i 74; De Stand der Aardappelen Groote VELDPRIJSKAMPEN Landbouwweekblad in 1929 Keuze van het Mestzwijn Varkensteelt ZON O AU 16 SEPTEMBER 1928 frt|B 23 nntif». 10de jaakuaivU N 507 Arbeid Abonnementsprijs i 9,00 frmsfe "s jeara. Men schrift in op ons Bureel es op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaköe BRABANTSTRAAT53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eo door] de Landbouwer! (Vervolg en slot) Nadat we er in ons vorig artikel breedvoerig opgewezen hebben welke groote rol het plantgoed speelt in de aardappelkuituur, zuilen we vandaag beurtelings de verschillende soorten in oogenschouw nemen. Mogelijk zullen we nog dikwijls her balen, wat we reeds schreven in 't vorig nummer, doch dezen welke die herhaling misschien overbodig zullen vinden, ra den we aan ze toch maar aandachtig te lezen, vermits dit slechts gebeurd, om 't groot belang dat er aan gehecht dient te worden. EERSTELINGEN De koude vóór-Lente heeft hier ze ker haar parten gespeeld en daaraan mag ook wel 'n deel van de mislukking wor den toegeschreven. Het duurde tamelijk lang, vóór de Eersteling zijn eerste bladeren en sten gels goed kon ontwikkelen late nacht vorst heeft zeker menig stengel en blad vernietigd en onze boeren weten dat de korte levensspanne bij de Eerstelingen, heel weinig of niet mag gestoord wor den wil de opbrengst er niet aanzienlijk onder lijden. We bestatigen meermaals dat 1° De Eersteling moet geplant wor den met de eerste scheuten, dat dus de bewaring van het plantgoed, zoo goed mogelijk hoeft gedaan te worden, en zeker in kiembakjes. 2" De Eersteling vraagt een goed voorbereide bodem. Arme, niet van oude meststof voorziene grond geeft zelden goede uitslagen Ook grond die juist voor de planting wordt gemest en omgeploegd, dient hier vermeden, 't Best zal men de bovenlaag meermalen en diep eggen, om bij 't ploegen eene flinke partij losse, droge en min of meer ver warmde grond onder te brengen. We zagen ook geen enkele partij of boekje, hoe klein ook, voorkomend van éénjarig plantgoed, die het tegen nieuw ingevoerde planters kon halen. Een landbouwer had op 't zelfde stuk nieuw plantgoed en 1® en 2® nabouw geplant en wees ons zelf op de geweldi ge achteruitgang van 1' op nieuwe en 2® op 1" nabouwplanters. Gelukkig had de man zulks enkel gedaan als proef. Hij zegde ons ook dat hij nu goed overtuigd was van de noodzakelijkheid, steeds al zijn plantgoed van Eerstelingen te moe ten vernieuwen. In ons nummer van 2 September we zen we ook op het nadeel van te kleine planters. Spijtig dat geen enkele kwee- ker door gedane proeven ons desaan- gaande kon inlichten. De lage prijzen der eerstgeoogste terstelingen en de niet al te best gelukte oogst, heeft het enthousiasme voor den Eersteling bij onze landbouwers veel verminderd en zoo de prijzen te naaste jaar niet meer loonend zijn, zal de be bouwde oppervlakte Eerstelingen ge voelig verminderen. IDEALEN. Kwam de opbrengst van vorig be sprokene soort te kort tegen vorige jaren, met deze is zulks niet het geval. Wie over goed plantgoed beschikte kon gauw bemerken dat de "Idealen,, gezonde, kloek wassende en zeer be- stande struiken geven en dat de op brengst zeker opperbest zou zijn. En inderdaad, we zagen rooiïngen die baast wonderbaar waren, struiken die 2,5 kg. volwassen en dikke aardappelen opbrachten. In zake afzet ging het min stens zoo goed als met Eerstelingen, wijl de opbrengst aanzienlijk hooger was. Zieke struiken in de Idealen hebben we niet ontmoet. Bij een enkele verbou wer zagen we 1® nabouw neven nieuw plantgoed en weerom waren de laatste veruit de beste. We meenen dat de kweek der Idea len langzamerhand de plaats der Eerste lingen zal innemen. GELDERSCHE MUIZEN. Hier zouden we met brio mogen her balen wat er gezegd werd van de Ide alen. Maar we zeggen met brio, dat is dus te zeggen ruimschoots evenveel. En de opbrengst der Geldersche Mui zen moet zeker voor de Idealen niet onderdoen. De opbrengst, de gaafheid en 't heerlijk uitzicht der Muizen zijn perfekt, jammer dat ze niet zoo goed zijn voor 't keukenverbruik. Nochtans als dierenvoeder zijn ze om hunne hooge opbrengst en hun haast altijd goed lukken zeer aan tc raden. Het is daaraan ook te danken dat deze soort van jaar tot jaar meer geplant worden. EIGENHEIMERS of KRUGERS Laat ons hier maar gauw 'n pluimpje geven aan Redt U Zei ven, 't is ten volle verdiend, want nog geen enkel jaar, hoe goed het dan ook was, gaven de Eigen heimers door R.U.Z, geleverd zulke goede uitslagen. Overal gaven ze 'n prachtig haast volmaakt gewas, gepaard met 'n over- groote opbrengst. Hier en daar bestatig- den we opbrengsten die schier verba zend zijn. Van de verschillende aardappelziek ten was er haast niets te bespeuren, gansche velden hebben we gezien waar geen enkele zieke of achterblijvende struik was te vinden. In zake 't belang van nieuw of plant goed van eigen gewin, gaven we in een vorig nummer 'n voorbeeld en velen zul len het zelf hebben bestatigd, dat nieuw plantgoed'n grootere meeropbrengst gaf dan dat van 1® of 2® jaar. Door een onzer leden werd onze aan dacht ook getrokken op volgend feit, dat we dan ook zelf zijn gaan bestatigen Dat lid had om bepaalde redenen van een plaatselijk agent Eigenheimers plant goed gekocht, maar hij had voorzichtig heidshalve ook aan ons 'n deel besteld. Hij plantte beiden op hetzelfde per ceel. Tijdens den groei gingen beiden nogal gelijk op. enkel gaf dat van R.U.Z. entwat kloeker pijl. Maar bij de oogsting bleef de opbrengt van het plantgoed van den plaatselijken agent op 100 strui ken 30 kg. lager dan bij deze voortko mende van onze vereeniging, en onze man maakte de volgende gevolgtrek- kiing, die elk onzer lezers zeker van pas komtIk koop nog enkel daar plantgoed, waar ik weet in vertrouwen bediend te zullen worden. POOLSCHE INDUSTRIE Wijl op vele velden de eerste ont wikkeling van de Poolsche Industrie door de aanhoudende droogte nogal werd gestremd, haalden vele partijen hunne schade toch in en mag de op brengst dezer variëteit heel goed ge noemd worden. Bij onze bezoeken merkten we op dat de planters uit Polen in zake raszuiver heid nog ver achter zijn op dezen ko mende uit Holland. Weliswaar is er verbetering tegen vroegere jaren, toch zijn we nog in 't geheel niet aan de vol maaktheid. Jammer voor de Poolsche kweekers dat ze er nog niet toegekomen zijn op te treden als onze noorder boe ren uit de verzorging hunner velden, 't ernstig keuren en 't verzorgen van plantgoed, kunnen ze nog geweldig veel voordeel halen. Prachtige, haast geheel zuivere partij en kregen we te zien en schoon de op brengst nog al wat winnen moest, was er reeds 'n goed resultaat waar te nemen. Hier weer was het nieuw plantgoed dat de kroon spande, l®of2® nabouw gaf ook nog wel goede struiken, maar heel vele dezer plekken vertoonden mozaïek, bladrol en kenteekens van ont aarding. De weinige verzorging die de Polen aan 't plantgoed geven heeft er zeker ruim toe bijgedragen, om het krediet van deze soort in ons land 'n gevoelige knak te geven. SAKSISCHE INDUSTRIE Deze werd in de Lente in groote hoe veelheden afgeleverd, en laat het ons maar gauw zeggen, ofschoon de op brengst niet zoo hoog zal zijn dan voor Poolsche Industrie belooft ze toch be vrediging. In de partijen treden ziekten menig- vuldiger voor, zelfs ontmoet men nogal struiken die ontaardingsteekenen geven, dus is de voorkeur hier te geven aan Poolsche Industie. Onze boeren dienen zulks goed in 't oog te houden. Maar ook dat Poolsche Industrie in de Lente niet kan worden afgeleverd. Het wintert ginds laat, en de vroegste zendingen kunnen slechts in April gestuurd worden, de reis van Po len naar hier duurt minstens 14 dagen en gewoonlijk 3 weken, zoodat de planters hier veel te laat aankomen. Dus wie goede Poolsche Industrie planters hebben wil moet deze nu bestel len: wijl in deLente die niet meer worden afgeleverd. j ROODE STAR Deze soort ofschoon niet de hoogste opbrengst gevend, krijgt nochtans langs om meer vrienden. De meest pikante lekkerbek neemt ze voor zijn lievelingen en de fabriekwerker uit de stad geeft er ook langs om meer de voorkeur aan, zoodat de Roode Star door de huishoud ster meer en meer gezocht wordt. De opbrengst is meest altijd heel goed van ziekten is er, bij velden voortkomend van goed plantgoed niets te bespeuren, zoodat en niet ten onrechte de kweek van Roode Star aanwint. ALPHA'S. Wanneer er verleden jaar in De Koornbloem gewag gemaakt werd van deze nieuwe soort en er gewezen werd op de hooge opbrengst welke die gaf, dan schreven de meest-durvenden onder onze leden maar gauw in, en we ontmoeten geen enkele die er spijt van ïad. Integendeel I Vanaf hun eerste groei kon men be statigen dat men te doen had met 'n gezonde, goed groeiende soort en toen ze zoo wat in volle fleur stond, was er niet meer aan den goeden uitslag te twijfelen. Het is dan ook 'n lust de oogsting van deze soort te doen. Het is hier zeker de aandacht waard te wijzen op den brief verleden week in ons blad verschenen van een lid. die dankte om de hem geleverde Alpha's. Ze gaven hem knollen allemaal van twee vuisten dik, en de man vroeg 'n partij nieuw plantgoed, doch van schoone niet te groote maat II Voor 't eerste jaar hebben de Alpha's 'n buitengewone opbrengst gegeven. OLDENWALDERS. Ook deze soort geeft dit jaar een heel goede opbrengst en moet voor geen enkele andere onderdoen. Nochtans zijn de gedachten onder onze landbouwers over deze variëteit erg verdeeld deze is er over tevreden, een andere wilt er niet van weten. BESLUIT. Enkele besluiten, die we tijdens onze veldbezoeken getrokken hebben, willen we hier nog meedeelen vooraleer te ein digen en wel In zake bemesting. Veel van onze boeren bemesten nog te eenzijdig hunne aardappelen. Meestal wordt er eene sterke stikstof bemesting gegeven. Men krijgt dan een fel gewas, veel aardappelloof, maar de opbrengst houdt geen gelijken tred met het uitzicht. Dikke, straffe pijlen, die niet kruipend langs den grond liggen en door dewelke lucht en zonnelicht nog dringen kan, moeten we betrachten, en het tegen overgestelde werken we in de hand door een te ruime stikstof bemesting. In zake Plantgoed. Meermalen wezen we er op, hoe ge weldig de stand verschilt tusschen goed nieuw plantgoed en dat van 1" of 2" na bouw. Overigens geen enkele onder U is er die niet heeft ondervonden dat het heel voordeelig is, al zijn plantgoed te vernieuwen. De ondervinding is de beste school zegt een oud vlaamsch spreekwoord. We wezen er insgelijks en nadrukke lijk op, dat U dient te koopen in eene vertrouwbare, eerlijk handelende inrich ting. Dus de geschikte plaats is uwe Vereeniging. We wezen U op de les van de Eer stelingen en Eigenheimers in zake klein en groot plantgoed. Velen onder U heb ben moeten bekennen dat we de waar heid zegden. Laat het U een les zijn, mort niet om een planter die wat te dik schijnt, die bevat veel voedsel voor zijn nakomelingschap en dit vaart er best bij. VERSCHILLIGE SOORTEN. In onze bespreking over de soorten, hadden we het over 9 verschillige. Het ware dwaas voor elke boer al die soor ten te willen planten. Houdt U hoog stens aan 4 soorten, dat is ruim genoeg. Zoo U 't nog niet deed met de ver schillige soorten, leg 'n proef aan, om uw keus te doen, leg die proef goed aan en neemt daaruit besluiten, welke U voordeelig zullen zijn REDT U ZELVEN het groote nut en de praktische waarde inziende van degelijke veldprijskampen, heeft besloten in 1929 weer een veldprijskamp in te richten. Mogen mededingen 1) Veredelaars van graangewassen» (alleen leden van Redt U Zeiven), 2) De leden welke bij ons veredeld zaaigraan hebben aangekocht. 3) Leden-koopers van door ons geleverde gekeurde plantaardappelen. Het graan der bekroonde mededingers zal desgewenscht als zaai graan verkocht worden door de zorgen van Redt U Zeiven Al wie wil deelnemen, moet onmiddellijk schrijven naar onzen hoofdzetel Brabantstraat, 53, Aalst, er bijvoegende naam en volledig adres, soort en variëteiten der gewassen waarmede men aan den prijskamp wil deelnemen. De puntenschaal wordt als volgt verdeeld Algemeen uitzicht 10 punten. Zuiverheid 20 Weerstand tegen ziekten 15 Opbrengst 30 Bemesting 15 Bewerking van den grond 10 Al de mededingers doen best een staal van hunnen grond naar onze Landbouwkundige Dienst te zenden, welke zich zal gelasten met de kostelooze ontleding en tevens een passende bemestings- formuul opgeven. Let wel50 gram aarde is meer dan voldoende. Als men dit staal opzendt, vergete men tevens niet er bij te voegen Voor welke teelt de grond beschikt is. Wat er juist te voren opstond en hoe men alsdan bemest heeft. Uit dit alles blijkt duidelijk dat deze veldprijskampen werkelijk nuttig zullen zijn voor onze landbouwers, en bijzonder voor de meest vooruitstrevende onder hen. Redt U Zei ven zijn roeping getrouw, wil op alle wijzen het landbouwbedrijf vooruithelpen. Aan onze leden nu de gelegenheid te baat te nemen. Men sture onmiddellijk zijne inschrijving, want het aantal deelnemers is beperkt. Over de prijzen zeggen we nog wel wat meer in een onzer volgende nummers. Nog een woordje 1 Het spreekt van zelf dat deze prijskampen open staan voor AL onze leden Landbouwers uit het Aalstersche, het Ninoofsche, het Herzeelsche, Payotten en Zennelanders, allen moeten mededingen ■■■■cats»** ■■«nnwiHHiei In verband met de belangrijke voor dracht betrekkelijk dit onderwerp door den heer Rokegem, Sekretaris van het Zwijnensyndikaat van Oost-VIaande- ren, tijdens de landbouwtentoonstelling van Aalst gehouden, achten we het ge- i past, de uiteenzetting van genoemden deskundige meer van nabij te beschou wen, en zijne zienswijze eventjes te toet sen aan deze van andere proefondervin delijke vetmestingsmethoden. Met de voeding van het mestzwijn heeft men steeds ten doel de dieren in den kortst mogelijken tijd in gewicht te doen toenemen, m. a. w, eene zoo snel mogelijke verzwaring gepaard met vet- aanzetting. Doch bij de samenstelling van het voederrantsoen moet men niet alleen aan snelle gewichtstoename ernstig be kommeren met de "kwaliteit,, of de "hoedanigheid,, der slachtwaar. Diens volgens dient er eerst en vooral reke ning gehouden met de eischen, die aan de verschillende soorten van slachtvar- kens gesteld worden. Slachtvarkens noemt men hier te lan de doorgaans de jonge varkens, die door de spekslagers, zooveel mogelijk voor rechtstreeksch verbruik, geslacht wor den. Deze moeten een levend gewicht van ongeveer 100 125 kg. hebben. Hier is geen donker gekleurd, doch blank, malsch vleesch gewenscht, dat door zijn uiterlijk aan prima kalfsvleesch herinnert. Het spek moet zooveel moge lijk doorregeld zijn, doch ook hier is blank enrstevig spek gewenscht, evenals i dikke karbonaden en cöteletten. Export varkens, in de wandeling Londensche biggen genoemd, mogen geen hooger levend gewicht bereiken dan 60 kgr. lichtere dieren, doch zwaar der dan 45 kg. zijn het meest gewenscht. Deze varkens worden in Engeland versch verbruikt, evenals hier te lande de zooeven genoemde slachtvarkens, Export-varkens moeten niet vet zijn, lang in verhouding tot den omvaag, met dunnen rug en dik buikgedeelte. Zij moeten veel blank, malsch vleesch heb ben, met sneeuwwit hard vetkorte dik ke en te vette dieren brengen den vollen prijs niet op. Baconvarkens of Zouters. Deze wor den naar Engeland geëxporteerd, waar zij concurreeren moeten met het hoog- aanstaande Deensche produkt. De ge slachte varkens worden in twee helften in gezouten toestanden verzonden. Daar wij met dit slachtprodukt in Engeland moeten concurreeren met de Denen en de Engelsche markt er bijzon dere strenge eischen aan stelt, willen we over de "zouters,, eenigszins uitvoerig zijn. Wij houden er echter aan, hier voorafgaandelijk met den heer Rokegem te bevestigen, dat de Deensche concur rentie hoe sterk ze ook weze, onze vet mesters geenszins moet afschrikken, op de enkele voorwaarde.dat onze voortge brachte produkten aan de gestelde eischen der Londensche markt beant woorden. Immers voor wat den afzet i betreft, valt er volstrekt niet te vreezen, aangezien er op dit oogenblik een mer kelijk te kort is aan "zouters,,, waarvan het verbruik in Engeland trouwens meer en meer toeneemt. Anderzijds is ons land onder oogpunt van aardrijkskundige ligging heel wat De medewerkers lijn verantwoordelijk voor ha» bijdrage» Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggegeven r- tfsr irtiwoimnniiwwo—iiifuwiWMiiii 1 ii»miwn»wt'mfTrin»iiiif*~

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1