Notariëele Annoncen Naaimachienen Voor ieder wat! H Ontlasting en verminde ring van grondbelastin gen wegens kinderlast* A. DUM0NCEAU Behuisde HOFSTEDE EEN HEERENHUIS Schoon Burgershuis magere wijze vertegenwoordigd. De Walen welke enkel Fransch kennen en de Brusselaars die wat Vlaamsch kun nen brabbelen stellen de enkele Vlaamschkennende ambtenaren in de schaduw. Ziehier de treffende statistiek hooger bedoeld Op de 75 ambtenaren waaruit hooger vermelde dienst is samengesteld zijn er 52 Walen, 11 Brusselaars en 12 Vla mingen. Dat het Vlaamsche volk in zulken toestand ruim bedeeld wordt waar het gaat om de verdeeling der staatslasten en zuinig waar het gaat om het toeken nen van taksenverminderingen en ont heffingen is duidelijk voor wie een nuchteren kijk heeft op toestanden. Voorwaar een mooi landwaarde meerderheid der bevolking lasten be taalt en de minderheid over het heffen dier lasten beslist, te meer dat in de grondwet in groote letters het princiep geschreven staat van gelijkheid van alle burgers voor de wet Het is drin gend tijd dat de grove bezem eens gebe zigd wordt in deze ongerijmdheden. 2 milliard voor militaire doelein den. Volgens een uiteenzetting van onzen minister van Landsverdediging voor de legercommissie zouden de uit gaven voor versterkingswerken van militairen aard niet minder dan 2 mil liard kosten. Het eigenaardige van de historie is, dat er een grondig meenings- verschil bestaat tusschen de militaire technici over den aard en het nut dier verdedigingswerken, zoodat er weer eens gevaar bestaat dat millioenen zullen worden weggeworpen zonder eenig nut. Trots de meeningsverschillen wil De Broqueville, onze minister van oorlog, maar dadelijk aan het werk met zijne forten, niettegenstaande de hevige eco nomische krisis welke ons land thans doormaakt. De twee milliard nieuwe uitgaven zul len wel gevonden worden in de zakken der belastingsbetalers. Wij begrijpen die overhaasting niet, te meer dat de ekonomische en finan- cieele moeilijkheden, welke al de Euro- peesche landen en voornamelijk Duitsch- land doormaken, gedurende de eerst komende jaren een nieuwen oorlog uit sluiten. Die milliarden zouden dan ook op veel nuttiger wijze besteed worden tot bevordering van landbouw en nij verheid en uitvoering van werken van openbaar nut. Doch daarvoor vindt onze regeering geen geld, wijl voor het leger de noo- dige sommen steeds voorhanden zijn. FRANKRIJK. De regeering gevallen over de graankwestie. Het kabinet Steeg, dat over een drietal weken aan het be wind kwam, is gevallen naar aanleiding van de prijsregeling der tarwe. De heer Borret, minister van Land bouw, had aangekondigd dat hij de graanprijzen op 175 fr. de 100 kg. zou brengen. Vandaar een geweldige spe- kulatie op het graan, welke de minister zelf voorheen groot-makelaar in granen zou te baat genomen hebben, volgens zijne tegenstrevers beweren, om enorme winsten te maken. Hij zou namelijk toen het graan 165 fr. noteerde aanzienlijke hoeveelheden hebben doen opkoopen, om ze opnieuw te verkoopen zoodra de prijzen gestegen waren tot 174 fr., ingevolge de aangekondigde regeerings- maatregel, welke nadien niet tot uitvoe ring werd gebracht. In de Kamer werd dan ook met vin nigheid geïnterpelleerd over de onbe- scheidene en onkiesche handelwijze van den minister van landbouw in deze aan gelegenheid. De regeering stelde de kwestie van vertrouwen en werd in minderheid gesteld. Zij nam diensvol gens ontslag en wacht thans nog op hare opvolgster. Een propere politiek voorwaar, die het brood door de massa doet duurder betalen om enorme winsten te bezorgen aan betaalde regeeringsleden. DUITSCHLAND De toestand in de ajuinteelt. De Duitsche ajuinkweekers klagen over de slechte prijzen die zij van hunne produc ten bekomen. De oogst was overal gun stig, doch het verbruik is merkelijk ge daald. Ook de ajuininvoer is sterk ge zonken zooals blijkt uit volgende stati stiek Van Januari tot September 1929 be droeg de invoer 67.753.900 kgr. terwijl hij gedurende hetzelfde tijdperk van 1930 enkel 39.100.000 kgr. bereikte. NEDERLAND. De uitbreiding der glaskuituren. Een bijzondere faktor tot beoordeeling van de uitbreiding welke de tuinbouw sedert den oorlog in Holland genomen heeft is de omvang genomen door de glaskuituren. Ziehier desaangaande en kele belangwekkende gegevens In 1912 waren er 2.096.858 m2 serres en in 1930 reeds 17.500.500 m2, hetzij eene ver meerdering van ongeveer 735 0/o. Van deze 17,500.508 m2 zijn er 6.356.119 m2 verwarmd en 11,144,389 niet verwarmd. In 1912 telde men over gansch Hol land 4.988.310 m2 glasramen of plat glas, in 1930 steeg die oppervlakte tot 8 A 61.038 m2 zoodat de vermeerdering hier ongeveer 61,5 bereikt. In 1930 bedroeg de met glas overdekte opper- vlakte in haar geheel 2.566.15 Ha. Deze cijfers bewijzen dat de Neder- landsche landbouwers zich meer en meer hebben toegelegd op speciale verfijnde kuituren en er baat bij gevonden hebben sedert jaren hebben wij denzelfden raad gegeven aan onze Vlaamsche landbou wers. Het voorbeeld hun gegeven door hunne Nederlandsche bedrijfsgenooten weze hun een spoorslag in clie richting welke de goede blijkt. VER. ST. van AMERIKA Onderstand voor de noodlijdende farmers. President Hoover heeft eene commissie van 57 leden, onder voorzit terschap van Mr. Coolidge benoemd. Deze commissie heeft voor taak eene som van tien millioen dollar bijeen te brengen, bestemd tot hulpverleening aan de landbouwers die tengevolge van de aanhoudende droogte in zwaren nood verkeeren. Meisjes in school en fabriek. Door oud-minister Masson zijn twee wetsvoorstellen ingediend medeonder- teekend door mej. Dejardin en de h.h. Bodart, Devèze en Brutsaert. Het eerste voorstel wijzigt sommige bepalingen van de wet op het lager on derwijs, namelijk wat betreft het meisjes onderwijs. Het meisje is onvoldoende voorbereid voor haar taak als huis vrouw. Dit kan worden verholpen door haar twee bijkomende schooljaren op te leggen. Het voorstel verlengt den schoolplicht voor de meisjes tot 16 jaar, maar kan tot 15 jaar worden verkort voor die, welke den vierden graad hebben gevolgd en een examen aflegden voor een bekwaam- heidscertifikaat in huishoudkunde. In de aanvullende schooljaren voor ziet de h. Masson enkel tien uren per week studie in de school. De vrije uren zullen de leerlingen aldus kunnen beste den aan praktische oefeningen in den huiskring. Het tweede voorstel, aanvulling van het vorige, wijzigt de wet op den arbeid van vrouwen en kinderen. Geen meisje mag in fabriek of kantoor aan het werk worden gesteld zoolang zij geen 16 jaar oud is. Het Gezelle-museum met de slaap kamer van den dichter verrijkt. Op de Groote Markt te Brugge werd Zaterdagochtend, door het ministerie van den h. Van Thournout, deurwaar der, een oud slaapkamermobilair ver kocht, toebehoord hebbende aan den grooten Vlaamschen dichter Guido Ge- zelle. Na onderzoek van de authenticiteit, werden deze meubelen aangekocht door het Brugsche Gezelle-museum. Twee "commodes,, werden verkocht voor 700 fr. stuk; een lessenaar ging 1.100 fr.; een kleerkast 300 fr.een bibliotheek 50 fr.; een tafel met stoelen, 80 fr.een bed 1050 fr. Het geheel beliep dus 3.980 fr. Er was veel belangstelling voor deze verkooping. Uit de geschiedenis van de geit. De wilde geit kwam reeds in het steenen tijdperk voor. Talrijke teekeningen in de holen van Noord-Spanje en Zuid-Fran krijk uit deze periode getuigen van de verbreiding van dit dier. De vorm van de hoorns leert ons het onderscheid van de verschillende rassen. De schroef- hoorngeit is van de Himalaja tot Turke stan verbreid. De geit werd reeds vroeg, n.l. in het neolitische tijdperk tot huisdier gemaakt. Als eeredienst- en offerdier speelde de geit, zooals ook uit het sterrebeeld blijkt, een groote rol. Bij de Israëlieten had zij geen gelukaanbrengende beteekenis. Toondichter Pelemans geopereerd. De nog jonge Vlaamsche toondichter Willem Pelemans, die sedert eenigen tijd reeds ziekelijk was, heeft Donderdag te Brussel eene heelkundige bewerking on dergaan, welke goed is gelukt. We wenschen den zieke een spoedig herstel toe. De invloed van de film. Men heeft berekend dat het kapitaal waarme de de verschillende filmmaatschappijen werken ruim 4 milliard dollar bedraagt, waarvan 1500 millioen in Amerika ge plaatst is. Het aantal bioscopen op de geheele wereld bedraagt ruim 130.000. De eigenaren van bioscopen schikken er niet voor terug om voor de aanschaffing van klankfilmapparaten bedragen van 700.000 fr. te betalen. Het meerendeel der bioscoopbezoekers bestaat uit ar beiders, vooral uit jonge werklieden. Een met bronwater verwarmde kerk. Het water van de vermaarde bronnen van Baden-Baden heeft, zooals bekend, een zeer hooge temperatuur. Het heeft, als het uit de aarde spruit, een warmte van 67 graden. Het water van deze bronnen wordt nu gebruikt om tijdens den winter een kerk der stad te verwarmen. Langs buizen wordt het wa ter naar de kerk gevoerd en vandaar weer naar een der badhuizen, waar het nog door de bezoekers wordt gebruikt, zonder intusschen veel van zijn tempe ratuur te hebben verloren. De planeet Eros gebroken? Eros, de kleinste planeet van al de sterren die periodisch tot op zekeren afstand der aarde naderen, wekt thans opnieuw de belangstelling van alle sterrekundigen. Eros werd in Augustus 1898 ontdekt. In 1901 merkte men op dat deze planeet de aarde was genaderd. Volgens bereke ningen moest zulks opnieuw gebeuren in 1931, 1937 en 1968. Evenwel kloppen de berekeningen thans niet met den juisten stand van de planeet. Sterrekundigen schijnen de mee ning te zijn toegedaan dat Eros van om vang verminderd en gebroken zou zijn. Ook scheen de planeet een ander licht te verpreiden. De Openinstaks op de Drankslijte rijen. Betaling voor het einde van Maart ingewacht. De slijters van ge giste dranken bestemd tot verbruik ter plaatse, die de bij de wet van 29 Augus tus 1919 gevestigde openingstaks niet betaald hebben, alsook al de slijters van geestrijke dranken bij hoeveelheden van zes liter of minder, worden verzocht, voor elk van hun slijterijen, vóór het einde van Maart, in het desbetreffende belastingskantoor, als jaarlijksch ope ningstaks voor 1931, een som te betalen, gelijk aan het bedrag van de taks die ze uit dien hoofde voor 1930 vereffend hebben. Wat de slijterijen betreft die gehou den worden voor rekening van brou wers of anderen, mag deze belasting door de zaakvoerders of aangestelden betaalt worden. Een verhooging van de jaarlij ksche openingstaks zal gebeurlijk geëscht wor den, in geval van verhooging, in 1931, van de belastbare huurwaarde van de slijterij; van overbrenging van de slijterij naar een andere gemeente en van vesti ging voor provincie- of gemeentelijke opcentiemen op hooger bedoelde taks. Indexcijfer op 15 Januari 1931. Ingevolge het onderzoek door het Mi nisterie van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg wordt het eenvoudig index-cijfer van de algemeene lijn der kleinhandelsprijzen in België, op 15 Januari 1931, bepaald op 846. Voor de vier grootsteden bedraagt hetAntwerpen 871 Brussel 893 Gent 817; Luik 823. Te veel betaalde belastingen. Bij de inningen van beroepsbelasting en supertaks bij de bron, werd voor 1929 te veel afgehouden. Voor de supertaks alleen beteekent dit 150 millioen. De Kabinetsraad in zijne jonste vergadering gaf den minister van financiën machti ging tot terugbetaling. Dit zal gedaan worden bij wijze van kortingen op de nog te betalen belastingen. De grondbelasting zegt de wet, be- hoorende bij een huis bewoond, door het hoofd van een gezin, dat minstens drie kinderen heeft geteld, wordt op zijn ver zoek verminderd met 7 °/0 voor elk der kinderen die op 1 Januari van het aan slagjaar, ten laste zijn van den schat plichtige, zonder dat deze vermindering in hoofdsom 200 frank mag overschrij den. De vermindering wordt zoowel toe gestaan voor eigenaars als voor huur ders, doch zij mag slechts berekend worden, op de bazis van de belasting welke verband houdt met het huis of de lokalen bewoond door het hoofd van een groot gezin en door de leden van dat gezin, welke met hem een enkel huis houden uitmaken. Welke formaliteiten moeten hiervoor vervuld worden en door wie Klaarheidshalve schetsen wij bondig de meest voorkomende toestanden 1Eigenaar met kinderen ten laste en hebbende minstens drie gehad en wo nende in eigen huiszal le vermindering genieten voor dat huis en heeft zelf daar voor eene aanvraag te doen. 2. Eigenaar met of zonder kinderen, die zelf de grondbelasting betaalt, ver band houdende met een huis dat hij ver huurd aan een huurder die minstens drie kinderen heeft gehad en er thans nog ten laste heeft. Daar de eigenaar zelf de be lasting betaalt, zal hij zelf de aanvraag om vermindering moeten indienen. 3. Eigenaar met of zonder kinderen die een huis verhuurd aan een huurder, met verplichting voor dien huurder zelf de grondbelasting te betalen. De eige naar heeft zich om dat huis niet te be kommeren. De huurder mag van zijne pacht niets afhouden. 4. Huurder die door zijn huurkontrakt niet verplicht is de grondbelasting te be talen. De huurder indien hij kinderen ten laste heeft, of zoo zijn gezin er minstens drie telt of heeft geteld, heeft geene aan vraag te doen, doch mag de uit dien hoofde verkrijgbare belasting verminde ring aftrekken van de hoofdsom die hij aan zijn eigenaar moet betalen. 5. Huurder die door zijn huurkontrakt gehouden is de grondbelasting te beta len, van het huis dat hij bewoond en die in de voorwaarden valt kan van de voordeelen genieten, doch heeft zelf voor de aanvraag te zorgen. Hij mag die vermindering niet aftrekken van de huursorii aan zijn eigenaar verschuldigd. 6. Zoo het huis onderverhuurd is zal de onderverhuurder zoo zijn huisgezin drie kinderen telt of geteld heeft, dezelf de voordeelen genieten als boven gezegd is voor huurders. Een onderverhuurder moet geen aanvraag om vermindering doen, en mag de uit hoofde van kinder slag verkrijgbare vermindering afhou den van wat hij de hoofhuurder heeft te betalen. De aanvraag om vermindering van belasting moet gedaan worden aan den Bestuurder van rechtstreeksche belastin gen van de omschrijving waar het goed gelegen is. Het Feestkomiteit van Aalst. Het aanwerven der Karnavalgroepen laat voorzien dat de Kavalkade van 1931, die van 1930 nog zal overtreffen. Iedereen kan zich een gedacht vormen van de groote onkosten die zulke in richting vergt. Van den anderen kant staat de Stad voor groote uitgaven en kunnen de noo- dige sommen niet worden besteed. Het Feestkomiteit heeft evenwel be sloten niet meer, zooals verleden jaar, te bedelen van huis tot huis. Een postcheckrekening werd geopend onder nummer 45963. De bevolking, het Aalstersche volk, dat van Karnaval leeft, zal willen mee helpen tot wellukken van den Karnaval- stoet. De brouwers, de herbergiers, de ne ringdoeners, iedereen wie kan, zal een vrijwillige storting doen op voornoemde postcheckrekening van het Feestkomi teit der Stad Aalst. Iedereen is vrij te storten naar beliefte. Iedereen zal iets willen storten, hoe ge ring ook. Wij trekken de aandacht van Meu belmakers, Rijtuigmakers en Ijzerwin kels voor de volgende artikelen Paar denhaar, Crin Végétal, Wol, Pluimen, Gemaakte Matrassen en Oorkussens, Bed- en Zitressorts, wendt U tot de firma Gebrs. Mingers, 46, Manchester straat, Brussel. Telef. 614.06. De oudste gekende Firma van 't land. Voordeelige prijzen en voorwaarden voor beste levering. Scheerlemmers moeten ter trouw kun nen gebruikt worden. Ik beveel mijne scheerlemmers "UNI VERSAL,, aan. Zij werden nog niet geëvenaard in zachtheid en in snede. Zij schikken voor de grofste baarden en en voor de teerderste huid. De prijs is 50 fr. of 10 belgas voor 100 mesjes; vrachtvrij thuis, met waarborg voor elk lemmer. F. W. H. Hegewald VENLO 52 (Holland). Alle merken. Nieuwe en occasies. Comptant en op krediet. 'jGUSTAAF VIDTS, 22, Kattestraat,|22,|AALST. Studie van den Notaris MEERT, te Erpe. ZAKKING DER MAAG EN BAAR MOEDER; LOSSE NIEREN; WA TER- EN ADERBREUK GENEZING ZONDER OPERATIE door toepassing dag en nacht zonder ge vaar of ongemak, der nieuwe speciale regelbare toestellen of breukcorseletten met vier dubbele plooibare regeling voorzien van handvormige wederheffen- de kunstmatige proppen deze toestel len zijn de eenigste volledige zonder rug- of zijveeren en zonder ijzerbanden op den onderbuik drukkendede toestellen DUMONCEAU door alle geneeskun digen aanbevolen; laatste wetenschap pelijke ontdekking van groote heelkun dige waarde, zijn volledig gewaarborgd. BEWIJZEN VAN GENEZING Fastré, C., 52, Arendoren, Thienen, maag was volledig gezakt, door ons toe stel gansch op de plaats gebracht, eet en drinkt zonder stoornis en heeft zijn werk van machinist op den spoorweg hernomen. Mad. Snauwaert, te ZedelghemHr. Mestdaghs, te BeernemJ. B. Vanden- Houte, Asbeek-AsscheBonte Frans, Stuivenberg, Oostkamp; Wwe Ver- cruysse, Vaandelstraat, 26, Anderlecht, Desmet, 19, Sergeant Debruynestraat, Cureghem, genezen op 6 tot 12 maand. Specialist Breukmeester Belgische firma, opgericht in 1885, Vijf brevetten, zes diplomas met gou den medalies Brussel 1910; Gent 1913 en 1923; Lyon 1914; Antwer pen en Luik 1930. Kostelooze bezoeken. Raadpleging van 9 tot 1 uur te GEERAERDSBERGEN den 1» Maandag, Hotel de l'Europe, statie. GENT den 2n Vrijdag en 3n Zondag Hotel de Termonde, Zuidstatie. AALST, den ln en 3n Zaterdag, Ho tel du Comte de Flandre, statie. Vraagt uitlegboekje gratis Rue de la Meuse, 65, Brussel. Om uit onverdeeldheid te scheiden. Openbare Verkooping van eene en zeer goede Zaailanden te Lede, Keiberg. De Notaris MEERT, te Erpe, zal namens wien het behoort in het open baar verkoopen Gemeente Lede. Koop 1.— Een sterk gebouwd woon huis met inrijpoort, alles in zeer goeden staat, bevattende beneden 4 plaatsen met halve gang naar de keuken, kelder- kamer met kelder boven 5 slaapka mers en daarboven groote zolder ver ders schuur met schelf en plancher groote stal, varkenskot, koolkot, wasch- huis, 2 aalputten met W C, groote re- misie met steenput, gemetste mestput, boomgaard en tuin gansch afgesloten, gestaan en gelegen ter wijk Keiberg, ge kadastreerd sectie C nrs ex 662i en 664d groot 13 aren 70 ca. Bewoond door de mede-eigenaars kinderen Remi Blaes. Ingebruiktreding met 31 Juli 1931. Koop 2. Een zeer goede partij zaai land gelegen alsvoren op de Keiberg, achter voorschreven hofstede, gekadas treerd sectie C noordhelft van nrs 671 en 672. groot deze noordhelft 24 aren 55 ca. Verdeeld in oost- en westhelft. Gebruikt 1/3 door Mr Victor Droes- saert en 2/3 deelen door den made-eige naar heer Octaaf Blaes. Ingebruiktre ding van deze 2/3 met het scheeren van den oogst. Koop 3. Een zeer goede partij zaai land, gelegen op den Keiberg, op het Zijp, gekadastreerd sectie C nr 183, groot 22 aren 80 ca. Boomprijs 200 fr. Verdeeld in oost- en westhelft. Gebruikt door de heeren Theofiel Janssens en Victor Droessaert. Enkele Zitdag Donderdag 12 Februari 1931 om 1 uur nanoen, ter herberg van den heer Jozef Lievens te Lede, Hoogstraat. Bij Licitatie. Openbare Verkooping van te Lede, Dorp. De Notarissen MEERT, te Erpe, MOYERSOEN, te Lede, en TIB- BAUT, te Aalst, daartoe rechterlijk be noemd, zullen met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 in het openbaar verkoopen Gemeente Lede. Een schoon gerieflijk en welgelegen heerenhuis met schoonen beplanten hof, aan het Dorp, sectie F nr 1017B, groot 8 aren 50 cent., palende van den eenen kant aan den heer Hector De Craecker, van den anderen kant en langs achter aan den heer Cesar De Corte en van voren aan de Dorpplaats. Bewoond door Mr August De Brauwer. Enkele Zitdag Donderdag 26 Februari 1931 om 2 uur namiddag, ter zittingszaal van den heer Vrederechter, te Aalst. Voor inlichtingen wende men zich ter studiën van voornoemde notarissen, als ook ter studie van notaris DE VIS- SCHERE, te Dentergem. Openbare Verkooping van een dienstig voor allen handel te Aalst, De Gheeststraat. De Notaris MEERT, te Erpe, zal namens wie het behoort openbaarlijk verkoopen Stad Aalst. Een schoon burgerhuis met breede ingang, geteekend nummer 4, bevattende ingangpoort, groote voorplaats, ruime keuken, achtergebouw en |koer. Op het eerste verdiep drie schoone kamers, mansarde en'zolder. Voor het bezichtigen wende men zich de Vilanderstraat, n° 24, te Aalst. Enkele Zitdag Donderdag 19 Februari 1931, om 2 uren 's namiddags, ter herberg Het Graven Hof,, gehouden door den heer Petrus Kieckens, Brusselschestraat, te Aalst. De notaris MEERT te Erpe, zal na mens wie het behoort openbaar verkoo pen de volgende goederen Stad Aalst. Koop 1. Een tweewoonst met lochting ten voorhoofde aan den Gent- schensteenweg, sectie C, nrs 1432/c, en 1433/c groot 5 a. 70 ca., bewoond zon der termijn door de heeren Remi Huyle- broeck en Leopold De Vos. Koop 2. Een perceel land, bouw grond gelegen alvoren, sectie C, nr 1430 groot 21a., gebruikt door Mevr. Van Der Biest. Verdeeld: lot I groot 10 a. 75 ca., lot II groot 10 a. 95 ca. Koop 3. Een perceel bouwgrond gelegen Hollestraat, bij de Gentsche- steenweg, sectie C, nr 464/a groot 16 a. 50 ca., gebruikt door Mevr. Van Der Biest en Remi Huylebroeck. Gemeente Erpe. Koop 4. Een behuisde hofstede zijnde eene welgekalandeerde herberg en winkel en uitgehaagden boomgaard beplant met 17 appelaars "harde appel,, en perelaars aan de Boschstraat, sectie at!*«iw*cati9in»iii!ifD»i»ia3igt#9tmao«»MgMan rnnm-ii-n mi— «iw-TwiiniiirriiniiriuiMiiwinmi mm -

De Koornbloem | 1931 | | pagina 4