Dc Belastingen en de Landbouw Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE INSEKTENVERNIELER 15 D ADIO PHILIPS Brief aan 'n Marsbewoner* Voor al üwe en geldplaatsingen F* G, Schelfout en M, A. Mertens 1 I Niet langer meer gewacht I Zondag 21 October 1928. Marsbewoner, laat eens weten, Hoe het daar bij jullie gaat, Of je, net als wij, kunt loopen. Of je zweeft of bangt of staat. Heb je ooren, heb je oogen. Heb je tanden, neus en mond Moet je werken voor je eten Of is werken ongezond Hebben jullie daar ook Backen, Gaan die ook naar onze maan Krijgen jullie tractementen Knabbelt men daèc ook zoo aan Kennen jullie kunst daarboven, Of is 't daar ook koekendeeg Zijn er sport wellustelingen Staat je schouwburg óók zoo leeg l Moorden jullie ook zoo ijverig Als ze hier op aarde doen Geven ze daar ook de boeven. Bioscoop en staatspensioen Houen jullie conferenties? Of heb jullie daar geen tjjd O, dat doen wij hier zoo dikwijls, Daar zijn we den tel van kwijt. Zijn er Kamers, is er Rijksdag Is 't daar óók zoo'n reuzenkeet Gooien ze daar ook met stoelen, Pakken ze mekaar daar beet Kennen jullie daar ook haaien Ik bedoel geen Fiscus hoor Gaan er vele Mars bankieren Met de Noorderzon vaodoor Step je, boks je, gok-je, fuif-je. Rij je in 'n autobus Zit je in zoo'n menschenkraker. Ook zoo veilig, ook zoo knus Kennen jullie echte Dichters Die zijn wij allang hier kwijt Enkelen staan op sterk water Als 'n curiositeit. Zijn er dienstboden te krijgen Stuur er dan eens een op proef, Want op aarde is 't misère: Lui, brutaal en smerig, troef 1 Hebben jullie ook 'n Leger Is er jicht of rheumatiek Als de vrouwen zich daar verven. Noemen ze dat daar dan chique? Mars bewoner, ik moet scheiden, 'k Wacht je antwoord af met smart. Ik breek af nu met de vulpen Maar geloof me, niet met 't hart. t' Sas. AarJe- Natste gedeelte (Uit "Rijmelarij,, door Henri t' Sas) (2« Bijdrage) De Belasting op Roerende Zaken en de Bedrijfsbelasting. Bepaling. Op de inkomsten van eigendommen of onroerende goederen wordt de grond belasting geheven Op de inkomsten van roerende goederen, de belasting op roerende zaken. De roerende goederen zjjn eenerzijds de kapitalen, onder een of anderen vorm uitgeplaatst (spaargeld, waarde papieren enz anderzijds de aangewen de bedrijfskapitalen. Zeggen wij thans wat de wet verstaat door aangewend bedrijfskapitaal en door bedrijfsinkomen. 1) Het aangewend bedrijfskapitaal. Het aangewend bedrijfskapitaal van een landbouw nijverheids- of handels onderneming is het netto-kapitaal —dit is het brutto kapitaal verminderd met alle schulden tegenover derde personen I dat de onderneming bezit by aan vang van het bedrijfsjaar waarop de de belasting wordt geheven. Feitelijk is dit het netto bedrag ,met uitzonde ring van grond en gebouwen dat be steed of aangewend wordt, voor het verwezenlijken der winsten van de on derneming en als dusdanig aan het risi co van het bedrijf is blootgesteld. 2) Het bedrijfsinkomen is het inko men voortgebracht door het bedryf na aftrekking van de onkosten tot verwe zenlijking van dit inkomen. Van belang is het aan te merken dat het bedrijfsin komen niet alleen de zuivere winst om vat die de belastingsplichtige in staat is op 't einde van 't jaar op zijde te leggen, doch ook de inkonsten die hy verbruikt voor zichzelf en voor onderhoud van zijn gezia. Deze aldus verbruikte som men mogen dus niet afgetrokken wor den van het bedrijfsinkomen, doch en kei de onkosten die verband houden met het uitoefenen van het bedrijf en die noodzakelijk waren om het inkomen te verwezenlijken. Dit punt duidelijk ziju de, onderzoeken wij op beknopte wijie hoe de belasting op beide soorten van inkomsten toegepast wordt in den land bouw. Zoodra er bedryfswinst is, welk ook het bedrag ervan weze. wordt het inko men van het bedrijfskapitaal gerekend aan 5 °/o Nemen wij b v.b. een land bouwbedrijf met een aangewend kapi taal van fr. 50.000 en een netto bediijfs inkomen van fr. 8000. Het inkomen van het bedrijfskapitaal wordt door den 50 000 X 5 fiskus berekend op 2500 fr. Dit bedrag wordt dan onderworpen aan een staatsbelasting van 11 d,t maakt 275 fr., waarbij zich doorgaans voegen de 75 opcentiemen ten bate van de provincie en de gemeente of 187,50 fr., dit geeft een total' belasting van fr 462,50 op het inkomen vaa het aange wend bedrijfskapitaal. Het overbiijvende gedeelte van het bedrijfsinkomen of 5500 fr. (8000 2500) wordt dan onderworpen aan de bedrijfs belasting. Deze bedraagt in princiep 2 op de eerste schijf van 5000 fr. en klimt met 1 °P de volgende schijven van 5000 fr. tot 10 °P de inkomsten 40.000 fr. overschrijdend. Men bemerkt dadelijk het hooge be drBg der belasting op het inkomen der bedrijfskapitalen in vergelijking met de bedryfsbelasting welke eerst een aanzien lijk bedrag bereikt voor groote bedrijfs- inkomsten, te meer dat er by de bereke ning der belasting op het iokomen van bedrijfskapitalen, geen rekening gehou den wordt met de gezinslasten van den b'lastingsplicbtige, wat wel het geval is bij de vaststelling der bedrijfsbelasting Deze methode van berekening is strij dig met de ekonomische werkelijkheid en hoogst nadeelig voor onze boeren als' ook voor al wie in zyn bedryf eigen ka pitaal en arbeidskracht vereenigt voor het verwezenlyken van zij a inkomen. Immers, het hoeft geen betoog, dat op het netto inkomen van elk bedryf, de loonen, hetzij werkelijke, hetzy vermoe delijke, voorafgenomen worden, alvo rens er aan gedacht wordt een interest of vergelding te verleenen aan de kapi talen aangewend voor het bedrijf. Zien wij trouwens deze handelwijze niet toegepast in onze naamlooze maat schappijen en andere kapitaalmaatschap pijen, waar ze door den fiskus wordt aangenomen Deze maatschappijen zijn gemachtigd de vergoedingen van hun beetuursleden (bestuurders, beheerders, commissarissen, vereffenaars) in minde ring te brengen op de brutto-winsten der onderneming. Enkel het overblijvend gedeelte van het bedrijfsinkomen wordt onderworpen aan de belasting op het inkomen der aangewende bedrijfskapi tale en aan de eigenlyke bedrijfsbelas ting op de winsten der maatschappij. Deze vergeldingen toegekend aan het bestuur der maatschappij, worden ge troffen door de bedrijfsbelasting, even als de wedden en loonen van het perso neel. Ons steunend op het princiep van ge lijkheid voor alle belastingsplichtigen. blijkt het maar logisch dat de boer op het inkomen van zyn bedrijf een deel voorafneme als loon van zyn arbeid. Dit loon moet op redelijke wijze worden vastgesteld en voldoende zijn om een normaal arbeider het bestaan te verze keren. Niemand zal ons van overdrijving beschuldigen, wanneer wij dit loon schatten op minstens 30 fr. per dag a rato van 300 werkdagen per jaar of 9000 fr. per jaar en op 15 fr. per dag of 4500 fr per jaar voor zijne echtgenoote. Dit gedeelte als loon voorafgenomen op het brutto inkomen van het bedrijf, zou natuurlijk onderworpen worden aan de klimmende bedrijfsbelasting van 2 en niet aan de taks van 11 "/o op het bedrijfskapitaal, zooals thans het geval is. Het o erblijvend gedeelte van het bedrijfsinkomen (dus na aftrekking van het geschatte loon) zou dan gedeeltelijk als inkomen van het bedrijfskapitaal worden aanzien en aan de desbetreffende taks van 11 °U worden onderworpen en gedeeltelijk als winsten van het bedryf en aan de desbetreffende belasting wor den onderworpen. Redelijkerwijze heeft de boer toch recht op een arbeidsloon evenals de arbeider Welnu, onder het huidig belasting stelsel wordt hij zwaar benadeeld ten opzichte van de loontrekkenden die ar beiden voor rekening van een werkge ver 1 De arbeider betaalt de klimmende bedrijfsbelasting van 2 °/o op zijn loon. waarbij zich in sommige gemeenten de taks voegt van hoogstens 1/4 van het bedrag der bedrijfsbelasting de boer integendeel betaalt de hooge belasting van 11 °/o, vermeerderd met de zware gemeentelyke en provintiale opcentie men op het inkomen van zijn bedrijfs kapitaal, dat vooraf wordt genomen op zijn bedryfsinkomen en bovendien nog de bedryfsbelasting, vermeerderd met de aanzienlijke provintiale en gemeentelijke opcentiemen (0,75 fr. per frank staats belasting) op het overblijvend gedeelte van zijn bedrijfsinkomen Wij verklaren luidop dat dit stelsel een schreeuwende onrechtvaardigheid is. Wij vragen gelijke behandeling voor den landbouwer, de kapitaalmaatschap pijen en de werklieden en zullen stryden tot rechtvaardigheid is geschied. 2) De rentevoet op het inkomen van het bedrijfskapitaal. Thans nog enkele beschouwingen wat betreft den rentevoet tot berekening van het inkomen der bedrijfskapitalen. Het is toch zonneklaar dat het inko men der aangewende kapitalen nauw verband houdt met het bedrag van de verwezenlijkte bedrijfswinsten. Waar deze laatsten ontbreken, kan er zeker geen sprake zijn van intrest der aangewende bedrijfskapitalen, waar de bedryfswinsten gering zijn kan er ook maar een geringe intrest vergoed wor den aan de aangewende kapitalen. Hoe onlogisch dan ook de handelwyze van het beheer der belastingen Zooals hooger gezegd, houdt het geen rekening met het inkomen van het be drijfskapitaal wanneer er geen bedrijfs winsten zijn, doch wanneer er bedrijfs winsten zijn zelf maar vaa gering be drag, berekent de fiskus in algemeenen regel het inkomen van het bedrijfskapi taal op basis van 5 Wanneer de winsten gering zijn wordt het grootste gedeelte ervan op die wijze door het in komen van het bedrijfskapitaal benomen en belast met 11 °/o slechts by hooge uitzondering heeft de fiskus erin toege stemd het inkomen van het bedrijfska pitaal op lagere basis te berekenen. Waar de bedoeling va den wetgever is geweest, de rente van 5 °/o tot bere kening van het bedrijfskapitaal als maxi mum te stellen, past het beheer der be lastingen deze rentebasis toe in alge meenen regel en wijkt enkel bij uitzon dering vanaf. Om dit bezwaar te voorkomen is er maar een oplossing de rente tot bere kening van het inkomen der bedrijfska pitalen in verhouding stellen tot het be drag der verwezenlijkte bedrijfswinsten, dit is te verwezenlijken door vaststelling van een bepaald procent der verwezen lijkte winsten, dat dan aan de belasting op roerende zaken zou worden onder worpen (niet van het kapitaal zooals zooals thans gebeurt). 3) Het vrijgesteld minimam van super taks en bedrijfsbelasting voor persoon lijk onderhoud en gezinslasten. a) Het bedrag van het minimum vrij gesteld van supertaks. Krachtens de wet wordt een zeker be drag van supertaks vrijgesteld voor on derhoud van het gezinshoofd en de per sonen te zijnen laste. Het aldus belas- tingsvrij minimum verschilt volgens het bevolkingscijfer der gemeente waar de belastingsplichtige is gevestigd of zijn bedrijf uitoefent Ter vereenvoudiging heeft de wetgever de gemeenten inge deeld in 5 kategoriën, gebaseerd op haar bevolkingscijfer. Het belastingsvrij minimum voor het gezinshoofd bedraagt in die 5 katego riën van gemeenten, krachtens de wet van 20 April 1927 5000 fr. in gemeenten met minder dan 5000 inwoners; 5500 fr. in gemeenten van 5000 tot 14999 inwoners 6000 fr. in gemeenten van 15000 tot 29999 inwoners 6500 fr in gemeenten van 30000 tot 59999 inwoners 75C0 fr in gemeenten van 60000 in woners en meer. Voor de gezinsleden ten laste van den belastingsplichtige tot het tweede kind inbegrepen, bedraagt het minimum vrij gesteld van supertaks 1/5 van de som hierboven voorzien voor het gezins hoofd hetzij voor de verschillende ka tegoriën van gemeenten onderscheide- lijk: 1000. 1100, 1200, 1300 en 1500fr. Voor het derde en vierde kind be draagt de vrijstelling voor al de katego riën van gemeenten eenvormig fr 2000, en voor elk kind ten laste vanaf het vijfde 3000 fr. voor alle gemeenten. Als reden tot verrechtvaardiging van het verschil van vrijgesteld minimum in groote en kleine gemeenten, wordt in geroepen dat het leven veel goedkooper is in de kleine gemeenten dan in de steden 1 Wij wil'en wel aannemen dat het le ven eenigszins goedkooper is op den buiten dan in de steden, nochtans is het groote verschil tusschen het vrijgesteld minimum in de groote steden (7500 fr.) en dit in de kleine landelijke gemeenten (5000 fr.) geenszins in verhouding met het werkelijk verschil der levensduurte in beide centra. Het indexcyfer der klein handelsprijzen door het ministerie van Nijverheid en Arbeid opgemaakt, wijst uit dat het leven in algemeenen regel maar van 10 tot 15 t. h. duurder is te Brussel dan in de laodbouwprovintiëa, zooals Limburg, Luxemburg en Namen; waarom dan voor Brussel het belastings vrij minimum hooger stellen met een bedrag van 50 t.h. BELGIE 11 November- en Tooneelavonden. Het Komiteit der Yzerbedevaar- ten doet een dringenden oproer* aan de V.O.S.-bonden. Vlaamsche maat schappijen en Tooneelkringen van heel Vlaanderen, dat zij op hun 11 No vemberfeesten of Winteravonden het IJzermonument zouden gedenken. Met een gepast inleidiogswoordje kan men op zulke avonden honderden franks in zamelen ten bate van het monument Ook de tooneelkringen worden beleefd verzocht een of meer vertooningen in te richten ten bate van het IJzerkruis, zij zullen hierdoor niet alleen een talrijk publiek naar hun voorstellingen krijgen maar een zwaren steen helpen bybren- gen voor het gedenkteeken. Niet alleen aan tooneel- maar ook aan alle muziek maatschappijen wordt dit dringend ver zoek gestuurd. Helpt ons steenen aanbrengen Onze duurbare gesneuvelden hebben recht op de volle dankbaarheid van heel hun volk 1 Voordrachten met lichtbeelden. In gemeenten die over geen kinemazaal of geen voldoende geldelijke middelen be schikken is onze voordracht met licht beelden steeds ten zeerste aan te raden. Ze geeft in staande beeld, wat de film u levend geeft. Het eerste deelMet ons jongens aan den Ijzer is bijzonder indrukwekkend dan komt Joe English en zijn werk de bedevaarten, de ver- breizeling der zerkjes enz. alles door ta lentvolle sprekers uitgelegd. Reeds 190 voordrachten werden aldus gegeven en alle weken komen er nieuwe aanvra gen toe Vraag inlichtingen op het Se- kretariaat en stel zoo mogelijk een datum vast 1 Byzonder geschikt voor 11 No vember 1 Bedevaartafgevaardigden. Het Komiteit der Bedevaart zoekt in elke Vlaamsche stad of gemeente een of meer afgevaardigden die zich zouden kunnen gelasten, in een breeden zin, met het be werken hunner gemeente, niet alleen in vooruitzicht der jaarlijksche bedevaart, maar thans vooral met 't oog op de in zamelingen, die overal dringend zouden moeten worden aangevat. Een paar uurtjes werk per maand, en enkele dagen opoffering in verband met het inrichten der inzamelingen, wat kan men minder doen voor onze dierbare dooden Adres opgeven Sekretariaat de Be devaarten, Wilfordkaai, Temsche. Leening van 1922. Trekking van 10 Oktober 1928. De volgende obligatiën werden uit- gelot met premie en zullen betaalbaar zijn alsvolgt Nr 12 15 16 Reeks 102557 53907 53907 Bedrag 250,000 fr. 100,000 fr. 100,000 fr. Al de andere nummers der reeksen 53907. 70515, 102557, zfin uitbetaalbaar tegen 300 fr. in de Nationale Bank van België of hare agentschappen, vanaf 1 Juni 1929. De overstroomingsramp te Nieuw- poort. In den nacht van 30 Septem ber - 1 Oktober heeft de storm welke met de hooge tij gepaard ging de sluizen van Nieuwpoort verbryzeld en den dijk van 't kanaal op Veume doorgebroken, met het rampspoedig gevolg dat honder- de hektaren grond tusschen Nieuw poort, St Joris en Ramscappelle, werden overstroomd. De ongelukkige bewonen welke tijdens den oorlog hunne lande- ryen verwoest zagen door het water aldus opnieuw geteisterd door eene ramp welke hun nog te velde staande aardappel- en bietenoogst volledig heeft vernield en hunne weilanden voor lan gen duur tot onvruchtbaarheid heeft gedoemd. De aangerichte schade bedraagt ver scheidene millioenen. De noeste arbeid en het hard zwoegen dat de landbou wers zich hebben getroost om de door den oorlog verwoeste landeryen weer vruchtbaar te maken werd op enkele uren door het zeewater vruchteloos ge maakt. Nu de ramp is geschied, tracht men de verantwoordelijkheid ervan vast te stellen. Volgens de algemeene opinie ter plaatse, is deze te wijten aan de nalatig heid waarmede de voorloopige dam werd opgeworpen die de herstellings werken aan de sluis van de vaart op Veume moet toelaten I Een tweede oor zaak der ramp is naar het schynt de des organisatie en den Dienst van Bruggen en Wegen. Vóór den oorlog verbleven te Nieuwpoort de ingenieur en de kon- dukteur der havenhunne waakzaam heid was een waarborg voor heel de streek. Die bestendige waakzaamheid is trouwens onontbeerlijk gezien de ge vaarlijke toestand eener rijke polder streek die maar afgescheiden is van de zee door eenige kilometers dijk en een aantal sluizen. De zoogenaamde besparingskommis sie Halleux vond de uitgaven besteed aan het personeel der haven van Nieuw poort overdreven en riep de ambtenaren terug, zoodat de streek van Nieuwpoort thans aan geen bestendig toezicht meer is onderworpen 1 De gevolgen dezer verkeerde bezuini ging zijn niet lang uitgebleven 1 Jammer zijn het onze brave landbouwers die er de voornaamste slechtoffers van zijn De regeering vergelijke nu eens de som die werd gespaard door afschaffing van enkele ambten te Nieuwpoort en de zware schade die werd aangericht door de overstrooming het zou een leerrijke becyfering zijn die tot hare beschaming zou uitvallen. Belgie's handel met het buitenland. Volgens de cijfers verschenen in het Staatsblad bedroeg onze invoer tijdens de maand Augustus 11. 30 987.297 cen tenaren (1 centenaar 50 kg.) met eene waarde van 2.536 milioen. Tftdens de maand Augustus 1927 be droeg de invoer 31.450.041 centenaren voor 2,327 millioen fr. De uitvoer bedroeg in Augustus 1928 21 263 717 centenaren voor 9.304 mil lioen frank. In Augustus 1927 bereikte de uitvoer 21.687.055 centenaren met wendt U tot de m DOODT de vijanden der nitrificeerende bakteriën VERNIELT de larven en eieren der schadelijke insekten BEKAMPT de knolziekten. R. V Zuiver insektenvernieler R. V. Ontastbaar poeier R V. Ontsmettende zeep voor vloeibare oplossingen. E«G*Eeman R, Verdonck of Redt U Zeiven Aalst I a r.nïviRiWAi^nN Vraag eene proef van het Philips Radiotoestel. Gansch gevoed op wisselstroom aan ELECTRO-TECHNIEK Geeraardsbergschestraat, 47, AALST. LA COIVIBINAIEON IDÉALE ravifchitf ran ■■■■■■■■■■■■••••■■■■■■■■■■■a R. V. ^VGTfn

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3