KERSTMIS o ver Erfenis In onze flfdeelingen. Landbouwweekblad Redtuzelvers Rechtskundige Rubriek ZDNDAU 23"DECEMBER 1928 Arbeid Prijs 20 centiem 11deJAARQANCFNr 521 Voor en door de Landbouwers Eert rechtskundige is ten dienste onzer leden alle Zondagen van 9 tot 11 uur, in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst. 1 1 Abonnementsprijs 9,00 frank 's jaars. Men schrijft In op om Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller 5 ORTAIRE CAUDRON. Aalst. Dt medewerkers tfln verantwoordelijk voor hn» bQdragea. Ongeteekende stokken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. 't Wintert stilaan harder nijpender wordt de koü en harder, en ook de meeuw laat niet op zich wachten. Wie 's avonds bij 't naar huis keeren nog het schrale-dofkleurig landschap bekijkt, staat 's morgens voor de helle witte kleur. Wit, overal... op daken en boomen, op wegen en velden... 't is alles eenbaarlijk wit. En vanaf de eerste sneeuwvlokken ontsnappen ons de woorden 'n "echt kerstmisweêr,,. In derdaad stellen we ons alzoo gaarne het Kerstfeest voorklokken die kleppen om de goede gemeente naar de kerk te roepen, van overal langs besneeuwde wegen komen menschen naar de mid- dernachtmis. Dat is de poëzie van het feest. Al wintert het zoo hard, al bijt de koü zoo zeer, toch voelen we ons dien dag opge togen en vroolijk. Onbewust heeft dit feest invloed op onswe denken aan het "Vrede zij den menschen van goeden Wil.,, Vrede mooi woord, waar zoovelen naar zoeken. Vrede! gewenscht door alle volkeren Vrede 1 vurig gewenscht door boeren, arbeiders en burgers 1 Vrede 1 wanneer zullen we eens ein delijk ware vrede kennen Kerstdag, die door iedereen als n blijde feestdag dient begroet te worden, is voor zoovelen onzer standsgenoten een dag van vrees. Rond Kerstdag dient de pacht be taald en dien tijd wordt dan ook door zoovele eigenaars gebruikt om voor de zooveelste maal de pachtprijs te verhoo- gen, ja het zoover drijven dat deze prijs 'n hinderpaal is tot 'n winstopbrengende uitbating van den grond. Vele landbouwers krijgen thans hun opzeg en zien zich verplicht op te kor ten tijd ander land te huren, voor zoo veel 't nog mogelijk is. Verleden jaar hoopten allen dat ten minste tegen 1928, we in t bezit zouden zijn eener degelijke pachtwet. Helaas daar is niets van in huis gekomen. Mis schien krijgen we binnen enkele jaren een. lapwetje, maar van een wet, een keure welke ons in de mogelijkheid zou stellen voor lange jaren op de beste ma nier onzen grond te bewerken, daarvan is geen spraak Zoo zijn we verre van de heerlijke vredesgedachte en is het dan te ver wonderen dat op dezen dag onze blikken zelfs verder reiken dan onze standsbe- langen, dat we rondkijken in eigen land en tot over de grenzen. Nog sleept ons land de zware vracht der na-oorlcgsche ellende. In verschillende omstandigheden heeft ons volk getoond dat het Vrede wilde in eigen land. dat het genoeg had van politieken haat en wrok. Het volk is goed, maar hoevele regeerders voelen samen met het volk Daar juist ligt de kloof... de oorzaak van zooveel gestook en geharrewar. Waren alle menschen maar van goe den wil De talrijke ontwapeningscon ferenties zouden heel wat meer bereiken dan tot-nog-toe 't geval is. Er ligt tenslotte zooveel wee gemengd bij de vreugd wanneer we denken aan de vurig gewenschte vrede I Maar hoe donker de tijden ook mogen schijnen, er valt niet te wanhopen noch te jammeren. Wij landbouwers, vormen de ge zondste kern van het volk en als wij zoovelen we zijn, in ons dagelijksch leven even als in ons openbaar leven ons wer kelijk vredelievend toonen en zijn, dan is er reeds veel bereikt. Als we dit doen mogen we gerust het "Halleluja aanheffen, dan komt ook wel eens VREDE OP AARDE Gij die weet welke voordeelen onze vereeniging U reeds bezorgde, werft nu nieuwe leden aan Het is de meest ge paste tijd 1 (2e bijdrage). Orden, Graden, Linies. De wettelijke erfopvolging geschiedt volgens de orde, de linie en den graad der erfgenamen. De orde is, om het op ietwat onvol ledige wijze te bepalen, een groep erfge namen die andere erfgenamen uitsluiten. Bijv. de kinderen van den overledene sluiten dezes broers en zusters uit. De linie zullen we indeelen in a) rechte linie opeenvolging van personen die de eene van den andere afstammen b.v. vader, zoon, klein zoon, achterkleinzoon... b) zijlinie opeenvolging van perso nen die niet de eene van den andere af stammen, maar voortspruiten uit een zelfden stamvader. Bijv. 2 broers deze stammen niet van mekaar af, maar heb ben toch eenzelfden oorsprong. Een graad is..., och kom, we gaan het niet bepalen, maar slechts een paar voorbeelden geven die klaar spreken, en die u leeren hoe men de graden moet berekenen. Eerste voorbeeld Tweede voorb. Vader Vader Zoon (le graad) Zoon Dochter bc- Al- zij rv Kleinzoon (2e graad). Het eerste voorbeeld geeft u de rekening der graden in rechte linie, zoo is de zoon ten opzichte van vader in den eersten graad, enz. Het tweede voorbeeld geeft u de ma nier om de graden te berekenen in zijd linie. We onderzoeken in den hoeveel- sten graad broer en zusterbloedverwant zijn. Welnu, dan moeten we opklimmen van aan zoon tot vader (de ge meenschappelijke oorsprong)dat is één graad. Dan moeten we afdalen van vader tot dochter dat is even eens één graad. Zoodus broer en zuster zijn bloedverwant in den tweeden graad. Bern. Men onderscheidt ook nog vaderlijke linie en moederlijke linie. De Vertegenwoordiging. Zekere erfgenamen, vertegenwoordi- digers genaamd, treden in de plaats van een vóóroverleden bloedverwant. Dat noemt men de vertegenwoordiging. Maar natuurlijk zijn hiervoor voor waarden vereischt welke we gaan aan stippen. Vooreerst moeten de vertegenwoor digers wettige afstammelingen zijn van den vooroverleden persoon. Aldus zijn uitgesloten het natuurlijk kind en het aangenomen kind. Ten tweede, men vertegenwoordigt geen levende personen, zegt het Bur gerlijk Wetboek d. w. z. dat de verte genwoordigde en al diegenen welke stonden tusschen hem en de vertegen woordigers, moeten overleden zijn vóór het openvallen der erfenis. Alzoo kan een kleinzoon van zijn overleden groot vader niet bij vertegenwoordiging erven zoolang dezes zoon (de vader van kleinzoon dus) nog in leven is. Ten derde moet de vertegenwoordi ger alle voorwaarden vervullen welke noodig zijn om te erven en de erfenis te behouden. (Zie hierover onze eerste bij drage). Ten vierde, is het noodig dat de ver tegenwoordigde persoon geroepen zou zijn om te erven, indien hij in leven ge bleven ware. Wie kan van de vertegenwoordi ging genieten ten voordeele van wie heeft ze plaats 1. In rechte afdalende linie heeft ze plaats tot in het oneindige. Bijv. Vader Zoon (overleden) Kleinzoon. Wanneer hier in ons voorbeeld de vader komt te sterven, vertegenwoor digt de kleinzoon den vóóroverleden zoon, en strijkt de erfenis op. 2 In zijlinie is de vertegenwoordi ging toegelaten ten voordeele van kin deren en afstammelingen van broers en zusters, ooms en tantes van den over ledene. Hier volgt een voorbeeld persoon De neef, afstammeling van den broer van den overledene vertegen woordigt den broer en palmt dezes paart binnen. De verscheidene orden van erfgenamen. We gaven hooger de bepaling van orde laat ons nu nagaan welke de verschillende soorten van orden zijn tusschen de erfgenamen. 1' Orde de afstammelingen dit zijn de kinderen en wettige afstammelingen van den overledene kinderen, klein kinderen, enz Zij sluiten alle andere fa milieleden uit Hoe erven dezen nu Degene die het kortste in graad is bij den overledene sluit de anderen uit bijv. wanneer vader sterft, erft de zoon en sluit kleinzoon en achterkleinzoon uit. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen de geslachten een meisje erft net zoo goed als een jongen er bestaat geen eerstgeborenrecht er bestaat geen verschil tusschen kinderen uit eerste of tweede huwelijk. Bijv. Man en vrouw hebben een dochter en een zoon de vrouw sterft en de man hertrouwt uit het tweede huwelijk spruiten bij veron derstelling een zoon en twee dochters Welnu als vader komt te sterven, dan krijgen die vijf kinderen allen een vijfde deel van vaders nalatenschap er dient geen onderscheid gemaakt tusschen hen; en... ze zijn immers allen verwant aan hun vader in den eersten graad. Als ze allen in den eersten graad zijn, luidt het princiep, erven ze bij gelijke deelen en bij hoofde Als ze allen of een deel onder hen bij vertegenwoordiging erven, luidt het verder, dan erven ze bij staken Wat is dit laatste nu weer Een voorbeeld Overleden persoon Zoon Zoon (vóóroverleden) Nant Zuster Overleden Broer (overleden) Neef. Frans Frits We veronderstellen dus in dit voor beeld dat een vader twee zonen heeft één in levenen één die reeds lang dood is, maar drie jongentjens heeft achter gelatenFrans, Frits en Nant. "Vader,, komt te sterven. Hoe verdeelt zich nu de nalatenschap Gaat men ze in vier paarten verdeelen en den nog levenden zoon en Frans, Frits en Nant ieder een vierde geven? Neen, absoluut niet; Frans, Frits en Nant komen immers bij vertegenwoordiging, en dan erven ze bij staken, t.t.z. de erfenis wordt in twee paarten verdeeldéén leven zijnden zoon een ander voor den overleden zoon. Dit laatste paart wordt dan gelijk gedeeld door Frans, Frits en Nant die dus ieder een derde krijgen »van d tweede helft. 2' Orde: de bevoorrechte zijverwan ten en ascendenten. Deze orde is samen gesteld uit broers en zusters, afstamme lingen van broers en zusters, en vader en moeder van den overledene Zoodus, als er niemand van de eerste orde is, komen deze personen in aan merking voor de erfenis. Hoe dat? 1. Veronderstellen we dat de overle^ dene slechts broers en zusters, en vader en moeder achterlaat. Dan gaat er 1/4 aan den vader; 1/4 aan de moederde andere helft wordt verdeeld tusschen broers en zusters 2. Bij veronderstelling laat de afge storven achter: zijn broers en zusters, en vader of moeder. Dan krijgt de vader of de moeder 1 /4 de overige 3/4 gaan naar broers en zusters. 3. Het kan ook gebeuren dat er maar alleen broers en zusters achterblijven. Dan hoort geheel de erfenis hun toe; ze sluiten alle andere bloedverwanten uit't is daarom dat men ze "bevoor rechte,, zijverwanten noemt. 3' Orde: opgaande bloedverwanten. Als er niemand van de eerste of van de tweede orde is, komen de opgaande bloedverwanten om de erfenis weg te kapen. De erfenis wordt hier in twee ver deeldde helft voor de vaderlijke linie; de andere helft voor de moederlijke linie. Veronderstellen we een overleden persoon die een grootvader en een groot moeder achterlaat langs vaders zijde (vaderlijke linie dus) en een grootmoe der langs moeders kant (moederlijke linie). Dan gaat de helft aan de moederlijke linie, t.t.z. aan grootmoeder langs moe ders kant. De andere helft gaat naar de vaderlijke linie, t. t. z. naar grootvader en grootmoeder langs vaders zijde die dus elk 4 zullen krijgen. 4' Orde De naaste ascendenten in ééne lijn en de gewone zijverwanten in een andere De helft gaat naar de naaste ascen denten de andere helft naar de gewone zijverwanten. Daarbij krijgt de naaste ascendent (b.v. moeder) nog 1/3 in vruchtgebruik van het deel dat de ge wone zijverwanten in eigendom krijgen. Veronderstellen we een overledene die achterlaat zijn vader en oom in moe derlijke linie. De helft krijgt de vader van den overledene in vollen eigendom; de andere helft krijgt de oom in eigen dom. Van dees paart heeft de vader van den overledene dan nog 1 3 in vrucht gebruik, zoodat de oom dus feitelijk krijgt2/6 in vollen eigendom en 1/6 in naakten eigendom. (1) Van dit 1/6 heeft de vader immers het vruchtgebruik. 5' Orde Gewone zijverwanten Al wat niet "bevoorrechte,, zijverwant is (we hebben ze opgesomdl, is "gewoon,, zijverwant. De helft gaat naar de vader lijke linie de andere, naar de moeder lijke, Vroeger ging de zij verwanschap tot in den twaalfden graad sedert de wet van 1919 slechts tot in den vierden graad. Om te sluiten, voegen we er nog aan toe dat al deze wettige erfgenamen die we in verschillende kategoriën hebben ingedeeld, van rechtswege de bezitvoort- zetting hebben, t.t.z, van af het oogen- blik van het overlijden van den erflater, zijn ze van rechtswege eigenaar van deze nalatenschap, zelfs als ze nog niet wisten dat hij gestorven was. Daaren boven, zoo ze geen bepaalde formalitei ten vervullen waarover we later zullen spreken, moeten zij de schulden van den erflater betalen "ultra vires,,, d. i. boven hunne krachten, b.v. Vader laat 10 000 fr. achter en daarbij voor een 30.000 fr. schulden. Frans, zijn zoon, is van rechts wege "eigenaar,, van dit alles, zonder een vin te verroeren. Vervult hij geen bepaalde formaliteiten, dan krijgt hij natuurlijk de 10.000 fr., de schulden betalen die het aktief overtreffen. maar moet ook met 20.000 fr. ('t Vervolgt). Ern beetje nadenken en ge hebt het beet. De mathematische cijfers die voor de oogen dan sen, schijnen de zaak moeilijker te maken dan ze voor den nog in I feitelijk is. I JI AYGEM Het St Elooifeest is als voorheen opperbest gevierd, door de Aygemsche boeren, die er waarlijk het handje van hebben, en met 11 leden meer dan ver leden jaar vierden. Na de H Mis die overtalrijk bijge woond wierd, werd een vermakelijke uitstap gedaan, waarna een smaakvol noenmaal. Maar de tombola viel bijzon der in de gunst van alle vierders, hij had plaats rond 5 uur. Waarlijk onzen geachten heer Voor zitter had een uitstekende keus van allerlei voorwerpen gedaan. BAELEGEM. Zondag 23 December, na de Hoog mis, te 10 uur, algemeene vergadering Mr Juul De Pril. Op de dagordeVoordracht over Voeding der Hoenders door heer Van Nuffel, landbouwleeraar. BORSBEKE. Op Zondag 23 December, te 10 uur, algemeene vergadering bij Mr Ben Vidts. Heer Van Mieghem zal er eene voordracht houden over Hoender- kweek BURST. Zondag 23 December, na de Hoog mis, te 10 uur. algemeene vergadering in het lokaal, bij Mr Const. Moereels, Dorp. Dagorde 1) Voordracht door Ing K. Hambrouck. 2) Bespreking St Elooi feest. BORGT-LOMBEEK Op Zaterdag 8 December hebben hier onze leden hun StElooifeest gevierd. Eerst H. Mis, te 9 1/2 u. gezamen- lijken uiistap de bij de herbergiers onzer afdeeling en te 1 uur noenmaal. Te 7 uur 's avonds waren allen in deugd en vreugd zamen en sloten we met zang en muziek. ELEWYT St Elooifeest heeft hier plaats gehad op Maandag 3 December. De bijeen komst was opgelegd tegen 8 1/2 's mor gens. maar spijtig genoeg er waren ver scheidene leden die ontbraken, om in- tusschen met de muziekmaatschappij "De Koornbloem,, deel te nemen aan de begrafenis van een hunner makkers zoodat de feeststemming bij velen een weinig was gebroken. Rond elf uren waren allen samen om van het eetmaal te genieten. Nadien werd er een gezellig uitstapje gedaan in de gemeente. De ronde af- geloopen traden we in het lokaal en werden er begroet met een lekkere war me soep, die zich opperbest liet smaken. Allen waren op dit oogenblik in de beste stemming en zelfs den heer Voor zitter Michiels Eduard en zijn vrouw deden zich met een luimigen tweezang toejuichen. Ook werd er overgegaan tot de kie zing van een Eere -voorzitter. Den heer Lauwers Isidoor viel deze eer te beurt. Of er goed geëten werd, oh ja want alles smaakte opperbest en daarom lie ten we de personen, die alles voorbereid hadden op onze dankbetuigingen niet wachten. Om 7 uren was dit alles afgeloopen en menigeen begaf zich naar huis om eveneens het feestmaal hunner dieren gaan gereed te maken doch om 8 1/2 u. waren allen wederom vergaderd en nu werd er menig liedje gezon gen en menig deuntje gespeeld door de heeren Van Poeyer Frans, Van Poeyer Felix en Verbist Constant, dus ook har- telijken dank aan de muzikanten, insge lijks leden onzer vereeniging. Het duurde tot 12 uren, zoodat ieder- naar huis moest gaan, verbitterd omdat alles zoo gauw was afgeloopen. Enkele leden lieten zich dien zelfden dag inschrijven, ziende dat onze veree niging zoo een groote uitbreiding had genomen. HERDERSEM De leden van Redt U Zeiven hebben in Herdersem het St Elooifeest op de meest waardige, aangename wijze ge vierd. De Hoogmis werd gedaan voor de afgestorvene leden van den bond. Na de Hoogmis deden de Redtuzelvers een bezoek aan de leden-herbergiers en brachten er vroolijk den tijd door met bollen, kaarten, bakschieten enz. Om uur werd er hun in de zaal een lekker noenmaal aangeboden de soep was opperbest, het vleesch zeer malsch en de aardappelen goed van smaak. Onmiddellijk na het middagmaal volgde een les over den kweek van de tomaten. Aandachtig werd er geluisterd en we verhopen dat, gezien de belang stelling der aanwezige leden, deze teelt in Herdersem een aanzienlijke uitbrei ding zal nemen. Dan weer aan 't spel en bezoek aan ande leden-herbergiers. Om 7 uur 's avonds een van de goedbereide stoverijen, geurig, malsch om er van te watertanden. In de late uurkens toog iedereen huiswaarts ten zeerste voldaan over den dag. Onze ieverige voorzitter vertelde ons dat erin Herdersem 102 Koornbloemen verschijnen en we een aanwinst te boe ken hebben van 7 nieuwe abonnenten. 't Naaste jaar moesten er een 109 huis gezinnen St Elooi vieren. Wat een macht 1 Vivat Herdersem I LEDE St Elooi, dat sedert onheugelijke tijden den dag is van de smeden en de boeren, is dit jaar onopgemerkt voorbijgegaan, wellicht tegen de gedachte van velen want, lijk ons Vlaamsche buitenmen- schen vergroeid zijn met oude gewoon ten zeden en gebruiken zoo ook ligt het diep in hen, de feest- en kermisdagen door hun voorgangers gevierd, in eere te houden. Zijn het de omstandigheden die verg den dit jaar uitzondering te maken of zijn het de nieuwe hervormingen en nieuwe wijzigingen die noodzaakten St Elooifeest te herschapen in Cecilia...?? Dubbel vraagteeken, en al bekennen we gaarne dat vooruitgang in de wereld gepaard gaat met veranderingen en ver beteringen toch zal en moet deze ver smelting als iets onnatuurlijk schijnen voor de meesten van ons Redtuzelvers. t Is daarom dat wij in plaats van

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1