i In onze Afdeelingen. Landbouwweekblad De boeren moeten het weer bekoopen. 1 Prijs. 20 centiem Op Maandag 3 De cember zullen onze ma gazijnen en bureelen van Aalst gesloten zijn* i ZONDAG 25 NOVEMBER 1928 11de JAARGANG Nr 517 Arbeid adelt Abonnementsprijs 9.00 frank 's jaar». Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller i ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor eo door de Landbouwer» Het index cijfer is deze laatste drie maarden met 23 punten gestegen, het bereikte 834 op 15 1.1. Zonder eenig onderzoek, hebben de journalisten van alle kleur de boeren beladen met alle zonden van Israël 1 De boer verkoopt zijne aardappelen, zijne granen, zijne groent-n, de melk en de boter te duur, h(j alleen is oorzaak dat het leven lastig wordt voor de min begoeden der samen leving 1 Ware het niet dat die stomme perscampagne vele menschen die niet roldoende op de hoogte zijn van land bouwzaken tegen de boeren ophitst, wij zouden er de schouders om ophalen, doch wij kunnen niet dulden dat de openbare meening wordt vergiftigd door menschen wier bevoegdheid op landbouwgebied doorgaans nul is en die meestal enkef uitmunten in kwade trouw en partijdigheid 1 fr Onderzoeken wij dus eventjes den toestand i Niemand zal ontkennen dat de stij ging der levensduurte een gevolg is der waardevermindering onzer munt en de daaruit voortvloeiende aanpassing der prijzen aan de wereldmarkt I Welnu dezen die het stabilisatieplan Jansseos - Poullet op basis van fr. 125 voor 1 pond hebben gekelderd zijn niet te vinden in de rangen oozer landbou wers. Het zijn ook niet de boeren die het krediet van het land door kapitaal vlucht hebben ondermijnd en een massa geriage menschen tot armoede hebben gebracht. Als sommige dier persriddders in hun ne onmiddellijke omgeving wilden rond kijken of, om in boerentaal te spreken, in hun eigen hof wilden wandelen, zij zouden er veel onkruid ontwaren 1 Weer eens de eeuwige historie van den balk en de splinter 1 Een tweede opmerking De levens duurte is een verschijnsel in alle landen en dus niet alleen in België Het leven is overal duurder dan vóór den oorlog het volstaat het index cijfer der kleinhandelsprijzen in goudwaarde om te zetten om ons daarvan te overtui gen. Aan een artikel van den bekenden ekonomist hoogleeraar Fernand Bau- dhuin dat verscheen in het dagblad "Le XX' Siecle„ van 28 Oktober 1.1., ontleenen wij de volgende gegevens be treffende het goud-index in de voor naamste landen Vereenigde Staten 152 Engeland 155 Duitschland 151 Holland 149 Italië 172 Zweden 154 Spanje 155 Tcbeco-Slowakije 133 Frankiijk 115 België 120 Uit voorgaande dtfers blijkt dat wij in België nog merkelijk meer kunnen koopen met een goudfrank dan in het buitenland. Indien het leven hier lastig is voor sommige kategoriëa van personen, dan is het omdat de loonen en de inkomsten van sommige personen nog niet in ver houding zijn gebracht tot de waardever mindering onzer gestabiliseerde munt terwjjl anderen o. m. de nijveraars, de groothandelaars en de financiers hunne produkten cf waarden sinds ruimen tijd ■an den man brengen tegen prijzen aan gepast aan deze waardevermindering. Het index-cijfer wordt overigens niet alleen opgemaakt op grondslag der prij ten van de landbouwprodukten, deze komen zelfs maar voor een gering deel in aar,merking namelijk in verhouding van tes op de 56 artikelen. Er zijn dus nog 50 artikelen van anderen oorsprong waarvan de prijzen hunnen invloed doen gelden op de levensduurte I Be seizoendalingeu der landbouwpro- dokten hebben zelfs tijdens de zomer maanden de algemeene stijging van het Index getemperd. Indien het index deze twee laatste maanden vlugger naar de de hoogte is gegaan, dan in het wegens de stijgiog van de prijs de eieren die in den herfst telken jare schaarsch en daar door duur worden en wegens de prjjs- verhooging der boter. Iedereen nu weet dat de melk tijdens de wintermaanden min overvloedig is en daardoor in prijs toeneemt en dat het gebrek aan groenvoeders, tengevol ge van het drooge weder, dit jaar de melkproductie sneller en in ruimere mate dan in vorige jaren heeft doen dalen. Doch wat kan de boer daaraan ver helpen Hij regelt toch de natuurwetten of het weder niet. Volgende gegevens van professor Baudhuin wijzen duidelijk uit dat het index der producten van anderen oor sprong als den landbouw (dus zonder de prijzen der landbouwprodukten in aanmerking te nemen) snel zijn geste gen. sinds de stabilisatie van den frank Het indexcijfer voor dc stad Brussel bedroeg in Januari 1927: 777 Oktober 1927: 822 Januari 1928 827 April 1928835 Juli 1928: 846 Oktober 1928 855. Men hoort dikwijls zeggen de frank is toch maar gedaald tot het zevende van zijn vooroorlogsche waarde, terwijl de meeste landbouwprodukten zooals boter, eieren, tarwe, varkenvleesch ver- tocht worden 8 tot 8 1/2 maal duurder dan vóór den oorlog. Zij die aldus redeneeren meenen voorzeker dat die produkten den land bouwer in den mond vallen, zooals ge braden kwakkels, wat doen zij dan met de voortbrengstkosten en de risicos van iet bedrijf 7 Weten zij dat het lijnmeel omtrent 10 maal, de maïs 12 maal en de veevoeders en meststoffen gemiddeld 8 tot 9 maal duurder kosten dan vóór den oorlog 7 Weten zij dat de belastingen tot 13 maal. de loonen tot 8.5 maal en de pachtprijzen in vele gevallen tot 7 8 maal hooger beloopen dan in 1914 7 Wanneer dan bovendien de oogst ver nield wordt door hagel of slecht weder, de veestallen geteisterd worden door een besmettelijke ziekte, hoelang zal de j andbouwer niet moeten werken om de geleden verliezen te herstellen 7 Indien men de vergelijking maakt voor het landbouwbedrijf tusschen den f toestand vóór en na den oorlog, op ge bied van prijzen der landbouwproduk ten en van voortbrengstkosten, stelt men vast dat terwijl de prijzen gestegen zijn van 100 tot 116, de productiekosten in aanzienlijker mate nog zijn geklommen en wel van 100 tot 123. De toestand is dus niet zoo rooskleurig als hij over 't algemeen wordt voorgesteld. Wat meer is. de statistieken wijzen uit dat de meeste landbouwprodukten in 1928 niet zoo duur door den landbou wer werden verkocht als in 1927 dit is onder meer het geval voor de aardap pelen, welke dit jaar gedurende de 10 eerste maanden gemiddeld 55 tot 60 fr. de 100 kg. wrden verkocht, dan wan neer zij gedur-nde hetzelfde tijdperk van 1927 aan 85 tot 90 fr. werden van de hand gedaan voor varkensvleesch dat gedurende de 9 eerste maanden van dit jaar gemiddeld werd verkocht aan 7 fr. de kg., dan wanneer het gedurende hetzelfde tjjdperk van 1927 afzet vond aan 9 fr, den kg.voor tarwe die gedu rende de 8 eerste maanden van dit jaar gemiddeld 176 fr. kostte, dan wanneer de prijs tijdens de acht eerste maanden van 1927 193 fr. bedroeg 1 Voorgaande cijfers toonen aan dat de meeste hoeveprodukten aan den land bouwer dit jaar minder geld opbrachten dan in 1927worden die produkten thans te duur aan de verbruikers ver kocht, dan is de schuld daarvan te zoe ken niet bfj de boeren doch bij de tus- schenpersoeen. Eene vergelijking tusschen den prijs van het vee op voet en de prijzen waar tegen de beenhouwers het vleesch ver- koopen aan de verbruikers zal desbe treffende zeer leerrijk wezen. Dat de landbouwprodukten in ons land niet te duur worden verkocht bij vergelijking met de prijzen in het bui tenland wordt duidelijk uitgewezen door de Revue Suisse des Marchés agri- coles Dit tijdschrift geeft de gemid delde prijzen van het slachtvee geduren de de laatste veertien dagen van Sep tember 1928. Die prijzen worden ove rigens door het blad als niet voldoende beschouwd. Wij zetten ze vooreerst om in belgi- sche franken en plaatsen ze tegenover de prijzen bekomen op de markt te Cure- gbem. tijdens dezelfde periode In Zwitserland In België Ossen en ruoders Stieren Koeien Kalveren Varkens 1.55 1.25 1,18 2,22 1,70 10,85 8,68 8.26 15,54 11,90 5 08 4,53 4,48 7.45 8,88 dat die ja zelfs Wie zou durven loochenen prijzen in België niet laag zijn, onvoldoende om aan den landbouwer eenige winst op te leveren, vermits de veevoeders toch aan den wereldprijs moeten worden aangeworven. Uit voorgaande meenen wij te mogen besluiten De stijging der levensduurte is niet te wijten aan de landbouwers, doch wel gedeeltelijk aan de prijzen der grondstoffen die de boer in zijn bedrijf aanwendt, alsook aan de winsten ver wezenlijkt door de tusschenpersocen die de landbouwprodukten brengen van den voortbrenger aan den verbruiker. De eerste oorzaak der levensduurte is ech ter de stabilisatie onzer munt op een te laag peil. In p'aats van den landbouw die de eerste nijverheid is van het land te be knibbelen en te ontmoedigen, zou men hem moeten bevorderen en steunen, om zijne opbrengst te vermeerderen en te verbeteren. Een voorspoedige landbouw moet immers een weldoendeu invloed uitoe fenen voor geheel de samenleving en de prijzen der levensmiddelen op een nor maal peil brengen en behouden. Binnenkort zal de postbode de kwijtingen 1929 voor de abonne menten op De Koornbloem ten huize aanbieden. Leden welke gebeurlijk mochten afwezig zijn, verzoeken we vriendelijk hunne huisgenooten te verwittigen, opdat hun abonnement niet geweigerd worde. Zooals elk jaar verwachten we van de schrijvers onzer plaatse lijke afdeelingen een VERSLAG OVER DE SINT ELOOIFEES- TEN. Hoeveel exemplaren wenscht U van ons VEEVOEDINGS NUMMER Schrijft gauw naar ons bureel. Niet abonnenten betalen één frank per nummer. AANDACHT Nog altijd ko men ons klachten toe over het on regelmatig bestellen van De Koornbloem We herinneren nogmaals onze abonnenten dat ze eerst en vooral klacht moeten in dienen bij het postbeheer. ■atnen» ■«■•■rmuhb Talrijke afdeelingen hebben ons nog altijd niet hunne aan~ vraag om voordracht ingezonden. j We verzoeken hen nogmaals dit zoo gauw mogelijk te doen. Des- gewenscht zullen wij hen gaarne formulier tot aanvraag eener voordracht toezenden. AALST Op onze vergadering gehouden in ons lokaal door eenige bestuursleden en leden, werd er besloten ons feest te vie ren op Maandag 3 December. De dag orde werd alsvolgt vastgesteld Om 9 uur, H. Mis in Sint Martens - kerk. Na de Mis bijeenkomst in ons lo kaal, waarna uitstap uaar den Brussel- schen steenweg en Mijlbeek. Om 1 uur zeer stipt gezamenlijk feest maal in ons lokaal. Onder het feestmaal muziek, zang en deklamatie. Alle Redt U Zeivers worden stipt verwacht. Inschrijvingen worden aanvaard tot Woensdag avond 28 November b(j de plaatselijke bestuursleden, in 't lokaal of in de magazijnen bijdrage 10 fr. APPELTERRE. Onze afdeeling viert St Elooi op Zaterdag 1 December. Te 8 uur H. Mis, daarna uitstap Te 2 ure middagmaal. AYGEM. Op Zondag 25 November, te 3 uur, heel belangrijke vergadering in 't lokaal bij M. K. Vercruysen. Dagorde Voordracht over Hoen derteelt door M. Van Mieghem. Ook de dames worden vriendelijk uitgenoodigd. BAARDEGEM Op Zondag 25 November, te 4 uur, namiddag, vergadering in 't lokaal, bij M. Constautin Roggeman. Molenstraat. Dagorde 1. Voordracht over Vee voeding door heer A. Roelandt, laod- bouwleeraar2. Bespreking en inschrij ving voor St Elooifeest. BAELEGEM. Leden welke wenschen deel te nemen aan het St Elooifeest kunnen hunne bij drage storten tot 25 November, in het gewoon lokaal bij M. Juul De Pril. Na dien datum worden geene inschrijvin gen meer aanvaard, BORSBEKE. Op Zondag 25 dezer, om 5 1/2 uur namiddag, vergadering bij Benoit Vidts. Bespreking St. Elooifeest. DENDERHAUTEM. Het Bestuur ia vergadering van 21 November heeft beslist het St Elooifeest te vieren op Maandag 3 December. De leden welke het feest willen mee vieren kunnen zich van heden af laten inschrijven bijVan den Steen Achiel, Terlinden: De Winter Arthur, Stichelen en De Muyter Frans, Leebeke, aan den voorloopigen prijs van 7,50 fr. tot 28 November ten laatste. Bijeenkomst bij Goubert Désiré om 8 3/4 uur, daarna Heilige Mis om 9 uur, nadien uitstap. Gezamenlijk noenmaal in het gewoon lokaal bij Roelandt Frans. Na het noen maal uitstap en spel. N.B. De leden welke nog niet gestort hebben voor de vlag, worden vriende lijk verzocht dit te doen ten laatste op St Eligiusdag. DENDERLEEUW. De leden welke zinnens z(jn het Sint Elooifeest mede te vieren, worden ver zocht zich te laten inschreven bij den voorzitter heer Benoit Van Stalle of bij den magazjjnier heer Remy Coppens. EYSERINGEN Op Zondag 2 December te 3 uur in 't lokaal Petrus De Wolf zal den heer G. Van den Berghe, tuinbouwleeraar, z(jn tweede les over "Fruitboomteelt,, geven. GYSEGEM Wie her St Elooifeest wil medevieren kan zich laten inschrijven b(j onzen ma' gaztjnier Mr Alfons Maes tot Maandag 26 November. Van heden af inschrijving voor ma- gnesiakalk en gewone landkalk. We vieren St. Elooi op 1 December. Dien dag moeten alle Redtuzelvers de H. Mis van 9 u. bijwonen. HAELTERT. Tot 25 dezer kunnen onze leden zich voor het Sint Elooifeest laten inschrij ven bij M. Emiel Coppens, Eeckent, ofwel bjj de kinderen Meganak, Steenweg. HEKELGEM Tot Maandag 26 dezer worden nog inschrijvingen voor het St. Elooifeest aanvaard bij den heer voorzitter en bij den heer magazijnier. HELDERGEM. Zondag 25 November, te 9,30 uur, algemeene vergadering bij M. Hektor Baeten, Heer Aug. Van Nuffel, landbouwlee- raar, zal er spreken over Voeding van Hoenders De meerverkoop, gezien den afstand en de kosten van vervoer, wordt van heden gebracht op 2,50 fr. per 100 kilos. HERZELE Ruim 35 Redtuzelvers hadden er aan gehouden aanwezig te zijn op de voor dracht over veevoeding, gegeven door den heer Van Nuffel. Een bewijs te meer dat onze landbouwers ook begin nen belang te stellen in de voeding hun ner dieren. Ruim een volle uur boeide de voor drachtgever de aandacht zijner toehoor ders en wist ten slotte van hun te ver krijgen, dat zij hem hunne voederrant soenen toevertrouwden, hetwelk hij dan met de noodige bespreking daarbij on derzocht in opzichte|iuhoud aan voeden de stoffen. Een gepaste wenk tot ver betering van de aangegeven rantsoenen volgde. Na de voordracht volgde een korte uiteenzetting over de verschillende dien sten door R. U. Z. ingericht en een aan wakkerend woord nopens het vieren van St. Elooifeest. HILLEGEM. Vergadering op Zondag 25 Novem ber, bij heer Remy Van Dorpe, na de -loogmis, ten einde schikkingen te ne men voor het St Elooifeest. HOFSTADE. Zondag 25 November, na de Mis van 8 uur, vergadering bij M. Felix 3annenkoek voor het rcge'en en in schrijven van St Elooifeest. KAMPENHOUT-RELST De meerverkoop, gezien den afstand en de kosten van vervoer, wordt van ïeden gebracht op 2.50 fr. per 100 kilos. KEMSEKE. Zondag 25 November na de Hoogmis vergadering in het lokaal bij J. Durinck. 1) Betaling der meststoffen, veevoe ders en plantaardappelen. 2) Inschrijving voor het St Elooifeest. KERKXKEN. Al de leden welke aan het Sint Elooi feest weeschen deel te nemen, zijn ver zocht zich te laten inschrijven bij den heer R. De Neve, ten laatste op Zon dag 25 November. LEDE Onze afdeeling viert St. Elooi op Maandag 3 December. Nevens de ge wone dagorde zal er dees jaar tevens een voordracht over "Veevoeding» plaats grijpen. LETTERHAUTEM. Inschrijvingen voor St Elooi worden nog opgenomen tot Zondag 25 Novem ber inbegrepen bij den heer Voorzitter Judokus De Graeve of bjj den magazij nier heer Alf. De Winne. MELDERT. Waar verleden jaar onze jaarlijksche vergadering door weinigen werd bijge woond telden we thans ruim in de veer tig aanwezigen. Met gespannen aandacht werd naar de voordrachtgever geluisterd en de opmerkingen van verschillende toehoorders bewezen dat de boeren van Meldert werkelijk vooruit willen. Na de voordracht werd overgegaan tot het gedeeltelijk herkiezen van het bestuur. De stemming gaf volgende uitslag: Voorzitter H. Ach. Vereecken, Onder-voorzitter H. Van den Eedc. Inschrijvingen voor het St Elooifeest worden tot 2 December aanvaard b| onzen magazijnier H. J. De Roy. MEIRE. Op Zondag 25 Novewber, te 10 uur, vergadering voor al de leden, b(j Mr R. Van Cauter, Dorp Dagorde 1) Voordracht over Het belang van zaai- en plantgoed door M. A. Roelandt, landbouwleeraar. 2) Inschrijving voor de Siat Blooiviering. De medewerkers tQa verantwoordelijk voor hoa bQdragea. Ongeteekende «tnkkea worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. LANDBOUWERS VIERT SINT ELOOI gwiy» ir fnmron mwm.m. •ii»«v Zwrtsersch* frank. Belgisch» frank Markt t« Cureghem I

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1