in s De Belastingen en de Landbouw VOORDRACHTEN Almanak voor 1929 Landbouwweekblad Rogge op rijen 1 A Onderwerpen van Voordrachten t Voordrachten met Lichtbeelden r- D- :n J a a in a ja a a a ••a ZONDAu 14 OCTOBER 1928 frl|i 21 amlMB. 10de JAAKUAISLi 511 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 9,00 frank 'a jaara- Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers De herziening van ons belastingstelsel is aan de orde van den dag, een wetsontwerp werd te dien einde sinds enkelen tijd ter Wet gevende Kamers ingediend. Het schijnt ons dan ook gepast hier de voordracht over te drukken, gehouden door den Heer Bodens, licen tiaat in Sociale en Bestuurlijke Wetenschappen op ons eerste congres, daar zij op nauwkeurige wijze ons standpunt in deze voor den land bouw zoo belangrijke kwestie toelicht. VRIENDEN, Na het keurig en gfezellig noenmaal waarvoor ik het Bestuur van Redt U Zelve hartelijk gelukwensch en dat U wellicht met eenig spijt zoo vroeg hebt moeten eindigen, zal mijn onder werp "De Belastingen en de Landbouw,, U als nagerecht allerminst welkom zijn. Als verontschuldiging moge dienen, dat het noch in de bedoeling van Redt U Zeiven, noch in de mijne ligt, U dat onderwerp als nagerecht op te disschen, doch wel U een klaar en beknopt over zicht te geven van onze voornaamste j belastingswetten bij hunne toepassing op het landbouwbedrijf. Oorlogvoeren kost kolossaal veel j geld, daarvan heeft de Belgische bevol king de droevige ondervinding opge daan. Het nieuwe fiskaal stelsel ontstaan ten gevolge van den oorlog heeft echter op ietwat te groffe wijze onze landbou wers aangesproken. Onze vrije Landbouwvereeniging Redt U Zeiven streeft naar een fiskaal stelsel dat rechtmatig is, en een voudig is in zijne toepassing. Door rechtmatigheid verstaan wij een stelsel dat de lasten rechtvaardig verdeelt over de verschillende standen der bevolking en rekening houdt met het betaalver- mogen der belastingsplichtigen. Door eenvoudigheid verstaan wij een stelsel dat den belastingsplichtige toe laat een gemakkelijk toezicht uit te oefe nen op de belastingen die van hem worden geëischt en wier invordering niet te veel tijd vraagt of te hooge kos ten oplegt aan het Beheer der Belastin gen. Welke verbeteringen en hervor mingen de huidige belastingswetten tot verwezenlijking dezer twee hoedanighe den moeten ondergaan, zullen wij ver der aantoonen. Zoo komen wij aan het eerste gedeel te onzer uiteenzetting I. De belastingswetten op het inkomen Zooals u weet omvatten deze a) de grondbelasting b) de belasting op roe rende zaken c) de supertaks. Onderzoeken wij de toepassing dezer verschillende belastingen op het land bouwbedrijf. A) De Grondbelasting. Bepalingen De grondbelasting is de belasting geheven op het kadastraal in komen van onroerende eigendommen in 't bezit van den belastingsplichtige. Het kadastraal inkomen waarop de be lasting wordt gevestigd is het werkelijk of vermoedelijk inkomen der goederen voor de gebouwen mag dat inkomen met 1 6 verminderd worden wegens onderhoudskosten. De wijze waarop de fiskus het kada straal inkomen der onroerende goede ren vaststelt is nadeelig voor de.n land bouw. a) Verhuurde eigendommen Vol gens de wet is het kadastraal inkomen voor de verhuurde eigendommen het werkelijk inkomen dat blijkt uit huur overeenkomsten, huurkwijtBrieven of akten van verkoop die normaal werden bevonden, Als normale huurwaarde aanziet het Beheer der belastingen de huurprijzen voorkomende in de pacht- kontrakten deze laatste jaren geregi streerd of bekomen bij de openbare ver huringen. Wie eenigszins bekend is met de landbouwtoestanden moet toegeven, Jat veel gronden en pachthoeven deze laatste jaren verhuurd werden aan prij zen die overdreven zijn en volstrekt niet overeenstemmen met de werkelijke waarde der goederen. Om wille van het dagelijk.sch brood, en wegens het te kort aan landbouw- winningen, zijn sommige boeren ver plicht geweest pachtprijzen te aanvaar den die geenszins normaal kunnen heeten Bijzonder bij de openbare verhurin gen, zijn de pachtprijzen doe* den strijd van de boeren om een stuk grond, op gedreven geweest tot buitensporige ver houdingen. De reeds te zware pachtprijzen ten laste van den huurder worden nog ver hoogd door de aanzienlijke belastingen (grondbelastingen en opcentiemen) die de Staat en de andere openbare bestu ren op die pachtprijzen heffenDe toestand van den huurder wordt er des te erger door, omdat in de meeste geval len de eigenaar er voor zorgt de belas tingen te doen betalen door den pachter. b) Eigendommen uitgebaat door den eigenaar Hier wordt het kadastraal in komen bepaald volgens het werkelijk in komen der onroerende goederen van ge lijken aard en gelijke opbrengst in de gemeente gelegen. Aldus hebben de overdreven huurprij zen dezer laaste jaren voor gevolg de vermoedelijke huurwaarde of het kada straal inkomen der niet verhuurde goe deren ook aanzienlijk op te drijven. De vaststelling der vermoedelijke huurwaarde van de eigendommen ge schiedt niet zelden op willekeurige wijze door ambtenaars volstrekt niet op de hoogte van de landbouwaangelegenhe- den. Men berekent gewoonlijk per ge meente of per streek, zonder in aanmer king te nemen dat bepaalde gronden, dicht bij elkander gelegen, een gansch verschillende uitbatingswaarde kunnen hebben wegens de hoedanigheid van den grond, de verkeerswegen die er toe leiden enz. Om al deze bezwaren weg te ruimen die feitelijk een hinderpaal zijn voor de ontwikkeling van den landbouw, is er ons inziens maar één oplossingIn plaats van het kadastraal inkomen te la ten vaststellen uitsluitend door ambte naars die dikwijls niet op de hoogte zijn de landbouwtoestanden, zou het 5 °/o 1 20 op het kadastraal inkomen voor de gemeente. 31 °l° totaal. Bij heffing van het maximum 20 op centiemen voor de provincie en 80 op centiemen voor de gemeente, bedraagt bet totaal 33,5 °/o. Gebouwde eigendommen 10 °lo op het kadastraal inkomen, 1 °/o opcentiemen voor den Staat. 7,5 o/o opcentiemen voor de provincie (15) en de gemeente (60). 5 °/o buitengewone opcentiemen voor den Staat 1926-1930 (50 opcen tiemen). I 23,5 o 10 1/10 op het kadastraal inkomen voor de gemeente. van dienen bepaald te worden door bijzon dere kommissiën, samengesteld uit een afgevaardigde van het Beheer der Be lastingen, een afgevaardigde van het Ministerie van Landbouw, een afge vaardigde van het Gemeentebestuur en twee afgevaardigden van de Landbouw- kamer. Ook tot grondige herziening van het kadastraal inkomen der onroerende goederen dient overgaan in verstand houding met de vertegenwoordigers der landbouwers. 2) Het kadastraal inkomen van on roerende goederen wordt met een hoog eenvormig procent (23,5 °/o tot 26 °/o) belast, zonder er rekening mede te hou den of den eigenaar die goederen noodig heeft of niet om te bewonen of uit te ba ten, of hij een kroostrijk gezin heeft of niet, of hij veel of weinig bezit. Kortom de belasting wordt op eenvormig bedrag vastgesteld voor iederen bezitter van van onroerende goederen, zonder reke ning te houden met zijn betaalvermogen. Al wordt bij de heffing van de super taks rekening gehouden met het betaal vermogen van den eigenaar, toch staat het vast, dat hij die zijne spaarcenten aanwendt om eigen wonst of bedrijf aan te werven een zwaardere belasting tege moet loopt dan wanneer hij ze gebruikt voor een andere pegging. Het is dus billijk en ekonomisch aan te bevelen, dat de grondbelasting verminderd wordt ten voordeele van de kleine eigenaars die zelf hun goed gebruiken en van de kroostrijke gezinnen. 3) De grondbelasting bedraagt thans voor Ongebouwde eigendommen 10 °/o op het kadastraal inkomen, 1 °/o 10 opcentiemen voor den Staat, 7,5 opcentiemen voor de provincie (15) en voor de gemeente (60), 7,5 °/o buitengewone opcentiemen voor den Staat 1926-1930 (75 opcen- centiemen), 26 33 "Io totaal. Bij heffing van het maximum 20 op centiemen voor de gemeente en 80 op centiemen voor de gemeente bedraagt het totaal 35,5 Dit bedrag is te zwaar, wanneer men het vergelijkt met de belastingen op roe rende zaken. Deze bedragen bvb. 22 °/o op de inkomsten van aandeelen, 16,5 °/o op de interesten of premies van obliga- tiën, 16,5 °/oop de interesten van schuld vorderingen en beleggingen in België, 2 op de depositos in de Spaar- en Lijfrentekas en de Consignatiekas. Men klaagt er over dat de kapitalen niet meer aangewend worden voor het bouwen van woningen of het aanwer ven van onroerende goederen, doch dat ze uitsluitend besteed worden aan beurs waarden en aan de spekulatie Op kongressen wordt gezegd en her haald dat men de private kapitalen moet aanzetten tot het oprichten van woon huizen voor verhuring, om den woning nood te lenigen. Doch de hooge belas tingen op de onroerende goederen leiden noodzakelijk tot den toestand waarover men klaagt 1 Het is onbegrijpelijk dat de Staatjuist een extra-belasting heeft geheven op de onroerende goederen tijdens de finan cieel? ontreddering van ons land, dan wanneer de waardevermindering onzer munt en de mislukking der stabilisatie anssens op 125 fr. voor het pond, ver- oorzaakt werd door de kapitaalsvlucht verwezenlijkt door onze groote finan ciers. Wij vragen dus ten spoedigste de afschaffing der buitengewone opcentie men 1926-30, daar zij rechtstreeks of onrechtstreeks voor een groot deel ten laste worden gelegd onzer landbouwers, bezitters of uitbaters van het grootste gedeelte der onroerende eigendommen. 4) Iedereen weet dat de eigenaar het recht heeft de grondbelasting op de on roerende goederen die hij verhuurt, door den fiscus te doen verschuiven op zijn huurder. Dit stelsel is te veroordeelen a) Om principieële redenen. Volgens den geest der wet heeft de grondbelasting als doel het inkomen te treffen voortkomende van het bezit van onroerende goederen. Daar het de eige naar is die het inkomen optrekt, schijnt het redelijk dat hij zelf de grondbelas- ting betaalt. De huurder betaalt im mers reeds de bedrijfsbelasting op de in komsten die hij verwezenlijkt door de uitbating der goederen hem in huur ge geven, en het gaat toch niet op hem een tweede maal te belasten op diezelfde in komsten. b) Dit stelsel leidt tot misbruiken en tot wantrouwen en oneenigheid tusschen eigenaars en pachters. Wij hebben gevallen gekend waarin de eigenaars, wetens of onwetens, van den huurder een yrooter bedrag eischte voor terugbetaling der grondbelasting dan hij werkelijk betaald had. De wet zou dergelijke praktijken onmogelijk moeten maken door afschaffing van het recht der overbrenging van de grondbelasting op den huurder. c) Een derde bezwaar dat dit recht veroorzaakt is dat de eigenaar er zich niet mede bekommert of de belasting juist werd berekend en in overeenstem ming is met de wettelijke bepalingen. Daar het toch .zijn pachter is die betaalt, ziet hij er het nut niet van in eventueel bezwaar in te dienen tegen overdreven belasting. d) Zooals de regeering het zelf heeft verklaard, veroorzaakt de splitsing der grondbelasting bovendien veelvuldig schrijfwerk aan de ontvangers der be lastingen en maakt hunne taak ingewik keld. Wij meenen dus akkoord te gaan met den fiskus, door de afschaffing te Stilaan nadert den Winter en meteen ook het seizoen der voordrachten. De besturen onzer afdeelingen hebben over enkele dagen een rondschrijven ontvangen betreffende het inrichten van voordrachten. We raden hen aan ons op gepasten tijd de bijgevoeg de formulieren op te zenden. Ten einde ze hierin te helpen, laten we hieronder een lijst van onderwerpen volgen, waarin ze zelf kunnen kiezen om dit te nemen dat het best past voor hunne gemeente. 1) Algemeene bemesting. Stikstof bemesting. Fosfoorbemesting. Potaschbemesting. Herfstbemesting. Lentebemesting. Bemesting der graangewassen. De kwestie van de zuurheid onzer gronden. W eidebemesting Grondverbeteringen. 2) Veevoeding. V ar kens voeding Veeverbetering. Melkveeverbetering. Melkkontrool. 3) Aardappelteelt. 't Belang van zaai- en plantgoed. Veredeling der graangewassen. Hopkultuur. 4) Hoenderkweek. Voeding der hoenders. Hoenderuitlezing. Ziekten der hoenders. Konijnenkweek. 5) Groententeelt onder glas. Groententeelt. Fruitboomteelt. Bloementeelt. Evenals verleden jaar, zullen er ook dees jaar voordrachten met lichtbeelden gehouden worden. Afdeelingen welke zulk eene voordracht wenschen, moeten ze minstens eene maand op voorhand aanvragen. Daarenboven moet er elektriek in 't lokaal zijn. ■■insimmHm vragen van het recht van den eigenaar de grondbelasting te verschuiven op de huurders. 5) Een ander hervorming van groot belang voor den landbouw en de ver betering van onze handelsbalans is de ontginning en het vruchtbaar maken van woeste gronden en heidegronden. Het aan den landbouw terugschenken van de 40 50.000 ha. woeste gronden of heidegronden die thans niets opbrengen zal voor een ruim gedeelte het tekort aanvullen van 1 milliard 500 millioen frank dat in 1926 werd vastgesteld bij de bevoorrading onzer bevolking Een uitstekend middel om de ontgin ning van woeste gronden te bevorderen isde vrijstelling van herziening van kadastraal inkomen ten voordeele van woeste gronden die tot landbouw gronden worden herschapen. Die vrijstelling van grondbelasting zou minstens 25 jaar moeten duren, daar de ontginningswerken thans veel geld en arbeid kosten en het begrijpelijker wijze niet aantrekkelijk voorkomt aan den ontginner. dat de Staat zoodra zijn arbeid eenige vruchten oplevert, zich on middellijk een deel daarvan toeëigent Het onmiddellijke offer dat de staat brengt zou trouwens vergoed worden door de belastingen die hij zal kunnen heffen op de gronden wanneer deze tot volle opbrengst zijn gekomen, verder dient nog in aanmerking genomen dat de ontginning van woeste gronden wel licht op grooter schaal zoo geschieden, zoodat de openbare besturen langs dien kant een ruime kompensatie zouden vinden. Het valt in elk geval buiten twij fel dat de landbouwvoortbrengst en daardoor ook de ekonomische ontwik keling van het land door die vrijstelling ten zeerste zouden gediend zijn. i Nog telkens weer komt men men- schen tegen, die twijfel uitspreken om trent de wenschelijkheid van het zaaien van rogge op rijen. En dan wordt ver wezen naar dit of dat voorbeeld, waar breedwerpig gezaaide rogge het zooveel opbracht als machinaal gezaaide. Ja, zulke voorbeelden kennen wij ook. Maar dan hapert ergens iets. Waar de grondbewerking goed en en doelmatig is, zoodat ook bij machi naal zaaien "de kluit,, er niet geheel uit gaat en men verder zorgt voor een juiste reaktie van den grond, een goede be mesting met kali en fosfoorzuur, en het toedienen van een flinke stikstofgift nog in Februari, terwijl de hoeveelheid zaai zaad goed is gekozen, het zaad is ont smet en op den juisten tijd gezaaid... daar krijgt men door rijenteelt grooter opbrengst, minder gevaar voor legeren en meer gelegenheid voor onkruidbe- strijding. En daarom raden we ieder, die aan al deze voorwaarden voldoende aandacht kan en wil schenken, rijenteelt aan. Men wachte niet langer zich te laten inschrijven op onze bureelen of bij onze plaatselijke magazijniers. Een rechtskundige is ten dienste onzer leden alle Zondagen van 9 tot 11 uur, in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst. ■raiuBuu i •M a De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hu» bijdragen Ongeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1