rt! Redtuzelvers -->■ Landbouwweekblao "Redt U Zeiven,, De Hooge Broodprijs de Graanprijs. Over Roodvonk Om te beginnen DWANG Het bestrijden van Weidemos rri|i n Mnn«» Geneeskundig Praatje Pluimveeteelt Redtuzelvers Waarschuwing mm n met npoe- Iheid, i, om ee-sth zult ZONDAü 21 OCTOBER 1928 I Ode jaa«UANU Mi 512 Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank jaar», Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie t BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eo door de Landbouwers Landbouwvereeniging Samenwerkende Maatschappij Aalst De heeren aandeelhouders worden uitjenoodigd tot de Buitengewone Al gemeens Vergadering welke zal gehou den worden in ons lokaal Groote Markr, te Aalst, op ZONDAG 21 OCTOBER 1928 om 10 u. voormiddag. Dagorde: machtiging te geven aan het Bestuur tot uitgifte eener nieuwe reeks kasbons. De Bestuurder, De Voorzitter. 0. Caudron. B Schockaert. EKONOMISCHE VRAAGSTUKKEN in verhouding tot Een rijk gedokumenteerde omzend brief werd onlangs uitgegeven en ver spreid door een aantal vooraanstaande personen uit de Antwersche handels - en nijverheidswereld, waaronder de' H.H. F, Castelein, voorzitter van de Kamer van KoophandelAlf. De Broukère J. Delvaux, voorzitter van den Graanhan delvan Antwerpen;Marcel Morren,oud- voorzitter der Scheids- en Verzoenings kamer voor Granen en Zaden André Morren, oud-voorzitter der Granen-af- deeling in de Handelskamer van Ant werpen en de heer Fr. Franck, nijveraar. De rondzendbrief wijst er met nadruk op, hoe de bevolking haar dagelijksch brood veel te duur betaalt. Het hooge punt van de stijging der granen werd bereikt omstreeks het einde van April en het begin van Mei jl. De marktkoersen deden zich toen voor als volgt 1. Prijs der Argentijnsche granen, aldan basis der meelfabrikatie in België, per 100 kg. verscheept te Antwerpen, 215 fr. 2. Prijs van het meel, rekening hou dende van de waarde van de zemelen en afval, per 100 kg. besteld in de bak kerijen. 270 fr. 3. Prijs van 1 kilo brood, te Ant werpen, 2,75 fr. Op 12 September 11. waren de koersen als volgt 1.Prijs van het graan Manitoba (beter dan het Argentijnsche), dat thans de basis uitmaakt van de meelbewer- king, per 100 kg. te Antwerpen ver scheept, 162 fr. 2. Prijs van het meel (rekening houdende van de mindere waarde der zemelen en afval dan in April-Mei 1.1), per 100 kg. aan de bakkerij geleverd 213 fr, 3. Prijs van 1 kilo brood 2,35 fr. Op de basis van bovenstaande cijfers is de vergelijkende beweging van de prijsverminderingen op de hoogste marktkoersen als volgt a) Voor de granen daling van 63 fr. of 24,65 te 24,65 ten honderd b) Voor het meel, daling van 57 fr. 21,10 t.h. c) Voor het brood, vermindering van 0,40 fr. of 14,55 t.h. In April-Mei was de prijs van het brood, tegen 2,75 fr. per kilo. overdre ven. Immers altooos was die prijs eenig- zins lager dan dien van één kilo meel. Men herinnere zich inderdaad dat de bakker normaal 140 brooden verwerkt uit 100 kg. meel. Op den dag van heden zou altijd volgens luid in bovengemeld omzend brief de broodprijs de 2,05 fr. per kilo niet mogen te boven gaan, in stede van 2,35 fr. door de private bakkerijen en kooperatieven geëischt. In de gansche wereld zoo besluit dit belangrijk om schrijven is er overvloed van graan gewassen van allen aard tarwe, rogge, gerst, maïs, haver. De gansche werelc vertoont onder dit opzicht een ware overvloedkrisis, die wijst op n stellige over-productie. De vraag wordt dan ook redelijker wijze gesteld, of het niet is door een wezenlijk misbruik van wetgevende en bestuurlijke even redelooze als onrecht vaardige bevoordeeling dat bedoelde trust de overheerschende en schadelijke macht bezit waarover hij thans beschikt. Tot daar bedoeld rondschrijven. We vonden het echter wel interessant den inhoud er van in breede trekken weêr te geven, niet zoozeer omdat onze boerkes al zijn het dan nog door den band weg groote broodverslinders er een on middellijk belang bij hebben, vermits de meesten onder hen doorgaans het bak kersstieltje voor eigen rekening uitoe fenen maar wel om aan sommige schijnverdedigers der verbruikersmassa, de les te spellen. Immers wanneer het gaat om het even welke stijging van de levensduurte en komt toevallig een of ander landbouwprodukt in 't gedrang, dan vallen deze schreeuwers gewoon weg bovenarms op den rug van de boe ren, welke ze doodeenvoudig bestempe len met den scheldnaam van uithonge raars der volksmassa en plichtigen van het dure leven. Zijn boter en eieren te duur naar hun ne meening, de schuld ervan ligt aan den boer, van tusschenhandelaars is er niet de minste sprake. Is het vleesch duur, nogmaals de schuld van den boer, die z'n beesten maar hoeft vet te mesten met het hemelsch manna dat hem alles zoet- zaligen dauw kosteloos eiken dag uit de wolken valt. Van de daartoe noodige krachtvoeders en hunne haast onbereik bare prijzen hebben die naïeve lui im mers niet het minste greintje ernstig be grip. En van de beenhouwers, die on- dertusschen gouden zaakjes verrichten, wordt natuurlijk niet gesprokende eenige schuldige is en blijft den boer. Zijn brood en aardappelen te duur, alweer de schuld van den boer, die er maar voor te zorgen heeft dat de boter hammekes en lekkere schotels aardap pelen, zooniet kosteloos, dan toch aan zuiveren faktuurprijs op de tafel ver schijnen. Het manifest van den Antwerpschen groothandel bewijst hier nogmaals dat het gewoonlijk door de overgroote win sten der tusschenhandelaars is dat vele waren zoo hoog in prijs komen als ge tuige het brood. Zonder overdrijven kunnen de beenhouwers op denzelden leest worden geschoeid als de bakkers, gezien ze het rund vleesch van 16 tot 24 fr. verkoopen volgens kwaliteit, terwijl de vetbeesten aan spotprijzen worden verkocht. En om aan die onbewuste grootspre kers gelegenheid te geven 'n aanstaan den, Tangen winteravond op 'n heel aan gename en tevens leerrijke wijze door te jrengen, disschen we hun volgend een voudig vraagstukje ter oplossing. Hoeveel bedraagt voor 'n boer den costprijs van 'n brood van 1 kilo, dat hij zelf bakt en wat kost een brood dat gij 5ij den bakker gaat aankoopen Wie dat eenvoudig berekeningske klaarspint is stellig voor eeuwig en altijd van z'n dwaas vooroordeel genezen Abraham Lincoln sprak eens deze woorden Niemand is groot genoeg om een ander te besturen zonder de toestemming van den onderdaan De wijze man wilde hierdoor zeggen, dat geen mensch, wie hij ook wezen mag, of van welke geboorte hij ook wezen moge. zooveel grooter of beter of heiliger kan zijn dan andere menschen dat men hem het recht zoude toekennen te regeeren door dwang. Gezag en macht, zijn volgens den apostel der vrijheid gegevens, die alleen mogen en echt kunnen voortkomen uit de toelating, vrijwillig gegeven, van wege de persoon of de personen, die door den aangestelde bestuurd of bevo len wordt. Dit komt niet in overeenspraak met de leer van koningrijken en nog min met de tijden van dwingelandijen, waar macht, kracht en RECHT beteekenen. De mensch is vrij geschapen. Op aarde heeft hij zich aan geen gezag te onderwerpen, tenzij uit vrijen wil. Een volk overrompelen en verslaven kan niet met Gods liefdeleer overeenstem men. Dit is waar in zake van landen, van enkele personen. Het heiligste recht van de mensch is zijne vrijheid. In een vroegere bijdrage spraken we over de meest verspreide en, in zichzelf, ook de minst gevaarlijke van de uitslag koortsen de mazelen. We gaan nu een oogenblikje praten over een veel ergere besmettelijke kin derziekte met uitslag misschien wel de ergste, vermits pokziekte nog zeer zeldzaam voortkomtroodvonk, ook nog geheeten scharlakenkoorts, of in den volksmond roode koorts of roode hond. Roodvonk komt meestal vóór bij kin deren van 6 tot 10 jaar, zonder onder scheid voor jongetjes of meisjes. De oorzaak van de ziekte, dus de mi- kroob van de scharlakenkoorts is tot nu toe onbekend het staat echter vast dat die onbekende ziektekiem uiterst weer- standig is, en het valt dus best te be grijpen dat, juist door dat weerstands vermogen, we hier te doen hebben met een geweldige en langdurige smethe- vigheid. De ziektekiem, die met haar weten schappelijke!} naam een virus heet, (d. i. een mikroob zoodanig klein dat ze met de huidige onderzoeksmiddelen niet waarneembaar is) huist vooral in speek sel en keel vocht van den zieke en. vol gens sommige geleerden, ook in de klei ne schilfertjes die afvallen bij het ver vellen van den uitslag. De bijzonderste kenteekens van rood vonk zijn Eerst hevige koorts (39°-40°- 41°) gepaard met hevigerillingen, braak- lust en keelpijn. De keel en de tong zijn vurig rood. Na dat alles, laten we zeggen na één tot twee dagen, komt de gekende huid uitslag die begint met hals en borst om daarna stilaan gansch het lichaam rood te verwen. Na een tiental dagen schil fert de huid af en, bij gunstig verloop, duurt de ziekte gemiddeld een vijftal weken. Als bijzonderste gevaarlijke verwikke lingen van roodvonk dienen vermeld als de meest-voorkomendeZeer erge keel ontstekingen met hun nasleep van long aandoeningen, en dan vooral nier ziekten. Het past niet, hier in dit opstel, uit te weiden over de behandeling van rood vonk dit is het werk van den familie- dokter die onmiddellijk dient geraad pleegd van zoohaast een kind ernstig klaagt van keelpijn, en nog meer indien de koorts zoo plots en zoo hoog klimt als hierboven beschreven. Vergeet het niet roodvonk is zeer gevaarlijk door zichzelf en door zijn ver wikkelingen. De dokter zal aan de fami lie zeggen wat er dient gedaan om die verwikkelingen te voorkomen. Hij zal er ook op aandringen dat een kind, aan getast door scharlakenkoorts, volstrekt moet afgezonderd blijven van andere, onbesmette personen, vooral jongere kameraadjes. Voor wat betreft de verpleging, zal hij er aan houden dat zooveel mogelijk één enkele persoon het kind verzorge, en dat die verpleger of verpleegster alle voorzorgen treffen om niet, door zijn kleedingsstukken of handen, de besmet ting verder over te dragen in de fa milie. Al wat voor den zieke of op zijn ka mer gediend heeft (eetgerief, speelgoed, beddegoed enz.) moet na de volkomene genezing, duchtig ontsmet worden. Het beste is nog dat al wat niet te veel kost (onbenullig speelgerief b.v.) verbrand worde. De rest worde afge kookt of ontsmet op een manier die de geneesheer zal aanwijzen. Ik druk vooral op die laatste punten, omdat maar al te dikwijls onze men schen niet al te stipt zijn bij het naleven van die maatregelen en gewoonlijk dat alles maar aanzien als flauwe kul. Ik herhaal het Roodvonk is een gevaarlijke en allerbesrnettelijkste ziekte. D' E. V. d. B. Voor het eerst in 't klein. Degene die willen loopen vooraleer te kunnen gaan falen onvermijdelijk, beweert zeer juist Karswood, de groote Engelsche fabri kant van kiekenvoeder. Dan zegt men de hennen brengen niets op Tracht goede legsters te be zitten, 't is te zeggen, een goed ras en een zuivere linie. Iedere hen, goede of slechte, heeft een bek om te eten. De slechte legsters eten uwe winst op, ter wijl de goede niet meer kosten aan voed sel en veel opbrengen. Men kan geen wijn trekken uit een ledige flesch zegt een Engelsch spreek woord. Evenmin kan men een gront aantal eieren bekomen van bastaardkiekens, geleid op goed valle het uit. zonder me thode. Ook, wanneer gij leghennen koopt van zuivere linie, om het kiekenbedrijf aan te vangen, en de hedendaagsche leerstelsels volgt, zijt ge zeker te slagen in uw vak en zullen de hennen uw in spanning loonen. Er zijn lieden die een stiel leeren dank zij de missingen die ze begaan, 't Is eene manier om te leeren, maar 't is voorzeker een kostelijke doenwijze. Het grootste getal kiekenkweekers geven den moed op, en met ledige han den, vervloeken zij het ongelukkig toe val dat hen tot kiekenliefhebber aan zette Het is zeer gemakkelijk de ontmoedi ging te voorkomen door nut te trekken uit de begane fouten van een ander, zon der deze te herhalen. Daarvoor, is het voldoende de goede leerstelsels te kennen, betreffende de veredeling, de voeding, de inkwartie ring, de algemeene richting welke door menigvuldige Amerikaansche proefneer- hoven aangewend worden en die geleid hebben tot de fortuin, of tenminste'tot het welstellen van duizenden Engelschen en Amerikanen. Deze praktijk kunt ge slechts leeren door "self made,, mensch te worden. Er zijn geen boeken, geen specialisten, geen geleerden die u den kiekenstiel kunnen wijsmaken. Vergeet het vlaamsch spreekwoord niet Al smedende wordt men smid Uwe eigene doenwijze zal u leeren, of de kiekenkweek, de richting en de lei ding van het pluimvee, de beuzelarijen en de zorgen eraan verbonden, u beha gen, of ge opmerkingsgeest en oordeel genoeg bezit en of u eindelijk de berede neerde zekerheid hebt in uw vak te lukken. Nu is het de meest geschikte tiji om nieuwe leden aan te wervten Al wie thans inschrijft op "De Koorn- bloem ontvangt ze kosteloos tot het einde van dees jaar. Er zijn goede pianisten, uitmuntende horlogiemakers, vernufte geneesheeren die het nooit zouden brengen tot wel- lukken om een neerhof met profijt uit te baten. Enkel de praktijk, verlicht door de hedendaagsche leerstelsels, zal u zeggen of gij den vereischten aanleg bezit en eene aanhoudende passie. In kiekenkweek hebben de liefhebbe rijen meestal geleid tot onherstelbare verliezen. Probeer niet te loopen vooraleer te kunnen gaan, dus in 't klein aanvangen. inzake den handel in Nederlandsche Pootaardappelen. Aan belanghebbenden bij den handel in Nederlandsche pootaardappelen wordt in overweging gegeven, alvorens in onderhandeling te treden met de Cultuur- en Exportmaatschappij (Schie- damsche Singel 30) te Rotterdam of met het Comptoir International Agricole de champs de pomraes de terre sélection- nées. «iège social Amsterdam, bureaux auxilaires Bruxellrs, rue Antoine Gau- thier 89 (Jan Cornelius van Geldere) zich te wenden tot Jhr v. Vreden- burch. Nederlandsch Rijkslandbouw- consulent voor België, te Capellen bij Antwerpen. Bijna telkens na elke voordracht ko men er toehoorders af om te vragen Hoe kan ik de mossen uit mijn weide verwijderen Ik beantwoord liefst deze vraag in het blad zelf, om reden dat het niet alleen voor de stellers, maar ook voor al de lezers en lezeressen van De Koorn- bloem van groot nut kan wezen. Het gebeurt dikwijls dat slecht ver zorgde weiden overrompeld worden door mossen. Deze ontwikkelen er zich zeer vlug, verspreiden zich voortdurend en vormen dikwijls lagen, die zoodanig dicht zijn dat ze de verluchting van den grond en den wasdom van het gras belemmeren. Dit zijn dus zeer schadelijke gewas die vooral voorkomen in vochtige wei den. Zij groeien ook in het lommer, op plaatsen waar geen genoegzaam licht doordringt. Zij nemen de plaats in der goede gewassen, die te niet gaan omdat de grond te vast en te hard is. Zij ko men eveneens voor in weiden die arm zijn aan vruchtbaarmakende bestand- deelen.Vermits de goede planten niet in hun bereik vinden wat ze noodig heb ben, verdwijnen zij grootelijks en wor den door mossen vervangen. Vooral dient in het oog gehouden dat deze schadelijke planten geen wortelen heb ben en maar zwakjes aan den grond zijn vastgehecht. Eerst en vooral moeten de natte wei den gezond gemaakt worden, door het overtollige water te verwijderen, door middel van de afvoerslooten te reinigen of desnoods tot draineering over te gaan. Daarna moeten de oppervlakkige ge wassen verwijderd worden, hetzij door krachtig te eggen of door het uitstrooien van bestrijdingsmiddelen b.v. sylviniet of ijzersulfaat. Het eggen moet gebeuren gedurende den Winter, in den loop van Januari of Februari. Men zal altijd kruisgewijze eggen, alzoo is het gemakkelijk hoopen mos te verzamelen, die men dan verbrandt als ze droog zijn. Bovendien scheurt dit eggen de oppervlakte van den grond los, wat het indringen van de lucht in den grond vergemakkelijkt. Er zijn er die de mossen bestrijden door het uitstrooien van ijzersulfaat in poeder. Dit moet dan geschieden wan neer de wasdom ophoudt, s morgens vroeg, wanneer het flink gedauwd heeft. Moest het nu in den loop van den dag volgend op de uitstrooiïng regenen, dan zou dit grootelijks schaden aan de doel matigheid van de bewerking. Een veer tiental dagen na de uitstrooiïng worden de mossen, die verbrand en verdroogd op den grond liggen, door flink eggen verwijderd. Alhoewel ijzersulfaat de mossen to taal vernietigt, zijn er sommige boeren die de voorkeur geven aan fijn gemalen sylviniet. Het vernietigt het onkruid even zoo goed, is bovendien een mest stof waaraan sommige weiden groote behoefte hebben, en het werkt tezelver- tijd de hoedanigheid der grassen in de hand. Men kan ook bijdragen tot de ver nietiging van het onkruid door den groei van het gras te bevoordeeligen door een flinke bemesting. In den Win ter geeft men 1000-1200 kg. per Ha ijzerslakken en sylviniet van elk en, wanneer het noodig blijkt, in de Lente 150-250 stikstof mest. Sommige landbouwers denken dat door het gebruik van ijzerslakken de zuurheid van den grond genoegzaam bestreden wordt, dit is een volstrekte dwaling, waarop we later wel eens zullen terugkomen. De kwestie der koopvernieti gende gebreken bij de huisdieren belangt U aan. In onzen almanak zult U hier over een heel uitgebreide en praktische studie vinden. Schrijft dus onmiddellijk in bij onze magazijniers. J •RNBL De medewerken zfln vereatwoordelök voor hu» bijdrage» Ongeteekende stukke» worde» niet opgenome». Niet opgenome» bandschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1