sen Aan de Landbouwers Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Hoenderkweekers Het gebruik van bakken en ramen Een Voortreffelijke Maatregel Yoor al uwe en geldplaatsingen mm m ii 2,15 2,55 1,95 1,95 2,55 Groententeelt Wetgeving Belangrijk Chantiers d'Agglomères de Gand Gent /"«rJslOTSSfaaööö ■'■■iiti.!. ':.- !'S SS Z-ondaa 16 December 1928 t week pzele pen alle 'oormid. iddag 11 uur. ïren. i word» ve deie ikken). aden 172,11 1801 t 181,01 000.00 0001 145,(1 i 2,1 3,0 214,001 3271 2261 729 00 Boschstraat 2161 2211 2331 2301 235,00 0001 000,1 0001 198,91 1811 2161 222,00 149.00 139.1 1381 140,0 1461 iets, 19600 139.00 212,00 97,1 971 ra/109 Of 159» 163,» Meer en meer beseffen onze landbou wers dat ook in hun vak degelijk onder wijs tot succes in het latere leven leidt. Zonder onderwijs kan men ten huidi- jen dege niet boeren. Lagere landbouw- ifondscholen bestaan in vele dorpen en jeven aan onze buitenjongens de aller eerste grondbeginselen der landbouw wetenschap. Doch hierbij mag het niet blijven, we moeten ons vak beter kennen, op de ioogte zijn van de allerlaatste uitvindin gen, om zoo met het minste geld het meeste te verdienen. Voortgezet landbouwonderwijs is dus volstrekt noodig en daarom hebben vooraanstaande landbouwers uit de jtreek een Gewestelijke Landbouwschool opgericht te Lede. Ziehier de vakken welke op het pro gramma voorkomen Algemeene Scheikunde Bemestingsleer Plantenkunde Grondkennis en Grondverbeteringen; Landbouwmachienen Dierkunde en Inrichting der stallen Verzorging der Hoenders Maatschappijleer Landelijk Recht Pachtovereenkom stenAfsluitingen, Erfdienstbaarheden); Algemeene begrippen over Groenten- en Fruitteelt Nederlandsche taal in betrekking met den landbouw en rekenen. U ziet dus dat het een buitengewoon Wangrijk programma is en dat U er itker voordeel zult bij halen. Voegt daar oog b(j dat de lessen zullen gegeven vorden door uitstekende krachten, spe cialisten op elk gebied. Vergeet ook niet dat het bijwonen dezer lessen volstrekt kosteloos is. De lessen zullen gegeven worden eiken Maandag Donderdag- en Vrij - dagavond van 7 tot 9 uur en 's Zon dags voormiddag van 9 tot 11 uur. Inschrijvingen worden aanvaard tot 18 December te LEDE i bij MM. Karei Claus, Petrus D'Haese, Blom- itraatGustaaf Parent, Steentje Ant. Baeyens, Suikerstraat telMPE: bij M. Aug De Boeck, burgemeester te ERONDEGEM i bij M B Schoc laert, schepene te WICHELEN: bij MM Aug. Moens, burgemeester Aug. Van der Meerasche teHOFSTADE: bij MM. Arthur Possemiers Alf. Maesschalck ook in de bureelen der landbouwers- 151,0 vereeniging Redt U Zeiven te Aalst. De lessen worden verdeeld over om (rent 125 uren. om daarna een examen af te leggen hetwelk de leerlingen toe laat naar het tweede en laatste jaar over te gaan. Al de lessen worden gegeven in de Gemeenteschool van Lede. Jonge landbouwers, het is uw belang, uw levensbelang, deze lessen te volgen. Daarom stel niet uit en gaat U onmid dellijk als leerling laten inschrijven. Beschermend Komiteit der School MM A Moens burgemeester. Wi chelen Oscar De Boeck, burgemeester, lipe B Schockaert, schrprne, Eron- ftgem K. Claus, Lede R D'Haese, Lede. verkocht <e deze luid), m. 176,» 171» 003,09 158 09 136,09 n. 45.00 39» 35,00 99,00 94,00 165,00 163,00 ch 45,00 126,00 136» 32,00 00,Of 5,79 37.09 80,0 vet 3,K 2» In ons klimaat is het slechts moge- kvan Maart tot Oktober groenten te kweeker in vollen lncht Gedurende de overige maanden van het jaar zou bet een onmogelijke zaak zijn voor den 4300 hovenier versche groenten te bekomen, 39.00 Indien er geene middelen bestonden, om 5000 den groei bij zekere groenten te ver- 0091 vroegen of te verhaasten. Hoveniers die hunne groenten op de markt kunnen brengen op een tijdstip dat er gebrek is ten versche groenten, kunnen immer ten mooien stuiver verdienen. De kuituren onder glas verdeelt men in twee groepen 1° de aangejaagde teelten t.t.z. waar voor men kunstmatige warmte gebruikt; 2" de vervroegde teelten t.t.z. waar voor alleenlijk glasbeschutting/ en zon newarmte wordt gebruikt. De aangejaagde teelten kunnen we slechts aanraden voor kapitaalkrachtige lieden Vervroegde groenten kan men op de markt aanbieden, radat de verzendingen dt vreemde en vóór dat de groenten in vollen grord gewonnen zijn. Hier 1 >gt er dus een breeden weg °Ptn, voor onze hoveniers en bijzonder voor onze beginnelingen die moeten kochten zooveel groenten mogelijk te weeleen, onder koud glas en vooial j*t2e, die in de streek de beste aftrok «bben. Daartoe zullen ze moeten be- 'ohikken over bakken, die zjj zooveel mogelijk zelf trachten te vervaardigen Jj" flewapene beton en ééoruitersramen die te verkiezen zijn boven de andere ramen en die aan billijke prijzen in den den handel worden verkocht. Hier volgen enkele voorbeelden om de kuituur onder koud glas elkander te doen opvolgen. 1° Begin Februari zaait men op kou den bak half lange wortel nactaise. met tusschenzaai ng van radiisjes, deze wor den reeds einde Maart geoogst, met half April verlangen de wortels geen glasbeschutting meer, maar zij zullen slechts in Mei oogs'baar zijn Men laat de wortelen staan, doch men neemt bak en ramen weg, richt ze in op een ander gedeelte van den tuin en men gebruikt ze b. v voor de boonen. Begin April zaait men 2-3 zaden van de Zwarte Belgische struikboon, in potjes van 10 cm. doorsnede. Men houdt die boontjes onder glas tot einde Mei, plant ze dan in open lucht uit en oogst in Juni De ramen en bakken neemt men weg. ze zul'en dienen voor de teelt van meloenen die men oogst van Juni tot September. 28 Zomerbloemkool. Harde van Hol land. Harde van Engeland, zaait men in Maart onder koud raam met tusschen- teelt van vroege radijsjes, de ronde scharlaken met wit uiteinde of stuksala de "Gotte„ of "Meikoningin,,. Radijzen en stuksalaad worden in Mei geoogst. De bloemkooleo die in Maart werden gezaaid, verspeent men in April op 5 cm. afstand en men plant die rond half Mei in een voedzamea en frisschen grond. Na deze teelt dienen de ramen voor de grootvruchtige komkommers die bun opbrengst zullen geven in de maanden Augustus-September. Achteraf kan men de ramen gebruiken voorde teelt van de "vroege bloemkool,, of "Lentesalaad,, die rond half Septem ber wordt gezaaid. 3° De volstelige selder "Natuurgele,, of "Anurikaaascbe witte» wordt begin Februari gezaaid in warme kas of broei, verspeent op 5 cm. afstand, wanneer 3 blaadjes gevormd zijn. in April worden op 10 cm afstand in kouden bak uitge- plant en in Mei geoogst. De ramen worden weggenomen voor de meloenen die men in April heeft ge zaaid en die men oogst in Augustus. Daarna dienen de ramen om de winter- spinazie "de monsterachtige van Virof- lay„ en de "Vlaamsche spinazie,, te be schermen tegen de koude. Zoo kunnen wij nog vele voorbeelden aanhalen van teelten die elkander onder ramen kunnen opvolgen. Velen zijn er nog onder de hoveniers, die het moeilijk aandurven een klein kapitaaltje in wat ramen en bakken te steken er zijn er onder hen die verkiezen maar altijd grond bjj te koopen, nochtans die men- schen dwalen. Immers in jaren van overvloed zijn de prijzen heel laag. omdat iedereen, van Maart tot October, in zijn moestuin de noodige hoeveelheden kan opdoen. Laat ons dus van die gedachten afzien en beginnen we met onze gro nten te vervroegen zoodanig dat we ze op de markt kunnen brengen op een tijdstip dat de moeite beloond wordt. Volgens een officiëele mededeeling werd door den heer Minister van Land bouw een wetsontwerp ingediend bij de Kamer, waarbij de handel in zaden, pootaardappelen, meststoffen en vee voeders wordt gereglementeerd. Doel is krachtdadig in te grijpen tegen de tal rijke en schaadalige vervalschingen die op groote schaal worden gepleegd Thans wordt het bedrog slechts ont dekt ingevolge ontledingen, op verzoek van de koopers gedaan De nieuwe be palingen zouden er toe strekken in het Departement van Landbouw, zonder nieuwe kosten, een werkelijken dienst te laten inrichten tot het opspeuren en het beteugelen van bedrog. Krachtens de wet van 4 Augustus 1890 op de vervalsching van levens middelen mag de Regeering reeds toe zicht houden over den handel in vee voeder Het flink gedocumenteerd artikel van hr advokaat De Ridder verschenen in het speciale "Veevoedingsnummer» der "Koornbloem,, van Zondag 2 De cember 11 onder hoofding Belgische Wetgeving in zake vervalsching van veevoeders schonk ons daaromtrent alle noodige inlichtingen. Hoogst wenschelijk is het echter dien maatregel uit te breiden tot den handel in zaden en meststoffen Voor wat deze laatste landbouw grondstof (meststoffen) aangaat, wordt de handel ervan reeds gedeeltelijk gere geld Krachtens de wet van 21 Decern ber 1896 en van het Koninklijk Besluit van 18 Augustus 1921 op de verval 1 scbing der meststoffen Wij zullen bij passende gelegenheid den inhoud dezer wetgeving uiteenz<-tten, en uitdrukkelijk wijten op hare jammerlijke leemte, waardoor ze als praktischen uitslag dan ook totaal ontoereikend is. Het zal echter iedereen ten zeerste verheugen te vernemen dat bedoeld aan vullend wetsvoorstel zich eveneens zal i uitbreiden tot de reglementeering van den handel in zaden en pootaardappe len. Immers door het feit dat de schier algeheele hoeveelheid van verbeterd of geselektionneerd zaai- en plantgoed ons noodgedwongen uit den vreemde moet komen, gaan tal onzer landbouwers zóó "lichtgeloovig,, en "onvoorzichtig,, te werk. dat menig onbeschaamd zaadhan delaar om zijne naiëve klienteel te vol doen. meermaals voor ingevoerd zaai en plantgoed verkoopt wat vaak op eenige stappen van ons door een te goe der trouw beet genomen boerken werd gewonnen Dit lichtzinnig oordeel is. naar de onder vinding ons leert, de hoofdbron, waaruit het onzeggelijk groot bedrog, dat heden daags heerscht, gesproten is. Ook spreekt de hr Van Godtsenho- ven, hoofdstaatslandbouwkundige te Brugge, louter waarheid en hamert hij den spijker vlak op den kop, wanneer hij ronduit verklaart dat ze als paddestoelen uit den grond zijn gerezen, die tallooze nieuwe firma's, waarvan sommigen zelfs jaarlijks van naam veranderen. Ronkende titels worden aangenomen, meestal in vreemde talen, om de licht- geloovige landbouwers wijs te maken dat het zaai- en plantgoed aldaar ver kocht, rechtstreeks uit dees of geen ver- edelingsstation komt.Trouwens om er de echtheid van te betoogen, en allen schijn van bedrog nog beter te verduiken, aar zelt men niet de koopwaar te laten ver gezellen van 'n fictief certificaat door dees of geen ingebeelden kontrooldienst afgeleverd. Ditmaal is er voor ons boerken geen twijfel meer mogelijk! enwellicht koopt hij als zaai en plantgoed terug, wat z'n buurman of hij zelf misschien eenigen tijd vroeger als louter verbruiks- waar afleverde. Eene behendig gevoerde propaganda schreeuwt, reeds maanden vooraf, d-n lof uit eener nieuwe zoogezegde uitle zing, en zelfs ernstige dagbladen worden te goeder trouw bedrogen, en laten be hendig opgestelde artikels verschijnen, waarin de nieuwe verscheidenheid of het mirakuleus selectieprodukt tot in den derden hemel verheven wordt 1 Als het seizoen daar is, komt een nieu we firma, die zich het monopool of den alleenverkoop der zoogezegde uitlezing toeëigent. De landbouwers koopen 't moet immers onfeilbaar goed zijn en staan bij oogsttijd erg teleurgesteld te kijken op de schamele opbrengst, van 't zóó duur betaalde zaai- of plantgoed, waar zij nochtans zooveel hoop op stel den. 't Bedrog neemt overigens alle moge lijke en onmogelijke vormen aan 1 Een welgekende verscheidenheid wordt met een nieuwen, ronkenden naam gedoopt -— ze wordt koning of koningin, prins of prinses, enzen•"ie prinselijke benamiog doet koopen 1 Om de ontzag lijke uitbreiding van het steeds toene mend bedrog op meer ingrijpende wjjze te keer te gaan, dienden dan ook strenge maatregelen getroffen met daarbij de noodige afdoende sanctiemiddelen. Overtredingen van de nieuwe regeling kunnen gestraft worden met eene boete van 50 tot lOOOfr. of met eene boete van 100 tot 2000 fr. en vijftien dagen tof zes maanden gevangenis. Onze landbouwvereeniging Redt U Zeiven die er met recht en reden fier op gaat aan hare leden, slechts grond stoffen van prima kwali*eit en met de hoogste waarborgen af te leveren en in zake aankoop van veredeld plant- en zaaigoed de strengste eischen stelt, kan niet anders dan zich om 't nieuwe wets voorstel ten zeerste verheugen, met den vudgen wensch dat het ten spoedigst mogelijk van toepassing worde. BELGIE De overstrooming in Dender- en Schelde vallei. Nu de vorst intreedt zijn de gevolgen der overstrooming in de streek van Dendermonde geenszins gemilderd. Wel integendeel. In verschil lende gebieden komt het water bij hooge j tij ft wee maal per dag) weer terug in de woning en bereikt een hoogte van 70 cm tot 1 meter. Verscheidene woningen zijn reeds in gestort. Have en goed van honderden ongelukkigen aan verrotting en vernie ling bloot. Het vriesweer kan de ellende enkel nog aanscherpen. Ook voedsel ge brek heerscht en het schrikbeeld van besmettelijke ziekte hangt dreigend bo ven de streek. Kan het Vlaamsche volk ongevoelig b'ijven voor het ljjden van honderden medemenschen Verschillende organismen verleenen er hun medewerking o a. het Vlaamsche Kruis dat zich. in samenwerking met het Werk voor Kinderwelzijn brjjvert voed sel en ontsmettingsmiddelen aan de slachtoffers te bestellen, dat zieken en verzwakten verdraagt en vervoert en op medische instellingen richt, dat on der velerlei andere vormen den nood tracht te lenigen. Dag in, dag uit. getuigTdeze nog zoo jonge Vlaamsche Kruisafdeeling van een ongemeene lieide en offervaardigheid. 's nacht opgeroepen om nooddijken op te werpen, in samenwerking met de kraiige studentengilde "Jong Dietsch- land„ waren ze trouw op post Zoo ver mochten ze onder meer een gansche wijk tegen den vloed te beschermen door het opwerpen van een nooddijk ter hoogte van Dijkstraat en Graanmarkt. Al die offervaardigheid is eilaas niet bij machte al het wee en ellende te ver zachten. Hoe tientallen Vlaamsche jon gens ook uren lang door 't kille nat ploe teren om medemenschen hulp te verlee nen, het mag niet heel en al baten De zenuw van elke actie... het geld onbreekt eilaas maar al te dikwerf Het Vlaamsche Kruis is nog te jong en on volledig uitgegroeid om in alle mogelijk heden te voorzien. Langs dezen weg wordt derhalve be roep gedaan op a'le Vlaamsche vereeni- gingen, zonder onderscheid van politieke denkwijze, bij feesten en samenkomsten de noodlijdende broeders te gedenken en een rondhaling te doen ten bate van het "Steunfonds van het VI Kruis». Men storte giften op postcheck 2083 99 (Vlaamsche Kruis) of op het bu reel van ons blad. Goedkoope woningen en beschrijf- kosten Het koninklijk besluit dat merkelijke verlaging van de onderschtij- vingsrechten toestaat4 44 ten honderd voor aankoop van grond of van een goedkoope woning of 1 20 t.h. voor hypotheken is in het Staatsblad van 16 November verschenen. Daar deze maat regel toepasselijk is op werklieden, be dienden en kleine burgers dus ook de landbouwers zullen duizenden en duizenden personen er van genieten. Er dient ook in aanmerking genomen te worden, dat het besluit terugwerken de kracht verleent tot 1 Januari 1928. De personen, die te veel betaald hebben, mogen dus hiervan teruggave vragen. Dit zal voor de belanghebbenden een mooi nieuwjaarsgeschenk zijn. Opgave der gevallen van mond en klauwzeer. Week van 25 Nov. tot 1 Dec. Getal besmette hoeven i Brabant St Agötha Berchem 1 West- VI.Roeselaere 1, Slijpe 2 Henegouw Blandain 1, Mainvault 1, Taintignies 1. Totaal 7. Week van 2 tot 8 December 1928 Prov. Brabant. Saintes, 1 besmette hoe ve prov. Henegouw, Marcbiennes-au- Pont, 1. Totaal 2 besmette hoeven. Leening van 192.2 Trekking van 10 December 1928. De volgende obligatiën werden uit- gelot met premie en zullen betaalbaar zijn alsvolgt i Reeks Nr Bedrag 150330 5 500,000 fr. 31596 8 100,000 fr. 31596 19 100,000 fr. Al de andere nummers der reeksen zijn ultbetaalbaar tegen 300 fr. in de Nationale Bank van België of hare agentscheppen, vanaf 1 Juni 1929. In het Parlement. De katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat in vergadering van Donderdag j.l. be spraken andermaal de kwestie der be lastingen op den landbouw, die veel zwaarder dan die op de nijverheid we gen. Na afloop der vergadering werd volgende nota medegedeeld Senator Muliie heeft een verslag uit eengezet over sommige fiskale eischen van de landbouwers.Onder deze eischen komen voor de merkelijke verlaging van de grondbelasting de afschaffing van de belasting op het belegde kapi taal. mits verhaal op de belasting slaan de op de beroeps winsten; de toekenning aan het hoofd van het landbouwbedrijf en aan zijn vrouw van een loon, dat als zoodanig wordt aangeslagen voor de gebeurlijke takseering van de beroeps winst. De afschaffing of de verlaging van de overdrachttaks werd onder meer ge vraagd voor de uitgevoerde produkten, het voeder, de meststoffen, de boter voor dit laatste produkt werd volledige afschaffiiog van de taks op de inland- sche markt gevraagd. Andere vraagstukken van flskalen aard en onder meer de successierechten zullen op de eerstvolgende vergadering worden onderzocht. ENGELAND. Merken van eieren. Op 9 Nov. is een ontwerp besluit gepubliceerd, dat o.a. inhoud voorschriften omtrent het merken van eieren in de schaal bjj in voer in Groot-Britannië. Als dit in wer king treedt, zal het verboden zijn kippen ei eendeneieren in het Vereenigd Ko ninkrijk van Groot-Britannië en Noord- Ierland in te voeren, of ten verkoop uit te stallen of aan te bieden geïmporteerde eieren, die niet voorzien zijn van een aanduiding van de herkomst Deze aan duiding moet bestaan in een in het oog- loopend merk in onuitwisebbare inkt op de schaal van de eieren, in letters niet kleiner dan 2 mm hoog. Dit ontwerp moet minstens 20 dagen bij beide Huizen van het Parlement ter inzage worden gelegd en komt 4 maanden na de afkon diging in werking. Hieruit valt af te leiden, dat dit ongeveer 1 Maart 1929 zal plaats hebben. FRANKRIJK. Ontwerp begrooting voor 1929. Deze bevat een aantal bepalingen, voor den landbouw van beteekenis. Voorge steld wordt het onbelastbaar inkomen uit salarissen en loonen te verhoogen van 7000 frank tot 10.000 frank. Het gedeelte van 7000 tot 10.000 frank werd tot nu toe voor 1/4 in rekening gebracht. Wat betreft de belasting op de land bouw winsten blijft de aanslag van 1928 gehandhaafd. Zooals bekend, werden de coëfficiënten voor dit jaar, in verband met de slechte uitkomsten van den land bouw in 1927, verlaagd met 0.50. Voor den Franschen landbouw beteekent dit weder een buitenkansje van 40 millioen frank, dat ook dit jaar zeer van pas zal komen. Voor de personen, die in veree niging een landbouwbedrijf exploiteeren, is een goede tijding, dat zij voortaan op dezelfde wijze zullen worden belast als soortgelijke industrieele en commercieele ondernemingen. In hoofdzaak beteekent dit, dat de deelgenoten afzonderlijk, ieder voor zijn deel. zullen worden aan geslagen, zoodat zjj dus de voordeelen zullen genieten van aftrek van een on belastbaar minimum, van kinderaftrek e.d. Voor de algemeene Inkomstenbe lasting wordt een wijziging voorgesteld, die tot gevolg zal hebben, dat de kleine inkomens iets minder, de grootere iets zwaarder zullen worden belast. NEDERLAND. De verpakking van tomaten voor Engeland. Naar aanleiding van het door den Nederlandsche rfikslandbouw- consulent te Londen vastgestelde onder wicht bij Nederlandsche tomaten-zen dingen op de Londensche markt, hebben de organisaties met de directie van den landbouw vergaderd en is besloten voor taan uitsluitend tomaten te verzenden in kisten met een inhoud van 12 1/2 kgr. welk gewicht op de kisten vermeld zal worden Bovendien zal in iedere kist een kaart gelegd worden, waarop het juiste gewicht volgens het Nederlandsche en het Engelsche stelsel staat aangegeven. Het Centraal-bureau van de veilingen en de exporteursorganisaties zullen bo vendien strenge maatregelen beramen, teneinde naleving van de bepalingen te waarborgen. 1 Voor de zooveeiste keer herinneren we de besturen van volgende afdeelin- genDenderhautem, Erpe, Nederhas- selt, er aan dat ze hunne jaarljjksche voordracht volstrekt deze maand moeten beleggen. We verwachten dan ook onmiddellijk alle noodige inlichtingen als dag, uur, lokaal, onderwerp, enz... wendt U tot de Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken van 5, 10, 15, 20, 25 en 30 meters lang bij de 1 elefoon 49. Scheepswerfstraat. Beton blokken Platen Fibre-Platre voor onderdakken Alle de andere materialenIjzers, Asbestplaten, Hout, Glas, enz. De groote hoenderhoeven Van J Vraagt het omstandig en volledig Simaey.,Auwegem, zijn volkomen plan van het hoenderhok. opgebouwd met onze materialen, j -SS— lAK. cvuld Q.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3