Landbouwweekblad In onze flfdeelingen. Vermindering van Fiskale Rechten voor Goedkoope Woningen Onze Almanak voor 1929 isli Bt 1 gijsegem: ZONDAG 16 DECEMBER 1928 Prijs 20''centiem 11de JAARQANOSNr 520.JB Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frank jaarc. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT, 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller t ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Onze lezers weten dat de wet van 11 October 1919 in zekere voorwaarden vermindering van registratie en over schrijvingsrechten toestaat, ten einde het aanwerven van een goedkoope woning door minvermogenden te bevorderen. Ten einde die voorwaarden aan te passen aan de verminderde waarde van den frank, heeft een koninklijk besluit 30 Oktober 1928, verschenen in het Staatsblad van 16 11. daaraan grondige wijzigen gebracht. Bedrag der verminderde rechten Het gewoon registratierecht van 2,16 fr. per honderd frank wordt verminderd lot 96 of 48 centiem per honderd vol gens het kontrakt voor meer dan één duur of minder werd afgesloten Voor leeningen of kredietopeningen toegestaan aan minvermogenden, op voorwaarde dat de ontleende gelden uit sluitend worden aangewend tot betaling van den koopprijs, het opbouwen en de verbetering eener goedkoope woning, of het afleggen eener schuld die deze wo ning bezwaart. De waarborg gegeven door een derden persoon tot zekerheid van het geleend kapitaal wordt koste loos geregistreerd. Het gewoon registratierecht van 7,80 fr. per honderd word gebracht op 4,20 fr. per honderd, en het gewoon verschrij- vingsrecht ten hypoteekkantoor van 1,80 fr. per honderd tot 0,96 fr. per honderd (totale vermindering dus van 9,60 fr. tot 5,10), op den verkoop aan een minver mogende die zich een goedkoope wo- nisg wenscht aan te schaffen, hetzij van een huis met aanhoorigheden, hetzij van een bouwgrond waarop de woning zal worden opgetrokken, hetzij van een grond geen 25 aren oppervlakte over schrijdende en dienende voor het aan leggen van een hof. Als aanhoorigheden van het huis worden beschouwd de hof en het per ceeltje grond, palende aan of gescheiden van het huis. als ook de stal, de schuur, het werkhuis en de remise. Voorwaarden om de vermindering van rechten te bekomen. 1, Het huis met aanhoorigheden moet als goedkoope woning kunnen aanzien vorden. Te dien einde dienen volgende Ftreischten vervuld al De gebouwen ingericht tot huisves ting van één gezin mogen geen jaarlijk- schen huurprijs en geen hooger kada straal inkomen hebben dan aangeduid in onderstaande tabel 8 '5 •o a 8 -*-* a o 3 B a> S S O n M G 41 2 u b) De gebouwen ingericht tot huis vesting van verschillende gezinnen mo- 9en geen hooger jaarlijkschen huurprijs en geen hooger kadastraal inkomen heb ben, dan aangeduid in onderstaanden tabel Aanduiding der gemeenten gemeenten met minder dan 5000 inwoners fismeenten van 5000 tot 14.999 inwoners fiemeenten van 15.000 tot 59 999 inwoners flemeenten met 60.000 inwoners en meer jjemeenten Antwerpen, Biussel. bent, Luik en hunne voorsteden fr. 1.300 1.800 2.300 2.700 3.200 2. De aanwerver van het huis moet minvermogend zijn. Worden als minvermogenden be schouwd a) de werklieden, de daglooners, de arbeiders en de dienstboden b) de klerken en bedienden) bij open bare besturen en private ondernemin gen, de onderwijzers en leeraars van minderen rang bij de onderwijsgestich ten, op voorwaarde dat hun globaal in komen vallende onder toepassing der supertaks de hier onder aangeduide maxima niet overschrijdt en overigens geen inkomsten behelze van roerende kapitalen of onroerende eigendommen voor meer dan een tiende dezer maxima c) alle andere personen wier inkom- beantwoorden aan de vereischten ver meld onder b hierboven Aanduiding der gemeenten fc. 13.000 13.500 14.000 14.500 15.000 17.000 gemeenten met minder dan 5000 inwoners gemeenten van 5000 tot 14,999 inwoners gemeenten van 15.000 tot 29.999 inwoners gemeenten van 30.000 tot 59.000 inwoners gemeenten van 60.000 inwoners en meer gemeenten Antwerpen, Brussel, Gent, Luik en hunne voorsteden Deze maxima worden verhoogd als volgt voor de afstammelingen van min der dan 16 jaar ten laste van den be langhebbenden, alsook voor de afstam melingen van meer dan 16 jaar waar van het bewezen wordt dat zij nog stu diën doen of ongeschikt zijn een bezol digd werk te verrichten 5 t.h. voor één afstammeling 10 t.h. voor twee afstammelingen 20 t.h. voor drie afstammelingen 30 t.h. voor vier afstammelingen 40 t.h. voor vijf afstammelingen 50 t.h. vooit zes afstammelingen en meer. Wettig erkende, natuurlijke en aange nomen kinderen worden voor de toe passing van voormelde bepalingen op den zelfden voet behandeld. Voor de toepassing der hooger ver melde bepalingen betreffende den huur prijs en het kadastr aal inkomen der wo ningen en betreffeniie het hoogst toege laten inkomen der minvermogenden, worden de gemeenten gerangschikt vol gens de classificatie vnn toepassing in zake inkomstenbelastingen. Bovendien wordt er rekening gehouden met het bevolkingscijfer der gemeente waar be langhebbende zijn werk of bedrijf uit voert, wanneer deze gemeente, wegens hare bevolking, in een hoogere categorie is ingedeeld dan deze der verblijfplaats. De inkomsten der belanghebbenden worden vastgesteld met inachtneming der aangifte voor de inkomstenbelasting van het fiskaal dienstjaar dat aanvang genomen heeft op 1 Januari van bet jaar. waarin de akte verleden werd vallende onder toepassing der vermindering van rechten. Het bedrag der inkomsten wordt vastgesteld door een bewijsschrift afgeleverd door den kontroleur der be lastingen. Te vervullen pleegvormen. 1. De hoedanigheid van minvermo gende en het doel van den aankoop of der leening dienen vermeld, hetzij in de akte, of bij middel eener verklaring onderaan de akte onderteekende door den belanghebbende of in zijn naam door den notaris. De hoedanigheid van minvermogen de en het doel van den aankoop of der leening. dienen bovendien bevestigd door een getuigschrift afgeleverd door het bevoegd volkswoning-en-voorzorgs- komiteit der streek. Bij dit getuigschrift dienen gevoegd een uittreksel van den kadasrralen legger vermeldende het ka dastraal inkomen vati het aangekochte huis of grond, of van het goed wa.arop de leening wordt aangegaan alsook het bewijsschrift van den kontroleur der be lastingen vermeldende het totaal inko men van den belanghebbende. Deze drie stukken dienen gehecht aan de akte bij dezer aanbieding ter registratie, uiterlijk binnen de twee jaren na den datum der akte. 2. De vermindering van rechten blijft slechts behouden, indien het huis binnen de 18 maanden na den datum der akte betrokken wordt en blijft door den be langhebbende, zijne echtgenoote of erf genamen of indien binnen voormeld tijdperk belanghebbende bewijst dat de som door hem ontleend aangewend werd voor het bouwen of het aankoo- pen eener goedkoope woning. De vermindering blijft evenwel be houden. indien de bewoning van het huis binnen den termijn van 18 maand voormeld niet kon geschieden wegens een geval van overmacht. In elk geval is het recht van den Staat om de verhoogde som in te vor deren verstreken na een termijn van twee jaar vanaf den laatsten dag der achttien maanden voormeld. 3) In de akte dient het verbod opge nomen, het huis voor herberg of drank gelegenheid aan te wenden binnen een tijdperk van dertig jaar vanaf den da tum der akte. Elke akte of overeen komst welke voor doel heeft het huis aan te wenden voor herberg of drank gelegenheid binnen dit tijdperk is van rechtswege nietig. Bovendien wordt de overtreding met boete gestraft en het volle der fiskale rechten ingevorderd.Het vonnis beveelt de onmiddellijke sluiting der herberg. Indien na dezen termijn van dertig jaar een herberg wordt geopend in het huis, dan wordt de vermindering van rechten welke aan den eersten aanwer ver werd toegestaan, ingevorderd ten laste van deze die de herberg heeft ge opend. Bemerking De hierbqven aangehaal de pleegvormen worden doorgaans ver vuld door den notaris welke de akte verlijdt. Tijdstip waarop de nieuwe voor waarden betreffende de vermindering van rechten van kracht worden. De nieuwe voorwaarden treden in voege vanaf 17 November 1928. De akten verwezenlijkt sedert 1 Janu ari 1928 tot 17 Noverber 1.1. welke van de vermindering van rechten niet kon den genieten bij toepassing der vorige wettelijke bepalingen, doch thans in de voorwaarden vallen der nieuwe wette lijke schikkingen om op de vermindering aanspraak te geven, kunnen daarvan ge nieten op de twee uitdrukkelijke voor waarden die dienen vervuld uiterlijk op 28 Februari 1929 1. De belanghebbenden moeten een getuigschrift voorleggen van het voor- zorgs- en volkswoningen komiteit als mede het uittreksel uit den kadastralen legger en het getuigschrift van den kon troleur der belastingen. 2. Behoudens wanneer de vermeldin gen hooger voorzien onder hoofding "Te vervulllen pleegvormen,, reeds in de oorspronkelijke akte werden inge- lascht, moeten deze vermeldingen ge daan worden in een nieuwe akte met den zelfden vorm (authentieke of onder- handsche) als diegene welke ze moet aanvullen. ST ELOOIFEEST TE AALST. Zooals gewoonlijk werd het patroon feest hier op zijn best gevierd. Om 9 uur H. Mis in de Sint Mar- tenskerk, aan het altaar van den H. EH- gius, waarna een wandeling werd ge maakt langs den Bergekouter. Om 1 1/2 uur waren de 112 feest vierders tevreden de beenen onder de prachtig versierde tafel temogen steken. Aan de eeretafel bemerkten we de bestuursleden der gilden, de heeren Ph. De Smet, Ph. Permentier, Jan Beygaert, Alf. Beukens, O. Caudron, M. Meert, G De Brucker, Jan De Petter, Prosper De Bruyn, Valery De Bruyn en Louis De Cock. Onder het banket kwamen de ver- schillige zangers op het tooneel, die door hunne verscheidene liederen den meesten lof verdienen. De spijskaart was wel opgesteld en Voor io door de Landbouwer* de gerechten bijzonder fijn. Deze keer hebben de fijnproevers hunne beurt gekregen. Ons patroonfeest verliep in oprechte leute en vriendschap, in oprechte broe derlijke gezelligheid. BAELEGEM. Zondag 23 December, na de Hoog mis, te 10 uur, algemeene vergadering Mr Juul De Pril. Op de dagorde Voordracht over Voeding der Hoenders door heer Van Nuffel, landbouwleeraar. Inschrijvingen voor ijzerslakken, su perfosfaat, sylviniet en landkalk worden nog aanvaard tot 16 December aan staande bjj onzen magazijnier M. Juul De Pril. BORSBEKE. Op Zondag 23 December, te 10 uur, algemeene vergadering bij Mr Ben. Vidts. Heer Van Mieghem zal er eene voordracht houden over Hoender- kweek BURST. Zondag 23 December, na de Hoog mis, te 10 uur, algemeene vergadering in het lokaal, bij Mr Const. Moereels, Dorp. Dagorde 1) Voordracht door Ing' K. Hambrouck. 2) Bespreking St Elooi- feest. CAMPENHOUT-RELST. Verleden Maandag heeft ons Sint Elooifeest plaats gehad. Alles is opper best afgeloopen en ieder heeft zich goed vermaakt, tot zelfs onze voorzitter, te oordeelen aan het uur zijner thuiskomst. EREMBODEGEM. Wij feestten als broeders, gerust en kontent, En alle partijschap is hier onbekend. Wij feesten met blijdschap, zoo zoet als weleer. De tijden van grootmoeder komen hier weer. EYCHEM. Zondag 16 December, te 2 uur na middag, algemeene vergadering bij Mr Louis Renders. Dagorde x 1) Voordracht over "Doel matige Bemesting door Mr L. Brug- geman, landbouwleeraar. 2) Herkiezing en vollediging van het bestuur. 3) Be spreking en inschrijving voor St Elooi feest. Zaterdag 1 December heeft Gijsegem zijn welgelukt St Elooifeest gevierd, 's Morgens, te 9 uur, H. Mis, waar min stens 50 leden tegenwoordig waren. Daarna uitstap bij de leden herbergiers en te 1 uur feestmaal bij den heer Emiel Schuddinck. Wij hadden de eer den heer Bestuur der van Redt U Zeiven en een zijner vrienden in ons midden te hebben. Na het feestmaal sprak de heer Caudron tot de leden over de degelijke en uitge breide diensten die bij "Redt U Zei ven» ingericht zijn en die voor alle leden altijd gereed zijn, om hen met raad en daad bij te staan, en waar wij meer ge bruik zouden moeten van maken. Om 3 uur uitstap bij de leden, waar menig schoon lied werd gezongen welke onze beide aalstersche vrienden eens ferm deden lachen. Om 8 uur avond maal en dan duurde het plezier tot in de late uren. De aangekondigde voordracht is we gens het inhalen van den E. H. Pastoor uitgesteld tot 23" dezer, om 10 uur stipt, in de gemeenteschool. HAELTERT. Op Maandag 3 December vierden wij ons St Elooifeest. Ruim 50 leden woonden de H. Mis bij en na deze ont vingen wij de eerste voordeelen onzer groote toelage, n.l. enkele lekkere siga ren. Achteraf werd een bezoek gebracht aan de leden-herbergiers, alwaar allen zich vroolijk vermaakten. Te 1 uur zaten we aan tafel. Elkeen was tevreden over de zoo goed bereide spijzen en tot ieders voldoening zong onze kluchtzanger Mr Alfons Van den Berghe, van Ter joden eenige prettige liedjes en deed tevens eene omhaling voor onze vlag, waardoor de lijst tot 320 fr. HEKELGEM Van jaar tot jaar viert onze afdeeling St Elooi op betere wijze en telken jare ook vermeerdert het aantal leden. Na de H. Mis bijgewoond te hebben 'in de abdij van Affligem, gingen onze boerkes natuurlijk de herbergen bezoeken. Na het keurig noenmaal nam de heer voor zitter het woord om te wijzen op den gestadigen vooruitgang van "Redt U Zei ven» te Hekelgem. De rede van den ondervoorzitter H. De Poorter viel bij zonder in den smaak, in treffende woor den wist hij onze leden aan te wakkeren om mild te storten voor onze vlag. De reeks toespraken wierd gesloten met een voordracht over bemesting door Ing. K. Hambrouck. Dan rustpoos... om te 7 uur te eten zooveel we konden. HERZELE Maandag 3 December vierde onze af deeling feest, en als er in Herzele ge vierd wordt, dan is 't feest. Van in den voormiddag was er leute en werden de gebruikelijke spelen druk en met enthou siasme aangepakt. Om 1 uur was iedereen op post in 't lokaal en na nog 'n beetje over en weer gebabbel was elk aan 't futselen om 'n goed en gemakkelijk plaatsje. Veel eer werd aan de tafel bewezen. De recht fijne spijzen werden door elk smakelijk en stevig naar binnen ge werkt. Een innig dankwoord door onzen H. Voorzitter, den magazijnier, tevens lo kaalhouder, de kooksters, hare helpsters toegezwaaid werd door allen innerlijk meegezegd. En als onzen Voorzitter dan elk lid aanzette om verder mee te strijden, en voortdurend propaganda te maken voor onze vereeniging, die on danks de voorzegging van valsche pro feten steeds vooruit ging, ea van dien vooruitgang in de naaste toekomst weer een sprekend bewijs zou geven, werden zijne woorden met donderend handge klap onderlijnd. Heel den namiddag werd verder in de beste stemming door gebracht, en de 's avonds gegeven prijs- loting was een verbindingsspoor om die blijde feestviering tot den volgenden morgen te rekken. HOFSTADE Op Zondag 16 December, na de Mis van 8 uur, algemeene vergadering in 't lokaal bij H. Felix Pannenkoek, static. Op de dagorde: Voordracht over "Melkkontrool,, door heer Vernieuwen. (Vervolg op de 2de bladzijde). Zooals onze leden weten is onze almanak verschenen en verkrijgbaar in alle magazijnen aan den prijs van 2 fr. Ten einde hen van de degelijkheid van dit boekje te overtuigen, geven we hieronder de titels der bijzonderste bijdragen Een Broertje, gedicht van Fons Van de Maele. Kalender. Wekelijksche Markten. Koopvernietigende gebreken bij huis dieren, door heer Adv. M. De Ridder. Fiknovelle van M. Em. Van den Broeck. Premiën voor het bouwen van Goed koope Woningen. Tuinbouw beter dan Landbouw. Over eerste hulp bij ongevallen. Ik ben een jongen van den buiten. gedicht van Fons Van de Maele. De Grondbelasting. Over Tabakteelt, door Mr P. Hael- terman. Januari, gedicht van Henri t' Sas. Over verbeterd Zaai- en Plantgoed. Iets over de wondere kunst om uit weinig voer vele eieren te maken, door MrF. K. Chrispeels. Over Ouderdomspensioenen. Berten's Loon I Novelle van Mr Em. Van den Broeck. Sint Marten kwam... Novelle van Mr B. Putteman. Uitslagen van den Raadselprijskamp van 1928. Raadselprijskamp 1929. U ziet dus dat iedereen er wat zal in vinden. Geen onzer leden mag dit boekje missen Het zal ten andere een koste lijke raadgever zijn in menig geval. De voorzitters onzer afdeelingen en onze magazijniers zullen bet als een eer aanzien zooveel almanakken mogelijk te verkoopen Helpen aan de verspreiding van on zen almanak, is bijdragen tot de groot' making onzer Vereeniging 1 RNBL ■<<8 c <3-* -X G G 41 G 41 41 4) 05 Ui 4) •o O) G G <0 O O O O O O O O O O un p in p in cn <n c<S c<S O O O O O O O O O O 00 O VO (N - ra có en 41 G O G G cd -O O O o -O p G 41 41 41 05 41 G O G •M O ON ON O ON m G (0 G 4) G 41 41 41 05 to u 41 G O O O o o\ o 9®9 in m o i \o a a tv a i tv tv a to a <v a 41 41 41 O Ut «i O V 4» 8 m -r} 5/1 Al O P CQ B» O u O O w S S c ■S G M 4i G U 41 41 *-» S Maximum van het toegelasea Inkomen Maximum huurprijs De medewerker» ifln verantwoordelijk voor hu» bijdrage» Oageteekeade stukke» worde» niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1