t! Onze Almanak In onze flfdeelingen. Landbouwweekblad 11 Productietcclt bij Runderen en Pluimvee» Praktische wenken voor onze Milifieplichtigen V eevoedingsnummer Wetenschap Voor onze Jeugd» Veevoeding mst 3oe- ieirf. om fsch zult tONUAu iö iNUvnmöCK iy«*ö Arbeid adelt Abonnementsprijs t 9.00 frank jaars. Mee schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT53, AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbonwera Ze n ■m ad geiich abele kü e. -W« Ij a deurs- splnndl cd uit. goed wil Hij bn Bestaat er gevaar, dat wij met de fok kerij op hooge productie bij onze hoen ders op den verkeerden weg zijn. en zoo ja, wat moeten we dan doen om dat ge vaar het hoofd te bieden Ziehier twee vragen, die zich aan ons voordoen, wan neer we de fokkerij van leghoenders vergelijken met die van rundvee. Op één van de Wageningsche pluimveeda- gen, waarop we kort geleden konden constateeren, dat. onze landbouwhooge- school gaat belang stellen in pluimvee, behandelde prof. Bakker dez^ vragen vanaf het standpunt van een rundvee- bner. Hij zette duidelijk uiteen, hoe iusommige gevallen bij varkens en rund vee dégéneratie van een ras het gevolg kan zijn van teelt in één enkele richting. En het komt me voor, dat het de moeite waard is, die vragen ook nog eens uit een algemeen genetisch oogpunt te be kijken. Laten we eerst even enkele van de voorbeelden uit de rundveeteelt bezien, om die straks met pluimveeteeltvoor beelden te kunnen vergelijken. In het algemeen gesproken, weten we, dat bij al onze huisdieren een groote mate van onderlinge onafhankelijkheid bestaat tusschen allerlei eigenschappen.die voor ons van nut zijn. En dat is waar, niette genstaande het feit, dat natuurlijk in elk dier weer een physiologische wissel werking bestaat tusschen de verschil lende organen en de verschillende func ties. Men kan geen twee ruggen snijden uit één varken. Het is onlogisch om te verwachten, dat een paar koeien die dagelijks zwaar werk doen voor den ploeg, ook nog emmers vol melk geven en ondertusschen vet en slachtrijp wor den. Maar dat beteekent allerminst, dat daarom geschiktheid voor de slacht ge schiktheid voor melkgeven of geschikt heid voor werken uitsluit. In sommige streken van Duitschland. waar geen weide is en waar dus de koeien maand in maand uit op stal moeten staan, is gebleken dat een zekere mate van licht werk (eggen, zaaienl een gunstigen in vloed heeft op den gezondheidstoestand en op de melkgift der dieren. Er zijn melkrassen en er zijn vleeschrassen, maar ook melk-vleeschrassen onder het rundvee en uit nieuwere Duitsche on derzoekingen blijkt telkens weer, dat ge schiktheid voor de slacht geenszins ge schiktheid voor melkgeven in den weg staat. Hoe komt het dan. dat er vleeschras sen zijn, die geen melk, en melkrassen die geen vleesch geven Dat komt, om dat de fokkers zich bij het fokken van zulke rassen slechts één enkel doel voor oogen stelden en de rest verwaarloos den. De Durham is wel het meest vol maakte vleeschrund, uit een oogpunt van de keurmeesters op een tentoon- itelling van vette slachtdieren. Maar uit een oogpunt van de practijk van het veehoudersbedrijf is dit ras verre van volmaakt. De waarde van dit ras ligt in het feit, dat Durham-stieren uit minder waardige koeien buitengewoon beste kalveren geven voor de slacht. Op zich zelf beschouwd echter is dit ras stellig gedégénereerd. De vruchtbaarheid der koeien is zeer slecht en de melkgift is door de fokkers zóó verwaarloosd, dat de kalveren in de weiden in het Westen van Amerika door Hollandsch-Friesche pleegmoeders worden grootgezoogd.De Yersey enGuernesey koeien daarentegen bleef. Z'« n wat(I rikt. Z'l arrig val ig schuil waarin* Ha dai e bij i« a rug.- jebrachl Jan bifr ia. it en trok In een ras als het Hollandsche-Frie- sche vee, dat waarde heeft als melkvee, maar dat ook nog een besten bout moet geven, komen we voor veel grootere moeilijkheden te staan dan in een zuiver slachtras of een ras,dat alleen maar melk moet geven. In zulk een ras dreigt altijd het gevaar, dat de één meer fokt om mooi vee en de ander meer om goed melkvee te krijgen. Juist doordat de ver schillende eigenschappen onafhankelijk van elkaar varieeren, komt uitstekende kwaliteit in uitsluitend lichaamsbouw of in uitsluitend melkproductie uit den aard der zaak méér voor dan de combinatie. Dat ook die combinatie mogelijk is, be wijzen enkele families vee, zooals die van Gebr. Ruytcr. Nu bestaat in de rundveetcelt de mo gelijkheid waarop niet genoeg kan gewezen worden om door buitenge wone behandeling, door lang vooraf droogzetten, vaak melken en bovenal door onafgebroken voederen met aller lei krachtvoer en slobber, melkrecords te stoomen Daar heeft de praktijk niets aan zulke records bewijzen niets omtrent de werkelijke fokwaarde van zulke dieren. (Vervolg a.s. week.) zijn geheel gefokt op kolossale productie tiij "f v*n melk en botervet. Hierbij is vooral :de monn gelet op enorme productie en daardoor 1 zijn deze spichtige hertachtige koetjes zóó geworden, dat ze in verhouding tot hun lichaamsgewicht meer boter en meer vet geven dan eenig ander ras. Doordat de fokkers van deze rassen verstandig hebben gewerkt, is van laat- tijpheid en van slechte vruchtbaarheic geen spraak. Als we ze echter met het oog van den slager bezien, zouden we ze gedégénereerd kunnen noemen. Vleesch zit er niet aan. Ook bij deze rassen weer ligt in sommige streken de groote waarde in de omstandigheid, dat bastaarden van sommige soorten vee zoo bijzonder goed voldoen in de mel- kerijen. Daar de nieuwe legerwet welke on langs ter wetgevende kamers werd be sproken maar in toepassing treedt vanaf de klasse 1930, schijnt het ons nuttig hier op zeer beknopte wijze enkele inlichtin gen te verschaffen betreffende sommige bepalingen der huidige militiewetten wier toepassing het meest wordt inge roepen. De nieuwe legerwet brengt overigens maar lichte wijzigingen aan schikkingen waarvan hier sprake. I. Het onbepaald uitstel of vrijstel ling van werkelijken dienst. A) Voorwaarden van toekenning. De vrijstelling van werkelijken dienst wordt verleend aan den zoon uit een gezin met ten minste zes kinderen in le ven op voorwaarde 1. dat geen ander broeder vrijstelling bekwam als behoorende tot een kroost rijk gezin, bij toepassing der huidige of vorige militiewetten. Aan te merken a) Dat een broeder of zuster gestorven ten gevolge van oorlogsomstandigheden meetelt om het getal kinderen te bepalen b) dat de af keuring wegens lichamelijke ongeschikt heid niet in aanmerking komt als vrij stelling. 2. Dat het totaal inkomen van het ge zin, het loon van den militieplichtige niet meegerekend, niet hooger beloopt dan het dubbele van het minimum vrijgesteld van de belasting op het inkomen. B) Te vervallen pleegvormen De militieplichtige moet zijn aan vraag tot onbepaald uitstel op grond van artikel 10 der samengeordende mi litiewetten doen aan den burgemeester der gemeente waar hij werd ingeschre ven door de militie, tusschen 1 en 31 Augustus van het jaar vóór dat van de inlijving der lichting waarvan hij deel maakt. Hij moet een ontvangst bewijs eischen zijner aanvraag. De aanvraag tot vrijstelling wordt in eersten aanleg onderzocht door den be voegden militieraad. Verwerpt deze de aanvraag als niet gegrond, dan kan de militiaan in beroep gaan bij den Hooge- ren militieraad binnen de 15 dagen van af de beteekening der beslissing van den militieraad. Dit beroep moet worden ingesteld door aangeteekenden brief aan den heer Minister van Binnenlandsche zaken en Volksgezondheid te Brussel. Het be roepschrift moet met redenen omkleed zijn en vermelden naam, voornamen en woonplaats van den militieplichtige, als ook den datum der bestreden beslissing van den militieraad. Het handteeken van den militeplichtige dient gewettigd door een lid van het schepencollege dat zich aan deze formaliteit niet mag onttrekken. Mocht dit lid de wettiging van het handteeken weigeren, dan zou het be roep ontvankelijk zijn, indien de militie plichtige deze weigering aanklaagt on deraan de akte van beroep. II. De dienstontheffingen Aan de militieplichtigen van gezinnen met 6 kinderen en meer welke vrijstel ling van werkelijken dienst vermeld on der I niet konden bekomen wegens niet vervulling van gestelde voorwaarden, kan dienstonthefflng worden verleend. Deze dienstonthefflng is voorwaardelijk in dezen zin dat zij eerst wordt verleend nadat de lichting het minimumcontigent van 44000 man heeft opgeleverd. De dienstontheffingen worden ten be- loope van het overschot toegestaan volgens de regelen bepaald door de wet, zonder dat de militieplichtige eenige formaliteit te vervullen heeft. III) Keuze van wapen en dienst A) Voorwaarden van toekenning Wordt bij voorkeur toegestaan in zoover de lichamelijke gesteldheid van den dienstplichtige en de vereischten van de militaire inrichting het toelaten a) aan de gehuwden b) aan de eerst opgeroepene van een gezin met vier kin deren c) aan militieplichtigen van een gezin met minstens 5 kinderen. B) Te vervullen pleegvormen De militieplichtige moet zijn aan vraag doen aan den wervings- of keur- raad bij zijne oproeping voor dit orga nisme. Hij moet het bewijs voorleggen de samenstelling van het gezin hem af geleverd door het gemeentebestuur. IV. Vrijstelling en verdaging wegens lichamelijke ongeschiktheid De geneesheeren die zitting hebben in de wervingskommissie oordeelen over de lichamelijke geschiktheid van de mi- litianen. Deze worden of geschikt voor den dienst verklaard, of verdaagd, of vrijgesteld wegens lichamelijke onge schiktheid. Behoudens wanneer de militieplichtige ter waarneming in een hospitaal werd opgenomen, kan hij tegen de beslissing der geneesheeren van de wervingskom missie beroep aanteekenen bij den Her- zieningsraad. Dit beroep dient schriftelijk ingesteld, met reden omkleed en onder aangetee kenden omslag gestuurd aan den gou verneur der provincie, binnen de 15 da gen yanaf de kennisneming van de be slissing van het wervingsbureel. Het beroepschrift moet vermelden naam, voornamen en woonst van den militieplichtige, den datum der bestre den beslissing van het wervingsbureel. Het handteeken van den militieplichtige dient gewettigd door een lid van het schepecollege. Bemerking De verdaging of het tij delijk uitstel van een jaar wegens licha melijke ongeschiktheid kan niet meer dan drie maal worden toegestaan. Uiter lijk bij de vierde verschijning zal de militaan ofwel ingelijfd ofwel van dienst vrijgesteld worden. V. De uitstellen van dienst A) De gewone Gewone uitstellen van één jaar, vijf maal hernieuwbaar worden zonder andere vormvereischten toegestaan aan de militianen die het aanvragen, indien het aantal aanvragen in elk der provin- tiën geen 12 °/o overschrijdt van het ge tal der militieplichtigen behoorende tot de opgeroepen militieklasse. Is dit procent overtroffen dan staat de militieraad bij voorkeur uitstel toe a) aan den militiaan onmisbaren steun zijner familie b) aan den militaan weduwenaar met een of meer kinderen c) aan hem die een broeder als militie plichtige onder de wapens heeft d) aan den eerst opgeroepene van een gezin met minstens vijf kinderen e) aan den militiaan die onmisbaar is in het bedrijf faan hem die onderwijs of studiebe- lang kan doen gelden. B) De uitzonderlijke uitstellen 1. met min uitgebreid karakter. De militieplichtige die als onmisbare steun van het gezin wordt aanzien, of wedu wenaar is met een of meer kinderen, kan boven de vijf achtereenvolgende ge wone uitstellen vermeld onder A hier boven, nog drie nieuwe uitzonderlijke uitstellen bekomen, zelfs indien hij we gens zijn ouderdom niet meer behoort tot eene der vijf jongste lichtingen. Na het bekomen dezer drie uitzonderlijke uitstellen, wordt hij van werkelijken dienst vrijgesteld. Om die uitzonderlijke uitstellen te bekomen, moet hij steeds verkeeren in denzelfden toestand en voorwaarden als deze krachtens dewel ke de gewone uitstellen hem werden verleend B. v. Een weduwenaar die na de vijf gewone uitstellen verkregen te hebben, hertrouwt, heeft geen recht op de uit zonderlijke uitstellen. 2. met meer uitgebreid karakterVol- gende militianen kunnen het uitzonder lijk uitstel in ruimer of gunstiger voor- waardfen bekomen. a) de eenige zoon, onmisbare steun van zijn vader en moeder, ten minste 60 jaar oud of van een van beiden b) de oudste zoon onmisbare steun zijner ouder moeder, weduwe met ten minste vier kinderen ten haren laste c) de onmisbare steun van een of meer ouderlooze broeders of zusters van min der dan zestien jaar. Deze militieplichtigen worden van dienst in vredestijd vrijgesteld, zoodra zij ophouden deel te maken van de laat ste zes klassen, op voorwaarde dat zij bij beslissing van den militieraad hun drie laatste uitstellen hebben bekomen. Het meer uitgebreid karakter der uit stellen bestaat hierin dat bedoelde mili tieplichtigen na 6 uitstellen van dienst ontslagen zijn, terwijl deze waarvan sprake onder 1enkel deze vrijstelling bekomen, na acht achtereenvolgende uitstellen waarvan 5 gewone en drie uit zonderlijke. Bemerking Om als onmisbare steun, met het oog op de toepassing der uit stellen te worden aanzien moet a) de dienstplichtige door zijn werk wezenlijk bijdragen tot het onderhoud der familie b) zijn vader of desgevallend zijn grootvader ofwel zestig jaar oud zijn of wel overleden zijn c) het geheel inkomen van het gezin, het loon van den militieplichtige niet meegerekend, mag niet grooter zijn dan 2/3 van het minimum vrijgesteld van be lasting. C) Te ver uilen pleegvormen De militieplichtige moet zijn eerste aanvraag tot uitstel alsmede de hernieu wing ervan aanvragen aan den burge meester der gemeente waar hij voor de militie werd ingeschreven van 1 tot en 31 Augustus van het jaar vóór dat van de inlijving der lichting waarvan hij deel maakt. Hieraan is eene uitzondering n.l. wat betreft de uitstellen met meer uitge breid karakter vermeld onder B, 2 hier boven. De drie laatste uitstellen moeten hier rechtstreeks worden gevraagd aan den militiraad. VI. De vervroegde oproeping onder de wapens. A) Voorwaarden van toekenning. De militiaan ingeschreven in de wer vingsreserve kan tijdens het jaar waarin hij den ouderdom van 18 of 19 jaar be reikt en op voorwaarde dat hij de noo- dige lichamelijke geschiktheid bezit, toelating bekomen om in dienst te treden met de eerstvolgende militieklasse. B) Te vervullen pleegvormen. De militieplichtige moet de aanvraag om vervroegde oproeping schriftelijk of mondelings doen van den Burgemeester zijner gemeente van 1 tot en met 31 Augustus voor het jaar waarin hij den leeftijd van 18 of 19 jaar heeft bereikt. is van het allergrootste belang, vooral in dees jaargetijde en daarom zal Redt U Zeiven,, binnen een paar weken een bijzonder van "De Koornbloem,, uitgeven. Heel het blad zal aan veevoeding gewijd zijn en de meeste artikels geschreven door waarlijk bevoegde personen in het vak. Wie kosteloos enkele proefnummers wenscht is vriendelijk verzocht ze aan te vragen vóór 27 November. Wie op de hoogte van de laatste ver beteringen wil blijven,bestelle onmiddel lijk onzen almanak welke einde dezer maand verschijnt en bij al onze maga zijniers en in onze hoofdmagazijnen te Aalst, Eppegem, Herzele en Ternath t« verkrijgen is aan den prijs van 2 fr. De besturen onzer plaatselijke afdee- lingen worden dringend verzocht elke verandering in de samenstelling van het bestuur onmiddellijk aan het hoofdbe- sruur te Aalst te melden. AYGEM. Op Zondag 25 November, te 3 uur, heel belangrijke vergadering in 't lokaal bij M. K. Vercruysen. Dagorde Voordracht over Hoen derteelt door M. J. Van Mieghem. Ook de dames worden vriendelijk uitgenoodigd. BAELEGEM. Leden welke wenschen deel te nemen aan het St Elooifeest kunnen hunne be drage storten tot 25 November, in het gewoon lokaal b(j M. Juul De Pril, Na dien datum worden geene inschrijvin gen meer aanvaard, DENDERLEEUW. De leden welke zinnens zijn het Siat Elooifeest mede te vieren, worden ver zocht zich te laten inschrijven bij den voorzitter heer Benoit Van Stalle of bij den magazijnier heer Remy Coppens. HAELTERT. Tot 25 dezer kunnen onze leden zich voor het Sint Elooifeest laten inschrijven bij M. Emiel Coppens, Eeckent, ofwel bij de kinderen Meganck, Steenweg. HEKELGEM. Algemeene vergadering op Maandag 19 November, te 7 uur 's avonds, bij Mr Aug. Schoonjans. Dagorde 11 Bespreking en inschrij ving voor St Elooifeest 2) Inschrijvin gen. Wie niet aanwezig is, zal niet kunnen meevieren. HELDERGEM. Zondag 18 November, om 1 uur na noen, verplichtende vergadering van al de leden bij M. Alfons De Cooman. Dagorde 1) Schikkingen te nemen voor het vieren van St Elooifeest. 2) Herkiezing van het bestuur. 3) Verdere mededeelingen. Zondag 25 November, te 9,30 uur, algemeene vergadering bij M. Hektor Baeten. Heer Aug. Van Nuffel, landbouwlee- raar, zal er spreken over Voeding van Hoenders HERZELE. Zondag 18 November, te 10 uur voormiddag, vergadering voor al de leden, bij den heer Jos. Ramsdam. Heer Aug. Van Nuffel, landbouwleeraar, zal er een voordracht geven over Vee voeding HILLEGEM. Vergadering op Zondag 25 Novem ber, bij heer Remy Van Dorpe, na de Hoogmis, ten einde schikkingen te ne men voor het St Elooifeest. HOUTEM (bij Vilvoorde) Op Zondag 18 November te 2 u. 30 (namiddag) algemeene vergadering voor al de leden b|j den magazijnier H. Fr De Backer. Dagorde 1) Voordracht over "Vee voeding» door Heer A. Roelandt, land bouwleeraar. 2) Regeling St Elooifeest. KERKXKEN. Al de leden welke aan het Sint Elooi feest wenschen deel te nemen, zijn ver zocht zich te laten inschrijven b|j den heer R. De Neve, ten laatste op Zon dag 25 November. LEDE Zondag 18 November, te 4 uur in 't gewoon lokaal bi) Van Hauwermei- ren, Boschstraat, algemeene vergadering voor al de leden. Dagorde i Inschrijving en storting voor hetSt Elooifeest. LETTERHAUTEM. Al wie wil meedoen aan het Elooifeest wordt vriendelijk verzocht zich te laten Inschrijven bij den voorzitter, heer Judo kus De Graeve of bij den magazijnier heer Alf. De Winne. MEIRE. Op Zondag 25 Novewber, te 10 uur. vergadering voor al de leden, b|j Mr R. Van Cauter, Dorp Dagorde 1) Voordracht over Het belang van zaai- en plantgoed door M A. Roelandt, landbouwleeraar. 2) Inschrijving voor de Sint Elooiviering. MELDERT. Op Zondag 18 November, te 3,30 u. namiddag, voordracht over "Bemesting, door Ing' K. Hambrouck, bij den keet Phil. Ebraert. -Sggg De medewerken iQb verantwoordelijk voor haa bfldragea. Ongeteekende stukken worden Met opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. «MSI

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1