m Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE BE LA DEM Moederbeeld Wioterzorgeo voor de Fruitboomen Doelmatige Drameering* Ons Jeugdfeest te Herzele Yoor ai uie bankbewerkingen en geldplaatsingen Een goede en snelwerkende Meststof Zondac 1 Februari 1931 Beeld gebogen door de jaren Zorgen, kommer, lijden, sparen Zijn in 't voorhoofd Je gegriefd. Al gegeven met zoo n liefd'. Beeld, vol offers.., immer geven Niet eens om zich-zelve leven. Zelfs geen appel voor den dorst Neen... Je hield de drooge korst. Altijd zachtheid... Welke goedheid Op Je lippen... welke zoetheid In Je oogen... op Je mond T' puurste van Je zielegrond Dagen, nachten hoü'n de wake. ...Hoe Jouw hart bij 't ziekbed krake; Krone zwaar van sterk geduld Heeft Je ziel met goud gevuld Onder haren wit-vergrijzend Ligt Je voorhoofd immer peinzend Hoe Je toch een middel vindt Om te redden ieder kind ...Moest het Sterven voor ons allen ...Zelf Je levenshoop vergallen Grooter liefd' heeft niemand niet, Dan die 't leven daarvoor biedt Dat te peinzen... dat te voelen 'T doet me 't bloed in d'adren koelen Sterf nietMoeder... blijf gezond Missen kan ik Je... geen stond. Ach ik weet me nu zoo kleene, 'K was eens zondig Zie hoe 'k weene En m'n ziel in tranen baadt Sluit me door Je grootsch erbarmen In de weelde van Jouw armen Beeld dat eeuwig voor me staat Nele. awasss* bbhb 2tassi2«:tóJS:s»BiHi De ondervinding leert ons dat, om van onze boomgaarden de grootst mo gelijke voortbrengsten te bekomen, wij zoowel als voor al de andere teelten moeten meegaan met den vooruitgang. Ook onze fruitboomen moeten we verzorgen om een gezond gewas en on beschadigd fruit te verkrijgen. Het volstaat niet inderdaad, 's Win ters en in de Lente, den grond op te hakken en om te zetten door ploeg of spade, meststoffen uit te strooien en boompjes te steunen. Nog andere zor gen hebben een even grooten einduitslag op de opbrengst als de teeltbewerkingen welke wij komen op te sommen. Wat dient er hoofdzakelijk gedaan Stam en dikke takken, zoover men ze bereiken kan, behooren grondig gezui verd, dat is hun ontdoen van allerlei schadelijke diertjes en mossen die leven ten koste van de levenssappen der plan- tendeelen waarop zij zich gevestigd heb ben. Het is inderdaad door de schors dat de lucht in den boom dringt om er aan de levensverrichting van de plant mede te werken, alsook bij te dragen tot de scheikundige veranderingen in het sap of in de weefsels. Alle oude en losliggende schors, mos en andere onreinheden worden met zorg weggenomen of afgekrabd. Zulks ge schiedt het doelmatigst met een stalen borstel of een boomkrabber. Het is van groot belang het afkrabsel, schors en mos aan den voet van den boom niet te laten liggen, velen bekom meren er zich niet om, en nochtans het bevat insekten, poppen, larven en eitjes die daar tusschen het gras of hout niet zullen omkomen. In het volgende voorjaar zullen de meeste insekten en uit de pop en eitjes komende kevertjes wederom de boomen aantasten en hun vernielingswerk voort zetten. Het sleunen der fruitboomen d i. het wegnemen der overtollige takken, moet geregeld alle twee of drie jaar on derhouden worden, om niet genoodzaakt te zijn te veel en te dikke takken weg te nemen. Welke takken moeten door het sleunen worden weggenomen? Deze die te veel neerhangensomtijds kan het ook volstaan deze gedeeltelijk in te korten. Verder de takken die elkaar kruisen, deze die kankerwonden dragen, die een slechte richting nemen, de tak ken die zich al te sterk ontwikkelen en alzoo het evenwicht der kruin verbreken. Als het wegnemen van zulke takken een leemte in de kruin zou veroorzaken, dan kort men ze op een zijdelingsche vertak king in. De takken die valsche koppen maken moeten ook weggenomen worden en dit geldt vooral voor de perelaars. In een woord, men zorgt voor een goede luchtige kruin en dit vooral te midden zonder gaten te maken. Het wegnemen van takken moet zoo dicht mogelijk te gen den stam of takfgedaan worden, waarop ze ingeplant staan, bijgevolg zonder een voet te laten, om het ontstaan van talrijke scheuten te beletten. De wonde tracht men zoo zuiver mogelijk te hebben en de groote wonden worden met koolteer. overstreken. Jonge boomgaardboomen moeten ge snoeid worden om een goede kruin te ontwikkelen. De snoei bestaat in het inkorten van de verlengenissen der hoofdtakken om aan deze meer stevig heid te geven en om vroegtijdig klein hout te bekomen dat het eigenlijke vruchthout is. De verlengenissen worden gewoonlijk ingekort op de 2/3 van hun lengte opeen oog naar buiten. Heeft men te weinig jonge hoofdtakken, dan snoeit men korter om vergaffelingen te beko men. Is het evenwicht verbroken, dan snoeit men de verlengenissen der te veel vooruitloopende takken korter in om ze in te houden. Behalve het inkorten der jonge ver- lengtwijgen neemt men de gulzige twij gen weg die ontstaan zijn door de vorige snoeiing. De kloeke, normale twijgen, die zich onder de nieuwe verlengenis ontwikkeld hebben tengevolge der vori ge snoeiing, snoeit men korter in, als deze niet moeten dienen voor hoofdtak zijn ze te talrijk ontstaan dan dunt men uit. Als het hout bevroren is, worden sleu- ning en snoei onderbroken. De kankerwonden worden zou zuiver mogelijk uitgesneden en ingesmeerd met koolteer of met een oplossing van 10 tot 25 carbolineum, nadien toegeplakt. De gewone rupsennesten en de ringe tjes om de jonge takken, welke men met de hand niet kan vatten, worden met de rupsenschaar afgeknipt en verbrand. Dit is ten andere door de wet voorgeschre ven; daarover meer in een volgende bijdrage. De vangbanden die rond de stammen van de boomen gelegd werden in 't najaar worden nu afgenomen en verbrand. Na deze reiniging mag men niet nala ten de boomen te bespuiten met een op lossing van vruchtboomcarbolineum of solbar. Het bereiden van die oplossin gen is zeer eenvoudig en vlug uit te voeren, zonder gevaar voor de perso nen, die met de bereiding en bespuiting gelast zijn. De oplossingen kunnen vol doende sterk gemaakt worden om de in sekten te dooden zonder schade aan de boomen te "veroorzaken, alleenlijk bij de perzikboomen moet men voorzichtig zijn. Deze verdragen maar een oplossing van 5 °lo voor de carbolineum t.t.z. dat een oplossing van 100 1. bestaat uit 5 kg. carbolineum en 95 1. water; en 3 °/o voor de solbar. Voor al de andere fruitboomen neemt men als regel een oplossing van 10 °/o vruchtboomcarbolineum of 3 °/o solbar. Om de winterbespuitingen uit te voe ren heeft men lang tijd, om deze met zorg en bij aanpassend weder te kunnen doenmag men niet meer spuiten wan neer de knoppen reeds geopend zijn. Het bespuiten moet geschieden met een pulverisator, opdat de vloeistof met kracht uitgeworpen worde en doordrin- ge in alle barsten en spleten. De bespuiting wordt hoofdzakelijk uitgevoerd bij droog en stil weder. Bij regenweer wordt de oplossing zoodanig verdund, dat ze met het regenwater van de boomen afloopt, zonder den noodigen tijd gehad te hebben in te werken. Indien wij spuiten bij hevigen wind, vliegt er veel sproeistof verloren, en wordt langs de windkant op de takken weggezogen, zoodat zij onregelmatig inwerkt. Hoe kalmer het weder is binst het sproeien, hoe doelmatiger carbolineum en solbar inwerken op de schadelijke dieren. Met aldus de boomen grondig te be handelen gaan zij vrij van ongedierte het voorjaar en den Zomer in. (5e vervolg) De lengte der stralen of pijpen staat in verband met de breedte en de helling der pijpen. De lengte der zuigdrains kan 150m. tot 200 m. bedragen, die der moerdrains 200-500 meter. Het wil niet zeggen dat die groote lengten steeds voordeelig zijn, wel integendeel. Inge val de moerpijpen te lang zouden zijn, zal men ze voordeelig indeelen in secties die uitmonden in een kijkput, ook nog teerput genaamd. Hierin zullen de mee- geslepen aarddeeltjes bezinken, zoodat aan de drainage min kans van verstop ping gegeven wordt. Dergelijke kijkput zal ook geplaatst worden daar waar twee moerpijpen in een gezamenlijke moerpijp uitmonden. Het voordeeligste tijdstip tot uitvoe ring is voorzeker de nazomer alsdan staat het grondwaterpeil het laagst, de gronden liggen vrij en kunnen de wer ken uitgevoerd worden zonder een oogst te verliezen. In verband met de werke lijke uitvoering der draineerwerken te velde, wil ik hier op wijzen, dat we steeds ons zouden wenden bij bevoegde personen, die ter plaatse zelf zullen on derzoeken de ligging van den grond en de geaardheid van deze. Zij zullen ervan na afmeting en waterpassing een plan opmaken met de verschillende aandui dingen, derwijze dat de loop en het ver val der draineerpijpen met uiterste nauwkeurigheid aangegeven worden. Met behulp van het draineerplan wordt naar de vermelde aanwijzingen op het terrein den loop der zuig- en moerbuizen afgebakend. Hiertoe ge bruikt men veelal maatstokken of ook paaltjes eener lengte van 0,60 m. tot 0,70 m., die aan de gravers tot richt snoer zullen dienen. Deze paaltjes wor den geslagen op 0,50 m. van de plaats, waar de buizen zullen hoeven te liggen en langs den kant dat het minst aarde zal uitgeschoten worden. Hoofdzaak is het nu dat de koppen dezer overal even hoog uitsteken boven de diepte, waarop de pijpen hoeven gelegd. Zij geven dus de helling aan. Evenals we het voorbereidend werk aan een bevoegd deskundige zullen toe vertrouwen, zal men voordeeligst de draineerwerken ook laten uitvoeren door een ervaren vakman. Voorzeker zullen wij een handje toesteken door het graven en vullen der greppels, het aan halen en het bedekken der buizen, doch alles naar de bevelen van den legger. Onnoodig u te doen opmerken, dat we steeds in moeilijke gevallen den toe vlucht nemen zullen tot bovengenoem- den vakman. In gemakkelijke drainage zouden we ons steeds bedienen van bo- venaangehaalden uitleg.Het is misschien voordeelig uwe aandacht te trekken op L het feit dat ook de technische diensten i van Redt U Zeiven zich gelasten met het opmaken der draineerplans en het uitwerken dezer. Zij die reeds gebruik i maakten van dezen dienst, spreken met lof over den uitslag hunner drainage. Om te sluiten een paar bijzonderhe- i den in verband met het draineeren i 1) Art. 17 van het Landelijk Wet- boek laat aan den eigenaar toe de over tollige wateren zijner vochtige landen en meerschen te draineeren, en zoo noo- dig die waters, 't zij door draineerbui- zen door de eigendommen te leiden, welke zich zouden bevinden tusschen zijn te draineeren akker en eene daar- naastliggende beek of waterleiding. Na tuurlijk moet hij de daardoor veroor zaakte schade op voorhand vergoeden. 2) Naarvolgens de bepalingen der nieuwe pachtwet heeft ieder pachter het recht, zonder toelating van den eigenaar zijne huurceelen te draineeren, zonder dat deze hem, bij het verlaten van die gehuurde landerijen kan verplichten deze j drainage op te nemen. Edoch, wanneer de pachter de schriftelijke toestemming heeft van eigenaar, kan hij hem beroe- pen op eene vergoeding voor de uitvoe ring van dit werk. Tracht dus van uw eigenaar de schrif telijke toestemming te bekomen, ofwel zoo gij over een langen huurtermijn be- schikt, tracht met hem overeen te komen zooals het meermaals gebeurt, derwijze dat hij het materiaal en gij, pachter, den arbeid betaalt. Voorzeker zult ge u na enkele jaren dubbel vergoed zien voor deze onkosten. Immers eene doelmatige draineering is eene blijvende verbete ring, die dertig ja veertig jaren en lan- ger hare goede vruchten afwerpen zal, indien ze met kunde en zorg uitgewerkt wordt. Onze Jeugdafdeeling uit het Herzeel- sche gaf Zondag laatst een winterfeest, en zeggen we 't maar gauw 't was fijn. Het feestprogramma had er velen gelokt, de opkomst was geweldig, maar ieders verwachting werd nog verre overtroffen. Zelden hoorde men zoo al gemeen en welgemeend elk zijn tevre denheid over 'n feest uitdrukken. Voor een bomvolle zaal mocht onze knappe voorzitter uit het Herzeelsche, heer Joz. De Clippel, elk hartelijk wel kom zeggen en in gepaste bewoording het feest inleiden. Heer Cyriel Muylaert vergastte ons op 'n fijne keur van kunstig voorgedra- gen liederen, welke allen als perels mochten worden aangehaald. De zoo j zoet gevooisde zanger werd dan ook telkens met warm handgeklap be loond. Heer R. De Vuyst, in de streek zoo gunstig aangeschreven, was meesterlij- ker dan ooit in Ik ben nen boer om hetwelk hij dan ook hartstochtelijk werd toegejuicht en door menig aanwezige kenner hartelijk werd gefeliciteerd. Een kwartiertje theorie, het boertig spel, fijn weergegeven, bracht de zaal in een krampachtige lachbui, en als onze twee schachten van daareven voor 't slot de fijne Duo Fons en Fiel, op de hun alleen eigene manier hadden voor gedragen, kon het niet anders of het bis-geroep van de heele zaal moest de twee terugroepen. Heerlijke avond, die elk lang zal ge heugen en waarvan allen er meer ver langen. We danken allen, de vele vrienden, die last noch moeite spaarden, om den avond in te richten en zoo goed te doen lukken, vooral onze Herzeelsche vrien den, die zich zoo flink wisten te onder scheiden met zang en tooneel en voor 't slot met hun puik muziek. De heerlijke redevoering, welke heer Joz. De Clippel tusschen de twee dee- len van 't feest gaf, en die 't doel onzer Jeugdvereeniging omvat, willen we hier in haar geheel weergeven. Wij zijn verheugd een woordje te mogen richten tot de leden in het alge- meen en tot dezen uit het Herzeelsche in het bijzonder, i In het onontplooide banier der Jeugdvereeniging Redt U Zei ven prijken als motto Ontwikkeling... Ontspanning... Stands fierheid. Vooraan staat Ontwikkeling, om- dat daaraan alles gelegen is en daaruit alles komt. i Het is alom bewezen dat het eerste 1 onderwijs de grondslag van het leven isbijgevolg valt het buiten twijfel dat dit onderwijs dient voortgezet. Al wat we leerden van bewaar- t school tot pensionaat, van middelbare school tot universiteit, wat of hoe het ook zijbij rust ligt het weldra als braakgrond, korts daarop als onvrucht- baar veld en weer na weinig tijds als 'n verwilderd stuk gronds, verloren in den hoek van ons geheugen. Rust-Roestdaarom eerst en vooral ontwikkeling. Hier, voor onze streek kregen we toezegging voor medehulp van enkele primakrachten en hopen daarmee veel goeds tot stand te brengen. Wij heb- ben met die aangeboden hulp niet ge- talmd en zullen dan ook in de komende Lente onze leden kunnen vergasten op een tweede vergadering met 'n flinke spreekbeurt en nog wat anders. Ontspanning is onze tweede leus, en hier willen we aansturen op een ont- spanning, die niet ontaardt, als bij de ultra-modernen, in een materialistische vuilheid. Hoe wij dat verstaan kunt U zien en voelen aan ons feestprogram- ma van heden. Standsfierheid is ons derde doel, en die vorderde heel wat de laatste ja- ren. Heel bewust klimt onze boeren- jeugd steeds hooger en daarom, dur- ven we ons als boeren toonen en als dusdanig voor iedereen verschijnen. Ons was het een aangename plicht U dit alles te mogen zeggen. Wij hopen stellig, na deze korte uit- eenzetting van ons programma, door Van alle nitrische meststof fen is het kalksalpeter IG, die waarvan de werking het snelst is. Het past dus volko men voor de planten met kor te groeiperiode, voor de lij dende bezaaïngen, kracht ontbreekt in woord, voor die welke aanbrengst van nitrische meststof noodig hebben. waaraan één een Alle landbouwsyndika ten en handelaars scheikundige meststoffen verkoopen het kalksal peter IG. ieder van U gesteund te zullen wor- den, li allen uw best zult doen om le- den bij te brengen en dat wij, gesteund door uw vertrouwen, gesterkt door uwen steun met vasten stap ons drie- dubbel doel mogen bereiken. Komt, slaken wij, samen met A. Rodenbach de kreet Ja, knapen, 't hoofd omhoog Onz' [oude vaan omhoog. „De harten hoog;'t Verleden [leeft in ons. Het heden hoopt op ons, De toe fkomst straalt voor ons. God zij met ons. Onnoodig te zeggen, dat die rede diep insloeg en met grooten bijval werd on derlijnd. Een heerlijk programma is er in ver vat en we weten dat het werk door on ze mannen uit de streek van Herzele aangevat tot 'n werkelijkheid uitgroeien zal. BELGIË. Statistiek der ongelukken op de overwegen. Hieronder per provincie enkele gegevens betreffende de bewaak te en onbewaakte overwegen en de on gelukken welke er zich voordeden tijdens de jaren 1929 en 1930. West-Vlaanderen: op 1 December 1.1. waren er 292 bewaakte en 373 onbe waakte overwegen aan het spoorwegnet. Er gebeurden 9 ongelukken op de be waakte en 6 op de onbewaakte, voor 1930 daalden de cijfers tot 9 en 2. Oost-Vlaanderen: 399 bewaakte over wegen met 16 ongelukken in 1929 en 17 in 1930; 448 onbewaakte met 7 on gelukken in 1929 en 3 in 1930. Antwerpen211 bewaakte overwegen met 9 ongelukken in 1929 en 6 in 1930; 269 onbewaakte met geen enkel ongeluk in 1929 en 2 in 1930. Limburg: 125 bewaakte overwegen met 4 ongelukken in 1929 en evenveel in 1930; 185 onbewaakte met 1 ongeluk in 1929 en 4 in 1930. Brabant: 330 bewaakte overwegen met 10 ongelukken in 1929 en 11 in 1930 189 onbewaakte met 3 ongeluk ken in 1929 en 2 in 1930. Waalsche provinciën1182 bewaakte overwegen met 23 ongelukken in 1929 en 16 in 1930; 679 onbewaakte met 2 ongelukken in 1929 en evenveel in 1930. Opmerkenswaardig is dat het aantal ongelukken veel aanzienlijker is aan de bewaakte dan aan de onbewaakte over wegen, wat voor een groot deel zijne oorzaak vindt in het veel drukker ver keer over de bewaakte overwegen. Zulks sluit echter niet uit dat dringen de maatregelen dienen genomen om de ongelukken aan niet bewaakte overwe gen te voorkomen door het aanbrengen van de vereischte signalisatiemiddelen die de voorbijgangers tijdig verwittigen betreffende de aankomst van een trein. Zulks heeft groot belang voor onze buitenbewoners wier leven telken dag aan groote gevaren is blootgesteld door de nalatigheid van het Beheer van Spoorwegen. Het Ministerie van Financiën en de Vlamingen. Na eerst den wan toestand aangeklaagd te hebben welke heerscht ten nadeele der Vlamingen in het algemeen sekretariaat, het Beheer der Registratie en dit der Rechtstreek- sche Belastingen, pakt het dagblad de "Standaard,, thans uit met eene statistiek betreffende de samenstelling van het Beheer der Schatkist en Openbare Schuld. Hier ook zijn de Vlamingen op uiterst Het jaarlijksch verslag der zoo gunstig gekende BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE zal binnen eenige dagen verschijnen en op aanvraag toegezonden worden aan ieder die het verlangt. De BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE is in onze streek geves tigd sedert 21 jaar en is wel de belang rijkste bank van den omtrek. Zij is ten andere de filiaal van de SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE BELGIQUE die de machtigste Bankinstelling daarstelt van het Europeesche Vasteland. Uit dien hoofde, en dank aan de stevige toestand die het klaarziende hoofdbestuur haar wist op te bouwen, ontstaat haar immer groeienden vooruitgang. De depositos, die het vertrouwen la ten uitschijnen van haar talrijk kliënteel, beloopen op meer dan 420millioen; haar zakencijfer, niettegenstaande de crisis, klimt tot een bedrag van 44 milliard. Het blijft dus overbodig nog te wijzen op de zekerheid die de geldplaatsingen genieten bij de BANQUE CENTRA LE DE LA DENDRE en op de waar borgen die zij biedt voor de toekomst. wendt U tot de n !9»üU3eR2l iiSCfSöffi '-jf

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3