Sint Elooi-viering. KASBONS R. I t! Landbouwweekblad m m mm mmm o Achterblijvers Opgepast Samenaankoop van Ecnruiters Belangrijk Naar intensiever Teelten EEN VLAG De Belastingen en de Landbouw* Sint Martens-Jaarmarkt te Aalst I IONDAO 4 NOVEMBER 1928 Prifi I Ode JAAKUANU Ni 514 met toe- eid. om ■sch zult win jker een afel 35 ii van i i yzon- erven J a by i J rn j ren) i jj£ Arbeid adelt Abonnementsprijs t 9,00 frank laars. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Voor «n door de Landbottwm Langs alle zijden begint men reeds van onzen feestdag te spre ken. Dat het een feestdag is, zal niemand ontkennen en dat hij in den smaak van ,de boeren valt evenmin. Zagen we niet dat onze vijanden, die grootsprekers, die ons in alles moeten nadoen zooals de apen, ook beginnen met Sint Elooi te vieren Wat zal hunnen ouden patroon van die kazak- keerders nu wel zeggen, als hij ziet dat ze hem verlaten en naar Sint Elooi overloopen, die toch enkel de patroon van de Redtu zelvers is Dit zullen we God en de mulder laten scheiden en we rullen ons alleen met ons eigen zaak bezighouden. Allo mannen, opgepastRegelt alles goed, steekt eenige briefkes op zij om eens fijn en met alle eer ons patroonfeest te vieren. Voor zitters en bestuursleden der bon den vergeten niet eene bestuurs vergadering te beleggen en zoo deze het soms mochten vergeten, dan vragen we aan de leden om hen wakker te schudden. Ieder Redt U Zeiver moet Sint Elooi vieren op eene waardige manier en daarom moet men van heden af alles goed regelen. Daar 1 December dees jaar op eenen Zaterdag valt, mag ons patroonfeest op den dag zelf maar ook den Maandag 3 December gevierd worden. Men gelieve dit in de plaatselijke bonden te be spreken. Vergeet ook niet uwe toelage van 1 per duizend te vragen. Dit stuk moet door den voorzitter worden geteekend. Leve onze Patroon St Eligius 1 iam* >1 waarop z giagea en ruin esten a uitzicht elde nu ldbewt- i, waar- kamer neenqe- Fde stalt uit. De ret bed- geruite i linnen t steeds wkleed. arm van op dei midden verkapt Ne vent trapje □aar de i wierp Rumold r groot eden en ïem, cu ing, he- i opeen /er heel vingen som de rat noj en. Hij iets en olgt). Deze week zullen alle plant- lardappelen ter bestemming aan gekomen zijn behalve nog een deel Alpha. Vele leden die verwittigd wer den hun planters af te halen ble ven achterwege en schijnen tijd genoeg te hebben. We richten ons tot deze en an dere leden zonder verwijl hun goed af te halen, daar de vrieze- man niet te betrouwen is en zij zelf hun plantgoed beter kunnen be waren. Samengestelde verzendingen naar verscheidene afgelegen aan vragers zullen ook dees week kun nen gebeuren. Zoo zal alles tijdig geleverd en geborgen zijn vóór het wintersei zoen. We houden ons van nu af bezig met centraliseeren der inschrijvin gen Daarom worden al onze le den vriendelijk doch dringend ver zocht ons te laten weten hoeveel éénruiters ze wenschen te koopen. Hoe meer bestellingen hoe goedkooper prijs Op Zondag 11 November zal onze rechtskundige GEEN zitdag houden te Aalst. Veel wordt het woordje "intensief,, gebruikt en zeer dikwijls misbegrepen. Wat men daardoor juist bedoelt zul len we eerst uitleggen. De intensiviteit van een landbouwuitbating wordt be paald door de hoeveelheid kapitaal en arbeid toegepast per eenheid oppervlak te. Het is dus omdat, hier in ons land, meer wordt uitgegeven aan bemesting, huur enz. en men meer arbeid besteedt per Ha. dan het gebeurt in de meeste andere landen dat men onze landbouw intensiever noemt. Het spreekt nu van zelf dat hoe inten siever men teelt hoe hooger opbrengst men bekomtvoegen we er echter aan stonds bij dat hieraan een grens is. Waarom moeten we, in ons land, in tensief teelen Het antwoord is een voudig Omdat we over te weinig op pervlakte grond beschikken. Wat de gevolgen daarvan zijn en de middelen om daarin te verhelpen willen we eens nader onderzoeken. Dat er veel hoeven te kort zijn, is overbekend en hoeft geen verder bewijs. Een gevolg daarvan is dat vele onzer landbouwerszonen, willen ze zich plaat sen, hun streek moeten verlaten, ten minste zoo denken ze. De eene gaat naar het buitenland hetgeen een groot ver lies is uit nationaal oogpuntimmers een burger heeft veelaan de samenleving gekost en als hij iets zou beginnen bij brengen vertrekt hij endevoordeelen er- vankomen ten goede aan een andere maatschappij. En wat meer is wat wacht de meeste onzer landbouwerszonen in den vreemde Aangelokt door mooie beloften vin den ze ginder bijna onontgonnen lande rijen, onbekwaam werkvolk en ze moe ten werken uitvoeren welke ze t'huis nooit zagen en... leeren moet kosten... ook aan hen die zoo goed opgeleid wa ren voor hun bedrijf indien ze het maar in hun streek hadden kunen uitoefenen. Ook is het heelemaal niet te verwonde ren dat ze ginder bijna altijd op het slechtste wat er te vinden is. aanlanden. Immers voor goede uitbatingen zijn te veel liefhebbers uit de streek zelf en als vreemdeling krijgen ze. op enkele uit zonderingen na, hetgeen overschiet en minderwaardig is. Dus in algemeenen regel mogen we zeggen datdegene die naar den vreem - de gaan er in mindere of meerdere mate bedrogen worden. Andere nu gaan naar de steden en kiezen een ander beroep, hetgeen men de "landvlucht,, noemt. Hoeveel onder hen lukken er Hoe nu kan een landbouwer zich een goed bestaan verschaffen zonder zijn streek te verlaten, zonder groot kapitaal en slechts over een beperkte oppervlakte grond beschikkend We willen slechts twee manieren be handelen 1) Door het voortbrengen van ver edeld plantgoed en zaaigraan. 2) Door intensieve tuinbouw. I. Door het voortbrengen van ver edeld plantgoed en zaaigraan. In ons land zijn deze soort uitbatingen niet zeer talrijk en de vraag steeds groo- ter wordend is het ook niet te verwon deren dat deze nu gulden zaakjes maken. Immers bijna iedereen in een vooruit stevende landbouwstreek is er van over tuigd dat de opbrengsten vooral afhan gen van de keus van het zaai- en plant goed en bijgevolg moeten ze hun dit aanschaffen. Daartoe moeten ze zich richten naar het buitenland of naar de binnenland- sche handelaars of agenten. Het groote nadeel hiervan is dat, benevens de hooge prijzen die men er voor betaald, men geen voldoende ze kerheid noch bewijs heeft over de her komst en de natuur van het aangekochte zaai- en plantgoed. Welnu enkelen zijn begonnen te ver edelen, anderen zijn ter plaats gegaan op de veredelingsvelden hebben daar op zicht een eerste keus zaaigoed aange kocht. Dit nu zaaien of planten ze thuis, verzorgen de planten op een speciale manier, verwijderen alle minder goede planten en verkoopen hun oogst als zaai- en plantgoed van eersten nabouw Zoo kennen wa een veredelaar van rogge die jaarlijks over een kleine hoe veelheid eerste kwaliteit zaaigraan be schikt. Deze plant hij uit (in putjes 20 X 20 cm.) verzorgt goed op alle ge bied, verwijdert alle minder goede plan ten en verkoopt zijn oogst als eersten nabouw aan het dubbele van de markt prijs van gewone rogge. Dat men nu altijd zulke resultaten zal bekomen zullen we geenszins beweren, maar in elk geval geldt zulks als een be wijs dat het een middel is om de op brengst merkelijk te verhoogen. Immers het is alsof deze persoon een dubbele oogst had maar dit op éénzelfde opper vlakte grond. Ten andere zijde, meenen we dat het in veel gevallen wenschelijker is voor onze landbouwers zich eersten nabouw aan te schaffen die hij zelf ter plaats in zijn streek heeft zien groeien en waarvan hij zelf de uitslagen heeft kunnen nagaan dan zich door tusschenkomst van een of ander, met of zonder getuigschriften, veredeld zaad te koopen, te meer dat dit hun heel wat duurder valt. Zoodus zouden onze zaadvoortbren gers een afzet ter plaats vinden, en onze afnemers met volle zekerheid hun aan koop kunnen doen. We hopen in een volgende uiteenzet ting verder over de manier van aan koop, de uitzaai en onderhoud, alsook den verkoop te kunnen uitwijden. II. Door intensieve tuinbouw Tuinbouw wordt door de meeste eko- misten beschouwd als den intensiefsten vorm van landbouw dit valt ook af te leiden uit de hooger gegeven bepalingen. Het is immers genoeg bekend dat er op een zelfde oppervlakte grond, aange wend voor tuinbouw, veel meer handen arbeid en meststoffen, en bij vervroegde teelten vooral ook meer kapitaal wordt gevergd dan wel door landbouw uitge baat. Dat er door tuinbouw en vooral door vervroegde en verlate teelten goede winsten te verwezenlijken zijn vindt zijn ïewijs in de groote uitbreiding van dit vak, in de verschillende deelen van ons and. Als bijzondere centra daarvan zijn be- cend Mechelen, Leuven en omstreken. Slu volgt ook het Land van Waas waar verschillende leden van R.U.Z. zich ter plaats zijn gaan overtuigen. Verder kun nen we aanstippen dat er in de provincie West-Vlaanderen reeds 14 (veertien 1) conservefabrieken zijn opgericht bijna allen sedert den oorlog. Zooals we hooger zeiden is het vooral met vervroegde en verlate teelten dat men de grootste winsten verwezenlijkt en er minder oppervlakte wordt gevergd dan door de massateelt van een of an dere groente. Wel is waar is dan ook meer kapitaal noodig tot het aankoopen van eenrui- tersramen en opstellen van "koude bak ken,, of voor het bouwen van warenhui zen maar deze sommen zijn in evenre digheid veel minder dan die noodig voor de uitrusting van een landbouw bedrijf. We meenen dat vooral deze twee takken i de voortbrengst van veredeld zaad en tuinbouw "de toekomst,, is voor vele onzer landbouwerszonen. Maar een eerste besluit dat we daar uit moeten trekken is Jonge landbou wers volgt de land- en tuinbouwlessen en voordrachten want het is licht te begrijpen dat er voor deze beide uitba tingen meer en vooral nieuwere kennis noodig is en dat ge daarvoor een vak man moet worden, goed onderlegd, vooruitstrevend en weetgierig en op de hoogte der nieuwste methoden en der laatste bevindingen. is het zinnebeeld van heel de ver eeniging in al hare uitingen en strekkingen. De vlag van Redt U Zeiven hoeft iets eenigs te zijn, zij moet van al onze leden zijn en daarom zullen allen hun penning storten De Bestuursleden zullen het als een plicht en een eer aanzien van huis tot huis rond te gaan. Vooruit, Redtuzelvers (4' bijdrage). DE SUPERTAKS Bepalingen. De supertaks is de bijzondere belasting welke geheven wordt op het totaal der inkomsten van den belastingsplichtige welke ook hunne oorsprong weze, of ze ja dan neen wer den getroffen door de cedelbelastingen (grondbelasting, bedrijfsbelasting, belas ting op roerende zaken). Enkel de natuurlijke personenen zijn die belasting onderworpen, de rechtsper sonen (maatschappijen) niet. De supertaks telt verwoede vijanden en ook hardnekkige verdedigers. Tusschen de tegenstanders vinden wij 1personen die de afschaffing van de supertaks vragen niet om redenen van openbaar belang, doch uitsluitend in hun eigen voordeel. Zij zoeken in de afschaf ing der supertaks enkel het middel om iet weinige dat zij aan supertaks beta- en op den rug van anderen te schuiven. Als dusdanige tegenstrevers beschou wen wij de financiers en de groote geld magnaten welke zich van de supertaks als voorwendsel hebben bediend om het stabilisatieplan Janssen en de democra tische regeering Poullet-Janssens te kel deren, en aldus uitsluitelijk hun eigen geldkoffers hebben gediend ten nadeele van het belang der bevolking. 2. Wij vinden ook tegenstanders der supertaks om reden dat hare heffing op gebrekkelijke wijze geschiedt en niet toe- aat de ontduiking der inkomsten van fl- nancieele operaties en beursverhande- ingen te verhinderen. Tusschen deze soort tegenstrevers welke gegronde re denen hebben tot staving van hunne zienswijze, tref ik verschillende bestuurs- eden onzer landbouwvereeniging "Redt J Zeiven,, aan. Naar mijn bescheiden meening heb- len de landbouwers geen bijzondere redenen om voorstanders te zijn van de supertaks. Doordat de bronnen hunner inkomsten onder de zon liggen, betalen zij tot den laatsten duit de supertaks detzelfde kan niet gezegd worden van de financiers en de speculateurs die de inkomsten hunner geldverhandelingen voor een ruim gedeelte onttrekken aan de toepassing der supertaks. Wij moeten er echter de landbouwers tegen waarschuwen, dat ze zich niet la ten gebruiken als werktuig in 't voor deel uitsluitelijk van de caste der finan ciers en geldmagnaten, en in hun eigen nadeel I Deze laatsten willen de afschaffing der supertaks om ze te vervangen door een belasting op de uitwendige kentee- kens van welstand en bedrijvigheid. De supertaks geeft thans een jaarlijksche opbrengst van 300 tot 400 millioen frank. Deze sommen moeten ergens an ders gevonden Wij vreezen dat de be lasting op de uitwendige kenteekenen van welstand en bedrijvigheid die de supertaks zouden vervangen, voor het leeuwenaandeel zouden vallen ten laste van de bezitters van onroerende goede ren die het hoofdbestanddeel zijn in het landbouwbedrijf. Wij zijn dus voorwaardelijke voor standers der afschaffing van de super taks, in dezen zin dat de belasting welke de supertaks zou vervangen uitsluitelijk geheven worde op de beursspeculaties en verhandelingen alsook op de kentee kenen van luxe of weelde, en niet op de kenteekenen van bedrijvigheid, of eene verzwaring der onrechtstreeksche belas ting (overdrachttaks en verbruiktaksen) zou veroorzaken. Wij meenen dat de toepassing der supertaks overigens voor verbetering valbaar is, door verscherping van het toezicht op de inkomsten van aandeelen obligatiën en financieele verhandelingen. Het bordereel der wisselverhandelingen dat reeds in de kamer der volksvertegen woordigers werd voorgesteld schijnt daartoe een doelmatig middel. Het voorstel vond echter geen meerderheid, daar men vreesde dat dit middel van kontrool tot kapitaalvlucht zou aanlei ding gegeven hebben. Of die vrees ge grond was, valt te betwijfelen, te meer dat de regeering, wanneer zij het ernstig meent, toch bij machte is de personen die de kapitaalvlucht bevorderen, op gevoelige wijze te treffen. Eens te meer werd het algemeen be lang prijs gegeven aan de ikzucht van enkele financiers die steeds hun mond vol hebben van vaderlandsliefde en die wanneer men hen verzoekt hunne flskale plichten te vervullen evenals boer en werkman, het vaderland met gerust ge moed laten stikken, ten profijte van hun geldbeugel. DE INNING DER BELASTINGEN. De belastingsbiljetten zijn doorgaans thans derwijze opgemaakt dat men er niet klaarder inziet dan in een inktflesch. Wij vragen dan ook dringend meer klaarheid en nauwkeurigheid bij het op maken der aanslagbiljetten derwijze dat de belastingsplichtige in staat weze zelf zijn toestand na te zien en niet verplicht weze steeds zijn toevlucht te nemen tot een specialist in het vak om zijn belas tingsbiljet te doen nazien. Onder meer schijnen ons volgende verbeteringen dringend noodzakelijk 1. Elke bron van inkomsten met de belasting er op gevestigd, dient afzon derlijk vermeld op het belastingsbiljet. 2. Waar het de grondbelasting betreft, zou het kadastraal inkomen van ge bouwde en ongebouwde eigendommen om reden van het verschillend bedrag der buitengewone opcentiemen afzon derlijk moeten aangegeven worden. 3. Tot vergemakkelijking van het na zicht, ware het wenschelijk dat op het belastingsbiljet de uitgestrektheid worde aangeduid van het landbouwbedrijf die in acht werd genomen bij de berekening der bedrijfsbelasting en supertaks. 4. Wij vragen ook de afschaffing der voorschotten op de supertaks en van de betaling der verschillende belastingen bij gedeelten. Dit stelsel leidt tot ver warring en vergissing. Zooveel mogelijk zou één belastingsbiljet moeten vermel den al de rechtstreeksche staatsbelasting verschuldigd door den belastingsplich tige. 5. Het is ook wenschelijk dat de aan slagbiljetten betrekking hebbende op een bepaald dienstjaar tijdig worden afgele verd en dat de fiscus zou afzien van de navorderingen van rechten, behoudens in geval van bedrog of verzuim vanwege den belastingsplichtige bij de aangifte zijner inkomsten. Volgens beslissing van de bui tengewone algemeene vergade ring der aandeelhouders in dato van 21 October, zal de Samen werkende Maatschappij Redt U Zeiven kasbons uitgeven aan drager en aan de volgende voor waarden Kasbons op 6 maand, intrest opbrengende tegen 5 jaarlijks, vrij van lasten. Kasbons op 5 jaar, ieder jaar terugeischbaar op 31 December mits aan te vragen vóór 15 De cember, intrest opbrengende tegen 6 jaarlijks, vrij van lasten. Deze bons kunnen van heden at onderschreven worden bij de hootdmagazijniers en op onze bu- reelen te Aalst, Brabantstraat, 53. Redtuzelvers profiteert van deze poordeelige, gemakkelijke en ze kere geldplaatsing. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■mbhumh De St. Martens-Jaarmarkt en Tentoonstelling van melkvee, ma ger en vet vee zal gehouden wor den op de Houtmarkt, te Aalst, op Zaterdag 10 November. 1000 fr. prijzen en verscheidene eeremetalen zullen toegekend wor den aan de tentoonstellers van volle vaarzen, koeien en vette hoornbeesten. Tezelvertijd tentoonstelling van landbouwmachienen, UUWIUMMI en s. 9 die 'OS en i aac ien. inken zr een :he. i i W«- I i i f, van I i IS De medewerker» ifln veraatwoordclflk voor bon bfldragea Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. MWUUUOOOMMMttW

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1