In ooze Afdeelingen. 0 Landbouwers v Gebruikt de Cyanamide in den Herfst IV\lirtCtios>T.< Landbouwonderwijs k >0 W M G Manufaktuur Karei Heiremans t-t PARDESSUS cn G 06 mm Oscar De Groote, Herzele. Tel. Burst 172 Uiterst Voordeelige Prijzen Q tt YANAMIDE levert vanaf den Herfst de stikstof en den kalk welke de planten nuttig zijn, gedurende heel hunne wasdom, De stikstof van de Cyanamide wordt niet door den regen uit den grond gewas- schen. De tegenwoordige prijs der Cyanamide is bijzonderlijk voordeelig. ka ömmnnnïï!ini2iiiiimniiiinmiim mrniHiiiiiiwiiiiiiiiiiiiHiiiiiffl eene waarde van 2267 millioen frank. Gedurende de acht eerste maanden van 't jaar 1928. bedroeg onze handel met het buitenland Invoer i 251 915 123 centenaren met eene waarde van 20 354 millioen gedu rende het zelfde tijdpe?k van 1927 was de invoer 251 322 612 centenaren voor 19,096 millioen frank. Er is dus in 1928 e> n meetdere invoer van 592.511 cen tenaren en van 1257 millioen frank. De uitvoer bedroeg gedurende de acht eerste maanden van 1928: -173.454 366 cen'ennren voor 18 985 millioen frank. In 1927 gedurende hetzelfde tijdperk bedroeg onze uitvoer 158 813 957 cen tenaren voor eene waa'de van 16 882 millioen frank Er is dus in 1928 eene meerdere uitvoer van 14 640.409 cente naren ea van 2,163 millioen frank. Onze har delsbalans is zooals blijkt uit voorgaande cijfers nog niet in even wicht, doch ia 1928 werd een merkelijke vooruitgang vastgesteld Indien de in voer gestegen is met 1257 millioen frank is de uitvoer nog aanzienlijker toegeno men he-zjj met 2 163 miilioen frank. Anderzijds is het een verheugend feit vast te stellen dat de vermeerdering van onzen iovoer bijna uitsluitend slaat op grondstoffen (6251 rnillioen in 1928 tegen 5690 millioen in 1927) en deze van onzen uitvoer bjjna uits'uitend op afgewerkte produkten (10.948 millioen ia 1928 "egen 9.672 millioen in 1927) Het eerste kongres van het Vlaamsch Financieel Vei bond. Verleden Zaterdag, werd het door ons, t.z.t. aangekondigde eerste kongres van het Vlaamsch Financieel Verbond, te Antwerpen gehouden. Even na drie uur was de bovenzaal van den "Splendid„ ia de Lange Gast huisstraat bomvol met belangstellende genoodigden, circa 200 man. De presidentstafel is bezet door de heer en t Herman Deckers, voorzitter Jos. Schiltz, sekretaris Grote, schatbe waarder van het V.E.V. en Van de Voorde, voorzitter der Handelsbank. Doen zich verontschuldigen heeren L. Gevaert, voorzitter en Jos. A L Ver meulen ondervooorzitter van het V.E.V Staatsminister Vandevypere, L Franck, gouverneur der Nationale Bank, e a De heer Grote spreekt het inleidend woord. H(j herinnert aan het ontstaan van het V.F.V. te Leuven en geeft uiting aan zijn blijdschap omdat het zaadje, dat toen aan den grond werd toevertrouwd, heeft gekiemd. We moeten en zullen komen tot inni ge verstandhouding. Meer en meer leunt de Vlaamsche nijverheid aan bij het Vlaamsch kapitaal. Dien weg moeten we verder op, in dien zin moeten we doordraven De wisselagenten moeten de Vlaam sche waarden aanbevelen aan hun kliëa- teel en zoodoende vermijden dat Vlaam sche zaken in ander handen overgaan. Het Vlaamsche spaargeld «aoet naar de Vlaamsche banken. We moeten ook om intellek tueele re denen krijgen een degeljjke Vlaamsche financieele bibliotheek. Dit alles te verkrijgen moet voor ons, leden van het nieuwgestichte V F. V. een streven uit het harte worden, en spreker sluit met het overtuigde en overtuigen de We moeten ons eigen zelf redden, we kunnen het 1 Van het V.F.V., het nieuwe organis me met zijn reusachtig programma en overeenkomstig zware taak, verzoekt spreker de heer Herman Deckers, het voorzitterschap te willen aanvaarden. De heer Deckers, voorzitter van A F. K, (Antwerpens Fioancie Kring) en V.F.V. (Vlaamsch Financieel Verbond) neemt dan het woord en houdt een pro grammarede over het begin en de wer king van het V.F.V. zooals door hem op gevat. Het V.F.V. is de laatste schakel aan de rij ekonomische Financieele verwe zenlijkingen waardoor Vlaanderen's zelfstandigheid bewerkstelligd wordt. Politiek is hierbij allerminst in 't spel. Welke Belgie's politieke toestand ook worde, steeds zal de Vlaamsche Finan cieele zelfstandigheid zijn een hoogst belangrijk goed. Het V F. V. is open voor alle Vlaamsch-gezinde financiers, het is een professioneele vereenigiog, en merkt spreker aan. in heel de wereld het eenig organisme dat alle takken van het finan cieele leven omvat. Heden is een groote dag omdat op deze vergadering tot bestuurskiezing, vertgenwoordigers van alle Vlaam sche banken en ander financieele instel lingen vertegenwoordigd zjjn. Het ontstaan van het V.F.V. is een nieuw feit in de geschiedenis van ons volk. Het verbond is slechts een kader, de schilderij moet nog worden gemaakt toetredingen moeten er komen, leden moeten dit organisme levend maken. Spreker gaat dan over tot het voorop gesteld praktisch doel. De eerste kongresdag werd passend besloten met een schitterende opvoering van Goud door het Vlaamsche Volkstooneel. De inrichters hadden voor hun hee speciaal publiek een.wel speciaal stuk gekozen. Alle financiers zijn met belangstelling gaau kijken naar Goud hun stuk Het was een schitterende avond. Leening van 1921. Trekking van 15 Oktober 1928. De volgende obligatie werd uit- gelot met premie en zal betaalbaar zijn alsvolgt Reeks Nr Bedrag 162611 14 1 000 000 fr. Al de andere nummers der reeks zijn uitbetaalbaar tegen 250 fr. in de Nationale Bank van België of hare agentscheppen, vanaf 10 Januari 1929 Opgave der gevallen van mond en klauwzeer Week van 7 tot 13 Oktober 1928. Oost Vlaanderen Dt-kllnge 1 besmette hoeve: Henegouw Ogy 2, Wpdecq 1. IN KONGO Een koloniaal Landbouwvennoot- schap in Kongo Een nieuwe kolo l iale Landbouwvenr.ootscbap zal eerst daags ia het Kivugebied gesticht worden met een kapitaal van 50 milioeo frank. De nieuwe vennootschap welke heet Landbouwhulpvennootschap in Kivu, zal een eigendom van 20.000 hektareu bezitten voor den veekweek en van 2000 bektaren voor landbouwuitbating. De heer Leplae bestuurder aan het Ministerie van Landbouw zal op 25 Oktober naar Kongo afreizen vergezeld van hooge ambtenaren en ook van een Hollandschen deskundigen uit Java, ten einde er de eerste maatregelen te treffen De blanke bevolking in Kongo. Volgens de thans openbaar gemaakte uitslagen der laatste telling van de blan ke bevolking in Belgisch Kongo, bedroeg het aantal blanken op 1 Januari 1928 20702 personen, waarvan 14 147 Belgen De meeste blanken wonen in de Ka- tangaprovincie (5460 Belgen en 2274 vreemdelingen) en in de Kongo-Kasaï- provincie (5093 Belgen en 2351 vreem delingen). In de Evenaar provincie telde men slechts 2128 blanken en in de Oostelijke provincie 3396. Onder de blanke bewoners welke het Belgische staatsburgerschap niet bezit ten zijn de Portugeezen (1577) en de Ita lianen (1032) het talrijkst. Fagelschen zijn er 859, Amerikanen 435, Franschen 588 Grieken 455, Nederlanders 334, Zuid-Afrikaners 345, Zwitsers 241, Zweden 124, Duitschèrs 25, enz. IERLAND. Proeven met suikerbeeten. In 1927 werden in verschillende districten 139 variëteits- en bemestingsproeven met suikerbieten genomen, gedeeltelijk onder toezicht van landbauwleeraren en gedeeltelijk de onder het landbou«mi nisterie ressorteerende landbouwbedrij ven, alsmede op de landbouwhooge- school te Dublin. Van de 5, op ruime schaal beproefde variëteiten waren de P. van Kuhn 6 Co en de Z. van Klein Wanzleben gelijk ia zake opbrengst en suikergehalte. In beide opzichten over treffen zij de* Deeasehe en Fransche va riëteiten. De Wolhanka-soort was in zake opbrengst aanmerkelijk minder goed dan alle andere variëteiten, maar het suikergehalte was het hoogst. De gemiddelde resulten van de in 127 centra plaats gevonden proeven waren Kuhn Co P. en Klein Wanzleben Original Z. beide 11 ton, 2 cwt. en 17 6%. Scandinavische Zaad Co. K 7866 10 ton, 18 cwt. en 17.0%, Vilmorln's verbeter de Selectie B 10 ton. 16 cwt. en 17.0®/» en Wobanka 6 Co, Praag, 10 toe, 4 cwt. en 17.7 suikergehalte. In het verslag wordt verder vermeld, dat de Neder- landsche variëteit echter aanzienlijk be ter was dan de Duitsche ten opzichte van het optreden van schieters en dat in verband hiermede de Nederlandsche soort beter geschikt is voor de teelt in Ierland. DUITSCHLAND. Berlijn als boekenmarkt. Berl(jn heeft op stuk van boeken een oude re putatie hoog te houden. Men denkt wel eens, dat Leipzig de boekenstad par excellence van Duitschland is, maar dat inzicht is niet juist. Te Leipzig versche nen b.v. in 1915 maar 5,725 werken tegen Berlijn 6,787. Dit laatste cijfer beteekent een dag productie van bijna 20 meesterwerken en brengt iemand er toe de vraag te op peren, wie al deze werken lezen moet. Deze vraag is blijkbaar ook door de uit gevers gesteld en niet opgelost kunnen worden, althans ze hebben in den laat- sten tijd bun drukpersen geremd. Want in 1922 leverde Leipzig nog maar 3.990 boeken af tegen Berlijn, dat nog altijd de kroon blijft spannen, 4,483. Dëze cij fers zijn in den laatsten tijd echter weer aan het stijgen. De totale Duitsche boe kenproductie is echter nog omtrent drie maal zoo groot als die van Frankrijk en Engeland, die door de grootere ver breidheid hunner talen toch een veel grooter afzetgebied te hunner beschik king hebben. RUSLAND. Een Joodsch Kamertooneel te Moskou. Het Joodsch Kamertooneel uit Moskou, onder leiding van Alexan der Granofsky, heeft in het Theater des Westens te Berlijn met de vertooniog van Sjolem Aleichem's "200.000,, een groote tournee door Europa en Noord- Amerika aangevangen. Het gezelschap speelt in het Jiddisj en noemt zich het Jüdisch Akademische Theater Inde Voss. Zeit, vertelt Max Osborn, wat hij te Moskou van deze groep heeft gezien. De "dynamiek,, is er nog sterker doorgevoerd dan bij de vertooningen van Meyerhold en Eisensteins experi menten met "Proletkult,,. Het stuk "200.000,, is niet van doch naar Sj 4e m Aleichem Voorden tekst hebben de spelers geen eerbied, zij be schouwen dien als een libretto, waaraan zij naar goedvinden veranderen. Het stuk is de trapeze, waaraan men eigen kunsten maakt. In De Heks van, neen naar Goldfaden, is het begrip "koor,, toegepast. Voor op het tooneel stonden twee ladders. Aan de eeoige hingen, klauterden, hurkten figuren.die het dramatisch beloop bege leidden. Nam het stuk een tragische wending, dan lieten ze de armen melan- colisch bengelen kwam er spanning, dan klauterden ze als katten de sporten op en neer. Elke acteur is een akrobaat. Een speler zegtIk zal jullie eens wat vertellen Gelijktijdig springt hij in een sprong boven op een tafel. De andere spelers dringen om de tafel te za nten en met opgeheven armen en nieuws gierig gerekte koppen staan ze verstard om te luisteren De werking is zóó in dringend, dat de toeschouwers er niet aan ontkomt Met kloppend hart, met wijd opengesperde oogen ziet men toe. Het is rhythmische styleering van volks tooneel. Vertel me eens vroeg Osborn in de pauze. hoeveel repetities zijn er noodig geweest, om deze nauwkeurig heid te bereiken Twee honderd 1 SANTBERGEN. Zondag 21 October, te 10,30 uur (na de Hoogmis) bij M. Jozef Seghers, aan de brug, voordracht door de heer L. Bruggeman, landbouwleeraar, over "De Werking vau Redt U Zei ven in zake Eieruitvoer en Spaar- en Leenbank WOUBRECHTEGEM. Zondag 21 Oktober, te 9,30 uur, ver gadering bij M. Victor Temmerman, Sint Martiaus Dorp. Dagorde Voordracht over Win- tervoeciing van het Vee door M. Aug. Van Nuffel, landbouwleeraar. De leden die hun penning voor de vlag nog niet hebben gestort, kunnen dit doen bij M. Leo De Clippel of bij den magazijnier M. R Dacckaert. EPPEGEM Verleden Zondag bad alhier een uiterst welgelukte vergadering plaats. Ing' K Hambrouck behandelde op uiterst klare wijze de nieuwste vraag stukken in zake bemesting. Toch werd eerst nog gesteund op de noodzakelijk heid eener volledige bemesting om dan de kwestie der zuurheid onzer gronden te onderzoeken.Om te sluiten gaf spre ker een volledig en onpartijdig over zicht der nieuwere meststoffen. Het 2e punt van de dagorde vermeld de Bestuursverkiezing welke vol genden uitslag af Voorzitter H. Joz. Wauters Ondervoorzit.H. Van denEeckhaut Schrijver H. Aug. De Cleyn Bestuursleden HH. Judo Van Steen winckel, Pickaerts. NEDERHASSELT. Al wie wil storten voor de vlag wordt verzocht dat te doen bij den heer Burgemeester of bij den h' Magazijnier. APPELTERRE-EYCHEM De lessen worden gegeven door den heer L. Bruggeman, schoolhoofd en landbouwleeraar, eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag van 6 tot 8 uur 's avonds in de Gemeenteschool. HOFSTADS De lessen gegeven door den heer Drowart. schoolhoofd en landbouwleer- raar, zullen hervatten op 23 dezer. Deze zullen gegeven worden van 6 tot 8 uur 's avond eiken Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag. OKEGEM De lessen zullen alhier gegeven wor den van af 23 Oktober in de gemeente school van 6u 30 tot 8u 30 's avonds el- ken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Vlaamsche Toeristenbond Tak Aalst. Groepreis naar Ter vuren. 's Morgens bezoek aan het Kolo niaal Museum en het Park. 's Namid dags prachtige wandeling door het Zoniënwoud, naar de Kleine Hut. De wandeling zal heelemaal van de vorige verschillen en o m. langs de mooiste vij vers gaan. 's Avojds, te Brussel, in het lokaal Breughel, gezellig samenzijn. Inschrijven vóór Donderdag 25 Okt-, bij een der afgevaardigden Verminderde pr(js van het spoorkaartje 9,50 fr. We verwachten ook onze leden der omliggende gemeenten. Moeten wij ons haasten met den aankoop der Polsachzouten Op deze vraag moet, in de meeste gevallen, bevestigend ge antwoord worden, 1omdat, in al de zware en half-zware gronden, de herfstbe- bemesting met potaschzouten de voordeeligste uitslagen levert 2. omdat, eene verhooging der prijzen altijd mogelijkis en men op eenen afslag niet rekenen kan; 3. omdat moeilijkheden altijd voorkomen, die beletten de drin gende bestellingen op tijd uit te voeren 4. - omdat liet uitstrooien op weiden in November-December, van een mengsel bestaande uit sylviniet-kaïniet en Thomasslak ken, de hoogste winsten verzekert. sMM. Wie begeert voor het naaste seizoen een bee- tensnijder te koopen, doet zonder aarzelen zooals de 75,000 landbouwers! Koopt een RA PI DE DE VLEESCHAUWER en gij zult volkomen tevreden zjjn. Deze is de Koning der Raapmolens bijzonder model met schuinsche messen en in verscbillige grootten. De Yheeten snijder Rapide roest niet en dient tot model voor de namakers. Ook verkrijgbaar zware gesmeede douchen tot 5 m/m dik, te beginnen van 40 tot 250 liters Merkelijke besparing van brandstof. Kunnen gloeiend komen zonder eenig gevaar van springen. Twjjfelt niet, koopt deze molens en forneizen, 't zjjn de sterkste en goedkoopste. Altijd zichtbaar en onmiddellijk verkrijgbaar, alsook alle andere goede merken van Landbouwmachienen, bij C/5 C/5 C/5 Het oud gekend Huis de 29, Molenstraat, 29, AALST Biedt aan EEN VOLLEDIGE en PRACH TIGE KEUS van gemaakte voor Winter en Half-seizoen GABARDINEN. TRENCH-COATS en REGENMANTELS vcor Heeren, Damen en Kinderen Merk «VICTORIA» G waarborgd ondoordring baar. Verkoop in volle vertrouwen aan NEEMT GEEN BESLUIT van aankoop vooraleer onze magazijnen bezocht te hebben I C/D <75 Het Inlichtingsbureel voor de Cyanamide, 78, Grasmarkt, Brussel, geeft kostelooswijze pruilhoekenstalen en raadplegingen nopens het gebruik der Cyanamide. STIKSTOF EN KALK A.,;..,.. 1 I CU I lll|l|l.llll!.)l!WI(ttllllll!imtlHllJllllllHHllH,l,lltirtl(HHIIHHl)tlUII i «fe «J,—fr*» /fW, tl'SCHT DE VrAAHbCtOO ZEkJEL

De Koornbloem | 1928 | | pagina 4