Lijnkoeken en Meel Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Prachtig WINTERFEEST Landbouwweekblad Onrechtvaardige en on gegronde beschuldigingen tegen onze landbouwers» Een nieuw gevaar! op Zondag 25 Januari, om 4 *|2 uur zeer stipt Opgepast 2e Jaarlijksch Winterfeest Rond de Landbouwkrisis* Programma van het Kunstfeest t ZQNDAG*25| JANUARI 1931 Fr£s i 5 eenfticsi 13de JAARGANG Nt 6301 Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, Bureel en Redaktie: DE VI LAN DERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor en door de Landbouwers [De wet tot verhooging van het in voerrecht met 20 fr. per 100 kgr. op vreemden suiker welke onlangs werd afgekondigd, lokte op sommige banken der Kamer van Volksvertegenwoordi gers en bijzonder van socialistische en liberale zijde verwoed protest uit. Men verweet den landbouw dat hij aan protectionnisme deed, dat hij door bedoelde verhooging van invoerrecht de levensduurte bevorderde, dat hij het slechte voorbeeld gaf waarop de andere bedrijven zich zouden beroepen om bij de minste moeilijkheden op hunne beurt verhooging van tolrechten te vragen, dat de vermeetdering van invoerrechten indruischte tegen het ontwerp van tol- bestand, waarvan de Belgische Regee ring te Geneve het initiatief had geno men. Kortom dat de landbouweischen van aard waren om eene zware ontred dering te veroorzaken in onzen econo- mischen toestand. Dat de nijverheid ten opzichte van den landbouw door ons toltarief beschermd wordt in verhouding van 8 tot 1, werd natuurlijk zorgvuldig verzwegen. De landbouw werd eens te meer als zonden- bok behandeld en meest in de oogen der tegenstrevers van elk invoerrecht op vreemde landbouwprodukten, verder zonder morren den rol blijven vervullen, tegen de laagst mogelijke prijzen voe dingswaren en grondstoffen te leveren ten voordeele van de nijverheidal moesten onze boeren onder de vreemde mededinging dan ook met verlies wer ken. Zelfde standpunt werd nadien inge nomen door de vertegenwoordigers van Nijverheid en Handel in den schoot van den Economischen Raad naar aanleiding van de perekwatie van de invoerrechten op de haver. Talrijke leden van dezen Raad stemden enkel toe in de verhoo ging van het invoerrecht van 6 op 20 fr. op vreemde haver, op voorwaarde dat de landbouw geen verdere bescherming meer zou vragen. De heeren houden er klaarblijkelijk een aardige opvatting op na betreffende de regels van billijkheid en rechtvaardig heid. In de bijdrage onder hoofding "Twee maten en twee gewichten ver schenen in ons nummer van 23'Novem- ber 1929 hebben wij door enkele rubrie ken uit ons toltarief bewezen dat indien er tolbescherming bestaat, deze bijna uitsluitend ten goede komt aan de Nij verheid, terwijl de landbouw aan zijn eigen krachten wordt overgelaten. Wij keeren op dit punt niet terug, wij wenschen nochtans stil te staan bij het verwijt gericht tot onzen landbouw dat hij door verhooging van tolrechten te eischen op enkele producten een gevaar lijk precedent of voorbeeld zou schep pen. Onze tegenstrevers moeten toch weten dat België sedert jaren de zuivere of vol ledige vrijhandelspolitiek heeft vaarwel gezegd. Er bestaan immers niet minder dan 1216 rubrieken van invoerrechten in ons toltarief. En de overgroote massa dezer invoerrechten bestaan ten voor deele van de nijverheid. De bestaande rechten op landbouwprodukten n.l. 20 centiemen het kg. op de boter, 6 fr. de 100 kg. op de haver, 9 fr. de 100 kg. op de vroege aardappelen (primeurs), zijn toch niet noemenswaardig en maken slechts het effect van een druppel water in den stroom der 1216 inkomende rechten Vóór dat de landbouw zijn aanspraak op verhooging van invoerrechten deed gelden bestonden er dus 1213 gevaarlij ke precedenten allen gesteld door de Nijverheid. Dat ^edert den oorlog het nogmaals de nijverheid is welke uitsluitend de in voerrechten te zijnen voordeele ver hoogd zag, zullen wij uitwijzen door en kele posten uit ons toltarief gevende eenerzijds het tolrecht van toepassing vóór 1924 en anderzijds het recht dat werd ingevoerd na de herziening van ons tolstelsel in 1924. Wij houden ons hier uitsluitend bij de producten wier invoerrecht in de twee tolstelsels (vóór 1924 en na 1924) uitge drukt is in franken per 100 kg. Een ver gelijking met de vooroorlogsche rechten zou nog betreffenJer zijn I) Nijverheidsproducten gebruikt door de landbouwers. 14,40 fr. 40 fr. 24 75 24 84 24 75 3 5,50 16 28 Landbouwmachines Sikkels en pikken Schuppen Greepen en rakels Poetrellen Pindraad Producten der Groot-nijverheid Metalen dwarsbalken 16 fr. 40 fr. Lokomotieven 24 96-120 Rails 3 5,50 fr. Deze enkele voorbeelden, welke wij door talrijke andere kunnen vermeerde ren, volstaan om aan te toonen dat de eischen der nijverheid, wanneer zij be roep deed op eene verhooging van in komende rechten tot bevordering harer belangen, oneindig milder en gunstiger zijn bejegend dan deze van onzen land bouw. Deze vraagt nochtans maar en kel een perekwatie van vroeger bestaan de rechten om ze aan te passen aan de huidige minderwaarde van onze munt, ofwel tijdelijke maatregelen tot redding van sommige zijner bedrijfstakken door vreemde dumpingspraktijken met onder gang bedreigd. Wat de beschuldiging betreft, dat de verhooging van invoerrechten op vreem de landbouwprodukten inbreuk maakt op het ontwerp van tolbestand, waar van de regeering het initiatief heeft ge nomen te Geneve, moeten onze tegen strevers ook weten dat hier nogmaals het slechte voorbeeld niet uitgaat van onzen landbouw of van onze regeering. Pas hadden de besprekingen over de tolovereenkomst aanvang genomen of Duitschland verhoogde geleidelijk zijne invoerrechten op de vreemde landbouw produkten, zooals op de granen en de eieren. Frankrijk verscherpte onder meer zijn invoerrechten op de boter en de aardappelen. Italië en Frankrijk ver zwaarden onlangs hunne invoerrechten nog op de suiker. Benevens deze verhooging van in voerrechten voerden schier al deze lan den het stelsel der invoerbons in, wat in werkelijkheid een uitvoerpremie is voor hunne eigen produkten. De overtollige uitvoer naar België, welke het gevolg was van bedoelde han delspraktijken heeft de prijzen onzer in- landsche voortbrengsels sterk naar om laag gedrukt, zoodat onze boeren in plaats van inbreuk te maken op de be palingen van-het tolbestand er het slacht offer van zijn geworden. Op de gevolgen van het ontworpen tolbestand van Genève voor onzen land bouw keeren wij in volgende bijdragen breedvoeriger terug. Intusschen stellen wij vast dat onze landbouw, 's lands eerste nijverheid, in de meeste politieke en officiëele kringen nog steeds als ondergeschikte economische bedrijvig heid wordt behandeld. Voor zijne scherpe nooden heeft men er geen oogen of ooren. Men heeft hem enkel ruime aandacht verleend in betere tijden, om hem te beschimpen en te be lasteren en te bezwaren met tal van ver dachtmakingen die na grondig onder zoek zonder grond bleken. iSB^aun aucaaaB astaa aauasBa assmsa» Lijnkoeken zijn de vaste overblijfsels van lijnzaad, waaruit door de drukking van machtige pressen de olie is geperst. Er blijft steeds een deel vettigheid in de koeken aanwezig, die schommelt tus- schen 6 a 9 °/o. Verders houden zij van 28 tot 38 °lo eiwit in en door de verhou ding van vet en eiwit zijn lijnkoeken een zeer goed voedsel voor het vee. Er zijn verschillende soorten van lijn koeken, en van zeer verscheidene samen stellingen. 1Amerikaansche koeken meestal van beste zaad geslagen en zeer droog. De inhoud schommelt van 5 tot 7 vet en van 34 tot 38 eiwit. Ze zijn de beste die hier aan de markt komen. 2. Inlandsche lijnkoeken geslagen bij onze olieslagers, zijn zeer verschillend. Sommige fabrikanten durven de koe ken breken en eene tweede maal persen, mei; bijvoeging van water en meer din ged. Andere leveren goede produkten, In 't algemeen houden deze koeken wat meer vet in, maar 3 tot 5 °/0 minder eiwit. Ze worden ook ter beurs verhan delt aan prijzen van 5 tot 10 fr. de 100 kilos minder dan de Amerikaansche. Het is dus voor het lijnmeel van groot belang dat de koeken goed zijn in geval men goed meel wil maken. Het meeste belang berust echter bij het malen. Men kan de koeken malen zooals ze zijnzuiver en zonder toevoe ging. Men kan er echter 5 tot 10 °/o water aan toevoegen, wat echter geen vergift is, maar weinig kostHet meel zal in dit laatste geval vettiger en mal- scher zijn en de gewone mensch zal ge- looven dat het opperbest is, alhoewel het aldus 10 a 15 fr. minderwaardigis. Men kan er ook stof, pellen, en meer in malen en zoodoende een zeer gevaar lijk voedsel voor de dieren bereiden. In alle geval bekomt men door toe voeging van water of stof zeer goedkoop meel en het gebeurt niet zelden dat som mige leveranciers hun meel goedkooper afgeven dan hunne koek Hier schuilt bedrog en goedkoop meel moet ontleed worden vooraleer er de echte waarde van te kunnen bepalen. De wetgeving in België is echter veel te zwak op dit gebied, en meermaals in ons blad en op congressen vroegen we verscherping van de wetgeving in zake vervalschingen. Vooral in onze krisistijd dat vele men- schen alleen de prijs in 't oog hebben zou de wetgeving de landbouwer moeten beschermen tegen alle bedrog in zake veevoeders en meststoffen. Want steeds zijn er lieden die willen een "occasie,, of nen "hasaard,, doen aan kleine prijskens en zich soms zoo deerlijk laten beetnemen Landbouwers vergeet niet uwe fruit- boomen van Rupsenpoppen te reinigen. Zoo dit niet gedaan is vóór 15 Februari zijt gij strafbaar. Zie verder in ons blad de lijst der ont- smettingsstoffen na, tegen schadelijke in secten en zwammen, en die wij voor- deelig kunnen aanbieden. In onze huidige landbouwkrisis zijn nog een paar takken die niet zoozeer aangetast werden en hier noemen we vee- en zwijnenkweek Het schijnt echter dat ook dees vak ken, gevaar loopen schipbreuk te lijden, en wel door den buitenlandschen aan voer van levend vee en geslacht vleesch. We vernamen dees week dat er rund- vleesch van Deensche afkomst aan spot prijzen op onze markten komt en hebben niet gewacht een dringend verzoek te sturen aan onzen Minister van Land bouw. Zal de Minister nu een stap doen ten voordeele van onze landbouwers, of zal hij met gekruiste armen den toestand bekijken De tijd zal het uitwijzen In alle geval vinden wij het ongehoord dat ons land maar steeds het openbaar terrein blijft, waar alle vreemde landen hun overvloed komen neergooien ten nadeele van onzen inlandschen land bouw. Frankrijk met bloem, Rusland met granen, Duitschland met zwijnenvleesch en nu Denemarken met rundvleesch! Hop, boter, groenten, alles komt hier vrij binnen, terwijl onze producten over al door een chineesche muur afgesloten worden Waarom komt geen einde aan dezen onhoudbaren toestand? Ziehier de brief aan den heer Minister gezonden. We wachten dringend zijn antwoord. Aalst 20 Januari 1931. Aan den Heer Minister van Land bouw, Brussel. Hooggeachte Heer Minister, We aanzien het als eene plicht Uwe welwillende aandacht te trekken op den invoer van geslacht rundvleesch van Deensche afkomst. Volgens bekomen inlichtingen wordt dit vleesch verkocht tot 8 fr. de kilo wat naar ons dunkens een prijs is die zeker aan dumping riekt. Een streng en haastig onderzoek zou ons ten zeerste verplichten in naam van al de veekwee kers van ons land. We betrouwen op Uwe welwillend heid, gezien den ernst der zaak, want dit is de vernietiging van den besten tak van onzen landbouw, en danken U op voorhand. Met bijzondere Hoogachting. JLrnJl 3AI DEED De Jeugdvereeniging Redt U Zeiven noodigt hare leden uit tot het welke ditmaal zal plaats hebben in onze afdeeling Herzele, bij Mr VICTOR D'HAESE, MARKT, HERZELE Mr C. Muylaert. Mr C. Muylaert. Mr R. De Vuyst. Mr C. Muylaert. Mr C. Muylaert. Mr J. De Clippel. Mr C. Muylaert. - P DEEL - 1. Openingstuk voor klavier, 2. Al Bloemen, van A. Bayens, te zingen door 3. Ik zinge, van J. Cammaevt, 4. Ik ben nen boer, 5. Het Werkmanslied, van A. Latte 6. Mieke lief, door C. Muylaert, 7. Luimige Deklamatie door 8. Van 't Kosterken, van Hullebroeck, te zingen door - IP DEEL - 1. Een kwartiertje theorie, kort blijspel door MM. R. Van den Neste. R. De Vuyst enCie. 2. Van een kuske en een kwezelken, van Bayens, doorMrC. Muylaert. 3. De» Koninck verlost, van A. Rodenbach, door J. De Clippel. 4. Het schoonste, van A. Bayens, C. Muylaert. 5. Mijn parapluie, R. De Vuyst. 6. Lied van den fabriekwerker, van J. Cammaert, C. Muylaert. 7. Merel, van Gust Neer, te zingen door C. Muylaert. Tusschen de nummers in zal Heer De Clippel spreken over de werking der Jeugdvereeniging in onze afdeeling Herzele. Na het Feest GEZELLIG SAMENZIJN, waaronder TOMBOLA met prachtige prijzen. De nummers der kleedkamer zullen dienen voor de trekking. Dit feest is uitsluitend voor de leden. De lidkaart zal streng geëischt worden. Deze die uit Aalst meegaan gelieven om 2 1/2 uur aan de statie te zijn. We komen terug uit Herzele om 9 uur 17. Er zal een autobus vertrekken van uit Denderhautem, Dorp, om 3 1/2 uur uit Heldergem, om 4 uur, aan de kerk. Terugkeer volgens beliefte. L JlIL I AG Van heden af kunnen de leden der Jeugdvereeniging hunne lidkaart voor 1931, recht gevende op alle feestenen uitstappen gedurende het jaar, afhalen op ons bureel te Aalst, De Vilander- straat, 2, of bij de volgende leden van het feestkomiteit Juffers Germaine Caudron, Moorsel Irène Baeten, Heldergem Maria Parent, Steentje, Lede Maria Haegeman, Herzele. Mar. Saeys, Moorselb. Aalst G. De Baetselier.Binnenstr. M.M. Victor Van den Haute, Ninove Aug. Van Nuffel, Herdersem Jan Possemiers, Hofstade Gustaaf Goubert, Denderhautem Jos. De Clippel, Woubrechtegem Hector Van Cromphout, Meire Albert Schockaert, Erondegem G. Bolanger, Gentsch.st.w., Aalst Louis Merchiers, Herzele. Victor D'Haese, Markt, Herzele. Arsène Busschaert, Nieuwerkerk. Constant Coppens, Haeltert Leon Ermens, Hekelgem Hugo Cooreman, Wieze. Men kan ook schriftelijk zijn aanvraag doen, de kaarten zullen bezorgd worden. Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Op Maandag 2 Februari (O.L.Vr. Lichtmis) geven we in Aalst ons de leden der Jeugdvereeniging GRATIS aangeboden. Niemand zal toegelaten worden dan op vertoon zijner lidkaart voor 1931. Wie dus nog niet voorzien is van een nieuwe kaart gaat aanstonds bij een on zer afgevaardigden, alwaar ze nog te verkrijgen zijn. Toekomende week geven we meer nieuws over het feest. De landbouwkrisis is tegenwoordig het aktueele en veel besproken vraag stuk. Men spreekt over produktiekos- ten, pachten, loonen en belastingenvan toltarieven en beschermingsmaatregelen die sommige landen stellen. De wereld- voortbrengst en de hiermede verband houdende wereldmarktprijzen komen aan de beurt. Iets echter dat niet of aarzelend aangeraakt wordt, is de vraag of de kleinhandelsprijzen wel overeen stemmend zijn met deze van de voort- brengst. Of het produkt niet te zeer be last is in de etappe die het doen moet van den voortbrenger tot den verbruiker. Op eene vermindering van voort- brengstkosten kan of mag men niet re kenen, zoolang de onkostenpacht, loo nen enz. niet gaan dalenimmers de boer verkoopt reeds met verlies, omdat de groothandelsprijzen, door welke oor zaak ook, te laag zijn. Wanneer men echter de details-prijzen nagaat, be merkt men dat het verschil in deze, in vergelijking met die van den groothan del, te aanzienlijk is. De boer verkoopt zijnen oogst, zijn vee, zijne eieren, zijn hop, al zijne pro dukten als ze markt-klaar zijn aan een bepaald afnemer. Hij ontvangt de prij zen van den groothandel, verminderd met de kosten van vervoer, dus minder dan de prijs van de wereldmarkt. Hij ziet af van verdere bemoeiingen, dus ook van verdere winst. Hier kan opgeworpen worden, dat eene vereeniging zich kan gelasten met het verder aan den verbruiker brengen. Dit is best mogelijk, doch onze koope- raties staan doorgaans nog niet zoo ver. Men bemerkt dadelijk dat in deze weg die de produkten af te leggen heb ben, iets mangelt, dat een schakel in die ketting tusschen voortbrenger en ver bruiker ontbreekt, en dat dit in nadeel van beiden is. Wat doet de nijverheid Zij koopt grondstoffen tegen groothandelsprijzen; MMmnMPe r ir i ii" -inr iimnu mmrn nr» ii m »ii wwiiiiiMnwiiini «Mimi n m m 11 11 in v i 11 De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Invoerrecht Invoerrecht vöór 1924 sedert 1924 per 100 k. per 100 k. SIWBHOni BiSBHHB s32S5»iS®P SHBI

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1