De Overstromingsramp In onze flfdeelingen. Landbouwweekblad Prijs 20 ""centiem Vetten voor den Winter en de Lente* Redtuzelvers gONQAG 9 DECEMBER 1928 11 de jAARGANG!Nr?519 Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank 'n jaar». Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie t BRABANTSTRAAT, 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers Treurige Naklank. Ontzettende Schade. Menigvuldige Dijkbreuken. Duizenden Geteisterden. Hartverscheurende aanblik Wij zullen het maar niet beproeven hier het tragisch beeld op te hangen, der hartverscheurende tafèreelen, die we te zien kregen, tijdens onze herhaalde be zoeken aan de zoo zwaar beproefde be volking der diep geteisterde Scheldeval- lei. Voor al wie het overstroomde land bezocht is het een onloochenbaar feit, dat we voor een weergalooze ramp ko men te staan, zooals men er nooit een te atreuren had. De omtrek van het blank staande ge bied bedraagt ruim 40 kilometer. Van Zele-Dijk tot Drijgoten zijn er niet min der dan 26 bressen in den dijk geslagen, tegen slechts 6 in 1906 toen het herstel ervan zes weken duurde. Dit alleen be wijst wel, dat de huidige ramp deze van 1906 verre overtreft en dat de 'ongeluk kige geteisterden nog wel enkele maan den in een pijnlijken toestand zullen blij ven verkeeren. Moerzeke vooral is erg beproefd, door dien het dorp langs alle zijden door de watermassa ligt ingeslo ten. Zestien honderd hektaren opper vlakte en 600 huizen lijden geweldig on der den waternood. De groote dijkbreuk ia de Schelde op het grondgebied van Moerzeke is bij de 150 meter breed en wel 10 meter diep. Ook krijgt men er nog water door de breuken te Grem- bergen Weken zal het duren, misschien heel den langen Winter, alvorens men van het water verlost zal geraken. Enkel met reddingsbootjes hebben de inwoners verbinding met het droge land, het naast met Baesrode over het veer. De boereu zwaar geteisterd De overstrooming, vooral in de streek van Dendermonde, heeft de boerenbe volking zeer zwaar getroffen. De meeste boerderijen moesten totaal ontruimd worden. Voor de meesten onder hen, is, buiten de groote stuks vee, die slechts met veel moeite kon gevrijwaard wor den schier alles reddeloos verloren. Voedervoorraad, eetwaren, pluimvee, t werd al door den onverbiddelijken stormvloed vernield en gedood. Herfst- aaiïngen, rapen en voederbeeten liggen sader de eindelooze watermassa te ver rotten. Kortom eene onberekenbare schade, welke tal onzer zwaar bekla genswaardige standgenoten in de diep ste armoede en ellende dompelt. Buiten de onmiddellijke hulp, die hen thans geboden wordt en den voorloo pigen onderstand, dien ze hoogdringend afwachten, durven we de hoop koeste ren, dat de heeren eigenaars ten opzich te der erg beproefde huurboeren een breed gebaar van medelijden en mensch- lievendheid zullen weten te betoonen bij den aanstaanden vervaldag der pacht- heeren. Nooit bood zich voor hem tref fender en mooier gelegenheid om een doorslaand bewijs te geven hunner breedste edelmoedigheid en milddadig heid. Plaatselijke Hulpkomiteiten. Reddings- en Bevoorradingsdienst. Onmiddellijk werden plaatselijke hulp komiteiten gesticht, die in overleg met de gemeentebesturen, de medehulp der genietroepen tot reddings- en bevoor radingswerk ijverig voortzetten. De^ktie wordt echter zeer bemoeilijkt in de ondergeloopen plaatsen, daar de gemeenten totaal door water omringd zijn en het reddingswerk uitsluitend door middel van bootjes moet geschieden. Het Rood Kruis dat ook bijgesprongen is heeft het toezicht op de slaapzalen, "aar dakloozen zijn ondergebracht. Reeds werken kantienen en een hulp dienst verzekert het overbrengen van kinderen, zieken en grijsaards naar de gestichten van Dendermonde. Op het gebied van volksgezondheid kunnen de gevolgen zeer ernstig zijn, ofschoon door den bevoegden dienst «eds krachtige maatregelen zijn ge troffen. De oorzaak der Ramp, Verantwoordelijkheden. Graag geven we toe dat een der oor zaken van den watersnood te wijten is aan den geweldigen westerstorm die het water in de Schelde heeft gestuwd en belet heeft dat het bij lage tij normaal zou terugvloeien. Ook nemen we aan dat de zwaren regenval van de jongste weken gedeeltelijk heeft bijgedragen tot het onheil alsook het regiem van hoo- gen vloed, die thans zijn toppunt bereikt. De hoofdoorzaak en de groote verant woordelijkheid ligt echter in de verach- terde wetgeving op het punt van dijken, die veelal door partikulieren de eige naren moeten onderhouden worden. De zware en eerste verantwoordelijk heid berust in allereerste plaats dus op het Bestuur van Openbare Werken, voor wie de overstroomingsramp van 1906,alhoewel 'n harde les en waarschu wing.'n totaal doode letter is gebleven. De Dienst van Openbare Werken wist gansch goed in welken erbarmelijken toestand de Scheldedijken zich in de laaglanden bevonden Evengoed was de bevoegde regeeringsdienst bewust dat bij het eerste hevig geweld van den stormvloed de ergste ramp te vreezen was. Welnu, wat sinds lang te duchten was, alhoewel de treurige ondervinding er zonneklaar op wees, is gebeurd en staan we thans voor 'n ommetelijke tei stering. Niettegenstaande de herhaalde ver maningen en waarschuwingen door de plaatselijke volksvertegenwoordigers ter Kamer gedaan, werden nooit afdoende maatregelen getroffen om de al te lage en zwakke dijken door doelmatige ves- tingswerken te verhoogen en te verste vigen. Het toezicht was steeds uiterst gebrekkig, alhoewel men gansch goed diende te weten dat de Scheldedijken van algemeen belang zijn en sinds lang reeds diende overgegaan tot het eenma ken van het regiem der Scheldedijken. Maar neen 1 Wanneer aan de opeen volgende regeeringen, de noodige kre dieten werden gevraaagd, om de zóó broodnoodige en hoogdringende bevrij- dingswerken aan de laagliggende oever landen uit te voeren, kwam men telkens op doovemans deur aankloppen, terwijl aan legerdienst, oorlogsmateriaal, op richten van vliegpleinen en ander nutte loos gedoe, bonderde millioenen en nog honderde millioenen werden verspild en verkwakkeld. Nu het ergste is gebeurd en de her stellingswerken millioenen uitgaven meer zullen eiscben, nu zullen wellicht de oogen open gaan, van hen die steeds met gekruiste armen het dreigend gevaar hebben uitgedaagd. Op hen, en hen al leen rust dan ook de zware verantwoor delijkheid hunner haast onbegrijpelijke lamlendigheid en snoode onvoorzichtig heid. Ook is het staatsbestuur verant woordelijk voor de geleden schade, de welke ze naar alle waarschijnlijkheid zullen moeten vergoeden. Beroep op de algemeene Liefdadigheid. In haast alle steden en gemeenten van het Vlaamsch land worden geldin zamelingen gedaan, inschrijvingslijsten geopend, liefdadigheidsfeesten ingericht, ten einde de diepbeproefde bevolking 'n reddende hand toe te steken. De plaatselijke steunkomiteiten, die er ieverig werken doen een warmen op roep tot ieders milden geldelijken steun. Aan onze leden dan ook den plicht dien oproep met de breedste milddadigheid te beantwoorden, te meer daar onder de zwaar geteisterden zich tal van diep be proefde standgenoten bevinden. De kabinetsraad van Dinsdag besloot tien millioen te besteden, om onverwijld hulp te kunnen bieden aan de geteister den. Welke harde ramp..* doch welke har de les te meer 1 1 Wij lezen verder in "De Standaard,, Dc Verpleegsters van 't Roode Kruis kennen geen vlaamsch, Hoe dikwijls is er op gewezen, dat de organisatie van het Roode Kruis van België in handen is van franskiljons, die niet in staat zijn zich in het vlaamsch uit te drukken of de vlaamsche menschen te verstaan. Zoo geworden ons thans uit de zwaar geteisterde gewesten van Oost-Vlaanderen talrijke klachten, dat het al fransch is wat van het Roode Kruis komt. Erger, de verpleegsters en onderzpek- sters kennen geen vlaamsch. Het is weer eens Brussel op zijn ellendigst. Zoo schrijft men ons uit Dender monde In Dendermonde werd voor de ge teisterde gemeenten van 't Dendermond- sche een afdeeling gesticht voor hulp actie door het Roode Kruis. Dit is goed en welal was het zeker niet te vroeg. De afgevaardigde van het middenbe stuur van het Roode Kruis, kent echter geen vlaamsch en naar Grembergen stuurt men b.v. een verpleegster die geen enkel woord vlaamsch spreekt noch verstaat. En dit om in eene vlaamsche gemeente den toestand te komen onder zoeken en de bevolking op te beuren In die voorwaarden kunnen we de Vlamingen, dan enkel aanzetten zeer voorzichtig te zijn met hun steun aan het Roode Kruis. Dat ze liever hun giften ter hand stellen aan vertrouwde Vla mingen der geteisterde parochies of aan de geestelijkheid. Voor Grembergen mogen de giften gestuurd worden op adres van E. H. onderpastoor J. Cole, postcheck 183032. Gevolg aan dit bericht raden we onze leden ten zeerste aan hunne giften bij voorkeur te sturen naar E. H. J. Cole, onderpastoor, Grembergen. Het is nu de tijd om dezelve te bestel len, want de prijzen dreigen naar om hoog te gaan, wanneer de groote vraag zal beginnen. We doen een dringenden oproep aan alle BONDEN, vooral aan de Voorzit ters en Magazijniers, om de leden samen te roepen en gezamenlijk te bestellen, ten einde groote prijsvermindering te bekomen. Hier volgen de TEGEN WOORDIGE prijzen We zijn echter niet zeker dat we dees week reeds geene verhooging krijgen, vooral in sylviniet. Sylviniet-kaïniet 14 °/o 31,50 fr. fran co in vrac. Yzerslakken 15/20 aan 2,20 fr. per eenheid, franco in zakken. Superfosfaat 14/16 aan 2,58 fr. per eenheid, in zakken. OPGELET De prijzen hierboven gelden voor minstens 10,000 kilos van één waar. Kommissieloon voor maga zijniers is hier NIET bijgerekend, zoo dat de bonden dit zelf moeten betalen. Taks 4 °/o -{- 2 O is voor rekening van de koopers voor ijzerslakken en super fosfaat. Sylviniet is taksvrij. Ontleding voor scories en superfosfaat kosteloos. APPELTERRE. Op Zaterdag 1 December vierden we ons eerste St Elooifeest, ongeveer vijf maanden na de stichting van onze afdeeling. 36 van onze leden hadden er aan gehouden op plechtige wijze het feest mede te maken, Allen waren in de H. Mis aanwezig, waarop een gezamenlijken uitstap volg de, om kort na 1 uur aan de feesttafel te zitten. Of de mannen het zich lieten smaken Na het eetmaal werd eene kor te toespraak gehouden en een warme oproep gedaan tot al de leden, om allen te zamen met het bestuur mede te wer ken tot uitbreiding der afdeeling, opdat we R. U. Z. in Appelterre zouden zien groeien en bloeien, tot heil van ieder in 't bijzonder in den landbouwersstand in 't algemeen. Daarna had de inschrijving plaats voor de vlag. Tot laat in den avond werd er ge feest en allen waren het eens dat ze nog nooit zoo een vroolijk en aangenaam St Elooifeest hadden beleefd. BERLAERE De aangekondigde voordracht wordt door onvoorziene omstandigheden ver schoven tot tateren datum. DENDERHAUTEM Slecht etende paarden Velen die dieren houden, zullen reeds herhaaldelijk de bemerking gemaakt hebben dat menig paard, alhoewel het genoeg voeder krijgt en lichter werk verricht, den indruk geeft alsof het slecht gevoederd werd en op het zicht vermagert. In dat geval lijden de paar den meesttijds aan "tandschilfer,,, 't is te zeggen dat aan hunne tanden scherpe baarden gekomen zijn, die aan tand- vleesch en tong letsel veroorzaken en het dier bij het kauwen pijn doen. Het paard eet diensvolgens ook maar langzaam en laat het voeder, dat het met tegenzin nut, grootendeels half gekauwd terug uit zijn muil vallen. De nadeelen voor het dier en zijn meester zijn zonneklaar. Bij gevolg moet al wie paarden houdt, in dien zijn dieren slecht eten, hunne tan den door een veearts doen onderzoeken en desnoods laten afvijlen. De eetlust zal dan seffens wederkomen en het dier we der krachtig en werklustiger worden. Gij die weet welke voordeelen onze vereeniging U reeds bezorgde, werft nu nieuwe leden aan Het is de meest ge paste tijd 1 Een rechtskundige is ten dienste onzer leden alle Zondagen van 9 tot 11 uur, in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst. De Dag van Sint Elooi Het is of 't maar van gist'ren waar Dat ik een versje heb geschreven Om van ons feest verleden jaar Verslag of overzicht te geven En zie Elooi alweer terug Hij heeft het niet vergeten Dat wij ons plichten trouw en vlug Met klank hebben gekweten. Daarom nu weer flink aan het werk En stipt om negen uur ter kerk. Dan, na de mis was elk op post En wierdt er menige flesch gelost. Als 't een uur op den toren sloeg Was 't of mea ons naar tafel joeg We kregen honger appetijt En haakten reeds naar de maaltijd Een naar de mode as je blief Op zijti Brussels klaar gemaakt Lekkere soeppe flja rosbief 't Heeft ons toch zoo goed gesmaakt. Dan wierd een dankgebed gezegd Door onzen president Nen ijvervolle vent Die alles schikt en overlegd. Met zijn gewoon welsprekendheid Heeft hij ons duid'lijk uitgeleid Wat de "Koorn bloem ons orgaan Voor ons boeren heeft gedaan. Schoon hij een jaarken ouder is Hij kent zijn rol en speelt niet mis Hij kommandeerde nen tournée Voor alleman en elk dronk mêe Daarmee was het spel in gang Onthoudeo zal ik het nog lang De vreugde die daar wierd genoten, Was 's avonds laat nog niet verdroten. De dag scheen veel te kort voorwaar Als d'uur van sluiten reeds was daar Maar toen wjj scheidden van elkaar, Was onze groet tot 't naaste jaar. Frans De Muyter. ERONDEGEM Op Maandag 10 December viert men alhier het Sint Elooifeest. Om 8 1 /2 H. Mis daarna gezamenlijke uitstap en om 1 ure noenmaal bjj Kamiel van Boxtael, magazijnier. Zondag laatst had alhier een alge meene vergadering onzer afdeeling plaats. Niettegenstaande hier slechts en kele hoenderkweeks wonen, waren er toch 'n dertigtal leden opgekomen om den heer Van Nuffel te hooren spreken over de voeding onzer hoenders. Ruim een volle uur boeide htf zijne toehoor ders en onderzocht hjj vooral de ver- eischte voedermethode bij de hoenders Achteraf bedankte de Heer Schockaert, voorzitter der sam maatsch. R.U.Z en drukte de hoop uit, den heer Van Nuf fel nog menigmaal in ons midden het woord te hooren voeren. GYSEGEM Zondag 16 December, na de Hoog mis, voordracht over "Veevoeding,, door den heer Akkermans, landbouw- leeraar. De voordracht heeft plaats in de gemeenteschool. HEKELGEM St. Elooi wordt alhier gevierd op Maandag 10 December. Te 8 u. 30 H. Mis in de kerk der abdjj van Affligem. Te 1 u. noenmaal in 't lokaal bfl Mr Aug Schoonjans. Na het eetmaal voor dracht over "Nuttige en doelmatige be mesting,, door Ing. K. Hambrouck. HELDERGEM. Zaterdag, St Elooidag. heeft Helder- gem zijn welgelukt feest ingezet door het bijwonen der H. Mis, om 8 uur. Na de H. Mis was het een gezellig samen zijn bij de vrienden. Rond 1 uur was het feestmaal bij M. J. Andries. De voorzitter, M. E. Bae- ten, dankte de aanwezige leden om hun ne talrijke opkomst en drukte zijn ge noegen uit over den voorspoedigen vooruitgang van den bond. De heer Voorzitter verleende het woord aan onzen ouden magazijnier, M. Petrus Callebaut, de spil en de wor ding van R. U. Z. in Heldergem. In korte woorden deed hij uitschijnen wat ons boerensyndikaat vermag en spoor de iedereen aan om R. U. Z. bij onze bevolking toegang te doen vinden. Wat hem vooral aan het harte lag, was de opkomst van de onderwijzers, die door hunne tegenwoordigheid meer leven en bloei aan ons feest en inrichting gaven. Mr Pevernagie, als jongste lid van het onderwijzend personeel, dankte en verzekerde, dat door hunne bemiddeling de bond zal groeien en bloeien, en ver zekerde daardoor de toekomst van Heldergem, Gansch den namiddag werd het feestje in deftigheid en leute doorgebracht en tot het sluiten gaf de heer Corten, schoolhoofd, ons zijn beste liedjes uit zijn repertorium ten gehoore, er tevens een woordje van dank bijvoegende voor ons gezellig samenzijn, met de hoop in 1929 allen terug te zien. HERDERSEM. Mr Louis Haems zal zijne lessen over Groententeelt telkens te 3 uur (op 16 December te 1,30 uur j, geven in dc zaal De Kletser en wel op de vol gende zondagen t 16 December Teelt der tomaten. 23 December Over vroege en late bloemkoolen. 30 December Over aardbezieën. De Redtuzelvers van Herdersem vie ren St Elooi op Zondag 16 December. Te 9 uur Hoogmis. Daarna uitstap bij de herbergiers. Om 12 uur zeer stipt noenmaal, waarna uitstap. Om 1 1 2 uur voordracht door den heer Louis Haems, tuinbouwleeraar. 's Avonds, te 6 uur zeer stipt, avondmaal. Inschrijvingen worden aanvaard tot Woensdag 13 December, bjj den voor zitter Mr Emiel Van Nuffel, en bjj den magazijnier Mr Benoit Boel, Inleggeld 7,50 fr. per man. HOFSTADE Op Zondag 16 December, na de Mis van 8 uur, algemeene vergadering in 't lokaal bij H. Felix Pannenkoek, statie. Op de dagorde: Voordracht over "Melkkontrool,, door heer Vernieuwen. HOMBEEK. Alhier wordt een magazijn geopend bjj den heer Jozef Van der Go ten, Heiken, Hombeek. Van heden af zijn er al onze waren te verkrijgen, mits een meerverkoop van 2,50 fr. op de prij zen in De Koornbloem vermeld. KALKEN. Zondag 9 December, te 3,30 uur, vergadering voor al de landbouwers, in het lokaal der kinderen De Landtsheer, wijk Kruisen. Ing1 K. Hambrouck zal er spreken over De beteekenis van Redt U Zeiven in de Landbouwersbeweging,, KAMPENHOUT-RELST We houden er aan de aandacht onzer leden en toekomstige leden van Bueken en Beneden-Velthem te trekken op ons magazijn van Kampenhout-Reist. Den heer Boni De Coninck is aldaar onzen magazijnier. Gaat er naartoe, overtuigt U van de kwaliteit onzer wa ren en dra zult ge ondervinden dat g'er best mede vaart. Inlichtingen over onze vereeniging kunt ge insgelijks bij den H. De Coninck bekomen. Landbouwers uit Bueken en Benedea- Velthem leert onze organisatie kennen 1 RSBL De medewerker* xQn verantwoordelijk voer bon bijdrage» Ongeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. t .r itl

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1