Tweede Winterfeest Landbouwweekblad Allerzielen Wie snel helpt Helpt dubbel Belastingen en Taksen Hoenderteelt Prachtig Kunstfeest -- Landbouwalmanak - De Winter komt ZONDAG 2 NOVEMBER 1930 Prijs 20 centiem 12de JAARGANG Nr 618 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 10,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel enRedaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Menschen gaan en menschen komen Over d'oüwe strompelstraat 'T is of er op ieder wezen Droefenis geteekend staat. Klokken luiën, loom en trage, 'T lied der droefenissen meê, Eens luidruchtig, dan weeklagend. Klagend als de holle zee. Op de wegen ritslen blaren Dor en droog, met naar gerucht, Waar de wind bij beurt in rafelt Met een huiverende zucht. Menschen gaan en menschen komen Zwaar met blommenvracht belaan, Op wit, roze, rood chrysanten Sijpelt menig heete traan. Vrome lippen preevlen stille Zoo, 'n eindelooze beê... Deelt eenieder die brengt blommen Wel de ziele entwat meë Ach hoevelen, 't jaar geleden Baden hier 't devoot gebed, Die steeds slaapt nu toen z'n Voor 'n ander had gezet. kranse Ouderdom en lenteweelde Heeft gedeeld éénzelfde lot, Schamel armen, mild bedeelden Gaven rekenschap voor God Klokken luiën loom en trage Snokkend in m'n eenzaam hart Dieper neigt m'n hoofd voorover, Eeuwig scheiden Welke smart Nele. Op de naoorlogsche periode, die aan de landbouwers ruime verdienste bracht, j volgde een periode van sterk dalende i prijzen der landbouwprodukten, door- dat de koop- en pachtprijzen hoog ble- ven, doordat de arbeidsprijzen in ab normale verhouding tot de prijzen der landbouwprodukten stonden, zijn 1929- j 30 jaren welke de voortbrengstkosten niet dekken. Er kunnen verschillige faktoren wor- j den aangewezen die hiervan oorzaak zijn. Sommigen wijten het aan het ver bruik en aan de voortbrengst die te j zamen oorzaak zijn van overproduktie. Ons inziens en na overweging van het artikel De Landbouwkrisis versche- j nendn De Koornbloem van Zondag laatst, is de oorzaak bijzonder in ons land te wijten aan de internationale i wanverhoudingen in de toltarieven, welke wantoestanden geschapen heb- ben. Voor enkele jaren, toen onze regee ring in finantieele moeilijkheden ver keerde, toen er, voor onzen toestand te kunnen redden, eene opoffering noodig was, richtte zij zich eerst tot de landbou wers. De landbouw alleen kon onzen toestand redden. Onze opbrengst moest vermeerderen. Zware belastingen werden geheven, bijzonder op de gronden. En onze land bouwers wrochten hard, brachten meer voort, getroosten zich de groote finan tieele lasten. Wij durven nu ook diezelfde regee ring toeroepen Onze landbouw kwijnt. Wij vinden geen afzet voor onze pro- dukten aan loonende prijzen. Deze toe stand komt door de beschermingsmaat regelen die de ons omringende landen treffen voor hunne eigen produkten. Wij eischen verweermiddelen voor onze eigene waren. Wij eischen hulp van uwentwege voor het te laat is. Wij eischen verweermiddelen tegen de stelsels die andere landen gebruiken, tegen het dumpingstelsel welke, in Frankrijk begonnen vóór een jaar, met eene premie te geven op den uitvoer van granen en afval, onze waren onden voet bracht. Tegen den dumping van andere landen als Duitschland en Polen op de haver, het suiker enz. Te gen den dumping van de Sovjets in zake graan en vlas. Tegen de abnormale hooge inkomrechten bij den invoer van aardappelen in Frankrijk en Duitsch land. Wij eischen tegenmaatregelen te gen die landen die de ons voor den uit voer aangewezen produkten de afzet moeilijk of onmogelijk maakt, terwijl produkten uit die landen bij ons soms vrij of weinig belast binnen komen. Wij eischen ook met kracht verhoo- hooging van inkomrechten op de hop. Onze hop voor invoer in Duitschland betaalt zeven maal meer dan Duitsche voor invoer in ons land. Fransche hop komt bij ons aan de helft minder dan de onze in Duitschland en nog vragen de kweekers beider landen verhooging van tolrechten. De Fransche boeren kregen gedeeltelijke voldoening. De Duitsche hebben veel kans te zullen lukken en onze hopkweekers kloppen steeds op doovemans deur wanneer ze van ver hooging van tolrechten spreken. De erbarmelijke toestand waarin onze hopteelt verkeerd is in ons parlement aangeklaagd bij de bespreking van de begrooting van Landbouw, door de volksvertegenwoordigers Butaye en Leuridan en door den heer Baels niet weerlegt. Het is een feit als de hop teelt ten onder gaat, het de Belgische eerst zal zijn. Wij vragen ons af: Waar om handelt onze regeering hier niet Waarom bepaalt zij zich tot het zenden van studiekommissies naar andere lan den En het schijnt ons dan dat de belangen der hopboeren voor de belan gen van andere, zij het ook nijverheid, moet onderdoen. Bij het vervoer van grondstoffen voor den landbouw op den ijzerenweg kan ook verbetering aangebracht worden, bijzonder voor bederfbare waren, zoo als groenten, aardappels en fruit. Het gebeurt meermaals dat wagons in vor mingsstaties blijven tot ze beschadigd of soms geheel bedorven zijn. Kan het be heer van spoorwegen hier geen betere regeling treffen. Bij de bespreking van het wetsont werp der gemeenteflskaliteit zou de na- deelige toestand waarin de landelijke bevolking verkeerd tegenover deze der steden dienen opgelost. De grond eener boerderij blijft altijd belast, zelfs als op die boerderij verlies zou gedaan wor den. Kan de grond hier niet aanzien worden als deelmakende van de zaak zelf en volgens de gedane winsten ge- takseerd worden. Al deze voornoemde wantoestanden en aan te brengen verbeteringen moeten door al de landbouwers met klem ge- eischt worden. Geen holklinkende woor den, geen beloften, geen verraad meer, maar daden. Dat onze regeering het vlaamsch spreekwoord gedenke Dat deze die snel helpt, dubbel helpt. Voor cn door de Landbouwers m. Formaat; oppervlakte m.: 5.— fr. het blad; Formaat; oppervlakte m.6,50 fr. het blad Formaat; oppervlakte m.8,50 fr. het blad deeltelijk betaald wordt, kunnen de kwijtsch'riften der betalingen die plaats houden van eene faktuur en deze dienen in het ingangsboek geschreven te wor den ofwel nog mogen deze kwijtschrif ten uit een stamboekje getrokken wor den. De onderste deelen der zegels wor den in het uitgangsfaktuurboekje of stamboekje geplakt en de bovenste dee len op de faktuur of kwijtschrift. De definitieve faktuur en het uitgangs faktuurboekje moeten de taksen vermel den bij de verscheidene betalingen toe gepast alsmede den datum der kwijt schriften of fakturen ermede in verband. Het bedrag der taksen wordt afgetrok ken van de totale belasting op de defini tieve faktuur eischbaar. Volgend voorbeeld zal aan belang hebbende zijne verplichtingen beter doen begrijpen Aanneming van een woonhuis mits 100.000 fr. 1. Op 3 November wordt een eerste storting van 25.000 fr. gedaanKwijt schrift of faktuur op 3 November op te maken en met 250 fr. taks te bekleeden 2. Op Kerstavond wordt eene tweede storting van 25.000 fr. gedaan Kwijt schrift of faktuur op 24 December op te maken en met 250 fr. taks te voorzien 3. Op 4 Maart zijn de werken vol tooid Nu moet den aannemer eene defi nitieve faktuur opmaken. De faktuur, welke aan den persoon voor wiens rekening het huis gebouwd werd, zal afgeleverd worden, alsmede het dubbel van de faktuur in het uit gangsfaktuurboekje dient volgende mel dingen te dragen Voorbeeld: Huis gelegen Guido Ge- zellelaan, Brussel, gebouwd voor reke ning van M. Ixe, Sint-Salvatorstraat, 8, Brussel, mits Verschuldigd voor taks 1 t. h. Er is toegepast geweest Kwijtschrift of faktuur van 3 November 250. 24 December 250.— 100.000 1.000 De Vereeniging is een sociale noodzakelijkheid geworden. Een goed lid moet een propagandist zijn, DatelkRedtuzelver een lid bijbrenge. Wijzigingen aan de Zegelwetten in het Bouwbedrijf. Aannemingskontrakten. Formaatzegel. De devis dienen aan het formaatzegel onderworpen te worden zoodra zij ge- teekent zijn ofwel nog zoodra men er ge bruik van maakt in eene schriftelijke, zelfs onderhandsche verklaring. Hierna volgt het tarief van het ver schuldigd recht Formaat; oppervlakte tot 0.0442 v. 2,50 fr. het blad; tot 0.0884 v. tot 0.1250 v. tot 0.1768 v. de Formaat oppervlakte boven 0.1768 v.m.12,50 fr. het blad. Faktuurtaks. De wet van 2 Juli 1930 welke sinds 16 Juli 1.1. van kracht geworden is, verplicht de aannemers van werken de faktuur uit te reiken op het oogenblik der levering wanneer de prijs in hoofdsom en bijkos ten (leveringen en werkuren) 150 frank overschrijdt. Dé levering van het werk is gehou den geschied te zijn naarmate de beta ling van de werken en uiterlijk op den dag dat den aannemer dezelve heeft vol tooid. Ingeval, wanneer vóór het ophouden der werken, de prijs ervan geheel of ge- Samen5Ó0.— Blijft nog verschuldigd 500 De definitieve faktuur welke dus op 4 Maart zal dienen opgemaakt te worden moet 500 fr. zegels dragen. Er dient opgemerkt dat wanneer de persoon voor wiens rekening gewerkt werd, de slotsom bij de voltooing der werken NIET betaalt, den aannemer daarom NIET mag wachten faktuur op te maken en de zegels daarop toe te pas sen tot wanneer de betaling geschiedt. Dus eens de werken gedaan, betaald of niet, dient faktuur behoorlijk voorzien der verschuldigde taksen, afgeleverd te worden. Zelfde bepalingen zijn van toe passing op herstellingen of werken waar voor op voorhand geene som vastgesteld werd. Deze regelen belangen in 't bij zonder aannemers van bouwwerken, timmerlieden, meters, loodgieters en fat soenwerkers aan. Zooals we reeds verscheidene malen schreven is de taks van 1 t. h. verschul digd op alle bouwwerken welke voor rekening van particulieren, handelaars, nijveraars enz. geschieden. Alleen de werken gedaan voor rekening van aan nemers, die voor derde personen werken uitvoeren (dus onderaannemingen) zijn slechts aan de taks van 2 per duizend onderworpen. Weeldetaks. Er bestaan verscheidene koopwaren, (zooals marmer, kunstramen, enz.) welke bij het oprichten van sommige gebouwen verbruikt worden, die aan de weeldetaks van 6 t. h. onderworpen zijn. sbbbbbbhbbbb Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Aan de leden der Jeugdvereeniging en andere leden van Redt U Zeiven wordt ter kennis gebracht dat de veree niging een gevolgd van Gezellig Samenzijn, inricht op ZONDAG 9 NOVEMBER, om 5 uur. Verrassingen 1 Vermakelijkheden 1 Alleman verwacht Zie programma op de 2de bladzijde. Onze vorige bijdrage over hoender teelt handelde over huisvesting en ver lichting. We besloten de volgende maal te handelen over Voeding en ver zorging. In het goede jaargetijde vinden de dieren op het beloop heel wat nuttige stoffen die er sterk toe bijdragen om den leg te bevorderen. Anders is het gesteld in de wintermaanden, dan blijven de die ren bij velen heele maanden opgesloten en hoeven dan ook alles te krijgen wat ze noodig hebhen t. t. zeggen eene vol~ ledige voeding. Deze volledige voeding nu, kan de dieren niet verschaft worden met hun naar believen te laten eten aan maïs, tarwe, haver, gerst en andere granen, en het past hier wellicht op de eenzijdigheid van eene dergelijke voeding te wijzen nu dat de prijzen dier granen zoo laag zijn en daarom zoo voordeelig. Neen met uitsluitend graanvoedering hoe goedkoop dit ook moge zijn, kun nen de hennen niet het volle rendement geven, In een volledig rantsoen moet de leg hen vinden minstens 18 gram. werkelijk verteerbaar eiwit, en 85 gram. werke lijke zetmeelwaarde. Wijl we nu weten dat eene hen dagelijksch circa 100 gram. voeder verobbert (buiten het groenvoe- der) zal eene kleine berekening ons toonen dat men, met graanvoedering onmogelijk het noodige eiwit geven kan, wijl men steeds te veel zetmeelwaarde toedient. Als onvermijdelijk gevolg van te wei nig te voederen heeft men te geringe productie, en geeft men te veel voeder dan heeft men verzetting of te groote prikkeling tot leggen met de daarmee gepaardgaande verliezen en ongemak ken. Een goede meelmengeling, samen met de noodige hoeveelheid gepaste korrel voeding is dus noodzakelijk. Maar die goede meelvoeders zijn dan enkel goed als ze wetenschappelijk wor den samengesteld en dusdanig de noodi ge stoffen bevatten. Hier weerom kunnen we de hennen- houders niet genoeg aanzetten waak zaam te zijn, wijl we weten, en velen het reeds hebben ondervonden, dat er in den handel van samengestelde meelvoe ders, toch zooveel bedrog gepleegd wordt, en er vandaaruit toch zooveel schade aan de kweekers wordt berok kend. Wie dus dergelijke voeders koopt, doe zulks daar waar hij met vertrouwen koopen kan en mag. De mengelingen zelf samenstellen is zeker heel goed als men over de vereischte kennis beschikt en zich de noodige grondstoffen weet aan te schaf fen. Beschikken we nu over eene goede meelmengeling, dan regele men het zoo dat de hen daar dagelijks circa 50 gram. van eet, waarbij 50 gram graan plus het noodige groen en de meer vereischte stoffen. Een goede methode die door velen wordt gevolgd is de volgende 's Avonds als de dieren op stok zitten strooit men per kop 10 gram. graan in het strooisel, dit vinden de dieren 's mor- gends bij het van stok vliegen, en ver warmen zich met het scharrelend te zoe ken. Om 7 1/2 uur geve men, weer per kop, 15 gram. klammig deegvoeder, bij koud- vorstig weder zal men dit voeder klam mig maken met warm water. 's Middags geve men 10 gram. in warm water, geweekte of gekiemde ha ver, en 's avonds vóór 't slapen gaan 25 a 30 gram korrelvoeder. Geheel den dag hebben de dieren vrijen toegang tot de droogmeelbakken. Bij dergelijke voeding, hoe goed be redeneerd ook, hoeft de toestand der dieren regelmatig nagegaan te worden. Zijn de dieren te vet dan vermindere men de tot vet aanzettende stoffen, zijn ze te mager dan doe men het tegenoyer- gestelde. Alle regelen van gezondheidsleer moe ten in den winter vooral stipt worden onderhouden. De drekplank hoeft eiken dag grondig gereinigd te worden en elke week degelijk ontsmet. Het geheele hok zal men regelmatig grondig reinigen, slaapstokken wasschen en bestrijken met eene goede oplossing creoline. Steeds zal men zorgen dat de lucht in het hok vereischt worde, en de slechte gassen worden verwijderd. Het drinkwater wordt, vooral bij vorst, niet ijskoud toegedient. Voederbakken, drinkemmers en leg- nesten mogen bij het reinigen niet ver geten worden. Óp tijd zal men de voe derbakken geheel ledig maken en gron dig ontsmetten. Oesterschalen, kalkafval, moeten ook regelmatig ter beschikking der dieren staan, wijl ze die stoffen noodig hebben om niet alleen de eieren te schalen, maar ook om er, de voor lichaamsonderhoud noodige minneralen, in te vinden. ««BRSMsSSBfflBBBBBaaSBBIBWMHMHBaBB Onze landbouwalmanak, de vierde, gaat eerstdaags verschijnen. Hij bevat eene heele reeks wetenschappelijke en leerrijke artikels. Over landbouwwetge- ving komen nuttige wenken voor, even als gedichtjes van onzen werkman- dichter en pittige verhaaltjes. Zoodat ditmaal voor het nuttige en het aange name gezorgd is. Elk Redtuzelver zal hem begeeren. Haast U dus op tijd uwe inschrijving te doen op ons bureel of bij uwen magazijnier. ws&MiBKiHaBnBiiBsaiBai&BHaBBaima Droge Bladeren Deze worden in ruime mate gebruikt voor het aanleggen van broeilagen. We weten bij ondervinding dat paardenmest in een laag van 0,60 m. dikte opeenge- tast, soms te zeer brandt en moet getem perd worden. Hoe dikwijls reeds hebben niet onbehendige of onvoorzichtige wit loofkweekers geen dure lessen gehad door het aanwenden van paardenmest, omdat ze het branden niet wisten te ma tigen. Droge bladeren en voornamelijk deze van eik en plataan zijn hiervoor allerbest geschikt. Men mengelt er de broeilaag mede en alle vrees voor te hevige branding is verdwenen. Doch niet alleen voor het matigen van broeilagen, ook voor het beschutten van weeke planten tegen den vorst, bewijzen ze ons uitstekende dien sten. Bij droog weder zal men ze dus, bij middel van een rijf, in hoopen verzame len om ze dan bij de hand te hebben, wanneer al te strenge vorst intreedt. We raden nochtans aan deze groenten terug te ontblooten als het weder zacht wordt want, meer groenten gaan te loor door verstikking dan wel eigenlijk door de koude. Windbrekers Deze worden het meest geplant langs het Noorden en het Westen om de koude winden gepaard met stormachtige regenbuien te breken. Ze zijn vervaar digd uit planken, stroo- of rietmatten om tijdelijk weeke planten te beschutten. Men gebruikt hiervoor palen die men stevig in den grond plaatst, op 1 m. tot 2 m. afstand van elkander. Bij middel van latten of ijzerdraad vestigt men er het gebruikte materiaal, 't zij planken of matten aan vast. Wanneer men bijvoorbeeld een be schuttingshaag plant dan kan een der gelijke windbreker goeden dienst klop pen tot de haag hoog en dicht genoeg is gegroeid om, dan zelf als windbreker dienst te kunnen doen. In groote tuinen en langs den noorderkant, kan men alle 20 tot 25 m. een dergelijke windbreker plaatsen, om den groei der gewassen, gedurende de Lente, te bevoordeeligen. Horden Als we gedurende den Zomer tijde lijk zaaiïngen of nieuwverplante gewas sen willen vochtig houden en hierdoor hun groei en ontwikkeling willen aan wakkeren, dan gebruikt men horden of schutsels gemaakt uit latten of wilge- takken waartusschen men een afstand laat van 1 tot 2 centimeter om niet hee- lemaal de zonnestralen te beletten, maar ze wel te verminderen tot groot voor deel van de planten. Met zelfde latten kan men ook oprol- lers maken als de jalousies onzer ven sterramen deze dienen dan om de kas sen te belommeren. Op regelmatige af standen zijn deze aan ijzerdraad vastge hecht. Een min kostelijk systeem van horden bestaat nog in bebladerde tak ken die ook voor 't belommeren dienst kunnen doen. De bloemisten maken er veelvuldig gebruik van en onder ons ge zegd is het beter dan witten, alhoewel misschien kostelijker. t:t 1 BBBBBBBBBBBK BBBBMS B«KS» JJKStllBn De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ougeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1930 | | pagina 1