De Pachtwetkwestie Heel dc Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Hoenderkweekers I! Kerstnachtmijmenngen van Pallieter Gloria in Excelsis Deo opnieuw aan 't roeren Onze Almanak voor 1929 Yoor al owe en geldplaatsingen Zitdagen der maand December Chantiers d'Agglomères de Gand Gent T.ondno 23 December 1928 Het is waarlijk erg langgeleden dat ik nog iets schreef voor mijn vrienden van ReJt U Zeiven. Ge DOOQt me dit echter niet ten kwa de duiden, want ik ook moet wer ken om mijn dagelijksch brood en niet altijd heb ik den tijd om pen, inkt en papier te nemen. Thans is het er echter van gekomen... en daar Kerstdag nadert is het dood eenvoudig en natuurlijk dat ik aan de vervlogen Kerstfeesten denk. Sneeuw, regen of wind, ik houd er aan telkenjare de nachtmis bij te wonen. Het kost me natuurlijk uit mijn warm bed de koude stra ten door te gaan, maar die moeite wordt tevens ruimschoots vergoed door het heerlijk lichtspel in de kerk, gevolgd van het plezierig thuiskomen waar een warme ka chel en nog warmere wafels me wachten. Dat is 'n festijn én voor de oogen, én voor de maag. Van slapen is er geen kwestie, want na breugheliaansch geëten te hebben, kan ik niet meer ronken. Dan blijf ik liefst, evenals de kat, nevens' de stoof... om smakelijk en sappig m'n Appelterre te rooken. Dat is de tijd der mijmeringen ?n gepeinzen, dan denkt men aan alles en allen die men liefheeft, waar men iets voor voelt,., dan denk ik aan Redt U Zeiven. We hebben zooveel te danken aan onze vereeniging, menige kee- ren vonden we kostelijke raadge vingen in ons blad, nimmer deden we tevergeefs beroep op de in lichtingsdiensten onzer Vereeni ging. Waarom zouden wij dan op onze beurt niet iets doen voor ons aller Vereeniging Met weinig moeite kunnen we heel veelNu is het, bijvoorbeeld, de meest geschikte tijd om nieuwe leden aan te werven. Hoe dat Wel. we spreken met al dezen van ons dorp, welke nog buiten onze rangen staan we sommen hen de voordeelen van onzen bond op we leggen hen de werking der verschillende diensten uit... en zoo geraken de buitenstaanders over tuigd, zoo groeit onzeVereeniging tot 'n groote macht O kon ik maar in alle dorpen, alle huisgezinnen bezoeken, 'k ben zeker dat het niét lang zou duren of elke landbouwer ware Redtu- zelver 1 Maar dat kan ik nu niet, elk van ons echter kan gerust zijn eigen kring bewerken en dan ko men we tot denzelfden uitslag. Daartoe moeten we onze krach ten samenspannen 1 En nu het wintert, en 't werk voor ons toch zoo erg niet is.moe- ten we er van profiteeren om ons zelf te ontwikkelen door het lezen van ons blad, van boeken door het bijwonen van. voordrachten, van lessen enz... Onze zonen zul len we naar de verschillende land bouwscholen sturen. Dit is allemaal zoo gemakkelijk, zoo aangenaam en tevens ook, al zij het dan onrechtstreeks, winst- opbrengend. Dit is ons werk in dees seizoen. Na de welgelukte St Elooifeesten past het meer te werken voor onze vereeniging Ik wensch dat velen me mogen begrijpen.,, zoo komt dan stilaan de dag dat Redt U Zeiven een flroote macht zal gzworden zijn in mijn streek. In afwachting rook ik mijn pijp voort en wensch allen 'n Zalige Kerstdag Onze agronoom Ingr K. Hambrouck gedurende de maand December op v°'gende dagen te spreken zijn Te EPPHGEM op Maandag 24 december, van 9 tot 10,30 uur, in °ns Hoofdmagazijn. Te AALS T, alle zaterdagen der maand van 9 tot II uur, in het lo- «aal "De Koornbloem Groote Markt. De nachtlucht smookt een rooden rook de starren staan op 't kwijnen en druilen in de breuk van wolkenwoel op woel uit d'heemlen nadert vast een zangerig gejoel op spel van harpensnaar en slag van pauk en tamboerijnen Zie, de overaardsche gloed gaat 't opgestookt gewolk beschijnen, een wrong van vlammen valt als van God's stoel op t slaaprig veld, op stad en bosschen, plas en poel dat 't landschap gauw verkeert, de midnaebt sterft en zal verdwijnen. Hallelujah 1 Gods engelen wervlen uit de wilde lucht als opgezwermd gevogelte, dat uit 't geboomt neervlucht de nacht ruischt vreugdvol op van stemmen en schalmeien Hallelujah HallelujahDe herders schuwen 't licht en heffen d'handen voor het bleek-verslagen aangezicht wijl uit de vert hun schapen blaten in de weien... Karei Van den Oever. Volgens enkele persmededeelingen zou de pach'wetkwestie die nog maar immer vruchteloos op 'n verzoenende oplossing wacht voor de zooveelste m >al te berde worden gebracht. Zij die den drenkeling van over en kele maanden, thans opnieuw boven 't water willen halen, hebben zich wellicht herinnerd dat we binnen enkele dagen voor Kerstmis staan, wat voor de meeste onzer boeren den vervaldag hunner pachthuur beteekent. En aangezien er volstrekt niet meer aan te denken valt vóór dien datum de pachtkwesrie door 'n degelijke wet be schermd en opgelost te zien, en de hee- ren eigenaars dus vrij en ongehinderd hunne eischera zullen stellen zonder eenig» bescherming voor den pachter gaan we andermaal ooggetuige zjjn van de ergste misbruiken. Voor de zooveelste maal zullen weer tal van pachters vallen als slachtoff-r van overdreven pachtprijzen, opzeg of uitdrijving Tal van boeren uit de landbouwstreek van Hage'and en Haspèngouw deelden mij in loop der week mede. dat ze reeds van nu af verwittigd waren, dat de pachtprijzen voor sommigen merkelijk, zouden verhoogd, voor anderen dood eenvoudig zullen verdubbeld worden. Dus staat het mes hen van nu af reeds op de keel afdoppen... zooniet het maar onmiddellijk afstappen en... als 'n dool- hond de straat op Doch zult ge waarschijnlijk opwer pen: indien in rfficieele en politieke kringen de "pachtwetkwestie,, opnieuw aan 't roeren is. dan is zulks toch wel een v óórteeken dat men er thans ernstig aan denkt het zóó broodnoodig vraag stuk eindelijk voor goed op te lossen 1 Illuzie. brave man, dubbele illuziel! Ge moet immers wel weten dat we bin nen enkele maanden voor de verkiezin gen van Kamer en Senaat zullen staan en de pachtwetkwestie er dus voor de zooveelste maal zal gebruikt of beter gezegd misbruikt worden, als kiesma- cceuver Zijt maar gerust dat de meeste poli tieke groepen het weer heel behendig aan booid zullen weten te leggen om de verantwoordelijkheid in zake "onopge loste pachtwet,, netjes van den hals te schudden t Verontschuldigingen zullen algauw gevonden zijn, om ons dan verder weer te paaien en te mouwvegen met 'n vleet van ijdele kiesbeloften die daags na de verkiezing op 'n na ëve zero uit- loopen en in den vergetelhoek van de parlementszaal hun tragischen dood sterven Een andere vraag is echter of onze reeds zóó dikwijls te goeder trouw be drogen boeren, zich weer eens door c-it van ou Is gekend "valstrikmidde)„ zullen laten verschalken 1 Wij meenen stellig van neen zooDiet komen we andermaal bedrogen uit den slag I In afwachting gaat de politieke win kel echter di uk z'n gang. Luister even wat "De Standaard,, in verband met de "pachtwet,, mededeelt: Door de politiek werd eerzijdig gansch de nadruk gelegd op een mici- mumduurtijd der pacht. Sindsdien zijnenktl* maarden voor- biigegaao en hebbea waarschijnlijk in de geesten meer bezadiging g bracht en meer verzoeningsgezindheid. Onze boerenbevolking wil volstrekt een oplossing zien geven aan dit vraagstuk dat reeds al te lang is han- gerdc gebleven Het ooget blik schijnt thans geko- men om de besprekingen te hervatten.,, (Bedoeld wordr bier klaarblijkend de nakende kiesperiode). Wat nu volgt schijnt ons echter van grooter helang; In verhand hiermede werden M. Parein, en Mgr Luytgaerens namens den B erenbo d. en de beeren Van Dievoet en Mullie. verslaggevers van het we sontwerp in Kamer en S*naat in verhoor ontvangen door Ministers Jaipur en Baels. i Het kwam er op aan eindelijk tot eene oplossing te geraken. Beide Mi- nisters zouden stellig beloofd hebben dat het ontwerp in de eerstkomende zittingen van de Kamer ter bespreking zal gebracht worden. Opvallend is het voor iedereen, dat zulke belangrijke beslissing werd getrof fen in een gansch intiem komiteit waarin we uitsluitend vertegenwoordi gers van eene enkele landbouwvereeni- ging nam lijk den Belgischen Boeren bond aantreffen. Het mag ons dan wel erg verwonderen, dat geen enkele vertegenwoordiger, noch van de pro vinciale Landbouwkamers. noch van de andere invloedhebbende landbouwver- eenigingen werd geraadpleegd. Zonder de bevoegdheid van boven* genoemde personaliteiten in zake"pacht- wet in twijfel te willen trekken, komt dit gansch eenzijdig en partijdig onder houd ons zeer verdacht voor, te meer daar de zienswijzen van andere land bouworganismer» daaromtent heel wat verschillen m?t deze van den Belgischen Boerenbond. Naar wat nu verder van dit myste rieus konciliabul uitlekte, zou blijken dat het ontwerp waarschijnlijk in zooda- nigen vorm zal worden voorgesteld dat het in de Kamer en Senaat gemakkelijk een meerderheid zal vinden. Wat bedoelde oplossing zal belatten, vinden we anderzijds ia de nieuwe voor stellen van den katholieken landbouw- groep van Kamer en Senaat, die Don derdag j l vergaderde en zich uitsprak voor een pachtermijn van negen jaren voor de hoeven, van drie jaren voor de gronden en voor een opzeggingstermijn van twee jaren. In hoeverre deze voorstellen onze goedkeuriog verdienen en in overeen komst zijn met onze wenschen uiteenge zet en eenparig aangenomen op ons eerste kongres, behandelen we in een volgende bijdrage. Laat ons zeggen dat het reeds eene verbetering is in het vroeger stelsel. Wat aangaat de pachtregeliog. hetgeen wel het voornaamste is, hiervan schijnt men niet te spreken 1 Zooals onze leden weten is onze almanak verschenen en verkrijgbaar in alle magazijnen aan den prijs van 2 fr. Ten einde hen van de degelijkheid van dit boekje te overtuigen, geven we hieronder de titels der bijzonderste bijdragen Een Broertje, gedicht van Fons Van de Maele. Kalender. Wekelijksche Markten. Koopvernietigende gebreken bij huis dieren, door heer Adv. M De Ridder. Fik l novelle van M. Em. Van den Broeck. Premiën voor het bouwen van Goed- koope Woningen. Tuinbouw beter dan Landbouw. Over eerste hulp bij ongevallen. Ik ben een jongen van den buiten, gedicht van Fons Van de Maele. De Grondbelasting Over Tabakteelt, door Mr P. Hael- terman. januari, gedicht van Henri t' Sas. Over verbeterd Zaai- en Plantgoed. Iets over de wondere kunst om uit weinig voer vele eieren te maken, door MrF. K Chrispeels. Over Ouderdomspensioenen. Berten's Loon Novelle van Mr Em. Van den Broeck. Sint Marten kwam... Novelle van Mr B. Putteman. Uitslagen van den Raadselprijskamp van 1928. Raadselprijskamp 1929. LI ziet dus dat iedereen er wat zal in vinden. Geen onzer leden mag dit boekje missen Het zal ten andere een koste lijke raadgever zijn in menig geval. De voorzitters onzer afdeelingen en onze magazijniers zullen het als een eer aanzien zooveel almanakken mogelijk te verkoopen. Helpen aan de verspreiding van on zen almanak, is bijdragen tot de groot- making onzer Vereeniging I BELGIE De groeven van Balegem Bale- gem ligt op omtrent 4 mijlen ten zuiden van Gent, rechts van den steenweg Gent-Aalst op 3 km. afstand in vogel vlucht van de gemeente Oordegem op dienzelfdea weg. Reeds in de 15* èeuw hadden de groe ven eene groote vermaardheid. De meeste monumenten te Gent ook talrijke dorpskerken in Oost-Vlaarderen zijn in Balegemschen steen opgetrokken. In de 17* eeuw werd deze steen nog steeds uitnemend kloek en deugdelijk geacht. Met de inlandsche beroerten en oorlogen van de 17* en 18' eeuw ge raakten de groeven echter in verval. Eerst in 1848 werden pogingen aan gewend om de oude steengroeven van Balegem te ontdekken Deze pogingen werden met een onbevredigden uitslag bekroond Op eene diepte van 10 tot 12 m. kwam men wel op enkele lagen waar uit steen kon worden gehaald van 0,10 m. tot 0,20 m maar alleen in betrekke lijk geringe hoeveelheid en van zeer ge ringe hoedanigheid. In 1859 zocht de gemeente andermaal de groeven te ontdekkener werden delvingen gedaan gedurende verschillige maanden met als ui'slag dat slechts een duizendtal meter kantsteenen werden aan het licht gebracht, waarvan daa nog de twee derden ongeschikt werden ge acht. In 1866 werd andermaal door zeke ren K L, De Corte, Balegemsche steen gevonden. De ontdekte groeve was meer daa een halve hektaar grootze leverden steenen op van 2 m lengte, op 0 50 m. tot 0 60 breedte en 0,25 m. tot 0 40 m. dikte. Deze waren van dezelfde hoedanigheid als deze waarmede onze oude monumenten vervaardigd zijn. De Sint Baafstoren te Gent werd o m. met Balegemsche steen vervaardigd. De nieuwe groeve werd heelemaal uitgebaat. De steenen werden gedeelte lijk aangewend tot herstellingen van, in Balegemschen steen opgetrokken oude gebouwen, en werden gedeeltelijk naar Holland uitgevoerd. Een halve eeuw lang werd gedacht, dat de laatste Balegemsche steen daar uit den grond was gehaald tot. toevallig, in 1908 uitgewezen werd dat op 't grond gebied van Bambrugge ook Balegemsche steen voorhanden was. Staats praktische Middenschool van Hoef mederij te Brussel. Exaam voor 't bekomen van 't diploma van Meesterhoefsmid, 1928 Samen vatting 44 leerlingen hebben zich laten inschrijven. 41 hebben zich aangeboden, 9 werd*n uitgesteld, 32 bekwamen 't di ploma van Meesterhoefsmid, te weten i 1 Schurmans Marcel, Leuven 93 1/2 2 Naessens Valére, Tielt 91 3 Smout Henri, Esschen 88 1/2 4 Heytidrickx Mich Coolscamp 88 5 Van Opbergen Joseph, St Genesius-Rhode 88 6 Pirnay Jules, Fraipont-Nessonvaux 87 1/2 7 Poelaert Charles. Petit Roeulx 85 1/2 8 Devroye Maurice, Tourinnes la Grosse 85 9 Sesier Alberic. Brugge 85 10 Van de Walle M Wyngene 85 11 De Putter Remy. Roosbeek 84 12 Noel Jules Dinant 83 1/2 13 Glaye Arthur, Elversele 82 1/2 14 De Mey Charles, Brugge 15 Afschrift Jules. Poesele 82 16 Gielen Jean, Tongeren 82 17 Vander Marliére L Yperen 82 18 Lambert Joseph, Wielsbeke 81 1/2 19 Rasschaert M Becquevoort 79 1/2 20 Beernaert Remi, Handzaeme 79 21 Blens Gérard, Houppertingen 79 22 Heens Jules, Ottigoies 79 23 Vanderlinden. Braine l'Alleud 78 1/2 24 Pauwels Martin, Lebbeke 78 25 Nickmans Emm Hasselt 77 1/2 26 Pollet Gérard. Thourout 27 Van Hoeck Tbéo, De Klinge 28 Glaye Antoine, Elversele 76 29 Heyse lirbain, Aerseele 75 1/2 30 Fermyn Maurice, Aerseele 74 1/2 31 Verhelst Maurice, Cuerne 32 Noel Armand, Onhaye 73 Het Vlaamsch Pluimveeblad ver betert zich van maand tot maand en bljjft steeds even degelijke en belangrijke artikels geven. Om de 14 dagen ver schijnt een nummer van 12 bladzijden telkens flink geïllustreerd. Hoender kweekers doen goed zich te abonneeren op dit allernuttigst vakblad. DENEMARKEN. De productie van moutgerst. De volgende gegevens zija aan Deensche bronnen ontleendDe groote zaal van Borgernes Hus was gevuld met land bouwers en brouwers, toen de mout- gersttentoonstelling, die op 15 en 16 November te Kopenhagen is gehouden, geopend werd. Een dergelijke manifes tatie had gedurende een reeks van jaren niet plaats, maar werd verleden jaar hervat te Odense. Sindsdien vond een groote vooruitgang plaats. Het aantal monsters steeg van 163 tot 240; in totaal was ditmaal 23 000 ton gerst vertegen woordigd, hetgeen overeenkomt met 3van de gerstproducfie van Dene marken. De kwaliteit is beter dan ver leden jaar; het kiem vermogen is geste gen van 96 tot 98 en de gelijkmatig heid is grooter. Het vochtgehalte is ech ter vrijwel onveranderd gebleven en nog altijd te hoog. Met het oog op het te hooge proteïa gehalte zijn de Belgen van de Deensche moutgerst afgestapt. Het is nu de voornaamste taak een ge lijkmatig goed artikel te verkrijgen. Vermoedelijk zal Opel-gerst de opvolg ster worden van de nu gebruikte mout- gerstsoorten. Die variëteit schijnt in ieder geval veelbelovend te zijn. B(j deze gelegenheid werd een en ander medege deeld over de moutproeven, genomen door de brouwerij-vereeniging en de landbouwvereenigingeo, om vast te stellen, welke gerstsoorten het best aan de eischen van beide partijen voldoen. De Prentice-gerst domineerde ongeveer 20 jaar geleden tot genoegen van de brouwers, maar zij was te weinig stflf van stroo en te laat in ontwikkeling voor de landbouwers De Guld gerst bezat de laatste eigenschappen, maar was te lang zaam op de kiemvloeren De Binder gerst kon wel gebruikt worden voor het mouten, m*ar zij was overigens niet mooi Met Prentice-, Binder-, Sejr- en Guldgerst worden nu proeven genomen, teneinde de beste soort te vinden, welke het ook mogelijk zal maken op buiten- landsche markten op te treden met een speciaal Deensch produkt. De proeven worden grondig genomen. Alle vier ge noemde soorten worden op vier ver schillende plaatsen onder geljjke om standigheden geteeld en van de 16 op brengsten wordt bier gebrouwen. De proef van het eerste jaar is nu genomen, maar het verkregen resultaat waarborgt geen afwezigheid van toevallige invloe den en zal daarom niet worden gepubli ceerd. Wel is opgemerkt, dat de slechte indruk, welke de brouwers van Guld- gerst hadden, bevestigd werd. De met deze proeven ingeslagen weg is lang en moeilijk, maar wordt de beste manier geacht om het gestelde doel te bereiken. FRANKRIJK. Overdracht van onroerend goed De heer Cazet heeft in de Fransche academie van landbouw nog eens de aandacht gevestigd op den zwaren druk, die op den landbouw wordt uitgeoefend door de hooge lasten, die vallen op de overdracht van onroerend goed. Bij eerste overdracht bedragen deze 27 tot 36 °/o van den koopprijs. Daarna z(jo de kosten 7 °/0 minder, doch het spreekt vanzelf, dat men een eenmaal gekocht onroerend goed niet zonder groote ver liezen weder van de hand kan doen. De maatregelen komen per saldo neer op een gedeeltelijke onteigening van den grondbezitter. Een der eerste gevolgen is geweest, dat de stedelijke kapitalisten en geldbeleggers zich van den landbouw wendt U tot de Koopt de materialen bijzonder geschikt voor het bouwen uwer Hoenderhokken van 5, 10, 15, 20, 25 en 30 meters lang bij de Telefoon 49. Srhppnsu/prfstraat Beton blokken Platen Fibre-Platre voor onderdakken Alle de andere materialen Ijzers, Asbestplaten, Hout, Glas, enz. De groote hoenderhoeven Van Vraagt het omstandig en volledig Simaey. Auwegem. zijn volkomen j plan - - - opgebouwd met onze materialen. J het hoenderhok. van !x^-^^^*s3'-^»»»2»sJOCWïnocï«n;ttif5a m m -L' vj.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 3