NIEUWJAARSWENSCH Sticht Syndikaten ■■■■■■Hl Id onze Afdeelitigen. Landbouwweekblad Almanak 1929 Wijziging in de toepassing der overdrachttaks Aan alle Konijnenkweekers Prijs 20 eentlem Belastingen Kleinveeteelt Zitdagen der maand Januari VF"v:vX-:::Fv>Xv\\\v EONDAO 30 DECEMBER 1928 lde JAARQANG Nr 522, Arbeid adelt Abonnementsprijs 10 00 frank jaar*. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie BRABANTSTRAAT. 53. AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zQb veraatwoordelijk voor hu» hgdragea. Ongeteekeade stukke» worde» niet opgenome». Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers aan de Lezers van De Koornbloem 't 'k Jaar is uit en gansch versleten Mag voorwaar het niet vergeten Dat ik heb voor kleinen plicht Van te schrijven nu een dicht Om daarin mijn nieuwjaarswenschen Uit te spreken voor de menschen Van het blad De Koornbloem Die 'k mijn beste vrienden noem... 'k Laat ze dus niet langer wachten, Anders kreeg ik wel eens klachten, 'k Schrijf ze eventjes dus neer, Kort en bondig dezen keer Wie het goed had in dit jare Mag zijn voorspoed voorts bewaren Wie in onspoed leefde en druk Krijge in 't nieuwe meer geluk, 'k Voeg een raad er bij voor beiden Dat ze in vreugde als in lijden. Danken om hun levenslot, Zeggen 't komt toch al van God Fons Van de Maele. HE HE Wanneer we namen als Witte van Dendermonde Blauwe van Beveren, Blauwe van St Niklaas, Grijze van Hal, Witte van Tervueren enz hooren uit spreken, dan denken we onwillekeurig aan die prachtige, uitgeleien rassen van konijnen, gekweekt, verbeterd en tot standaardtypen gebracht door het taai geduld van verstandige en oordeelkun dige kweekers uit die gouwen En alhoe wel die namen in onze ooren wel niet klinken als een verwijt, zijn we toch geneigd ons af te vragen waarbij het komt dat de streek van Aalst op gebied van konijnenkweek nog weinig of niets heeft voortgebracht sedert den waar dus, worden hier slechts verkocht tegen 6 tot 7,50 fr. Het stuk wanneer ze in Brussel bij de centrale soms tot 20 en 25 fr. verkocht worden en uitbetaald Is dit geen schande? Waarom laten onze kweekers zich rog langer foppen? Waarom Omdat ze riet vereenigd zijn. Fendracht baart macht, is de leuze van alle goede Vlamingen, waarom dan niet eendrachtig opgekomen om ons te ver eenigen in een groot en machtig syndi kaat? Vroeger was het kwe-ken van konijnen niet zoo winstgevend als nu. Men beoogde enkel het voortbrengen van vleesch, doch thans is de kaart ge keerd ru beoogt men vel en vleesch Her wild verdwijnt overal, het konijnen vel leent zich opperbest tot bet vervaar digen van alle slag van pelsen Daarom ook is het noodig slechts die rassen te kweeken waarvan de vellen zich het best leenen tot het vervaardigen van wapen stilstand. Ik zeg wel sedert den wapenstilstand, j ;k_OS_tC,^f e]3en _VOOrJde want vóór den oorlog waren er hier in Aalst bloeiende konijnenbonden order andere in de Langestraat, in de Binnen straat bij Philemon Van Hout, op den Ouden Dendermondschen steenweg bij Petrus Van der Meersche en andere rnjj onbekerd. Deze bonden hadden voorze ker voor doel de verb tering van het konijnenras in 't algemeen, maar voor namelijk dat der Vlaamsche Reuzen. Men had wel niet zooveel de pels in 't oog, maar wel bijzonderlijk het aanzet ten van vleesch en vet. Om konlinen te slachten van 9 tot 10 en 11 kilo dat was geen rareteit. Op een algemeene vergadering van Ketstdag of Nieuwjaar werden die dan niet zelden geslacht, tot noen- of avondmaal voorbereid en aangeboden aan de leden van den bond. Buiten die smulpartijtjes bestonden er ook wel meetingen, waar de beste of liever de zwaarste voedsters en rammelaars uit gekozen worden om 't geslacht voorste zetten en zoo mogelijk nog te verzwa ren. Van blinkende, vettig glanzende vellen met goed ingeplant haar was er geen spraak. De oorlog heeft die bloei ende bonden voor 't meerendeel ont bonden Elk kweekt thans afzonderlijk de meest uiteenloopende rassen. De laatste landbouwtentoonstelling op de koer der lege-pupillenschool is voor ons welsprekend genoeg geweest. Aalst bezit nog vele kweekers, zelfs nog floede. befaamde kweekers, die prijzen, eerste prjjzen weg kapen in groote ten toonstellingen als Gent en Brussel, maar iie ongelukkiglijk geen bepaalde richting volgen, en zich nog weiaig of mets be kommeren om de beste rassen uit te kiezen en de schoonste vettig glauzende ve len te verkrijgen Een voddekoop- ■yan, een poeldenier ontlast hun wel van e vellen, maar de prijzen die ze er voor betalen zijn oprecht belachelijk. De schooi rijke cames. Wanneer we tegenwoordig een levend konijn verkoopen dan betaalt men ons wel 10.50 fr. tot 11 fr. het kilo maar de waarde van h>»t vel is reeds in dien prijs begrepen of in andere woor den we verkoopen ieder konijn 15 tot 20 fr te goedkoop. Zullen we nog langer de gefopten willen blijven, wanneer we zien hoe andere steden en dorp-n, veel minder belangrijk dan Aalst zich op dit gebied reeds zoo schitterend onder scheiden N en I Aalst zal niet ten achter blij ven en met groot genoegen vernemen we dat Redt U Zeiven ons een handje wil toesteken. Overal moetende bonden terug in 't leven geroepen wor den en waar er nog geene bestonden, moeten ze oprijzen. We willen aan de kweekers zeggen wat ze jaarlijks ver liezen door alleen te staan, we willen hun zeggen hoe ze hun hokken moeten inrichten, hoe ze voederen moeten, hoe ze villen moeten, wanneer ze slachten moeten, hoe ze hun ve len moeten ver zorgen, welke rassen ze kweeken moe ten enz Laat me dan ook toe als slot van dit artikel uw aandacht te vestigen op een eerste vergadering welke zal gehouden worden in 't lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst, op Zondag 6 Januari, te 3 uur namiddag, waar de heer Jans, Staatsveeteeltkonsu lent, een prachtige voordracht met licht beelden zalg*ven over"Het Pelskonijn,,. We raden al onze leden aan zoo zij een almanak begeeren, zich tot den plaatselijken magazijnier te wenden. We zenden slechts almanakken op aan onze leden welke buiten nste, meest verzorgde vellen, prima het gebied onzer werking wonen. Het Koninklijk Besluit van 20 Decem- x 1928, dat op 1 Januari 1929 van iktacht wordt, heeft verscheidene wijzi ngen gebracht in de toepassing der erdracht- en weelde taks. Om aan den wensch van verschei dene lezers te voldoen, zullen we hierna in 't kort, eenige dier wijzigingen, wat de toepassing der overdracht taks betreft behandelen. I.— Forfaitaire taksen A. De forfaitaire taks van 4 t. h. wordt op 3 t. h. gebracht voor de vol gende produkten 1. De plantaardige voortbrengselen der inlandsche bebouwing, zooals stroo, hooi, gerst, haver, wortels, beeten, enz. en het maïsgraan (art. 13(1) W.Bals ook de suikerijwortels 2. De scheikundige meststoffen en het dierlijke mest, alsmede de raapkoeken en afval der maalderij, brouwerij, mou terij, branderij, suikerfabriek en andere nijverheid dienende tot voeder voor die ren of als meststof voor den grond (art. 13(3) W. B 3. Bouwstoffen, zooals kalk, pleister, cement, bouwbaksteenen, blokken in be ton, dakpannen, vloertegels, buizen enz. (art. 30 A. V.) B. De forfaitaire taks van 4 t.h. wordt op 21. h. gebracht voor vol gende produkten 1. Het in België gezwingeld vlas en de vlaskroten (art. 17 W. B.) 2. De boter (art. 27(2) A. V.). C. Er wordt een forfaitaire taks van 1 t h. vastgesteld voor de verkoo pen van nietgesponnen wol alsmede af val van wol in vlokken, kunnende ge bruikt worden bij het spinnen, wanneer deze verkoopen gedaan worden aan een spinner of aan een fabrikant van gewe- ven stoffen. Die taks wordt op 2 t.h. ge bracht bij de levering van gemelde wa ren aan elk anderen beroepsverbruiker. II. Uitvoertaks Verscheidene uitvoertaksen werden afgeschaft, onder andere voorde volgen de produktenboter, aardappelen, eieren, ammoniaksulfaat, spiegelglas, versche visch. schaal- en weekdieren, levende dieren der runder-, zwijnen en geitensoorten plantaardige voortbreng selen zooals hooi, stroo, tarwe, rogge, haver, groen voeder, enz. III. Gewone overdrachttaks Het bedrag der overdrachttaks wordt verminderd tot 1 t.h. voor de hierna ver melde produkten gebleekt, geverfd of of gekamde hennep vezeltjes of gezwin- 1. Ruw katoen, gekaard katoen 2. Gezwingelde en hennepwerk 3. Ruwe jute in geld, gekamde jute of jutewerk 4. China gras 5 Andere garens van katoen, hennep, jute, China gras, vlas en wol dan die gene geconditionneerd voor den klein handel. Hambrouck Januari op Onze agronoom Ingr K. Zal gedurende de maand volgende dagen te spreken zijn Te HERZELE op Woensdag 9 Januari, van 9 tot 11 uur, in het café In den Engel,, Markt. Te NINOVE op Dinsdag 15 Ja nuari van 9 tot 11 uur, in "De Groen- poort bij de wed. Haelterman, Groen- selmarkt. Te EPPEGEM op Maandag 28 Januari, van 9 tot 10,30 uur, in ons Hoofdmagazijn, Te AALST, alle maand van 9 tot 11 kaal "De Koornbloem zaterdagen der uur, in het lo- Groote Markt. Voor inlichtingen en raadgevingen van allen aard hebben onze leden er alle belang bijonzen agronoom of onzen rechtskundige te raadplegen, (Alles vol strekt kosteloos). Op Zondag 6 Januaria geeft de Heer JANS, Staatsveeteelt- konsulent, te Mechelen, een heel belangrijke voordracht met lichtbeelden over HET PELSKONIJN De voordracht heeft plaats te 3 uur namiddag, in ons lokaal De Koornbloem Groote Markt, Aalst. Alle konijnenkweekers en -kweeksters worden er toe uit- genoodigd. OORDEGEM Maandag December vierde de af- deeling van R. U. Z. haar jaarlijksch St Elooifeest. Te 9 uur was er eene H. Mis voor de afgestorven leden, daarna een gezamenlijke uitstap bij vrienden en leden, om 1 1/2 ure noen maal bij onzen magazijnier en welke iets puiks mag genoemd worden, dank aan de schoone premie geschonken door de maatschappij. Na het noenmaal gaf de magazijnier verslag over het verloopen jaar, volgens hetwelk wij mochten bestatigen dat onze afdeeling nog jaarlijksch aangroeit zoo in leden, als in zakencijfer. Ons lid Augustin Piro. landbouwer te Oorde- gem, wees de feestvierders op de belan gen van vereeniging voor de landbou wers, ppdat zij met werken en zwoegen toch ook zouden recht hebben op een eerlijk en deftig bestaan, tevens wees hij erop dat zij elkander zouden helpen en steunen in plaats van elkander te onder kruipen en zoodoende bij te dragen om pachten en lasten nog te verhoogen. Verder verloting van een 20 tal prij zen, waarna inschrijving voor de boe- renvlag. Iedereen was zeer voldaan en allen hebben stellig beloofd onze vlag te helpen inhuldigen en zoo onze boeren- macht te toonen. Na een gezellige dag is elk zeer vol daan naar huis gegaan met de vaste hoop nog vele jaren te mogen meevieren. De leden die begeeren gezamenlijk vetten te koopen (lossen op statie Qua- trecht) worden vriendelijk verzocht zich binnen de drie dagen te laten inschrij ven bij Mr Jos Casteels, magazijnier. MELDERT Op Zaterdag 8 December 1.1. vierden onze leden hun jaarlijksch St Elooifeest. Al de deelnemende leden waren in de Hoogmis tegenwoordig. Na de mis heb ben we eenige leden-herbergiers be zocht, om rond 12 uren gezamenlijk te middagmalen, en achteraf plezierig te spelen tot aan het avondmaal. Na de maaltijd sprak onzen voorzitter H. Achiel Vereecken, om al de leden te bedanken voor hunne deelneming en spoorde elkeen aan steeds te ijveren voor onze vereeniging. DENDERLEEUW Op Maandag 3 December 1.1. vierde onze afdeeling haar jaarlijksch St Elooi feest. Het beloofde dit jaar iets buiten gewoon te zijn, aangezien het juist onze jaarlijksche wijkkermis was en onze ver wachtingen werden op z'n best verwe zenlijkt. Het feest werd ingezet door een H. Mis te 8 uren, waarna de herbergiers bezocht wierden. Te 1 uur stipt lekker noenmaal. Na het middagmaal gezamen lijke uitstap naar onze wijkkermis waar iedereen zich goed vermaakt heeft tot in de kleine uurtjes. OKEGEM Op Maandag 3 December vierden wij ons St. Elooifeest, zooals naar ge woonte beginnende met de H. Mis, daarna uitstap in de gemeente. Te 1 uur stond een eetmaal ons te wachten in 't lokaal.Na het feestmaal dankte de acht bare heer voorzitter de aanwezige leden omdat ze, als goede Redtuzelvers, zoo talrijk waren en spoorde hen aan om sa men mede te werken tot groei en bloei onzer vereeniging dan werden eenige schoone liederen gezongen, bijzonder door den heer Oscar. AALST-ST JOB Op Zondag 13 Januari te 3 u. namid dag, algemeene vergadering bij Mr Louis Schouppe, St Jobstraat 196. Mr J. Van Miegem zal er een voor dracht over "Groententeelt» geven. BORSBEKE Zaterdag 1' December vierden de Redtuzelvers hun St Elooifeest. Na met allen eenvoud en godsvrucht de H. Mis bijgewoond te hebben, wer den de herbergen bezocht en de gebrui kelijk volksspelen gingen hun gang. Om 1 uur zaten onze mannen voor de prachtig versierde tafel en deden zich gelden want het dïner was onverbeter lijk goed gereed gemaakt. Nauwelijks waren de laatste brokken uit de kaakbeenderen, of daar steeg den aangenamen geur van den koffie de zaal binnen en dit vermengd met een aller- prikkelendst deuntje van onzen guitigen Jan-Baptist, deden onze mannen de bee- nen juiken en ze begonnen te dansen en zwieren. Dan werd de kofffie opgediend doch onzen muzikant hield er aan zijne man nen te vereeren met eenige deuntjes als de Marche van Bonaparte, de Vlaam sche Leeuw enz. De gezangen werden ingezet met een oprecht romantisch lied gezongen door een van onze beste Redtuzelvers en zijn zoon. Ook moest onze René eens zingen van den slotmaker. Om 7 uur zaten onze mannen weer aan tafel voor het souper maar het sou per duurde zoolang, dat reeds menig vrouwtje lag te droomen van haar lieven wederhelft terwijl deze in volle plezier zong om daarna uiteen te gaan met den wensch "tot naaste jaar.,, Op 23' December, kwam den heer Van Miegem in Borsbeke eene voor dracht houden over "Hoenderkweek.,, Vele leden hadden er aan gehouden deze leervolle vergadering bij te wonen. De heer Van Miegem heeft in zulke passende woorden en boeiende stijl de "Hoenderteelt, voor oogen gesteld, dat allen gansch tevreden en voldaan hem een gul ovatie hebben toegebracht en hoogst tevreden zijn heengegaan. DENDERHAUTEM Op Zondag 6 Januari te 5 uur na middag, vergadering in 't lokaal bij Mr Frans Roelandt, Dorp. Mr Van Nuffel, landbouwleeraar, zal er een voordracht over "Veevoe ding geven. EREMBODEGEM Op Donderdag 10 Januari te 6 uur 's avonds algemeene vergadering in 't lokaal bij Mr Florent Lievens, Leuven straat, voordracht over "Hoender- kweek,, door Mr A. Van Nuffel, land bouwleeraar. IMPE Op Zondag 16 December vierde deze afdeeling haar jaarlijksch St Elooifeest. Te 9 u. had er een plechtige H Mis plaats met offerande voor de afgestor vene leden, 's Avonds te 6 u. 30 avond maal hetwelk allerbest gelukte. Een inzameling voor onze vlag bracht 82.50 fr. op. Zondag 30 December in de Gemeen teschool, te 10 u. voordracht over Winterbemesting» door Ing. K. Ham brouck. LEBBEKE Verleden Maandag hebben wij hier ons St Elooifeest gevierd. Te 6 uren s'avonds waren allen op post om flink te avondmalen. Dat allen tevreden wa ren kon men gemakkelijk zien en bijzon derlijk toen de jonge zoon van onze Voorzitter het woord nam, ten einde de aanwezige leden te bedanken voor hunne tegenwoordigheid en na er nadruk op gelegd te hebben dat zij voortaan zoo flink moesten opkomen telkenmale als het vergadering was, en dan ook een woordje te zeggen aan hunne vrien den en kennissen om insgelijks tegen woordig te zijn. Ten slotte bedankte hij het hoofdbestuur van Aalst voor ;rwm uii—i ■■■■■■■■■■■■■HUB

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1