Él Landbouwweekblad De nieuwe Staatspremiën voor Goedkoope Woningen* Reis naar Melsele De Landbouwtentoonstel- ling te Aalst Maatschappelijke Vraagstukken ZOND AU 9 SEPTEMBER 1928 Prif» 26 B«nUsaa. 10de IAAKUANÜ N' 506 Arbeid adelt Abonnementsprijs Men schrift in Aankondigingen 9,00 frank 'e jaarn. op ons Bureel en op alle postkantoren. volgens akkoord. Bureel en Redaktie t BRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landboawert (2e Bijdrage) II. Woningen gebouwd tusschen 22 Maart 1928 en 1 Januari 1931. In een der vorige nummers hebben wij de voorwaarden uiteengezet welke dienen vervuld doors de premie-aanvra gers voor woningen gebouwd tusschen 15 Maart 1926 en 22 Maart 1928. Thans hebben wij het over de ver- eischten welke dienen in acht genomen door de premieaanvragers voor wonin gen gebouwd vanaf 22 Maart 1928. A) Tijdperk gedurende hetwelk de Staatspremie wordt toegestaan. Enkel de goedkoope woningen ge bouwd vanaf 22 Maart 1928 en vóór 1 Januari 1931 geven aanspraak op de Staatspremie, in de hieronder uiteenge zette voorwaarden. De premie-aanvra gers zullen moeten bewijzen op welken datum de bouwwerken werden aange vangen en het huis voor eigen gebruik moeten oprichten. Op 1 Januari 1931 moet het huis werkelijk bewoond zijn. B) Het bedrag der Staatspremie De premiën worden ingedeeld in vier reeksen en vastgesteld als volgt Bijzondere Reeks. Voor huizen opgebouwd in de gemeenten Antwer pen, Brussel, Gent, Luik en hunne voor steden 3500 fr. 1° Reeks. Voor huizen gebouwd in de gemeenten van minstens 60.000 in woners en in de daarmede gelijkgestelde gemeenten 3000 fr. 2° Reeks. Voor de huizen opgericht in de gemeenten van 15.000 tot 59.999 inwoners en de daarmede gelijkgestelde gemeenten 2500 fr. 3° Reeks. Voor de huizen gebouwd in de gemeenten met minder dan 15.000 inwoners2000 fr. Het bedrag dier premiën wordt voor kinderlasten verhoogd a) met 10 t.h. voor ieder eerste twee afstammelingen ten laste b) met 20 t.h. voor ieder af stammeling te laste vanaf den derde. C) Vereischten om de premie te bekomen 1) Betreffenda den bouw. a) De premie wordt enkel verleend voor een geheel nieuw huis en niet voor verande ringen aan het huis toegebrachtb) de bouwkosten de waarde der bijgebouwen en van den bouwgrond zijn beperkt tot de maxima vermeld in volgende tabel Voor woningen gebouwd te Antwerpen, Brussel, Gent, Luik en voorsteden (bijzondere reeks) GEZINNEN Zonder afstammelingen of met drie afstammelingen ten laste met vier en meer afstammelingen ten laste 16,250 17,875 12.187,50 13.406,25 48.750 53.625 65.000 71.500 Voor woningen gebouwd in gemeenten met minstens 60.000 inwoners Zonder afstammelingen of met drie afstammelingen ten laste met vier en meer aframmelingen ten laste 1" reeks) 15.000 16.500 11.250 12,625 45.000 49.500 60.000 66.000 12.500 9.375 37.500 50.000 13.750 10.312,50 41.250 55.000 10,000 7.500 30.000 40.000 11.000 8,250 33.000 44.000 Voor woningen gebouwd in gemeenten van 15 000 tot 59.999 inwoners (2° reeks) Zonder afstammelingen of met drie afstammelingen ten laste met vier en meer afstammelingen ten laste Voor woningen gebouwd in gemeenten met minder dan 15.000 inwoners (3° reeks) Zonder afstammelingen of met drie afstammelingen ten laste met vier en meer afstammelingen ten laste Bovendien mogen de bouwkosten van het gedeelte van den bouw tot woonst dienende in beginsel niet minder bedra gen dan zeven maal de premie hierbo ven aangeduid hetzij dus fr. 24.500 voor de bijzondere reeks, fr. 21.000 voor de 1° reeks, fr. 17.500 voor de 2" reeks, fr. 14.000 voor de 3° reeks van gemeen ten hierboven aangeduid. Bedragen be doelde bouwkosten minder, dan wordt de premie voor elke 1000 fr. onder voormeld minimum, met 5 t. h. vermin derd c) Het plan en bestek der woning dienen vooraf goedgekeurd, hetzij door de kredietmaatschappij aangenomen door deAlgemeene Spaar- enLijfrentkas, wanneer aan deze maatschappijen kre diet voor 't bouwen wordt gevraagd, hetzij door het Volkswoning en Voor- zorgskomiteit der streek in de andere gevallen d) Behoudens bij overmacht, en in elk geval uiterlijk op 1 Januari 1931, dient het huis binnen de vijftien maand vanaf de goedkeuring der plan nen gebouwd e) Elk huis waarvoor de premie werd verleend moet hoofzake- kelijk als woning dienen. Bovendien moet het voortdurend en uitsluitend worden bewoond door het gezin van den premiegenietende behoudens in de volgende uitzonderingen 1) de verwanten in opgaande lijn van het gezinshoofd en van zijne echtgenoo- ten, hun afstammelingen en hunne zij verwanten tot in,den tweeden rang mo gen eveneens het huis bewonen. 2) In geval er in de gemeente gebrek is aan goedkoope woningen, mag het bevoegd Volkswoning en Voorzorgs- komiteit, onder de voorwaarden te be palen door den minister van Nijverheid en arbeid, tijdelijk de premiegerechtig den machtigen om een gedeelte van hun huis aan minvermogenden te verhuren, in bovenvermelde gevallen 1° en 2° wordt er rekening gehouden met de sa menstelling van het gezin der belangheb benden en het getal slaapkamers, zoodat de gezondheids- en zedelijkheidsvoor schriften worden nageleefd. De aan vraag om een gedeelte van het huis te mogen verhuren wordt ingediend bij het Volkswoning en Voorzorgskomiteit van het distrikt. Dit komiteit beteekent bin nen de dertig dagen, na het indienen der aanvraag zijne beslissing aan de belang hebbenden. Het is de premiegenietenden verboden kostgangers aan te nemen, bovendien mag het huis niet voor lust huis of zomerverblijf dienen. fDe woningen waarvoor een pre mie wordt verleend, mogen noch geheel, noch gedeeltelijk, binnen de tien jaar, te rekenen van 1 Januari, volgende op de voltooing van het gebouw, voor drank huis worden aangewend, g) Behoudens bij overmacht zooals overlijden van het gezinshoofd, veiling of boedelscheiding enz. mag de woning, binnen de tien jaar te rekenen van 1 Januari, volgende op het voltrekken van het gebouw, niet vervreemd of van hare bestemming worden afgewend, h) Toezichtsmaatre- gelen 1) De Volkswoningen en Voor- zorgskomiteiten hebben het toezicht over de aanwending of het gebruik der wo ningen. Zij hebben het recht te dien ein de het huis te onderzoeken. Indien de premiegenietende hun dit Onderzoek weigert, of bij overtreding der wettelijke voorschriften hooger vermeld, mogen bedoelde komiteiten aan het ministerie van Nijverheid en Arbeid voorstellen van de belanghebbenden de terug gave der premie te eischén vermeerderd met den enkelvoudigen intrest tegen 6 t h. De eigenaar van het huis wordt in dit geval bij aangeteekenden brief verwittigd en beschikt over den termijn van één maand van af de verwittiging, om bezwaar in te dienen bij den mini sterie van Nijverheid en Arbeid die zonder benoep beslist. Om de gebeurlijke teruggave van de premie te verzekeren, moet de premie genietende schriftelijk den Staat machti gen, in voorkomend geval, op zijne roe rende en onroerende goederen het be drag van de premie terug te vorderen vermeerderd met de som noodig om de enkelvoudige intresten tegen 6 t. h. als mede de kosten van mogelijke terug vordering te dekken. 2) Hebben geen aanspraak op de pre mie de personen die voor het bouwen hunner woning hunnen toevlucht nemen tot de geldelijke tusschenkomst van maatschappijen of partikulieren, die on der nadeelige Voorwaarden aan de be langhebbenden geld zouden leenen. De Volkswoning- en Voorzorgskomiteiten moeten dan ook kennis nemen van de leeningakten, ten einde uit te maken of de opgelegde voorwaarden en de inte resten overeenstemmen met deze, die gewoonlijk in de streek worden gevergd. In geval van geschil mogen de belang hebbende de zaak onderwerpen aan den Minister van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg, die zonder beroep beslist. 2) Betreffende den persoon van den premiegerechtigde. Om recht te hebben op de staatspre mie moeten de aanvragers a) Belg zijn b) in België verblijven sinds 1 Januari van 't voorafgaande jaar aan dat, waarin de aanvraag werd in gediend c) tijdens het jaar voorafgaan de aan dat waarin de aanvraag werd ingediend, geen netto-inkomen hebben dat hooger loopt dan 13000 fr. in de gemeenten met minder dan 5000 inwo ners 13500 fr. in de gemeenten van 5000 tot 14999 inw. en in de daarmee gelijkgestelde gemeenten 14000 fr. in de gemeenten van 15000 tot 29,999inw. en in de daarmee gelijkgestelde gemeen ten 14500 fr. in de gemeenten van 30000 tot 59999 inw. en in de daarmee gelijkgestelde gemeenten 15500 fr, in de gemeenten van 60000 inwoners en meer 17000 fr. in de steden Antwer pen, Brussel, Gent, Luik en voorsteden. Voormelde cijfers zijn het netto-inko- komen dat als grondslag dient voor de heffing van de supertaks. Door netto inkomsten wordt hier bedoeld, het brutto-inkomen na afhouding van de bedrijfslasten. De cijfers hierboven aan geduid komen overeen met een brutto- inkomen van 17000 fr., 18000 fr., 19000 fr., 20000 fr., 21000 fr. en 23000 fr. De netto-inkomsten hooger aange haald worden vermeerderd met 5 t. h. voor 1 afstammeling ten laste van min der dan 16 jaar; 10 t. h. voor 2 afstam., 20 t. h. voor 3 afstam., 30 t. h. voor 4 afstam,, 40 t. h. voor 5 afstam., 50 t. h. voor 6 afstammelingen en meer. Tot berekening van de inkomsten worden de gemeenten gerangschikt zoo als voor de toepassing der belastings wetten op het inkomen. De gemeente waarin het beroep wordt uitgeoefend wordt in aanmerking genomen, behou dens wanneer de aanvrager verblijft in eene gemeente die in eene hoogere ka- tegorie gerangschikt is. De vaststelling van de inkomsten geschiedt op grond slag van de goedgekeurde aangifte in zake inkomstenbelasting gedaan voor het jaar voorafgaande aan dat, waarin de premieaanvraag is ingediend. Wat echter de personen betreft die in 1928 hunne aanvraag hebben gedaan, hun zal de premie enkel worden verleend, indien hunne inkomsten voor bedoeld jaar het toegelaten maximum niet over schrijden. Deze uitzonderlijke schikking werd getroffen om rekening te houden met de aanzienlijke wijzigingen welke de geldelijke toestand van vele personen in 1928 kan hebben ondergaan. Een uitzonderlijke bepaling nog voor de bezitters van aanzienlijke roerende goederen De premie wordt niet toege kend aan de personen die over een grooter kapitaal beschikken dan de drie vierden van de waarde van het huis dat zij doen oprichten. Bedoeld kapitaal wordt vastgesteld door hunne inkom sten, buiten deze voortgebracht door hunnen arbeid of bedrijf, te berekenen tegen een rentevoet of interest van 5 t.h. Voor de toepassing der verhooging van inkomsten wegens familielasten worden als afstammelingen aanzien 1) de kinderen en kleinkinderen onder de 16 jaar en deze van meer dan 16 jaar, indien het bewezen is dat deze nog in studie zijn of ongeschikt zijn een bezol digden arbeid te verrichten 2) de erken de of aangenomen kinderen of kleinkin deren die in de voorwaarden verkeeren bepaald onder 1°. er inbegrepen wees kinderen van beide ouders of door hun ne ouders verlaten kinderen door den premie-aanvrager opgenomen. d) Gehuwd zijn, of weduwenaar zijn of gedivorceerd met kinderen die bij hem inwonen. Nochtans mag de premie ook worden verleend 1) aan den ongehuwde die een woning bouwt om het huwelijk te kunnen aan gaan. De premie wordt echter maar uit betaald na voorlegging van een getuig schrift waardoor bevestigd wordt dat het huwelijk is voltrokken 2) aan den ongehuwde die een woning bouwt om ze met zijne ouders te bewonen op voor waarde a) dat deze minstens 55 jaar oud zijn, of bij minderen leeftijd, wegens gebrekkelijkheid niet in staat zijn in hun onderhoud te voorzien b) dat ze geen eigenaar zijn van een woning of sinds 1 Januari 1921, de woning die hun eigen dom was, niet hebben vervreemd c) dat zij over geen inkomen beschikken hooger beloopende dan 20 t.h. van het maximum-inkomen toegelaten voor ge zinnen. Bedoeld inkomen wordt met de helft verminderd indien enkel de vader of de moeder van den aanvrager bij hem inwonen aan de ongehuwde, die wegens het overlijden der ouders, het onderhoud zijner broeders en zusters ten laste neemt, alsook aan degene die in ge val van overlijden van den vader, voor ziet in het onderhoud van het gezin. e) De premie-aanvrager mag nog geen eigenaar zijn eener woning, of de woning waarvan hij eigenaar was. sinds 1 Januari 1921 niet hebben vervreemd, behoudens wegens overmacht. Indien nochtans de woning als ongezond werd erkend, dan mag de premie worden toe gestaan voor het bouwen eener nieuwe woning, doch enkel na vernietiging van het oud huis of na aanwending van het zelfde voor gansch andere doeleinden als voor woning. Het oud huis mag in geen geval meer als woning dienen. f) Hij mag geen oorlogsschadevergoe ding hebben getrokken voor de vernie tiging zijner woning of er geen recht op hebben. g) Hij mag geen geldelijk tegemoetko ming hebben ontvangen van krediet maatschappijen aangenomen door de NationaleMaatschappij voor goedkoope woningen voor het bouwen van een huis in een aangenomen gemeenten. h) Hij mag niet veroordeeld geweest zijn tot een lijfstraf of correctioneele straf of wegens overtreding der belas tingswetten op het inkomen. i) Hij mag niet in verzuim zijn van be taling van het invorderbaar gedeelte der rechtstreeksche belastingen en daarmee gelijk gestelde belastingen te zijnen laste gelegd. In een volgend nummer behandelen wij de pleegvormen te vervullen door de aanvragers voor het bekomen der staats premie. Jeugdafdeeling Redt U Zclven Aalst De reis naar Vilvoorde moet voorloo- pig nog uitgesteld worden. Zij die reeds hun geld stortten ontvangen het terug in den loop dezer week. Maar... we bieden onze leden een ruim zoo interessante reis Per auto naar Melsele. Een der rare dorpen uit Vlaanderen welke de groententeelt op de meest hedendaagsche wijze heeft toe gepast. Voegt daarbij dan den gekenden tuinbouwkonsulent. Heer Geerinckx uit Zele, de leiding zal op zich nemen. De reis gaat door op Zondag 30 Sep tember. Vertrek te 9 u. aan ons lokaal, Groote Markt. Er is slechts plaats voor 30 reizigers, eens dit getal bereikt wordt de inschrij- vingslijst onwederroepelijk gesloten. Prijs der reis 7 fr. 50, te storten ter zelfder tijd als men zijn inschrijving neemt en dit tan laatste op 25 September. Plaatsgebrek verplicht ons heel, heel kort te zijn. Er is voor deze tentoonstel ling veel gewerkt geweest, de meesten der inrichters hebben noch moeite, noch t(jd gespaard en toch is de tentoonstel ling niet geweest wat ze zou moeten zijn. Dit is aan verschillende oorzaken te wijten en vooreerst aan de te laat aange- vangene werking. Onze menschen had den veel vroeger moeten bewerkt wor den. Maar toe... dit zijn lessen voor de toe komst. Er is ten slotte nog veel meldens waardig in deze tentoonstelling. Wat vooral dient aangestipt, zijn de voordrachten. Deze nieuwigheid moet volstrekt behouden blijven, daar zij de tentoonstellingen op een veel hooger peil dan het gewone brengt. Wat te Aalst zekers zal opgevallea zjjn, was de goede gepaste keus zóó van onderwer pen als van sprekers. Er hadden meer tentoonstellers kun nen zijn, maar dezen die het toch aan gedurfd hebben, verdienen daarom juist des te meer lof Over de voordrachten en over de verschillende afdeelingen, zullen we a s. week een uitgebreider verslag mede- deelen. Hieronder vinden onze leden reeds de uitslagen der Hopafdeeling. Hopafdeeling Indien de afdeeling der Hoppen onder opzicht van "kwantiteit, niet om vangrijker was, dan is zulks enkel en alleen te wijten aan het feit dat slechts de vroege variëteiten konden ten toongesteld worden. Dus, rekening gehouden met de tijds omstandigheden, mogen we gerust ge tuigen, dat de hopafdeeling opperbest is gelukt, aangezien niet minder dan 75 stalen der meest verscheidene uitheem- sche en inlandsche hop variëteiten waren uitgestald. Daarenboven vormden deze stalen eene mooie prachtverzameling, die onder oogpunt van verscheidenheid even als van "hoedanigheid, ieders bewondering heeft afgedwongen. De keurraad was samengesteld uit de H.H. Van Bogaert, onder-voorzitter van het Verbond der BrouwersCaudron, Bestuurder der Landbouwvereeniging "Redt U Zeiven,,Bricout, Staatsagro- noomAppelmar.s hopplanter. De H. H. De Wolf Frits, Callebaut Felix, hophandelaars, en de H. H. Pie- raerts en Tassin, brouwers, lieten zich verontschuldigen. UITSLAGEN. Na een nauwkeurig onderzoek der stalen kende de keurraad volgende on derscheidingen toe aan de bekroonde deelnemers A. Variëteit Kent. 1' Prijs: MM. De Reuse Alfons, 95 punten (met gelukwenschen van den Jury). 94 punten 92 91 91 90 90 90 90 89 punten 88 88 i Baert Louis De Nil Willem Van Biesen Louis De Coster Petrus D'Hooghe Constant Plas Laurent Van der Smissen Joan. De Vos Judo 2' PrUs MM. Bulté Nicolas Van Droogenbroeck L. De Mesmaeker Petrus VanNieuwenhuyzen Jan 88 De Backer Joannes 87 Wellemans Egidius 87 Plas André 86 De Bremaeker Georges 85 Kieckens Jozef - 84 Crabbe Petrus 84 Callebaut Frans 84 Van der Borght Emiel 84 De Coninck Benoit 83 Meirens Ant. 83 Seghers Frans 81 Bruggemans Henri 80 De Jaegher Louis 80 B. Variëteit Függles. 1* Prijs: M. De Reuse Alfons, 94 pun ten (met gelukwenschen v.d. jury). 2' Pr(js M. Kieckens Jozef, 85 punten. C. Variëteit Groene Bel. 1* Prijs Kieckens Jozef, 69 punten (met gelukwenschen van den jury/ s'v De medewerker* i||n vertuit woordelijk voor ha« bgdregc» Oogeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. maxima-waar de van den bouwgrond maxima-waar de der bijge bouwen (stal. schuur werk huis enz.) Hoogste prijs der gebouwen, bijgebouwen inbegrepen Hoogste prijs der woning (bouwgrond en bijgebouwen inbegrepen)

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1