd zoodat de eerste ontwikkeling van wor telen en bladeren langzaam gebeurt, daarenboven zijn de voedende bestand- deelen in den grond aanwezig weinig of niet opneembaar, en is de eerste ont wikkeling haast uitsluitend en geruimen tijd slechts op de voedselaanwezigheid van den moederknol aangewezen. Bezit die moederknol nu onvoldoende en te weinig voedstoffen om in die eerste ont wikkeling te voorzien, dan is die eerste ontwikkeling te gering, gebeurt te lang zaam en kan zich niet op 't vereischte peil brengen om een krachtige struik te vormen. Dan hebben we de Eigenheimers. Door het Bestuur van "Redt U Zei ven,, werd verleden jaar aangekondigd dat de Eigenheimers-planters entwat dikker zouden zijn dan de vorige jaren, omdat de gewone waar te duur was. Als die planters in den Herfst dan aankwamen, mopperden vele leden dan ook, omdat ze wat dik schenen en enkele planters min gaven per 50 kg. Maar nu bestatigden we met genoe gen en alle afnemers die we aanspra ken verzekerden ons hetzelfde dat de opbrengst van de Eigenheimers nog zijner leveranciers, wijl het hoogst ge- J noojt zoo goed geweest is dan dii jaar. vaarlijk is plantgoed aan te koopen bij I £n hier schrijven we zulks grootendeels personen of inrichtingen.die op de plaats aan jg voldoende grootte der planters. Herhaalde malen reeds werden proe van herkomst de velden niet gaan na zien en uitkiezen, dus niets weten over de ziektevrijheid der partijen Planters moeten ook voldoende voed stoffen bevatten om in de eerste ont wikkeling der jonge planten te kunnen voorzien. Ze moeten dus ook groot ge noeg zijn. Hier moeten we onmiddellijk wijzen op feiten die ons tijdens de gedane veld bezoeken zijn opgevallen. Vooreerst met de Eerstelingen. Ver leden jaar werden door Redt LI Zei ven gedaan om den invloed van het plantersgewicht te bestatigen. Uit dit proeven blijkt dat het noodzakelijk is. 'n voldoende groote knol te gebruiken, dat de opbrengst bij 't gebruik van klein plantgoed daardoor wordt verminderd, en dat de opbrengst stijgt met de groot te der poters, doch slechts tot een be paald poter-gewicht. Proeven gedaan in de Middelbare "4F~ Di medewerker» zfin verantwoordelijk voor kaa bQdrigea Ongeteekende «ukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. DOS. van dit dons et sden «at jort. uygen. tedanka tnder eet nche. iob 35. tsi 1 Jam mAAPtan k,->of of irtort Haf Hf* VP -

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1