De oude Olmenboom Eiwit in Veevoeding Heel de Wereld rond BANQUE CENTRALE DE LA BENDRE V 18U:2oiTentoonstelIing van Laedbouwmachines en -Producten 135,3% SÏÏQC5SÏÏ01F Yoor al m bankbewerkingen ea geldplaatsingen 11/7 Oprt)ep Eene Meststof geheèl door de planten benuttigd» Zondag 15 Februari 1931 3 Naast ons huisje staat een boom, 'n Ouden taaien olmenboom. Toen 'k nog kind was scheen hij oud, En„. of g'het gelooven woudt, Nog als schildwacht staat hij pal, Het is of hij nooit sterven zal. Voor een zeevtig jaren wel, Was 't de vriend bij kinderspel, Daarrond kwamen zij vergaren, In het lommer van de blaren, Speelden, zongen, wild dooreen, Zwierden rond den olem heen. Reeds allang is 't spel gedaan, Winters, zomers heengegaan Toen 'k een' keer op zekren dag, Eigen kindren spelen zag 'k Schoot al 't ware uit een droom, 't Was bij d'ouden olmenboom. Tijd gaat heen, zijn tijdengang, Voerd' ons mede in 't gedrang, Zoodat wij nu op dees dagen, Ik, mijn vrouwtje braaf en vroom, Kleinkinderen ook spelen zagen Daar bij d'ouden taaien boom. Past hem niet een woordje dank. Reus zoo kloek en nog zoo slank. Hij beschutte 't oude huis Als' de wind en stormgedruis Raasden, tierden. Hou bestand Ouden, jongen gaan Hou stand Frans De Muyter. Eiwit speelt in de veevoeding een voorname rol. Het is niet alleen een brandstof, zooals zetmeel en vetstoffen, het is een bouwstof waaruit het groeien de dier zijn levende stof zal vormen en waarmede het volwassen dier de sleet van zijn levensorganen en van zijn weef sels zal herstellen. Het eiwit kan in dien rol van bouwstof noch door vet noch door zetmeel vervangen wordendeze laatste zijn uitsluitend brandstoffen die aan het dier de noodige warmte en ar beidskracht zal verschaffen die zij noodig hebben tot volvoering van hun levens verrichtingen, voornamelijk de spieren- werking. Wat de opneembaarheid betreft, wor den de eiwitstoffen in twee groote groe pen gerangschiktde ruwe en de ver teerbare eiwitstoffen. Van heel groot belang is het te weten, dat alleen de verteerbare eiwitstoffen door de dieren benuttigd kunnen worden en dat deze stoffen alleen dus in aanmerking mogen genomen worden om de waarde van het eiwit in een voeder vast te stellen. De onverteerbare eiwitstoffen komen in den mest terecht zonder door de dieren ver teerd of benuttigd te zijn. De verteerbaarheid van de eiwitstof fen kan op twee manieren vastgesteld worden: 1° door voederproeven op de dieren zelf en 2° door het scheikundig onderzoek in een laboratorium. De eerste manier heeft de grootste waarde en het is ook deze die Kellner en andere onderzoekers gebruikt hebben om de verteerbaarheid van de verschil lende voeders vast te stellen. Dergelijke onderzoekingen vragen evenwel veel tijd en komen zeer duur. Tusschen de eiwitstoffen en de andere voedstoffen moet een zekere verhouding bestaan, t.t.z. tusschen de hoeveelheid bouwstof en de hoeveelheid brandstof. Men berekent de totale hoeveelheid eiwit van een rantsoen, de totale hoe veelheid vet en zetmeel. We hebben b.v. een rantsoen dat bestaat uit 2 kg. verteerbaar eiwit. 1/2 kg. vet. 12,7 kg. zetmeel. De eiwitverhouding van dit rantsoen is 1/2X2,4 12,7 Men zal bemerken dat de hoeveelheid eiwit het deeltal vormt; de deeler bestaat uit het vetgehalte vermenigvuldigd met 2,4 plus het zetmeelgehalte. Het coeffi cient 2,4 beteekent dat 1 kilo vet 2,4 maal zooveel voedingswaarde heeft als 1 kilo zetmeel. Het coefficient 2,4 voor vet heeft Dr Kellner vastgesteld door de menigvul dige voederproeven door hem zelf aan gelegd. Na de berekening gedaan te hebben bekomt men de verhouding 1/7 het is de eiwitverhouding. Naarmate de uit komst of het quotient grooter of kleiner is dan 5 spreekt men van een ruime of een nauwe eiwitverhouding. 1/7 of 1:7 is een goede verhouding voor volwassen melkvee. Het is niet voldoende de vereischte eiwitverhouding te bekomen, men moet nog de volstrekte hoeveelheid eiwit ver voederen welke het dier noodig heeft. Zoo moet een melkkoe van ongeveer 500 kg. levend gewicht 350 gram ver teerbaar eiwit ontvangen als onder- houdsrantsoenbovendien nog 50 gram eiwit per liter melk die ze geeft, daar we in 1 liter melk nagenoeg 50 gram eiwit terugvinden. Zoo b.v. een koe van 500 kg. en die 15 liter melk geeft, heeft noodig 50 gr, X 15= 750 gr. voor de melk 1,100 kil. Het toedienen bij het groenvoeder van 1 1/2 kg. fijn zemelen d.i. 165 gr. 11/2 kg. aardnootm. d.i. 675 gr. 11/2 kg. lijnmeel d.i. 305 gr. totaal l,145kil.waredus ruim toereikend. Dit rantsoen ware echter ontoereikend voor een koe die 25 liter melk geeft; deze eischt immers: 50 gr. X 25 1,250 kil, voor de melk totaal 1,600 kil. eiwit. Wij moeten dus het vorige rantsoen volledigen met 455 gram eiwit. Dit kan men bekomen door het toe voegen van 4 kg. zemelen, of 1 kg. aard- nootmeel of ongeveer 1 1/2 kg. melk- schilfers. Het is vooral door onvoldoende eiwit voeding dat de landbouwers aan de wetten der voedingsleer te kort komen ze moeten meer krachtvoeder gebruiken en dan ook nog eens bestudeeren in welk krachtvoeder ze het eiwit aan den laagsten prijs kunnen aanschaffen, dit bespreken we in een volgende bijdrage. en Groote Belgische Landbouwweek ingericht van 21 Februari tot 1 Maart 1931 in het Half-eeuwfeestpaleis Cinquantenaire). De economische, politieke en finan- cieele toestand teistert den landbouw de geweldige daling der groothandels- prijzen van de landbouwproducten heeft het aankoopvermogen der boeren fel verminderd, terwijl hun kostprijzen veel eer vermeerderd zijn de overdreven soms invoerbelet- tende verhoogingen der toltarieven van sommige landen, hebben onze uit- voermogelijkheden geknakt elders, heeft het rechtstreeksch of verdoken verleenen van uitvoerpre- miën, de normale werking der economi sche wetten verbroken of in verkeerde richting geleid, zoodat onze landbouwers zich in een zoo benarden toestand be vonden, als nog ooit in de geschiedenis van onzen landbouw voorkwam. Terwijl de Regeeringen voortgaan met "bestudeeren,, van de te nemen maatregelen en van de toe te passen hulpmiddelen, verwachten de ontredder de boeren van den "God-Staat,, hun heil... Uit die gebeurtenissen valt nochtans een les te trekken Het is volstrekt noodig, de aankoop en de verkoop der landbouwproducten beter te organiseeren en de kostprijzen te doen verminderen. Om tot dien uitslag te komen, is het onmisbaar de hoeve van zoo volmaakt mogelijke werktuigen en machines te voorzien, en bijzonder, den bezoldigden handenarbeid tot het strikt minimum te beperken. En door dit "voorzien,, bedoelen wij niet enkel de tuigen zelf, maar ook het verwerven van beroepsbekwaamheid, het veredelen van het vee, het oordeelkundig aanwenden van de beste meststoffen en van de ver edelde zaaizaden. Al wat de Regeeringen zullen kunnen doen om den landbouw te helpen moet als voorbijgaand en tijdelijk be schouwd worden. Want het is zeker, dat de toekomst steeds aan dengene zal toebehooren die op de internationale markt de beste waar tegen den laagsten prijs zal leveren. Het is in een tijdperk van vinnigen strijd voor het veroveren van de markt, dat de voortbrengingsmethoden moeten verbeterd, ten einde de kostprijzen tot hun uiterste grens te brengen. De huidi ge crisis inroepen om zijn werkeloos blijven te rechtvaardigen, weigeren, de teelt- en kweekmethodes toe te passen, die als de beste erkend werden, de noo dige meststoffen en de veredelde zaai zaden niet willen gebruiken voor het doen dalen der kostprijzen, staat een- voudig-weg gelijk met het laten varen van het beroep. Zouden de Belgische boeren, zoo sterk gehecht aan hun be drijf, zich door de mededingers laten neervellen, zonder de vereischte inspan ning gedaan te hebben Het verleden staat borg voor de toe komst. Morgen, zooals voorheen, zullen de landbouwers de offers brengen, on misbaar voor het behouden van hun plaats onder de zon. Een bezoek aan de Ifr Tentoonstel ling van Landbouwmachines en Land bouwproducten, zal de landbouwers in de gelegenheid stellen, veel wetenswaar digs te leeren. In de uitgestrekte en prachtige lokalen van het Paleis van het Halfeeuwfeest (Cinquantenaire) en van het Paleis der Woning, bevindt zich alles bijeen ge groepeerd, wat de nijverheid en de han del uitstekends bieden in zake landbouw machines, meststoffen en zaaizaden. De boeren hebben er nog méér dan vroeger belang bij, die Tentoonstelling te bezoeken en zich over den verwezen lijkten vooruitgang te documenteeren. De Tentoonstelling zal gehouden wor den van 21 Februari tot 1 Maart 1931. De jaarlijksche Tentoonstelling van Landbouwmachines in het Halfeeuw- feestpark.is ontegensprekelijk de belang rijkste manifestatie die op dit gebied in het land voorkomt. Tijdens de Tentoonstelling, wordt een reeks voordrachten over landbouwon- derwerpen van den dag ingericht. Die voordrachten worden gehouden door befaamde specialisten, en worden inge richt met de ijverige medewerking en onder de bescherming van de groote Landbouwvereenigingen des lands. Zie hier het programma van die voordrach ten Programma der Voordrachten Zondag 22 Februari om 10,30 uur. De wereldmarkt van Suiker, en Bee- tenteelt in België, door Mr Jules Dubois, Landbouwkundig ingenieur. Fransch. Zondag 22 Februari om 14,30 uur. De richting van onzen Land- en Tuin bouw, met het oog op den toestand en de toekomst, door Mr Casteels, Land bouwkundig ingenieur. Vlaamsch. Maandag 23 Februari om 10,30 u. Verbetering der Aardbeziën, door Mr Seis, Rijkstuinbouwconsulent.Fransch. Maandag 23 Februari om 11,30 u. De verbetering der aardbezie, door Mr Seis, Rijkstuinbouwconsulent. Vlaamsch. Dinsdag 24 Februari om 10,30 u. De rationeele zwijnenkweek, door Mr Leon van Outryve-d'Ydewalle, licen- ciaat in Landbouwkunde. Vlaamsch. Woensdag 25 Februari om 14,30 u. De Belgische Melknijverheid, door M. C. Huyge, Professer aan het Staatsland- bouwkundig Instituut van Gembloux. Fransch. Vrijdag 27 Februari om 10 u. De rationaliseering in den Landbouw, door Mr Bouckaert, Professer aan het Staatslandbouwk. Instituut. Fransch. Vrijdag 27 Februari om 11 1/4 u. Tegenwoordige toestanden op lande lijk economisch gebied, door Mr Albert Delos, Professer aan het landbouwkun dig Instituut. Fransch. Zondag 1 Maart om 10,30 u. De landbouwkrisis, door M. Maurice Piette, Landbouwkundig Ingenieur. Fransch. Zondag 1 Maart om 14 uur. De landbouwkrisissen in België tijdens de 100 laatste jaren, door Mr Vander Vaeren, Algemeen Bestuurder aan het Ministerie van Landbouw. Fransch. Zondag 1 Maart om 15 uur. De Electriciteit in den Landbouw, door Mr Heyrman J., Burgerlijk Mijn ingenieur. Vlaamsch. De voordrachten zullen stipt op de hierboven aangeduide uren beginnen, en de deur der zaal zal gesloten worden zoodra de voordracht aanvangt. De 18e Tentoonstelling en de Groote Belgische Landbouwweek zijn geplaatst onder de Hooge Bescher ming van den Heer Minister van Land bouw, dien wij hier onzen oprechten dank betuigen -voor dit aanmoedigend bewijs van waardeering. Talrijke landbouwscholen, duizenden landbouwers, bezoeken regelmatig ieder jaar die Tentoonstelling. Komt er ook heen! Weest gij ook van het getal der genen, die het keurkorps van onzen landbouwstand uitmaken. Laat in u het verlangen groeien, u op de hoogte te houden van den vooruitgang, gemaakt in uw beroep. Zulks is onmisbaar, indien gij wilt weerstaan aan de crisis en haar te boven komen. Woont de voordrachten bij. Zij wor den te uwen behoeve ingericht door de Vereenigingen, waarvan gij deel uit maakt. Wij arbeiden om den Landbouw te doen bloeien, want Uw belangen zijn de onze. De eene versmelten in de an dere. Aan allen, die onze pogingen steunen en ons aanmoedigenDANK Voor de "Société de Mécanique et d'Industries Agricoles De Secretaris, De Voorzitter, A. Carlier. Pierre Raze. 29, Spastraat, Brussel. Mededeelingen. Landbouwvereenigingen. De prijs van toegang tot de Tentoonstelling is vastgesteld op 2,50 fr. per persoon, voor de leden der in groep reizende land bouwvereenigingen, op voorwaarde er de verklaring van in te dienen ten min ste tien dagen vóór den datum vastge steld voor het bezoek, en terzeifdertijd de betaling, van 2,50 frank per lid, te doen op de postcheckrekening nr 247.96 Société de Mécanique et d'Industries Agricoles 29, Spastraat, Brussel. Deze prijs geeft recht op een Catalogus der Tentoonstelling. Dezelfde gunst zal op de Zondagen verleend worden aan de onderwijsin richtingen. Scholen. De Zondagen en Woens dagen uitgezonderd, zullen de onderwijs inrichtingen kosteloozen toegang tot de Tentoonstelling kunnen bekomen voor de van hun meesters vergezelde leerlin gen, op voorwaarde dit schriftelijk bij het Secretariaat aan te vragen, ten laatste op 15 Februari en een verklaring te on derteekenen, waarbij het Comiteit der Tentoonstelling ontslagen wordt van alle verantwoordelijkheid voor ongeval len, welke den leerlingen in de lokalen der tentoonstelling zouden kunnen over komen. Op de Zondagen kunnen de leerlingen een vermindering bekomen. (Zie hierboven "Vereenigingen,,). Op den Woensdag wordt er geen vermindering toegestaan. Reizen per spoorweg. De vaste le den van goed gekende en regelmatig gestichte maatschappijen bekomen wan neer zij in groep reizen,een vermindering van 25 °/0, wanneer er ten minste 20 spoor kaartjes genomen worden 40/1o, wanneer er ten minste 150 spoorkaartjes genomen worden. Dezelfde verminderingen worden ver leend door de Spoorwegmaatschappijen "Nord-Belge,,, Mechelen-Terneuzen,, "Gent-Terneuzen,,, en Chimay. De belanghebbenden worden ver zocht, zich tijdig daarvoor in betrekking te stellen met den Statie-overste van de vertrekstatie. Cataloog. De tweetalige cataloog van de Tentoonstelling zal verschijnen den dag der opening van de Tentoon stelling. Hij zal bevatten de alphabe- tische lijst der tentoonstellers en der aan- kondigingsplaatsersde lijst der tentoon gestelde producten: het repertorium van de tentoongesteld machines en producten. Het zal een boek van buitengewoon belang zijn, voor alles wat den bouw der Landbouwmechaniek of de voor den landbouw bestemde producten betreft Prijs2 franken. Vrachtvrije toezending per post: 2,80 Het Kalksalpeter IG. werkt niet alleen door zijne stikstof, het werk ook door zijn kalk. Deze is oplosbaar in water en rechtstreeks opneembaar door de planten. Deze kalk is in 't bijzonder op prijs gesteld door de kalkeischende planten zooals de beeten. Voor alle inlichtingen betreffend het gebruik van het Kalksalpeter IG.t zich wenden tot het u Comptoir Beige des Engrais Azotés "f 8, Zwitserlandstraat, 8» Brussel. fr, voor België; 5,00 fr. voor het buiten land. Sommen te storten op postcheckre kening nr 247.96 van de "Société de Mécanique et d'Industries agricoles,,, 29, Spastraat, Brussel. Leesbaar schrijven op het stambriefjehet doel van de storting en het adres van den bestemme ling. Buffet. Een drank- en een spijszaal wordt in de lokalen der Tentoonstelling ingericht. Trams. Die rechtstreeks naar het Half-Eeuwfeest-Paleis (Cinquantenaire) rijden van de Noordstatie nr< 59, 60, 61van de Zuidstatie en de Luxemburg- statie nrs 20 en 22. Briefwisseling. Alle briefwisseling betreffende de Tentoonstelling en de Groote Belgische Landbouwweek moet vrachtvrij gezonden worden aan den Secretaris van de "Société de Mé canique et d'Industiies agricoles,,, 29, Spastraat, Brussel. BELGIË. Nog over de kredieten voor for- tenbouw. In een vorig nummer werd onze lezers meegedeeld dat de regeering reusachtige sommen gaat besteden voor het oprichten van nieuwe forten. De to tale uitgaven zou niet minder dan 2 mil liard bedragen. Het eerste gedeelte van deze som drie honderd millioen zou reeds dit jaar uitgetrokken worden op de buitengewone begrooting van Lands verdediging. Volgens de laatste officieu- se berichten verschenen in de pers, zou dit krediet echter dit jaar teruggebracht worden op 150 millioen frank, ten einde het overige gedeelte te kunnen aanwen den voor werken van openbaar nut. Deze berichten werden echter nadien tegengesproken door het ministerie van Financiën. Een zaak is echter zeker, dat er opnieuw talrijke millioenen zullen geofferd worden voor militaire doel einden. Of de te bouwen forten voldoende nut zullen opleveren, waar en hoe ze dienen opgerichtover al die punten zijn de militaire deskundigen nog in vol le discussie onder elkander. Niettegen staande dit gebrek aan overeenstemming tusschen de legerspecialisten, wil onze fameuze minister van landsverdediging onmiddellijk den millioenendans doen aanvangen, niettegenstaande landbouw en nijverheid in een zware krisis zijn gedompeld, ons land door uitgebreide werkeloosheid is aangetast en de vre- desgedachte dezen laatsten tijd merke lijke vorderingen heeft gemaakt. Voor de verwezenlijking van een vruchtbaar landbouwprogramma of de uitvoering van belangrijke werken van openbaar nut kan onze regeering de noodige geld middelen niet vinden, voor militaire uit gaven zijn de vereischte kredieten steeds ter beschikking. De belastingbetalers zullen wat duchtiger worden aangespro ken en klaar is de zaak. De enorme legeruitgaven zijn een der talrijke noodlottige gevolgen van het Fransch-Belgisch militair akkoord waar tegen Vlaanderen reeds herhaaldelijk zijne afkeuring heeft uitgesproken. Hoe anders uit te leggen dat de verdedigings- werken uitsluitelijk tegen Duitschland zijn gericht, dan wanneer het niet uit gesloten is dat bij een volgende oorlog de vijanden van gisteren onze bondge- nooten en de vrienden van gisteren on ze vijanden kunnen zijn. Indien er ver dedigingswerken noodig zijn, dan schijnt het ons logisch dat zij uitgevoerd wor den rekening houdende alleen met het Belgisch belang, wat met de ontworpen forten niet het geval schijnt te zijn. De strijd tegen het dure leven. Verschillende dagbladen waaronder" Le XXe Siècle wijzen op het enorme ver schil tusschen de prijzen bekomen door den voortbrenger voor zijne produkten en deze waartegen die zelfde produkten door de tusschenhandelaars worden ver kocht aan de verbruikers. Zoo wordt de melk thans aan den boer betaald gemid deld tegen 1,00 tot 1,35 fr. de liter, ter wijl zij aan de verbruikers verkocht wordt volgens de steden, tegen 1,80 tot 2,75 fr. den liter. Dergelijke winstmarge is werkelijk buitensporig. Waarom blijven de openbare bestu ren thans werkeloos toezien, zij die vroe ger zoo snel konden optreden om de winsten onzer landbouwers te besnoeien wanneer zij eenigszins boven het nor male gingen Wat blijft er thans nog over van de vroeger zoo dikwerf geuite beschuldi gingen tegen onze landbouwers, dat zij de oorzaak waren van het dure leven De tijdsomstandigheden hebben aldus de laster vroeger door de groote pers en talrijke kringen uitgebracht tegen wendt U tot de 350 gr. als oAderhoudsrants. 350 gr. als onderhoudsrants.

De Koornbloem | 1931 | | pagina 3