Jeugdvereeniging Redt U Zeiven Tweede WINTERFEEST Landbouwweekblad Hef tolbestandva» Genéve en onze landbouw V arkensziekten Plantaardappelen Forten of Dijken DAG Invoer van Deensch Vleesch ZONDAG 1 FEBRUARI i931 PfJj» 25 ceiüetj» 13de JAARGANG Nr 631 Bureel en Redaktie: DE VILANDERSTRAAT, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. Voor cn door de Landbouwers Arbeid adelt Abonnementsprijs t 12,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord, HJZooals wij meedeelden in de bijdrage "Onrechtvaardige en ongegronde be schuldigingen tegen onze landbouwers verschenen in ons vorig nummer, wen- schen we hier nader te onderzo ïken welke gevolgen het tolbestarid van Ge- néve bracht voor onzen landbouw. ^Wij zeggen in ons vorig artikel dat onze landbouwers verre van inbreuk te maken op de bepalingen van de tolover- eenkomst er het slachtoffer van zijn ge worden en zullen het hier aantoonen Doel van het tolbestand was 1) het consolideeren tot 1 April 1931 van de van kracht zijnde handelsverdragen en bijgevolg ook van de tolrechten welke als geconsolideerd of bestendig in de onderlinge handelsverdragen tusschen de verschillende landen waren opgege ven 2) de niet geconsolideerde rechten slechts laten te verhoogen door de on- derteekenende landen, na voorkennis van 20 dagen, en mits toelating voor het land dat zich door de verhooging van rechten geschaad zoude achten te onder handelen met dit welke de verhooging heeft ingevoerd, teneinde het gebroken evenwicht te herstellen en desnoods de overeenkomst op te zeggen. Wanneer men weet dat voor een groot aantal producten in de meeste lan den de rechten niet geconsolideerd zijn, zal men dadelijk vaststellen dat er nog meer dan gelegenheid genoeg voorhan den is voor de verschillende aangesloten staten om hunne inlandsche voortbren gers te beschermen tegen vreemde me dedinging. De tolovereenkomst welke door de afgevaardigden der verschillende staten onderteekend was diende om van kracht te worden goedgekeurd door deze staten uiterlijk op 1 November 1.1. Welnu op bedoeld tijdstip was te Genéve enkel bericht van goedkeuring ontvangen van acht der onderteekenen- de staten, waartusschen België. De protectionnistische landen zooals Frankrijk en Duitschland hadden hunne goedkeuring nog niet gegeven, zoodat het tolbestand op groote schaal tot mis lukking gedoemd scheen. Het vraagstuk werd dan dezer dagen opnieuw te berde gebracht naar aanlei ding van het ontwerp van den Franschen minister Briand tot stichting van de Europeesche Unie op economisch en politiek gebied. Na langdurige en lastige besprekingen zijn de buitenlandsche ministers der ver schillende Europeesche landen tot eene reeks besluiten of resolutiën gekomen welke enkel eene theoretische beteeke- nis hebben en waarvan de uitwerking werd opgedragen aan daartoe ingestel de commissiën. Onder meer werd een resolutie aangenomen tot verstrekking van landbouwkredieten aan de Oost- Europeesche Staten, tot het treffen van maatregelen voor doel hebbende de af name te verzekeren van de hoeveelheden graan welke bepaalde landen nog in stock hebben, enz. Of de aangestelde commissiën het echter tot practische uitslagen zullen brengen zullen wij eerst binnen enkele maanden kunnen vernemen. Intusschen zullen de verschillende Re geeringen voortgaan met hunne eigene voortbfengers hulp te bieden in hunnen benarden toestand door de middelen die hun het dichtst bij de hand liggen name lijk het verhoogen der tolrechten op vreemde concurreerende producten. In strijd met den geest van de ontwor pen tolovereenkomst hebben verschil lende landen sedert 24 Maart 1930, da tum waarop het tolbestand het licht zag, hunne invoerrechten op landbouwpro- dukten merkelijk verhoogd. Hunne be doeling hierbij was een verworven toe stand te scheppen waarop zij zonder eenig nadeel enkele toegevingen zouden kunnen doen bij de onderhandelingen met de andere landen inzake afsluiting van de tolovereenkomst. Hieronder volgen enkele vergelijken de voorbeelden van invoerrechten ge heven door de bijzonderste landen op sommige landbouwprodukten a) voor het tijdperk 1 September 1929 tot 17 Februari 1930 (datum waarop de onder handelingen voor het tolbestand aan vang namen) b) van 17 Februari 1930 tot 24 Maart 1930 (datum waarop het tolbestand onderteekend werd) c) van 24 Maart 1930 tot half Juli 1930. Goederen I. - FRANKRIJK. Invoerrechten p. 100 kg. 1) Tafelfruit of ander fruit, natuurlijk of verduurzaamd 2) Suiker volgens aard en hoedanigheid 3) Aardappelen versch, ingevoerd van 1 Maart tot 31 Mei ingevoerd gedurende ander tijdstippen in gedroogde schijven in vlokken uitsluitend voor veevoeder andere in schuim of in vlokken 4) Tarwe, spelt, masteluin, granen 5) Geplet graan en zemelmeel, behelzende meer dan 10 t. h. bloem 6) Bloem volgens builing 7) Beetwortelen a) versche b)gedroogde in stukken of poeder 50 fr. 135 fr. 97,5 tot 136,5 tot 100 fr. 168 fr. 15 fr. 21 fr. 3 fr. 6 fr. 15 fr. 21 fr. 7,5 fr. 10,50 fr. 20 fr. 28 fr. 50 fr. 80 fr. 80 tot 115 fr. 1 fr. 12 fr. 5 fr. 100 fr. 80 fr. 128 fr. 128 tot 185 fr. II. DUITSCHLAND 1) Rogge 6 mk. 9 mk. 9 mk. 15 mk. 2) Tarwe en spelt 6,50 mk. 9,5 mk. 9,5 mk. 12 mk. 3) Gerst 5 mk. 9 mk. 9 mk. 10 mk. 4) Haver 6 mk. 8 mk. 8 mk. 12 mk. 5) Versche aardappelen van 15 Februari tot 31 Maart 4 mk. 20 mk. 6) Suikerbeeten, versch vrij 3 mk. gedroogd 1 mk. 10 mk. 7) Hop 150 mk. 225 mk. 8) Druiven (in trossen) 45 mk. 75 mk. 9) Paarden per stuk en kostende tot 300M. 30 mk. 150 mk. Goederen 1) Bloem a) van tarwe b) van witte maïs 2) Griesmeel 3) Tarwedeeg 4) Brood en scheepsbeschuit III. ALIË IV. 1) Rogge, gerst, haver 2) haver 3) graan 4) ongezift roggemeel 5) gezift roggemeel 6) haverbloem 7) gerstebloem Deze enkele voorbeelden van ver hooging van invoerrechten zouden wij met eene lange lijst kunnen vermeerde ren. Wij kunnen ons echter die moeite sparen, gezien de enkele staaltjes hoo- ger aangehaald duidelijk bewijzen dat de betrokken landen, niettegenstaande de onderhandelingen voor een tolover eenkomst, er geen graten in gevonden hebben de vreemde mededingers van hunne markten te weeren door steeds toenemende invoerrechten. Sedert Juli 1930, waarop wij ons ver gelijkend overzichtstaatje sloten, hebben Frankrijk en Duitschland overigens hunne invoerrechten nog verzwaard op sommige landbouwprodukten, terwijl zij er niet tegen opzagen den uitvoer hunner eigene voortbrengselen te be vorderen door het stelsel der invoerbons. Wat geschiedt er intusschen in ons land Wanneer de landbouwers een pere- kwatie vragen van de vroeger bestaan de invoerrechten op sommige produk- ten zooals op de haver, of wanneer zij een tijdelijke lichte verhooging van tol rechten vragen, ten einde bepaalde be drijfstakken van den ondergang te red den zooals bv. de suikerbeetteelt, dan komt er in sommige middens verwoed verzet los tegen deze rechtmatige eischen en wordt den landbouw beschuldigd het tolbestand van Genéve den grond in te boren. Wil men dan in bedoelde middens misschien dat alleen de Belgische land bouw de rol van gefopte spele in de ontworpen tolovereenkomt Indien men het niet wil, dan moet men ook aannemen dat onze regeering door gepaste tegenmaatregelen onzen landbouw verdedige tegen de invoerbe- lemmeringen en verboden die den afzet onzer produkten in het buitenland ver hinderen. Wij blijven zooals wij hier vroeger reeds dikwijls herhaalden partijgangers van een gezonde vrijhandelspolitiek, op voorwaarde dat deze ook worde ge volgd door de andere landen. Doch on ze grenzen wijd openzetten voor de vreemde producten, wanneer deze van onzen landbouw geen toegang vinden tot de buitenlandsche markten, ware niet minder dan moord plegen op onzen landbouw. 20,30 20,30 26,50 26 26 FINLAND 0,50 0,15 0,75 0,65 0,95 0,55 0,80 Invoerrechten per 100 kg. 23,70 23,70 29,40 30 30 0,75 0.25 1,~ 0,90 1,30 0.80 1,~ S- c -S 1-1-30 id. id. id. id. id, id. Wij keuren het goed dat onze regee ring hare krachten inspant om een tal vergelijk tot stand te brengen tusschen de Europeesche volkeren, doch, waar talrijke onder hen tot heden blijk hebben gegeven van weinig goeden wil bij de verwezenlijking van die overeenkomst, betreuren wij dat onze Regeering meest al te traag en niet doeltreffend genoeg is opgetreden tot verdediging der belangen onzer voortbrengers tegen den onwil en het eng geestig economisch nationalisme van bedoelde landen. aug»3s«s» De aandoeningen van het zenuwstel sel bij de zwijnen zijn niet zeer talrijk. Wij mogen dit voorzeker als zeer ge lukkig aanzien, want het regelmatig, wetenschappelijk onderzoek van zulk ziek varken valt zeer moeilijk. In het onderzoek moet men zich beperken tot hetgeen men ziet, en de bestatigde ziek- tekenteekens brengen ons zeer moeilijk op den rechten weg tot het herkennen der werkelijke kwaal die het varken kwelt. De ontsteltenis of liever de stoornis der zenuwen kunnen door verscheidene oorzaken teweeggebracht worden, na melijk door besmettelijke ziekten, door woekerdiertjes en door vergiftiging. Een der eerste kwalen is de vallende ziekte bij de viggens, eene ziekte die zeer fel gelijkt door de ziektekenteekens, zooals stuiptrekkingen, op de vallende ziekte bij de menschen. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een worm, blaasbandworm genaamd. In het begin der ontwikkeling van dit woekerdiertje kan men ziekteverschijn selen op de hersens waarnemen, omdat de kiem van den lintworm in de hersens dringt en de vallende ziekte veroorzaakt. Maar daar deze kiem zich in de hersens niet verder kan ontwikkelen, sterft zij er spoedig en de ziekte duurt maar eene korte tijdspanne. De ziekteverschijnselen zijn zeer dui delijk waar te nemen, want het varken draait op zich zeiven rond juist zooals een hond die naar zijn staart wilt grij pen en al spelende ronddraait. Soms krijgt het varken stuiptrekkin gen of wordt het duizelig en begint met de tanden te krijzelen maar het kan De Jeugdvereeniging Redt U Zei ven noodigt hare leden uit tot het in ons lokaal De Koornbloera, Groote Markt, Aalst, op MAANDAG 2 FEBRUARI (O. L. Vr. Lichtmis) om 6 uur stipt. Het Feest is GRATIS voor de leden. De lidkaart voor 1931 zal streng geëischt worden. Op den dag van het Feest worden geen lidkaarten gegeven. Iedereen wordt verwacht. Het zal cr aan leute niet ontbreken. SCHOON MUZIEK met PRACHTIG JAZZBAND-ORKEST. 3EE3E EEE10 ook blind geraken. Vallende ziekte kan ook bij andere i ziekten waargenomen worden, namelijk als de varkens aangetast zijn van kwa den afgang en darmontsteking, van var- kenspest, van besmettelijke longontste king, van roodvonk (Sint Antonius vuur), j van varkenspokken of van beenderziek te. Veelal ziet men viggeren vallende ziekte krijgen omdat er wormen in hun darmen woekeren, bij voorkeur bij vig gens van een tot drie maand. Maar de viggens kunnen nog een soort vallende ziekte krijgen, die veel be langrijker is en die voorkomt op het oogenblik dat de viggens gaan eten en een eersten slok hebben gedaan. Houdt zulke viggens in 't oog en wat ziet gij wanneer ze beginnen te eten. Zij steken hunnen snuit in den trog, doen een slok, deinzen eensklaps achteruit en slaken een scherpen schreeuw. Gansch het lichaam begint te beven, daarna vliegen ze achterover of op hun zijde, waarna de pooten slaan alsof het viggen wilde loopen, de tanden klappe ren opeen, in een woord een echte aan val van stuipen. Zulk een aanval duurt gewoonlijk van een tot vijf minuten, de ademhaling ver snelt, en de slijmvliezen zijn vol bloed geschoten. Bij zulk een aanval kunnen de viggens sterven (ze kunnen er in blij ven, zeggen de boeren) omdat ze bij hevige stuiptrekkingen versmachten. In eene kudde viggens kunnen er ver scheidene aangetast zijn van vallende ziekte, of anders het eene viggen kan na het andere ziek worden. En wat heel wonder is, is namelijk het volgende de aanval eens voorbij, gaat het viggen al slenterend naar den trog en eet verder zijn eten uit zonder ongemak. Na een aanval zijn de vig gens dom, staan ze recht dan wankelen ze en zijn buiten adem. Sommigen viggens bloeden hevig uit den neus. Buiten deze aanvallen van vallende ziekte, kan men onmogelijk bemerken dat de viggens ziek zijn. Bij de lijkschouwing van zulk viggen, gestorven na een aanval, vindt men zeer weinige letsels, nochtans is er gewoon lijk darmontsteking, buikvliesontsteking, maar meestal vindt men wormen. Meer dan vijftig per honderd der vig gens aangetast van vallende ziekte ster ven ervan. De behandeling is natuurlijk zeer ver schillend, naar gelang de oorzaken der kwaal, en moet overeenstemmen met de herkenning der ziekte. Is de kwaal door wormen veroor zaakt, geeft dan wormpoeder en daarna afdrijvende geneesmiddelen. Sommigen prijzen ten zeerste eene aderlating aan, in de ooraderen bijvoorbeeld. Anderen, steunend op een goede er varing, hebben steeds goeden uitslag wanneer zij de zieke viggens twee da gen zonder eten laten, een geneesmiddel (pilocarpine) inspuiten en daarna veran deren van eten. Viggens kunnen ook een geraaktheid krijgen hoe het komt weten wij niet juist, maar gezonde viggens kunnen eensklaps na drij, vier weken eene knel ling of belemmering krijgen in het ach tergestel, waarvan zij moeilijk kunnen gaan, in een woord verlamming, zonder dat de viggens den eetlust verliezen of stuiptrekkingen krijgen. Zoo deze dan niet goed gevoederd worden, vermageren ze spoedig en ster ven weldra. Maar worden ze goed ge voed, dan blijven ze leven ze kruipen voort en blijven op de knieën zitten, juist zooals in geval van beenderziekte. Al de viggens van een kudde kunnen het een na het andere ziek worden op weinige dagen tijds. Zoo men bij het begin ingrijpt, kan men de kwaal wel te keer gaan in de meeste gevallen geeft men traan, een soeplepel of twee dagen, en daar de viggens meestal genezen, moeten wij wederom denken dat de oor zaak der ziekte gelegen is in eene onder voeding of gebrekkige voeding. Soms kan men bij zeer kleine viggens regelmatige schokken in 'het lichaam waarnemen. De koppen worden heen en weer geschud en de ledematen krij gen trekkingen. Deze ziekte wordt Sin ter Wijendans of Sint Vitusdans ge naamd. Tegen deze ziekte kan men in spuitingen geven, maar 't helpt weinig. Moesten de viggens soms etterbuilen krijgen op de hersens, dan verliezen ze het evenwicht, wankelen bij het gaan, draaien rond hals over kop of op zich zelf zooals honden die met hun staart spelen. De ziekte is gemakkelijk te herken nen, het dier behandelen baat weinig, daarom is het best zulke dieren af te maken. Dr v. J. W. Landbouwers vergeet niet uwe fruit- boomen van Rupsenpoppen te reinigen. Zoo dit niet gedaan is vóór 15 Februari zijt gij strafbaar. Zie verder in ons blad de lijst der ont- smettingsstoffen na, tegen schadelijke in secten en zwammen, en die wij voor- deelig kunnen aanbieden. Overal bijna uitgeput. Achterblijvers krijgen eene dure les. Dees week zullen we nog inschrijvingen aannemen en zul len ze nog kunnen uitvoeren. mnSSBHtiflflSMBRBiHgBBHaBRBBBBBB Verleden week schreven wij in De Koornbloem dat de laatste tak van onzen landbouw die geen verlies geeft, onze vee- en zwijnenkweek, groot ge vaar loopt, door den massa-invoer van Deensch vee en geslacht vleesch. Uit vertrouwbare bron vernemen wij dat, ondanks krachtig protest, onzen minister van Landbouw toeliet verleden week 80 wagons van 20 of 1600 stuks vee in te voeren. Dat in het slachthuis van Cureghem ook 75000 zwijnen toe gekomen zijn en dit alles aan spot prijzen. Wij kunnen ook bevestigen dat een aantal agenten steden en belangrijke gemeenten afloopen, om overal verkoop huizen in te richten en meenen zelf te weten dat in Aalst er reeds één of meer dere bestaan. Wij teekenen nogmaals protest aan te gen de handelingen van onzen goed- zakkigen minister van Landbouw, die deze loensche handeling van Denemar ken, deze dumping toelaat. Van verschillige streken krijgen wij berichten dat door de langdurige regens het waterpeil aanzienlijk stijgt. Er is reeds een dijkbreuk in St Pieters-Leeuw, die een heele omtrek blank gezet heeft. Het water in de Maas stijgt aanzien lijk, en onze Vlaamsche oeverbewoners, vragen zich beangst af wat de dag van morgen hun brengen zal. Een niet te ■WflBliWlltU .r;,^»yJtMMaCTig»^«WimillMW«ii»r.MMl««l ltl)r_X "Ijl I Wjl nillj aiw<wgiww»<''iM>'i^MM>i>fmwwiiiiM wwiMimwnm De medewerkers zijn verantwoordelijk voor faun bijdragen. Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. op 1-9-29 nieuw tarief op 24-3 30 nieuw tarief op 24-3-30 goud lira's In Finl. mark Nieuwe goud lira's In Finl. mark Opmerking. O l ro m O CL i ITi CO CD Opmerking. IBS

De Koornbloem | 1931 | | pagina 1